View Single Post
Eski 07-05-2010, 00:50   #815
atga
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ful Sokağı Mesajı Göster
Tekrar aynı konuya dönmek istemiyorum ama, espri yapma niyetim bile yoktu. İnşallah birileri de yazar, hiç gören yok mu...
Öncelikle tüm arkadaşlara selamlar;
Bende konuyu okuyunca yeni üye oldum biraz araştırınca aşağıda alıntı yaptığım bilğiye ulaştım umarım faydası olur.her türlü eleştiriye açığım

yumurta kabuğu
İşe gidip gelirken şu sıralar Aydın Boysan’ın “İstanbul esintileri” isimli kitabını okuyorum...

Arada ilginç bir şeye rastladım;

Çocukluğumdan beri bildiğim ama hep merak ettiğim bir şeydi, okuyup öğrenince hoşuma gitti sizlere de anlatayım dedim, belki hatırlayanlarınız vardır

Eskiden bazen komşu evlerde rastlardık;

Evdeki saksıların içine bir tahta çıta çubuk batırılır, ucuna da yumurta kabuğu ters bir şekilde takılırdı...

Eski bir gelenek desen değil, görgü desen hiç değil, büyü dua uğur desen ilgisi yok...
“Acaba karıncalar gelmesin diye mi yapıyorlar?” diye de düşünürdüm ama o da pek mantıklı gelmezdi...

İşte bu yumurta kabuğunu saksıya öyle ters bir şekilde çubuk üzerine takmak ne anlama geliyormuş bugün öğrendim

Sümüklü böcekler bazen saksıların içine yuva yaparlar ve yavruları da oradan çiçeği yiye yiye yukarı tırmanır sonra kaldıkları yerden devam etmek için tekrar aşağıya inerlermiş...

İşte o çubuğa tırmanan sümüklü böcek yavruları öğle vaktine doğru yumurta kabuğunun içine girince çiçeğin sahibi yumurta kabuğunu alır, içindeki yavrulara zarar vermeden bahçeye bırakırmış...

Saksılara yumurta kabuğu takılmasının sebebi de buymuş...

Neyin ne olduğunu bilmeden çocukken biz de başkalarından görüp heves eder yapardık, iyi ki de yapmışız Masal gibi değil mi?
yazan: ONALTIKIRKALTI

atga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön