View Single Post
Eski 26-02-2011, 01:32   #184
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soilless Mesajı Göster

....sebze hem meyve bahçeleri için Ocak ayından başlayıp, aralık sonunda tamamlanan, bir yıllık süreç için nedir, faydası, uygulama şekli, ve elde edilen sonuçlar olarak görsellerle desteklenen net, basit anlatımla, optimuma en yakın uygulama şeklini madde madde, satır satır ve nihayetinde bir ubyi rehberi olarak görmeyi çok arzu ettim.
Önemli bir öneri 'ubyi doğal gübreleme rehberi' üzerinde konuşmak gerekli.

UBYİ üyelerinin elinde farklı gübreler var ve farklı uygulamalar yapıyorlar. Yetiştirdiği ürünler de farklı ve gübre istekleri değişik.

Ortak gübreleme _reçetesi_ formülü uygulamak biraz zor ama üzerinde düşünülmeli.

Bir üyenin elinde klino varken, diğerinde yok ama leonardit var, diğerinde su mercimeği var.

Örneğin benim zeytin fidanlarım var 3 yaşında;

Klino,
Fermente tavuk gübresi,
Humas,
Kompost,
Çay atığı,
Kekik suyu,
Isırgan otu suyu,
Yumurta kabuğunun suyu,
Enzim, ya da ema
Sim derma
, dan oluşan bir karışım yapıp fidanların birer metre uzağına, burgu ile 60_80 cm. derinlik gibi 4 tane delik açıp içlerini doldurmak istiyorum.

Bir yıl sonra 2 m. uzağına daha önce deldiklerimin arasına bir daha uygulamak istiyorum.

Bunu toprak işlemesiz tarıma _ geçiş_ için yapıyorum. Yani toprağı sürmeden bu yöntemi uygulayacağım. Diğer üye bunu istemeyebilir.

Sonuçları ne olur bilemem.

Aslında UBYİ nin her üyesinin elindeki gübre ve yetiştirdiği ürüne göre kendine özgü ve özgür gübreleme yöntemlerinin olması ve A. Net. da ve kendi bloklarında anlatması daha yaratıcı gibi geliyor bana...

Eğer ileride UBYİ sitesi kurulursa ortak ürünler bulunup benzer gübreleme yöntemleri uygulamalı anlatılabilir.

Ama şunu yapmayı çok istiyorum.

Diyelim elimde bol miktarda kekik suyu, yumurta kabuğu suyu, ısırgan otu suyu ve mikoriza mantarı var. Bunları kendim bedava getiriyorum. Bunları yapmaya zamanı olmayan ya da elinde olmayan UBYİ üyelerine kargo masrafina _ihtiyaç duyana_ göndereceğim.

İçine biraz humas ile ema da katarsam 1 lt. sini 50 tl. ye size bile satabilirim. Kızmayın hemen _ söz A.N dan dışarı_ öyle yapmıyorlar mı?

Düzenleyen Halil Önen : 26-02-2011 saat 22:01
Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön