agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? > Bu Yatırım Karlı mıdır ya da Hangisi Daha Karlı?
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen oguz3259
  • 2 Gönderen mrduran
  • 2 Gönderen pria
  • 1 Gönderen ebu Abdullah
  • 2 Gönderen ioalsan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2009, 11:40   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2009
Kavakçılık (Kavak ağacı iyi bir yatırım mıdır?)

Sayın yetkililer;
Lütfen bana en kısa sürede cevap veriniz.Ben Bursa dan arıyorum.Etrafı ormanlık olan 10 dönüm (11.000 m2) bir arazim var.Su sorunum yok arazim çok az meyilli,toprağı biraz sert ama çok kuvvetli.Daha önceleri bu arazide her türlü meyve yetişiyordu.Şu anda içinde 25-30 yıllık 7-8 adet Selvi kavak var.

Ziraatçi bir arkadaşım ceviz dikelim dedi.Zahmeti az,geliri çok olur dedi.Ben de tamam dedim.Ama hala aklım kavak ta.Ben,ekonomik kriz yaşamış bir insanım.Hala sıkıntılarım devam ediyor.Emekliliğime 5-6 sene var.Bundan 9-10 sene önce büyüklerim bana,meyve ile uğraşma,kavak dik dediler ama ben dinlemedim,vişne diktim onu da beceremedim.Şimdi Çoğu kimse yine bana, cevizle uğraşma,kavak dik diyor.Sizler ne önerirsiniz.Hangisi daha karlı olur.Çok kararsızım.

O araziye şimdiye kadar ne yaptımsa başaramadım.Artık zarar görmek istemiyorum.İyi bakılmış bir kavak en erken ne zaman kesilir.Hangi kavak cinsini dikeyim.10 dönüm araziye kaç adet kavak dikilir.7-8 senelik 1000 adet kavak bugün kü değerlerle kaç lira kazandırır.( Arazim,100 m * 100 m şeklinde)

babali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 02:08   #2
Yeni Üye

oguz3259's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2009
Arkadaşlar Merhaba.Ben aranıza yeni katıldım.Ve ilgilendiğim konulardaki bilgi ve yorumlarımı forum kuralları dahilinde karşılıklı olarak paylaşmak istiyorum.

Öncelikle tüm dünyada giderek azalan doğal kaynaklar,kanımca bu kaynaklara yatırım yapanları memnun edecektir.Genellikle sanayi üretiminin kolay kazanç boyasına aldanan yatırımcılar köylü olmak yerine şehirli sanayici olma isteğiyle esas olan doğal kaynak üretimini çoğu zaman es geçiyorlar.

Hemen hemen tüm ticari ağaç türlerine yapılan yatırımların kazançlı olmaması mümkün değildir.Ancak bu işi sevmek,ağaçlara ilgi duymak şart.Zira bu konuda en önemli konu ağaçlarında tüm diğer canlılar gibi ilgi sevgi ve bakımla büyüdükleri gerçeğidir.

Esasende kavak zaman-kazanç ilişkisi açısından sanıyorum en cazip olan yatırımlık kereste ağacıdır.Çok kaliteli kerestesi olmamakla birlikte sürekli alıcısı olabilen ve ülkemizde tanınan 10 ila 12 yılda kesime gelebilen (yeri bakımı iklimine göre değişebilir) bir ağaç türü.Hatta muhtememeln en çok bilineni!

Sanıyorum kavak metreküp olarak 150-200 tl den aşağı değildir.Bu fiyatlar sürekli değişiklik arzedebiliyor.

- Ağacın kalitesi,
- Piyasaların genel durumu yani talep-arz ilişkisi,fiyatlara etki eden en önemli iki unsurdan bazılarıdır.

Ancak burada asıl olan ağacın pazarlanma kısmıdır.

Sonuç olarak doğru dikilip bakıldığında doğru yer ve zaman kuralı uygulandığında zarar ettirme olasılığı Allah(c.c.) ın izniyle yoktur.

Saygılarımla
oguz3259

oguz3259 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 02:10   #3
Yeni Üye

oguz3259's Avatar

Ceviz daha değerli bir ağaç ama büyüme süresi çok uzun.En erken 15-20 seneden önce kesime gelmesi zor.Ama odun kütle birim ağırlığı yüksek kerestesi değerli.10.yıldan sonra önemli oranda meyve veriyor.(bildiğim kadarıyla 5.yıldan itibaren ağaç başına 10-15 kilo kabuklu ceviz alınabiliyor).

Eğer 20-30 sene beklenirse iyi para edebilir.daha az zahmetli bir ağaç getiriside yüksek ama getiri zaman oranlaması sabırları zorlayabilir ...

Eski 30-06-2009, 11:41   #4
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Palownia Hakkında bilginiz var mı peki ? Bir çok sitede çok şey anlatılsada Adana - Mersin yolunda ekilmiş bir alan yıllardır aynı boyda sanki.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 00:06   #5
Yeni Üye

oguz3259's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Palownia Hakkında bilginiz var mı peki ? Bir çok sitede çok şey anlatılsada Adana - Mersin yolunda ekilmiş bir alan yıllardır aynı boyda sanki.
Paulownia ağacı ile ilgili olanlara inanmakla birlikte,doğru proje kapsamı dışında başarılı olabilmek oldukça zor görülüyor.Ancak yoğun emek ve özel ilgi ve ciddi bir yatırımla olabilecek bir yatırım türü paulownia.

Oldukça hassas bir ağaç.Çok alıngan bir yapısı var ki zaten buda hızlı büyümeye açık bir ağacın doğal süreci olarak karşımıza çıkabilir.

Bence kısa zamanda büyük paralar kazanmak için küçük birikimleri riske etmek yerine,piyasası daha oturaklı ve ülkemize uygun türleri dikerek;süre olarak daha uzunda olsa aynı yatırımla daha büyük getirileri hedeflemek gerekli.

Kaldı ki zaten süre uzadıkça getiride artacaktır.

Eski 01-07-2009, 23:54   #6
Yeni Üye

oguz3259's Avatar

Paulownia ile ilgili olarak yaptığım ve halen sürmekte olan ve daha da uzun süreceğini düşündüğüm araştırmalarıma göre;

- Paulownia karlı bir ağaç türü,ancak çok ilgi istiyor ve hızlı büyüsede kolay yetişmiyor.Buda sanırım gerçekten hızlı büyümenin aşırı ihtiyaç oluşturmasından dolayı,

- Özellikle ilk 3 yılı zorlu bir süreç,ciddi oranda gübreleme ve sulama istiyor.Sürekli ve güvenilir bir sulama kaynağı şart.

- Toprak konusunda oldukça seçici,kumu yetersiz ise kum bile eklemek gerekebiliyor toprağa,

- Rüzgara karşı dayanıklı değil bu nedenle destekleme istiyor,rüzgarlı yerler olumlu değil.

- Anladığım kadarı ile kuru yerleri ve yüksek rakımları pek sevmiyor,nemli ortamları seviyor.

- Pazarlama konusunda siz birşeyler yapmazsanız satmanız zor olabilir.

- Trakya Bölgesi,Marmara ve Ege nin belirli bölümleri ile sahil kısımları ve Ordu hariç olmak üzere Ordu ya kadar olan sahil kesimi ile Akdeniz Bölgesinin nemli ve rakımı düşük ılıman ve nemli bölgeleri Paulownia ağacı için nispeten daha uygun bölgeler.

- Malzeme gideri düşüşk olsada işçilik gideri yüksek.

1998 de Türkiye'de araştırma konusu olmuş olsa bile yeterli bilimsel veriye ulaşılamamış olması ilginç.Veriler genelde şüpheli ve sanırım ancak cesaretli ve riski göze alabilen yatırımcıların veya girişimcilerin yapabileceği ancak fazla riski sevmeyenlerin belki de uzak kalması gereken bir tür.

Kavak ise zaten bilinen ve çokça yetişen bir tür.Fikir olması ve bu türü yetiştirmiş olanlar açısından bakarak muhtemel pazar fiyatlarına örnekler.Üstelik bu fiyattan demek ki alıcılar atlamıyor.Buda bize pazarlamanın etkin olmadığı sürece Kavak olsa bile satışının kolay olmadığı ve çokta karlı olmadığı konusunu düşündürüyor.

NİĞDE ALTUNHİSAR YEŞİLYURT KASABASINDA 2000 ADET KAVAK AĞACI SATLIKTIR. PAZARLIKSIZDIR 65 000 TL.

Yani ağacın adedi 32.5 tl !!!

---

Bir diğer ilan ;

Edirne Karaağaç mah. Kumtepeler mevkiinde 10 yaşında 125 adet satılık kavak ağacı 20.000 tl.( pazarlık )

Yani adedi : 160 tl...

---

Şimdi nasıl oluyorda metreküp fiyatına 150-180 tl denilen kavak ağacı ağaç başına 32.5 veya 160 tl olabilyor ?

İlk verilerimiz kavak için pekte olumlu gibi değil.Üstelik bu fiyatlara rağmen hala satılamamış olmalarıda ayrı bir konu değil mi?

...yeni bilgilere ulaştıkça paylaşmaya devam edeceğim...

saygılar

Eski 02-07-2009, 13:06   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-03-2009
Bulundugunuz ıklım sartları uygunsa sakız agacını arastırır mısınız? geliri daha iyi olma sansı var hem bızlerde fayadalanmış oluruz

sumeha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2009, 13:13   #8
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Göz gezdirmenizi tavsiye ederim
Kavak yetiştiriciliği

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2009, 16:30   #9
Ağaçsever

Michiganensis's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 6
Arkadaşlar Merhaba ;

Yeni başlık açmak istemdim. Kavak ile ilgili bir problemim var. İşletmemde çok uygunsuz bir yerde ki kavağı geçen sene kestirmek zorunda kalmıştım. Gerekli bahce düzenlenmesinin ardından bu sefer topraktan kavak filizleri cıkmaya başladı, kestiğim kavağın üstüne bedon su basma atılmasına rahmen her yerden kavak filizleri patlıyor. Kökü baya bir yayılmış .. Sürekli böyle toparıp durdumaktan başka nasıl bir yöntem uygulayabilirim ?

Teşekkürler.

Michiganensis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2009, 15:02   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2008
kavakçılık

Herkese selam ;
İstanbul'da yaşıyorum ve Kütahya'da dedededen kalma 5 dönüm kadar bir arazimiz var. Babamla birlikte bu boş duran araziyi kavakçılık yaparak değerlendirmek istiyoruz. Biz bu işlerden hemen hiç anlamayan ve daha da önemlisi yetiştiriciliği yapacağımız yere uzakta yaşayan kişiler olarak bu işin altından kalkma şansımız var mı? Aramızda bu işi yapmış bu işin zorluklarını bilen arkadaşlarımızın önerisi ne olabilir.
Yukardaki olumsuzluklara rağmen inancımız ve inadımız fena değildir. Yüreklendirici ama gerçekçi de olan yazılarınızı bekliyorum

teşekkürler

çamdemirkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 02:04   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2009
herkeze selamlar
kavak ekilen arazi kesim yapıldıktan sonra tekrarında yine kavakmı ekiliyor başka bir şey ekildiğinde kavakların kökleri ne oluyor.? teşekkürler .

BRGM35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 21:49   #12
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Eğer su sorunu yok ise pavlonyanın kavaktan daha karlı olacağını düşünmekteyim...

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 11:05   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2009
Ne yetiştireyim ? Lütfen cevap veriniz

Hayırlı Günler,Lütfen bana çok samimi cevap veriniz.Çünkü çok kararsızım.Aylardan beri gezmediğim site kalmadı.

Ben Devlet Memuruyum.5 yıl var emekliliğime.Bursa'nın bir ilçesinde arıyorum.

Rakım 487 metre.Ekonomik sıkıntılar çektim.Babamdan kalma 14 dönüm arazim var.Su sorunum yok.

Arazimin etrafı çamlık (Orman) ve % 15 meyilli.Güneş'i yeteri kadar görüyor.

Tahlil yaptırdım.Ziraatçiler herşey olur dediler.Şimdiye kadar ne yaptımsa başarılı olamadım.En son Ceviz yap dediler.Şu sıralar Deveci armutu takılıyor aklıma.Hala kararsızım.

Benim istediğim, yanlış anlamayın her ürünün belli bir zahmeti vardır ama getirisi iyi zahmeti az birşey.İleride çocuklarıma da faydası olan birşey olsun.Bana neler önerirsiniz.Belki daha önce size yazmış olabilirim.Saygılarımla...

babali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 14:08   #14
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Babali, konularınızı birleştirdim.

Bu arada, size fikir verenlere cevap yazmamışsınız. Okumayacaksanız neden soruyorsunuz?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 14:16   #15
Ağaç Dostu

ziraatteknikeri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi babali Mesajı Göster
Hayırlı Günler,Lütfen bana çok samimi cevap veriniz.Çünkü çok kararsızım.Aylardan beri gezmediğim site kalmadı.

Ben Devlet Memuruyum.5 yıl var emekliliğime.Bursa'nın bir ilçesinde arıyorum.

Rakım 487 metre.Ekonomik sıkıntılar çektim.Babamdan kalma 14 dönüm arazim var.Su sorunum yok.

Arazimin etrafı çamlık (Orman) ve % 15 meyilli.Güneş'i yeteri kadar görüyor.

Tahlil yaptırdım.Ziraatçiler herşey olur dediler.Şimdiye kadar ne yaptımsa başarılı olamadım.En son Ceviz yap dediler.Şu sıralar Deveci armutu takılıyor aklıma.Hala kararsızım.

Benim istediğim, yanlış anlamayın her ürünün belli bir zahmeti vardır ama getirisi iyi zahmeti az birşey.İleride çocuklarıma da faydası olan birşey olsun.Bana neler önerirsiniz.Belki daha önce size yazmış olabilirim.Saygılarımla...
Bakımı ve zahmeti az, geliri çok olmayan, suda sorun da yok. Üstelik memursun. Bence sizin için en uygunu kavaktan başkası olmaz fakat araziyi satmak ya da icara vermek te bir seçenek...

ziraatteknikeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2012, 19:18   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2012
kanada kavağı karlı

trevanian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2012, 19:19   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2012
?????

trevanian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 04:08   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2012
merhabalar bir çok sitede araştırma yaptım ancak kavak ağacının kesimden önce tonaj ve kübaj hesaplamasının nasıl yapıldığına dair bi bilgi bulamadım ayrıca ton ve metreküp olarak satış fiyatı nedir yardımcı olursanız sevinirim . şimdiden teşekkürler

ugurikinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 14:19   #19
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhaba efendim,

Bence her şeyi zaman ve mekan içerisinde değerlendirmek gerek.

40-50 sene öncesine kadar bağı olanlar, çocukları doğduğunda fıçıya şarap basarlardı. Bazıları da kavak ekerlerdi, veya üretmek için 2-3 koyun alırlardı
Çocuk evlenme çağına gelince şarap; peynir gibi, kavak ağacının gövdesi; kucaklanamıyacak hale gelirdi. Çocuğun bakıp güttüğü küçükbaşlar da sürü haline gelirdi.

Şarabı sulandırıp düğününde eşe dosta ikram veya uzmanlarına satma imkanı vardı.

Kavaklar da kesilip yeni evlilere ev yapma veya satma imkânı doğurur idi.

Küçükbaş sürüsü de; ya ona sermaye, ya da meslek olarak çobanlığı verir idi.

Yani şarap ve hele hele küçükbaş hariç, kavak meselesi çok eskide kaldı. Günümüz teknolojisinde inşaatlarda kullanılmaktan çıktı artık. Mikap bedeli de çok düşük imiş yazılanlardan anladığım.

Ahu dudunu veya toprak yapınıza göre başka ekonomik ağaçlar araştırın lütfen. Fikrim bu efendim.

Sağlıkla kalın, saygılarımla lütfen.

tiryaki ve selefkos beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 21:07   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2013
Bu işi ben de düşünmekdeyim.

Emrah003 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 22:27   #21
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Daha önce de sizin gibi insanlar bir başka başlık açarak bilgi edinmek istemişler ama, gördüğüm kadarıyla sitemizde kavakçılık konusunda insanları donatan, yönlendiren pek yazı yazılmamış:

Emrah kardeşim, öncelikle aşağıdaki linklerde yazılı olanları okumanızda yarar var:

http://ormanweb.sdu.edu.tr/dersler/s...ak/kavak_6.pdf

http://www.orman.ktu.edu.tr/om/abds/silvikultur/AF4.pdf

http://www.google.com.tr/url?sa=t&rc...zOR_rImHZ-Dbog

http://www.yenimakale.com/kara-kavak.html

Kavak Yetiştiriciliği

http://www.tarimsalbilgi.org/forums/...dirma-teknigi/

Ben Çanakkale'liyim..1973 yılında Köyde, içinden dere geçen boş duran bir dönüm, bir de üzüm bağımızın boş olan 1 dönümlük yeri vardı..
Rahmetli babamın onayını alarak bu 2 parça yere kavak ekmeğe karar verdim..19 yaşındaydım o zamanlar..
O yıllarda kavakçılık çok popülerdi..iyi para getiriyordu..çok kafa yordum bu konuda..
Fidana para vermedim..köy evimizin önündeki bahçede fidanları yetiştirdim önce..
Pazardan satın aldığım bir miktar melez kavak fidanınından 30'ar santimlik çelikler yaptım..30'ar santim aralıklarla sapladım toprağa..
Ben gurbette olduğum için evde anne-babam sık sık sulamış onları ve o yılın sonbaharında 150 santim kadar boylandırmışlar onları..
Neyse..fidan işini halletmiştim..kışın bahardan önce geldim köye..babamla giriştik işe..yanımda da Kütahya/Aslanapa'dan bir arkadaşım vardı misafir olarak..üçümüz kazdık çukurları..diktik fidanları..

Yıllar çabucak geçiyor tabi..

Ben parasında da değildim..13 yaşında falan kesip sattılar kavakları..kökleri sökmedik kesimden sonra..çıkan piçlerden en kuvvetlilerini bıraktım..13-14 yıl sonra bir kez daha kesip sattı evdekiler..
Dalı budağı da odun oldu tabi..
Üzüm bağı olan yeri sattık..
İçinden dere geçen yerdeki kavakların piçleri hala iş görüyor..
Son üç seneden beri 87 yaşındaki anneme oradan 8-10 kavak kestiriyorum, bir traktör odun çıkıyor..çok soğuklarda satın aldığım meşe odunlarını yakıyor, biraz daha ılman havalarda da kavak ateşi yetiyor..

İçinde halâ 80 kadar kavak var..yani, kışlık odun derdimiz yok..boşalan yerlere ayrıca 1 metrelik kavak filizlerinden çakıyorum kışın..onlar da bir taraftan büyüyüp gelişiyor..herhalde ileride yaşlılığımda köye göçersem bana da yeter..

Ben hiç toprak hazırlığı falan yapmadan çukur açarak dikmiştim fidanları..
Ama siz tekniğine uygun dikim yaparsanız inanıyorum ki, ileride iyi bir gelir olur size..Kavak, arıcılıktan, mobilyacılıktan tutun ambalaj sanayiine kadar çoğu sanayinin ihtiyacı..
Kütahya'lı arkadaşımın köyüne de giderdim gençlikte..Murat dağlarını çok gezdim, haşhaşlı ekmeğini, bazlamasını çok yedim..dere tabanlarında sık ekili çok güzel kavaklıklar gördüm..oralar soğuk, karasal..hiç melez kavak yoktu o yıllarda..
Sanırım oralarda melez çeşitler yerine yerli kavak ekmeniz daha uygun olur..

Arazinizin su sorunu yoksa tamamdır..
Yalnız, kışın suların göllendiği bataklık konumunda da olmaması gerekir..yani suyun hareket etmesi ideal olanıdır..kavak süzek toprağı daha çok seviyor..

Dikim yapmadan önce yaz aylarında 80-90 santim derinlikte enine boyuna karıştırın toprağı..ardından diskaro yapın ve kışın dikin fidanlarınızı..

Dikimden sonra 3-4 yıl sığ köklenmeyi önlemek için sürdürürseniz daha iyi olur..Toprak çok fakirse 3x15 suni gübrede atabilirsiniz dekara 30 kilo kadar..

Kavakçılık Enstitülerinden de fidan ve diğer konularda telefonla bilgi alabilirsiniz..

junior ve tevmen beğendi.

Düzenleyen pria : 22-07-2013 saat 22:57
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2013, 19:08   #22
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Daha önce de sizin gibi insanlar bir başka başlık açarak bilgi edinmek istemişler ama, gördüğüm kadarıyla sitemizde kavakçılık konusunda insanları donatan, yönlendiren pek yazı yazılmamış:

Emrah kardeşim, öncelikle aşağıdaki linklerde yazılı olanları okumanızda yarar var:

http://ormanweb.sdu.edu.tr/dersler/s...ak/kavak_6.pdf

http://www.orman.ktu.edu.tr/om/abds/silvikultur/AF4.pdf

http://www.google.com.tr/url?sa=t&rc...zOR_rImHZ-Dbog

Kara Kavak

Kavak Yetiştiriciliği

KAVAK .Melez kavak ağaçlandırma tekniği

Ben Çanakkale'liyim..1973 yılında Köyde, içinden dere geçen boş duran bir dönüm, bir de üzüm bağımızın boş olan 1 dönümlük yeri vardı..
Rahmetli babamın onayını alarak bu 2 parça yere kavak ekmeğe karar verdim..19 yaşındaydım o zamanlar..
O yıllarda kavakçılık çok popülerdi..iyi para getiriyordu..çok kafa yordum bu konuda..
Fidana para vermedim..köy evimizin önündeki bahçede fidanları yetiştirdim önce..
Pazardan satın aldığım bir miktar melez kavak fidanınından 30'ar santimlik çelikler yaptım..30'ar santim aralıklarla sapladım toprağa..
Ben gurbette olduğum için evde anne-babam sık sık sulamış onları ve o yılın sonbaharında 150 santim kadar boylandırmışlar onları..
Neyse..fidan işini halletmiştim..kışın bahardan önce geldim köye..babamla giriştik işe..yanımda da Kütahya/Aslanapa'dan bir arkadaşım vardı misafir olarak..üçümüz kazdık çukurları..diktik fidanları..

Yıllar çabucak geçiyor tabi..

Ben parasında da değildim..13 yaşında falan kesip sattılar kavakları..kökleri sökmedik kesimden sonra..çıkan piçlerden en kuvvetlilerini bıraktım..13-14 yıl sonra bir kez daha kesip sattı evdekiler..
Dalı budağı da odun oldu tabi..
Üzüm bağı olan yeri sattık..
İçinden dere geçen yerdeki kavakların piçleri hala iş görüyor..
Son üç seneden beri 87 yaşındaki anneme oradan 8-10 kavak kestiriyorum, bir traktör odun çıkıyor..çok soğuklarda satın aldığım meşe odunlarını yakıyor, biraz daha ılman havalarda da kavak ateşi yetiyor..

İçinde halâ 80 kadar kavak var..yani, kışlık odun derdimiz yok..boşalan yerlere ayrıca 1 metrelik kavak filizlerinden çakıyorum kışın..onlar da bir taraftan büyüyüp gelişiyor..herhalde ileride yaşlılığımda köye göçersem bana da yeter..

Ben hiç toprak hazırlığı falan yapmadan çukur açarak dikmiştim fidanları..
Ama siz tekniğine uygun dikim yaparsanız inanıyorum ki, ileride iyi bir gelir olur size..Kavak, arıcılıktan, mobilyacılıktan tutun ambalaj sanayiine kadar çoğu sanayinin ihtiyacı..
Kütahya'lı arkadaşımın köyüne de giderdim gençlikte..Murat dağlarını çok gezdim, haşhaşlı ekmeğini, bazlamasını çok yedim..dere tabanlarında sık ekili çok güzel kavaklıklar gördüm..oralar soğuk, karasal..hiç melez kavak yoktu o yıllarda..
Sanırım oralarda melez çeşitler yerine yerli kavak ekmeniz daha uygun olur..

Arazinizin su sorunu yoksa tamamdır..
Yalnız, kışın suların göllendiği bataklık konumunda da olmaması gerekir..yani suyun hareket etmesi ideal olanıdır..kavak süzek toprağı daha çok seviyor..

Dikim yapmadan önce yaz aylarında 80-90 santim derinlikte enine boyuna karıştırın toprağı..ardından diskaro yapın ve kışın dikin fidanlarınızı..

Dikimden sonra 3-4 yıl sığ köklenmeyi önlemek için sürdürürseniz daha iyi olur..Toprak çok fakirse 3x15 suni gübrede atabilirsiniz dekara 30 kilo kadar..

Kavakçılık Enstitülerinden de fidan ve diğer konularda telefonla bilgi alabilirsiniz..
Cok guzel yazmısın oncelıkle cok teşekür ederım

Ben daha 21 yaşındayım evlıyımde İnşaatta çalışmakdayım kalıp&duvar

Bursada oturuyorum ve hıcbır arazımız tarlamız yok yani sıfırdan alıcam herseyı
Ben dusundumki donumu ucuz tarlalar var 20 bın tl ye 10 dunum bir tarla almayı donumune 250 tane ekıp 2000 kavak fidanı &500 tane kadada cevız agacı ekmeyı tamammen kerestelık boyuna gıtmesını ıstıyorum meyvesınde degılım yanı 10 sene bekleyebılırım

Soylekı tarla alıcagım yer bana 50km olacak uzaklık ve pek sulamaya gıdemeyebılırım yaz gunlerı haftada 1 gıdılır ama kış gelınce gıdılmez Fidanı ıle bırlıkde 30 bın Tl param var ve cok parası olan bır ınsan deılım yanı bu işden hesaplamalarıma gore baya karlı cıkıyorum ve bu arada babam Bahçivan

Tek sorunumuz para kredi cekıcem 30 bın Tl ye kadar lımıtım var sızde gırılırmı yapılırmı degermı bu işe ? pişman olmam deılmı?

Eski 24-07-2013, 23:59   #23
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emrah003 Mesajı Göster
20 bın tl ye 10 dunum bir tarla almayı donumune 250 tane ekıp 2000 kavak fidanı 500 tane kadar da cevız agacı ekmeyı tamammen kerestelık boyuna gıtmesını ıstıyorum meyvesınde degılım yanı 10 sene bekleyebılırım

Bir dönüm yere 5x6 veya 6x6 aralıklarla 30-40 adet melez kavak ekilebilir..Hesabınız yanlış..

Ceviz de öyle..çok sık dikilmez bu ağaçlar..

Siz bu konuları biraz daha okuyup araştırın ve öyle karar verin..
Yalnız, kavak gibi yatırımlar sizin yaşlarınızda çok güzel yatırım olabilir..
Bakımı, masrafı çok az..

İleride emekli ikramiyesi gibi olur size..

Almayı düşündüğünüz arazi münbit ve sulak ise 10 değil ama 14-15 yaşlarında 40 santim kalınlıkta kavak yetiştirebilir..

Eski 26-07-2013, 20:12   #24
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Bir dönüm yere 5x6 veya 6x6 aralıklarla 30-40 adet melez kavak ekilebilir..Hesabınız yanlış..

Ceviz de öyle..çok sık dikilmez bu ağaçlar..

Siz bu konuları biraz daha okuyup araştırın ve öyle karar verin..
Yalnız, kavak gibi yatırımlar sizin yaşlarınızda çok güzel yatırım olabilir..
Bakımı, masrafı çok az..

İleride emekli ikramiyesi gibi olur size..

Almayı düşündüğünüz arazi münbit ve sulak ise 10 değil ama 14-15 yaşlarında 40 santim kalınlıkta kavak yetiştirebilir..

6x6 yanı dıger yanına önüne arkasına 6 metre yakınında kavak olmaması anlamınamı gelıyor bu mesafe cok deılmı bır donume 30 40 adet :S
Benım aklımda 2000 kavak 500 adet cevız agacı ekmek vardı tamamen kerestelık veyada odunluk ıcın ama tabi kerestelık ıcın oncelıkle

Eski 27-07-2013, 14:36   #25
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Verdiğim faydalı linkleri okuma zahmetine bir katlanabilseniz, tekrar tekrar soru sormanıza hiç gerek kalmayacaktır.

Eski 27-11-2013, 19:05   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2013
kavak

kavakçılık artık hiç para yapmıyor hiç zahmetine değmez.Sulama durumunuz var ise zaten daha çok getiri sağlayan ürünler değerlendirelebilir.

samlenaklov Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2016, 16:47   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2016
Eski bir konuyu canlandırıyorumya... kusuruma bakmayınız lütfen.

Kavak hakkında pria arkadaşımızın paylaştığı linklerden birkaçına tıkladıysam da, maâlesef ölü çıktılar.

Öğrenmek istediğim birkaç şey var...

1- 10 dönüme 1000 dikme dikilebilinirmiş, bu doğru mu?

2- 5 yaşında, 10 yaşında ve de 15 yaşındaki kavak ağaçları kaça gider (takribi)?

3- Aklıma geldikçe eklerim inşâAllâh...

Şimdiden teşekkürler

Resulgur beğendi.
ebu Abdullah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2016, 03:46   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2016
samlenaklov, piyâsa hâlâ durgun mu? Başka nasıl paramızı değerlendirmemizi tavsiye edersin? Bilgi ve de ilgin için teşekkürler.

ebu Abdullah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2016, 17:54   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2016
Kavak Ağacı

Arkadaşlar merhaba, yorumları okudum. Herkesin aklında zarar etmemek ve iyi bir kazanç elde etmek için doğru yatırım nasıl yapılır vs.gibi sorular var. Şu anda 10. yılını tamamlamış Kavak ağaçlarımın tecrübesiyle bir kaç şey yazayım.
Öncelikle kimse kimseye dikilmemiş kavaktan, öngörüm yapamaz, bunu belirteyim.
2006 yılında 750 adet Kanada cinsi kavak diktim. Bunlardan ilk sene 75 civarında fidan kökleri dikimden önce hava aldığı için kurudu, çeşitli parazitlerin taze yaprakları yemesiyle büyümeyi durduran 75 adet fidan da yaz sonunda kurudu. Ertesi sene yerlerine yenisini diktiysem de diğerlerinin arasında kayboldular ve güneşi göremedikleri için kurudular. 2. Seneye 600 civarında Kavak ağacı kaldı. Ben Tokat'ın Pazar İlçesinde bunun yetiştiriciliğini yapıyorum. Buranın iklimine ve toprak durumuna göre ekstra takviye niteliğinde gübre, şeker vs. masraflar yaptım. Bu 10 yıllık süreçte 2 defa dolu yağdı. Ağaçlara çok derin yaralar bıraktı. Son 3-4 yıldır hala kapatamadıkları yaralar var. Gün dönümü sırasında oluşan fırtınalardan kaynaklı bu yaralardan kırılmalar yaşandı. Hala da çeşitli problemler yaşamaktayım. Mayıs-Eylül ayları arasında ilk 3 sene minimum haftada 1 defa daha sonra da hafta da düzenli 1 defa sulama yöntemi uyguladım. Su sorunumu sondaj yöntemiyle çözdüm. Her sulamaya 40 liralık benzin tüketüyor. Bu 10 yıllık süreçte hemen hemen yaptığım masraf 25 bin civarında. Kalan ağaç sayısı ise 200 civarında. Ağaçların bazılarının çapı 110 cm bazıları ise 70 cm. 2 yıl daha bekledikten sonra kestirmeyi düşünüyorum. Yaptığım masrafı çıkarabilirsem ne âlâ.
Şimdi tavsiyelerime geçecek olursam. Bu işte evdeki hesap tutmaz. Çeşitli doğal afetler size hesap yapmamanız gerektiğini öğretir. Nasipten ötesi asla olmuyor.
Dikim esnasında fidanlara çok dikkat edilmeli ufakta olsa yarası olmamalı aksi halde onu iyileştirmek için uğraşan kavak kısa kalır ve güneş alamadığı için kurur. Kökler kesinlikle açıkta kalmamalı toprağıyla özenli bir şekilde sökülmelidir.
Fidan seçiminde iklim şartlarınızı iyi araştırın, su durumunuzdan, toprağın türüne, içindeki mineral seviyelerine kadar testler yaptırın ki zarar etme ihtimaliniz minimize olsun.
Fidanların dikim usulünü vs. uzman ziraatçilerin desteğiyle yapabilirsiniz.
Fidanları diktiniz, gözünüz sürekli parazit ve otlarda olmalı. Köke yakın bölümde sürekli 5-10 cm derinlikte havalandırma (çapalama) yapmalısınız. Kesinlikle ot olmamalı yoksa o küçücük otlar ağacınızı yani bebeklerinizi kurutur. Parazitlerden de çeşitli ilaçlarla kurtulabilirsiniz ama fidana değmemesine özen göstermelisiniz. Özellikle ot ilaçları ağaç yaralarına veya fidanlara değdirilmemelidir.
Düzenli olarak takviye gübre kullanmalısınız. Budama işlemi kesinlikle fidanlara uygulanmaz ağaç kendisi bir süre sonra alt dallara kurutma işlemi yapar.
Gün dönümü zamanında sulama tavsiye edilmez. Sebebi rüzgarın etkisiyle yaş toprak ağacı yerinden oynatır ve devrilmesine veya kırılmasına sebep olur. Büyük kavak kırılmaz demeyin çok fazla şahit oldum.
Kavak ağaçları suya mahkumdur kesinlikle susuz bırakmayın ama fazla da abartmayın dibinde sürekli su bulunan ağaç kurur veya devrilir.
Ağaç budamanın hiçbir faydasını görmedim baltanın değdiği yeri iyileştirmeye çalışan ağaç yanındakilerden kısa kalıyor ve zamanla büyümeyi çok aza indiriyor, bazıları ise kuruyor.
Şu an aklıma gelenler bunlar.
Kavak ağacından devasa kârlar elde etmek pekte mümkün değildir. Doğru üretim şekliyle, yatırımın büyüklüğüne göre normal şartlar altında (max.) %50 oranında kâr bırakabilir.
Tecrübelerim Kanada cinsi Kavak Ağacına aittir. Diğer türlerde değişiklik gösterebilir.
Tavsiyelerimden kaynaklanacak her türlü zarardan bireyler kendisi sorumludur. Sadece tavsiye amaçlı zararınızı minimize etmek amacıyla yazılmıştır.

Not 1:
Kavak ağacı uzaktan büyütülmez yaz boyu içinde olmak bakım yapmak şarttır. Hassas bir ağaçtır.

Not 2:
Yağmur suyu Kavak Ağacını sulamaz. Çoğu yerde fabrikalardan dolayı asit yağışları ağaca zarar verebilir.

Not 3:
Cevizle kıyaslandığında kar oranı düşüktür ama bilinmelidir ki cevizden para kazanmak için piyasaya da hakim olmak şarttır ve ceviz için bana göre 10 dönüm yetersizdir. Açıklık oranları çok fazladır. Min. 20 dönüm araziye dikim yapılmalıdır.

İletişim: ioalsann@gmail.com

junior ve nurdangul beğendi.
ioalsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024