Konu: Şeftali
View Single Post
Eski 04-08-2010, 14:53   #149
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Halil bey topraklarınız beyaz kireçli bir toprak gibi gördüm fotoğraflarınızdan doğrumudur.
Bu tür topraklarda, toprak analizinde eksikler görülmese de bitki kireçli beyaz topraktan demiri alamıyor vermiyor. Başıma geldiği için paylaşma ihtiyacı duydum.

İki adet çok güzel kiraz ağacım vardı, beşinci yılına gelmişlerdi kirazları ektiğim yerin 40 cm aşağısı beyaz ve kireçli bir topraktı dört sene çok güzellerdi, ne zaman ki kökler beyaz toprağa değdi ağaçlar da zamklanma ve yapraklarda sararmalar başladı, araştırdım, ve aynen yukarıda dediğim gibi ağaçlar topraktan demir alamadığını toprağın demiri vermediğini siz demir verseniz bile o toprağın demiri vermediğini öğrendim.

Bu tür topraklarda sadece şu şekilde ağaç ve ya bitki demiri alabilir.

Ağacın kök cevresindeki toprağı kökler seviyesine kadar boşaltacaksın, alta iyi cürümüş hayvan gübresini yayacaksın üstüne demir sulfatı vereceksin tekrar hayvan gübresi ile kapatacaksın en son da toprakla kapatacaksın, ben yaptım ve başarılı oldum. Ama bunu üç yılda bir yapman lazım.

Bunun tam tersini ve ya birini eksik yaparsanız yine sonuç alamazsınız.
Evet toprak analizinde 60cm. altı kireçliydi. 10 dönümün sadece bu 3 dönümü böyle. Diğer zeytinlik alanda bu durum yok.

Name:  güzelhisar (7) [640x480].jpg
Views: 6266
Size:  64.3 KB

Şimdilik diğer fidanlar iyi görünüyor. Anlattığınız 4 yıl sonrası olayın çıkması beni kaygılandıryor.

Ancak yanmış keçi gübresi kullandım, kullanıyorum.

Sulama suyuna da em ve özellikle em kompost kovalarından bolca elde ettiğim em bukaşı sıvı (enzim ) kullanıyorum.

Tabii buradaki amacım em ürünleri ile kireçli toprağı düzenlemek ve bitki köklerinin topraktaki vitaminleri almasını kolaylaştırmak.

Başarırsam ema nın başarısıdır. 4 yıl beklerim tabiii...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön