View Single Post
Eski 05-07-2010, 21:15   #178
burak_skry
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-04-2010
öncelikle ilginiz için teşekkürler.

Liliumu soğan olarak nisan ayında bir marketten aldım.aldığımda soğan içinde bulunduğu poşette filizlenmişti zaten mayıs ayı başlarında dikimi yaptım diktiğimde bitkinin sapı toprak üzerinde kalmıştı bile aynı soğandan mart ayı içinde de almıştım ama onun gelişimi gayet güzel oldu 7 tane çiçek verdi mayıs ayında ama bu aldığım biraz daha yavaş gelişti fotoğraflarda gördüğünüz boya geldi ve tepesinden küçük bir tomurcuk verdi daha sonra o tomurcuk kendiliğinden kurudu bende bir süre sonra tomurcuğu kopardım.bir kaç hafta sonrada bitki yaprak aralarından gövdeye bağlı soğana benzer yumrular çıkarmaya başladı hepsi yeşil renke ve soğanların uçlarından yeni filizlenmiş yaprak tarzı filizler fışkırdı ve o filizler uzamaya başladı.bitkinin en zon hali hala üstte eklediğim fotolardaki gibi.geçenlerde soğanlardan birini gövdeden ayırdım üst filiz toprak dışında kalacak şekilde dikim yaptım belki köklenir diye bekliyorum filiz hala canlı herhangi bir kuruma yok şuana kadar.bu arada liliumun cinside aşağıdaki fotoğraflardakinden.

burak_skry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön