Konu: Phalaenopsis
View Single Post
Eski 26-08-2008, 14:10   #915
ardaezgi
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2007
Herkese iyi günler,
Mayıs ayı içerisinde bir phalaenopsisim oldu.Tabiiki dışarıdan alınan hemen hemen her çiçek gibi bol tomurcuklu ve çiçekliydi. İki hafta içerisinde tomurcukları ve çiçekleri kaybettim. Altı adet yaprağı vardı ve bu yapraklardan üçüde sarararak kendiliğinden düştü.Bu konularda biraz telaşlı olduğumdan uzman yardımı alayım dedim ve orkideyi bir seraya götürdüm. Saksı bana geldiğinde vazolarda kullanılan iri granül kumla doldurulmuştu. İlgiliye durumdan bahsettim ve orkidenin şeffaf bir saksıda olması gerektiğini söyledim. Çiçeği inceledi, belirtilen boğumlardan kesti, kalan yaprakların çok sağlıklı olduğunu, granülün bir nevi drenaj işlevi gördüğünü ve altında kendi toprağı olduğunu öyledi. Haftada bir sulamaya devam etmemi tavsiye etti ve birde orkide besini verdi. Bugün çiçeklerle ilgilenirken saksıda su birikimi olduğunu farkettim,dibini deldim ve suyu boşalltım. Bu arada acemilikten mi bilinmez yaprakların birini daha kaybettim. Forumda yazılanları okudum, buna göre iki yaprak sarkık ve buruşuk değil,sertler ancak dik sayılmazlar.Dallarıda inceledim uçlarında tomurcuğa benzeyen hareketlenmeler var.Beni korkutan granülün içinden çıkan çürümeye yüz tutmuş kökler oldu. Birkaçını temizledim, o esnada sağlam köklerinde oldukça ıslak olduğunu farkettim. Kendime güvenemediğimden zedelemeyeyim diye kökleri çok fazla açamadım. Resim gönderemediğim için mevcut durumu mümkün olduğunca ayrıntılı anlatmaya çalıştım. Toprak ve saksı değişimi konusunda ne önerirsiniz?
Saygılarımla!

ardaezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön