View Single Post
Eski 15-04-2012, 00:34   #495
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bernacyhn Mesajı Göster
Merhaba, benim solucanlar için hazırladığım toprağın içinde solucandan çok böcek diyebileceğim canlılardan üremiş. Yayvan bir yoğurt kabında muhafaza etmeye çalıştığım için üzerine delikler açmıştım. O deliklerden çıkıp eve yayılma ihtimalleri var. Solucanları ayırıp hazır toprakla yapılmış çürüntü içinde koymayı düşünüyorum ama yapsam mı yapmasam mı bilemiyorum. O böcekler solucanlara zarar verir mi? Ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum.

Ben en iyisi onu balkona atayım. Sizden gelen tavsiyelere göre bir şeyler yaparım.

Şimdiden teşekkürler, hoşça kalın.
Solucanlar çok nemli çok ıslak toprağı severler. Dere kenarlarındaki balcık gibi toprak içlerinde yaşarlar. Suyu bol ise kaçarlar.

Toprağınız fazla ıslak değilse yani biraz kuruya yakın durduysa başka böceklerin, kurtçukların yaşamasına da olanak tanır.

Düşünceniz doğru, toprağını değiştirmek ve solucanları ayırmak gerekir.

Ayrıca toprağınızın üzerine siyah kalın ve devamlı ıslak duran bir bez koyarsanız böceklenmenin de önüne geçersiniz. Toprağı nemlendirirken de bu bezin üzerinden su verirsiniz.

Kabın en altına kompostdan bir yatak yapmak gerekir, solucanları koymadan önce...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön