View Single Post
Eski 15-05-2013, 08:48   #926
h_dogan
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Sevgili h_dogan;
Patlıcan, biber, domates fidelerinin ancak bir kısmını dün diktiğimi düşününce, Adana ile farkımızı anladım.
Siz yazı yarı etmişsiniz valla. Zira fotoğrafladığınız tüm sebze ve meyveler, bizde haziran ortasında ancak olgunlaşıyorlar.
Bereketli olsun.

Şu yukarıda sorduğunuz çalı benim bahçemde var. O da henüz çiçeklenmedi. Adı Calycanthus Floridus. Türkçemizde, Kızılçanak-Kadeh çalısı-Baharat Çalısı gibi adlarla biliniyor. Çiçeği şarap gibi kokar. Yaprakları baharat kokuludur.(Ezilince)

Mercan Ağacı'nız ne güzel çiçeklenmiş. Benimkisi henüz genç ağaç. Belki bu yaz o da açar. sizinkine bakınca imrendim. Maşallah.
Tüm bitki ve çiçeklerinizin sağlık içinde sefasını sürün. Sevgi ve selamlar.
Orhan Hocam beğeniniz için teşekkürler.

Kızılçanak, kadeh çalısı ismini yeni öğrendim hemen ekledim fotoğrafın başına. Çok teşekkür ederim.

Mercan ağacını annem biz küçükken dikmişti. İlk başlarda birkaç sene saksıda kalmıştı sonra yere dikilmişti. Yavaş büyüyen bir ağaç.

Sebzeleri Adana'da erken yetiştiriyoruz, özellikle domates ve fasulye çok sıcağa denk geldi mi pek olmuyor o yüzden erken dikiyoruz mümkünse örtü altına almak verimi arttırıyor.

Domatesleri örtmedim bu sene ama patlıcanları örtmüştüm. Patlıcanların yanında çitlere sarılı kabaklar da ilk başlarda örtüaltındaydı.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön