View Single Post
Eski 05-11-2012, 21:14   #889
GÜLSEN_
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Denizardacan Mesajı Göster
Sevgili Gülsen abla nerden başlayım bilmiyorum. Bitkilerin bir harika, yeni yeni türlerin olmuş iyi günlerde sağlıkla büyüt. Yeni hoyaların mükemmel ve diğer yeni gelen tüm bitkilerin.
Ben siteye girer girmez sağolasın senin hoya dağıtımına denk gelmiştim, Sağolsun ilk hediyelerim senden ve Ali den oldu. Benim ilklerimsiniz, senin sayfandan sonra bana birşeyler oldu, hayatta kaktüs sevmez, sukulentin de ne olduğunu duymamıştım. İşte o kadar çok beğendim ki artık ben de bir kaktüscüyüm biliyor musun Ah ah diye yanıyorum vallaha, Ali de bana kaç kere abla bak sayfama istediğin başka birşey varsa onu da gönderelim dediydi de, ben yok dediydim ne biliyim şimdi o kaktüsler için böyle yanacağımı. Neyse sağlık olsun
İlk önce senin gönderdiğin iki carnosam da toprakta çok güzel köklenmişler ben yeni saksılarına aldım, ama sürgün yok görünürlerde tekrar teşekkür ederim ablacım.
İkinci olarak minicik bir echeveriam var köklenmiş sağolsun 15 günlük ama yaprakları yumuşadı, çok korktum. Fazla mı suladım az mı bilmiyorum. Sen nasıl bakıyorsun bir zahmet anlatırsan. Bu arada 41 kere maşallah senin echeveria ben burdayım diyor.
Yine dikkatimi çeken bir durum daha var ki, acaba sizin kırmızı toprak çok mu kaliteli. Bitkilerin tamamı coşmuş durumda maşallah.
Son olarak hani o 110 tane tohum veren echinopsis ile bir sürü yavrusu olan ve sahiplerine gidecek olan lila echinopsis var ya, işte onlardan bilmem ki bana düşer mi
Bu arada diatomit denemeni de izleyeceğim, bir müddet sonra toprak taşımak insanı bıktırıyor değil mi
Sağlıcakla kal ablacım,

Sevgili denizarda (bu senin oğlunun adıydı) hatırlıyorum sana hoya göndermiştim ablacım.Güzel dileklerin ve görüşlerin için çok teşekkür ederim..Şimdi gelelim sorularına..Şuanda bütün çiçekler dinlenme dönemine geçtikleri için hoyalarından sürgün bekleme bi kere ama sulamayı azalt yavaş yavaş sonrada ayda bir ver..Echveria çok hassas bir bitki ne az sulamaya geliyo nede çok sulamaya gayet dikkatli verilicek suyu, kesinlikle artık çok az sulanmalı hatta sadece toprağı nemli olmalı, suyu çok verdiysen hemen topraktan çıkar çürümesine meydan vermeden,kökleri iyice kuruduktan sonra tekrar ekebilirsin ama suyu temkinli ver ben şimdi haftada bir veriyorum ve dışarda evin içinde olsa daha az vermen gerek, bence dışarda kalsın echveria ama yağmur yaş gelmesin üzerine..Buraların toprağı gerçekten çok güzel helede benim bulunduğum yer açık alan istemediğim kadar temiz toprak var evimin her yanında,toprak yorgun olmadığı için çok güzel etkiliyor bitkileri..Kaktüs tohumundan ve yavrularından göndereyim ama artık ALLAH kısmet ederse bahara ablacım,çünkü dediğim gibi artık bitkiler dinlenme dönemine geçtiler,ama bahara ne istersen elimde olandan gönderirim sana..Diatomiti bende ilk defa deniyorum arkadaşların tavsiyesi üzerine umarım diğer topraktan aldığım iyi sonuçları ditomittede alırım.Diatomit sadece kolay köklenmeyi sağlıyormuş onun için diatomite ektim yapraklarımı,yine sonuçları sizlerle paylaşıcam

GÜLSEN_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön