View Single Post
Eski 01-10-2010, 10:25   #1459
elifsarıgül
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2010
Red Robin çimlendiremiyorum

Merhaba,

Bu forumu keşfedip balkon bahçeciliğiyle ilgili neredeyse her yazıyı okuduktan sonra Red Robin domates yetiştirebileceğim ümidine kapıldım. Okuduklarımdan, her mevsimde, evin içerisinde dahi yetiştirebileceğimi anlıyorum (yanlışsa lütfen düzeltin).
Yaklaşık iki buçuk hafta önce plastik bardaklara üzerinde 1-2 cm boşluk kalacak kadar çiçekçiden aldığım paketteki topraktan doldurup, 24 saat ıslak kağıt havluda beklettiğim 7 adet Red Robin tohumunu ( 1 bardağa 1 tohum) küçük bir çubukla toprağın içine iterek yaklaşık 0,5cm derinliğe ektim. Sonra toprağın tamamını ıslatacak kadar su verdim ve streç film ile bardakların üzerini örttüm. İstanbul'daki evimin değişik yerlerine (farklı saatlerde güneş alan pencere içleri ve kapalı balkon) yerleştirdim. Her gün yaklaşık 0,5 saat streç filmleri açarak havalandırdım. Streç filme rağmen birkaç gün sonra toprakta kuruma belirtileri gördüğümden tekrar su verdim. 15 gün hiçbir hareketlenme olmayınca yaklaşık bir hafta önce aynı işlemi bu sefer 24 saat suyun içinde beklettiğim başka tohumlarla tekrar denedim. Birkaç gün sonra belki streç film ile kaplama konusunu yanlış anlamış olabilirim diye bazı bardakların örtülerini kaldırdım. Henüz hiçbir tohum çimlenmedi. Mutlaka yanlış anladığım, yanlış yaptığım bir şeyler oldu diye düşünüyorum. Nerelerde hata yaptığım konusunda yorumlarınızı alabilirsem çok memnun olacağım. Şimdiden teşekkürler.

elifsarıgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön