PDA

View Full Version : Ceviz yetiştiriciliğine yeni başlayacak olanların soruları

Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12

musculus
06-11-2015, 16:33
Ben de Balıkesir üretimi pedro,chandler ve fernor yedim. Üçünün de lezzeti çok güzel. Hatta yerlilerden daha lezzetli diyebilirim.

doğaşk60
06-11-2015, 17:37
Özelikle bu konuyu ispatlamış olmak beni sevindirdi çünkü aksini İddia eden çoktu aslinda ayni isimle şekille chandler in ithali yediklerinden hakli idiler hatta chandler olmadigini iddia eden bile olabilir çünkü gerçekten cok fark var.Ve bu bizim icin cok büyük bir avantaj ne kadar verimli şekilli olsalarda tadi olmayan İthal chandler in bizimle rekabeti zor olacaktir. Yenmedikten sonra talep edilmedikten sonra dekara 1 ton alsak ne çıkar ben 500 kiloya razıyım talep gören .

formullaone
06-11-2015, 21:40
Özelikle bu konuyu ispatlamış olmak beni sevindirdi çünkü aksini İddia eden çoktu aslinda ayni isimle şekille chandler in ithali yediklerinden hakli idiler hatta chandler olmadigini iddia eden bile olabilir çünkü gerçekten cok fark var.Ve bu bizim icin cok büyük bir avantaj ne kadar verimli şekilli olsalarda tadi olmayan İthal chandler in bizimle rekabeti zor olacaktir. Yenmedikten sonra talep edilmedikten sonra dekara 1 ton alsak ne çıkar ben 500 kiloya razıyım talep gören .

Ülkemizde toprak yapısı ve iklim şartları sebebiyle cevize uygun arazi kısıtlı olarak bulunmakta. Uygun olan arazilerin çoğunda da su yetersiz, aşırı tuzlu ya da hiç yok. Bir diğer olumsuz etken de aynı arazi içinde 4-5 farklı toprak yapısının bulunması. Uygun toprağa, suya ve iklime sahip olan büyük bahçeler bile mekanizasyon, vasıflı eleman ve uzman danışmanlık hizmetlerinde yetersizlik yaşadıkları için dekara 300-350 kg civarında kalırlar diye düşünüyorum. Bu üretimle ülkenin ceviz açığı kapanmaz gibi geliyor bana. Vatandaş mecburen tatsız tuzsuz şili-kaliforniya cevizini yemeye devam edecektir uzun yıllar.

acemiciftci
07-11-2015, 20:09
Herkese selamlar;

Bende çoğunuz gibi önce siteyi şöyle detaylıca gezdikten sonra üye oldum ve aranıza katıldım. Geçen hafta Kırklareli'nden 13 dönüm bir yer aldım ve son karar olarak tohumdan ekerek bir bahçe yapmayı kafaya koydum. Bu hafta kısmet olursa tahlil ve profil açarak son duruma bakıp bismillah demeyi planlıyorum. Biri kış deresi (700mt önüne sulama göleti yaptıkları için) diğeri çok debili olmamakla beraber faal olan iki dereye sınır, Dereler bahçeye sıfır olmalarına rağmen kot ları 4-5 mt aşağıda ve 2 iki adet sanırım 15-20 yasında iyi gelişmiş aşısız ceviz ağacı var. bu derelerin aşağı kotları doğal drenaj yapıyor diye düşünüyorum(inşallah).
Tohumdan ekmek istememin nedeni bitmek bilmeyen tartışmalardan tohumdan yetişen ağacın daha kuvvetli ve sağlıklı olacağına inanan tarafa daha yakın olmam ve acelem yok.
Şimdi sizlere sormak istediğim şeyler şöyle;

1- Kasım ayı içinde 1 mt den patlatıp tam alan gübreleyip pullukla toprak altına almak ve 8x4 dikmeyi planladığım sıra boyunca aralardaki yüzey toprağını sıyırıp sırt oluşturmak ve tohumları ekmek. Tohumları ekerken yanmış gübre ile beraber tatbik etmemi önerebileceğiniz gübreler ve uygulamalar hakkında fikir verirseniz sevinirim. Tohumları ekmek için geç kalmış olurmuyum(Kasım sonu Aralık başı)? Olursam tohumları buzdolabında saklayıp subat gibi ekmem uygunmu?

2- Çeşitli yerlerde tohumları fare, köstebek vb. hayvanların yememesi için mazota batırılmaları gerektiğini okudum. Bu yöntem uygunmudur ? Yeterlimi dir ? Başka önerileriniz var mı?

3- Özellikle bu konu benim için açıklanmaya muhtaç. Tohumları ektik ve kısmetse mayıs gibi filizlendi. Şimdi bunları hemen Ağustos'ta aşılamalımıyız? Bir iki sene fidanın gelişmesi ve köklerinin gelişmesi için bekleyip öyle aşılamak istiyorum sizce bu düşüncemde haklımıyım ?

4- Tohumdan ceviz fidanı yetiştirirken yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı 2-3 sene aşı için beklerken kök gelişimini maximize etmek için aşısız fidan budanmalımı? budanmalı ise bu tür bir amaç için ne tür bir budama yapmak gerekir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

tiryaki
08-11-2015, 11:47
Tohumu boşverin, iyi bir fidancıdan kökü iyi gelişmiş fidan alın. Tohum denemesi yapmış biri olarak size tavsiyem.
Zaten fidanların parasını devletten alabiliyorsunuz.

chndlr
08-11-2015, 12:21
Bence de tohum sizin için zaman kaybı olur, onun yerine fidanla başlayın.

gladioman
08-11-2015, 12:26
Sayın üyeler benimde bir sorum olucaktı mümkünse ?

acemiciftci
08-11-2015, 21:05
Tohumu boşverin, iyi bir fidancıdan kökü iyi gelişmiş fidan alın. Tohum denemesi yapmış biri olarak size tavsiyem.
Zaten fidanların parasını devletten alabiliyorsunuz.

Sayın Tiryaki tohum denemenizde ters giden şey neydi?

doğaşk60
09-11-2015, 10:08
Ülkemizde toprak yapısı ve iklim şartları sebebiyle cevize uygun arazi kısıtlı olarak bulunmakta. Uygun olan arazilerin çoğunda da su yetersiz, aşırı tuzlu ya da hiç yok. Bir diğer olumsuz etken de aynı arazi içinde 4-5 farklı toprak yapısının bulunması. Uygun toprağa, suya ve iklime sahip olan büyük bahçeler bile mekanizasyon, vasıflı eleman ve uzman danışmanlık hizmetlerinde yetersizlik yaşadıkları için dekara 300-350 kg civarında kalırlar diye düşünüyorum. Bu üretimle ülkenin ceviz açığı kapanmaz gibi geliyor bana. Vatandaş mecburen tatsız tuzsuz şili-kaliforniya cevizini yemeye devam edecektir uzun yıllar.

Size aynen katılıyorum sayin formulaone benim verdiğim rakam ornekti bana sorsaniz tüm yapılan yeni bahçelerde ortalama 350kg verim bile bir başarıdır bu İklim ve bilgi kirliligi ortamında

htoztokat
09-11-2015, 10:17
Herkese selamlar;

Bende çoğunuz gibi önce siteyi şöyle detaylıca gezdikten sonra üye oldum ve aranıza katıldım. Geçen hafta Kırklareli'nden 13 dönüm bir yer aldım ve son karar olarak tohumdan ekerek bir bahçe yapmayı kafaya koydum. Bu hafta kısmet olursa tahlil ve profil açarak son duruma bakıp bismillah demeyi planlıyorum. Biri kış deresi (700mt önüne sulama göleti yaptıkları için) diğeri çok debili olmamakla beraber faal olan iki dereye sınır, Dereler bahçeye sıfır olmalarına rağmen kot ları 4-5 mt aşağıda ve 2 iki adet sanırım 15-20 yasında iyi gelişmiş aşısız ceviz ağacı var. bu derelerin aşağı kotları doğal drenaj yapıyor diye düşünüyorum(inşallah).
Tohumdan ekmek istememin nedeni bitmek bilmeyen tartışmalardan tohumdan yetişen ağacın daha kuvvetli ve sağlıklı olacağına inanan tarafa daha yakın olmam ve acelem yok.
Şimdi sizlere sormak istediğim şeyler şöyle;

1- Kasım ayı içinde 1 mt den patlatıp tam alan gübreleyip pullukla toprak altına almak ve 8x4 dikmeyi planladığım sıra boyunca aralardaki yüzey toprağını sıyırıp sırt oluşturmak ve tohumları ekmek. Tohumları ekerken yanmış gübre ile beraber tatbik etmemi önerebileceğiniz gübreler ve uygulamalar hakkında fikir verirseniz sevinirim. Tohumları ekmek için geç kalmış olurmuyum(Kasım sonu Aralık başı)? Olursam tohumları buzdolabında saklayıp subat gibi ekmem uygunmu?

2- Çeşitli yerlerde tohumları fare, köstebek vb. hayvanların yememesi için mazota batırılmaları gerektiğini okudum. Bu yöntem uygunmudur ? Yeterlimi dir ? Başka önerileriniz var mı?

3- Özellikle bu konu benim için açıklanmaya muhtaç. Tohumları ektik ve kısmetse mayıs gibi filizlendi. Şimdi bunları hemen Ağustos'ta aşılamalımıyız? Bir iki sene fidanın gelişmesi ve köklerinin gelişmesi için bekleyip öyle aşılamak istiyorum sizce bu düşüncemde haklımıyım ?

4- Tohumdan ceviz fidanı yetiştirirken yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı 2-3 sene aşı için beklerken kök gelişimini maximize etmek için aşısız fidan budanmalımı? budanmalı ise bu tür bir amaç için ne tür bir budama yapmak gerekir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Benim dusuncem yarisini fidanla yarisini tohumdan uretin. Ben bu sene 13 donum arazimi oyle yapacagim. Oncelikle 8*8 fidanlari yerlestirip aralarina tohum yetistirmeyi dusunuyorum. Yani son olarak 8*4 elde etmis olacagim . Insallah basarili olurum. Hemde cesitli tozlayicilar asilayarak Saglikli ve surekli bi tozlayici sistemi kurmak niyetindeyim. Umarim basarili olurum.

harakiri

r_yaman
09-11-2015, 11:00
Arkadaşlar ıspartada bulunan 190 adet chandler cinsi cevizim var şubat 2015 de dikmiştim.
Bunları dondan korumak için fidanları her fidana 3-4 tane yem çuvalı ile tepesinden giydirerek sarmak mantıklımıdır. Soğuktan korurmu?

permakültür
09-11-2015, 16:16
Arkadaşlar Merhaba,

Dün bahçemi gören bir akrabam tüm fidanlarımın (3 yaşında chandler,200 fidan) yeşil yapraklarının kuruduruğunu söyledi. Sararak dökülmesi normal, fakat tüm yaprakların yeşil iken dökülmeden ağaç üzerinde kuruması normal bir durum değil.

Bahçemin çevresindeki diğer bitkilerde benzer bir durum gözlemleyip gözlemlemediğini sordum. Çevremde sadece buğday tarlaları var, sadece bir kaç meyve ağacı var sağda solda. Akrabam yan tarladaki incir ve selvidede ağaç üzerindeki yeşil yaprakların kurumuş olduğunu belirtti. Bu içimi biraz rahatlattı. Sanırım gece hava sıcaklığı kısa bir sürede olsa sıfırın altına indi ve bunedenle yapraklara hasar verdi. Dallarda bir hasar gözlemlenmemiş ama hafta sonu gidip kendim bakacağım.

Yinede sizlerin görüşünü almak istedim. Benim bahçem Burdur Bucağa yakın ama antalya il sınırı içinde. Bucak'ın meterolojik değerlerine baktığımda geceleri en düşük sıcaklığın 1 derece olduğunu görüyorum. Aslında benim tarlam Bucak'a göre biraz daha ılıman olmasına rağmen anlık bir sıfırın altına inme olduğunu düşünüyorum.

Benzer bir durum geçmişte yaşamış olan varmı? Bahar aylarında bu hasarın bir etkisini gördünüzmü ağaçlarınızda?

teşekkürler

karabuz
10-11-2015, 08:27
bu şekil mi http://www.agaclar.net/forum/1417600-post5541.htm

permakültür
10-11-2015, 12:36
Yok, bana anlatılana göre yeşil yapraklar tamamen kupkuru.

Haftasonu gözlerimle göreceğim.

Cevizciankara
10-11-2015, 13:20
Arkadaşlar Merhaba,

Dün bahçemi gören bir akrabam tüm fidanlarımın (3 yaşında chandler,200 fidan) yeşil yapraklarının kuruduruğunu söyledi. Sararak dökülmesi normal, fakat tüm yaprakların yeşil iken dökülmeden ağaç üzerinde kuruması normal bir durum değil.

Bahçemin çevresindeki diğer bitkilerde benzer bir durum gözlemleyip gözlemlemediğini sordum. Çevremde sadece buğday tarlaları var, sadece bir kaç meyve ağacı var sağda solda. Akrabam yan tarladaki incir ve selvidede ağaç üzerindeki yeşil yaprakların kurumuş olduğunu belirtti. Bu içimi biraz rahatlattı. Sanırım gece hava sıcaklığı kısa bir sürede olsa sıfırın altına indi ve bunedenle yapraklara hasar verdi. Dallarda bir hasar gözlemlenmemiş ama hafta sonu gidip kendim bakacağım.

Yinede sizlerin görüşünü almak istedim. Benim bahçem Burdur Bucağa yakın ama antalya il sınırı içinde. Bucak'ın meterolojik değerlerine baktığımda geceleri en düşük sıcaklığın 1 derece olduğunu görüyorum. Aslında benim tarlam Bucak'a göre biraz daha ılıman olmasına rağmen anlık bir sıfırın altına inme olduğunu düşünüyorum.

Benzer bir durum geçmişte yaşamış olan varmı? Bahar aylarında bu hasarın bir etkisini gördünüzmü ağaçlarınızda?

teşekkürler

Sayın permakültür;
Benim geçen sene 1 yaşındaki fidanlarım 30 eylül 2014 de don yedi hava sıcaklığı 0 derecenin altına indi. yapraklar simsiyah oldu,sizin anlattığınız gibi.gövdelerde bir hasar oluşmadı. Bu bahar sürgünler yeniden uzadı.bu sene don olayı görülmedi şu ana kadar herhangi bir sorun yok. Saygılar.

keskin58
10-11-2015, 14:07
Arkadaslar yaklasik 15 gun ve sonrasina balikkesir de fidanlarim sokulmeye baslanir diye dusunuyorum, fidanlarin yeri hazir bekliyor ben dikim yaptiktan sonra 18 20 litre agac başi can suyu vercem bunda sorun yok ancak bordo bulamaci ve su bazli plastik silikonsuz mat beyaz boya ile boyamam gerektigini siteden okudum

Simdi ben bordo bulamaci ve plastik boyayi nasil yapacagim once bordo bulamaci yapip sonra uzerine boya mi yapmaliyim yoksa bordo bulamaci yapmadan dondan korumak icin sadece boya mi yapmaliyim.

Bilgi verirseniz sevinirim

keskin58
10-11-2015, 14:07
Arkadaslar yaklasik 15 gun ve sonrasina balikkesir de fidanlarim sokulmeye baslanir diye dusunuyorum, fidanlarin yeri hazir bekliyor ben dikim yaptiktan sonra 18 20 litre agac başi can suyu vercem bunda sorun yok ancak bordo bulamaci ve su bazli plastik silikonsuz mat beyaz boya ile boyamam gerektigini siteden okudum

Simdi ben bordo bulamaci ve plastik boyayi nasil yapacagim once bordo bulamaci yapip sonra uzerine boya mi yapmaliyim yoksa bordo bulamaci yapmadan dondan korumak icin sadece boya mi yapmaliyim.

alperalper
10-11-2015, 14:33

ben bordo bulamacı yaprak dökülmeden yapılmaz diye biliyordum ancak bu yıl tarım müdürlüğünden gelen mesajda yaprakların 3/4ü dökülünce bordo yapın diyor.

bence boyama konusunda acele etmeyin. yapraklarını döksünler, sonra bordo bulamacı yapın, bir ara da eliniz erince boyarsınız. boyamanın soğuğa karşı çok majör bir etkisi olacağını düşünmüyorum. ancak önce boya sonra bordo yapayım derseniz bu sefer bordonun etkisini engellemiş olabilirsiniz. ben olsam yaprak dökünce bordo yapar 3-5 gün sonra da boyardım. kolay gelsin.

keskin58
10-11-2015, 15:43
Fidanlar henuz dikilmedi ama sökulup adresime gonderilmesini bekliyorum bana geldiginde de yaprak olmayacak arsam da dikili olsaydi soylediginiz gibi yapabilirdim ancak simdi...?

keskin58
10-11-2015, 15:44
Zaman kisitli olmasa yine olabilirdi 6 gun zamanim olacak fidan dikimi icin

permakültür
10-11-2015, 16:32
SN. Cevizciankara,

Teşekkürler cevabınız için. İçim rahatladı. Hafta sonu resim çekip paylaşırım.

permakültür
13-11-2015, 13:28
Muhakkak izleyenler olmuştur. Belki bu forumda da paylaşılmıştır geçmişte ama ben tesadüfen yeni gördüm.Ceviz yetiştiriliciğine başlayacak kişilerin izlemesini tavisye ederim. Benim şahsi deneyimlerimle örtüşen tavsiyer var (keşke bu işe başlamadan çekilmiş olsaydı)

https://www.youtube.com/watch?v=yjenCXSkeOw

ablugath
13-11-2015, 13:42
Mutlaka izlerim, mersinde permakultur çiftliği kurma ananasındayım, ve permakultur kıstaslarının musade ettiği sayıda kıbrıs cevizi ekeceğim.. şimdiden paylaşımınız için tesekkur ederim

ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mailmann
14-11-2015, 21:58
ismine doğru sertifikalı fernor ceviz fidanına ihtiyacım var. güvenilir bir fidancı tavsiyesinde bulunacak var mı. kendisi alıp test yapmış üye arkadaşlar yardımcı olabilir mi ?

deli_dervish
15-11-2015, 21:44
arkadaslar alttaki resimlerdeki görünen gecen mayıs ayında sermiş oldugum taban örtüsünü kaldırmadım. Ve Önümüzdeki dönemde de kaldırmayı düşünmüyorum. Sizce önümüzdeki yazda kalsa sorun olur mu? altta kalan topragın havalanmaması ya da capalama yapmamam sorun olur mu? tecrübeli arkadasların yorumu nedir bu konuda? teşekkürler
585619
585621

mailmann
16-11-2015, 09:17
ismine doğru sertifikalı fernor ceviz fidanına ihtiyacım var. güvenilir bir fidancı tavsiyesinde bulunacak var mı. kendisi alıp test yapmış üye arkadaşlar yardımcı olabilir mi ?

alara fidancılık nasıl bilgisi olan var mı? birde fidansepetim.com hakkında bilgisi olan var mı?

kararsız
16-11-2015, 14:01
facebookta Bafra Fidancılık var oradan güvenerek alabilirsiniz

mailmann
17-11-2015, 09:47
alara fidancılık nasıl bilgisi olan var mı? birde fidansepetim.com hakkında bilgisi olan var mı?

başka önerisi olan yok mu?

tiryaki
17-11-2015, 13:36
ekiz fidancılık / denizli'den aldım, doğru teknikleri kullanırsanız tutma oranı %1in altında olabilir

mailmann
18-11-2015, 14:11
ekiz fidancılığı duydum ama fidanlarının daha temmuzda bittiğini söyledi.

tiryaki
18-11-2015, 20:48
neden acaba? bana gelen fidanların büyük bir kısmın kök gelişi çok iyiydi, zayıf olanlar da tuttu tabi ama ekerken iyi fidan kötü fidan farkediyor insan.

keskin58
19-11-2015, 08:09
Arkadaslarr merhaba onumuzdeki gunlerde ceviz fidanlari sokumu baslayacak bildigiim kadariyla soyle bir durum ile karsilastik ceviz fidan ureticisi , fidan yapraklarini erken doksun die agaca kukurt, cinko sulfat atilmis ve erken dokmus yapraklarini bu erken dokum ile de agac icerisindeki su bosalmamis oluyor ve sulu kaliyor ve soguk olan bir bolgeye fidan dikildigi zaman icerisinde su kaldigi icin sivi ile birlikte agac donuyor , boyle bir durum karsisinda napalim agaci koruma yolu nedir yaprdim edereeniz sevinirim acill

Lilium
19-11-2015, 11:37
soyle bir durum ile karsilastik ceviz fidan ureticisi , fidan yapraklarini erken doksun die agaca kukurt, cinko sulfat atilmis ve erken dokmus yapraklarini

Böyle bir durumla bende karşılaştım ve bir üreticinin direk ağzından böyle bir şey duymak hiç hoşuma gitmedi.

Böyle fidan almayacaksınız.

tolgaeris82
19-11-2015, 12:07
merhaba arkadaşlar..!
siteye yeni üye oldum ve ceviz yetiştiriciliği hakkında bilgi almak istiyorum..
sitelerden araştırmama göre Chendler cinsi ceviz şu anda ülkemizdeki en popüler ve göze çarpan ceviz olarak görünüyor.ben bu ürünü tarlama dikmek istiyorum fakat tarlam çok kumlu..ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim
bu arada tarlada asıl şeftali var ve ben boş olan kısıma yaklaşık 20 ağaç ce viz dikmek iistiyorum

tolgaeris82
19-11-2015, 12:08
merhaba arkadaşlar..!
siteye yeni üye oldum ve ceviz yetiştiriciliği hakkında bilgi almak istiyorum..
sitelerden araştırmama göre Chendler cinsi ceviz şu anda ülkemizdeki en popüler ve göze çarpan ceviz olarak görünüyor.ben bu ürünü tarlama dikmek istiyorum fakat tarlam çok kumlu..ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim
bu arada tarlada asıl şeftali var ve ben boş olan kısıma yaklaşık 20 ağaç ce viz dikmek iistiyorum

permakültür
19-11-2015, 12:14
Arkadaşlar,

Ceviz türünün doğruluğunu yapraklarındaki çizgilerin şeklinden anlamak mümkünmüdür?

Örneğin chandler cinsi bir yaprağı alıp, başka bir ceviz tarlasındaki chandlerla kıyasladığımızda evet bu ağaçta chandlerdır diye bilirmiyiz 100%.

Çevremde bir kişinin bu tip bir test yaparak, chandler diye aldığı ağaçların chandler olmadığını daha ürün vermeden tespit etmiş.
Bu konuda bilgisi olan varmıdır?

keskin58
19-11-2015, 14:24
Lilium, bu fidanlari alirsak ne gibi riskler ustlenmis oluruz ,

cem941
19-11-2015, 16:30
Bandırma Işık Fidancılık güvenirlirmi bilgisi olan varmı ?

sinbas
19-11-2015, 23:10
Bandırma Işık Fidancılık güvenirlirmi bilgisi olan varmı ?

Hemşerim çok zor bir soru sormuşsunuz, böyle bir soruya kimsenin cevap verebileceğini sanmıyorum, hele de bu ortam da.

Cevizciankara
21-11-2015, 08:42
Lilium, bu fidanlari alirsak ne gibi riskler ustlenmis oluruz ,

Ben geçen sene 120 tane civarı yaprağı yolunmuş fidan aldım, kasımın başıydı. yapraklar dökülmediği için yolmuşlar ve bize vermişler.
İnanın bu sene 1 karış zor büyüdüler, çoğuda tutmadı aşı altından sürgünler verdiler.Fideleri almaya ben gitmemiştim.(Gerçi gitseydimde o zaman bilmediğimden bende alırdım).

keskin58
22-11-2015, 18:43
Merhabar acik koklu fidanlarimin dikimini bugun bitirdim boya işi kaldi, tepe kesimi ve aşi yerlerinin 20 cm kadar uzerine kadar toprak doldurulmasi

1 forumda okudum az once yarin tepelerini 40 cm den vuracaktim 4 , 5 goz e denk geliyormus o da , ancak ilerleyen sayfalarda lilium bu msj ina ek mart ayinda tepelerini vurulmasini yazmiş , eger okursaniz acil vmcevap verirseniz sevirim fidanlarimin boyu 1.50 ile 2.0 metre arasi cm olarak 40 ? Ve zaman olarak

2 boya konusunu yapmaya basladim 15 kadarini su bazli plastik slikonsuz boya ile boyadim ilk yaptigim icin biraz tedirgin yapiyorum boya zarar verecek die ancak yalmazsamda dondan etkilenecek

3 toprak doldurma olayini tavsiye edende var asi cinsine gore tavsiye etmeyende ama doldurma karari vermis gibiyim

Cevam verebilecek arkadalar cevaplarsaniz sevirim

egelim
22-11-2015, 19:09
Merhaba Arkadaşlar;

40 dönüm üzerine 400 adet (200) ü 13 yıllık Chatler cinsi (200) kadarıda 3-4 yıllık Chatler aşılanmış çoğunlukta ağaçlar mevcut.

Tarlayı yeni devraldığımızdan,2 yıldır bakımı olmamış.Şimdi biz öncelikle nasıl bir yol izlememiz gerekir bu ay itibarı ile.Gübreleme nasıl olmalı.Turboyla borax sulu gübre at diyende var.18 46 iz düşümü gübre diyende.Fidan işinden pek anlamamamıza rağmen Sezonu da kaçırmamak için nasıl bir yol izlermemizi tavsiye edersiniz.

Şimdiden teşekkürler...

Lilium
22-11-2015, 21:41
1 forumda okudum az once yarin tepelerini 40 cm den vuracaktim 4 , 5 goz e denk geliyormus o da , ancak ilerleyen sayfalarda lilium bu msj ina ek mart ayinda tepelerini vurulmasini yazmiş , eger okursaniz acil vmcevap verirseniz sevirim fidanlarimin boyu 1.50 ile 2.0 metre arasi cm olarak 40 ? Ve zaman olarak

Açık köklü fidanlarınızı nereden aldınız? yaprak dökümü yapmışlar mı yoksa yaprakları koparılmış mı?

Mart ayı budama ayı olduğu için mart ayında demişim,siz buna takılmayın, Ekildiğinde 3-4 göz üzerinden kesip aşı macunu ya da sutut ile kesilen yeri kapayınız, haziran ayın başlarında da liderler belli olur yani güçlü gelişen filiz liderdir, liderin dışındakileri bu dönemde alınız.

Gövdeleri plastik su bazlı Boyamaya çok sıcak bakmıyorum ama yapan arkadaşlar var.
Toprakla doldurman daha sağlıklı. Yalnız bunları ilk baharda açmayı unutma.

savaş6401
22-11-2015, 22:11
kolay gelsin arkadaşlar ben evın arkasına 150 civarı ceviz dikmeyi düşünüyorum cadler ve kaman arasında kaldık rakım 900 8x8 80-100cm arasında cukurlar kazdık izleyecegim yolu ve ne dikmemı tavsiye edersiniz

Lilium
22-11-2015, 22:19
Merhaba Arkadaşlar;

40 dönüm üzerine 400 adet (200) ü 13 yıllık Chatler cinsi (200) kadarıda 3-4 yıllık Chatler aşılanmış çoğunlukta ağaçlar mevcut.

Tarlayı yeni devraldığımızdan,2 yıldır bakımı olmamış.Şimdi biz öncelikle nasıl bir yol izlememiz gerekir bu ay itibarı ile.Gübreleme nasıl olmalı.Turboyla borax sulu gübre at diyende var.18 46 iz düşümü gübre diyende.Fidan işinden pek anlamamamıza rağmen Sezonu da kaçırmamak için nasıl bir yol izlermemizi tavsiye edersiniz.

Şimdiden teşekkürler...

Sayın egelim bende gönenliyim yakın sayılırız, 13 yıllık chandler bahçesi duyunca ilgimi çekti, chandler olduğundan eminmisiniz? 13 yıllıksa bu türkiyede ilk kurulan bahçelerden biri olması büyük bir olasılık, zira chandlerin türkiyeye gelip aşılanıp piyasaya verilmesinin ilk yılları, bundan dolayı eminmisiniz diye sordum.

Sanıyorum bahçeyi yeni aldınız, hayırlı uğurlu olsun.

Bu konularla yani ceviz tarımıyla ilgili deneyimli bilgili değilseniz Gübreleme konusunda da yanılgılara düşersiniz, bir çok kafalardan şunu yap bunu at gibi fikirler gelir ve bunların arasında bocalar durursunuz,
Bilgi ve deneyiminiz yoksa ve Doğru bir şeyler yapmak istiyorsanız toprak analinizinden başlayınız analiz sonuçlarına göre de gübreleme uygulamasını yaparsınız,

2 yıldır hiçbir şey yapılmamışsa şu anda yapacağını ilk iş toprak tavındayken kültürel bir uygulama ve ardından yapraklar döküldükten sonra %2 lik bordo bulamacını uygulayınız, ve ardından şayet varsa haşere ya da kabuklu bit varsa şubatta kış ilacı uygulayınız.

Şimdilik bunları yapabilirsiniz, gübrelemeyi de analiz değerlerine göre ve ne zaman uygulanacağı konusunu da genelde taban gübrelerini ocak şubat aylarında önerirler fakat bazı bölgelerde ya da bazı topraklarda ocak şubat aylarında toprak işlenemez işte böyle arazilerde de uygulama farklılaşır değişir.

Bazı şeyleri birazda iklim ya da toprak koşulları tayin eder.

Şu anda ben sizin yerinizde olsam ilk işim yarın analiz yaptırır yağışlar başlamadan kültürel mücadeleyle birlikte şu an için uygulanacak gübre eksikliği varsa bunu uygular ve kültürel işlemeyi yaparım. ( Toprak koşullarınız ocak şubat ayı için de işlemeye uygunsa ve gübre eksikliği varsa gübrelemeyi ocak şubata bırakırım.)

araştırmacılar
22-11-2015, 22:31
Açık köklü fidanlarınızı nereden aldınız? yaprak dökümü yapmışlar mı yoksa yaprakları koparılmış mı?

Mart ayı budama ayı olduğu için mart ayında demişim,siz buna takılmayın, Ekildiğinde 3-4 göz üzerinden kesip aşı macunu ya da sutut ile kesilen yeri kapayınız, haziran ayın başlarında da liderler belli olur yani güçlü gelişen filiz liderdir, liderin dışındakileri bu dönemde alınız.

Gövdeleri plastik su bazlı Boyamaya çok sıcak bakmıyorum ama yapan arkadaşlar var.
Toprakla doldurman daha sağlıklı. Yalnız bunları ilk baharda açmayı unutma.
Lilium ustanın tavsiyelerine uyarak, buyıl mart ayında açık kök olarak diktiğim fidanlarımı 3-4 göz üzerinden kestim çıkan sürgünlerden lideri belirleyip diğerlerini tekrar kestim sürgünlerim 1.5-2 metreye ulaştılar,fidanlarımın kökleri pek de güzel olmamalarına rağmen.fidan sökümü aceleye getirilip özensiz yapılıyor.fidan demetleri dikim esnasında çözülünce kazık kökün kalmadığı saçak köklerin yolunup perişan olduğu görülüyor.o saatten sonrada tarlada yapacak bir şey kalmıyor iyi kötü dikiyorsun.kökü iyi olan fidanlar 2 metre kökü kötü olanlar 1 metre de kaldılar

Lilium
23-11-2015, 00:03
Lilium ustanın tavsiyelerine uyarak, buyıl mart ayında açık kök olarak diktiğim fidanlarımı 3-4 göz üzerinden kestim çıkan sürgünlerden lideri belirleyip diğerlerini tekrar kestim sürgünlerim 1.5-2 metreye ulaştılar,

İstenen ya da olması gerekende bu (hatta daha üstü yaşamış olduğunuz olumsuzluklar ya da toprak koşulları gübreleme bakım gibi eksiklikler daha üstü olmasına bir etken olmuş olabilir.) Söylediklerimizin karşılığında olumlu mesajlar görmek doğru söylediğimizin bir kanıtı olsa gerek.

Ana yandallarınızı belli bir mesafelerden (en az 1 metre yükseklikte) ve yıl kaybetmeden yapmak istiyorsanız lider dalı ilk yıl en az 1.5 mt relere getirmelisiniz ki, Gelecek yıl mart ayında tepe kesimi yapıp belli mesafelerden yandallanmasına teşvik edesiniz, bunu ilk yıl yapmazsanız ana yan dal yükseklik tercihi ikinci yıla hatta üçüncü yıla sarkar ki, buda yıl kaybetmek demektir.

Tüm anlatmak istediğimiz üreticilerin yıl kaybetmeden bir an önce ağaçlarının belli bir taç oluşturmaları gelişmeleri ve ürüne yatmaları ürün almalarıdır, yoksa kişi istediği gibi eker istediği gibi biçer buna kimse bir şey diyemez.

Lilium
23-11-2015, 00:18
kolay gelsin arkadaşlar ben evın arkasına 150 civarı ceviz dikmeyi düşünüyorum cadler ve kaman arasında kaldık rakım 900 8x8 80-100cm arasında cukurlar kazdık izleyecegim yolu ve ne dikmemı tavsiye edersiniz

Sayın savaş6401, çukurları kazdığınıza göre bazı şeyleride araştırmış kafanızda oluşturmuştursunuz, süreç olarak da önünüzde çok bir zaman yok kararınızı vermek için geç kalıyorsunuz, zira herkes ekeceği fidan teleplerini çoktan verdi.

900 rakım chandler için risk sınırı bölgenizin iklim koşullarını iyi araştırın ve bir an önce karar verin ve fidan telebinizi bağlantınızı kurun.

savaş6401
23-11-2015, 12:28
Sayın savaş6401, çukurları kazdığınıza göre bazı şeyleride araştırmış kafanızda oluşturmuştursunuz, süreç olarak da önünüzde çok bir zaman yok kararınızı vermek için geç kalıyorsunuz, zira herkes ekeceği fidan teleplerini çoktan verdi.

900 rakım chandler için risk sınırı bölgenizin iklim koşullarını iyi araştırın ve bir an önce karar verin ve fidan telebinizi bağlantınızı kurun.

tesekkürler aslında söyle birşey chadler siparisi verıldi ama gecen birisi kaman daha iyi olur yönunde bişiler söyledi 50 tanesini kaman1 veya 5 yapsam nasıl olur

keskin58
23-11-2015, 16:04
Merhaba lilium yukarida soylediginiz gibi bugun fidanlari 5 inci gozden kesimini yaptim kiyamiyor insan 2 metre fidan 40 cm lere inince ancak tecrubeler bunun dogrunu gosterdigini soyluyorsunuz yapacak bisi yok ,

Fidanlarin diplerini de toprak ile doldurduk hemen hemen yari oldu

Bir arkadasim 120 cm lerden kesti burasi soguk sivas ildugu icin ustten soguk vurup kurursa martta 5 inci surgunden keserim dedi geriye kesmedigim 150 civarinda kaldi acaba kalani da 120 lerden kesip martta 5 inci goz den mi kessem ayni şey mi yapmis olcam bosuna mi yorulcam,

Fidanlari bandirmadan aldim yapraklari siyirdimi bilmiyorum fidana bakarak onu anlayamiyorum da diktik bakalim hayirlisi...

Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim dogru uygulamalar yapmak istiyorum

keskin58
23-11-2015, 16:06
Merhaba lilium yukarida soylediginiz gibi bugun fidanlari 5 inci gozden kesimini yaptim kiyamiyor insan 2 metre fidan 40 cm lere inince ancak tecrubeler bunun dogrunu gosterdigini soyluyorsunuz yapacak bisi yok ,

Fidanlarin diplerini de toprak ile doldurduk hemen hemen yari oldu

Bir arkadasim 120 cm lerden kesti burasi soguk sivas ildugu icin ustten soguk vurup kurursa martta 5 inci surgunden keserim dedi geriye kesmedigim 150 civarinda kaldi acaba kalani da 120 lerden kesip martta 5 inci goz den mi kessem ayni şey mi yapmis olcam bosuna mi yorulcam,

Fidanlari bandirmadan aldim yapraklari siyirdimi bilmiyorum fidana bakarak onu anlayamiyorum da diktik bakalim hayirlisi...

Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim dogru uygulamalar yapmak istiyorum

araştırmacılar
23-11-2015, 16:09
Lilium üstad teşekkürler.

egelim
23-11-2015, 19:21
Sayın Lilium;

Öncelikle *** ederim ilginize.Evet ağaçlar 13 yıl önce ekildi.Kendi akrabamız ekti.Daha sonra Kaman cinsi verim vermeyince sanırım aşıladılar.Ama mevcut ağaçlar şu an catler cinsi.aralarda bilecik şebin Yalova falan da var ama çoğunluk catler denildi.(Tabii ben ağaçtan anlamadığım için denildi falan diyorum)

Sonra sağlık sebebiyle,akrabamız tarlasına bakamadı.Daha sonra bu yıl,2 yıldır sulama ilaçlamalar çok az olmasına rağmen 1 800 kg ceviz hasadı yaptılar.Sağlık önemli olduğu için bize teklif ettiler.Bizde devraldık.

Yakın olmanız nedeni ile Çan ilçesinin Bardakçılar (Kaplıcalar) köyünde arazimiz.Sanırım bilirsiniz.Don ve sis olayı hiç yok denilecek kadar az.

Hal böyleyken,her kafadan bir ses çıkıyor.İlk önce toprak analizinden başlıcaz.tarlanın 4 tarafından toprak örneği aldım.Bir de pet şişeyle su örneği aldım.Yarın Çanakkale ye göndericez.Dediğiniz gibi ilk analizden başladık.

Geç kalmamak adına gübreyi sormuştum.Ama sanırım çok acil bir şey değil anladığım kadarıyla.

Lilium
23-11-2015, 22:52
Sayın Lilium;

Öncelikle *** ederim ilginize.Evet ağaçlar 13 yıl önce ekildi.Kendi akrabamız ekti.Daha sonra Kaman cinsi verim vermeyince sanırım aşıladılar.Ama mevcut ağaçlar şu an catler cinsi.aralarda bilecik şebin Yalova falan da var ama çoğunluk catler denildi.(Tabii ben ağaçtan anlamadığım için denildi falan diyorum)

Anladım :) 13 yıllıklar bilecik yalova daha sonra aşıyla çevrilenler ya da ekilenler chandler dolayısıyla chandler çok olunca bahçede 13 yıllık chandler denilmiş. :)

Sonra sağlık sebebiyle,akrabamız tarlasına bakamadı.Daha sonra bu yıl,2 yıldır sulama ilaçlamalar çok az olmasına rağmen 1 800 kg ceviz hasadı yaptılar.Sağlık önemli olduğu için bize teklif ettiler.Bizde devraldık.

Hayırlısı olsun inşallah hayrını görürsünüz.

200 ağaçtan 1800 kg ürün çok az, nedenlerini açıklamışsınız sizi anlıyorum, değinmek istediğim şu, bazı literitürlerde şöyle hesaplar havada uçuşur 200+50=10.000 kg, 10.000x20=200.000 tl değilmiş. Çünkü bakmadan olmuyor

Bu rakamlar Olmaz mı! olur, fakat toprak koşulları bakım budama ilaçlama (vs) iyi ve dengeli olursa daha üst rakamlarada dahi çıkar.

...

Lilium
23-11-2015, 23:37

Şu mesajınızda 10 yıl öncemi hatırlattınız bana, bende aynı sizler gibi ya da arkadaşınız gibi kesmeye kıyamamıştım, başkalarına doğru uygulama yapıyorum ya da yaptırıyorum kendime gelince kıyıp kesemedim 80-90 cm lerden kesip ektim, gel gör ki, hem yıl kaybettim hemde ağaçlarıma istediğim tacı oluşturamadım alçak taçlanıp alçak taç oluşturdular şekilsiz oluştular, Şu video da https://www.youtube.com/watch?v=JM5oViRS7DI bahsettim,

Tek tesellim ve avantajım bahçemin küçük oluşu sağdan soldan rüzgar sirkilasyonu oluyor traktörlede kültürel mücadele yapmıyorum çapa makinasıyla düşe kalka yani iyi bir komando eğitimi yapmak zorunda kalarak kültürel işlememi yapıyorum

Sözüm odur ki, siz acıyorsunuz ama o size acımıyor onun için temele doğru başlamak ve bu doğrultuda binayı kurarsan ileride de sorunlar yaşamazsınız.

O nedenle diyorum ki, ben doğru olanı yapılması gerekeni söyleme gereği duyuyorum benim düştüğüm hatalara düşüp geri kalmayasınız, Bu yapılması gereken doğrumu doğru. Ama sizlere de çok ısrarcı olamam ağaç sizin sevda sizin istediğiniz tercihi seçmekte hür iradeye sahipsiniz.

Arkadaşınızın yapmış olduğu uygulama ("Bir arkadasim 120 cm lerden kesti") Bana göre daha da tehlikeli, zira kök sistemi bozulup yeniden ekilen bir fidanın gövde su iletimi olmayacak ya da var olanı da koruyamayacak karşılayamayacak, dolayısıyla kuruma daha fazla görülecektir, kuruma olmasa bile bir sonraki yıl tepe kesimi için fidanlar istenen boya gelmeyecektir,

Hayat tecrübe değilmidir oda öyle denesin bakalım sağ olursak buralarda oluruz haziran temmuz gibi haberleşiriz.

egelim
24-11-2015, 20:30
Sn Lilium,

İnşallah ne gerekiyorsa yapıp,400*50=20.000 kg
20.000*20=400.000tl :D (hayal de olsa güzelmiş)

Lilium
25-11-2015, 00:23
Sayın egelim, aslında hayal gerçek olabilir.

Bakımsız uygulamasız litaritürlerde yazıldığı gibi sadece verim hesabı yapılarak hasap yapılırsa bu hesap o zaman hayal olur, sizin yazdıklarınız da güzel bir örnek, bakım yapılmayınca 1800 kg da kalınmış ve litaritürlere aksi bir durum ortaya çıkmış ki, buda bizlerin söylediğini haklı çıkarıyor,

Gerçek olabilir mi? Olabilir.

Nasıl.

1- Ektiğiniz cins bölge iklim ve koşularına uygun olacak.
2- Toprağınız cevize elverişli olacak.
3- Budama, bakım, ilaçlama, ve gübreleme uygulamalarınız zamanında ve doğru olacak.

Bunlar yapılırsa hayalin gerçek olmaması için hiçbir neden yok.

permakültür
25-11-2015, 16:41
Arkadaşlar,

Ceviz türünün doğruluğunu yapraklarındaki çizgilerin şeklinden anlamak mümkünmüdür?

Örneğin chandler cinsi bir yaprağı alıp, başka bir ceviz tarlasındaki chandlerla kıyasladığımızda evet bu ağaçta chandlerdır diye bilirmiyiz 100%.

Çevremde bir kişinin bu tip bir test yaparak, chandler diye aldığı ağaçların chandler olmadığını daha ürün vermeden tespit etmiş.
Bu konuda bilgisi olan varmıdır?

Bu konuda bilgisi olan yok sanırım. teşekkürler

berk10
26-11-2015, 21:17
Sayın Nail abi ağaçlar nette ceviz için gerekli olan toprak ve yaprak analiz değerleri vermişsiniz.sakıncası yoksa kaynağı paylaşır mısınız?

Lilium
26-11-2015, 23:00
Hangi başlıkta vermişim hatırlayamadım.

keskin58
27-11-2015, 06:19
Sayin lilium ceviz fidanlarimi dikme işini bitirmis durumdayim cok sukur , sizle mesajlastiktan sonra ertesi gun gittik tarlaya kalan 130 chandler ve ve budamayi yetistimedigim 30 kadar fernoruda 5 inci gozden tepelerini kestim hepsini boyadim ve toprak ile aşi yerinin 20 cm kadar uzerine kadar doldurdum gerisini ALLAH a biraktim bakalim nisanda ne olacak...

Şoyle bir fikrim var hemen hemen her konuda watsap grunu kuruluyor otomobil , site sakinleri , ayni bolumu okuyan ogrenciler grubu biz ceviz ile ilgili bir watsap grubu kuralim aninda msjlasma tecrube ve bilgi paylasimi icin cok faydali olacaktir , ben aciyorum grubu katilmak isteynler ozelden tel numara ve isimlerini yazarlarsa eklerim saygilar

ermana
27-11-2015, 08:14
Şoyle bir fikrim var hemen hemen her konuda watsap grunu kuruluyor otomobil , site sakinleri , ayni bolumu okuyan ogrenciler grubu biz ceviz ile ilgili bir watsap grubu kuralim aninda msjlasma tecrube ve bilgi paylasimi icin cok faydali olacaktir , ben aciyorum grubu katilmak isteynler ozelden tel numara ve isimlerini yazarlarsa eklerim saygilar

Bence güzel fikir bahçede anında cevaplar alabiliriz. fotoğraf paylaşmak çok daha kolay olur ve böylece çok daha fazla görsel ile tecrübe edinebilir fikirlerimizi de paylaşabiliriz.

sinangor
27-11-2015, 09:36
Merhabalar,

Aşağıdaki resimde görülen 3 metre boyundaki ceviz fidanlardan bahçeme ekmek üzere 15 adet satın aldım. Ceviz fidanlarını dikerken tepe budamasını nasıl yapmalıyım, kaç cm den kesmeliyim ve dikim sırasında mı yoksa mart ayında mı kesmeliyim? Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

http://i.hizliresim.com/q8RbMV.jpg (http://hizliresim.com/q8RbMV)

Abies e.trojana
27-11-2015, 10:30
Merhabalar,

Aşağıdaki resimde görülen 3 metre boyundaki ceviz fidanlardan bahçeme ekmek üzere 15 adet satın aldım. Ceviz fidanlarını dikerken tepe budamasını nasıl yapmalıyım, kaç cm den kesmeliyim ve dikim sırasında mı yoksa mart ayında mı kesmeliyim? Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

http://i.hizliresim.com/q8RbMV.jpg (http://hizliresim.com/q8RbMV)

Sn Sinangör fidanlarınızı nereden kaça aldınız paylaşabilirmisiniz?

yusufcsr
27-11-2015, 11:58
fidanlarınız güzel görünüyor nereden temin ettiniz.

sedatkso
27-11-2015, 12:45
Sayin lilium ceviz fidanlarimi dikme işini bitirmis durumdayim cok sukur , sizle mesajlastiktan sonra ertesi gun gittik tarlaya kalan 130 chandler ve ve budamayi yetistimedigim 30 kadar fernoruda 5 inci gozden tepelerini kestim hepsini boyadim ve toprak ile aşi yerinin 20 cm kadar uzerine kadar doldurdum gerisini ALLAH a biraktim bakalim nisanda ne olacak...

watsap grubunu diger seyfalarada yazarsanız daha çok katılımcı olur.saygılar

sinangor
27-11-2015, 12:46
Fidanların resimleri kendi almış olduğum fidanların resimleri değil, ben temsili olarak koydum. Benim almış olduğum fidanlar şuan kargoda, gelmesini bekliyorum. Gelince kendi resimlerini atarım. Şuan için satıcının göndermiş olduğu paketli halinin resmi mevcut ve aşağıdaki gibi. Fidanları Bandırma Atlas Fidancılıktan satın aldım. Satıcıya gelişmiş fidanlardan almak istediğimi belirttim. Bu fidanlar fiyat olarak biraz fazla, normal fidanlar 14-15 tl iken benim aldıklarım 20 tl.

http://i.hizliresim.com/ZQJ6Mo.jpg (http://hizliresim.com/ZQJ6Mo)

berk10
27-11-2015, 14:36
Hangi başlıkta vermişim hatırlayamadım.

http://http://www.agaclar.net/forum/ceviz/33851.htm

Sayın Nail Abi linki verdim.konu başlığını siz açmış ve değerleri siz vermişsiniz.

sinangor
27-11-2015, 14:37
Nasıl budamam gerektiği konusunda bilgi sahibi arkadaşların yardımını rica ediyorum

berk10
27-11-2015, 14:40
http://www.agaclar.net/forum/ceviz/33851.htm

berk10
27-11-2015, 14:59
Nasıl budamam gerektiği konusunda bilgi sahibi arkadaşların yardımını rica ediyorum

Şu ana kadar izlediğim programlarda, okuduğum ceviz yetiştiriciliği ile ilgili materyallerde hep tepe vurumu mart ayında yapılmasını anlatıyordu.Bu konu başlığı altında 2298 nolu sn.lilium abimin mesajında (Aynı soruyu sizin gibi biri daha sordu) ekince tepe vurumu yap diye mesaj attı.Anlayacağınız benim de ezberim bozuldu.Sn.lilium abimiz bu konuda bir açıklama yapacaktır.

sinangor
27-11-2015, 15:04
Bende çok kararsız kaldım. Birçok yerde farklı kesimlerden bahsediyor. Benim fidanlarında boyu çok uzun olduğu için nasıl yapacağım konusunda kararsızım.

Şu ana kadar izlediğim programlarda, okuduğum ceviz yetiştiriciliği ile ilgili materyallerde hep tepe vurumu mart ayında yapılmasını anlatıyordu.Bu konu başlığı altında 2298 nolu sn.lilium abimin mesajında (Aynı soruyu sizin gibi biri daha sordu) ekince tepe vurumu yap diye mesaj attı.Anlayacağınız benim de ezberim bozuldu.Sn.lilium abimiz bu konuda bir açıklama yapacaktır.

berk10
27-11-2015, 15:41
Bende çok kararsız kaldım. Birçok yerde farklı kesimlerden bahsediyor. Benim fidanlarında boyu çok uzun olduğu için nasıl yapacağım konusunda kararsızım.

gerçi ekeceğiniz ceviz az ama ben gene söyleyeyim.ceviz ekeceğiniz çukurları derin açın.(en az 1*1)ekeceğiniz bölgede toprak su geçirimi iyi olsun.(çukura 1 kova su dökün.)1 gün sonra bakın çukurda su olmamalı.Ekerken hayvan gübresi+hümik asit+leonardit+taban gübresi bunlardan toprağı karıştırın.ekimi öyle yapın.mutlaka can suyu verin.ektikten sonra fidan gövdesini plastik boya ile boyayın.tozlayıcı olayını da unutmayın.

egelim
27-11-2015, 19:46
Sn Lilium;

Umut istek ve bilgi olunca insanlarda,yapamıcağı hiç bir şey yoktur.Sizin profilinize baktım emekli yazıyor. Gönen bize yakın.Boş bir gününüzde Sizi alsak ve misafir etsek (Pazar günü mantıklı sanırım)Tarlaya baksak,sizden de fikir alsak. Mümkünmüdür ?

Tabiiki işleriniz varsa saygı duyarım abi...

araştırmacılar
27-11-2015, 20:27

fidanı; bahçen hazırsa hemen dik,4-5 göz üzerinden kes,aşı macunu sür,toprakla fidanı örtüp kümbet yap,kışı böyle geçir,bölgenize göre mart veya nisan da aşı yerinin altına kadar toprağı aç.kökler 2 metrelik fidanı beslemede zorlanır,kurumalar olabilir.ilkbaharda uyanan gözlerden çıkan güçlü sürgünü bırakarak diğerlerini kes.... ben öyle yaptım.kuruyan fidanım olmadı.selamlar.kolay gelsin.

Lilium
27-11-2015, 23:37
Sayın Nail abi ağaçlar nette ceviz için gerekli olan toprak ve yaprak analiz değerleri vermişsiniz.sakıncası yoksa kaynağı paylaşır mısınız?

Sayın berk10, onu nereden aldığımı hatırlayamadım bulunca haberdar ederim,

Şurada (http://http://ceviz.info/tag/gubreler-makro-ve-mikro-elementler/) da aynısı var, kaynağını bu kadar araştırmanızın amacını merak ettim doğrusu

Lilium
28-11-2015, 00:06
Sn Lilium;

Umut istek ve bilgi olunca insanlarda,yapamıcağı hiç bir şey yoktur.Sizin profilinize baktım emekli yazıyor. Gönen bize yakın.Boş bir gününüzde Sizi alsak ve misafir etsek (Pazar günü mantıklı sanırım)Tarlaya baksak,sizden de fikir alsak. Mümkünmüdür ?

Tabiiki işleriniz varsa saygı duyarım abi...

Pazar günü işim var fakat erteleyebiliriz, Ceviz dedin mi akan sular dururmuş :) Neden olmasın olabilir tabi ki, bir yardımımız olacaksa.

Yalnız size iki defa gel git olacak isterseniz kendi aracımlada gelebilirim.

Burayı meşgul etmeyelim özelinize tel numaramı yazıyorum yarın görüşürüz.

deli_dervish
28-11-2015, 12:02
Fidanların resimleri kendi almış olduğum fidanların resimleri değil, ben temsili olarak koydum. Benim almış olduğum fidanlar şuan kargoda, gelmesini bekliyorum. Gelince kendi resimlerini atarım. Şuan için satıcının göndermiş olduğu paketli halinin resmi mevcut ve aşağıdaki gibi. Fidanları Bandırma Atlas Fidancılıktan satın aldım. Satıcıya gelişmiş fidanlardan almak istediğimi belirttim. Bu fidanlar fiyat olarak biraz fazla, normal fidanlar 14-15 tl iken benim aldıklarım 20 tl.

http://i.hizliresim.com/ZQJ6Mo.jpg (http://hizliresim.com/ZQJ6Mo)

Abi kargosu ne kadar tuttu bu fidanların kendileri mi getirdiler.

kenanmavi
29-11-2015, 18:44
Merhaba arkadaşlar size bir sorum olacak eger cevaplarsaniz sevinirim . bu gune kadar en yuksek rakimda chandler ceviz bahcesi nerde gördünüz? Eğer görduyseniz verimi nasildi? Saygilarimla

berk10
29-11-2015, 19:45
Merhaba arkadaşlar size bir sorum olacak eger cevaplarsaniz sevinirim . bu gune kadar en yuksek rakimda chandler ceviz bahcesi nerde gördünüz? Eğer görduyseniz verimi nasildi? Saygilarimla

Aynı soruyu 3 başlıkta sormuşsun. Soruna mutlaka bir cevizsever cevap verecektir. Fazla heyecan yapma.

kenanmavi
29-11-2015, 20:39
Aynı soruyu 3 başlı sormuşsun. Soruna mutlaka bir cevizsever cevap verecektir. Fazla heyecan yapma.

Saolun berk bey ! Cok dusuncelisin ! bundan sonra soylediklerinize gore yasamimi devam ettiririm . benden size tavsiye herkese ve her seye fazla karismayin . ozellikle uzerinize vazife olmayan seylere

Lilium
29-11-2015, 22:05
Saolun berk bey ! Cok dusuncelisin ! bundan sonra soylediklerinize gore yasamimi devam ettiririm . benden size tavsiye herkese ve her seye fazla karismayin . ozellikle uzerinize vazife olmayan seylere

Sayın kenanmavi, berk 10 nun yazmış oldu mesajdan alınacak ne var ki, bu uslupla cevap vermişsiniz, kırmışsınız, hiç hoş olmamış.

Arkadaşımız kötü bir şey söylememiş üç başlıkta aynı mesajı yazmışsınız, ve bu durum başlıklarda kirlilik yaratıyor. bu forum kurallarına (http://http://www.agaclar.net/forum/agaclar-netten-duyurular/11.htm)uygun bir durum değildir, aynı mesajı birden fazla başlığa yazamanız kurallarca yasaklanmıştır,Yöneticiler tarafından görüldüğünde de silinir.

Bu uslupla yazmaya devam ederseniz bilgisi olan arkadaşlar da üzerinize vazife çıkarmayabilirler.

sinangor
30-11-2015, 08:53
fidanı; bahçen hazırsa hemen dik,4-5 göz üzerinden kes,aşı macunu sür,toprakla fidanı örtüp kümbet yap,kışı böyle geçir,bölgenize göre mart veya nisan da aşı yerinin altına kadar toprağı aç.kökler 2 metrelik fidanı beslemede zorlanır,kurumalar olabilir.ilkbaharda uyanan gözlerden çıkan güçlü sürgünü bırakarak diğerlerini kes.... ben öyle yaptım.kuruyan fidanım olmadı.selamlar.kolay gelsin.

Yardımınız için teşekkürler

sinangor
30-11-2015, 08:54
Abi kargosu ne kadar tuttu bu fidanların kendileri mi getirdiler.

Kargo ebatı büyük olduğu için fazla tuttu, aras kargoyla 100tl tuttu

Calycadnus
30-11-2015, 16:37
Fidan tepe vurumunda 4_5 gozden kastınız nedir. Bir cok insan gercekten bilmedigi icin yaziyor soruları tıpkı benim gibi. Biraz daha acıklama yapabilirmisiniz. Mesela cm cinsinden. Beynim allak bullak oldu. Bazıları 80cm diyor. Bir baskasi 120 cm diyor. Siz 4_5 göz diyosunuz. 4_5 goz hangi ölcüye karsıkık geliyor. Ögrenmek istedigim icin soruyorum lütfen. 4_5 gözü ası noktasından tibaren mi sayacaz yoksa fitan tepe noktasindan mi. Cevaplarsaniz sevinirim. Simdiden cok tesekkurler.

formullaone
30-11-2015, 18:51
Fidan tepe vurumunda 4_5 gozden kastınız nedir. Bir cok insan gercekten bilmedigi icin yaziyor soruları tıpkı benim gibi. Biraz daha acıklama yapabilirmisiniz. Mesela cm cinsinden. Beynim allak bullak oldu. Bazıları 80cm diyor. Bir baskasi 120 cm diyor. Siz 4_5 göz diyosunuz. 4_5 goz hangi ölcüye karsıkık geliyor. Ögrenmek istedigim icin soruyorum lütfen. 4_5 gözü ası noktasından tibaren mi sayacaz yoksa fitan tepe noktasindan mi. Cevaplarsaniz sevinirim. Simdiden cok tesekkurler.

Aşı yerinden yukarıya doğru 4-5 göz sayıp keserseniz ve sutut ile kapatırsanız henüz yeni yeni tutunacak olan kökler bu az sayıdaki gözü yaz boyunca daha rahat ve verimli şekilde besleyecektir. Bu gözler daha güçlü şekilde sürecektir. Baharda sürmeye başladıklarında içlerinde en dik ve güçlü gelişeni lider seçip bağlayarak diğerlerini aşağıya doğru bükerek, uçlarını keserek ya da tamamen çıkararak durdurabilirsiniz. Böylece lider hızlı şekilde gelişir.

Calycadnus
30-11-2015, 19:18
Aşı yerinden yukarıya doğru 4-5 göz sayıp keserseniz ve sutut ile kapatırsanız henüz yeni yeni tutunacak olan kökler bu az sayıdaki gözü yaz boyunca daha rahat ve verimli şekilde besleyecektir. Bu gözler daha güçlü şekilde sürecektir. Baharda sürmeye başladıklarında içlerinde en dik ve güçlü gelişeni lider seçip bağlayarak diğerlerini aşağıya doğru bükerek, uçlarını keserek ya da tamamen çıkararak durdurabilirsiniz. Böylece lider hızlı şekilde gelişir. ilginiz icin teşekkür eserim. Sagolun

tiryaki
01-12-2015, 07:57
aşı üstünden itibaren 4-5 göz. Göz nedir derseniz: fidanın üstünde bulunan ve dalların çıktığı şeyler işte. fidancıya sorun göstersin en kötü.

ozkaner64
01-12-2015, 23:08
Merhaba Arkadaşlar

Sizlere bi kaç sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim

Ben 3 dekarlık tarlama ceviz fidanı dikmeyi düşünüyorum.geçen hafta içersinde fidan çukurlarını 1 m 1m olarak kepce ile açtırdım açma işi bittikten hemen sonra yağmurdan dolayı bi işlem yapamadım şimdilik toprak tavına gelsin diye bekliyorum.
Şimdi yanmış çiftlik gübresi bulamadım bulduklarım genelde taze sizce ne yapmalıyım

2.olarakta çukurları kazarken bol miktarda taş çıktı taşlar genekde küçük ama tek tük büyük çıkanlarda oldu çukurları doldururken ne yapmam lazım taştan tamamen arındırmam gereklimi.

toprak tahlili yaptırdım kireç orta kireçli tuzsuz ph 7 65 killi tınlı çıktı ancak azot potasyum organik maddeler az veya çok az çıktı

tozlayıcı konusundada franguetta ve fernette arasında kaldım ikinide koyacam sanırım bu arada chandler ekecem

son olarakta aşı noktası güneye gelecek deniliyor sizden ricam aşı noktasının tam olarak ne taraf olduğunu anlatırsanız çok sevinirim yanlışlılık yapmak istemiyorum mümkünse resimli olursa iyi olur.

şimdiden teşekkürler.

mühendis57
02-12-2015, 08:43
Merhaba Arkadaşlar

Sizlere bi kaç sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim

Ben 3 dekarlık tarlama ceviz fidanı dikmeyi düşünüyorum.geçen hafta içersinde fidan çukurlarını 1 m 1m olarak kepce ile açtırdım açma işi bittikten hemen sonra yağmurdan dolayı bi işlem yapamadım şimdilik toprak tavına gelsin diye bekliyorum.
Şimdi yanmış çiftlik gübresi bulamadım bulduklarım genelde taze sizce ne yapmalıyım

2.olarakta çukurları kazarken bol miktarda taş çıktı taşlar genekde küçük ama tek tük büyük çıkanlarda oldu çukurları doldururken ne yapmam lazım taştan tamamen arındırmam gereklimi.

toprak tahlili yaptırdım kireç orta kireçli tuzsuz ph 7 65 killi tınlı çıktı ancak azot potasyum organik maddeler az veya çok az çıktı

tozlayıcı konusundada franguetta ve fernette arasında kaldım ikinide koyacam sanırım bu arada chandler ekecem

son olarakta aşı noktası güneye gelecek deniliyor sizden ricam aşı noktasının tam olarak ne taraf olduğunu anlatırsanız çok sevinirim yanlışlılık yapmak istemiyorum mümkünse resimli olursa iyi olur.

şimdiden teşekkürler.

Merhaba,
Taze ahır gübresini şu an kullanmamanız daha doğru olur Ya yanmasını bekleyin yanınca fidan dikiminden sonra toprağa karıştırın ya da fidan dikiminden sonra şerbet uygulamasında kullanın.Ahır gübresi yerine dikimde organik toprak düzenleyici kullanabilirsiniz.Fidan dikiminde fosforlu bir gübre ile taban gübrelemesi yapmanız iyi olacaktır.Ceviz fidanının rahat bir şekilde büyümesi için büyük taşları ayıklamanızda fayda var.
Çukur açmadan önce umarım toprak profilinizi belirlemişsinizdir.
Tarlanızın toprak profilini belirlemek için çukur açıp geçirimli toprak tabakasının kaç cm olduğunu belirlemeniz gerek, çünki ceviz en az 2m geçirimli toprak tabakasına ihtiyaç duyuyor.Eğer 1,5 m gibi geçirimli iyi bir toprak tabakası var ve altı kaya ise bu durumda set oluşturup set üzerine dikim yapmanız gerekecektir.
Aşı noktası güneye bakması kısmen doğrudur fakat burda esas olan hakim rüzgar yönüdür.Sert rüzgarlar hangi yönde esiyor ise fidanların zarar görmemesi için Fidanın aşı noktası hakim rüzgar yönünün ters istikametine bakmalıdır.
Kolay gelsin...

Ceviz64
02-12-2015, 10:53
Hemşehrim kolay gelsin, 1x1 derinlikte çukur açtırdım diyorsun, bu açılan çukurları yüzey toprağı olan 30 cm. lik tabakadan alarak çukurları bu şekilde doldur. Doldurduktan sonra bel ile açarak tabana 1 su bardağı 15.15.15 yani NPK gübresi at ve bir kürek toprakla üstünü ört. Fidanı ondan sonra yerleştir ve aşı noktası en az 5 parmak yukarıda kalacak şekilde dik, 20lt. civarında can suyu ver.

ermana
02-12-2015, 12:05
Hemşehrim kolay gelsin, 1x1 derinlikte çukur açtırdım diyorsun, bu açılan çukurları yüzey toprağı olan 30 cm. lik tabakadan alarak çukurları bu şekilde doldur. Doldurduktan sonra bel ile açarak tabana 1 su bardağı 15.15.15 yani NPK gübresi at ve bir kürek toprakla üstünü ört. Fidanı ondan sonra yerleştir ve aşı noktası en az 5 parmak yukarıda kalacak şekilde dik, 20lt. civarında can suyu ver.

Vermiş olduğunuz azotu fidan nasıl nerede kullanacak acaba?
Verilen potasyum ile de sanırım dikilen fidan hemen meyve verecek!

ozkaner64
02-12-2015, 12:14
Merhaba,
Taze ahır gübresini şu an kullanmamanız daha doğru olur Ya yanmasını bekleyin yanınca fidan dikiminden sonra toprağa karıştırın ya da fidan dikiminden sonra şerbet uygulamasında kullanın.Ahır gübresi yerine dikimde organik toprak düzenleyici kullanabilirsiniz.Fidan dikiminde fosforlu bir gübre ile taban gübrelemesi yapmanız iyi olacaktır.Ceviz fidanının rahat bir şekilde büyümesi için büyük taşları ayıklamanızda fayda var.
Çukur açmadan önce umarım toprak profilinizi belirlemişsinizdir.
Tarlanızın toprak profilini belirlemek için çukur açıp geçirimli toprak tabakasının kaç cm olduğunu belirlemeniz gerek, çünki ceviz en az 2m geçirimli toprak tabakasına ihtiyaç duyuyor.Eğer 1,5 m gibi geçirimli iyi bir toprak tabakası var ve altı kaya ise bu durumda set oluşturup set üzerine dikim yapmanız gerekecektir.
Aşı noktası güneye bakması kısmen doğrudur fakat burda esas olan hakim rüzgar yönüdür.Sert rüzgarlar hangi yönde esiyor ise fidanların zarar görmemesi için Fidanın aşı noktası hakim rüzgar yönünün ters istikametine bakmalıdır.
Kolay gelsin...

Öncelikle bilgiler için çok teşekkür ederim tavsiyen üzerine dikim çukurlarında ilk etapta ahır gübresi kullanmayacağım ileriki zamanlarda yanmış gübre bulabilirsem eğer fidan etrafına uygulayıp çapa ile toprak altına indireceğim.

bende sizin gibi düşündüm o yüzden bazı çukurları 1.5 m civarında kazdırdım geçirgenlik bakımından bi sorun yok gibi görünüyor.sırta dikim tavsiyeni değerlendireceğim.

Aşı noktası olayına gelince benim esas öğrenmek istediğim fidanın aşı noktası dediğimiz yerin neresi olduğu mümkünse resimli olarak gösterebilirseniz çok memnun olurum

ozkaner64
02-12-2015, 12:22

Hemşerim bilgiler için sağolasın
toprak tahlilinde önerilern 15.15.15 gübreyi almak isterken gübre alacağımız yer bize daha iyi diye 11.11.11 diye bi gübre verdi içeriğinede baktığımda hemmen hemen her şey var bi sıkıntı olurmu kullanmamda yoksa onu bekletip 15.15.15 mi kullanayım ne dersin

bi sorumda yine tahlil tavsiyesinde humik asit kullanmam isteniyor onuda aldım dikim anında kullanmak bana pek mantıklı gelmiyor aslında çünkü uyuyan fidan bunları kullanailirmi diye düşünmeden edemiyorum.

ibas06
02-12-2015, 12:47
toprak tahlilinde önerilern 15.15.15 gübreyi almak isterken gübre alacağımız yer bize daha iyi diye 11.11.11 diye bi gübre verdi içeriğinede baktığımda hemmen hemen her şey var bi sıkıntı olurmu kullanmamda yoksa onu bekletip 15.15.15 mi kullanayım ne dersin

bi sorumda yine tahlil tavsiyesinde humik asit kullanmam isteniyor onuda aldım dikim anında kullanmak bana pek mantıklı gelmiyor aslında çünkü uyuyan fidan bunları kullanailirmi diye düşünmeden edemiyorum.
Kardeş sen sadece TRİPLE SÜPER FOSFAT (TSP) kullan amaç burda nedir? içindeki fosfor kökü sıcak tutmasıdır yoksa bitki bunu şuan kullanmaz zaten uykuda bulamaz san 18,46 DAp at geri kalan hepsi hikaye salla ..

mühendis57
02-12-2015, 12:54

Merhaba,
Nacizane basit bir şekil çizmeye çalıştım umarım işinize yarar.
Bu rüzgar yönüne göre aşı noktasının yönünü belirleme göz aşılarında geçerlidir dilcikli aşılarda aşı noktası iyi kaynadığından çok fazla özen göstermek gerekmeyebilir.
15-15-15 gübresinin 50 kg lık çuvalını siz 1 da arazide kullanırsanız 1 da araziye 7,5 kg azot,7,5 kg fosfor ve 7,5 kg potasyum vermiş olursunuz.Eğer 11-11-11 kullanırsanız 5,5 kg vermiş oluyorsunuz hesabını ona göre yapın
humik asit bitkilerin kök aksamlarının gelişmesini sağlar.dikim esnasında kökleri daldırarak veya dikim çukuruna toz şeklinde atarak fidanınızın iyi köklenmesini sağlamış olursunuz.
Ağaçlar uyku dönemlerinde aslında tam olarak uykuda değildirler.Örneğin kasım ayında dikilen bir fidan ile ilkbaharda dikilen arasında belirgin bir büyüme farkı vardır.Kökler fizyolojik faaliyetlere belli bir oranda kışında devam ederler.

ozkaner64
03-12-2015, 11:42
Bilgiler için çok teşekkür ederim.
Malum bu günlerde havalar baya soğudu geceleri - 5 lere kadar düşüyor fidan dikimi yapacagim ancak bu durum beni baya düşündürüyor,dikim sonrası sicaklik eksiye düşmesi nin zarari olurmu acaba.

ibas06
03-12-2015, 14:25
Malum bu günlerde havalar baya soğudu geceleri - 5 lere kadar düşüyor fidan dikimi yapacagim ancak bu durum beni baya düşündürüyor,dikim sonrası sicaklik eksiye düşmesi nin zarari olurmu acaba.
Kardeş yazımı okumadın sanırım

hdoğan
03-12-2015, 19:20

Sayın Ozkaner64, İlkbaharı bekleyip dikmektense şimdi dikmek daha avantajlı, dikimi sabah saatlerinde yapıp can suyunu verin, suyu çektikten sonra her fidanın dibinde de kümbet şeklinde toprakla yığın yaparsanız akşama kadar su çekilir, kökteki ıslaklık nedeniyle köklerin donmasını engellemiş olursunuz. Ben daha önce benzer durumda defalarca fidan diktim belirttiğim şekilde, şu ana kadar sıkıntı yaşamadım. Tabi karar sizin selamlar.

ozkaner64
03-12-2015, 19:36
ibas06 ve hdoğan yardımlarınız için çok teşekkür ederim

YArın sabah köye gidecem derin açtığım çukurları 30 cm lik alanda bulunan üst toprakla dolduracacağım fidan dikimine hazır hale getirip bir hafta sonra falanda bel ile tekrar çükur açıp dibine tsp veya dap gübresi koyup kök temas etmeyecek şekilde üzerini toprakla örtüp fidanları dikeceğim inşallah,dikimden hemen sonra 1 lt suya 1 çay kaşığı humik asit ile karıştırıp 1 fidana uygulayacağım.
tepe budamasını dikim sırasında değilde mart ın 2. haftası gibi yapmayı düşünüyorum
detaylı bir şekilde yazdım ki eksik veya fazla bir şey varsa uyarırsanız sevinirim,sanırım benimde forumda sayfa açma zamanım geldi yarın fotolar çekebilirsem bir sayfa açarım artık,inanın çok heycanlıyım daha önce tarımla hiç uğraşmamış birisi olarak çok şey kaybettiğimi düşünüyorum

Hepinize tekrar çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için

hzal
07-12-2015, 12:17
587981
Emniyet kazığı neden eğik dikilir

centil07
07-12-2015, 12:47
2006 yilinda ekimini gercekletirdigim 10 donumluk 150 adet ceviz z bahcemi yurt disinda oldugumdan dolayi bakimini tam anlamiyla yapamadim ,yurda temelli donus yaptim.
Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.gelismis agaclarin bakimiyla ilgili internette tam anlamiyla olusturlmus bir forum sayfasi bulamadim.
Herkese simdiden tesekkur ederim

37_akrep
07-12-2015, 13:17
Herkese selamlar sayfaya yeni katıldım.

37_akrep
08-12-2015, 10:10
Selamlar 4500 m2 lik bir bahçeye ceviz ekmeyi düşünüyorum. Bahçe içerisinde daha önceden kalan yaklaşık 20 yaşında iki adet ceviz ağacı var güzel ceviz verdiği söyleniyor. Yeni fidanlar dikilecek bu iki ağaç kalmalı mı? yeni dikilecek fidanları olumsuz yönde etkiler mi? bu ağaçları kesmemiz uygun olur mu? yoksa olduğu gibi bırakmalı mıyız?

leventarmagan
08-12-2015, 14:14
Yeni form üyesi olarak herkese selamlar,

leventarmagan
08-12-2015, 14:21
Eskişehir'de yaşamaktayım ve ceviz üretimi 6-7 yıldır aklımda olan ve yatırım yapabileceğim tek uğraş olarak gözüküyor. Ceviz dikim bölgesini belirlediğim konum, Eskişehir Yakaboyu köyleri bölgesinden Daniment Köyü ile Kızılcaören köyü arasındadır. Arazinin rakımı 850, eğimli bir arazi eğim yönü güney-doğu ve bozdağdan gelen soğuk-sert rüzgarlara maruz kalmaktadır. Toprak analizini yaptırma fırsatım olmadı, en kısa zamanda yaptıracağım. Birde geriye dönük iklim ve olursa rüzgar yön ve km/hız verilerini bulmaya çalışacağım. Dikmeyi düşündüğüm cins CHANDLER.

Eskişehir'de üretim yapan veya hangi cins dikileceği konusunda bilgi verebilirseniz sevinirim.

deli_dervish
09-12-2015, 21:20
arkadaslar Merhabalar,

Antalya-korkuteli ilçesinde köyünde 47 dekar ve 1718 rakımda arazimiz var. Togragı kaliteli ve dagın yamacında iyi bir arazi. Cins olarak Fernor düşünüyoruz. Sizce yükselti sorun olur mu? Ne tavsiye edersiniz. Teşekkürler.

fındıkçı74
09-12-2015, 22:38
2006 yilinda ekimini gercekletirdigim 10 donumluk 150 adet ceviz z bahcemi yurt disinda oldugumdan dolayi bakimini tam anlamiyla yapamadim ,yurda temelli donus yaptim.
Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.gelismis agaclarin bakimiyla ilgili internette tam anlamiyla olusturlmus bir forum sayfasi bulamadim.

Bu forumda istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz yeterki isteyin.

isademir45
10-12-2015, 00:41
Herkese Selamlar.Foruma yeni katıldım.
Manisa ovasında (alüvyal toprak ) adam eksen çıkar dedikleri 10 dönüm artezyen damlama sistemide olan arazide ceviz yetiştirmek istiyorum. Fakat araştırdığım kadarıyla yaz sıcakları cevizi etkiliyormuş bu bölgede akdeniz iklimi hakim sizce bu bölgede ceviz yetiştirebilirmiyim ? Taban suyu 3 - 3,5 metre civarı yeterlimidir ? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ercan kızıl
12-12-2015, 18:57
Sevgili arkadaşlar;
Şuan hata olduğunu düşündüğüm bir iş yapıp, 180 adet 1 yaş ve yeni dikim yaptığım 15 ceviz fidanının gövdelerine Su bazlı tavan boyası (çok sulandırılmış) sürdüm:(( İçime bir korku sardı fidanların sağlığını tehdit eder mi bu boya? Bir hafta önce boyadım...Acil bilgisi olan cevplasın lütfen.Hiç olmazsa bir çaresine bakalım tşkr. :(

alpi66
12-12-2015, 22:29
Daha önceki yorumlarda su bazlı boya tavsiye edildigini okumustum.hatta fidanlara kışlık kaban giydirmiş gibi olursunuz yazıyordu

alpi66
12-12-2015, 22:44
Bir önceki sayfada da tavsiye edilmiş

Cevizciankara
13-12-2015, 10:09
Sevgili arkadaşlar;
Şuan hata olduğunu düşündüğüm bir iş yapıp, 180 adet 1 yaş ve yeni dikim yaptığım 15 ceviz fidanının gövdelerine Su bazlı tavan boyası (çok sulandırılmış) sürdüm:(( İçime bir korku sardı fidanların sağlığını tehdit eder mi bu boya? Bir hafta önce boyadım...Acil bilgisi olan cevplasın lütfen.Hiç olmazsa bir çaresine bakalım tşkr. :(

Ben geçen sene sonbaharın sizin yaptığınız gibi yaptım suyu da fazla katmadım. Herhangi bir zararını görmedim.

Ercan kızıl
13-12-2015, 12:32
Ben geçen sene sonbaharın sizin yaptığınız gibi yaptım suyu da fazla katmadım. Herhangi bir zararını görmedim.

Ustadım çok teşekkürler, içim rahatladı. Birisi fena korkuttu (ağaçlar sefes alamaz, çürür, baharda uyanmaz dedi) beni.

ykaya194
13-12-2015, 15:23
Daha önceki yorumlarda su bazlı boya tavsiye edildigini okumustum.hatta fidanlara kışlık kaban giydirmiş gibi olursunuz yazıyordu

Bu uygulamanın, fidanı soğuktan korurmu anlamanın yolu. Elinizi yüzünüzü boyayın, eğer sizi soğuktan koruyorsa fidanıda korur.

formullaone
13-12-2015, 19:59
Soğuğa faydası olmaz. Sadece görsellik.

alpi66
13-12-2015, 20:32
Sadece okuduğumu söyledim. Yoksa ise yarar **** yaramaz o kadarını bilmiyorum zaten.

ahakman
13-12-2015, 21:35
Cümleten iyi akşamlar arkadaşalar,

son zamanlarda yoğun yaptığım araştırmalarda webteki en bilgi dolu forum olarak katılmaya karar verdim.
yoğun çalışma hayatından biraz uzaklaşmak için 12 dönüm civarında bir tarlaya ceviz dikmeyi planlıyoruz.
yerimiz çanakkale merkez köylerinden atikhisar barajının sulama bölgesinde. rakımı 125-150 civarı bi noktada. henüz fırsat bulup analiz bile yaptıramadım. ancak şu aşamadan sonra hızlandırıp en kötü sene başında Ceviz Fidanı dikmeyi planlıyorum.

bu konuda sizlere bir kaç konu danışmak istiyorum.
ilki Çanakkale bölgesinde güvenilir fidan tedarikçisi paylaşabilir misiniz?
ayrıca ekipmanlar konusunda, damlama sulama ve eğer ilk aşamada ki ekipmanların kiralanması **** bulunması konusunda o bölgede tanıdık adresler paylaşabilir misiniz?
şuan tamamen sıfır bilgi olarak bana biraz olsa yardımcı olursanız çok makbüle geçecektir.

selamlar.

ibas06
14-12-2015, 06:46
Ustadım çok teşekkürler, içim rahatladı. Birisi fena korkuttu (ağaçlar sefes alamaz, çürür, baharda uyanmaz dedi) beni.
zaten herkes bişey biliyormuş gibi laf atar insanların yüreğine indirir buna Hoca olacak bilim adamları da dahil (CEVİZ KONUSUNDA ) Ne alaka Bende yaptım hatta birinde yapmadım ağaçlarım don vurdu ...Sen o arkadaşa bizden selam söyle bir yerlerine kardeş.....

ibas06
14-12-2015, 06:50
Bu uygulamanın, fidanı soğuktan korurmu anlamanın yolu. Elinizi yüzünüzü boyayın, eğer sizi soğuktan koruyorsa fidanıda korur.
üstad el yüz boyamayla ne alakası var Şöyle diyebilirsin mesala..Ayaz da dudaklarınıza Krem sürün dudaklarınız da çatlama varmı yok mu ? bunun gibi değin örneğin ...Dudaklarınız daki incecik bir jel nasıl ki kurumayı engelliyorsa eminiz ki boyada kısmen koruma yapıyordur..

ykaya194
14-12-2015, 09:04
üstad el yüz boyamayla ne alakası var Şöyle diyebilirsin mesala..Ayaz da dudaklarınıza Krem sürün dudaklarınız da çatlama varmı yok mu ? bunun gibi değin örneğin ...Dudaklarınız daki incecik bir jel nasıl ki kurumayı engelliyorsa eminiz ki boyada kısmen koruma yapıyordur..

Jel ve krem farklı özellikte plastik boya farklı özellikte. Jel ve krem yarı sıvı ve yağlı olduğu için kuru cildin çatlamasını önler. Plastik boya ise sürüldükten sonra katılaşır ve ayrıca bünyesinde hava boşluğu olmadığı için ısı izalasyonu görevini yapamaz.

Kışa girerken fidanı plastik boya ile boyamanın şu faydası olabilir. Gövdede yara bere, derin çatlaklar varsa buraları dış etkenlerden korur.

Ağaç insan gibi canlı olduğuna göre , ha elinizi yüzünüzü ( vucudun açıkta olan kısmı) ha ağaç farketmez boyadığınızda soğuktan koruyorsa o zaman yararı var demektir.

Cevizciankara
14-12-2015, 09:06

Öncelikle özür dileyerek başlamak istiyorum.Plastik boyayı geçen sene sonbaharın yaptığımı yazmıştım.Düşünmeden yazmışım.Az önce eski fotolarıma baktığımda boya yaparken çektiğim fotoları gördüm, tarih 13 nisan 2015 yazıyordu.gözler henüz uyanmamış.
Ben plastik boyayı yaparken soğuktan korumak için değilde yazın güneşten gövdeler yanmasın diye yapmıştım.Beyaz güneş ışığını yansıtır, koyu renkler çeker mantığı ile yapmıştım. Saygılar

Abbass
15-12-2015, 22:55
Sn Ahakman

Kale Fidancılık
Havaalanı yolu üzerinde.

Kaya ÖZKONUK
Emekli Orman Fidanlık Müdürü
internetten irtibat numarasi ve ayrıntılı adresi bulabilirsiniz.

Abbass
15-12-2015, 23:00
Pınarhisar KIRKLARELİ ne fidanlari beraber götürdük ve beraber ektik.
2014 Kasım.

246 tanede sıfır kuruyan.

Seneye 300-400 tane daha ekmeyi düşünüyorum, tabii ki yine Kaya bey.

Hayırlı olsun.

gnothi
16-12-2015, 09:31
Merhaba 1230 rakımlı yazları sıcak kışları soğuk klasik karasal iklimin hüküm sürdüğü bir yerde yaşıyorum, ilça tarım müdürlüğümüz ve büyükşehir belediyemiz ortaklığınca hibeli şebin cinsi ceviz fidanı dağıtımı yapılacağı bundan 3 ay önce duyuru yapıldı ben de başvurdum ve bugün 150 fidanın tarafıma verileceği söylendi, ben fidan dağıtımının bahara doğru yapılacağını zannederek ceviz fidanı dikeceğim arazide hiçbir hazırlık yapmadım, yaşadığım yerde geceleri ayaz çok sert şimdi hazırlık yapsam dikim sağlıklı olmaz düşüncesindeyim acaba fidanları sağlıklı şekilde koruyabilmem mümkün müdür bahara kadar, fidanların tanesi 6 Tl ve cinsi şebin ve ilçe tarımdan arayan arkadaş fatura veremedikleri için ceviz bahçelerine verilen destekten yararlanamayacağımı söyledi, siz olsaydınız fidanları alır mıydınız?

kararsız
16-12-2015, 09:43
ceviz hakkında bilgiyi bir bilenden almak gerek

kararsız
16-12-2015, 09:48

size yardımcı olmak amaçlı bir tel yazacağım ondan bilgi alabilirsiniz kendisi ziraat mühendisidir 05305440463

kararsız
16-12-2015, 09:54
bu üstten aşı tutsa üstteki aşı gözüne benzeyen deri kabarmış beslenmiş olmazmı.sarı renk anacın özü mevcut.bunu nasıl öğreneceğiz.fidancı da inceleme yapmak için fidanı istiyor.ne incelemesi yapacaksa bilemiyorum.fotoğraftan anlaşılamıyorsa nasıl anlaşılacak.

bu konuları uzmanına sormak lazım size bir tel yazacağım ondan bilgi alabilirsin ve güvenebilirsin 05305440463

Meletli
16-12-2015, 10:23
Sayın kararsız;her soruya cevap olarak kartvizit gibi bir telefon numarası veriyorsunuz.Eğer ki burası bir forum ortamı ise mühendis arkadaş fikirlerini burada herkese açık bir şekilde beyan etsede biz de faydalansak,yüksek ilminden birazcık feyz alsak,faydalansak daha iyi olmazmı acaba?

kararsız
16-12-2015, 10:33
sayın Meletli,
buraya üye değil sanırım bende aynı şeyi ona söylemiştim zamanım yok demişti ama tele cevap veriyor

Meletli
16-12-2015, 12:37
Sayın kararsız; önemli değil.Söyleyecek sözü olan her platformda söylüyor.Özel bilgi kaynaklarına bu çağda hertürlü ulaşım imkanı zaten mevcut.Esas olan forumda bütün üyelerin istifadesine açık hale gelmesi.Yoksa imkanı olan insanlar zaten danışman **** diğer farklı istihdam şekliyle problemlerini çözüyorlar.

Necmi Perkin
17-12-2015, 10:22
Arkadaşlar merhaba

Aranıza bende yeni katıldım. Kırklareli Vize de 6 dekar tarlama ceviz dikmek istiyorum. Formların tamamını okudum diyebilirim. Çokta faydalı bilgiler edindim. Paylaşanların yüreğine sağlık. Benim öğrenmek istediğim hangi cins fidan ekilmeli fidanları sırta dikim yapmanın olumlu ve olumsuz yönleri. Ayrıca fidan dikim aralığı 7x5 yerine 7x6 dikebilirmiyim? Cevaplayacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim. iyi günler.

kararsız
17-12-2015, 10:48
ceviz 7*7, 8*8 **** 9*9 dikilmeli yoksa ileriki yıllarda sıkıntı olacağı düşünülmeli

yusufcsr
17-12-2015, 12:13
7*6 da sorun yaşayacağını düşünmüyorum bence uygun olanı o dur..

arkadaşlar merhaba

aranıza bende yeni katıldım. Kırklareli vize de 6 dekar tarlama ceviz dikmek istiyorum. Formların tamamını okudum diyebilirim. çokta faydalı bilgiler edindim. Paylaşanların yüreğine sağlık. Benim öğrenmek istediğim hangi cins fidan ekilmeli fidanları sırta dikim yapmanın olumlu ve olumsuz yönleri. Ayrıca fidan dikim aralığı 7x5 yerine 7x6 dikebilirmiyim? Cevaplayacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim. Iyi günler.

ermana
19-12-2015, 08:16
Arkadaşlar merhaba

Aranıza bende yeni katıldım. Kırklareli Vize de 6 dekar tarlama ceviz dikmek istiyorum. Formların tamamını okudum diyebilirim. Çokta faydalı bilgiler edindim. Paylaşanların yüreğine sağlık. Benim öğrenmek istediğim hangi cins fidan ekilmeli fidanları sırta dikim yapmanın olumlu ve olumsuz yönleri. Ayrıca fidan dikim aralığı 7x5 yerine 7x6 dikebilirmiyim? Cevaplayacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim. iyi günler.

Necmi bey,
Vize ye chandler ekebilirsiniz. 6 dönüm için sırta dikim işine uğraşmanıza gerek olacağını düşünmüyorum. sırta dikim için toprak hazırlığı meşakkatli bir iştir. sırta dikim taban suyu yüksek yerlerde daha çok fayda sağlamaktadır. dikim aralığı konusunda amaç kültürel işlemleri makinalar ile rahat yapabilmek ve bahçenin rahat hava alabilmesi amacı ile arlık belirlenir. sizler 6 dönüm için kültürel işlemleri çapa makinası ile de yapabilirsiniz, ayrıca 6 dönümlük bahçenin hava alma sorunu olmayacaktır. bu yüzden daha sık dikim yapabilirsiniz. böylece küçük arazinizde daha fazla ağacınız olur. 5*5 - 6*6 gibi dikimleri gerçekleştirebilirsiniz.

enginerik
19-12-2015, 10:27
Merhabalar,

Benimde bir ceviz bahçesi hayalim var. Tarla araştırması içerisindeyim. Ankara da ikamet etmekteyim. 30 dönüm bir tarla ile ilgileniyorum. Haymana ilçesi rakım 1250 - 1300m civarı.
30 dönüm ile başlayıp daha sonra 100 dönüme çıkarma niyetindeyim.

Tarladan 0-30cm ve 30-60cm den örnek aldım. profil çukuru açtırmadım. Tepelik olduğundan dolayı taban suyu olduğunu düşünmüyorum. Ancak ilk izlenimden sonra 3m lik çukurlar açtıracağım. Köye yakın tepede bir arazi. Tarla içerisinde az bir eğim vardır. Ancak tarla bitimi yüksek eğimle aşağı doğru inmektedir. 6 aralık ta örnek alıp 8 aralık da tahlile gönderdim tahlil sonucu aşağıdadır. Killi ve kireçli toprak olarak sonuç geldi. Köyde her bahçede en az 3-4 adet ceviz ağacı bulunmaktadır (10-15 yaşlarında). çevrede görüğüm kadarıyla çeviz bahçeleri fazla. Analiz sonucu ceviz için uygun olarak belirtilmiş. Ancak killi ve kreçli oluşu bende tereddüte neden oldu.
Fernor ve Ronde de Montinac düşünmekteyim. 8x4 veya 8x6 sırta dikim olarak düşünmekteyim.

Bu toprak ıslah edilebilir mi? Arazinin uygunluğu için değerli yorumlarınızı rica ederim.

arkeo
19-12-2015, 11:28
Merhabalar,

Benimde bir ceviz bahçesi hayalim var. Tarla araştırması içerisindeyim. Ankara da ikamet etmekteyim. 30 dönüm bir tarla ile ilgileniyorum. Haymana ilçesi rakım 1250 - 1300m civarı.
30 dönüm ile başlayıp daha sonra 100 dönüme çıkarma niyetindeyim.

Tarladan 0-30cm ve 30-60cm den örnek aldım. profil çukuru açtırmadım. Tepelik olduğundan dolayı taban suyu olduğunu düşünmüyorum. Ancak ilk izlenimden sonra 3m lik çukurlar açtıracağım. Köye yakın tepede bir arazi. Tarla içerisinde az bir eğim vardır. Ancak tarla bitimi yüksek eğimle aşağı doğru inmektedir. 6 aralık ta örnek alıp 8 aralık da tahlile gönderdim tahlil sonucu aşağıdadır. Killi ve kireçli toprak olarak sonuç geldi. Köyde her bahçede en az 3-4 adet ceviz ağacı bulunmaktadır (10-15 yaşlarında). çevrede görüğüm kadarıyla çeviz bahçeleri fazla. Analiz sonucu ceviz için uygun olarak belirtilmiş. Ancak killi ve kreçli oluşu bende tereddüte neden oldu.
Fernor ve Ronde de Montinac düşünmekteyim. 8x4 veya 8x6 sırta dikim olarak düşünmekteyim.

Bu toprak ıslah edilebilir mi? Arazinin uygunluğu için değerli yorumlarınızı rica ederim.

Killi toprak ceviz için uygun değil bildiğim kadarıyla, ayrıca %25ten fazla kireç de sıkıntılı bir durum. Sizin yerinizde olsam alternatifleri değerlendirirdim.

Saygılar

RanceyY1907
20-12-2015, 06:05
Arkadaşlar Selam,
Geçen ay içerisinde Kocaeli bölgesinden 1,5 dönüm bir tarla aldım.
Şuanda içi boş yolu yok.
Tapulaştırma kapsamında araziye yol gelecek.Arazi köy içine çok yakın konumu biraz eğimli durumda.
Ben yolu olduktan sonra arazinin atıl durumda kalmasını istemiyorum.
Bu araziye ceviz ekebilir miyim.Kanunen herhangi bir sorun varmıdır.
nasıl bir süreç izlemeliyim toprak testi vs.

alperalper
21-12-2015, 10:02
bordo bulamacını %2 lik yerine %3 lük yapsak ne olur?

mcht58
25-12-2015, 22:46
Merhaba araştırdığım ve en çok cevap bulduğum site oldu .
bir sorum olacak Sivas 'da Ceviz yetiştirmek istiyorum.10 dönüm arazi ama eğimli arazi ve suyu var.bide hangi ceviz kullanırsam daha iyi olur .Yardımlarınız için , şimdiden teşekkür ederim.

afsinfatihi
26-12-2015, 22:17
Merhabalar çok yararlı bir forum öncelikle bilgi veren değerli üstadlar olmak üzere herkese teşekkür ederim.
benim de bir sorum olacak yaklaşık 700 adet ceviz fidanı almak üzere iki gün içinde bandırmaya gideceğim. forumda yeni fidan alırken nelere dikkat etmek gerektiğini toplu bir şekilde bulamadım. yardımcı olursanız ve dikkat etmem gereken şeyleri yazarsanız çok sevinirim.
herkese hayırlı ve bereketli günler. işiniz rast gitsin.

kararsız
29-12-2015, 10:24
fidan alırken kök yapısına ve hastalıksız olmasına dikkat etmelisiniz

şahan19
31-12-2015, 12:09
Merhaba.ben 200 agaclık chandler bahcesi kurdum.damla sulama yapacagım.2 sorum var yardımcı olursanız sevinirim.
18Metreden sontaj suyu çıktı ve saatte beş ton su atan dalgıç pompa kurdum.jenaratorle çalıştırıyorum.azda olsa suda kum geliyor.tarla düz ve toprak geçirgen.tarla seviyesinden dört metre yukarda sekiz dokuz tonluk havuz yaptım.
1_Damla sulamaya pompa çıkışına hidrosiklon filtre ve gübre tankını bağlayıp kırklık ana hat çekip 20lik lateral hatlarla sistemi kurarsam motor basincı fazla olurmu.
2_Suyi havuza basıp havuzdan sisyeme verirsem basınç az olurmu.ve bu durumda hidrosiklon filtre kurmazsam damlamalar tıkanır mı.yoksa havuz çıkışı beş cm yukarı yaptım kum orada süzülür mü.bir mühendis kum yine olur sistem tıkanır dedi.hidrosiklon filtreyi havuz çıkışına korsan da basıncı düşürür motorla havuzdan basmalısın dedi.
Sizce sisteme direk pompadan mı basmalıyım **** havuzdan mı salmalıyım.havuza motor koyamam çünkü jenaratörle çalışıyor zaten.

htoztokat
31-12-2015, 12:15
Havuz bahcenin ust kismandysa yeterli olur tekrardan enerji harcamaniz gerekmez. 16 lik damlama yeterli olur 20 lik buyuk bence. Siz filtreleme sisteminizi depodan sonra yapin genede ne olur ne olmaz. Tikaniklila ugrasmayin .

harakiri

şahan19
01-01-2016, 11:47
Bir sirada on agaç var her agaca üç damlatıci koysam otuz damlatıcı eder.her damlatıcı saatte dört litre akacak buda saatte 120 litre eder.sizce 120 liteyi 16 lık boru kaldırır mı.

htoztokat
01-01-2016, 11:59
Fazlasiyla kaldirir

harakiri

htoztokat
01-01-2016, 12:02
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160101/116bb76d9ffd1718ff1f279dced727a2.jpg

harakiri

htoztokat
01-01-2016, 12:03
Burdan boru caplari ve tasima kapasitelerini belirten tablo var burdan yararlanabilirsiniz

harakiri

şahan19
01-01-2016, 14:01
Bu tablo cok faydali olacak tesekkur ederim.

Rıfat Tosun
03-01-2016, 11:48
Dikim Aralıkları ile ilgili çok sayıda öneri okudum
öncelikle sıra arasını niçin bırakırız sorusuna doğru dürüst bir cevap veren olmamış
sıra aralarının 7-8-9-10 metre olmasının birinci amacı gübreleme, toprak işleme, hasat vs gibi işleri rahat yapmak için ikinci amacıda ağaçların güneş rüzgar nem gibi ihtiyaçlarını rahat karşılamasını sağlamak içindir
sıra üzerinini 3.5 metreden 10 metreye kadar önerenleride gördüm yan dal verimli çeşitlerde sıra üzeri çit dikim tekniği rahatlıkla uygulanabilir. 4-5-6 metre aralıklar rahatlıkla uygulanabilir bu tamamen ağacı nasıl büyüteceğinizle ilgili bir durumdur.
benim bahçemde sıra üzeri 4 metre sıra araları 6 metredir. 4 kişi iki günde 900 ağacı hiç zorlanmadan budayabiliyoruz. zaten 5 yaşından sonra çok fazla budama ihtiyacı olmuyor. sürgünlerin uçlarını almak yetiyor. bütün mesele ağaçları fazla büyütmeden yan dal verimini artıracak biçimde budamaktan geçiyor. yine hasatta sanıldığı kadar zor ve yorucu deyil basit halatlı silkeme makinası ile günde 100-120 ağacı rahatlıkla silkeleyebiliyorsunuz.ağaçların altına silkeleme öncesi rediğiniz 8x8 bıranda ile toplamakta sorun olmuyor. silkelenen ağaçları 3 kişi rahatlıkla toplayıp remorka boşaltabiliyor. üç kişide silkeleme işinde çaışırsa toplam 6 kişi ile 10 günde 900 ağacı rahatlıkla toplayabilirsiniz buda size 60 yevmiyeye malolur. 5000tl ye hasatı bitirmiş olursunuz. Ağaçların budanma şeklini en baştan düzgün bir şekilde planlarsanız. 4x6 veya 4x8 bahçeler. kurmaktan çekinmemek lazım.

htoztokat
03-01-2016, 13:35
Dikim Aralıkları ile ilgili çok sayıda öneri okudum
öncelikle sıra arasını niçin bırakırız sorusuna doğru dürüst bir cevap veren olmamış
sıra aralarının 7-8-9-10 metre olmasının birinci amacı gübreleme, toprak işleme, hasat vs gibi işleri rahat yapmak için ikinci amacıda ağaçların güneş rüzgar nem gibi ihtiyaçlarını rahat karşılamasını sağlamak içindir
sıra üzerinini 3.5 metreden 10 metreye kadar önerenleride gördüm yan dal verimli çeşitlerde sıra üzeri çit dikim tekniği rahatlıkla uygulanabilir. 4-5-6 metre aralıklar rahatlıkla uygulanabilir bu tamamen ağacı nasıl büyüteceğinizle ilgili bir durumdur.
benim bahçemde sıra üzeri 4 metre sıra araları 6 metredir. 4 kişi iki günde 900 ağacı hiç zorlanmadan budayabiliyoruz. zaten 5 yaşından sonra çok fazla budama ihtiyacı olmuyor. sürgünlerin uçlarını almak yetiyor. bütün mesele ağaçları fazla büyütmeden yan dal verimini artıracak biçimde budamaktan geçiyor. yine hasatta sanıldığı kadar zor ve yorucu deyil basit halatlı silkeme makinası ile günde 100-120 ağacı rahatlıkla silkeleyebiliyorsunuz.ağaçların altına silkeleme öncesi rediğiniz 8x8 bıranda ile toplamakta sorun olmuyor. silkelenen ağaçları 3 kişi rahatlıkla toplayıp remorka boşaltabiliyor. üç kişide silkeleme işinde çaışırsa toplam 6 kişi ile 10 günde 900 ağacı rahatlıkla toplayabilirsiniz buda size 60 yevmiyeye malolur. 5000tl ye hasatı bitirmiş olursunuz. Ağaçların budanma şeklini en baştan düzgün bir şekilde planlarsanız. 4x6 veya 4x8 bahçeler. kurmaktan çekinmemek lazım.
Boyunlu gozle dugme gozun farkni nedir. Budama konusunda bilginiz varmi ?

harakiri

Rıfat Tosun
03-01-2016, 16:38
Cevizde genellikle yaprak dibinde üç göz bulunur bunlardan en üstteki boyunlu göz ortadaki düğme göz en alttakde uyur göz dür
budama ile ilgili olarak "http://www.cevizfidani.info/?page_id=348" siteden bilgi edinebilirsiniz
kısaca özetlersek;
verim budamalarında;
– Yan dallarda meyve veren çeşitlerde derin olmamak üzere uç alımı yapılabilir.
– Yan dallarda meyve verme eğilimi az olan çeşitlerde uç alımı kesinlikle yapılmamalıdır..

Şekil Budamasında :
– Bir yaşlı ceviz fidanlarının 100-120 cm den tepesi kesilir. Kesim yerinin üzeri aşı macunu ile kapatılır. Daha sonra boğumlarda(Yaprak koltuklarında) teşekkül etmiş olan 1-3 adet odun gözünden en üsteki iri gözler (Boyunlu Göz) bir bıçak ucu ile kopartılarak ortadaki düğme gözlerin uyanıp sürmesi sağlanır.
– Gövde ile dik açı yapan bu sürgünlerden çatı dalları seçilecektir. O yıl serbest olarak gelişmesi sağlanan bu sürgünler arasında seçim ertesi yıl yapılır. En üstten itibaren muhtelif yönlere bakan 4-5 dal seçilir. Ortada dik gelişen dal lider dalımız olacaktır.

hkaragoz
03-01-2016, 22:14
Arkadaşlar merhaba. Bir tanıdığım bir yıllık yaklaşık 500 ceviz fidanı olan bahçenin su pompası için güneş enerjisinden yararlanıyor fakat verim alamadı. Güneş enerjisinin yanında rüzgar gülü için bir fikri olan var mı. Rüzgar gülü ile bahçesinde elektrik kullananlardan fikir alabilir miyim.

halilibo38
03-01-2016, 23:27
merhaba. aranızda kayseride cadler ceviz eken yetiştiren varmı.bana en yakın olan fidancıya gittim cadler fidanı için fidancı kesinlikle tavsiye etmedi ve üstüne cadler cevizini karaladı sakın ekme diye. kime güvenecemizi sasırmıs durumdayız.bu konu ile bilgisi olan varsa lütfen bilgilendirsin. KAYSERİ MERKEZDE cadler ceviz yetiştirmeyi düşünüyorum....

labtek
04-01-2016, 08:00
sayın halilibo38 fidancıya sordun mu kaç tane chander ceviz fidanı ekmişte tavsiye etmiyor.kesin başka bi fidan kakalayacaktır.ben açıklayım erken donlara yakalanmaz ama sonbahar donlarına yaklanabilir. bende nevşehirli yim .zannedersem bunu kastetmiştir.kalite olarak çok güzeldir.Elazığ da onlarca dönüm eken var ya .onlarla bi görüşün derim.

huseyin064
04-01-2016, 10:21
Devlet destegi devam ediyormu yeni destekler hakkinda bilgisi olan varmi?

Ceviztepe
04-01-2016, 15:28
Arkadaşlar merhaba. Bir tanıdığım bir yıllık yaklaşık 500 ceviz fidanı olan bahçenin su pompası için güneş enerjisinden yararlanıyor fakat verim alamadı. Güneş enerjisinin yanında rüzgar gülü için bir fikri olan var mı. Rüzgar gülü ile bahçesinde elektrik kullananlardan fikir alabilir miyim.

Sayın Hkaragoz güneş enerjisinde ne tür bir sıkıntı oldu.? Öğrenebilir misiniz.? Ben de sondaj kuyusundan güneş panelleri ile su çekmeyi düşünüyorum. Saygılar.

kimyager147
04-01-2016, 16:13
merhaba. aranızda kayseride cadler ceviz eken yetiştiren varmı.bana en yakın olan fidancıya gittim cadler fidanı için fidancı kesinlikle tavsiye etmedi ve üstüne cadler cevizini karaladı sakın ekme diye. kime güvenecemizi sasırmıs durumdayız.bu konu ile bilgisi olan varsa lütfen bilgilendirsin. KAYSERİ MERKEZDE cadler ceviz yetiştirmeyi düşünüyorum....

Belki rakımla ilgili demiş olabilir. Ayrıca başka fidan elinde kalmıştır veya diğerinin karı yüksektir. :)))

cantemel
04-01-2016, 18:15
Arkadaşlar merhabalar öncelikle ben istanbulda mağazacılık yapıyorum fakat toprak insanıyım diyebilirim ailem köy kökenli ve şu anda da buğday ve ayçiçek tarımı yapıyorum 2000 dakar yer üzerinde anlıycağınız şükür ki ekipmanımız var (kuru tarım için)

fakat son 2 yıldır ceviz bahçesi planımız var fakat büyük çapta bahsettiğim miktar 2000-3000 dakar gerekli araştırmaları yaptık gerekli birimlere ulaştık 2013 te çıkan yasa karşımıza çıktı fakat yılmadım devam ettim sonunda gerek satın alarak gerek hazine yer alarak gerekte kendi yerlerimizle yaklasık 2300 dakara ulaştık ki bu türkiyedeki en büyük kapama ceviz bahçesi demek bu işi tam profesyonel şekilde yapmayı planlıyorum bkz. 2 ziraat mühendisi (yeni mezun olan ve okulunda bu konuya eğilen) 4 tane de vasıfsız işci ile yapmayı planladık fakat gün yaklaştıkça gözüm korkar oldu 100 dakarda bu işi yapabileceğime eminim işin başında 100 yapan yüzün katlarını da yapar diye yola çıktım zaten genel olarak ticari bakış açım budur ki bu güne kadar bu fikir bana hep kazandırdı .

Şimdi durum bu iken asıl sormak istediğim şey
1. büyük olması nasıl sorunlara yol açar?
2. Yerin büyüklüğünden dolayı kireç sorunları olan bölgeler var bu bölgelere nasıl müdahale edebilirim?
3. edirne lalapaşa mevkii bu iş için uygun mudur? (Uygunmuş ama sizce?)
4. ve en önemlisi ise elinizde bu yer olsa siz nasıl uygulamalar yapardınız yani küçük olsa değmez ama bu ebatlarda şu şu çok işe yarar diyebileceğiniz ne var?

Not:birçok bilgili olduğunu öne süren kişi ile saatlerce ginlerce bilgi alışverişi yaptık fakat artık bilgiden miğdem bulandı birazda sizlerden almak istedim makul kanıya ulaşabilmek adına.
Şimdiden teşekkürler.

halilibo38
04-01-2016, 19:22
rakımla ıle sannetmıyorum. direk baska bir cins önerdi eger o fidancının aklına uysaydım o kadar emek ve zaman boşa gidecekti. iç anadolunu en buyuk sehirlerınden biri kayseri de kimse ceviz bahceciliği ile uğrasmıyor **** ekmiyor anlamış degilim...

ykaya194
05-01-2016, 10:02

Enerji konu başlığındaki

Evimiz bahçemiz için güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanmak
ykaya194
paylaşımdan yararlanabilirsiniz

agacarkadas
05-01-2016, 14:53
fidanlar dondan etkilenmediler çok şükür.
yapraklar döküldükten 20 gün sonra kar yağdı.

591435

huseyin064
05-01-2016, 22:10
Devlet destegi devam ediyormu yeni destekler hakkinda bilgisi olan varmi?

Bilgisi olan yokmu ?

Yakup Ünal
08-01-2016, 15:20
üstadlar bir sorum var ; büyük bir baraja 5-6 km mesafede kuzey yamaçta çukurda kalmayan ceviz bahçesine barajın aydası nedir. ve baraja uzaklık mesafesi kısamı uzun mu, faydaları hakkında bilgi lütfen barajı9n uzunluğu 6 km kısa kenar 600 metre

bahaes26
09-01-2016, 20:38
Yeni dikimini gerçekleştirdiğim ceviz fidanlarının bazıları toprak seviyesinin altında kaldı.Çukurları tam doldurmadan dikmişiz.Zemin seviyesine getirmek için aşı yerinin 10-15 cm üzerine kadar toprakla doldurup sonrada fidanı kürek yardımıyla yukarı çekmemin bir sakıncası olur mu acaba? 135 fidandan 22 tanesi bu şekilde.

Lilium
10-01-2016, 01:50
Hiç bir zararı olmaz, Kürek ya da bel yardımıyla toprağı biraz gevşetin fidanı yukarı çekin etrafını çiğneyin sonra eksik toprağı ilave edin.

bahaes26
12-01-2016, 22:11
Sevgili Lilium dediğiniz şekilde yaptım.Şu an içim rahatladı resmen.
http://i.hizliresim.com/O704N5.jpg (http://hizliresim.com/O704N5)

Fidanları dikmeden evvel tarla sınırında bulunan meşe ağaçlarını gölge yapmasın diye üzülerek kesmiştim.Tek tük kıyamadıklarım olmuştu.Onlardan biri ; meyva agacı olma olasılığı var mıdır ? bilemedim.
http://i.hizliresim.com/ML0A3g.jpg (http://hizliresim.com/ML0A3g)

hatcik
13-01-2016, 22:17
Öncelikle herkese merhaba yaklaşık 57 dönümde ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyoruz 7m X 3.5m arayla dönüme aşağı yukarı 40 adet fidan düşüyor.

Fidanları aldık bugünde toprak analizi sonuçlarını aldım.Kireç oranı yüzde 27 çıktı.Cevizin kirece dayanıklılığı yüzde 25miş.

Yeri de büyük ölçüde almış bulunuyoruz bir kaç tapu vardı.Sizce sorun olur mu yüzde 2 lik fazla kireç oranı.

Tarlanın rakımı 700metre tatlı bir meyili var ve suya yakın (300-400m) Toprak analizini görünce biraz moralim bozuldu. Sizce bu yerde ceviz yetişir mi ?

İlk yazdığınız mesajları okuduktan sonra, aradan bunca zaman geçmiş. Ben de ceviz bahçesi kurmayı düşünüyorum. Henüz net bir karar vermiş durumda değilim. Sizin bahçeniz ne durumda. Cevizleriniz geliştimi?

hatcik
13-01-2016, 22:19
Arkadaşlar. Merhabalar. Bu konunun acemisi olmama rağmen ceviz yetiştiriciliği yapmayı ciddi ciddi düşünüyorum. Tek endişem Trabzon ceviz yetiştiriciliği için iklim ve coğrafi özelliklerinden dolayı uygunmu değilmi bilemiyorum. Bilenleriniz varmıdır?

kararsız
14-01-2016, 10:01
Arkadaşlar. Merhabalar. Bu konunun acemisi olmama rağmen ceviz yetiştiriciliği yapmayı ciddi ciddi düşünüyorum. Tek endişem Trabzon ceviz yetiştiriciliği için iklim ve coğrafi özelliklerinden dolayı uygunmu değilmi bilemiyorum. Bilenleriniz varmıdır?

Trabzon tarım il müdürlüğündeki mühendis arkadaşlardan bilgi almanız daha sağlıklı olacağını düşünüyorum

Yakup Ünal
14-01-2016, 12:15
üstadlar bir sorum var ; büyük bir baraja 5-6 km mesafede kuzey yamaçta çukurda kalmayan ceviz bahçesine barajın faydası nedir. ve baraja uzaklık mesafesi kısamı uzun mu, faydaları hakkında bilgi lütfen barajı9n uzunluğu 6 km kısa kenar 600 metre

Rıfat Tosun
22-01-2016, 09:49
Sayın gecepartisi
Yazınızı okuduğumda çok şaşırdım. gelişim fidancılık ve mehmet şirini 6 senedir tanıyorum
fidanları ondan aldım. fatura ve sertifika konusunda hiç bir sıkıntı yaratmadı.
1. yıl sonunda tutmayan fidanların yerine yeniden fidan gönderdi ve hiç bir ücret talep etmedi temmuz ayı gibi bahçeyi ziyaret etmek amacıyla bizzat bahçeye geldi ve bana bir çok konuda bilgi aktardı.
2. yıl şubat sonu yine bölgemize gelmişken yanıma uğradı ve budama konusunda bir gün hem eğitim verdi hem budamayı gözetledi
3. yıl temmuz sonu gibi yine bahçeleri geziyorlarmış bahçeye uğradı yanlış giden bir kaç konuda bize eğitim desteği sağladı. ayrıca budama konusunda istersek eleman sağlayacağını belirtti budama zamanı balıkesirden 1 kişi gönderip budamaya nezaret ve destek sağladı.
3. yılın sonuna kadar bahçede tutmayan ağaçlar yerine yüze yakın fidanı hiç ücret talep etmeden gönderdi.
adına doğru çıkmayan bazı ağaçları bizzat gelerek yeniden aşıladı ve bahçedeki 900 ağacın tamamının chandler olmasını sağladı
şimdi düşünüyorumda bu kişi hakkında yazdıklarında bir yanlışlık var
ortadaki olumsuzluğa tek taraflı olarak yol açılmamıştır. sizinde bazı kusurlarınız olmuş olabilir diye düşünüyorum
saygılarımla

gecepartisi
22-01-2016, 11:07
merhaba Rıfat Bey

siz memnun kalmış olabilirsiniz, buna sevindim açıkçası, onca yatırım ve emek harcamışsınız bu konuda da eğer böyle bir hareketi Mehmet Bey yaptıysa takdir etmek gerekir,

ortada verilmiş bir söz var buna uyulması gerekir, bunda benim ne suçum olabilir ki,

ben bizzat bir ağabey aracılığı ile ondan alışveriş yaptım, kıramayacağım bir ağabeyimdi, telefonda kendisi ile pazarlık yaptı ve 17 tl den anlaştı, ben de ağaçları 2 gün sonra seçmeye gittim ve fiyatın 20 tl olduğunu bunun ticaret olduğunu söyledi... hatta telefona ağabeyi verip onunla pazarlık ettirdim tekrar, 19 a herşey dahil anlaştık.

köy kahvesinde oturup bir kaç kişi işe sohbet ettim bazı olumsuz davranan çiftçilerin olduğunu belirttiler... yorumsuz

o civarda birkaç köyü dolaştım, fiyatlar 16 TL idi ama adamların elinde 150-200 tane kadar kalmıştı, 600 civarında fidan almayı düşünüyordum, bir kaç çiftçiden 200 civarında aldım Mehmet beyden de 235 tane aldım

fidanlar kargoyla geldiğinde ücret ödenmemiş, ödemek zorunda kaldım, fatura yok, etiket yok, sertifika yok,

diğer çiftçiler ile de bu şekilde anlaştım faturalar,etiketler, sertifikalar fidanlarla beraber geldi kargo ücretleri ödenmiş.

fatura ve sertifikayı ayrı bir kargo ile göndermiş onun da ödemesi yapılmamış, etiketler yok faturada 235 fidan yerine 220 yazıyor ödeme yaptığım miktarın neredeyse tam yarısı değerinde 10 tl den fatura kesilmiş,

1 kuruş bile olsa yaptığı hareket onuruma dokundu,

1 aydır arıyor ve mesaj atıyorum ne etiketleri gönderdi ne kargo parasını...
pişkin pişkin cevap veriyor...

kızmakta haklı mıyım ? siz ne dersiniz ?

bu yazımı görünce beni az önce aradı tehditkar sözlerle külhan beyi gibi bu yazıdan dolayı dava açabileceğini bu siteye böyle şeyler yazmak karaktersizliktir , paranı yatıracağım mesajı hemen sil dedi,

parayı yatırdı, mesajı sildim, umarım gerçekten fidanlar chandler çıkar.

ben bir daha ondan alışveriş yapmayı asla düşünmüyorum,

karar sizin...

diğer çiftçiler sizin dediğiniz gibi mayısta gelip ağaçları kontrol edeceklerini çıkmayan olursa tamamlayacaklarını, budama için gelip destek vereceklerini belirttiler,ama mehmet beyden böyle bir söz asla çıkmadı

bunu diyen çiftçiye şimdiden 1000 fidan rezerve ettirdim,

önümüzdeki yıl 40 dönüm daha yer ekmeyi planlıyorum

bu işte henüz çok yeniyim, hedefim 3 yıl içerisinde 5000 fidan dikmek

minikivi
22-01-2016, 17:26
Sayın gecepartisi,
size katılmamak mümkün değil.
2014 kasım sonu bandırma/sahil yenice köyündeki bir firmadan 100 adet chandler, 100 adet pedro siparişi verdim ve ücretinide akibetinde verilen posta hesabına yatırdım. 42 gün sonra gelen fidanların 100 lük bir balyası sprey boyayla beyaz olarak işeretlenmiş diğer 100 lük balyada hiç bir işaret veya etiket yoktu. telefonlarıma cevap vermeyen yetkiliye bir arkadaşın telefonundan yaptığım arama sonucunda ulaştım. Tabi yetkilinin geçiştirme laflarını dinledikten sonra telefonu kapattım. Fidanları ne mi yaptım? Yakınımda fidancının birine ödediğim paranın neredeyse yarı fiyatına devrettim. İsmine doğruluğuna inanmadığım bir fidanı tarlama ekme cesaretini gösteremedim.
2015 kasım sonu Bandırma/sahil yenice köyüne gittim, ilk dikkatimi çeken o bölgede hiç bir yetişkin ceviz ağacı yoktu. Üreticiler baktım birbirlerini kötülüyorlar. Şunu anladım: yeterki sipariş alsınlar ellerinde hangi fidan varsa yolluyorlar.
Net konuşuyorum: sahil yenice köyünde sırtında ceketi ve bir cep telefonundan başka hiçbir şeyi olmayan, ama 10 numara web sitesi olan simsarlar var.
Neticede ordan fidan almadan ayrıldım.
sizede geçmiş olsun.
saygılarımla

ykaya194
22-01-2016, 19:37
Eğer bir fidancının damızlık bahçesi yok ise alacağınız fidanların ismine doğru çıkmama ihtimali yüksek. Sebebine gelince; Bu fidancılar aşı kalemlerini sağdan soldan tedarik etmekte ve aldığı kalemlerin ismine doğru olduğuda şüpheli.

Yeni bahçe kuracaklara tavsiyem;Fidan almadan önce fidancının kendine yeterli damızlık bahçesi varmı yokmu, aşı kalemlerini nereden almış gibi konuları araştırmalılar. 3-5 yıl sonra ismine doğru çıkmayanları tekrar aşı yaparız deselerde kaybınızı nasıl telafi edecekler.

Rıfat Tosun
25-01-2016, 13:28
Sayın Gecepartisi
ben Mehmet şirinle yaşadığım olayı aktardım. size yapılan uygulamada özellikle fiyat farkı istemesini bende yanlış buluyorum.
İsmine doğru çıkması konusu ciddi bir sıkıntıdır. benim deneyimim ilk diktiğim 550 fidanda 28 adet ismine doğru çıkmayan fidan ancak üçüncü yılda tespit edilebildi yani 3 y7ıl boşa gitti.
bunları aşıladık ve düzeldi üç yıl önnce diktiğim 350 fidanda 58 gibi çok yüksek rakamda ismine doğru çıkmayan fidan tesbit ettik ve onlarıda bu mart ayında aşılayacağız.
fidanların ismine doğru çıkmadığını net olarak öğrenmeniz minumum dikimden 2 yıl sonra belirlenebiliyor. (chandler çeşidi için) o yıda geçtiği için üçüncü yılda ancak müdahale edilip aşılanabiliyor.
Fidancı aşıların tamamının chandler olduğunu belirtmesine rağmen aşılı fidanlar neden ismine doğru çıkmaz?
550 fidanda 28 fidan için üçkağıtcılık yaptıklarını zannetmiyorum.
bir ihtimal aşı kalemlerinin bazılarının ismine doğru aşı kalemi olmamasından kaynaklı olabilir
veya başka bir bilimsel açıklaması olabilir ama ben şahsen bilmiyorum
ancak civarımda son 6-7 yıldır bahçe kuranların tamamında az **** çok ismine doğru olmayan fidan çıktı.

kararsız
25-01-2016, 15:38
[QUOTE=minikivi;1434958]Sayın gecepartisi,
size katılmamak mümkün değil.
2014 kasım sonu bandırma/sahil yenice köyündeki bir firmadan 100 adet chandler, 100 adet pedro siparişi verdim ve ücretinide akibetinde verilen posta hesabına yatırdım. 42 gün sonra gelen fidanların 100 lük bir balyası sprey boyayla beyaz olarak işeretlenmiş diğer 100 lük balyada hiç bir işaret veya etiket yoktu. telefonlarıma cevap vermeyen yetkiliye bir arkadaşın telefonundan yaptığım arama sonucunda ulaştım. Tabi yetkilinin geçiştirme laflarını dinledikten sonra telefonu kapattım. Fidanları ne mi yaptım? Yakınımda fidancının birine ödediğim paranın neredeyse yarı fiyatına devrettim. İsmine doğruluğuna inanmadığım bir fidanı tarlama ekme cesaretini gösteremedim.
2015 kasım sonu Bandırma/sahil yenice köyüne gittim, ilk dikkatimi çeken o bölgede hiç bir yetişkin ceviz ağacı yoktu. Üreticiler baktım birbirlerini kötülüyorlar. Şunu anladım: yeterki sipariş alsınlar ellerinde hangi fidan varsa yolluyorlar.
Net konuşuyorum: sahil yenice köyünde sırtında ceketi ve bir cep telefonundan başka hiçbir şeyi olmayan, ama 10 numara web sitesi olan simsarlar var.
Neticede ordan fidan almadan ayrıldım.
sizede geçmiş olsun.
saygılarımla[/QUOT

katılıyorum size fidanı anaç bahçesi olan fidancıdan almak gerek bafra fidancılığın anaç bahçesini gidip ziyaret edebilirsiniz

Tugsad
25-01-2016, 16:59
Merhabalar. Herkese ilgi ve emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Allah nasib ederse Yozgat'ta 1300 rakimda ceviz yetiştiriciliğine başlamayı planlıyorum. Cins olarak Fernor veyahut Kaman düşünüyorum. Ilkbahara kadar toprağı ve araziyi hazir hale getirip nisan gibi dikim işini halletmek istiyorum. Şimdilik tek merak ettiğim husus nisanda dikim planlamamın yerinde bir karar olup olmadığı. Görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.
Iyi günler..

artagnian
25-01-2016, 22:42
Tüm ceviz ağacı bahçesi olanlara soruyorum.
Yıllardır herkes paylaşmış çok güzel.
Yaklaşık 1 ay kadar araştırma yapıyorum ancak bir netice elde edemedim.
Kararsızlık yaşıyorum.
ankara ile Kastamonu iklimi birbirine çok yakın meteoroloji verilerine göre hava sıcaklıkları en fazla 1 derece olmak üzere bir birine yakın.

Chandler ceviz yetiştirmek istiyorum. rakım için 200-1100 arası yazıyor çoğu yerde. Ancak çoğu kişi bana önermiyor bunu.
Bende yeni yeni ALTAY cevizine merak saldım. Onu mu yapsam yoksa bunu mu yapsam diye.
ceviz ağaçlarının verim oranları nedir?
Hangisini Kastamonu da yetiştirebilirim.
Doğal yollarla ceviz yetişiyor ama bunlar yerli ceviz
Rakım 780/800 arası

7 yaşına chandler 20-30 kg arası meyva veriyormuş
5 yaşında ise 5 kg

altay için durum nedir? İnternet sitelerinde sanırım abarta ama 50 kg yazıyor.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

artagnian
25-01-2016, 22:45
özelden bana ulaşırsanız sevinirim bu konuda daha önceden yapanların tecrübelerine son derece ihtiyacım var. Marta da bir şey kalmadı :-)
5415161237
5445416837

cnrtkt
26-01-2016, 07:43
özelden bana ulaşırsanız sevinirim bu konuda daha önceden yapanların tecrübelerine son derece ihtiyacım var. Marta da bir şey kalmadı :-)
5415161237
5445416837

Sayın artagnian, acele etmeyin bence iyi araştırın. Bahsettiğiniz bölgedeki kurulu bahçeleri mutlaka gezin.Hangi cins olduklarını ve bahçelerinde yaşadıkları sıkıntıları sahiplerine sorun derim.

Altay cevizi hakkında pek bilgim yok, ama forumda daha önceden tartışıldı, mutlaka aşağıdaki linki baştan sona okuyun.
http://www.agaclar.net/forum/ceviz/31071.htm

cnrtkt
26-01-2016, 13:31
Merhabalar. Herkese ilgi ve emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Allah nasib ederse Yozgat'ta 1300 rakimda ceviz yetiştiriciliğine başlamayı planlıyorum. Cins olarak Fernor veyahut Kaman düşünüyorum. Ilkbahara kadar toprağı ve araziyi hazir hale getirip nisan gibi dikim işini halletmek istiyorum. Şimdilik tek merak ettiğim husus nisanda dikim planlamamın yerinde bir karar olup olmadığı. Görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.
Iyi günler..

Sayın Tugsad, inşallah hedeflerinize kavuşursunuz.
Yaşadıklarımdan örnek vermek isterim;
Ceviz dikmeyi yaklaşık 12 yıldır düşünüyordum.
2012 yılında dikmeye karar verdim.
2013 Aralık gibi dikmeyi planladım ve 2013 Kasım ayında araştırmaya başladım.
Bu forumla tanışmam da o günlerde oldu.
Forumu okumaya başladıktan sonra, daha detaylı araştırmam gerektiğine karar verdim.
Ağaçlardan ve yetiştiricilikten az çok anlamama rağmen Cevizin diğer meyvelere benzemediğini ve öğrenmem gereken tonlarca mesele olduğunu farketttim.
Acele etmedim, fidan dikimini erteledim. 1 yıl sürekli araştırdım, okudum, takip ettim, sordum soruşturdum, bölgemdeki kurulu bahçeleri gezdim ve 2014 Aralık' ta fidanlarımı diktim.

Araştırmalarım sonucu neler değişti, kısaca,
# 7x3,5 mesafe dikim düşüncem değişti, 8x6 mesafeyi uygulamak istedim fakat, sınırlara olan mesafe ayarlamasından dolayı 7,5x6 metre mesafe ile dikim yapabildim.
# Tohumdan yetiştirip yerinde aşılama fikrim değişti, güvenilir olduğunu düşündüğüm fidancıdan aldığım aşılı ve sertifikalı fidanları diktim.
# Altay veya Kaman 1 veya Pedro çeşidi dikme planım silindi, Chandler çeşidi diktim.
# Arazimin ortasından su geçmesine rağmen salma sulama fikrim değişti, damlama sulama sistemi kurdum.
# Hayvan gübresi her türlü ihtiyaca yeter düşüncesi değişti, damlama sistemine gübre tankı ilave ettim.
# Kafama göre, eski usül, gübreleme düşüncelerim değişti, toprak ve yaprak analiz sonuçlarına göre düzenli bir gübreleme programı planlama ihtiyacı oluştu.
# İlaçlama ve bakım programının önemi daha da değer kazandı.
# Sürekli araştırma ve deneme yapılması gerektiği,öğrenmenin sonunun olmadığı gerçeği kafama kazındı.

Bence acele etmeyin iyi araştırın. Ne zaman dikeceğiniz önemli tabi ama, ne dikeceğiniz ve nasıl dikeceğiniz daha fazla önem arzetmekte.

Saygılar.

artagnian
01-02-2016, 02:34
arkadaşlar kolay gelsin. Şimdi 1 şubatta tarlaya patlarma yapmam mümkün değil. Kepçe ile fidan yerlerini kazdırsam. Açık kök fidanı 10 gün içinde diksem. Sonrada arada kalan bölgeye patlatma yaptırsam olur mu.
10 Gün içinde dikeceğim ama gübre sorununu nasıl hallederim.
Sıkıntı çeker miyim

özer71
04-02-2016, 19:12
Arkadaşlar öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Bende diğer bir çok arkadaş gibi cevize merak saldım. İnternette birçok bilgi var ama kafam çok karıştı özellikle ceviz cinsi konusun da.
Arkadaşlar 30 hektar arazim var. yaklaşık 1000 m rakımda Kırıkkale ilinde su sıkıntısı yok. karasal iklim şartları yaşanmakta, bölgemizde şimdiye kadar ölçülen en düşük sıcaklık -20 derece. burada hangi cins ceviz yetiştirmeliyim. Şimdiden herkese teşekkürler...

ibas06
05-02-2016, 08:06
Arkadaşlar öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Bende diğer bir çok arkadaş gibi cevize merak saldım. İnternette birçok bilgi var ama kafam çok karıştı özellikle ceviz cinsi konusun da.
Arkadaşlar 30 hektar arazim var. yaklaşık 1000 m rakımda Kırıkkale ilinde su sıkıntısı yok. karasal iklim şartları yaşanmakta, bölgemizde şimdiye kadar ölçülen en düşük sıcaklık -20 derece. burada hangi cins ceviz yetiştirmeliyim. Şimdiden herkese teşekkürler...
Boş ver hiç girişme kendiliğinden yetişirse tamam gerisi zor :)

artagnian
05-02-2016, 08:33
Açık köklü fidan arıyorum kalmamış sanırım hiç bir yerde. Bilen var mı nerdem mavi sertifikalı chandler ve tozlayıcısını bulurum.

kararsız
05-02-2016, 12:48
Açık köklü fidan arıyorum kalmamış sanırım hiç bir yerde. Bilen var mı nerdem mavi sertifikalı chandler ve tozlayıcısını bulurum.

mavi setrifikalı değil ama güvenerek bafra fidancılıktan alabilirsiniz

alperkisa
08-02-2016, 19:52
Herkes dikim konusunda farklı ölçüler veriyor. Bu ölçüler ağacın türüne göre de değişiklik göstermiyor mu ?

ermana
09-02-2016, 10:34
Herkes dikim konusunda farklı ölçüler veriyor. Bu ölçüler ağacın türüne göre de değişiklik göstermiyor mu ?

evet ağacın türü dikim mesafesinde önemlidir. uç dal verimli çeşitler çok daha büyük taç oluşturur ve daha açık aralıklar ile yani 10*10 gibi dikilirken dalın tamamında meyva veren çeşitler daha ufak taç oluşturur ve 8*6 gibi daha küçük aralıklar ile ekilebilinirler (Verdiğim aralık mesafeleri örneklemedir).

MEliha Korkut
13-02-2016, 10:09
MERHABA BEN ELAZIĞ VE DATÇA DA CEVİZ YETİŞTİRMEK İSTİYORUM. HİÇTECRÜBEM YOK..
TOPRAĞIN CİNSİ, DİKİM ARALIKLARI, GÜBRELEME, TOZLAMA NASIL OLMALI?

BEN 84 YAŞINDAYIM. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.:confused:

darkelf
15-02-2016, 12:12

Benim de Kırıkkale Balışeyh'de arazim var. Rakım 900. Bu Mart ayında Fernor/fernette/ronde dikeceğim. İlçe tarımdan da bilgi aldım. Onlar da fernor önerdi.

taio
18-02-2016, 09:01
Herkese merhabalar,

Uzun zamandır forumu takip ediyorum ve sizlerin değerli bilgilerinden faydalanmaya çalışıyorum.

Çanakkale Byaramiç bölgesinde 61 dönüm arazimizde ceviz bahçesi kurmayı amaçlıyorum.

Arazinin 10 farklı yerinden profil kazdırarak toprak örnekleri alıpaşağıdaki analiz sonuçlarını elde ettik.

Analizi yapan laboratuar yorumlardada görüleceği gibi uygun bir toprak yapısından bahsediyor fakat sizlerin de yorumlarını almak istedim.

Teşekkürler

Abies e.trojana
18-02-2016, 12:53
Sn.taio Bayramiçin hangi köyünde bahçeniz?

taio
18-02-2016, 16:26
Merhaba,

Mollahasanlar köyünde tarlamız.

ykaya194
18-02-2016, 17:43
Hemşehrim taio, araziniz ceviz için uygun görünüyor ve önerilen gübreleme programını uygulayın.

Toprak yapısı kumlu tınlı (mil oluşumlu) olduğuna göre akarsu yatağı kenarında olmalı, eğer araziniz bir vadi içinde ise ilkbahar aylarında oluşacak sisten dolayı erken ilkbahar donlarına yakalanma riski var demek ve bu da verime olumsuz etki yapabilir.

Hayırlı olsun.

Abies e.trojana
19-02-2016, 09:38
Merhaba,

Mollahasanlar köyünde tarlamız.

Baraj kenarında mı sn.taio

poyraz2205
19-02-2016, 11:00
Arkadaşlar şöyle bir sorum var?:confused:
Cevizde gübreleme konusunda şöyle bir öngörü var her yaş için 100 gr azotlu gübre!

Benim takıldığım konu her yaş için 100 gr azot mu verilmeli? 100 gr azotlu gübremi verilmeli?:(

Örneğin 100 gr azot vermek için Üre kullanıyorsak 217 gram kadar gübre kullanmalıyız.
%33 nitrat kullanıyorsak 300 gr kadar gübre kullanmalıyız.

Her yaş için 100 gr azot mu vermeliyiz? 100 gr azotlu gübre mi vermeliyiz?
teşekkürler

taio
19-02-2016, 12:51
Hemşehrim taio, araziniz ceviz için uygun görünüyor ve önerilen gübreleme programını uygulayın.

Toprak yapısı kumlu tınlı (mil oluşumlu) olduğuna göre akarsu yatağı kenarında olmalı, eğer araziniz bir vadi içinde ise ilkbahar aylarında oluşacak sisten dolayı erken ilkbahar donlarına yakalanma riski var demek ve bu da verime olumsuz etki yapabilir.

Hayırlı olsun.

Merhaba sayın ykaya194,

Aynen dediğiniz gibi akarsu kenarında arazimiz.

Sizin Biga'da bahçeniz mi var?

Ben İstanbul'da yaşıyorum, bölgeye geldiğim zaman sizinle tanışmak isterim uygun iseniz.

Kafamda bir hazırlık planı var. Ekim-KAsım gibi dikim yapmayı planlıyorum.

Baraj kenarında mı sn.taio

Merhaba sayın Abies e.trojana,

Baraja çok yakın bir yerde arazimiz.

Sizinde o bölgede bahçeniz mi var?

ykaya194
19-02-2016, 18:16
Merhaba sayın ykaya194,

Ben İstanbul'da yaşıyorum, bölgeye geldiğim zaman sizinle tanışmak isterim uygun iseniz.

Memnun olurum. Bahçe, Biga'da ve İstanbul'da oturuyorum.

(ykaya194 Ceviz Bahçesi Biga ) ceviz sayfasındaki bu başlıktan takip edebilirsiniz.

ykaya194
19-02-2016, 19:17
Arkadaşlar şöyle bir sorum var?:confused:
Cevizde gübreleme konusunda şöyle bir öngörü var her yaş için 100 gr azotlu gübre!
Benim takıldığım konu her yaş için 100 gr azot mu verilmeli? 100 gr azotlu gübremi verilmeli?:(
Örneğin 100 gr azot vermek için Üre kullanıyorsak 217 gram kadar gübre kullanmalıyız.
%33 nitrat kullanıyorsak 300 gr kadar gübre kullanmalıyız.

Her yaş için 100 gr azot mu vermeliyiz? 100 gr azotlu gübre mi vermeliyiz?
teşekkürler

Kimyasal gübrelerdeki miktar daima NPK (azot,fosfor,potasyun) saf ağırlığı ile atanımlanır ve değindiğniz gibi üre deki saf azot miktarı ile AN deki saf azot miktarı farklıdır.

Aslında, her yaş için şu kadar bu kadar vermeli öngörüsü tam olarak doğru bir yanıt sayılmaz, belki ilk dikiminde verilmesi öngörülen gübre miktarı 100 gr gibi olmalı şeklinde genellenebilir ancak ileri yıllarda toprak analizi yanında yaprak analizide önem kazanır zira topraktaki Ph değeri ve diğer etkenlere bağlı olarak kimyasal gübreleri ağaç tam alamayabilir, dolayısıyla her yıl yaprak analizi sonucuna göre eksik görülen besin elementleri yapraktanda verilmesi daha doğrudur.

MesutYıldız
20-02-2016, 17:46
*** arkafaşlar, uzun zamandır bu sitede okuyucu ve bilgileri derleyip değerlendirme pozisyonundaydım. Sonunda sizlerden aldıgım kıymetli bilgi ve tecrübeler ışığında 50 dönümlük İzmir bölgesindeki 500 rakımlı şartların uygun oldugına karar verfigim arazimin 30 dönümüne tohumdan CHANDLER cinsi ceviz fidelerimi aralık ayında toprakla buluşturdum, geri kalanona hazır fidan alacağım, ALLAH nasip ederse bende siz cevizcilere katılacağım. Mayıs sonu Haziran içi diktigim fideleri sizlerinde yardımları ile CHANDLER cinsi aşı yapmak istiyorum. İZMİR bölgesi ceviz aşı kalemi ve aşı için destek verebilecek, sevgili ceviz dostlarımla irtibat kurmak istiyorum

MesutYıldız
20-02-2016, 21:30
Resimlerimi başarabildiğimce yüklemeye çalışacağım.

Calycadnus
21-02-2016, 11:41
20 dönüm uzerine ceviz bahcesi kurmayi düsunüyodum fakat toprak analizi icin numune almak icin kepce ile topragi kazdirdigimda 60 cm den sonra kalın bir kil tabakasi oldugunu gördüm. Analiz sonuclari henüz cıkmadı. Tarla iki tarafa egimli ve ortasinda kuru dere yatagı var. Drenajı iyi. Fidan cukurlarini kepce ile 2m derinliginde kazdirmayi düsünüyorum. Kil ile ilgili sorun yasarmiyim.

ykaya194
21-02-2016, 13:39
20 dönüm uzerine ceviz bahcesi kurmayi düsunüyodum fakat toprak analizi icin numune almak icin kepce ile topragi kazdirdigimda 60 cm den sonra kalın bir kil tabakasi oldugunu gördüm. Analiz sonuclari henüz cıkmadı. Tarla iki tarafa egimli ve ortasinda kuru dere yatagı var. Drenajı iyi. Fidan cukurlarini kepce ile 2m derinliginde kazdirmayi düsünüyorum. Kil ile ilgili sorun yasarmiyim.

Kilden dolayı sorun yaşayacağınız kesin. Genellikle ağaç 8-10 yaşına geldiğinde
sorunlar başlıyor.

Bu konu ile ilgili, Üyelerin Bahçeleri bölümünde "Lilium / Bahçe Balıkesir-Gönen" başlığındaki yakın tarihli mesajları okumanızı tavsiye öneririm.

Calycadnus
22-02-2016, 09:04
]Kilden dolayı sorun yaşayacağınız kesin. Genellikle ağaç 8-10 yaşına geldiğinde
sorunlar başlıyor.

Bu konu ile ilgili, Üyelerin Bahçeleri bölümünde "Lilium / Bahçe Balıkesir-Gönen" başlığındaki yakın tarihli mesajları okumanızı tavsiye öneririm.

Bizim ceviz bahcesi hayali yattı desenize.

ykaya194
22-02-2016, 10:49
]

Bizim ceviz bahcesi hayali yattı desenize.

Hevesinizi hemen kırmayın.
Arazinizin tamamını belli bir aralıkla kepçe ile derin kazarak tekrar kontrol edin. Kil arazinin tamamında değilde bölgeselde olabiliyor, tamamını islah etmemin maliyeti yüksektir ancak killi bölgeler az bir maliyet ile ıslah edilebilir.

tiryaki
22-02-2016, 14:17
Kalın kil tabakası yapılan emeklerin 3-5 sene sonra heba olması anlamına gelir. Lilium'un bu konuda resimli mesajları var, 7 yıllık ağaçları kil tabakası yüzünden hastalanıp kurudu diye biliyorum

karakan_99
23-02-2016, 10:18
herkeze bol kazançlar diliyorum 1450 rakıma iç anadolu bolgesi kayseri de 30 dönüm tarlamız var nohut buğday ekiyorduk hafif eğimli güneye bakıyor bilgi almak için int bakarken bu formla karşılaştım bu rakıma hangi cevizleri dikmeliyim bilgisi olanlara danıstım ama kafa karıştırıyorlar herkez farklı konusuyor marai 18 sütyemez kaman diyorlar bulundugum yerde tarımcı chetner dedi herkez bişeyler diyor kimin ne dediğini şaşırdım

ermana
23-02-2016, 12:36
1450 rakımda chandlerın verimli olamaz. Bu rakımlarda yine yandal verimli çeşit olan fernor tavsiye ederim.

getrayt
23-02-2016, 14:37
herkese bol ürün alması dileğiyle . sizden bir konuda yardım istiyorum 260 kök cevizim var (bir yaşında 1.7 m boyunda) aşılı geldi ama ben kimseye güvenmiyorum. her ne kadar sertifikalı olsada simdi ben bunları yeniden aşılasam nasıl olur. AGUSTOS 2015 resimini de buraya atıyorum

MesutYıldız
23-02-2016, 20:19
GETRAYT Hayırlı olsun cevizleriniz,inşallah bende böyle olduklarını göreceğim seneye

getrayt
23-02-2016, 20:35
Teşekkürler çok uğraştım tabi ilk başta tecrubesizlikler oldu

Lilium
24-02-2016, 00:52
herkese bol ürün alması dileğiyle . sizden bir konuda yardım istiyorum 260 kök cevizim var (bir yaşında 1.7 m boyunda) aşılı geldi ama ben kimseye güvenmiyorum. her ne kadar sertifikalı olsada simdi ben bunları yeniden aşılasam nasıl olur. AGUSTOS 2015 resimini de buraya atıyorum

Sayın getrayt, özelden de görüştüğümüz gibi düşüncemi söylemiştim, günümüzde bazı fidancıların adına yanlış fidan göndermeleri sonucu bir çok üreticide aynı sizler gibi bir güvensizlik oluştu bir çok üreticinin bahçelerine gidiyorum bahçe sahibi chandler diye almış ve tanımadığı içinde chandler biliyor hatta ağaçlar büyümüş hasat ediyor bana soymaya getiriyor ne cins diyorum kasıla kasıla chandler diyor çuvalın içine bakıyorum 5 cins ceviz ve yerli cinsler,

Size önerim, cinsleri tanımıyorsanız tanıyan birine gösteriniz belki adına doğrudurlar kesip aşılamanız sizi bir kaç yıl geriye götürür, adına doğruysalar yazık olur.
Bu yıl gözlemleyin uyanma zamanına bakınız yerli çeşitlerlelemi uyanıyorlar yoksa daha sonramı, yerli çeşitlerle aynı zamanda uyanmışsalar bilinki yerli bir çeşittir,chandler yerli ceşitlerden en az 15gün sonra uyanır. Meyva durumuna bakınız chandler bu yıl patlayan gözden uluşan filizde mutlaka meyva çiceğini gösterir bunu daha sonra dökebilir normaldir, yerli cinsler bu yıl patlayan gözlerde meyva göstermezler gösterselerde bunlar sadece uç dallarda olur, fidanların gövdeleri yeşil değilde biraz kahverengine çalar. Bu gibi oluşumlara dikkat et bu yıl iyi bir gözlem yap adına doğru olmayanları işaretle ve bunları gelecek yıl çeşit değiştirirsin.

Not: Edirnenin neresindesiniz trakyaya budamalara gidiyorum gittiğim yerlere yakınsanız bir göreyim diyecektim.

Abies e.trojana
25-02-2016, 08:21
Merhaba sayın ykaya194,

Kafamda bir hazırlık planı var. Ekim-KAsım gibi dikim yapmayı planlıyorum.

Merhaba sayın Abies e.trojana,

Baraja çok yakın bir yerde arazimiz.

Sizinde o bölgede bahçeniz mi var?

Evet Sn.taio size yakın bahçemiz var.Özel msj atmıştım size

cgr98
01-03-2016, 14:13
Merhaba, foruma ilk mesajım.

kasım ayında ektiğim ve iç mekanda tuttuğum cevizim filizlendi. şu anda 25cm boya ve büyük yapraklara sahip. orta boy bir çiçek saksısına dikmiştim.
bahar gelirken iki sorum olacak;

1- bu aşamada görece büyük bir saksıya aktarmam gerekir mi?
2- bir sıvı gübre kullanmamda fayda var mı?

bunlar dışındaki önerleriniz olursa okumak isterim.

şimdiden teşekkürler.

attalus
01-03-2016, 15:39
Merhaba, foruma ilk mesajım.

kasım ayında ektiğim ve iç mekanda tuttuğum cevizim filizlendi. şu anda 25cm boya ve büyük yapraklara sahip. orta boy bir çiçek saksısına dikmiştim.
bahar gelirken iki sorum olacak;

1- bu aşamada görece büyük bir saksıya aktarmam gerekir mi?
2- bir sıvı gübre kullanmamda fayda var mı?

bunlar dışındaki önerleriniz olursa okumak isterim.

şimdiden teşekkürler.

Merhaba cgr98, foruma hoşgeldin. Ben maalesef sorularına cevap verecek bilgiye sahip değilim fakat tohumdan fidan yetiştirmen ilgimi çekti. Bunu hobi amaçlı mı yapıyorsun? Tohum olarak ne kullandın? Baştan itibaren neler yaptığını kısaca bizlerle paylaşabilir misin? Tohumdan fidan elde etme konusundaki tecrübenden faydalanacak insanlar mutlaka olacaktır. Bu arada belki fidenin resimlerini de forumda paylaşabilirsin.

cgr98
02-03-2016, 08:35
tekrar merhaba,

aslında konuyla ilgili hiçbir ön bilgim yok. önceki yıl pet şişeye ceviz ekmiştim ve filizlenmişti. onun başına gelmeyen kalmadı. gerek köpeklerim gerekse rüzgarda yuvarlanma gibi gerekçelerle çok yara alan ağacı en son kendi ellerimle çim gübresi kullanarak yakmıştım. herhalde böyle bir başlangıç hikayesi bir tür zorunluluk:)

geçtiğimiz sonbaharda evde iki adet ofisimde de bir adet ceviz ektim. tohumlar niğdeden, benim memleket, cinslerini bilmiyorum ama güzel birkaç ceviz ağacımız var. orta boy saksılar kullandım. sulamayı yağmurlama vb yöntemler ile değil de pet şişe ile yaptım.

ilk filizlenen ( aralık başı gibi) resimde şu an minik bir tomurcuktan ibaret olanıydı. bu arkadaş zamanla karardı ama tam olarak ölmedi. resimde kuruyan kısım zor seçiliyor ama 3 cm boylarında kuru bir yapı var orada. dibinde de yeni bir tomurcuk...

bundan yaklaşık bir ay sonra da yapraklı olan filizlendi. topra kurudukça suladım.

üç gün önceye kadar iç mekanda cam önünde durdular. üç gündür balkona çıkardım ama havalar bozacağı için bu gece içeri almayı planlıyorum yeniden.

şimdi durumları bu şekilde. ileride kendi bahçem olursa oraya dikmek istiyorum ama önümüzdeki bir iki yıl boyunca saksı büyüterek evde büyütmeyi planlıyorum. bahçe dediysem de tarımsal üretim için değil.

bonsai konusunda da bir hevesim var. şimdi de birkaç ekim yapacağım. bonsai konusunda da bir hevesim var. belki bir ya da iki tanesini onun için ayırırım.

MesutYıldız
04-03-2016, 19:14
Aralık ayı sonunda diktigim ceviz tohumlarım torktan çıkıp doğayla buluşmaya başladı 4 MART 2016 görünümleri

Cyp71
05-03-2016, 06:59
Selamlar. 1 hafta önce 78 adet chandler cevizi dikimi gerçekleştirerek aranıza katılmış oldum. Damlama sulama tesis ettim. Buradaki tecrübeli ve ceviz konusunda bilgili arkadaşlara birkaç sorum olacaktı.
1. Damlama sulama ile hangi gübreler, hangi miktarlarda ve sıklıkta vermeliyim? Humik asit de sıvı olarak gubrelerle verilebilir mi?

2. Fidanlardaki aşıların tepe vurumlari yapilmamis durumda. Hemen yapmali miyim yoksa bekleyip 1.90 a gelince yapip alt yan dallari ve lider dali birakirken mi yapmaliyim?

Cevaplariniz için simdiden tesekkurler.

mstk967
06-03-2016, 12:01
Evet, bu hesap tam bir efsane.. Ben özellikle şu kısmına hayran oldum:

Vakti zamanında bir arkadaşım internette dolaşan bor, toryum gibi yazılardan sıkılıp, sırf dalga geçmek için "akça armudunun keşfedilmemiş değerini" anlatan bir yazı yazıp internete salmıştı, sonra gel zaman git zaman öyle yaygınlaştı ki bu yazı, saygın bir ulusal günlük gazetenin bir köşe yazarı bile "akça armudunun değerini biliyor muyuz? ulusça kandırılıyoruz" diye bir günlük yazı yazmıştı köşesinde..

Halbuki tamamen yanlış bilgiyle, internetteki bilgi kirliliğini ironik bir şekilde yermek için yazılmış bir yazıydı.
dediğiniz çok doğru.sanal ortamda epeyce bir bilgi kirliliği var.
bana kalırsa en güzel yöntem dedelerden kalma usuller.ha ****** gelişmiş teknolojiyi de kullanacağız ama abartmadan.:rolleyes::rolleyes:

bahaes26
07-03-2016, 12:15
Bu aralık ayında dikimini gerçekleştirdiğim 135 adet chandler için uyanmadan bordobulamacı yapmamı önerdiler.

1.Mantari hastalıklar için önemliymiş.
2.Avrupa da yasaklanmış.( çevre ve insana verdiği zarardan ötürü)

Bu durumda kafa karışıklığı yaratıyor.Hazır paket alıp kullanırsam oranını ve nasıl uygulayacağım? hiç kullanmasak ne olur?

permakültür
07-03-2016, 12:21
Herkese Merhaba,

Arkadaşlar Antalya’ya 1 saat mesafede 800 m rakımlı bir bölgede 10 dönüm (220adet) chandler ağacım var. Ağaçlar 3 yaşında.

Geçen yıl ilkhabarda 23-24 nisandaki donlardan biraz etkilendiler, ağaçların büyük kısmında tepeden 30-40 cm kurudular, bunedenle yeni lider tepe vurduğum yerden daha aşağıda çıktılar.

Bu yıl ilk katını oluşturacağım ağaçlarım için daha umutluydum. Fakat bu hafta sonu ağaçlarımı budarken, büyük ordan donlardan etkilendiğini farkettim. Ağaçların ilk katını oluşturmayı planlarken, bir kısım ağaçta ilk kat için dal bırakamadığım gibi bel hizamdan tepe vurumu yapıp tek dala bırakmak zorunda kaldım. İlk katta yan dal bırakabildiğim ağaçlarda ise 1,5 metrelik yan sürgünlerden sadece 10-20 cm lik dal bırakabildim.

Geçen yılki geç bahar donunun etkisini anlıyorum fakat ağaçların kışın dondan etkilenmesini kesinlikle anlayamıyorum. Benim anlam veremediğim, kışın -20 derecelere çok rahat dayanması gereken ceviz ağacı nasıl olurda -7 derecenin altını görmeyen bir bölgede kışın uykuda iken donlardan etkileniyor?

Aklıma tek gelen şey son bahar erken donlarından sürgünlerin en uç kısımları etkilenmiş olabilirler, sonrasında kış boyunca aşağıya doğru ilerlemiş olabilirlermi? Bu yıl son baharda erken bir soğuk hava olmadı aslında. Ayrıca sürgünler erken pişkinleşsin diye sulamayı 10 ağustosta kestim, daha neyapıleceğimi bilmiyorum maalesef. (Bu arada bahçeye kışın yaptığım ziyaretlerde don vurduğunu farketmedim, belkide benim ziyaretlerimden sonra gerçekleşti)

Donlarla nasıl mücadele etmem gerektiği hususunda değerli görüşlerinizle yardımcı olur musunuz?

Benim başıma gelen kış don etkisini yaşayanlar varmı?

ramazancetin64
07-03-2016, 12:58
uşak ili banaz ilçesi, paşacık köyünde 1300 rakım civarında ceviz bahçemiz var, ceviz bahçesi genel olarak +1 ile 15 yaş arası yerli ırk (şebin, bilecek, yalova) cevizlerden oluşmakta, geçen yıl bir miktar chandler aşısı yaptık, ancak çevremden öğrendiğime göre 1300 rakım civarında chandler ceviz yetişmediği, size sorum ise bu rakımda chandler ceviz olurmu? yoksa fernor cevize mi aşı yapmamız lazım.

ayhan5701
07-03-2016, 14:08
arkadaşlar ben yeni katıldım 2 yaşında ceviz bahçem var ve klasik usullerle bakım yapıyoruz. yapılacak bakımlara ait bakım cetveli varmıdır. Yardımcı olursanız sevinirim...

ramazancetin64
07-03-2016, 14:51
merhabalar, uşak ili banaz ilçesi paşacık köyünde en büyüğü on beş en küçüğü bir iki yaşında daha önce yerlerinde 4x5 m. aralıklı vişne ağacı olupta onları kaldırıp diktiğimiz yerli ceviz ağaçlarımız var, geçen yıl bir kısmına chandler kalem aşısı yaptık, ancak rakım 1300 civarı, chandler ceviz verimli olurmu, bu sene yine chandler mi aşılayalım, yoksa fernor mu aşılayalım, şimdiden *** ederim.

chemalf
07-03-2016, 21:49
Değerli forum üyeleri, Ceviz bahcesi kurmaya karar verdim cins olarak arastirmalarim sonucu fernorda karar kildim ancak iyi bir fidanci bulamadim.Siz deneyimli cevizcilerin bana onerebilecegi guvenilir fidancilar varmidir?saygilarimla.

musculus
09-03-2016, 15:46
'Burası tecrübe ve bilgileri paylaşma yeri mi yoksa aşı kalemi,ceviz soyma ve kurutma makinası gibi şeyler satma yeri mi anlamadım, şeklinde yazdığım mesajım silinmiş. Demek ki burasıda ticarethane olmuş :)

BURGAZ73
11-03-2016, 20:56
fernora fernette tozlayıcı olmuyor. ronde ve mylonase daha ıyı oluyor fernor ıcın

BURGAZ73
11-03-2016, 20:59
lüleburgaza gelmedınız halen nail abi

Lilium
12-03-2016, 22:14
Altı yedi gün sonra oradayım

BURGAZ73
13-03-2016, 15:04
haftaya cumartesi **** pazar burgazdasınız o zaman.dogrumu? nail abi

renet
13-03-2016, 17:17
Teşekkürler

musculus
18-03-2016, 15:47
Türkiye'nin bir çok yerinde dün gece ve daha önceki geceler olmak üzere yaşanan kuvvetli don neticesinde ( eksi 1 derecelere yarım saat dahi dayanamayan) uyanan yerli ve yabancı ceviz cinslerinin tamamı etkilenmiştir. 15 Mart tarihinde uyanmalarıda dikkate değer bir konudur. Daha evvel defalarca yazdım yine yazıyorum yine yazıyorum. Bu kadarlık bir soğuğa bile dayanamayan ceviz i kesinlikle tarlanıza ekmeyin. Saman yakarım derseniz kaç gece don olacağı hangi saatlerde etkili olacağı da belli değil.Boş hayallere kapılmayın. Geçen sene 24 nisan da don olayı gerçekleşti ülkemizde biliyorsunuz. O güne de tam 37 gün var. Bu mesajıma şiddetle karşı gelen olursa bilinki ya fidancıdır,ya cevizle ilgili alet satıyordur,ya da budama işiyle geçimini temin ediyordur. Sevgi ve saygılarımla...

yalıçapkını
19-03-2016, 12:10
sn. musculus
1.Cevize bu kadar karşıysan niye ceviz forumundasın
2.Ben Yalovadayım şu anda uyanan tek bi ceviz ağacı yok ki dondan etkilensin.
3.Sen demişsin ya mesajıma karşı gelen şudur budur, o zaman ben de derim ki sen Şililimisin, Amerikalımı :)

musculus
19-03-2016, 14:32
Bir öğretmenin hele birde sokak hayvanları için çaba gösteren birinin hiç tanımadığı bir kişiye sen diye hitap etmesi, o kişiye hakaret etmesi gerçekten hiç hoş olmamış.Burası takdir edersiniz ki cevize yeni başlıyacaklar için açılmış bir forum.7 yıldır acizane edindiğim tecrübelerimi yeni ceviz ekecek arkadaşlara aktarmak istedim.Her hangi bir yerde cevizler açtıktan sonra hava sıcaklığı eksilere düşmüyorsa o bölgelerde ceviz yetiştiriciliği için söyleyecek zaten sözüm olamaz.

uzman70
19-03-2016, 19:57
sayın permakültür

sana tavsiyem yol yakınken tamamını fernor ile aşıla tahminime göre Isparta burdur tarafındasın oraların kışı normal değildir sen deniz seviyesinden yüksekliğine aldanma

enes_Sari
20-03-2016, 10:03
üstadlar çankırı yapraklı da ceviz işine gireceğiz inşaallah
fidan başvurusunda bulunduk ziraatten ama yapraklı ziraat geç verdiği için kasımda gelecek fidanlar kuyu tel örgü yaptıracagız
Ata toprağı boş durmasın dedik.Hayırlısı.
Başlarken kesin yapılması gerekilen durumlar bu kesin yapılmalı diyeceğiniz önerileriniz varsa bilgilendirirseniz sevinirim genel olarak sayfaları okudum .chadler öneriliyor 1200 rakımda sıkıntı olmaz inşaallah . Ceviz Yetiştiriciği hakkında okunması gereken kitap klavuz öneriniz varsa paylaşrsanz sevinirim

enes_Sari
20-03-2016, 10:07
chadler mi fernor mu dikmemiz uygundur 1200 rakıma fernor daha mı uygun

BURGAZ73
20-03-2016, 11:27
fernor ve tozlayıcı olarak ronde.

permakültür
23-03-2016, 16:28
Herkese Merhaba,

Arkadaşlar Antalya’ya 1 saat mesafede 800 m rakımlı bir bölgede 10 dönüm (220adet) chandler ağacım var. Ağaçlar 3 yaşında.

Geçen yıl ilkhabarda 23-24 nisandaki donlardan biraz etkilendiler, ağaçların büyük kısmında tepeden 30-40 cm kurudular, bunedenle yeni lider tepe vurduğum yerden daha aşağıda çıktılar.

Bu yıl ilk katını oluşturacağım ağaçlarım için daha umutluydum. Fakat bu hafta sonu ağaçlarımı budarken, büyük ordan donlardan etkilendiğini farkettim. Ağaçların ilk katını oluşturmayı planlarken, bir kısım ağaçta ilk kat için dal bırakamadığım gibi bel hizamdan tepe vurumu yapıp tek dala bırakmak zorunda kaldım. İlk katta yan dal bırakabildiğim ağaçlarda ise 1,5 metrelik yan sürgünlerden sadece 10-20 cm lik dal bırakabildim.

Geçen yılki geç bahar donunun etkisini anlıyorum fakat ağaçların kışın dondan etkilenmesini kesinlikle anlayamıyorum. Benim anlam veremediğim, kışın -20 derecelere çok rahat dayanması gereken ceviz ağacı nasıl olurda -7 derecenin altını görmeyen bir bölgede kışın uykuda iken donlardan etkileniyor?

Aklıma tek gelen şey son bahar erken donlarından sürgünlerin en uç kısımları etkilenmiş olabilirler, sonrasında kış boyunca aşağıya doğru ilerlemiş olabilirlermi? Bu yıl son baharda erken bir soğuk hava olmadı aslında. Ayrıca sürgünler erken pişkinleşsin diye sulamayı 10 ağustosta kestim, daha neyapıleceğimi bilmiyorum maalesef. (Bu arada bahçeye kışın yaptığım ziyaretlerde don vurduğunu farketmedim, belkide benim ziyaretlerimden sonra gerçekleşti)

Donlarla nasıl mücadele etmem gerektiği hususunda değerli görüşlerinizle yardımcı olur musunuz?

Benim başıma gelen kış don etkisini yaşayanlar varmı?

Uzman7 teşekkür ederim tavsiyeniz için, maalesef başka cevap veren olmadı.

Don konusunun chandler yetiştiren tüm çiftçiler için önemli olduğunu düşüyorum.

Araştırmalarım sonucunda bulduklarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

- Chandler geç ilkbahar donlarından etkilenmiyor, lakin geç uykuya yattığından erken sonbahar donlarından etkileniyor. Benim durumum tamda bu, her yıl sonbahardaki ilk donlardan etkileniyor ağaçlarım. ( Göreceli olarak ılıman ve düşük rakımlı bir arazi olmasına rağmen) Sanırım arazinin ufak bir vadinin içerisinde olması don çukuru yaratıyor ve ağaçlarımı hazırlıksız yakalıyor.

Sonbahar erken donlarından etkilenen başka chandler üreticileri varmı? Bu problemin üstesinden nasıl geliyorsunuz?

Benim bulduğum cevaplar,

-Sulamayı ağustos başında kesmek. Not:Ben bunu geçen yaz uyguladım tek başına yeterli olmadı.
- Azotlu gübreleri azaltıp, potasyumlu gübreleri artırmak. Not: Bahçemi kurmadan önceki toprak analizine baktım, potasyum değeri 80, ceviz için ideal değer 300. Bugüne kadar maalesef bu konuda bir önlem almamıştım, doğal yollarla bu yıl toprağa potasyum takviyesi yapacağım.Odun küllünü kontrollü bir şekilde ağaçların dibine atacağım. (Odun küllünün ph'ı 13-14 seviyesinde onedenle azar azar kontrollü uygulayacağım)

Ağaçlarımı fernor aşılamam dışında, Başka önerisi olan varmı? (Savaşmadan chandlerlarımı başka bir tür ile aşılamayı düşünmüyorum)

musculus
23-03-2016, 21:00
forumdaki tüm arkadaşlara selamlar, ben mustafa koyutürk, emekliyim,

yaklaşık bir iki haftadır forumu takip ediyorum, gerçekten üst düzeyde faydalandığımı söyleyebilirim. Başta sayın lilium olmak üzere tüm yazı yazanlara desteğiniz için teşekkür ederim.

Hatta sayın lilium’la bu hafta başı buluşarak bandırmadaki fidancıları dolaştık, kendisine tekrar sizin huzurunuzda teşekkür etmek istedim.

Aslında hepimizin forumdan faydalanmaya da ihtiyacımız var, çok özet olarak ceviz deneyimimizden bahsedeyim: Biz dört ortak olarak denizli-çivril kıralanda 850-900 rakımda 3800 ceviz dikimi yaptık, şu anda 320 dekar oldu. Yazın ve diğer zamanlarda bahçenin başında ben ilgileniyorum.

Geçen sene 2012 de tüm araziye dozerle 1 metre derin patlatma yaptırdık. Bu araziye yarısını 8x8 ve kalanını 8x7 olarak 3800 adet chandler fidanı kazma kürek marifetiyle diktirdik,

şu anda fidanlarımızdan 1500 adedi canlı gerisi kurudu, araştırdığım kadarıyla kuruma nedenleri şunlar:

1. çivril akdeniz iklimine daha yakın, fakat bizim bölge metroloji değerleri karasal iklim’e daha yakın görünüyor, yani hava çok kuru , haliyle chandler’lar sanırım nemli ortamı seviyor, havayı çok sevmediler. . 4-5 defa sulama yaptık suyu ağustosta kestik. Mayıs ve haziranın sonuna kadar sulama yapamadık fidanlar susuz kaldılar.
2. Dikim hataları % 10 etki etti diyebilirim, aslında nisanda dikilen fidanların % 90 nı çok iyi filizlenmişti.
3. Traktörle de bir defa ara sürüm yaptık yeterli gelmedi sanırım, yabani otlanma çok fazla oldu, bu sene yağmur çok yağdığı için.
4. Fidanlarda aşı yerlerine yakın yerlerde ve güneşe bakan yerlerde güneş yanığı çok fazla oldu. Bakır ilaçları kullandık ama yeterli gelmedi. Stutlama yaptık ancak beyaz boyama yapmamıştık.

Foruma katılan tüm arkadaşlarla paylaşmak istedim.

Foruma çok sık giremiyorum kusura bakmayın… fakat günde bir defa cevap verebilirim tüm ceviz gönüllülerinin emeklerinin karşılıklarını almalarını dilerim.

bende bilgi amaçlı olarak sizlerle yaşar akça ve sütyemez hocadan derlediğim şu bilgileri paylaşmak istedim:

dikilen ceviz fidanları ile ilgili:
1. Fidanların hızlı gelişmeyen bölgelerde (rakımın yüksek olduğu) 15 aralığa kadar dikilmiş ve cansuyunun verilmiş olması (kış sert geçerse ve 15 aralıktan sonra kar yağarsa dikilemez, dikim zamanında toprakta don olmaması, toprağın çamur veya karla kaplı olmaması, tavında olması gerekir)
2. Fidanın hızlı gelişmeyen bölgelerde (rakımın yüksek olduğu) özellikle chandler fidan dikiminde tepe vurmasının 50-60 cm yapılmalı ki köke çalışma yapsın
3. Fidanları dikimden sonra mutlaka boyamamız lazım ( %50 su % 50 tavan boyası ile)
4. Fidan çukurlarını mümkün olduğunca önceden açıp, birkaç hafta bekletmeliyiz, böylece çukurun içi güneş ve yağmurların etkisiyle tavlanır, kabarır ve havalanmış olur
5. Fidan dikiminde işaretlemeye uygun ve düzgün bir bahçe tesisi için mutlaka dikim tahtası kullanılmalı ya da iple gereken işaretleme ve ölçümler ile düzgün bir dikim yapılmalı
6. Fidan dikeceğimiz çukurların, derin ve geniş açılması (tercihen 80 x 80 x100 m en az 60 x 60 en, boy 80 cm derinlikte)
7. Fidan çukuru derin açılmış ise üst toprakla çukur tekrar doldurulmalı ve dikim çukurundaki toprağın oturma (gevşeklik) durumu dikkate alınarak, bu gevşek toprak üzerinde dikim yapılmalı
8. Fidanlar fidanlıkta hangi derinlikten sökülmüşse, mutlaka aynı derinliğe dikilmeli
9. Dikim kesinlikle derin yapılmamalı, fidanın aşı noktası her durumda toprak yüzeyinden, en az 5-10 cm yukarıda kalmalıdır. Aşı noktası toprağa gömülen fidanların kuruyacağı unutulmamalı
10. Gecesinde don olacak günlerde, fidan dikildiğinde can suyu günün erken saatlerinde verilmeli ve sonrasında ıslak olan fidan dip bölgesine biraz kuru toprak atılmalı
11. Yabancı cevizler ile 8 x4 bahçeler de dikiliyor ancak bizce dikim aralıkları en az 8x6 olmalı
12. Fidanların nakledilmesinde mümkün olduğunca kapalı araçlar kullanılmalı veya üzerleri örtülmeli, fidanlar dona, rüzgâra ve güneşe maruz bırakılmamalıdır. Eğer hemen dikim yapılmayacak ise fidanlar mutlaka nemli bir toprağa derin hendeklenmelidir. Açıkta nakledilen ve bekletilen fidanların su kaybına bağlı olarak zarar göreceği ve tutumunun zorlaşacağı unutulmamalı

dikilecek ceviz fidanında aradığımız özellikler:
1. Ismine doğru olmalı ve hangi çeşitle aşılı olduğu bilinmeli (dikilecek fidanların yaprak dökmeden önce görülmesi gerçek chandler olduğunun bilinmesi açısından ayrıca fidanlarda yükleme ve söküm sırasında çok karıştırma olmaktadır)
2. Fidanın üzerinde yara, kırık, derin çizik, soyuk vs olmamalı
3. Aşı yeri kapanmış olmalı
4. Sertifikalı (çeşidi hatta anacını belli olduğunu gösteren belge )
5. Gövde düzgün ve pişkin, gözler iyi teşekkül etmiş olmalı
6. Kök sistemi güçlü olmalı (bol saçak köklü olmalı)
7. Fidanın anaç kısmı 1-2 yaşlı olmalı
8. çeşit ve anaç gereken boyda ve kalınlıkta olmalı (çok kalın çok boylu bir fidan iyi bir fidan demek değildir)

sayın permakültür bu mesaj ve mesajdaki kişi size yardımıcı olabilir düşüncesindeyim.

Meletli
23-03-2016, 22:42
Sayın permakültür,benim kanaatımda uçsürgünleri pişkinleşmeyen fidanlar sonbahar erken donlarından etkilenmektedir.Aralık 2014 kışında dikmiş olduğum fidanlarım 2015 yılı Kasım ayının 20 sine kadar yaprak dökmedi.Bazı uçsürgünleri pişkinleşmeyen fidanlarım kış donlarından etkilenmiştir.Ancak sürgünü erken gelişip pişkinleşenlerde etkilenme yoktur.Rakım 650 dir.Çeşit chandlerdir.yazın sonlarına doğru sürgün yapan geç depara kalkan fidanların uçlarında kuruma vardır.Ama aynı kuruma pişkinleşmeyen yeli yabani çeşitlerin sürgünlerinde de var.Nisan 2015 de yaptığım çeşit değiştirme aşılarında da aynı durum sözkonusudur.Gelişimini erken tamamlayıp pişkinleşen sürgünlerde hiç etkilenme yoktur.Ancak sürgün uçları yeşil olan sürgün uçlarında kuruma olmaktadır.Yine Kasım 2015 sonunda diktiğim fidanlarımı 2016 Mart ayı başında yaptığım kotrolda ise gövdesi pişkin olanlarda hiç etkilenme yoktur.Ancak gövdesi yeşil ve pişkinleşmemiş fidanlarda yeşil aksamının kuruduğunu gördüm.İnşallah aşı noktasından sonraki bir iki göz sağlamdır.Zira tepe kesimini Nisan başında yapmayı planlıyorum.Ben sulamayı kumlu tınlı olması sebebiyle geçen yaz Eylül sonuna kadar mecburen devam ettirdim.Yoksa zaten kuruyacaktı ama busene 2 yaşlı fidanlarımın sulamasını daha erken kesebiliim.Size naçizane tavsiyem çeşit değiştirmek için acele etmemeniz ve sürgünlerin pişkinleşmesi için mümkün olan tedbirleri almanızdır.Konu hakkında bugüne kadar yazmamış olmamız ise hem bu kış yaşananları yeni tecrübe etmiş olmam vede daha tecrübeli olan üstadların yorumlarını görmek sebe iyledir.İyi geceler.

rlcalikoglu
24-03-2016, 21:14
herkese merhaba, ikinci yılına giren bazı fidanlarımın aşı yerlerinde yaralar var. bunları iyileştirmek için ne yapmak gerekiyor. özel bir ilacı var mı? veya özel bir işlem uygulamak gerekiyor mu? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

yalıçapkını
26-03-2016, 11:00
Sn. Permakültür,
AKILLI CEVİZ : YÖRENİN KLİMASINA KISA ZAMANDA UYAR (AKLİMASYON).
Ceviz Araştırmacısı Selami BAYRAK Chandlerin bu özelliği olduğunu söylüyor.

Chandlerin tek dezavantajı çok geç hasada gelmesi ve geç uyuması buda sonbahar donlarına yakalanma riskini getiriyor.Yüksek rakım ve don çukuru olan yerlerde kesinlikle Fernor tercih edilmeli.

yalıçapkını
26-03-2016, 11:09
herkese merhaba, ikinci yılına giren bazı fidanlarımın aşı yerlerinde yaralar var. bunları iyileştirmek için ne yapmak gerekiyor. özel bir ilacı var mı? veya özel bir işlem uygulamak gerekiyor mu? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

1.% 2 lik bordo bulamacı uygulayarak enfeksiyona karşı tedbir alın.
2.Beyaz plastik boya, tavan boyası vs. 1/1 sulandırıp gövdeleri boyayın.

permakültür
28-03-2016, 08:16
Sn. Permakültür,
AKILLI CEVİZ : YÖRENİN KLİMASINA KISA ZAMANDA UYAR (AKLİMASYON).
Ceviz Araştırmacısı Selami BAYRAK Chandlerin bu özelliği olduğunu söylüyor.

Chandlerin tek dezavantajı çok geç hasada gelmesi ve geç uyuması buda sonbahar donlarına yakalanma riskini getiriyor.Yüksek rakım ve don çukuru olan yerlerde kesinlikle Fernor tercih edilmeli.

Sn. Yalıçapkını;

Aklimasyon konusunu ilk defa duydum. Sn. Bayrak chandler zaman içerisinde bulunduğu ortama adapte olurmu diyor? Bu benim için ekstra bir umut.

Chandler ağaçlarım daha 3 ve 4 yaşlarında, mücadele etmeden pes etmek istemiyorum.

yalıçapkını
29-03-2016, 14:36
(youtube-2014 YILI GEÇ DON ETKİLERİ UŞAK 2) 9. dakikada aklimasyondan bahsediyor.

Ben birçok programında duydum,adam geziyor gözlem yapıyor tecrübe etmiş diye düşünüyorum.

gecekorsanı
29-03-2016, 15:49
Sn. Yalıçapkını;

Aklimasyon konusunu ilk defa duydum. Sn. Bayrak chandler zaman içerisinde bulunduğu ortama adapte olurmu diyor? Bu benim için ekstra bir umut.

Chandler ağaçlarım daha 3 ve 4 yaşlarında, mücadele etmeden pes etmek istemiyorum.

Chandner buyudukce soğuğa adepte oluyor.kendi bahcemde bunu gözlemledim.aşılar ilk 2 sene hep zarar gordu.şimdi hiç sikinti yok bu seneki budama da hava -15 e düşmesine ragmen en ufak soğuk zarari yok.tabi bu birazda bakima bağlı

getrayt
30-03-2016, 07:40
bakım burası afyon Sultandağı burada olan soğukları görseniz geçen sene 24 nisanda kar yağdı genç 4-6 yasındaki cevizler en çok zara göreni oldu 10 yaş üzeri cevizlerde yaprak bile düşmedi.

yilmazms
01-04-2016, 07:46
Merhabalar - foruma yeni uye oldum. Balikesir veya Bursada ceviz icin arazi ariyorum.ekim sonu dikim yapma hedefim var. Tercih edilebilecek köy / rakım / toprak yapısı ve arazi secimi hakkinda yardimci olabilecek biri var midir? Tesekkurler, urununuz bol olsun. Mesut