agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Agaclar.net Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2009, 21:32   #121
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Geçen haftanın fotoğrafları.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala Mesajı Göster
... Çilek çiçekleri meyveye dönüşür dönüşmez ordayım
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Ne güzel bütün işler bitmiş. Artık rahat rahat çilek yemeye gidebilirim.
...
Name:  ibibiklerOterOtmez.jpg
Views: 1851
Size:  78.2 KB
Evet gördüğünüz üzere süre doldu, bahçeye bekleniyorsunuz!
Üsttekiler çürümesin diye çoktan çocuklarca gereği yapıldı.
Name:  CilekSevenlerBahcemize.jpg
Views: 2024
Size:  70.2 KB
Bunlar da sizi bekleyen çileklerimiz.

Name:  cileklerimiz.jpg
Views: 1689
Size:  58.7 KB
Gelmezseniz başka dökmezler haberiniz olsun!

'Karıncaların intikamı' demiştik ya! Bakın!
Name:  KarincaintikamTugayi.jpg
Views: 1671
Size:  52.0 KB

Bahçemizin sulanmasında hortum haricinde başka araçlar da kullanıldı, maksat yapraklara su değmesin!
Name:  kIzlarSulamaAraclarIile.jpg
Views: 1666
Size:  59.0 KB

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 21:44   #122
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Bahçemizin bitkileri

Bahçemizdeki bitkilerimizin pazar günü itibariyle görünümleri aşağıdaki gibiydi, şimdi kimbilir ne kadar oldular?

Bebek karpuzlarımız
Name:  cimlenenler.jpg
Views: 1711
Size:  71.8 KB

Mısır (Meryem hanımdan)
Name:  KaymakKIranmisir.jpg
Views: 1654
Size:  66.7 KB

Bir başka mısırımız
Name:  mIsIr.jpg
Views: 2504
Size:  71.6 KB

kabak fidesi
Name:  sakizKabak.jpg
Views: 1966
Size:  71.5 KB

Ve narin domateslerimiz
Name:  domateslerimiz.jpg
Views: 1590
Size:  72.6 KB

Eski 21-05-2009, 22:01   #123
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Sol bölüme sırasıyla maş fasulyelerimiz, bombay fasulyelerimiz, börülcelerimiz ve nohutlarımız ekildi. Ekilen kısım, çayır çimen ile çardak arası ve hizası.
Name:  capadanSonra1.jpg
Views: 1733
Size:  43.5 KB

Çardağın arkasındaki kısım da çapalanıp fıstıklarımız vs. için boş bırakıldı.
Name:  capadanSonra.jpg
Views: 1743
Size:  56.5 KB

Ekilen ve ekilmeyen bölüme yandan bakış, arka planda yeni komşularımızın yeni yapılan çardakları.
Name:  OrtaBolumHenuzEkiliDegil.jpg
Views: 1732
Size:  69.4 KB

Bu güzeller güzeli, rengarenk çiçek de yeni sulanmış bahçemize bu işler nasıl oluyor, öğrenmeye, ablalarıyla elele bahçeler arasında gezmeye gelmişti.
Name:  HobiBahcesiKomsumuz.jpg
Views: 1775
Size:  58.5 KB

Yeni komşularımız ile laflarken, paparazzi kısmısının en küçüğü yarı çıplak bir halde, amele yanığı için her türlü şartı gerçekleştirmiş geceyi fotoğraflayıvermiş!
Name:  FotoDilay.jpg
Views: 1672
Size:  56.5 KB

Eski 21-05-2009, 23:02   #124
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bizim fesleğen ve dereotu tohumlarından ses seda yok mu daha?

Soğan-sarmısaklar ne alemdeler?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 23:05   #125
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sayın gece tebrikler gerçekten. Dört metrekarelik yer için uğraştığımızı hatırlayınca sizin emekleriniz daha da iyi anlaşılıyor.

Soğan ve sarmısakları ben de merak ettim.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 00:01   #126
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Soğan ve Sarımsaklardan haberler var.

Soğan ve sarımsaklar mı? Bakın ekrandan size el sallıyorlar

Soğanlar
Name:  Soganlar.jpg
Views: 1586
Size:  77.1 KB

Sarımsaklar
Name:  Sarimsaklar.jpg
Views: 1714
Size:  78.0 KB

Fesleğen ve dereotlarına gelince; çimlenen yeni bitkiler vardı ancak katılan gübre nedeniyle çoğunluk yabancı otlardaydı, tam seçilecek boyda olmadıklarından onları fotoğraflamadım.

Ekililerimizi hem gider gitmez(susuzdular), hem de akşam suladık şimdi coşmuşlardır, hatta soğan ve sarımsaklar kazılmak bile istiyorlardır.

gece
'bakalım soracaklar mı' diye soğan sarımsakları sağa veya sola değilde sona bırakan forum kişisi!

Eski 23-05-2009, 09:08   #127
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Bu haftaki plan?

Bu hafta sonu bahçemize gitmeyi düşünen var mı?

Eski 23-05-2009, 09:12   #128
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bu yere kiraç atılmasının amacı nedir acaba?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 10:23   #129
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Bahçem kireçtir benim!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Bu yere kiraç atılmasının amacı nedir acaba?
Esas neden asit baz dengesinin sağlanması olarak biliyorum. Asit oranı yüksek olan topraklara atılıyor. Ezberden atılmıyor, toprak analizi sonrası, gerekliyse atılıyor.

Ayrıca pratik olarak karıncaları uzaklaştırdığına tanık oldum, bu konudaki tesir süresini henüz bilmiyorum.

gece
forumda araştırma yapmadan, (forumda) önceki okuduklarına göre yazan forum üyesi!

Not: Yukarıda genelleştirerek söyledim ama şimdi belirtme ihtiyacı duydum "Bu yere..." atılma nedeni; yaptırılan toprak analizi sonucu atılmasının daha uygun görülmesi.

Düzenleyen gece : 26-05-2009 saat 01:21 Neden: not bölümü eklendi.
Eski 24-05-2009, 12:57   #130
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Sevgili Gece ve şirin ailesi bizimle çok güzel resimler paylaşmışlar ve yaptıklarını çok güzel anlatmışlar. Çok teşekkürler. Bu hafta yoğunluk nedeniyle siteye girememiştim. Şu an itibariyle halen babamın Fenerbahçe Spor Klübünde oy kullanıp gelmesini bekliyorum sabırsızlıkla. Bizim evde kimsenin gündemi kimseye uymadığından bir araya gelip birşeyler yapmamız hayli zor oluyor. Biraz akşamüstüne kalıcaz fakat bu hafta da gidemezsem hobi bahçemize çok üzülecektim.
Umarım oraya vardığımızda Gece gibi benden daha bilgili birileri vardır; ( Bu hafta gelecek olan varmı bilemiyorum.) Çünkü tohumları direk toprağa dikip sulama konusunda çok tecrübeli değilim. Yukarda anlatılanları okuyunca da biraz ürktüm nasıl yapmam gerekiyor diye
Götüreceğim sırık cherry domatesler artık fide olmaktan çıktı. Üzerinde tomurcukları var sanki bugün yarın açacaklar gibi. Çok yakında herkes domates yemeye gelebilir
Bu kadar büyüdükten sora toprağa geçirince tutar mı acaba?
İşte böyle korkularım var şu an, bakalım gidince neler olacak nasıl başa çıkacağım
Hepinize sevgiler.
Döndüğümde herşeyi elime yüzüme bulaştırmış olmaktan utanmazsam, sizinle olan biteni burada paylaşacağım

cigdemdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2009, 17:59   #131
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cigdemdogan Mesajı Göster
... Bizim evde kimsenin gündemi kimseye uymadığından bir araya gelip birşeyler yapmamız hayli zor oluyor. Biraz akşamüstüne kalıcaz fakat bu hafta da gidemezsem hobi bahçemize çok üzülecektim.
Günümüzün ev trendi böyle; kimse kimseyi görmeyecek, telefon, e-posta vs. ile iyi haberlerini alıp, gül gibi geçinilip gidilecek, üzerine kurulu, maalesef.

Akşamüstü olabilir tabii, sulama ve ekim dikim için sabah erkenden daha kötü ama öğle saatlerinden çok daha iyi bir zaman dilimi, uzun kollu olmak iyi bir de (Riva -tatlı su- kenarı, sivrisinek gerçeği!).

Gidememişseniz üzülecek olan sadece siz ve aileniz değilsiniz!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cigdemdogan Mesajı Göster
Umarım oraya vardığımızda Gece gibi benden daha bilgili birileri vardır; ( Bu hafta gelecek olan varmı bilemiyorum.) Çünkü tohumları direk toprağa dikip sulama konusunda çok tecrübeli değilim. Yukarda anlatılanları okuyunca da biraz ürktüm nasıl yapmam gerekiyor diye
Götüreceğim sırık cherry domatesler artık fide olmaktan çıktı. Üzerinde tomurcukları var sanki bugün yarın açacaklar gibi. Çok yakında herkes domates yemeye gelebilir
Bu kadar büyüdükten sora toprağa geçirince tutar mı acaba?
İşte böyle korkularım var şu an, bakalım gidince neler olacak nasıl başa çıkacağım
Hepinize sevgiler.
Döndüğümde herşeyi elime yüzüme bulaştırmış olmaktan utanmazsam, sizinle olan biteni burada paylaşacağım
Ben gidemedim, pazar günü uzak, çook uzaklardaydım (fakat yine Samanyolu galaksisinde bir yerlerde!).

Gittiyseniz siz farketmişsinizdir ama henüz gidemeyenler için söylüyorum; merak etmeyin bizden kimse olmasa da bahçemizde Meryem hanım ve Alaattin bey (Yemyeşşil ekibi) sürekli bulunuyor. Çekinmeden soru sorabilir, destek alabilirsiniz.

Kiraz domatesleri yemek için sabırsızlanıyorum.

Paylaşımlarınızı heyecanla bekliyoruz.

Size ve ailenize sevgiler.

gece
G.Lucas'ın kulaklarını çınlatan forum üyesi!

Eski 26-05-2009, 00:51   #132
Ağaçsever

Eveeet
Çok şükür ki geç de olsa güç de olsa gidebildik. (Geç olma sebebini yazdım Güç olma sebebini de sonra anlatacağım.)
Ve bayıldık!!! O yüzden diyorum ki şimdiye dek gitmemiş olanlar; orda fotoğraflardan çok daha fazlası var. Kesinlikle gidilip görülmeli. Bir kere o güzel kuş seslerini ( ki bülbül olduğunu söylediler, ) fotoğraflardan duyamazsınız. O ortamın enerjisini fotoğraflardan hissedemezsiniz. Ve çok tatlı Meryem hanım ve Alaattin beyin yardımsever dostluğunu buradan paylaşıp bilemezsiniz. Bu nedenlerle herkes en az bir defa oraya gitmeli. Bir defadan sonrası zaten gelecektir diye düşünüyorum.

Ve tembeller için de bir haberim var; gerçekten sevgili Gece, Malina, Güler Hanım, Zenfree (ve hatırlayamadım başka kimler gitmişti kusuruma bakmasınlar) işlerin en zor kısımlarını yapmışlar. Ellerine sağlık.. Sizlere bir iş kalmamış gönül rahatlığıyla gidip sefasını sürebilirsiniz

Eski 26-05-2009, 00:51   #133
Ağaçsever

Şimdi gelelim güç olma sebebine bir hayli eğlendirici bir kısımdı bizim için. Evden çıkabildiğimizde saat 15:00'i geçiyordu. Bir an önce Yemyeşil'e varmak istiyoruz fakat hiç levha göremeden geçmişiz. Cam ocağını görünce geçtiğimizi anladık ve geri döndük. Köyde bir abiye sorduk; Yemyeşil hobi bahçesi diye yok bilemediler. Sonra bir abi
-Haaa dedi.
-Siz " ekim dikim işleri davası " onu mu arıyorsunuz?
-Hah dedik aynen budur.
-Alaattin'in yeri orası dedi ve tarif etti sağolsun. Tabi ekim dikim işleri davası bizim dilimize takıldı.
Yemyeşil'in tüm levhaları birer birer kırılmış kaldırılmış vs. En sonuncusunu da geçen gün İski devirmiş.Tam kapıda girişte olan yalnızca tek bir yönden gelenlere gözüküyor. O da malesef bizim geldiğimiz yön değildi )
Yeni gidecek olanlar bizim gibi görmeden geçmeyin. Köylülere bol bol sorun hatta "Yemyesil hobi bahçeleri" diye değil "ekim dikim davası yapılan yer" "Alaattin'in yeri" falan diye sorun. Daha kolay cevap alırsınız

Evet kocaman olmuş cherry fidelerimi sonunda toprakla buluşturabildim. Bir tanede mısır fidesi diktim. Yine papağanımın yemlerinde olan mısırlardan çimlendirmiştim. Tohumlara cesaret edemedim. Ne yalan söyleyeyim; yerine bile karar veremedim. Düzeninizi bozar mıyım diye biraz korktum. Bu arada Meryem abla çok yardımcı oldu yeri seçmemde. Bir gün önce de Vildan hanımlar geldi dedi (sanırım biber) fidelerini ektikleri yerleri gösterdi. Çardağın arkasıda bayağı ekilmiş durumda, az bir yer kalmış boş olarak.

Tüm tohumları çardaktaki kutuya koydum. Tüm gidecekler haberiniz olsun!

Soğan ve sarımsaklar resimlerdekinden biraz daha boylanmışlardı. Çilekler pembe pembeydi ama yine de en pembelerinden iki tanecik dayanamayıp yedim. Öyleyken bile çok lezzetli geldi.
Ama orası farklı enerjisi olan ve çok bereketli bir yer Sevgili Gece kesinlikle haklı! (Artık Gece abi diyebilir miyim?) Meryem abla elinde taptaze yeni toplanmış marullarla geldi, koca bir poşet dolusu marulumuz oldu. Ve bu akşam yediğim için; tadının hayatımda yediğim en lezzetli marul olduğunu hiç abartmadan söyleyebilirim.

Bereket kısmı marullarla bitmiyor.
Alaattin abi de; Kafeteryanın orda bulunan ( Adını bilmediğim ama hani sarkan ve yolları kaplayan arsız bir çiçek var, mor mor bir sürü açan.) onun ucundan azıcık kopartabilir miyim diye sorunca, bana tüm kökleriyle öyle kocaman bir parça verdi ki keyfime diyecek yok doğrusu.
O yüzden ben derim ki bu bereketli topraklara sizler de uğrayın..
Hep birlikte olursak orası çok daha eğlenceli olur..

Bayağı uzun bir yazı oldu. Aslında bitmedi ama papağanım uyumak için beni bekliyor. Devamı yarına artık. Fotoğrafları da yarın eklerim. Bu kadar uzunluğa sürç-i lisan ettiysem de affola.
Hepinize sevgiler..

Düzenleyen cigdemdogan : 26-05-2009 saat 00:58 Neden: imla
Eski 26-05-2009, 01:05   #134
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gece Mesajı Göster

Kiraz domatesleri yemek için sabırsızlanıyorum.

Paylaşımlarınızı heyecanla bekliyoruz.
Umarım tutarlar da tatlı tatlı olurlar.
Orda fideleri dikerken de hep " -Noluur tutun yüzümü kara çıkarmayın." diye söylendim

Eski 26-05-2009, 21:48   #135
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Fotoğraflar?

Fotoğrafları görmek istiyoruz.

gece
fotoğraf yolu beklemek ne zormuş, diyen forum kişisi!

Eski 05-06-2009, 17:09   #136
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
30-31 mayısta giden olmadı sanırım.
6-7 haziranda gidecek var mı?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 11:21   #137
Ağaç Dostu

gece's Avatar

gece, oradaydı.

gece, dün ani bir kararla, küçük kardeşini de alıp bahçemize gitti, ekililerimizi suladı, en çok kazılma ihtiyacı içerisindeki sarımsak ve soğanlarımızı kazıp, yakınlar, özenmişlerdir diye cigdemdogan'ların kiraz domateslerini de kazıp, hercai aybala ve zenfree'nin tenezzül etmediği çileklerimizin gönlünü alıp, vakit darlığından diğer işleri yapamayıp, o günün son 137 no'lu otobüsüyle döndüler.

gece
Riva deresindeki gökkuşağını kıskandıracak kuşları ve mini mini yavrularını görmeyen, dinlemeyenlere acıyan forum kişisi!

Fotoğraflar (sıcak sıcak, dün çekildi bunlar! :

Name:  AksamGunesineDonemGunebakanlarVeBizimNeyimizEksikDiyenKabaklarimiz.jpg
Views: 1423
Akşam güneşine dönenler.

Name:  BebekMaydanozlar.jpg
Views: 1395
Size:  70.6 KB
çimlenen az sayıdaki maydanozlarımızdan birkaçı (diğerlerini karıncalar mı taşıdı, assolistliğe mi özeniyorlar bilinmez!)

Name:  BiberNohutFasulyeKarde$ligi.jpg
Views: 1424
Domates, biber, nohut, fasulye gibi nimetler!

Name:  Borulcelerimiz.jpg
Views: 1462
Size:  70.8 KB
Börülceler oynarken.

Name:  CardakDibiFidanlarImIz.jpg
Views: 1511
Size:  68.5 KB
Bahçemizde yalnızca sebze fidanı olduğunu düşünenleri düşündürecek fidanlarımız, bilin bakalım bu ne fidanı?

Eski 07-06-2009, 11:35   #138
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Fotoğraflara devam...

Name:  cigdemdoganLarinDomatesleri.jpg
Views: 1378
cigdemdogan'ın yetiştirip bahçemize getirdiği domatesler, susuzlukları kandırılıp, kazılmazdan önce, kesere el ederlerken!

Name:  cigdemdoganMIsIrIileCardakArkasIBiberVeDomateslerimiz.jpg
Views: 1422
Size:  72.4 KB
cigdemdogan mısırı, biber ve domatesler bizi niye unutuyorsun diye söylenirken!

Name:  DigerDomateslerimiz.jpg
Views: 1384
Size:  73.9 KB
halamın yöntemi ve elcağızıyla diktiği domatesler.

Name:  Domatesimiz.jpg
Views: 2098
Size:  67.3 KB
Şu domateslere daha yakından bakmak istiyorum diyenler için, saat yönünde döndürülmesi gerekirken döndürülmeden foruma yüklenen domates!

Name:  EnBuyukBombaySolundaMa$LavantamIz.jpg
Views: 2613
Zaten diyagonal çekilmekle, döndürsen ne olacak dedirten, en iyi serpilen bombay fasulyemiz, komşuları olan maş fasulyesi ve lavanta ile birlikte, güzelliklerini sergilerken.

Eski 07-06-2009, 11:45   #139
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Fotoğraflara hala devam!

Name:  Kabaklarimiz.jpg
Views: 1620
Size:  57.4 KB
Kabaklarımız, yakın plan!

Name:  KazBeniDiyenSarImsaklar.jpg
Views: 2184
Size:  74.4 KB
Diğer bitkiler ile rekabete girmiş sarımsaklarımız.

Name:  NohutBorulceBombayMa$.jpg
Views: 1634
Size:  73.5 KB
Baklagillerden, bizimgiller.

Name:  SIrIklarinBekcilikEttigiSusakKabaklarImIz.jpg
Views: 48465
Size:  72.0 KB
Sırıkların bekçiliğindeki susak kabaklarımız.

Name:  Soganlar.jpg
Views: 1649
Bahçemizin körpe soğanları.

Eski 07-06-2009, 11:56   #140
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Nihayet! dedirten son fotoğraflar!

Name:  SoganlarImIz.jpg
Views: 1372
Size:  72.2 KB
soğanlarımız kazılmazdan önce.

Name:  sulanIpKazIlmI$SarImsaklar.jpg
Views: 1307
Size:  73.9 KB
Sarımsaklarımız, kazıldıktan sonra.

Name:  SuyaDoymusSarImsaklar.jpg
Views: 1702
Size:  72.3 KB
Suya doymuş sarımsaklar, kazacak mı, bizi kaymak tabakası ile baş başa bırakacak mı? Diye merakla beklerken.

Name:  TeklenipBogazlanmayaAcYerliKarpuzlarimiz.jpg
Views: 1490
Size:  66.5 KB
Teklenip, boğazlanmak isteyen yerli karpuzumuz! biraz daha beklemesi gerekecek Yapraklardaki kıvrılmaya da dikkat!

Eski 07-06-2009, 12:14   #141
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Fesleğen ve dereotları!

Üzgünüm arkadaşlar, dereotlarından hiç ses seda yok, vakit kalmadığı için (bahçemize 3 saatte gidilip, 3 saatte gelinen bir yerde oturuyorum ve bu sürelere beklemeler dahil değil!) benim arkadaşlardan temin ettiğim dereotu tohumlarını da ekemedim.

Fesleğenler ise birkaç tane de olsa çimlenmiş olan var, onlar büyüyüp tohum yapsa seneye zaten birçok fesleğenimiz olur artık. Bu arada fesleğenlerimiz büyük yapraklı arkadaşlar. Ellerimin çamurlu olduğu ana denk geldiğinden fotoğraflayamadım.

gece
her seferinde de sorduracak değil ya, kendiliğinden de yazan, forum kişisi!

Eski 07-06-2009, 13:24   #142
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Soğanları görünce çocuklarımı görmüş gibi oldum. Ne kadar büyümüşler.

Alıntı:
ekililerimizi suladı, en çok kazılma ihtiyacı içerisindeki sarımsak ve soğanlarımızı kazıp, yakınlar, özenmişlerdir diye cigdemdogan'ların kiraz domateslerini de kazıp, hercai aybala ve zenfree'nin tenezzül etmediği çileklerimizin gönlünü alıp, vakit darlığından diğer işleri yapamayıp,
Çok çalışmışsınız ellerinize sağlık. Bahçe çok bakımlı görünüyor. Vakit yok, olsa da yolu bulabileceğimden emin değilim. Böylece bize de çilekleri yutkunarak uzaktan seyretmek düşüyor.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 15:16   #143
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Kıyameti kopartacak açıklamalar!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Soğanları görünce çocuklarımı görmüş gibi oldum. Ne kadar büyümüşler.

Çok çalışmışsınız ellerinize sağlık. Bahçe çok bakımlı görünüyor. Vakit yok, olsa da yolu bulabileceğimden emin değilim. Böylece bize de çilekleri yutkunarak uzaktan seyretmek düşüyor.
Sizin çocuklar gerçekten çok gürbüzdüler. Sarımsaklar kadar otlu olmadıkları halde, kaymak tutmasın, daha da güzelleşsinler diye kazdım, sarımsaklar kazılmaya çok muhtaçtılar ama.

Keşke yeterli vakit olsaydı da çok çalışıp, gerçekten bakımlı bir bahçe nasıl olur diye elimden geleni yapsaydım. Minik minik (boğaz doldurma, ot ayıklama, vb.) birçok iş var. Hala ekili fıstığımız yok.

Bu arada "kırbaçlı ilahemiz" malina'nın (o olduğunu tahmin ediyorum!, bilerek yazmıyorum) kırbacını şaklatıp, çardağımızı yazlık çardağa dönüştürmesi de çok iyi olmuş, yeni gibi olmuş bizim çardak. Ellerine sağlık.

Siz çilekler için yutkunmaya devam edin, biz bugün reçelini bile yedik. Tek kelimeyle nefisti! Yarın gelen olur mu, azıcık toplayıp gitsem mi diye düşündüm ama, toplanmadığı için dalında kuruyanları görüp, vazgeçtim. Bu arada, en büyük enginar başını da karıncalara ve yaprak bitlerine rağmen iyice kartlaşmasın diye aldım. Onun tadına da bu akşam bakarız artık. Birkaç dal nane ile kekik aldığımı da söyleyeyim de eksik kalmasın/hasat başlamadı sanılmasın.

gece
biri yer, biri (ne biri hepsi, hepsi!) bakar, bakalım kıyamet ne vakit kopar, diyen forum kişisi!

Eski 12-06-2009, 14:22   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Yeni bir üye (Bahçede açık havada bulunmak isteyen,botanik meraklısı,koleksiyoner) Cumartesi günü Anadolu yakası Beykoz'daki hobi bahçesine gitmeyi planlıyor!

Bu bahçeye daha önce gidenlerden,bahçede çalışanlardan, başlangıç için biraz bilgi talep ediyorum.

Nasıl başlayacağım?Kimi göreceğim?Bahçenin kuralları ve düzeni konusunda bilgisi olan var mı?Yorumu olan var mı?Teşekkürler.

cozder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2009, 16:34   #145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Kimse hobi bahçesi ile ilgilenmiyor anlaşılan!Hiç kimse cevap yazmamış olsa da ben yine de Cumartesi günü o yöreye yakın geçtiğimden yolumu uzatıp bahçeyi ziyaret ettim!Eskiden güzel günler geçirmiş belli!Farklı eller farklı sebzeler dikmişler,çardakta oturulup sohbetler edilmiş anlaşılıyor ama çoktandır terk edilmiş gibi.Hiç gübrelenmemiş,çoktandır sulanmamış! Bitkiler diğer bahçelere göre zayıf kalmış!Gün ortası sıcakta sulanma yapılmaması gerekirken, ölmesinler diye kavruk bahçeyi biraz suladım!Sonrası için:
3-4 metrekare boş alan gördüm, dayanıklı bitkiler belirleyebilirsem belki götürüp dikebilirim!

cozder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 10:16   #146
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Biz dün oradaydık... Yorumların doğru... Ama biz o boş alana haftaya domates ekebilmek için ocaklar açtık... Ama paylaşabiliriz....

Arkadaşlar ben yolu karıştırar karıştıra buldum.... Google dan yapılan araştırma sonucu içerenköy ömerli üzerinden 40 km ile buraya varabiliyorum... çok kolay bir yol.. ömerli merkezdeki ışıklardan sola dönüyorsunuz dümdüz gidiyorsunuz, yaklaşık 12.km civarı oradasınız... Inanılmaz güzel bir yer.. Biz vardığımızda 2 kişi vardı. Oranın çalışanları. Konuştuk, dün gelen bir beyden bahsetti. Bahçeyi sulayıp biraz bakınıp gitmiş.. Eyvallah dedik.. Güzelce kahvaltımızı yaptık. Ben dayanamadım.. Hemen bir iki çilek birkaç soğan dalladım. Adamın tarifi üzerine otlarla mücadele başladı. hafif bir sulamanın ardından süper bir çalışma oluyor... boş kısmı ocak yapıp haftaya nasip olursa evdeki fazlalık domatları dikmeyi planlıyorum.. Nasip... Birde şu avantajı yakaladık... Üniversite sınavları oranın tamamen boş olmasını sağlamış... Süper keyifli bir gün...

Ben, Annem, Eşim...... Toprakta çalışmak bütün negatifliğmizi alıyor...

Eklenen Resimler

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 10:32   #147
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Ya şimdi forumu okuyunca biraz pişman oldum... Herkes gereğinden fazla özen göstermiş.. Biz ise otlarla mücadele ederken bazı boşluklarda dolandık... Fakat gördük ki ne dereotu nd
ede terelerden ses seda yok... Benim düşüncen büyük oranda susuzluk bitkilerin büyümesinde sorun yaratıyor... Çimlenme problemlerinin topraktaki kaymak tabakasından kaynaklandığını düşünüyorum... Eğer haftaya görüşebilirsek yaptığım hatalardan ötürü sn. Geceden özür dileyeceğim... Ama bilinki eğer o otlarla mücadele yapılmasaydı yakın zamanda diktiğiniz sebzelerin çoğunu etkileyeceklerdi... Neyse ben o kadar güzel toprak görünce kendimi kaybettim... Haftaya görüşmek üzere...

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2009, 10:33   #148
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

fotolarla sebzeler...

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2009, 10:34   #149
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

devam

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2009, 10:34   #150
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

biz saat 14:00 gibi ayrıldık.... Hoşçakalın...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024