View Single Post
Eski 10-07-2013, 22:05   #6653
Güler
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
....

Çok güldüm.... Sevgili Benol Hazaroğlu kgursan hoca, lâtife etmiş.

Liliumlarım bu sene de çok güzel açtılar, ara sıra bemimkiler de fire vermiyor değil.

Toprakta da var liliumlarım saksıda da. Her ikisi de açtı, hatta bahçede ekili olanlar daha erken açtılar.
Saksıda açan liliumların çiçekleri geçinde çiçek saplarını kesiyorum, sadece çiçek sapından, daldan değil. Sulamayı azaltarak devam ediyorum hatta gübre de (soğanlı bitkilere mahsus) veriyorum. Ne zaman o uzun çiçek sapı iyice sararıp yere yapışıyor o zaman dipten kesiyorum.
Artık sulama yok, saksının tabağını üstüne kapatıp kuytu bir yere çekiyorum. Taa ki şubat ayına kadar. Şubatta başlıyorum azar azar sulamaya.

Soğanlı bitkilerin soğanı, yeşil yapraklarla beslenir, çiçek geçti diye yaprakları kesmemek gerekir. Bu liliumlarda da böyle glayöllerde de nergis ve sümbüllerde de.

Eğer lilliumları çoğaltmak istiyorsanız, soğanı çıkartın kenarındaki yeni oluşumları alın, hatta bunu 2 senede bir yapın ki yavru soğanlar ana soğanı yemesin.

Toprağa ektiğiniz soğanı eğer fazla sulama ile çürütmediyseniz zararlılar da kemirmiş olabilir.
Ben, zaman zaman orta boy saksıları toprağa saksısı ile gömerim.

Bunlar benim denediklerim, ama hocalarımız size daha çok yardımcı olacaklardır.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön