View Single Post
Eski 30-07-2010, 22:45   #897
Hhatice
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fizban Mesajı Göster
Teşekkür ederim sn lerdemir

Sizlerden bu tarz geri dönüşümler inanın beni daha fazla araştırmaya itiyor.

2 gün önce düşük değerli giberallic yaklaşık 50 PPM,ile yaprak beslemesi yaptım. giberallic in etkili olduğunu defalarca okumuştum. Ama etkisinin bu denli kuvvetli olduğunu bilmezdim.

Ayrıca, verdiğim 50 ppm lik dozun, melissa ya uygun olup olmadığını da bilmiyorum. Korkumdan en düşük değeri uyguladım.Farklı doz farklı gelişimler yapacak bu kesin..

sonuç şaşırtıcı oldu. Tüm tomurcuklar aynı anda patladı ve yeni tomurcuk oluşumları da devam ediyor.

Yanlız, geçenlerde yaptığım yapraktan iz element beslemesi bazı minik tomurcukları yakmış.. Bunu yapmamak lazım.

gördüğüm şu: gıberallic, calcium nitrate ya da potassium nitrate yaprak beslemesinde oldukça etkili.

Ama, en iyisinin zinc sulfate olduğunu gösterir araştırmalar var. Bir sonraki çiçeklenme döneminde denemeyi düşünüyorum.

Aynı çiçeklenme dönemi beslenmesini minik clematislerime de uyguladım. henüz birkaç yapraklılar ama gonca oluşumları başladı.

Çiçeklenme dönemine kadar ki beslenme:

n:210 PPM
P:32 PPM
K:170 PPM
Ca:116 PPm
MG:25 PPM
s:22 PPM

Tomurcuklar başladıktan sonraki uygulama..

Bu uygulama çiçeklenme süresince devam ediyor. burada nitrogene az farkla fazla ama ben daha az veriyorum.

N:229 PPM
P:49 PPM
K:241 PPM
Ca:75 PPM
MG: 28 PPM
S: 23 PPM

Tam olarak bu rakkamları yapabildiğimi sanmıyorum. Ama yaklaşık değerler bu.
Çiçeklenmeyi teşvik eden oranın P:K oranı olduğunu buldum dün. 1:2 oranı olmalı ve ışıklandırma nın da 12-12 olması gerektiğinden söz ediliyordu.
Bundan sonraki sulamada K yı daha düşüreceğim. 49*2=100 civarı gibi. şu anda 240 gibi.

umarım bitkim yıkılmaz.))

ek: sıcak stresini de bitkiyi sıcakta daha serin yere alarak yaprak serinlemesi yaparak atlattım. Artık toprak ısısını 26 derecenin üstüne geçmeyecek şekilde kontrol ediyorum.

Bilmem sizleri bunalttım mı

Bunalmak mı?
Yapmayın sevgili fizban emeğinize sağlık bu değerli bilgiler için çok çok teşekkür ederim .

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön