View Single Post
Eski 05-05-2008, 11:08   #231
açık-pozisyon
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Sayın efekara,

Öncelikle cevabınız için teşekkürler, zahmet edip hesaplarınız yazmışsınız... Bende de çok detaylı hesaplar var, üstelik birader ziraat mühendisi, tohumdan gübreden anlıyoruz az çok... Şehirliyiz, köylü değiliz, toprak ile büyümedik ama şu anda 1-1.5 seneden beri topladığım teorik bilgiler, babadan kalma yöntem ile tarım yapan birçok çiftçiden daha çok... Ben damla sulama ile ilgili araştırmalar da yaptım...

Gelelim para işine; bir kere o sitelerdeki hesabı dikkate almayınız lütfen, dediğiniz gibi onlar abartılı, zeytinde de var aynı olay...

Bu işi bilenler, aşılı cevizde iyi bakım şartı ile fidanlar 3. senede meyveye yatar ama ekonomik meyve verimi yani satılabilecek kadar çok meyva 5. seneden itibaren olur diyorlar... Ağaç başına alınabilecek ceviz de (kabuklu olarak) 5 Kg gibi olur, 10 yaşına geldiğinde 10-20 kg'a ulaşabilir. 15 yaşından sonra ise 25-40 kg'a ulaşabilir... Dekar başına 7x7'den 30 ağaç dikebilirsiniz, piketajı iyi yapmak şartı ile... Cevizi kavlattıktan sonra toptan 3-4 YTL'ye satabilirsiniz. 20 dekar 600 ağaç, 10 yaşında 6 ton meyva verebilir. 6 ton ise 3 liradan 18 bin YTL eder. Hesap budur. Tabi bunda bahçe bakım masrafları, depolama, satış vs masrafları dahil değildir... Bir de bu 10. yaştaki hesaptır, 10. yaşa kadar devamlı cepten yiyeceksiniz... Ha belki 5 ile 10. yaş arası amorti etmeye başlayabilir...

Benim asıl sormak istediğim ceviz fidanlarınıza kimlerin bakacağı idi? Sanırım Ankara'dasınız, diyelim tarlanızı Ankara'ya yakın x bir yerden aldınız (bu arada dekarı 1.000-1.500 YTL civarındaki yerler şehir merkezine en az 50-100 km'dir diye düşünüyorum, daha pahalı tarlalar ekonomik bir yatırım olmaz sanırım), bahçenizi tesis ettiniz... Hemen hergün sulama ve bakım için oraya mı gidip gelecek misiniz? Buna vaktiniz var mı? Yok eğer başkası bakacaksa o kişiye nasıl güveneceksiniz? Bir diğer ihitmal de akraba/tanıdık vs... Tabi benim böyle bir bağlantım yok henüz... Siz nasıl yapmayı düşünüyorsunuz?

açık-pozisyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön