View Single Post
Eski 26-11-2013, 16:39   #455
ncp1963
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Malç

selamlar

ben geçen yıl malç naylonu ile üç fidanda deneme yapmıştım. çapaladıktan sonra fidan boğazı yaklaşık 30 cm açık akalacak şekilde naylon ile kapladım.

gelişmede diğer fidanlardan hiç bir farkı olmadı.
otlanma, fidan boğazındaki 30 cm yoğun ot yaptı. kapalı olan diğer kısımlar otlanamadı.

plastik malzeme ile malçlama yapacaklar kesinlikle düz naylon olanı tavsiye etmem.

yanlış anlaşılmasın tekstil dediğimizde naylon ama dokuma naylon olduğu için gözenekli bir yapıya sahip ve dolayısı ile hava alıp verebiliyor su geçirebiliyor internette ararken sera yer örtüsü, sera taban örtüsü, malç tekstili diye aratırsanız sonuca ulaşırsınız. ben adanadan bir firmadan 90 gr m2 %3 uv katkılı olarak 0,675 krş/m2 den satın aldım

eğer birleşir sipariş çok miktara çekebilirse fiyatı düşebilir. en azından aynı şehirdekiler bir araya gelir sipariş verebilirse daha akıllıca ve ucuz olur çünki nakliyede var daha..

asıl tartışılması gereken 12 ay örtülümü duracak yoksa belli dönemlerde örtü alınacakmı?

kalacak ise taban gübrelemesi ne şekilde yapılacak ?

geçen yıl yapılan işçilikler
mart sonu taban gübrelemesi ve düzenleme 1
mayıs ilk hafta çapalama ve damlama serimi 1
haziran sonu çapa 1
ağustos ortası çapa 1

traktörle yapılan işleri yazmadım.. her çapalama fidan başı ( bölgelere göre işçilik fiyatına göre artar veya eksilir) 0,60 krş

4X0,60=2,40 TL

yani yaklaşık 150X150 =225 m2 2,25X0.675=1,519 krş ilk kaplama işçiliği 1,519+0,60=2,2 tl eder nakliye dahil fidan başı yaklaşık 2,2+0,05=2,25 tl olur. ilk yıldan kendini amorti eder.

fidan başı zaten çapalama için yaklaşık 2,4 tl ödüyoruz bunu bir lkez verip en az dört yıl çapa parası vermemek, üstelik fidanlarımızın dibini ottan kurtarmak. bu değerlendirme tamamen bahçe sahibinin maddi durumu, ve işe bakış açısı ve bahçe büyüklüğüne göre değişir.

Düzenleyen ncp1963 : 07-12-2013 saat 11:31 Neden: gerçekleşen fiyatları yazdım
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön