View Single Post
Eski 30-10-2009, 07:17   #173
epsody
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Bu başlıkta Cumhuriyet'e yakışır coşkulu çalışmalar.

Arkadaşlar hepinize eniyi dileklerimle kutluyorum, katılımlardaki payşımlarda büyük perfomans göstererek başlığın bu seviyelerde açıklığa kavuşarak gelişmesi

başta x-29 arkadaşımız, başlığa yeni katılmış mumunal arkadaşımızın gayretli ve araştırmacı ruhla bu işi yürütmesi son olarakta ilk mesajında bukonuya verdiği

önemi gösterecek öneri ve telkinlerde bulunan fıratplastik arkadaşımızın çalişmaları bana bu cumhuriyet bayramında çifte çoşkuyu yaşatarak sevinçlerim had

safhaya vardı. iyiki sizler bu başlıkta varsınız.

Arkadaşlar bende sizin bu başarılı çalışmalarınıza paralel bir çalışma ile sezonda bu konuda toprak çukurunda soğuk kompost ve bahçemin birçok alanlarında malç

uygulamaları ile bu konu başlığına uygun yepyeni bir yöntemle bahçe toprağımda solucan populasyolarını artıracak ekim alanlarının solucanlar tarafından

gübrelenerek yeni sezona iyi bir ekim toprağının oluşumuna imkan sağlıyacak çalışmalarımı en ince ayrıntılarına kadar açıklamalarda bulunacağım.

Arkadaşlar sezonun başında geçen senenin çukurdaki yaptığım toprak solucanlarında katılımı ile oluşumunu tamamladığı soğuk kompostu alarak çukuru boşalttım,

daha önce bahçemden ve çevreden topladığım otları yayarak solarizasyonla soldurarak kuruttum, bir yandan oluşturduğum mutfak atıklarından fermantasyonla sıvı

gübre posalarını kompost çukuruna bir sıra soldurulmuş otlardan sonra aralalara doldurarak fermantasyon esaslı soğuk kompost çukurunu doldurup olgunlaşması için

kapattım.

Bahçe çalışmalarına paralel olarak daha önce ağaçlarımdan ve çevreden topladığım budanmış ağaç dal ve yapraklarını dal öğütücü ile öğütererk daha sonraları malç

yapmak üzere bir yerde toplamaya başladım.

Sezon bitiminde bahçede toprak hazırlığı ve sonbahar temizliğini mütakip önce 25kg toz leonardit'le 25kg biofarm organik palet gübreyi homojen bir karışımla

ağaçlarımı gübreledim. Kompost çukurunda olgunlaşmış kompostu çıkararak önce ağaçların diplerine 2-3cm kalınlığında malç uygulamasında kullandım, çukurdaki

kompostun tamamını ağaçların iz düşümüne glelecek şekilde uyguladım.

Boşalan kompost çukurunu gelecek sezonda kullanılmak maksadıyla daha önceki uygumamadaki özenle doldurup kapattım, dönmeme bir hafta kala dal öğütücü

makinadan çıkardığım dal ve yaprak yongaları bahçemin tamamına yayarak malç uygulamasında bulundum.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön