View Single Post
Eski 17-11-2012, 20:34   #953
Yaylacı
Ağaç Dostu

Yaylacı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Sayın Gülsen hanım;
Gelen tohum ve çelikler hakkında kısa bilgileri buraya yazmayı uygun gördüm, diğer arkadaşların da faydalanacağını umuyorum.
Cleome-Örümcek Çiçeği
Tohum Ekim Zamanı: Sonbahar sonu veya erken İlkbahar
Çimlenme Süresi: 10-14 gün
Ömür: Tek yıllık

Asclepias curusavvica-İpek otu, Pamuk çalısı
Tohum Ekim Zamanı: Son donlardan sonra erken İlkbahar
Çimlenme Süresi: 20-25° C de 1-3 haftada(kapalı bir alanda ve uygun sıcaklıkta)
Ömür: Çok yıllık

Pholox-Alev Çalısı
Size fidesi geldi ama ben yine de tohum elde ederseniz ek bilgi olarak (fideleri zaten dikmişsiniz zamanı şimdi)
Tohum Ekim Zamanı: İlkbahar başlangıcından Yaz başına kadar
Çimlenme Süresi: 15-20° C de 10-21 gün

Hibiscus Luna White-Dev Hatmi
Tohum Ekim Zamanı: İlkbaharda son donlar tamamen bitince ve toprak ısındığı zaman(tohumları önce suda bir iki gün bekletin)
Çimlenme Süresi: 20-23° C de 2-3 haftada
Ömür: Çok yıllık(Sonbahar sonu bitkinin yaprak ve dalları kuruduktan sonra toprak yüzeyinden 5-6 cm yukarıdan bitkinin gövdesini kesin ve üzerini kurumuş yaprak, dal gibi atıklarla örtün)

Penstemon
Bu çiçektende çelik geldi size, çilek daldırmayla yetişen çiçek tohum ile de yetişir fakat tohumdan yetiştirmek biraz özen ister, soğuk katlama gerekir)
Tohum Ekim Zamanı: Aralık ayında doğrudan dışarıya,erken İlkbaharda(önce buzdolabında soğuk katlamaya tabi tutulur)
Çimlenme Süresi: 4-8 hafta
Ömür: Yıllık

Helipterum Pierrot-Solmaz(Ölümsüz) Çiçek
Tohum Ekim Zamanı: Şubattan Yaz sonuna kadar
Çimlenme Süresi: 7-15 günde

Müge-Convallaria Majalis
Tohum Ekim Zamanı: Bu çiçeğin tohumundan henüz ekim yapmadığım için ekim zamanı ile ilgili bilgim yok, ilk demeyi bu sene yapacağım, size tavsiyem tohumlar sert olduğu için önce suda bekletin sonra tohum kalınlığının 2 katı kadar derine ekin, ben de öyle yapacağım. Sanırım tohum ekim zamanı bu aylarda olmalı(tahmini)
Ek Bilgi: Müge çiçeği rizoma benzeyen köklerini ayırmayla çoğaltılabiliyor, Nisan ayında köklerden ayrılan rizomlar yatay olarak toprağın 5-10 cm derinine koyuluyor.

Bitkilerinizi güle güle büyütün, saygılar efendim....

Yaylacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön