View Single Post
Eski 29-03-2012, 09:13   #489
muratege
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2012
Arkadaşlar Merhabalar;
Öncelikle yaptığınız başarılı çalışmalardan dolayı sizleri kutlarım.Siteye iki günlük üyeyim ve okumaktan gözlerim şişti inanın. Burada paylaşılan bilgiler ve tecrübeler benim gibi bu işe yeni başlayan kişiler için bulunmaz nimet. Evimin önünde 30-35 metrekare bir bahçem var.Geçen yıl kurban sonu bahçeme büyük olmasa da bir çukur açıp içine taze koyun ve inek gübresi koymuştum. Bahçenin bir köşesinde ise ıspanak , marul , tere , roka gibi kışlık sebzeler vardı.Geçen hafta bahçeyi hazırlamak için koyun gübresini bahçeye yayıp bahçeyi belledim. İnanın her belde 5-6 tane solucan çıkıyordu.Bahçede yüzlerce solucan vardı. Tabi ben bu konuda geç bilgi sahibi olduğum için toplama gereği duymadım. Benim sotum şu. Solucanların toprağı havalandırdığı söyleniyor. Ancak benim bahçe 25 santimetre derinlikten sonra aşırı nemli ve ağır bir balçık kokusu mevcut. Ayrıca sulamadan sonra da bahçe taş gibi oluyor. Bu kadar solucana rağmen toprağın sertliği beni düşündürüyor. Bahçemdeki solucanlar yaşamlarını sürdürürler mi veya bir yerlere kaçarlar mı? Seneye bir köşeye sıcak kompost için çukur açacam.Bu solucanlar buraya gelirler mi yoksa benim mi toplamam gerekiyor. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

muratege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön