View Single Post
Eski 11-02-2008, 13:28   #17
Bonsibet
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bonsibet Mesajı Göster
Merhaba Ali H. ALI Arkadas bugün bir mesajımda yazdıgım üzere 1988 yılından bu yana Bonsai'le ugrasiyorum maddi, manevi çok emek harcadim bu son yıllara kadar dogru düzgün döküman bilgi yoktu ( gerci hala yok en iyi olarak bu forumu görüyorum ilk mesajlarimdan birinde yazdım ( emegi gecen herkese tekrar cok tesekkür ederim ) deneme yanılma yöntemiyle, yabancı dökümanlari tercüme ettirerek epeyce bilgiye ulastim kendi capimda mutluyum . ****** elimden geldigi zamanım oldugu sürece gerekli yerlerde fikrimi söyleyecegim bundan emin olabilirsiniz hatta Eylül, Ekim aylarında ogullarımla birlikte sergi acmayi düsünüyoruz ( sergi tamamen görsel paylasımdan ibaret olacak maddi bir düsünce yoktur simdiden belirtmek isterim ) Temmuz Agustos gibi yerini ve zamanını herkese bildiririm tüm agaclar.net üyeleri davetlimizdir, Eylül, Ekim olmasinin nedeni hem mevsim acısından Istanbulda öyle olmalı cünkü ic mekan ve dıs mekanı ayni yerde sergilemeyi düsünüyoruz ogullarımın askerlik görevleri geregi o zamanada denk geliyor yani o tarihden önce olmayacaktır hatta daha iddali bir planımız var muaffak olabilirsek birde bonsai üzerine kitap- kitapcik bastırtmayı düsünüyoruz cünkü böyle bir seye cok ihtiyacımız oldugunu Türk bonsai severler olarak biliyoruz
Kitap halen düsüncede ama cok istekli oldugumuz kesin ne kadar masrafi olur bu tür düsünceler var ve ****** zaman acisindan önemli bugünlerde yalnızım iki oglumda suan vatani görevini yapmakta ( konu bonsai olunca ben cok konusuyorum af ola yine uzadı ) oglumun biri Mayısda askerligini bitiriyor geldiginde foruma cok katkı saglayacagini simdiden söyleyebilirim agac, bitki olarak tanıdiği ilk sey ilk bonsailerimdi cünkü

saygılarımla selamlar
http://www.agaclar.net/forum/showthr...175#post203175

Merhaba ALİ Bey öncelikle tesekkür ederim, Bonsai zevkimden ötürü beni anlayacak birilerinin Türkiyemdede oldugunu hatta günden güne daha kalabalıklastıgımızı biliyorum artık.
Simdi desem biz millet olarak sadece elestiri yaparız., bende elestiri yapmıs olacağım , ****** bu milletin bir evladıda benim be hakkımdır . degil mi ?
ama kişi önce kendini elestirmeli sorgulamalı,Gece yastıga basımı koydugumda bugün insanlık icin ne yaptım, milletim icin ne yaptım bunlara cevabım her gece olmasada bugün kendim icin ne yaptigimin cevabını her gece biliyorum ve huzurla uyuyorum bu huzurun nedenlerinden biri her gün an az bir fidan dikerim ( sokaga cıkma yasagini bile deldim bu konuda bir nufus sayımında )
Acıklayayım neden bunu kendime yasama nedeni edindim, Ben Sinopda askerlik yaptim bir Amerikan üssüydü ve o yıl orada Kemal ( Tarzan Kemal )isminde biriyle tanistim bir Ziraat Mühendisiydi , ( Tarzanlıgı yaz kıs üstü cıplak, pacaları kesik sortumsu bir pantolonla, sırt cantasıyla dolasırdı. ) ilk bakısda bir deli gibi gözüken ama cok kültürlü doga aşıgı biriydi Sinop'un bos duvarlarına çevreci yazılar yazardı hatta koyunlarının üstüne'' kuzu bebektir yenilmez'' yazıp sürüyü Sinopun en işlek ana caddesinde dolastirirmıs onu görmedim ama bir cok seye bire bir sahit oldum bana göre cevrecilerin en inatci bir neferiydi ben onu tanıdıgım icin cok gururlanır, onur duyarım Allah rahmet eylesin mekanı Allahin izniyle Cennet olsun .,Ruhun huzur dolu olsun KEMAL ABI (suan gözlerim doldu ) Çelik almayı aşı yapmayı ben ondan ögrendim Sinop bir yarım ada üzerine kurulu bir sehir, sehri gectikten sonra tepedeydi üssün bulundugu yer, etrafda kücük bitkiler vardı , Kemal abi her geldiginde nöbet tuttugum bölgeye, bana ugrardı elinde ya bir celik ya bir fidan **** aşıya uygun kücük dallarla gelirdi, koyunlarıyla birlikte., cantasındaki aletlerle o bitkiyle yapmak istedi seyi yapardı bazen bir çalıya aşı . Tarzan kemal o yıllar anlasılamamıstı görürdüm öyle uzaktan gülerdi insanlar ona kemal abi hicbir seyi basaramamıs olsada, benim bugünkü cevreci ruha, doga sevgime neden olan tek kişidir ( inaniyorum baskalarınada olmustur )
ben normalde bu kadar konusan biri degilim konu, konuyu actıgı icin uzatiyorum affedin
anlatmak istedigim dogayı seveceksin, emek vereceksin sabir göstereceksin sadece sömüren tüketen olmayacaksin üreteceksinde neden olacaksın seyirci degil ( bak bu agaci ben diktim demenin hazını yasayacaksın )
Bonsai sabir işidir, emek ister Alıcda oldugu gibi bazen 3-4 yıl bir bitkiyi sökmeye harcarsın ****** bunda kendine hak görürsen ve bir bitkiyi sökme, söktükten sonra yasatma beceriniz varsa sökün.
Hazir yeri gelmisken birde uyarıda bulunmak istiyorum lütfen ama lütfen yasadigi yerde saglikli yasayan bir bitkiyi sökmeyin, ben kendi adıma size sunu garanti edebilirim benim söktüklerimin icinde yasadigi yerde tek mutlu olan agac bu alicti bunun azabını köye gittigim ilk yıl yasadım ve sonraki yil Alıcın diyetini her iki tarlayıda meyva agaclarıyla doldurarak vicdanımı bir nemze rahatlattim (elma,armut,erik agaclarıyla, bahsettigim yer 1600 metre rakımda oldugu icin baska türler pek yasamaz ) cünkü o alictan bir meyve yiyip karnını doyuran kuş bana bir gün soracaktı o kuşlar ve Allah beni affetsin
bir mesajimda dogadan sökün demistim Ali bey sizin uyarınızla o mesaji silmistim cünkü yüzeysel ve yanlıs bir tavsiyeydi tekrar söylüyorum dogadan sökün ve bunu hak edecek bir sey yaptinizsa ve bu beceriye sahipseniz dogada patika yol kenarlarinda, taslarin arasında bu tür yerlerde yasam mücadelesi veren bitkileri ve sizinle daha mutlu olacagina inandiginiz bonsai adaylarini sökün o günde kasdettigim buydu ama acıklama yapmadan yazdigim için kendimden utandim mesaji düzeltme gereksimi bile görmeden utancdan sildim o mesaj icin özür dilerim herkesden, yanlis ve eksikdi.
resimlere gelince yukarıda alıntı yapmamın nedeni bu ogullarimla birlikte aldigimiz karar dogrultusunda sergiye kadar resim koyamayacagim
ama mevsim itibariyla yakın zamanda yeni bonsai calismalarimda fırsat bulduklarımı seve seve paylasirim hatta sizlerden fikir isteyecegim bitkilerde olacaktir, benimde muhakkak genc arkadaslarimizdan ögrenecegim seyler olacaktir
herkese saygı ve selamlarimla
Okan KEMAL

Düzenleyen Bonsibet : 18-02-2008 saat 14:45 Neden: Türkçe özürümden ötürü düzeltmeler yaptım
Bonsibet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön