View Single Post
Eski 15-08-2010, 23:13   #6595
fizban
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-07-2008
A tabii. sorun köklerde değil ise bu hiç bir işe yaramaz..

Ekmek yaparken hamur ısısını ölçtüğüm bir termometrem var. O termometreyi bu işe adadım . Sırf merakımdan. Acaba toprakta ani ısı değişimleri oluyor mu diye..

Aslında bu tamamen koyduğunuz buz miktarı ile ilgili de olabilir. Torbayı ağzına kadar buzlarla doldurursak başka, 2 küçük pet şişe koysak başka sonuç alırız.

o termometre ile yaptığım ölçümleri de yazayım isterseniz.

Bu uygulamayı yapmadığım toprak ısısı, 34 dereceye kadar ulaşıyor. Bildiğim değil, ama okuduklarım diyor ki toprak ısısı 26 dereceyi geçmemeli.

Torba buz işlemlerindeki saksı topraklarındaki ısı ,akşam üstü ölçümlerimde 29 dereceyi geçmiyor.

Gördüğünüz gibi aslında buz uygulaması yapmadığım toprakda ısı daha tehlikeli ve o toprak ısısı 28 derecenin altına da düşmüyor.

Oysa bu uygulamada, toprak ısısı 25-29 arasında salınıyor. Kökler için olması gerekeni yine geçiyor ama 34 gibi yüksek rakkamlara ulaşmıyor en azından.

Bilemiyorum.. faydalı olabilir mi düşüncesi ile paylaştım. Hiçbirinizin o güzelim çiçeklerine zarar gelsin de istemem.

Ama düşününce mutlaka bir yolu bulunur. Onlara özel klimalı ortamı bir şekilde yaratmamız lazım sanki..

fizban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön