View Single Post
Eski 13-10-2012, 14:00   #211
formullaone
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sık dikimle ilgili bir diğer tartışmada,ileride aradaki ağaçlar sökülse bile,o zamana kadar yapılan budama yoğunluğu ve şekli yüzünden,geriye kalan ağaçlarda kalıcı taç yapısı bozukluğu oluşma iltimali.Bununla ilgili henüz net bir bilgiye ulaşamadım.Sanırım bunu ve sık dikimle ilgili bir çok konuyu,yaşayarak,tecrübe ederek öğrenmekten başka çare yok.Umarım ben ve benim gibi sık dikim yapmış üreticiler,ileride birgün,bu işi iyi ki böyle yapmışım der ve kazançlı olurlar.Açıkçası ben şu şekilde karar vermeyi düşünüyorum,yıllar geçtikçe ve ağaçlar büyüdükçe aralık mesafeleri gözlemliycem,ağaçlar birbirine girip sıkıntı yaratmaya başladığında,çıkarıcağım ağaçları bir kaç yıl sert budayıp,diğerlerine fazla dokunmıycam ve böylece hem bırakıcağım ağaçların taç yapısını bozmamış olucam,hem de kesiceğim ağaçlardan son ana kadar verim almış olucam.Kesilecek ağaçlardan sadece o zamana kadar yapılan masraf ve fidan paralarını alayım yeter,kar etmesemde olur (zararın neresinden dönersem kardır misali) Yeterki geriye 8*8 olan ve taç yapısı bozulmamış olan bir bahçe kalsın.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön