View Single Post
Eski 05-02-2010, 15:22   #1175
Sarıcan
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Red Robin uygulamaları

Sn. malbman,

Pembe domatesleri telef ettikten sonra çimlendirdiğim red robinlerde çimlenme oranı %100 olunca her taraf Red Robin oldu. Bunu fırsat bilerek değişik ortamlarda denemeler yapıyorum.

Yoğurt kovasında perlitte yetiştirdiğim fidelerin 6 Adetini her saksıya 2 Adet olmak üzere pembelerden boşalan saksılara hydroton içine şaşırttım.
Name:  DSCN3545.jpg
Views: 1319
Size:  38.4 KB
Name:  DSCN3546.jpg
Views: 1235
Size:  47.1 KB

3 Adet' ini enzim başlığında yapım detaylarını anlattığım mutfaktaki organik atıklardan elde ettiğim katı kompostla terbiye ettiğim torf-perlit karışımı saksıya diktim.
Name:  DSCN3543.jpg
Views: 1154
Size:  36.7 KB

2 Adetini benim Hyponica' dan kopya ettiğim akan su kültürüne hydroton dolu bardakların içinde transfer ettim. Birde ilk defa daha önce sistemde büyüyüpte yapraklarını budadığım yaklaşık 1 metrelik pembe domates gövdesini dipten 5 cm kalacak şekilde kesip köklerinden faydalanmak için üzerine red robin fidesi aşıladım. Bakalım tutacak mı?
Name:  DSCN3548.jpg
Views: 1089
Size:  63.7 KB

Diğer kalan 6 Adet fide de yoğurt tavasında perlit içinde duruyorlar. Hem yedek olarak hem de perlit içindeki gelişimlerini izlemek için.
Name:  DSCN3544.jpg
Views: 1117
Size:  42.6 KB

Geçen sene bırakıp tatile gitmeme rağmen (Hyponica' da) akan su kültüründe çok başarılı olmuştu ama bu sene ya mevsimden ya da başka bir sorun var fidelerin içinde en solgun duranlar akan suda olanlar. EC 2-2,1 gibi idi, havalar soğuduğu için besin ilavesi ile 2,5 civarına yükselttim. pH 6 gibi.

Diğer fideleride akan su kültürünün deposundan şırınga ile aldığım besin sıvısı ile suluyorum. Saksıdaki fideleri özellikle çukurda bıraktım. Boyları uzadıkça hydroton doldurarak koltuklama yapacağım. Fakat çok küçük bir hacimde durmalarına rağmen perlit içindeki performans en iyi görünüyor. Kökler daha büyüyünce ne olur bilemiyorum.

En çok merak ettiklerim de evsel atıklardan yaptığım kompostun saksı toprağı zenginleştirmedeki etkisi ne olacak. Saksıdaki Red Robinlerin gelişimi şimdilik iyi gidiyor, bakalım çiçeklenme döneminde nasıl olacak. Tabii ki ilerde saksı küçük gelmezse.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön