View Single Post
Eski 27-03-2014, 13:33   #1041
MeyveliTepe
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi untouchable Mesajı Göster
Ben öğretmen değilim ziraat mühendisiyim,pakette dediğim bildiğin ambalajda 25lik 1lik filan.

''az miktarda demir II Sülfatı humik asitli suda çözerseniz bitkilerin alabileceği demir formuna sokarsınız'' yazmışsınız okuduğumda bir yanlışlık yok herhalde

demir sülfatı hümik asitte çözmek demiri hiçbir forma sokmaz yine +2 değerlikli demirdir. humik ve fulvik asitler demiri çok iyi şelatlar,şelat dediğimiz kaplama yapar demir molekülü üstünde negatif yükle yükler
demiri humik asit ve amino asitle birlikte kullanmak performansını arttırır.
Öğretmenim değilsiniz, bilmediğim bir kısa pantalon arkadaşım filan olabilir misiniz? Nereden senli benli olduk onu çıkarmaya çalışıyorum. Forumda çok yeni olmanız nedeniyledir diye düşüneceğim.

Evet, humik asitlerin demir tuzlarıyla bitkilerin alabileceği, hatta bitki içindeki taşınımını da sağlayacak şekilde kompleks oluşturduğuna dair kaynaklar var.

Hoş, siz de;
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi untouchable
humik asit toprakta bulunan bağlı demiri bu bağlarından kurtararak alınabilir forma sokar
demişsiniz. Yanlış anlamadıysam çok da farklı bir şey söylemiyorsunuz. Toprakta (şayet varsa), bağlı ya da değil demirin humik asit tarafından alınabilir forma sokulmasının adı ne olsa gerek?

Son zamanlarda fulvik asit ile ilgili tam da bu konuda biraz araştırma, biraz da deneme yapmaktayken konu benim açımdan sıcak sayılır. Bitkilerin inorganik kombinasyonlara tepkilerini olabildiğince izole bir şekilde göreyim merakı sebebiyle yaptığım topraksız denemesinde bir tankta edta ile şelatladığım demir kullanırken diğer tankta fulvik asit ile komplex hale getirdiğim demir kullanıyorum. Henüz demir alımı ile ilgili bir sıkıntı görmedim.

Sentetik şelatlayıcılar icad olunmadan önce bitkiler demirsiz yaşamıyorduysa bazı organik şelatlayıcıların da var olduğunu düşünmemiz gerekir halde. Söz gelimi organik asitler, amino asitler, humik (özellikle de fulvik) asitler gibi. Yani metal kompleksleri sadece sentetik şelatlayıcılarla oluşmuyor.

Mechanisms of plant growth stimulation by humic substances: The role of organo-iron complexes

PREPARATION OF HUMATE IRON AND OTHER HUMATE METALS

Humic Substances in Biological Agriculture

Tomato acquisition of iron from iron chelates in a calcareous sandy substrate

Uptake of Fe from soluble Fe-humate complexes by cucumber and barley plants

Article 4-2 Hydro Humates by Dr. Lynette Morgan

THE SCIENCE BEHIND CHELATES By Erik Biksa

THE EFFECTS OF HUMATES ON REMEDIATION OF HYDROCARBON AND SALT CONTAMINATED SOILS

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön