Konu: Phalaenopsis
View Single Post
Eski 28-02-2012, 23:13   #2142
fzthalil
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sesidur Mesajı Göster
Merhabalar
orkideleri ezelden beri çok severim. yeni yeni de yetiştirmeye başladım. Kayınvalidem ve bende de olmak üzere toplmada 5 tane orkidemiz var. bir tanesini eski müdürüm işten ayrılınca bana bırakmıştı açıkçası çok bir bilgim yok bakım açısından ama elimden geldiğince ilgilenip bakmaya çalıştım ilk aldığımda çok kötüydü yana doğru eğrimiş kökleri hep dışarı çıkmıştı. saksısından çıkarıp kuruyan kökleri budadım ve dik bir şekilde tekrar yerine koydum. ve 3 ay olmadan dal verip çiçek açtı şu an. o zaman henüz sitenizi keşfetmemiştim. çok cahilce davranmışım nazlıma. neyseki çok şükür hayata tutundu. şimdi bir tane daha var elimde ve da çok kötü durumda sizlerden ricam bana yardımcı olur musunuz minik orkideme tam olarak nasıl bir işlem yapayım. ilgilenirseniz çok sevinirim. geçmiş sayfaları okumaya çalışıyorum ama kafam çok karışıyor.
Sayın sesidur,
Resimlerden anladığım kadarıyla orkideniz mekanik darbelere maruz kalmış ve yapraklarında yaralar oluşmuş. Fakat orkidenizin durumu yapraklardan anlaşıldığına göre çok da kötü değil fakat alt kökleri görmeden birşey diyemeyeceğim. Üst kökler ise kurumuşa benziyor(üst köklerden kastım yeşil olanlar değil, saksı harcının hemen üstünde sararmış ve koyulaşmış olanlar). Eğer kurumuş iseler kesmenizi tavsiye ederim. Saksı harcınız da miadını doldurmuşa benziyor ve yeni saksı harcı almanızı ve değiştirmenizi tavsiye ederim. Bir de orkidenizin yanında komşusu var galiba Onu da almanızı öneririm.. Gerekli sulama ve besin işlemlerini bildiğinizi var sayıyorum ve onlar için de bu başlığı iyi okumanızı tavsiye ederim.

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön