Konu: Şeftali
View Single Post
Eski 15-07-2010, 22:38   #134
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Toplam 4 adet meyvenin tümü aynı şekilde değil. 2 tanesi sizin yüklediğiniz resimlerdekiler gibi, hatta daha basık, diğer ikisi ise biraz daha tombulca. Belki tozlanma ile alakalı olabilir. Hemen yanında toprak içinde nektarin de var.

Hazır konu açılmışken bu şeftali için gözlemlerimi de aktarayım. Bir kere meyve aroma ve tat olarak mükemmel diyebilirim. Marketlerde aldıklarımdan daha lezzetli. Galiba tam olgunlaşmadan koparıp tezgahlara getiriliyor.

Kabuk etten ayrılmıyor, çekirdek ise fındıktan az daha irice. Alt kısımda hafif çatlama ve ballaşma mevcut.

Bitkinin yapısına gelince, sanırım şeftali çeşitleri içinde en ağır büyüyen cinslerden biri. Toprakta olan ve tüpte olan arasında büyüme farkı yok. Büyüme sezonunda toplam 2-3 adet yan dal oluşumu yaptı ve onlar da uzamadı. Esas beni endişelendiren konu ise, gövde üzerinde yer yer çatlama ve bu çatlamalarda zamklanma olması. Sevgili Birol' un bahçe komşusunda da bu cinsten ağaç varmış ve onlar da zamklanma yapıyormuş. Sn Halil Önen' in bir kaç farklı başlıkta bu zamklanmalar için kireç önerilerini okumuştum. Ne yaptıysam bunu durduramadım. Özellikle yağmurla beraber zamklanma çok artıyor.
İtalyan eriğine kalem aşısı ile aşısını yapmıştım, tuttu ve o da aynı durumda. Ya aldığım yerden hastalık bulaşmış halde geldi ya da bu türün bir özelliği diyeceğim ama internette herhangi bir bilgiye ulaşamadım. Diğer şeftalilerde ( tüysüz beyaz nektarin, star red gold nektarin)böyle bir durum yok.

Sonuç olarak diyebilirim ki, iyi ki arayıp bulup, almışım. Bu cins şeftali, herkesin bahçesinde veya balkonunda olmalı)
Sn. Lonicera,

zamklaşmanın sebebini bulmak gerekiyor. Yağmurdan sonra zamklaşmanın artması ilginç.

Halbuki ağaç susuz kaldığında da zamklaşma olur. Ve şeftali de suyu sever.

Bir de topraktaki bor eksikliğinden zamklaşma olur. Toprak tahlili yapmak lazım.

Zamklaşma genelde tek başına olmaz. Kabuk çaklaması/yarılma ile beraber olur.

Kanser de zamklaşma yapar. Bordo bulamacı atılıyorsa_ ki atılıyordur_ kanser olmaz.

Tedavi sonrası sönmüş kireç sürmek, çatlamış ve hastalıklara açık kalmış kabuğu korur, onarır. Sıcak /soğuk vurmasını önler.

Bu çeşitler hava ve toprak değişince böyle tepki veriyorlar mı bilemem. Bu topu taca atmak olur.

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön