View Single Post
Eski 13-07-2011, 08:28   #4943
Uzaylı
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sevgili Uzaylı, clematisleri güneşe ekebilirsin. Benim balkonum bütün öğleden sonra güneş alıyor, onun kenarındaki clematis de çok coşkulu. Dikkat edeceğin nokta köküne güneş gelmesin. Ben ikişer tuğla yüksekliğinde cep yaptım, kökler o yüzden güneş almıyor.

Tohumdan clematis yetiştirmek hiç de kolay değil, en kısa zamanda fide elde etmeye bak.
Güler hanım; Biraz geç teşekkür olacak belki, bahçedeki kayıpların yerini doldurmaya çalışıyor, sık sık bahçeye gidiyoruz. Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. Sanırım pek çok çiçek için tuğla cepler yapsam iyi olacak. Çünkü bizim bahçede çok yakıcı güneş var. Çiçekli alanı gün aşırı suladığım için herhalde, akşam üzeri bir iki saat sulamam yetmiyor. Bahçeye geldiğinde toprağı yine çok kuru görüyorum. Acaba toprak nemli kalsın diye, güneş filan dinlemeyip sabahtan akşama kadar sulama yapsam mı diyorum ne dersiniz? Toprak suya iyice doyunca çabuk kurumaz belki. En azından birkaç çalı, ağaç v.s. dikeyim, onlar büyüyünce kadar bu şekilde sulayayım diyorum. Bizim toprağı gören patates toprağı diyor. Kumlu killi ama güneş çok etkili. Acaba güneşte sulama yapmak bitkilere zarar verir mi? Yoksa sadece fazla su kaybı mı olur. Ne dersiniz göze alayım mı? Bir türlü başarılı olamıyorum. Eğer nemili tutmayı başarırsam clematisi de diğer çalıları da huzurla dikeceğim...

Ayrıca orkidelerinize bayıldım. Süper ötesi. Valla behçenizde bu çeşitliliği gördükçe ben neden başaramıyorum diye ağlayasım geliyor. Neyse ki susuzluk tehlikesini atlattık. Artık suyumuz çok güzel, şükürler olsun. Her zaman yazmasam da, bahçenizin her fotoğraf karesinin ve her mesajınızın takipçiyim. Tüm sayfalardaki mesajlarınızı okuyorum. Maaşallah ayaklı bir kütüphane gibisiniz. Çok şey öğretiyorsunuz. Teşekkürler...

Saygılar, sevgiler...

Uzaylı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön