View Single Post
Eski 30-08-2013, 00:50   #816
Lilium
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
her yıl ceviz çalışma gurubu toplantısı yapılıyor bu toplantılarda bu konuların goruşulmesi gerekmezmi
Bir kaç gün önce bir arkadaş telefonla aradı abi ceviz toplantısına katılmıyormusun diye,
Katılırsam oradaki kişilerle papaz olurum iyisimi katılmayayım dedim.

Bu çalışma gurubunu kınamıyorum ama yinede sormak istiyorum, bu gurup on yıldan fazladır toplantılar düzenlerler ne aşama kaydetmişler? Fidan satmaktan başka, bu gurubun kurulmasının amacı sadece fidan satmak mı?

Yoksa dışarıda gördük böyle yapıyorlar deyip 7x3.5- 8x4 metreye fidan ektirmek mi?
Şu dışarısı yabancı ülkeler 30-40 yıldır böyle yapıyorlar dedikleri ağaçları da hiç bir yerde göremiyorum şu 30-40 yıllık ağaçları da bir görebilsek.

Bu gurup bir kaç fidancı ve prof yaşar akçanın katılımıyla oluşan güzel bir gurup, iyi de, bana göre ticaretten başka bir aşama kaydedememişlerdir, en azından şimdilik öyle görülüyor.

Ha aralarında bir kaç tüccarda var, ekin malınız kalmaz biz malınızı alırız diyorlar, Ama fiatını sormayın.

On yıldan fazladır düzenledikleri toplantılarla nereye gelmişlerdir? Bana göre hala yerinde sayıyorlar.

7x3.5- 8x4 Ekimini teşvik kredi alabilmek için devlet kurumlarından (adı neyse) resmiyete dökmüşlerdir, bu başarıysa ki, bana göre değil evet onların başarısı.

on onbeş yıldır yapılan toplantıların amacı sadece ektirmek olmamalıdır, rapor hazırlamalılar plan yapmalılar bunu devlete sunmalılar ve yaptırım güçleri olmalı.

Yarın bu ektirdikleri fidanların meyvalarının ne olacağı konusunda çifçiye resmi olarak ne söyleyebiliyorlar, hiç bir şey, çünkü hiç bir resmi planlama yok.

Korkarım on yıl sonra cevizleri sök şunu ek diyecekler.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön