Araçlar

Bookmark and Share


En geniş çaplı fındık ağacıTürkiye'nin en geniş çaplı fındık ağacı Bolu'nun Mudurnu İlçesi'nde bulundu. 19 metre boyunda ve 140 santimetre çapındaki doğal fındık ağacının 'Anıt Ağaç' kapsamında korumaya alınması için çalışma başlatıldı.

Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, 'Anıt Ağaç' olma özelliği taşıyan fındık ağacını Mudurnu İlçesi'ne bağlı Güney Felakettin Köyü Tepe Karakolu mevkiinde buldu. Orman mühendisleri, 19 metre boyunda ve 140 santimetre çapındaki fındık ağacının, Türkiye'nin en geniş çaplı doğal fındık ağacı olduğunu söylediler. Hala fındık veren ağacın 'Anıt Ağaç' kapsamına alınması için çalışma başlattı.

130 YILLIK
Orman Yüksek Mühendisi Mustafa Arslan, Bolu'daki en büyük fındık ağacının merkeze bağlı Merkeşler Köyü'nde 80 santimetre çapında 120 yaşındaki fındık ağacı olduğunu belirtti. Çorum İskilip'te çapı 131 santimetre ve boyu 20.5 metre olan, Afyonkarahisar'ın Dereçine mevkiinde 17 metre boyunda ve 130 santimetre çapında olan doğal fındık ağaçları bulunduğunu açıklayan Mustafa Arslan konuşmasına şöyle devam etti:

"Mudurnu yolu üzerinde Tepe Karakolu mevkiinde bulduğumuz 19 metre boyunda 140 santimetre çapında ve yaklaşık 130 yıllık doğal fındık ağacı, şu an için Türkiye'nin en geniş çaplı doğal fındık ağacı oldu. Tek gövdeli oluşu, bu fındık ağacının anıt ağaç olma özelliğini daha da artırıyor. Bu doğal fındık ağacının koruma altına alınması için Anıtlar Yüksek Kurulu'na bildirimde bulunacağız."

Kaynak: www.hurriyetim.com
06-10-2006
Yazılım vBadvanced CMPS, Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2018