View Single Post
Eski 10-03-2014, 22:28   #471
ncp1963
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bezginbekir66 Mesajı Göster
anladım necip abi.... haklısın bizim iklimde aynı.... biz üçüncü dördüncü ayda pancar ekeriz.. çıkan küçük pancarlar nisan ayında don vurur... ama bu dediğin gibi dört beş senede bir olur... o seneler pancarı tekrar söker ekeriz.... sebep sadece bu mu yani abi... fernorun satış piyasası ve verimi olarak eminim araştırma yapmışındır abi.. benim sormak istediğim birazda onlar.... yani biz fernoru satarken bir chadner gibi bir kaman gibi fiyat eder mi? chadnet kadar verim vermediği kesin galiba... ama en azından fiyat olarak ve fiyasada tutulurluk olarak ne derece...? birazda onu açıklarmısın abi...
bir de şunu sormadan edemeyeceğim... benim ekeceğim tarlanın yaklaşık 400-500 metre yakınında küçük bir köy göletimiz var... bunun nisan donlarını azaltıcı yönde etkisi olur mu.... gölet yeni olduğu için derecelerle araştırma yapamadım ama az da olsa havayı ılımanlaştırır herhalde değilmi abi...
cevizin piyasasında öncelik tezgaha koyduğun malın şeklinin, iriliğinin % 98 aynı olması, içinin beyaz olması, kabuğunun kolay kırılır olması, içinin kolay çıkabilir olması, iç oranının yüksek olması. v.s gibi şartları yerine getiriyor olması. chandlerde kendi çapında markalaşmış durumda kamanda arif beyin damızlık bahçesinde yerinde gördüm verim çok harika idi ama bizim buralarda chandlerden kurulup verime yatmış bahçe görmedim. ama çevrede yeni chandler dikilen bahçeler var fakat verim için birşeyler söylemek için çok erken.

meteoroloji ile hiç ilgim yok ama, küçük bir su birikintisinin havada bir etki yapabileceğini düşünmüyorum. büyük bir baraj gölü olsa evet diyebiliriz sanırım..

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön