View Single Post
Eski 28-07-2010, 17:20   #892
Yılmaz Yalçın
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fizban Mesajı Göster
Bu melissa kışa kadar yaşar mı sizce

Çiçeklenme tam değil ise de, biraz kıpırdadı.. Peki ya yoğun koku???

Bundan evvelki çiçeklenmede tesadüf eseri yağmurlu bir dönem idi.. O güzelim kokuyu hala unutamıyorum. Yağmur geçtikten sonra vıcık vıcık olan toprak çiçeklerin bir kısmının dökülmesine neden oldu. hatta burada panikleyip sizlerden bilgi edinmiştim.

Dün geceki çiçekler, sayıca evvelkinden daha fazla . Ama kokuları onun kadar değildi.

Peki kokuyu teşvik eden ne idi?
Bazı hazır besinlerde kokuyu teşvik edici diye reklamla var. İçinde ne olabilirdi ki?

Koku yoğunluğu üzerine bir yerde humik asitin koku salgılamasında yoğunluk kazandırdığını okudum. Uygulamadım .. çünkü humik asidim bitti.

Bugün yine aynı konu üzerine yaptığım internet araştırmalarında, bir yerde tek bir cümleye rastladım.

"Çiçeklenme öncesi 7-10 gün evvelden uygun Ph değerli su ile bitki bolca sulanır..Bu durum, çiçeklerin bolca aroma salgılamasını tetikler!"

Bu cümle puzzle ın parçaları için bir ışık oldu.

Geçen dönemdeki çiçeklenmede yağmur suyu yemişti bitki. Tamamen tesadüf.
Yağmur suyunun Ph ına baktım. 5.6 olduğu yazıyor. Yağmur suyu asidikmiş.

Benim toprağım hiçbir zaman 7 in altına inmiyor. Daha doğrusu indirmede hala başarısızım.

Şimdi İstanbul a yağmur yağmasını bekliyorum. Elimde kap kacak ne varsa dolduracağım.

Eğer bu zaman zarfında çiçeklenme dönemim bitmez ise yağmur suyu ile sulayacağım.

Kokuda yoğunlaşma elde edersem ne ala.. Artık hep beraber tas tencere başlarız yağmur suyu biriktirmeye!!

Bakalım puzzle parçacıkları doğru mu yerleşecek!!
Çok doğru tespit buBen 15 litrelik plastik kapta yağmur suyu biriktiriyorumBenimkiler de çok yoğun kokmadı dün gece..Bu gece tekrar bakıcam.

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön