View Single Post
Eski 25-11-2008, 23:11   #473
Hüseyin Ovak
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kızılhisar Mesajı Göster
sn.Hüseyin bey,

Birkaç sorum olacak;

1-B5a nın meyve ağaçlarında senede üç kere kullanılması gerekir dediniz, bunun kaç tanesi topraktan kaçı yapraktan verilmelidir ve hangi mevsimde

2- havalar serinlediği için ve kapalı havalarda yani güneş olmayan havalarda b5a yı gündüz kullanabilir miyiz?

3- Ben her sene bu mevsimde, meyve ağaçlarında ve ceviz ağacında bordo bulamacı kullanıyorum. b5a kulanırsam bordo bulamacına ihtiyaç var mı veya aynı sürelerde kullana bilir miyim. Anladığım kadarıyla b5a ile bordo bulamacı aynı zaman dilimlerinde kullanılıyor gibi algıladım.
Sayın Kızılhisar;
Sorularınızı sırasıyla cevaplamaya çalışacağım..
1- B5A meyve ağaçlarında Meyve dökümünden sonra topraktan,Baharda filizlenmede Hem topraktan hem de yapraktan,Çiçeklenme döneminde ise kesinlikle topraktan uygulanmalı...
2-Damlama sulama sistemi dışında B5A havalar kapalı ve serin olsa dahi gün batımından sonra veya gün doğumunda kullanılmalı...
3-Bordo bulamacı dezenfektan olarak kullanılıyor genelde..Yani doğal ortama müdahale ediyoruz...Eğer ağaçlarınızda herhangi bir yaralanma var ise budama macunu kullanınız...Yok hastalık var dezenfektan kullanmalıyım diyorsanız,bordo bulamacı, göz taşı gibimeteryaller kullandıktan en az 20 gün sonra B5A kullanınız...Eğer ağaçlarınız sağlıklı ise,sadece B5A kullanınız...(Siz başınız ağrımıyorken,ya ağrırsa diye ağrı kesici alıyormusunuz?..)
Kısacası agaçlarınız sağlıklı ise B5A yeterli...Doğal hayata bir an önce dönmek gerek...Saygılar...

Hüseyin Ovak Çevrimdışı   Başa Dön