View Single Post
Eski 25-10-2014, 23:24   #230
dusunenadam
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Sayın glarienn, defalarca uğraştığım halde palmatum tohumlarımı bir türlü çimlendiremedim. Bu konuda şanslısınız. Diğer türlerde çimlenmeden sonraki gözlemlerim şöyle: Çok fazla su, yani sürekli toprağın çamur kalması yeni çimlenen tohumu öldürüyor. Fazla kuru bırakma yine öldürüyor. Spreyle (toprağı sulu değil nemli tutmak için) sulama öneririm. Taze bir fidanı güneşe koymak öldürüyor. Çok koyu gölge bir yerde tutmak da (sanırım toprak sürekli ıslak kaldığı için) öldürüyor. Ev içi pek iyi gelmiyor. Dışarıda ve tercihen nemli ortamlar iyi geliyor. Yapay sıcaklıklarda (kalorifer veya klima vs.) öldürüyor. Çok soğukta kalması öldürüyor. Bununla birlikte henüz tespit edemediğim sebeplerle de ölüyor... Fakat toprağın ve yeni çimlenmiş fidanın sağlık durumunu (ölüp ölmeyeceğini) bir süreden sonra gözlemlerinizle farkedebiliyorsunuz. Sağlıksız olduğunu gördüğünüz (ölmeye istekli gibi görünen) bir taze fidanı ne yaparsanız yapın kurtaramıyorsunuz. En iyisi olduğu yerde bırakmak ve üzülmemeye çalışmak. İki gün önce fidanlıklardan taze palmatum tohumları topladım. İlk defa bu yıl taze tohum kullanıyorum. Gözlemlerimi yazarım. Saygılar...

dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön