agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni336Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-08-2006, 00:02   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2006
Afrika Menekşesi Hastalık ve Zararlıları

Arkadaşlar,
Bugün afrika menekşelerimi sularken birinin toprağında üç dört tane küçücük, beyaz kurtçuklar gördüm... Daha önce bir menekşemde daha görmüştüm bir aya kalmadan yaprakları elimde kaldı.
Diğerlerine sıçramasından, bu menekşemi de kaybetmekten korkuyorum ne yapabilirim?

mor kedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2006, 12:38   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pitta-life
arkadasım kurt olduğuna emin misin?
topraktaki kireçelrde bazen aynı görüntüde olabilir....gerçi biri kımıldıyor ama..nese çok süpheye düştüysen ölür falan diye toprağını değiştirmen en güseli olur...

bi de gercekten ölmesinden korkuosan yedekle..biliosunudr afrika menekşeleri yapraktan direkt toprağa dikilmeyel büyüyebilir...
Arkadaşım,kurt olduğundan emin misin?
Topraktaki kireçlerde bazen aynı görüntüde olabilir...Gerçekte biri kımıldıyor ama..neyse,çok şüpheye düştüysen ölür falan diye toprağını değiştirmen en güzeli olur...
birde gerçekten ölmesinden korkuyorsan yedekle biliyorsundur afrika menkeşeleri direkt toprağa dikilmeyle büyüyebiliyor

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2008, 16:01   #3
Yeni Üye

melmo2000's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2008
Afrika menekşesi

Yeni aldığım afrika menekşesi çiçekte iken, aldığım çiçekçi tarafından saksısı değiştirildi. Şimdi ise çiçekleri yavaş yavaş ölüyor. Ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim.

melmo2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2008, 16:03   #4
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2006
Galeri: 49
Merhaba;
Tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.

AFRİKA MENEKŞESİ

füsunANK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 19:30   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-07-2008
Afrika Menekşesi Hastalık ve Zararlıları

Afrika Menekşeleri için öldürücü olan bir zararlı ve onunla baş etmenin çarelerini , sevgili Faruk arkadaşımıza belki yardımım dokunabilir düşüncesi ile internette araştırdım ve elde ettiğim bilgileri burada paylaşıyorum.

Hep birlikte bilgilerimizi birleştirirsek, menekşelerimizi saran bu hastalıktan kurtarabiliriz.

Türkçesini bilemediğim bu zararlının ismi Cyclamen Mite.

Name:  mites-hd.jpg
Views: 19014
Size:  15.0 KB

Çıplak gözle görülemeyeceği iddia ediliyorsa da, 20*. 30* kere büyütebilen lenslerle görülebiliyorlar. Çok küçükler ancak iyi bir göz onları hareket ederken görebiliyor.

Name:  mites2.jpg
Views: 22695
Size:  63.2 KB

Ortadaki yeni yapraklar küçülüyor zayıflıyor renkleri değişiyor. Bronz gri v.s gibi renkler alıyor.

Name:  broad-mites.jpg
Views: 19555
Size:  36.7 KB

Ancak bu tarz yaprak deformasyonu illaki mites lerden kaynaklanıyor anlamını taşımıyor.Çok fazla ışık ya da çok fazla besin de buna sebebiyet verebiliyor.

Yapraklarda aşağıdaki gibi bir görünüm de , yine bu zararlının varlığından olabiliyor.

Name:  mites-3.jpg
Views: 20005
Size:  67.4 KB

Mites ler ışığı sevmiyorlar bu yüzden onları bulmak zorlaşıyor.

Name:  SoilMealyBugs.jpg
Views: 20039
Size:  37.6 KB

Mücadelesi ise şu şekilde;
Enfekte olan yapraklar derhal uzaklaştırılıyor
Bitki diğer bitkilerden uzaklaştırılıyor
Sabun sonuç verebiliyor ancak afrika menekşelerinde uygulaması zor.

Selçuk Boz beğendi.

Düzenleyen fizban : 28-04-2009 saat 22:44
fizban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 20:28   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2008
Galeri: 70
Arkadaşlar bu hastalık hakkında bilgisi olanların özellikle ziraat mühendisi ve ziraat teknikeri arkadaşların paylaşımlarını bekliyoruz. Lütfen yardımlaşma boyutunda birbirimize destek olalım...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 21:07   #7
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
İstanbul Karaköy' de bitki eczanesi olduğunu duydum. Oradan bütün ziraai ilaçları temin edebileceğimizi düşünüyorum. Bu hafta gitmeyi planlıyorum. Burada adı geçen ilaçları çevremdeki fidanlıklara da sorup bilgi edinebilirim. Bu konu hakkında başarıya ulaşmamız gerekiyor. Çünkü gözümüz gibi baktığımız menekşelerimiz ölüp gidiyor...

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 21:10   #8
Ağaç Dostu

Sevgili Katmer inşallah en kısa zamanda sorunun çözümünü sağlarız. Zira insanın en değer verdiği canlılardan olan bitkilerin göz göre göre çürümesi gerçekten hoş olmayan bir durum...

Eski 28-04-2009, 21:15   #9
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Galeri: 17
Arkadaşlar, menekşe üreticisi olan seralarla görüşen oldu mu? Onlar bu problemlerle nasıl baş ediyor acaba? En azından ilaç temini konusunda daha tecrübeli olduklarını düşünüyorum...Bu yolu deneyenler paylaşırlarsa çok sevineceğiz...

Nejla K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 21:23   #10
Ağaç Dostu

Sevgili Nejla bende sera boyutunda üretici olanların bu tür zararlılarla baş edebilme yollarını ve yöntemlerini iyi bildiklerini düşünüyorum. Menekşe sever arkadaşlar yerleşim yerlerinizde yukarıda adı geçen ilaçlardan bulduklarınızı bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz...

Eski 28-04-2009, 21:28   #11
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Galeri: 17
Sevgili Faruk, vtr tarımın mail adresi bazı arkadaşlarda var sanıyorum, olmazsa maille sormak işi daha kolaylaştırabilir mi?

Nejla K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 21:33   #12
Ağaç Dostu

Sevgili Nejla VTR tarım daha önce bu konu hakkında bilgi verdi ama direk e-mail atmak aklıma gelmedi. Önerin için teşekkürler. Hemen bunu dikkate alıp e-mail atacağım...

Eski 28-04-2009, 21:36   #13
Ağaç Dostu

giz3m's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2009
Galeri: 45
Bende katılıyorum menekşe üreten seralarda kesinlikle bu hastalığa karşı bir çözüm üretmişlerdir. İrtibata geçilebilir hatta bende mail atabilirim en kısa sürede cevap alırız umarım.

giz3m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 22:19   #14
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Vtr tarım daha önce ilaç ismi vermişti. Fakat ilacı burada sorduğumda iç mekan bitkilerine uygun olmadığı söylendi. Ben de tereddütte kaldım ve denemedim.
Ama ben kararlıyım. Menekşelerimi bu ileeten kurtaracacım. Hoş büyük bir kısmını da iyileştirdim zaten. Diğerleri de kurtulacaklar. Buna inanıyorum. Benim tek sorunum tam teşhis koyamamam.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 17:42   #15
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2007
Galeri: 8
Merhaba aynı zararlı benim menekşelerimde de vardı.Ben onları minik beyaz sinek sanmıştım şimdi anladım onların ne olduğunu.
Ben tamamen içgüdüsel olarak sıvı sabunu ellerimde köpürttüm, musluğun altına menekşe saksısını koydum, suyu yavaşça açtım vaemenekşeyi bi güzel sabunla yıkadım, ya da ellerimden akan sabunları menekşenin her yerine yaprak altları da dahil değdirerek yıkadım.
Şimdilik menekşe kurtuldu gibi, bir şey söylemek için erken ama yapraklarda olumsuz yönde değişiklik yok, ben de kurtulmuş olabileceğimi düşünüyorum tabii menekşeyi hemen karantinaya da aldım.

İlknur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 18:06   #16
Ağaç Dostu

Sevgili İlknur,

Bunu paylaşmanız çok iyi oldu. Okuduğum yazıda sabun'un bir çözüm olabileceğinden söz ediyordu yazımda da belirttim zaten.

Yapılış şekli ve başarılı olmanız sevindirici. Peki, köklerde bir zarar var mı? İnceleme şansınız oldu mu?

Herşeyden önce atlatmışsınız. Kutlarım. Gözlem altında olduğuna göre bizleri haberdar edersiniz değil mi?

Eski 29-04-2009, 19:46   #17
Ağaç Dostu

Sevgili İlknur bu illet hastalık menekşelerinin sadece birinde mi meydana geldi yoksa hepsinede bulaştı mı? Sabunda bir müdahale yolu ama bitkiye zarar verir mi diye de düşünmeden duramıyorum. Ben de bir menekşemde bu durumu deneyeceğim. İnşallah bende de olumlu sonuç verir. Sulandırılmış oksijenli su müdahalesinden bahsediyorlar ama bu rahatsızlıkta ne derece etkilidir bilmiyorum. Bu rahatsızlığın tedavisinde oksijenli su kulanımın rolünü bilen arkadaşlar varsa paylaşımlarını sunarlarsa sevinirim...

Eski 01-05-2009, 15:01   #18
Ağaç Dostu

Bu hastalık için forumun bir farklı yerinde Sn. Mine Hanım'ın uygun gördüğü ilaç:
DECİS

Bunu Faruk arkadaşımız sormuş ve hastalığın tedavisine uygun olduğu belirtilmiştir.

Hastalığı ve çözümünü arayan diğer arkadaşlarımız için gözden kaçmaması adına buraya aktardım.

Hastalığı tedavi eden arkadaşlarımız bizi bilgilendirmeye devam ederler değil mi.??

Eski 02-05-2009, 14:18   #19
Ağaç Dostu

Sevigili Fizban yaklaşık 15 güne yakın Decis isimli ilacı kullanıyorum. Sanki çok hafif bir iyileşme belirtisi görür gibiyim. Belki de ben kendimi iyileşmesi yönünde şartladığım içinde iyileşiyormuş hissine de kapılmış olabilirim. Ama ilacı ihmal etmeden kulllanmaya devam ediyorum. Sanki bana faydası oacakmış gibi geliyor. Kullanmaya ve beklemeye devam...

Eski 02-05-2009, 16:36   #20
Ağaç Dostu

Güzel.. öyle ya da böyle.. tedavi edeceğiz. Etmeliyiz. Bize yakışan budur.)))

Güzel haberlerini bekliyorum.

Eski 02-05-2009, 17:30   #21
Ağaç Dostu

İnşallah bu sefer olur Sevgili Fizban. Gelişmelerden her daim haberdar edeceğim...

Eski 02-05-2009, 18:30   #22
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Arkadaşlar benim sadece bir menekşemde vardı bu sorun ben sabunu kullanmaya şöyle cesaret ettim:
Daha önce başka bir menekşemde unlu bit vardı, bunun için evde uygulanan ilaçlardan birini kullandım.Bu ilacın yapımında sıvı sabun kullanılıyordu. İşte bu olaydan sonra sıvı sabunun bitkilere zarar vermediğini keşfettim öyle ki evdeki yaprakları tozlanmış, silinemeyecek kadar çok ve küçük yapraklı ya da narin diğer bitkilerimi de de kullandım.İşin sırrı sabun miktarı az olacak yani bir camsil fısfısına su doldurduğumuzu düşünürsek bir çorba kaşığı kadar sıvı sabun yeterli geliyor.
Tabii daha sonra yani bitki bir iki gün bu sabunla kalınca bir de normal suyla tekrar fısfıs yöntemiyle bitkiyi sabundan arındırıyorum.
Fakat bu zararlıyı menekşemde görünce sabun miktarını artırdım, daha da önce anlatmıştım.

Bugün henüz büyümemiş, genç bir menekşenin toprağını karıştırırken daha minik boyutta bu zararlıya rastladım.Hemen iyice sabuunladım, bolca yıkadım sabunlu suyla, o da karantinada ama korkuyorum yanındakilerde henüz bir şey yok eğer bulaştıysa yandım çünkü en az yirmi saksı gitti diyebilirim.Ben henüz yapraklara zarar vermeden rastladım onlara ve inşallah sabun işe yarar.
Sevgili Faruk senin kullandığın madde nereden temin edilir, eğer sabun çözüm sağlamzsa onu kullanacağım.

Eski 02-05-2009, 18:54   #23
Ağaç Dostu

Sevgili İlknur zirai ilaç satan bir yerden aldım. Ama artık reçetesiz satılmıyormuş. Reçeteyle almak lazımmış...

Eski 02-05-2009, 18:56   #24
Ağaç Dostu

Sevgili İlknur sabunu fısfıs yaptıktan 1-2 gün sonra normal suyla fısfıs yaparak mı sabunundan ayırıyorsun yoksa elinle mi yıkıyorsun çeşmenin altında sabunundan arındırmak için?

Eski 02-05-2009, 19:00   #25
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Sevgili İlknur sabunu fısfıs yaptıktan 1-2 gün sonra normal suyla fısfıs yaparak mı sabunundan ayırıyorsun yoksa elinle mi yıkıyorsun çeşmenin altında sabunundan arındırmak için?
Sevgili Faruk, ben sabundan arındırma işini sadece benjamin ve drasena marginata isimli bitkilerde yaptım menekşeleri kendi haline bıraktım.İlk menekşe kurtuldu diyebilirim, ama bugün gördüğüm beni üzdü çünkü onu ölen bir menekşemin yaprağındanh üretmiştim henüz çiçeğini bile görmek kısmet olmadı(
Yani baktım ölüyor gibi ölecekse sabundan ölsün dedim ama ölmedi çok şükür

Eski 02-05-2009, 19:04   #26
Ağaç Dostu

Arkadaşlar hasta menekşelerimizin fotolarını eklersek sorunların çözümleri konusunda daha sağlam adımlar atmış oluruz. Malum doktor hastayı görmeden teşhis koyamaz ise bizde fotoları görmeden ne kadar konuşursak konuşulanlar havaya gider...

Eski 02-05-2009, 19:11   #27
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Arkadaşlar hasta menekşelerimizin fotolarını eklersek sorunların çözümleri konusunda daha sağlam adımlar atmış oluruz. Malum doktor hastayı görmeden teşhis koyamaz ise bizde fotoları görmeden ne kadar konuşursak konuşulanlar havaya gider...
Daha önce Sevgili Katmer eklemişti bir fotoğraf ama hangi başlık altında bilmiyorum, benim menekşelerimin yapraklarında bir değişiklik yok, zaten ben de onları sadece sinek sanmıştım, ama Katmer arkadaşımızın menekşesindeki problem bu minik zararlılardan kaynaklanıyor.
Bir de toprak üzerinde sadece çok iyi gözlemlenirse görülüyor bu maytlar, maalesef çok minik ve hızlılar, ayrıca toprağı eşelersek çok rahatsız olup daha derine kaçmaya çalışıyorlar, ışıktan rahatsız oluyorlar.
Ayrıca kuru toprakta yaşayamayacaklarını düşünüyorum, ıslak toprak tam onlara göre sanki.

Eski 02-05-2009, 19:16   #28
Ağaç Dostu

Sevgili İlknur bu sorun benim menekşelerde de çok var. Bende fotolarını Sayın Mine ye soralım başlığına eklemiştim. İnceleme fırsatın olursa bir bak derim. Eminim o fotolarda senin menekşelerinde ki rahatsızlığı yansıtıyordur. Bu foto ekleme olayı herkes içindi Sevgili İlknur. İnşallah bu illetten el birliğince kurtulacağız...

Eski 02-05-2009, 19:27   #29
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Sevgili Faruk az önce forumun diğer bir başlığında"Süs Bitkileri Hastalık ve Zararlıları" bölümünün "Beyaz Böcekler" alt başlığı var, orayı bir incelersen bizim sorunumuzdan bahsedilmiş, üstelik sadece menekşelerde değil başka bitkilerde de varmış bu sorun .

Eski 02-05-2009, 19:39   #30
Ağaç Dostu

Sevgili İlknur burda yazılanların bir çoğunu denedim ama hastalık geçmedi. 2 gün sonra ilçe tarım müdürlüğüne gideceğim tam teşhis için. Bakalım ne diyecekler...

Etiketler
menekşe

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024