Konu: Palmiye
View Single Post
Eski 07-08-2009, 13:20   #411
aslan han
Yeni Üye

aslan han's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2009
palmiye yetiştirmek

hami bey,
merhabalar.
ben foruma yeni katıldım.
sizden ricam resimlerini de ekleyeceğim küçük palmiyelerim hakkında bir-iki soruya cevap vermeniz.
(bu arada palmiye konulu forumu baştan sona okudum.)
teşekkür ediyorum.
saygılarımla.

-aşağı yukarı 2-3 aydır uğraşıyorum.henüz hiç tohum ekimi yapmadım.bahçede ağaçtan (5.resim) düşen ve çimlenen tohumlar'ı kaplara diktim (kimini az da olsa kendi toprağıyla, kimini de su ile çıplaklaştırıp köklere zarar vermeden) ve yine kullandığım kaplardaki toprağa karışan tohumlar 2 aydır zaman zaman kendiliğinden çimleniyorlar,her geçen gün kaplarda yeni yavruları görüyorum.ayrıca resimdeki kendi ektiğim palmiyeler arasında 2-3 aylıktan daha büyükler de var.toprakları sadece bahçe toprağı ve sadece suluyorum(her gün sabah erken ya da akşam üstü)
-4. ve 5.resimdeki (bu herhalde w.robusta) palmiyeler aynı mı?
-küçük palmiyelerime artık gübreleme ve ilaçlama konusunda ne yapmalıyım?
-4.resimdekinin aynısından yan bahçemizde de var ve tohum verdi bu sene.emin olmamakla beraber bu tohumların 5.resimdekinden dökülen tohumla aynı olduğunu düşünüyorum.
(renkleri şu an koyu yeşil)
-3.resimde görüldüğü üzere küçük bir kapta 30-35 tane birkaç aylık yavrucuklarım var.bunları su ile zarar vermeden topraklarından tamamen arındırıp tekli olarak kaplara almam şu an uygun olur mu?
-tohum veren yan bahçemizdeki palmiyenin(4.resimdekiyle aynı) tohumlarını ne zaman toplayabilirim ve ekimini yapabilirim?

Eklenen Resimler

Düzenleyen aslan han : 07-08-2009 saat 13:55 Neden: bilgi değişikliği
aslan han Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön