PDA

View Full Version : Ceviz yetiştiriciliğine yeni başlayacak olanların soruları

Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12

ONRKAL
05-04-2016, 17:44
Selamlar bende yaklaşık 25 dönüm yere kasım ayında 8x4 ceviz dikimi yaptım. Bu işte tecrübeli olan üstadlara bir sorum olacak; yabani otla mücadeleyi nasıl yapıyorsunuz? Fidan dipleri için motorlu bir el çapası sipariş ettim ancak ara tarım yapmayı düşünüyorum ve aralardaki otlarıda ekimden önce temizlemem gerek bununla ilgili hangi çözümü önerirsiniz? İlaç atmak pratik bir çözüm ancak yeni fidan olması ve ekimden önce zararı olup olmadığı konusunda fikrim yok. Şimdiden ilginize teşekkürler.

permakültür
07-04-2016, 11:46
Selamlar bende yaklaşık 25 dönüm yere kasım ayında 8x4 ceviz dikimi yaptım. Bu işte tecrübeli olan üstadlara bir sorum olacak; yabani otla mücadeleyi nasıl yapıyorsunuz? Fidan dipleri için motorlu bir el çapası sipariş ettim ancak ara tarım yapmayı düşünüyorum ve aralardaki otlarıda ekimden önce temizlemem gerek bununla ilgili hangi çözümü önerirsiniz? İlaç atmak pratik bir çözüm ancak yeni fidan olması ve ekimden önce zararı olup olmadığı konusunda fikrim yok. Şimdiden ilginize teşekkürler.

Ben ot ilaçlarına kesinlikle karşıyım, muhakkak toprakta kalıntısı kalıyor ve ürünede geçiyor.

En güzel çözüm sıra aralarındaki otları traktör ile kestirmek.

Dursunbeyli
08-04-2016, 16:27
Yani yediğiniz hemen hemen tüm sebze veya meyvelerde zirai tarım ilaçları kullanılıyor.... Sadece hatırlatmak istedim... En basit örnek köyde organik tarım yapan Mehmet dayı bile ekine ot ilacı atıyor ....

bahaes26
20-04-2016, 20:08
Arkadaşlar bu yıl diktiğim fidanlar içinde tozlayıcılardan 2 adet Fernette lerde uyanma belirtileri hala yok.Fidanın üst kısımlarında sanki kuruma başlamış gibi.Sanırım bu 2 fidan kurumak üzere 1 hafta daha bekleyeceğim eğer uyanma olmassa tüplü fernette dikeceğim yerine.Sizce bu fidan kurumuş mu?

http://i.hizliresim.com/LAWoEG.jpg (http://hizliresim.com/LAWoEG)

bahaes26
20-04-2016, 20:09
Arkadaşlar bu yıl diktiğim fidanlar içinde tozlayıcılardan 2 adet Fernette lerde uyanma belirtileri hala yok.Fidanın üst kısımlarında sanki kuruma başlamış gibi.Sanırım bu 2 fidan kurumak üzere 1 hafta daha bekleyeceğim eğer uyanma olmassa tüplü fernette dikeceğim yerine.Sizce bu fidan kurumuş mu?

http://i.hizliresim.com/LAWoEG.jpg (http://hizliresim.com/LAWoEG)

efedag
20-04-2016, 20:27
Merhaba sargının alt kısmı sağlıklı gözüküyor.üst kısmını kesip canlı kısmın üzerine aşı macunu veya sutut sürerseniz bir sorun yaşamazsınız.

adiyge
23-04-2016, 20:34
Merhaba bu sene chandler fidan dikimi yaptım 180 adet forumdan çok faydalandım kendim yaptım her şeyi sıfır çiftçilik bilgim olduğu halde emeği geçen soran cevaplayan herkese teşekkürler, sorum kimi fidanlar üstü kurudu altlarda açtı resimdeki gibi, şimdi kuruyan yerleri budamam mı gerekli teşekkürler.
http://i.hizliresim.com/kBP6zq.jpg

bahaes26
23-04-2016, 21:51
Hayırlı olsun.Benimde tozlayıcı fernette' ler aynısı oldu.Kuruyan kısmı kesip aşı macunu sürdüm.İnşallah kuruma devam etmez.Bu konuda fazla yorum yapılmadı ama daha usta olan arkadaşlardan yorum ve tavsiye alırsak daha iyi olacak.

adiyge
23-04-2016, 23:14
Sağolun aynını yaparım inşallah kurumaz

Cevizciankara
24-04-2016, 11:26
üstte büyüyen sürgünün 2-3 cm üstünden kesin, sutut veya aşı macunuyla kesik yeri kapatın.İnşallah hızla büyüyecektir.

adiyge
24-04-2016, 11:47
tamam teşekkürler bilgi için, ben büyüyen sürgünün dibinden kesecektim bilmeden

ONRKAL
24-04-2016, 21:22
Selamlar kasım ayında diktiğim fidanların diplerine otla mücadele için resimdeki gibi 100gr/m2 malç tekstili serdim. Fakat su geçirgenliği çok fazla olmaması beni düşündürüyor. Bu konuda olumlu veya olumsuz önerileri olan varmı acaba?

Beşiktepe
04-05-2016, 00:20
Merhaba,
Görüldüğü üzere yeni üyeyim. Ve çok güzel paylaşımlar gördüm,okudum..
Bir sorum olacak. 58 dönümlük chandler bahçesi oluşturacağım. Fidancıların ısrarla 8*4 dikim aralığında ekmelisine kulak asmayacağım ve 8*6 ekeceğim. Lakin bunu dikdörtgen mi yoksa baklava mı yapmalıyım ? Geometrik şekil olarak incelediğim de baklava dikim sistemin daha fazla rüzgar sirkülasyonu yapabileceği ve daha çok ışık alabileceği kanaatindeyim. Baklava ve dikdörtgen dikim sisteminin avantaj ve dezavantajlarını ve yanıldığım yerleri söyleyebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim..

Ercan22
04-05-2016, 09:22
4 yaşına gelen ceviz fidanlarımı mart ayında 3 de 1oranında budamama rağmen bu şekilde dallarda boşluklar oluştu bunun nedeni ve ne yapmam konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

karaçepiş
04-05-2016, 15:55
Kardeşim 3/1 az 3/2 yapman lazımdı ağaç verme yatar

Ercan22
04-05-2016, 17:44
Karaçepiş teşekkürler artık seneye 3 de 2 budama yaparım.

Lilium
04-05-2016, 23:00
Geometrik şekil olarak incelediğim de baklava dikim sistemin daha fazla rüzgar sirkülasyonu yapabileceği ve daha çok ışık alabileceği kanaatindeyim.

Baklava şekli dikimde ışık konusunda haklısınız fakat daha fazla rüzgar sirkülasyonu yapar düşünceniz yanıltıcıdır dikdörtgen 8x6 uygundur.

Beşiktepe
05-05-2016, 10:13
Baklava şekli dikimde ışık konusunda haklısınız fakat daha fazla rüzgar sirkülasyonu yapar düşünceniz yanıltıcıdır dikdörtgen 8x6 uygundur.

Sayın Lilium, aslında söyle ifade etmeliydim.Arazinin şekline ve yönüne göre uygulanacak dikdörtgen sistemde uzun mesafe sıra arası 8 m olacak.Fidan arası 6 m. Sıra aralarından rüzgar için daha çok pay kalacak. Bu da demek oluyor ki tozlayıcıların devreye girdiği zaman,o zamanlarda ağırlıklı esen rüzgarların yönüne göre, sıra arası ile rüzgar yönü 90 derecelik dik açı oluşturursa döllenme konusunda avantaj sağlanır mı? Baklava sistemin çarpı,dikdörtgenin artı işareti göz ününe alındığında,90 derece iki şekilden biriyle oluşacaktır kısmen de olsa. Arazinin meyiline göre oluşturulan damlama sulamadaki atm basıncı da,eğime tabiri caizse terkeşi verilmesi de gerekebilir. Ve bu iki husus örtüşebilir de.
Kafamda bir çok soru var ve biraz fazla ince eleyip sık dokuyorum.Bu düşüncelerin bir çoğu da önemsiz olabilir.
Sizin yorumlarınızı ve mantalitenize güveniyorum.Ayrıca Trakya'ya budama için geldiğinizi de okudum.Açıkçası bu işe başlamadan önce bir çok bahçe gezeceğim ve üreticilerle görüşeceğim. Sizle de bahçeniz de
görüşüp sohbet etmek ve bazı konularda bilginize başvurmak isterim.

wusiv
05-05-2016, 12:20
http://cestanislaus.ucanr.edu/files/188306.pdf

Işık Verim Sunumu hakkında güzel bir araştırma, sunum olduğundan dolayı özet niteliğinde ve resimlerle desteklenmiştir. mutlaka ama mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.

bu dökümana göre 13 yaşında 7,5x 7,2m zemine %90 ışık engellemesi ile 1050kg/Dönüm , 13 yaşında 6,3x4,2m Çit dikiminde zemine %70 ışık engellemesi ile 750kg/Dönüm (sayfa 96)

wusiv
05-05-2016, 14:18

ara tarımda ne ekeceğinizi bilmiyorum ama yem bitikleri ekilecekse (yonca,fiğ,korunga v.b bu bitkiler havada bulunan azotu alıp toprağa verirler çiçekleri döktükten sonra ise toplanan azotu kendi tohumu için kullanırlar) killi toprak bulabiliyorsanız, tohum topları yapmanız (Masanobu Fukuoka tarafından bulunmuştur)
örnerimdeki amaç ;
-Toprak işlemesini azaltmak
-Toprak daha az sıkışacak (Dingil başına 5 ton ağırılığındaki bir araç toprağın (tek seferde) ilk 10cm sıkıştırıyor, tüm canlı organizma, ilk 15 cm olduğunu düşününce büyük bir rakam)
- Maliyeti düşürmek (tohuma her türlü para vereceksiniz, sürüme gelince örneğin (kendi bulunduğum yerde ücret tarifesi) trakötür dönüme 50tl puluk+20tl Külvatör tohum elle serpilirse toplam 70tlx25=1750tl)

- nekadar sık ekilirse ise yabani otu baskılar burada amaç , yem bitkilerinin yabani bitkilerden önce çimlenmesi şekilde ekilmesi (sonbahar veya ilkbahar ekimi coğrafyaya göre değişir),

-biçmek için ise trakötür koyabilirsiniz ,traktör toprağı ezecektir fakat yılda bir defa aynı ezmek iki defa ezmekten iyidir, bölgenizde kışın kar yağıyor ise bir kaç cm'lik katman tekrardan kabaracaktır, yeşil gübre yapacaksanız motorlu tırpanla biçip olduğu yerde malç olacak bırakmak (önümzdeki sene tohum toplarını direk bu malç üzerine serperek çimlenmesini sağlayabilirsiniz).

-tohum topunda insan iş gücüne ihtiyaç vardır. belki tek başınıza zor olabilir ama aile dost çevresi ile hazırlanıp, kurutma ve serpilme işlemi yapılabilir.

bu yazıdaki amaç bahçemde toprak ezilmesini engellemek ve az maliyet ile bahçemde ot ve yeşil gübreleme yaparak organik madde artırmak, bunları yapmıycağım diyorsanız en az toprak işleme aleti olan anıza ekim mibzeri varsa onu kullanmanızı ya da geleneksel toprak işleme ile ekim

www.youtube.com/watch?v=BgW9gjOg8y0
Panos Manikis çiftliği Tohum Topları ile ekim (Masanobu Fukuoka'nın öğrenicisi)

Datça Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi: GELEMER PERMAKÜLTÜR PROJESİ: TOHUM TOPU YAPTIK (http://datcakolektifi.blogspot.com.tr/2011/10/tohum-topu-yaptik.html)-Küçük Araziler için

Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü » Tohum Topu Bisikleti (http://permacultureturkey.org/tohum-topu-bisikleti/) büyük araziler için

Lilium
06-05-2016, 00:39
Açıkçası bu işe başlamadan önce bir çok bahçe gezeceğim ve üreticilerle görüşeceğim. Sizle de bahçeniz de
görüşüp sohbet etmek ve bazı konularda bilginize başvurmak isterim.

Bu düşüncenizi bu işe başlayanlar kesinlikle uygulamalı, söylemle görsel arasında dünya kadar fark var mutlaka geziniz görünüz araştırınız, birde diğer yandan söylemle uygulama arasında da çok farklar var tüm bunları görür algılayabilirseniz işi çözer anlayabilirsiniz, Önerim 9-10 yaş ve daha büyük bahçelerin her evresini kontrol et niçinlerini nedenlerini bulmaya çalış, Başarılar dilerim.

Beşiktepe
06-05-2016, 10:17
Bu düşüncenizi bu işe başlayanlar kesinlikle uygulamalı, söylemle görsel arasında dünya kadar fark var mutlaka geziniz görünüz araştırınız, birde diğer yandan söylemle uygulama arasında da çok farklar var tüm bunları görür algılayabilirseniz işi çözer anlayabilirsiniz, Önerim 9-10 yaş ve daha büyük bahçelerin her evresini kontrol et niçinlerini nedenlerini bulmaya çalış, Başarılar dilerim.

Teşekkür ederim..

alperalper
06-05-2016, 13:19
http://cestanislaus.ucanr.edu/files/188306.pdf

Işık Verim Sunumu hakkında güzel bir araştırma, sunum olduğundan dolayı özet niteliğinde ve resimlerle desteklenmiştir. mutlaka ama mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.

bu dökümana göre 13 yaşında 7,5x 7,2m zemine %90 ışık engellemesi ile 1050kg/Dönüm , 13 yaşında 6,3x4,2m Çit dikiminde zemine %70 ışık engellemesi ile 750kg/Dönüm (sayfa 96)

link için teşekkurler. geçenlerde yine aynı ünv.nin budama ile ilgili bir çalışmasını paylaşmıştım burada. o makalede de bunda da budamanın chandlerlerde kısa dönemde kayda değer bir fark oluşturmadığını söylüyor. hatta bu sunumda daha ağır budamanın daha fazla sulamaya ihtiyaç doğurduğunu belirtiyor. budamaya pek bulaşmamak mı lazım acaba?

wusiv
06-05-2016, 14:37
link için teşekkurler. geçenlerde yine aynı ünv.nin budama ile ilgili bir çalışmasını paylaşmıştım burada. o makalede de bunda da budamanın chandlerlerde kısa dönemde kayda değer bir fark oluşturmadığını söylüyor. hatta bu sunumda daha ağır budamanın daha fazla sulamaya ihtiyaç doğurduğunu belirtiyor. budamaya pek bulaşmamak mı lazım acaba?

sn alperalper;
budama konusunda bende katılıyorum şekil budaması yaptıktan sonra
1- Traktör yolunu kapatan dalı
2- hastalıklı dal

dışında budama işleminin yapmamak gerektiğine inanıyorum.

cevizde ağaç arası mesafenin fazla olması gerektiğini düşünüyorum. dikkatimi çeken bir konu iş yerimin yanında badem ve akasya ağacı (gövdeler arası mesafe 80cm) kendiliğinden olmuş şuan 10 yaşında ağaçlar, dikkat ettim ağaçlar bir birine yanştığı yerde badem dalları 2cm çapında kalmıştı, akasya hiç dal vermemişti badem tarafına fakat diğer dalları gayet dalları uzun güçlü idi . ağaç ışık görmediği yerdeki dalı uzatmıyor, güneş gördüğü yönlere doğru dalları büyütüyor. bunu bir doğal tarım felesefesinden Fukuoka'dan okuduktan sonra fark ettim. umarım birileri cevizler için kontrol eder.
teşekkürler

enes_Sari
07-05-2016, 17:38
toprak analizi ayptırdık kireç yüzde 30 çıktı
ph:8.4
potasyum 102
fosfos1.16 çıktı
bu arazi ceviz için uygun mu sizce

enes_Sari
07-05-2016, 17:39
potasyum 102
fosfos1.16 çıktı
bu arazide ne yetişir?

salih84salih
09-05-2016, 04:40
Uzun zamandır ceviz bahçesi kurmayı araştırıyorum. başlangıç için 20 ila 50 dönüm arası bir arazi arayışındayım. biraz gerçekçi yaklaşıyorum eğer profesyonel olarak yapmayacaksınız kimse daha fazlasını düşünmesin. bunun bakımı var suyu var hasadı var gübresi otu ilacı. tabii tüm bunlar arasında en önemlisi ulaşım. gidip gelmede sorun yaşarsanız bütün bunlara ne gerek var diye düşünür ve eninde sonunda o bahçeyi kendi haline bırakırsınız.
Ben çalışan biri olmama rağmen bu iş için oldukça vaktim var. bu da olmazsa olmaz lakin arazi bulmak zor ve internette anlatıldığı gibi basit değil birde maddi boyutu var.

salih84salih
09-05-2016, 04:50
potasyum 102
fosfos1.16 çıktı
bu arazide ne yetişir?

En basiti kuşburnu deneyebilirsin. hemen her toprakta yetişebilen arsız bir bitki ve pazar şansı cevizden daha yüksek.sanayinin aranan ürünü ben ceviz bahçesinin ara boşluklarını böyle değerlendirme niyetindeyim.

Dogayadost
09-05-2016, 06:51
Öncelikle tüm arkadaşlara kolaylıklar diliyorum.
Geçtiğimiz günlerde BursaTarım adlı firmadan hobi amaçlı 4 adet fernor 1 adet tozlayıcı fernette ceviz fidanı sipariş verdim. İlk sorum firma güvenilirmi sizce ? Aradığımda sertifikaları hakkında bilgi istediğimde firma yetkilisi profesyonel bi firma olduklarını benim alacağım 3-5 fidanla kimsenin ilgilenmeyeceğini söyledi. Ben buna rağmen siparişimi verdim. İkinci sorum da fidan çukurlarını açtım ,geçen sonbaharda getirttiğimiz ciftlik gübresinden dikim çukurlarina koymamda bi sakınca olurmu acaba ? Geldiginde tam yanmış deildi ama çok tazede deildi. **** hiç riske girmeden yanmış tavuk gübresi kullansam olurmu dikimde ? Şimdiden cevaplayan arkadaşlara çok teşekkür ederim.

permakültür
12-05-2016, 15:08
Herkese Merhaba,

Arkadaşlar Antalya’ya 1 saat mesafede 800 m rakımlı bir bölgede 10 dönüm (220adet) chandler ağacım var. Ağaçlar 3 yaşında.

Geçen yıl ilkhabarda 23-24 nisandaki donlardan biraz etkilendiler, ağaçların büyük kısmında tepeden 30-40 cm kurudular, bunedenle yeni lider tepe vurduğum yerden daha aşağıda çıktılar.

Bu yıl ilk katını oluşturacağım ağaçlarım için daha umutluydum. Fakat bu hafta sonu ağaçlarımı budarken, büyük ordan donlardan etkilendiğini farkettim. Ağaçların ilk katını oluşturmayı planlarken, bir kısım ağaçta ilk kat için dal bırakamadığım gibi bel hizamdan tepe vurumu yapıp tek dala bırakmak zorunda kaldım. İlk katta yan dal bırakabildiğim ağaçlarda ise 1,5 metrelik yan sürgünlerden sadece 10-20 cm lik dal bırakabildim.

Geçen yılki geç bahar donunun etkisini anlıyorum fakat ağaçların kışın dondan etkilenmesini kesinlikle anlayamıyorum. Benim anlam veremediğim, kışın -20 derecelere çok rahat dayanması gereken ceviz ağacı nasıl olurda -7 derecenin altını görmeyen bir bölgede kışın uykuda iken donlardan etkileniyor?

Aklıma tek gelen şey son bahar erken donlarından sürgünlerin en uç kısımları etkilenmiş olabilirler, sonrasında kış boyunca aşağıya doğru ilerlemiş olabilirlermi? Bu yıl son baharda erken bir soğuk hava olmadı aslında. Ayrıca sürgünler erken pişkinleşsin diye sulamayı 10 ağustosta kestim, daha neyapıleceğimi bilmiyorum maalesef. (Bu arada bahçeye kışın yaptığım ziyaretlerde don vurduğunu farketmedim, belkide benim ziyaretlerimden sonra gerçekleşti)

Donlarla nasıl mücadele etmem gerektiği hususunda değerli görüşlerinizle yardımcı olur musunuz?

Benim başıma gelen kış don etkisini yaşayanlar varmı?

Arkadaşlar toprak analizi yaptırdım, resimde sonuçları mevcut. 2012 de yaptırdığım analizde potasyum az çıkmıştı şimdi ise yeterli çıktı. Ben ağaçlarımın dona karşı zayıf olmalarını Potasyum eksikliğine bağlamıştım halbuki.

2012 de yaptığım raporda Bor ile ilgili sonuç yoktu, bu raporda Bor miktarı çok az çıkmış bir de fosfor.

Bor ve fosforun ilişkisi varmıdır don etkisi ile? Bilgisi olan varmı bu konuda?

efedag
12-05-2016, 21:44
Sayın permakültür
Aynı olayı 5 senedir Ankara da fazlasıyla yaşamaktayım.Her şeyine dikkat ettiğim halde 125 ceviz fidanı yetiştirmek için şimdiye kadar diktiğim fidan sayısı 250.Cevizlerin kuruma ve don olayında sanıldığı gibi cins de pek önemli değil.GEç açan fernor gibi ceşitlerinde gözleri dondan etkilendiği için sonuç aynı.ya patlıyacak göz kalmıyor **** geçen sene verdiği sürgünler olduğu gibi kuruyor.bazı fidanlar ise 2-3 yaşında bile komple kuruyor.YAzın herşey yolunda kış geçtikden sonra tıkır tıkır kuru sürgünlerle karşılaşıyorum.
Benim şimdiye kadar gözlediğim fidanların aşılı olması buna sebeb oluyor.Aşısız fidanlarda bu olay olmuyor.köklerinde sulamada gübrelemede hiçbir sorun yokken bu olayın olması insanın tüm şevkini kırıyor.şimdiye kadar karasal iklimde sorun oluyor diye düşünürken sizinde aynı olayı daha ılıman iklimde yaşamanız gerçekden düşündürücü.
Son 4-5 senedir bu olayın olması aklıma bilinmeyen bir virus veya bakteri hastalığınıda getirmiyor değil.geçmiş olsun dileklerimle selamlar

permakültür
13-05-2016, 08:19
Sn Efedağ,
Gerçektende çok benzer durumdayız. Geçen yıl don hasarı çok daha azdı bu yıl 3 yaşında tamamen kuruyan ağaçlarım var sayısını henüz bilmiyorum. Bahçemin bulunduğu yer karasal iklim kadar sert olmasada yakın birde dağlarla çevrilmiş bir vadi, bunedenle don çukuru oluşuyor sanırım.

Bu sıkıntıları yaşayacağımı bilseydim, badem dikerdim, enazından bahçenin yarısını badem yapardım.

Bu saatten sonra mücadele etmekten başka çare yok gibi. Umarım emeklerimizin karşılığını birgün alırız.

Cevizlerinizin gözleri bu sene nezaman batlamaya başladı ve tüm ağaçların uyanması nezaman tamamlandı?

efedag
13-05-2016, 10:49
Sn Permakültür
Nisan ayında yerli çeşitler uyandı. Cevizler üzerinde görüldü. hepsi yandı.fernor fernette mayısın ilk haftasında normal gözlerinden değil durgun gözlerinden patlamaya başladı(normal gözler kuruduğu için).125 ağacımın 70 uyandı.Uyanma sürgünlerin donmayan çok alt kısmından keyifsizce devam ediyor.
Bende 140 yakın 9 yaşında ferragnes tuono texsas nonpareil ve süpernova badem çeşitleride var.Ceviz gibi nazlı büyümüyorlar.Görüntü yeşillik olarak güzel.Bu sene çok güzel badem olacaktı.Fındık kadar olan bademler 2 saat içinde -2 ye düşen hava sıcaklığı nedeni ile tamamen yandı.
Size donlardan minumum etkilenmeniz için sert kabuklu tuono ve süpernova çeşitlerini öneririm.karasal iklimde en geç onlar açıyor.
Bu senede cevizlerden kesin kuruyanlar olacak.Kısır döngüye girmemek için kuruyan ceviz fidanlarının yerine badem dikeceğim.Hiç olmazsa fidanın komple kuruması gibi bir şey yaşamam.Selamlar

permakültür
16-05-2016, 08:20
Sn Permakültür
Nisan ayında yerli çeşitler uyandı. Cevizler üzerinde görüldü. hepsi yandı.fernor fernette mayısın ilk haftasında normal gözlerinden değil durgun gözlerinden patlamaya başladı(normal gözler kuruduğu için).125 ağacımın 70 uyandı.Uyanma sürgünlerin donmayan çok alt kısmından keyifsizce devam ediyor.
Bende 140 yakın 9 yaşında ferragnes tuono texsas nonpareil ve süpernova badem çeşitleride var.Ceviz gibi nazlı büyümüyorlar.Görüntü yeşillik olarak güzel.Bu sene çok güzel badem olacaktı.Fındık kadar olan bademler 2 saat içinde -2 ye düşen hava sıcaklığı nedeni ile tamamen yandı.
Size donlardan minumum etkilenmeniz için sert kabuklu tuono ve süpernova çeşitlerini öneririm.karasal iklimde en geç onlar açıyor.
Bu senede cevizlerden kesin kuruyanlar olacak.Kısır döngüye girmemek için kuruyan ceviz fidanlarının yerine badem dikeceğim.Hiç olmazsa fidanın komple kuruması gibi bir şey yaşamam.Selamlar

Sayın Efedağ,

Aynen bende sizin gibi kuruyanların yerine badem dikmeyi düşünüyordum fakat köyde bademi olanlarda keşke ceviz dikseydik diyor :) Anlıyacağınız durum biraz nasettin hoca fıkralarındaki gibi.

Aralara badem dikersem acaba cevizlere hastalık taşırlarmı. Köydekiler bademin bakımının çok daha zor olduğunu sürekli ilaç istediğini vs. bahsediyorlar.(Örneğin badem ballı basaraya kolay yakalnıyormış sanırım) Bademin bakımı gerçekten daha mı zor?

Not: Badem cinsi önerilerinizde çok işime yarayacak, bu yaz araştırıp bir karar vermem gerekcek gib.

ertuğrul 37
16-05-2016, 12:17
Ağaç ve ceviz dostu arkadaşlara selamlar.Çok uzun zamandır forumları takip ediyorum.Bütün konuları okudum,okumaya da devam ediyorum.
Forumlarda çok değerli bilgiler ve arkadaşlar var.
Yeni bahçe kuracak arkadaşlar forumları baştan sona hepsini okusunlar.Sorularının %90 cevabını bulacaklardır.
Ben istanbul da yaşıyorum.hobi bahçem kastamonu-araçta. (istanbul çeveresi arazi fiyatları çok yüksek)
İlgi alanım ceviz,badem,fındık ve diğer meyve ağaçlarımda var.
Forumlardan yararlanmaya devam edicem ve kendi deneyimlerimi azda olsa aktarmayı düşünüyorum.

efedag
16-05-2016, 14:14
Sayın Efedağ,

Aynen bende sizin gibi kuruyanların yerine badem dikmeyi düşünüyordum fakat köyde bademi olanlarda keşke ceviz dikseydik diyor :) Anlıyacağınız durum biraz nasettin hoca fıkralarındaki gibi.

Aralara badem dikersem acaba cevizlere hastalık taşırlarmı. Köydekiler bademin bakımının çok daha zor olduğunu sürekli ilaç istediğini vs. bahsediyorlar.(Örneğin badem ballı basaraya kolay yakalnıyormış sanırım) Bademin bakımı gerçekten daha mı zor?

Not: Badem cinsi önerilerinizde çok işime yarayacak, bu yaz araştırıp bir karar vermem gerekcek gib.

Sayın LİLİUM

Sy permakültür ve benim yaşadığım cevizde 2-3 yaşında bile komple kuruma hakkındaki görüşlerinizi daha bilgili biri olarak alma imkanımız olur mu?
Sy Permakültür

125 ağacın üzerindeki iki cinside yetiştırmeye çalışan biri olarak diyebilirim ki bademin yetiştiriciliği cevize göre çok daha kolay.Siz önerdiğim çeşitler hastalıklara karşı daha dirençli ve geç açan cinsler.Tek dezavantajı kabuğunun çok sert olması .nonpareil ve texsas çiçek açtıktan sonra en az 7-8 gün geçikmeli tomurcuklar patlamaya başlıyor.Buda erken donlara yakalanmama açısından güzel bir avantaj.
Bademin hastalıkları kök kanseri hariç kolay mücedele edilen hastalıklar gözünüz korkmasın.En azıdan 4 senesinde komple kurudu diye başa dönmez donlara yakalanmazsa meyve alırsınız.selamlar

Rıfat Tosun
16-05-2016, 16:54
http://i.hizliresim.com/o7Q6E2.jpg (http://hizliresim.com/o7Q6E2)
7 yaşında verime yatmış 4x6 dikim chandler bahçem 12 mayıs 2016 çapa sonrası

musculus
16-05-2016, 20:53
Meyveler daha küçük sanırım görünmüyorlar.

ertuğrul 37
16-05-2016, 21:17
YENİ BAHÇE KURACAK ARKADAŞLARA YARDIMCI OLABİLECEK BİLGİLER

1. herşeyden önce cevizi ve ağaçları seveceksiniz.bahçe kurmak zordur,yorucudur ve masraflıdır.
2. bahçe bakım ister,budama ister,su ister,gübre ister,sevgi ister ,isterde ister.hazır olun.
3. önce kendinize güveneceksiniz,kendi işinizi kendiniz yapacaksınız( babam sular,dedem bakar, amcaoğlu budar ,eniştem uzaktan bakar, bende ceviz toplamaya giderim, gibi şeylerle bahçe kurulmaz).
4. karasal iklim, kıyı ve ılıman bölgelere göre dezavantajlıdır.ilkbahar ve sonbar donları büyük tehlikedir.geç açan yabancı çeşitler ilk bahar donlarını atlatsa bile sonbahar donları olabilir.(benim 50 yaşlarında tohumdan yetişen ceviz ağaçlarından 24 nisan donlarında cevizler yandı.3 senedir meyve alamıyoruz) .ben fernor ve fernetteyi bu sene tüplü olarak mayıs başında diktim sonbaharda ne olacak bakıcaz.
5. cevizden gelicek parayı düşünerek, kredi çekerek ve borç ile bahçe kurmanızı tavsiye etmem.çünkü bahçe masraflıdır.ilk 5 sene senden götürür,5 sene sonra ne getirir bilinmez.sonuçta tarım işi.

ertuğrul 37
16-05-2016, 21:54
devam.

6. şehirler arası ,uzak mesafe ticari bahçe kurmayı düşünmeyin.gitmek gelmek zaman alır ve masraflı olur.fazla ilgilenemezsiniz ağaca,emeğe ve masraflara yazık olur.
7. özellikle sıcak ve kurak yerlerde taşıma suyla ticari bahçe kurmayın.çok masraflı olur.küçük ağaç az su ister,büyük ağaç çok su ister.ağaçlar susuz kalırsa emeğinize yazık olur.
8. fidancıların abartılı rakamlarına inanmayın (zaten ceviz dedikleri gibi para getirse fidan satmazlar kendilerine bahçe kurarlar).
9. çesit seçerken, dikkat edin fidancının elinde hangisi varsa ona göre en iyisi odur.ismine doğru çıkmayan fidanlar herkesin ortak problemi (forumda biri yazmıştı; iki farklı yerden chandler almış,biri erken açıyormuş fidancıyı aramış,fidancının verdiği cevap;bunlar erkenci chandler abi.)
10. büyük bahçe kuracak arkadaşlar iki farklı fidancı ile çalışmaları faydalı olur.hangi fidancı iyise bundan sonra o fidancı ile çalışabilirler(kuruyan olabilir,aşı kalemi vs.)bahçenin bir bölümü tohumdan yetiştirip aşılamada olabilir,aşıyı kendiniz yaparsanız fidana para vermezsiniz ve güçlü anaçlarınız olur.

coskunsarıkaya
16-05-2016, 22:31
Rıfat Tosun ağabey,
Bahçen Şahane olmuş,Denizlide böyle bir bahçe gurur verici.Bereketli bol hasatlar dilerim.CENABI ALLAH emeklerinizin karşılığını ziyadesiyle versin kolay gelsin.

ertuğrul 37
16-05-2016, 22:57
devam,

11- 8x4 gibi sık dikimler amatörlere göre uygun değil (hava sürkülasyonu,nem durumu,toprak durumu,budama bilgisizliği vs.) 8x8 ve 8x7 de başarılı olmuş arkadaşlar sık dikimi deneyebilir.
12- cevizi hafife almayın,nereye ekersen olur diye düşünmeyin (bu sene ekerim 2 sularım 5 sene 20 kg ceviz alırım diye düşünmeyin,üzülen siz olursunuz).aşılı cevizler nazlı olur,tohumdan yetişenler gibi değil.
13- eline hesap makinası alıp, 1 ağaç 30 kg - 300 ağaç 9 ton ceviz gibi hesaplar yapanlar,evdeki hesap çarşıya uymadığı için ,ceviz bahçesi çöplüğüne döndü güzel memleketim.
14- daha önceleri ,atılım 1, toros 1 diye ceviz çeşitleri vardı,sonra kayboldu,sonrada altay diye bir çeşit çıktı 7 yaşında 100 kg falan veriyomuş. bakalım ilerde hangi muhteşem cevizler çıkacak.bu abartılı rakamlara inanmayın.
15- teknik konulara dikkat edin(toprak yapısı,taban suyu,kil oranı,drenaj,don çukuru,hava durumu vs.)
16- forumları baştan sona okuyun, aradığınız cevaplar forumda var.ve çok tecrübeli ve değerli arkadaşlar var, karşılık beklemeden yardımcı oluyorlar,yeterki soruları düzgün sorun.( -ben bahçe kurucam bana yardımcı olun diye - mesaj yazarsan kusara bakma kimse bişey yazmaz, zaten böyle bir soruya nasıl cevap verilir)
17- yüksek gelir hesaplayarak girmeyin bu işe,çünkü bakımı zor ve masraflı,şuanki fiyatlar 10 yıl sonra olmayabilir.Daha önceleri çin kavağı,çin kazı,deve kuşu,angora tavşanı,saanen keçi,romanov koyun,nar ve daha neler neler,şimdiki furya ceviz fidanı.televizyonda bütün kanallarda satış yapılıyor,gerisini siz düşünün. Türkiyede düzgün tarım politikası yok.
Nail Abinin ,dediği gibi tarım işi kumara benzer tutarsa köşeye,tutmazsa döşeğe..........

Lilium
17-05-2016, 03:36
Sevgili ertuğrul 37 arkadaşımız güzel özetlemiş eline sağlık, Her kafadan öylesine ses çıkıyor ki, artık pes eder oldum,

Neden ukalığı bırakmayız anlayamıyorum, Neden söylenenlere biraz kulak vermiyoruz anlamıyorum, Biz sadece işimize yarayan taraflarda geziniyoruz hep maddi tarafı düşünüyoruz 8 yaşında 150 kg ceviz dendiğinde balıklama dalıyoruz, biri de çıkıyor yok böyle bir şey diyor kulak dahi verilmiyor, açıklama yapıyoruz dikkate almıyorsunuz, sadece maddiyata takılıyoruz, hep işimize yarayan taraftan bakıyoruz,

Tabi ki maddiyatada bakacağız ekonomik anlamda bir şey düşünüyorsan maddiyat ta olacak, o ayrı, ama önce bölge için uygun mu olurluğuna bakacağız, toprak uygun mu? ceşit uygunmu? (Vs) hiç bir şeyi araştırmadan biz sadece 5 yaşında şu kadar 8 yaşında şu kadar üründe takılıp kalıyoruz ve kazanacağımız parayı düşünüyoruz. Hep derim verime gelire bu kadar takılmayın Yaptığınız işi severek yapın (sevgisiz para olmaz) ve bilgilenmeye çalışın bilgilendikce de doğruya gideceksiniz, Hangimiz hata yapmadı Hatalarımızı da keçi gibi inat edip doğruymuş gibi savunmayacağız ya da yaşamadığımız görmediğimiz şeyleri yaşamış görmüş gibi yazmaktan vaz geçmediğimiz sürece ve bunları yazanlara itibar ettiğimiz sürece biz doğruya gidemeyiz. Masa başında her şey çok kolaydır araziye in araziyeee.

Tv kanallarında Üç beş yıllık tecrübeyle 20-30 yaşındaki olmayan ağacların verimi hakkında yıllık bilgiler veriliyor biz bunlara itibar ediyoruz, hiç düşünmüyoruz yahu bunun bu deneyimi varmı? Efendim amerikada böyle yapılıyormuş, muşla mışın arasında dağlar kadar fark var bunu görmezden geliyoruz ve takılıyoruz peşine,Amerikadaki bakım koşullarını iklim koşullarını budama tekniklerini toprak koşullarını Makinazyonu (vs) hiç dikkate almadan dediklerini dinliyoruz, bu kafalarla bizi daha çok soyarlar.

Tv kanallarda çok gördüğünüz kişiye istinaden becerebildiğim kadarıyla bir video çektim youtube (https://www.youtube.com/watch?v=JM5oViRS7DI) ye koydum, daha sonra yaşadığı tecrübelerden sonra gördü ki söylemi yanlış, Ehh biz yanlış söylemişiz dedi çok şükür ki, peki bunu kaç kişi duydu, Ya peki şimdiye kadar sizi izleyen sizin uygulamalarınızı yapanların kayıpları ne olacak beyefendi diye sorarlar adama, Malesef biri de çıkıp videosuna yazıp bunu da sormuyor.

Sadece yaşadığımızı gördüğümüzü yaptığımız kadarını yazsak anlatsak o bile yeter, yaşamadığını görmediğini yetiştirmediğini yetiştirmiş gibi ayağı toprağa değmeyenlerin yazılarından sakının, belki doğruları vardır ama bunu doğruymuş gibi algılamayın.

Daha dün (isim vermeyeyim)ceviz konusunda bilgiler veren bir üstat yeni bahçe kurdu, ilk sözü,

Toprakla uğraşmak ne zormuş. (Masa başında kolaydı ya):)

- Daha dün bir arkadaştan bir mesaj aldım abi bademleri söküp ceviz ekeceğim ne diyorsun.
Nedeniyse şu, bademden kazancım az ceviz ekersem şu kadar fazla kazancım olacak.

- Cevabım,

Sakın sökme, 5 yıl sonra cevizin kaç para olacağını biliyormusun? biliyorsan sök.

Türkiyede bu tarım politikalarıyla hiç bir planlama olmadan hiç bir şeyin garantisi yok neyin ne zaman para yapacağını kimse kestiremez.

Diğer bir konu ise

Türkiyede yeri göğü ceviz ektiler ektiriyorlar olacak yere de olmayacak yere de birileri ceplerini doldururken (fidancısı, ziraat mühendisi, ziraatcısı, danışmanı, ilaç bayii,gübre fabrikaları, aşıcısı, budayıcısı, vs) birileri duvara toslayacak, kim mi? bekleyelim görelim.
Doğru toprak, doğru ceşit,doğru iklim, doğru bakım, doğru bilgiyle yapanlar başarıya ulaşabilir tabii pazarı da hazırsa ve bakanlıkta adamı olması lazım o cevizi pazarlayacakken ceviz ithalatını yasaklatması lazım :)

Bende çok ukalalık etmeden kaçayım. Bak arkamdan neler söyleyecekler türkiyenin çok ceviz açığı varda falanda filanda bir de ekilen alanları bilseler Türk tarımını tanısalarda konuşsalar gam yemeyeceğim.

iki farklı yerden chandler almış,biri erken açıyormuş fidancıyı aramış,fidancının verdiği cevap;bunlar erkenci chandler abi.)

Güldürdün beni allahta seni güldürsün,

büyük bahçe kuracak arkadaşlar iki farklı fidancı ile çalışmaları faydalı olur.hangi fidancı iyise bundan sonra o fidancı ile çalışabilirler(kuruyan olabilir,aşı kalemi vs.)bahçenin bir bölümü tohumdan yetiştirip aşılamada olabilir,aşıyı kendiniz yaparsanız fidana para vermezsiniz ve güçlü anaçlarınız olur.

Büyük bahçe kuracakların bir kaç fidancıyla çalışmaları onlara yine yıl kaybettirir, Dolayısıyla fidancıyla sözleşmeli fidan alınız, üç kuruş ucuz diye sözleşmesiz fidan almayınız. Sertifika adına doğruluğunu göstermez,sertifika çeşidin üretim belgesidir, Sözleşme şartlarına fidan ceşidini (adını) ve çeşidin adına doğruluğunu anlayıncaya kadar iki ya da üç yıllık bakım koşullarını fidancı bakacak şeklinde olursa yarında mahkemelerde hak talep edebiliyorsunuz, aksi durumda bir şey çıkmıyor.

Rıfat Tosun
17-05-2016, 10:54
komşum 2013 yılında 23 dönüm alana 408 adet chandler olduüğu söylenen ve sertifikalı fidan satın alarak dikti bu sene nisan sonu itibari ile ağaçlar 3 yazlarını bitirdikleri için net bir şekilde belli oldu ve beraber çeşit kontrolü yaptık. 408 adet fidandan 101 adedi ismine doğru deyil chandler olmayan çeşitler, 23 adet franquette olarak verilen fidanların tamamı ismine doğru deyil.üç yıllık emek zaman para boşa gitti. şimdi bu 101 adet yoz fidanı ve yine 23 adet franquette olmayan fidanı ya aşılayacağız **** söküp yeniden dikeceğiz Satın aldığımız firmayla görüştük. SİZ AŞI ALTINDAN SÜRDÜRMÜŞSÜNÜZ. AŞI ALTINDAKİ SÜRGÜNLERİ TEMİZLİYECEKTİNİZ gibi salak saçma bir savunmayla suçlarını kabul etmediler. oysa hiç bir fidan aşı altından sürmedi sıkı bir şekilde takip edildi tutmayan fidanlar 2013 yılı sonunda aynı firmadan temin edilen fidanlarla yeniden dikildi. FİDAN ALDIĞINIZ YERE DİKKAT EDİNİZ. Daha önce fidan alıp yetiştiren bahçe sahipleri ile görüşerek ve ismine doğru çıkan fidan satan fidancıları bulup onlardan almakta büyük fayda var

ozcantekin
17-05-2016, 11:00
Gecmis olsun. Kaymagi bol bir sektor oldu ceviz fidanciligi, bizde dahil cok insanin cani yandi tekrar gecmis olsun

coskunsarıkaya
17-05-2016, 12:24
Rıfat ağabey:
Bu tür fidancıları deşifre etmek gerkmiyormu?
Hiçkimse kimsenin hayelleriyle geleceğiyle üç kuruşluk menfaat uğruna alay edercesine oynamamalı.Amcaoğlu bir arkadaşının aracılığıyla ile Konyadan 60 adet fernor ve ronde getirtmiş ve dikmiş.Köye gittğimde fidanlara bakalım diye bahçeye gittik.Benim tavsiyemle 8*7 olarak dikilmişti.fidanların hiçbirinin aşılı olmadığını tesbit ettik Arkadaşını aradık kendisinin fidandan anlamadığını oda başka arkadaşının aracılığıyla temin ettiğini öğrendik.Biz firmayı bilmiyoruz.Onlar firmayı arayıp bize döndüler.Verilen cevap şuydu;bizim aşılar KEMİK aşıdır,fidanların arkasındayız.Sertifika yok.Neyalım lanet olsun deyip sineye çektik.Şimdi çeşit değişimi yapacağız artık.Herkese başarılar dilerim kolay gelsin.

Lilium
17-05-2016, 12:38
Sayın LİLİUM

Sy permakültür ve benim yaşadığım cevizde 2-3 yaşında bile komple kuruma hakkındaki görüşlerinizi daha bilgili biri olarak alma imkanımız olur mu?
Sy Permakültür

Sayın efedag, bölgenizi tam olarak bilmiyorum, o nedenle cevap veremedim. rakımınız nedir? bahçe nasıl bir bölgede? toprak yapınız nasıldır? nasıl bir sulama periyodunda suluyorsunuz? Verdiğiniz fidan başı gübre miktarı ne kadar? Bölgenizde ceviz varmı? Don çukurumudur, (Vs) bu ve bunlar gibi bir sürü etken var, en güzel bilgiyi bölgede yaşayan yaşlı insanlardan alabilirsiniz aslında.

Gübre dedimde yaşadığım bir olay aklıma geldi anlatayım. Anlatmamın sebebi de bilincli biri bu olayı görmemişse ve yapanda bunun hata olduğunu bilmiyorsa yapılan hatayı anlamanın imkanı yok,

Bahceyi Budamaya çağırdılar gittim budamaya başladım ben ağaç etrafında gezinirken bir şekilde ağaç kök çevresinde öbek şeklinde haddinden fazla üstü örtülmüş örtülmemiş gübreyi görünce vurulmuşa döndüm emin olmak için ayağımla şöyle karıştırdım yahu bu zirai gübre ve öbek öbek dökülmüş, bahçenin bakıcısını çağırdım gösterdim bu ne? bu uygulamanın ne olduğunu bana anlatırmısın? abi ziraat mühendisimiz böyle dedi böyle yaptık. Çağırın ziraat mühendisini,

Mühendis geldi. bu nedir bana anlatırmısın? Abi ben böyle yapmalarını söylemedim ben ağacın 40-50 cm etrafına cukur açın gömün dedim onlar işciler böyle yapmış.

İyide burada ki gübre verilmesi gerekenden de çok fazla bir sorumlu mühendis olarak gelip gezip denetim kontrol etmiyormusun veya gözetimin altında niye yapmıyorsun, bu gübre bu ağaçları yakar dediğimde, abi bu gübre yavaş salınımlı bir gübre yakmaz, Sinirden Gülme krizine tutuldum, Uzatmayayım bahçe sahiplerinede söyledim bu gübreyi derhal alın ya da etrafa dağıtın yapmadığınız taktirde Ağaçlarda kuruma daha az zararlarda da ağaçlarda gelişim durması yaşarsınız, mühendisi dinlediler Yapmadılar, bir sonraki sene gördüm ki söylediğimi yaşadılar.

Bu ve bir sürü benzeri durumlarda kurumalar görülür hatanın ne olduğunu bilinmediği sürece nedenlerini de kimse söyleyemez ya da şundan der geçer, en güzeli bahçe sahibinin bilinclenerek neler yapıldığı neler verildiği ne kadar verildiği, ne eksiklik olduğunu neye ihtiyac olduğunu biraz olsun bilmesi, Bakımda, sulamada, gübrelemede toprak yapısı çok önemlidir toprak koşullarınıza göre bakım programı yapmalısınız internette bir sürü fizibilite raporları uçuşuyor geçen gün bir tanesine denk geldim haftada iki sulama ve gübreleme yapacaksınız diyor, yok böyle bir şey, böyle yaparsan fidanlar kurur ve nedenini araştırır durursun bulamazsın. Hiç bilmiyorsanız hiç toprak bilginiz yoksa bölgenizdeki yaşlı insanlara sorun araştırın yaşlıları yaşlı görüp küçümsemeyin onların bir çok tecrübeleri vardır içlerinde yardım etmek için can atanların var olduğunu biliyorum.

Beşiktepe
17-05-2016, 15:36
Bu kadar bilgi kirliliğinde resmen şevkim kırıldı.. 58 dönüm 2 tarladan oluşan bir bahçe kurma niyetindeyim ve ulaştığım bilgileri yazmak istiyorum.Belki birilerinin ufkunu açar,belki birileri de yazdıklarım da eksik kaldığım yanları tamamlar benim de ufkumu genişletir.
Orman mühendisini ayarladım.Jeologu ayarladım.Hiç bir şeye başlamadım daha çünkü bahçe kuruluş maliyet kalemlerini tek tek çıkarıyorum. Bunlar,

Toprak ve Su analizi,(Makro.30-60-90-120 cm) + proje bedeli = 5000 TL
Jeolog - Suyun varlığı,hacmi,yeterliliği ve tahmini metrajı (Net metraj kimse veremiyor)
jeolog tarla başı 500 TL den 1000 TL istiyor. Suyun tesbitini yapacak. Tahmini ihtimal 70-80 mt ler. Metresini 90 TL ye sodajcılar kazıyor.
her iki tarla 80 mt de yeterli su çıksa, tarla başı 90 TL*80 mt = 7200 TL
2 tarla 14.400 TL
Yani; Toprak ve su analizi + proje bedeli + jeolog keşif + sondaj = 20.400 TL
8*6 dikim 58 dönüme 1200 fidan, 20 TL den alsan = 24.000 TL
Tel örgü ile çevirme işlemi takribi fiyat (mt 20 tl) = 30.000 TL
1*1*1 m JCB ile çukur açma (saatte 12 tane açsa 100 saat = 10.000 TL

Ağır toplar bunlar ve toplam maliyet 84.400 TL

Başka maliyetler;
Tekli patlatma : 1000 TL
Sürme : 1000 TL
Herek(kendim yapıcam,meşe)1200 adet : 2000 TL
Fidanları dikme beden işçiliği : 4000 TL

Plastik boya,sutut,yeme içme vs yuvarla etti : 10.000 TL

Bahçeyi kurduk Maliyet 94.400 TL.

Ne kaldı geriye ?
-Damlama sulama sistemi
-Su deposu
-Suyu yeraltından depoya pompalayacak ekipman..

Şimdi Çevre Orman Müdürlüğü 15 yıl sonra geri ödemeli Kredi için projeyi görmeden rakam veremem diyor. Projeyi yapacak orman mühendisi Çevre Orman Müdürlüğünün vereceği kredi 30.000 TL yi geçmez diyor.(Peyder pey)
Tarım İl müdürlüğü mavi sertifikalı ekersen dönüm başına 240 TL "HİBE" fidan desteği veririm diyor.
Tarım il Müdürlüğü sulama sisteminin % 50 sini HİBE,gerisini sıfır faizli Ziraat bankasından kredi verdirrim diyor.
Kıt kaynaklar,sınırsız ihtiyaçlar. Gelin çıkın bakalım işin içinden..

musculus
17-05-2016, 19:37
Beni dinleyeceğinizi sanmam ama yine de yazayım.
Kesinlikle bu araziye ceviz dahil hiç bir meyve ağacı girişiminde bulunmayın.
100 bin liranın 50 bin lirasıyla çoban evli bir koyun damı yaptırın ve de 50 bin lirası ile koyun alın bakın keyfinize...
Ama beni dinlemeyip ceviz işine gireceğiniz kesin.:)

dere1974
17-05-2016, 20:50
http://i.hizliresim.com/o7Q6E2.jpg (http://hizliresim.com/o7Q6E2)
7 yaşında verime yatmış 4x6 dikim chandler bahçem 12 mayıs 2016 çapa sonrası

Emek verilmiş, özenilmiş, güzel bir bahçe. Sizi tebrik ederim. Sulama ana borusu yeraltı sanırım. Biraz anlatır mısınız?

Beşiktepe
17-05-2016, 21:05
Beni dinleyeceğinizi sanmam ama yine de yazayım.
Kesinlikle bu araziye ceviz dahil hiç bir meyve ağacı girişiminde bulunmayın.
100 bin liranın 50 bin lirasıyla çoban evli bir koyun damı yaptırın ve de 50 bin lirası ile koyun alın bakın keyfinize...
Ama beni dinlemeyip ceviz işine gireceğiniz kesin.:)

:) İnsanlarla uğraşmaktan yılmış biri olarak,hayvanlarla da uğraşmak istemiyorum. Toprak ana ve yeşil bana huzur veriyor diyelim..

efedag
18-05-2016, 09:56
Sayın efedag, bölgenizi tam olarak bilmiyorum, o nedenle cevap veremedim. rakımınız nedir? bahçe nasıl bir bölgede? toprak yapınız nasıldır? nasıl bir sulama periyodunda suluyorsunuz? Verdiğiniz fidan başı gübre miktarı ne kadar? Bölgenizde ceviz varmı? Don çukurumudur, (Vs) bu ve bunlar gibi bir sürü etken var, en güzel bilgiyi bölgede yaşayan yaşlı insanlardan alabilirsiniz aslında.

Gübre dedimde yaşadığım bir olay aklıma geldi anlatayım. Anlatmamın sebebi de bilincli biri bu olayı görmemişse ve yapanda bunun hata olduğunu bilmiyorsa yapılan hatayı anlamanın imkanı yok,

Bahceyi Budamaya çağırdılar gittim budamaya başladım ben ağaç etrafında gezinirken bir şekilde ağaç kök çevresinde öbek şeklinde haddinden fazla üstü örtülmüş örtülmemiş gübreyi görünce vurulmuşa döndüm emin olmak için ayağımla şöyle karıştırdım yahu bu zirai gübre ve öbek öbek dökülmüş, bahçenin bakıcısını çağırdım gösterdim bu ne? bu uygulamanın ne olduğunu bana anlatırmısın? abi ziraat mühendisimiz böyle dedi böyle yaptık. Çağırın ziraat mühendisini,

Mühendis geldi. bu nedir bana anlatırmısın? Abi ben böyle yapmalarını söylemedim ben ağacın 40-50 cm etrafına cukur açın gömün dedim onlar işciler böyle yapmış.

İyide burada ki gübre verilmesi gerekenden de çok fazla bir sorumlu mühendis olarak gelip gezip denetim kontrol etmiyormusun veya gözetimin altında niye yapmıyorsun, bu gübre bu ağaçları yakar dediğimde, abi bu gübre yavaş salınımlı bir gübre yakmaz, Sinirden Gülme krizine tutuldum, Uzatmayayım bahçe sahiplerinede söyledim bu gübreyi derhal alın ya da etrafa dağıtın yapmadığınız taktirde Ağaçlarda kuruma daha az zararlarda da ağaçlarda gelişim durması yaşarsınız, mühendisi dinlediler Yapmadılar, bir sonraki sene gördüm ki söylediğimi yaşadılar.

Bu ve bir sürü benzeri durumlarda kurumalar görülür hatanın ne olduğunu bilinmediği sürece nedenlerini de kimse söyleyemez ya da şundan der geçer, en güzeli bahçe sahibinin bilinclenerek neler yapıldığı neler verildiği ne kadar verildiği, ne eksiklik olduğunu neye ihtiyac olduğunu biraz olsun bilmesi, Bakımda, sulamada, gübrelemede toprak yapısı çok önemlidir toprak koşullarınıza göre bakım programı yapmalısınız internette bir sürü fizibilite raporları uçuşuyor geçen gün bir tanesine denk geldim haftada iki sulama ve gübreleme yapacaksınız diyor, yok böyle bir şey, böyle yaparsan fidanlar kurur ve nedenini araştırır durursun bulamazsın. Hiç bilmiyorsanız hiç toprak bilginiz yoksa bölgenizdeki yaşlı insanlara sorun araştırın yaşlıları yaşlı görüp küçümsemeyin onların bir çok tecrübeleri vardır içlerinde yardım etmek için can atanların var olduğunu biliyorum.

Sayın Lilium

Gösterdiğiniz ilgiye çok çok teşekkür ederim.Bahçem Ankara nın Kazan ilçesinde rakım 891 toprak hafif alkali gübrelemeyi Toros ve Gübretaş firmalarının önerdiği şekilde haftada iki kez damlama sulama yapmaktayım.Bakım olayında sorun olduğunu sanmıyorum.
Özellikle karasal iklimde bu sorunların olduğunu hem değişik kaynaklardan okumakta hemde kendim birebir gözlemlemekteyim.Donlardan etkilenmesin diye kışa girmeden fidanlarımı bordo bulamacı ile ilaçladık dan sonra koruyucu olması için plastik boya ile boyamak da fidanların üzerine termoflex(su borularına geçen izalasyonu saglayan plastik kılıf) geçirmekteyim.Yazın gayet sağlıklı gelişim gösteren fidanları kış kontrolünde de canlılık yönünden sorun yaşamazken ilk baharda canlılığını yitirmek de vermiş oldukları sürgünler kurumaktadır.Bu olayı son 3-4 senedir yaşamaktayım.Her sene 30-40 adet fidan komple kuruduğu için yenisi ile degiştirmekteyim.Köklerini incelediğimizde herhangi bir sorun görünmemektedir.
Kuruyan fidanların altından gelen sürgünlerde hiçbir sorun yok hatta bu sene onları aşı yaptık.Yanlız gelecek sene bazı aşı yapan arkadaşlarında karşılaştığı gibi yeni sürgünlerinde aynı şey başına gelecek.
Bahçe komşularım ne donmasın diye tedbir aldı ne gübreleme sulama olayına bu kadar titizlendi sonuç aynı.
Sonuç olarak bir kısır döngü devam ediyor.Karasal iklimde ceviz özellikle de aşılı ceviz çok sıkıntılı .Gösterdiğiniz ilgiye tekrar çok çok teşekkür ederim.SAYGILARIMLA

ykaya194
18-05-2016, 10:52
7 yaşında verime yatmış 4x6 dikim chandler bahçem 12 mayıs 2016 çapa
sonrası

sayın Rıfat Tosun; Sonradan aralara dikilmiş görünen fidanların büyük ağaçların gölgesinde büyüme şansı bence çok az. Dolayısıyla kapalı ceviz bahçeleri için 8x6 m aralıklar en uygun aralık diyebilirim. 7 yaşında ağaçlar bu büyüklükte ise ileri yaşlarda hangi büyüklüğe gelir tahmin edebilirsiniz. Hele 6x4 m aralık mesafede dikilmiş bahçe 10. yılından sonra dalları birbiri içine girmiş olacak. Sonuçta güneş ve rüzgar alamayınca gerek hastalıklara meyilli gerekse meyve büyüklüğüde küçülme gibi bir çok olumsuzluklar yaşanacak ve verim düşüklüğü olacaktır.

Kolay gelsin.

Lilium
19-05-2016, 01:31
Yazın gayet sağlıklı gelişim gösteren fidanları kış kontrolünde de canlılık yönünden sorun yaşamazken ilk baharda canlılığını yitirmek de vermiş oldukları sürgünler kurumaktadır.

Siz ilkbahar kırağı ve ya donlarından etkileniyorsunuz.

İklimsel olarak iklimler değişti geçen yıl kısmen bizde 9 yaşlı ağaçlarda ve bu yıl da daha fazla bir şekilde kırağı donuna yakalanarak tüm meyva gözleri dondu ağaçlar kendilerini toparlayamıyor takipteyiz.

Doğa ile mücadele zordur hava şartlarını takip edip önlem almak gerekir, chandler geç donlara yakalanmıyor diye bir şey yok uyanma döneminde kırağı don olmuşsa etkilenir,

Lilium
19-05-2016, 01:58
Sonuçta güneş ve rüzgar alamayınca gerek hastalıklara meyilli gerekse meyve büyüklüğüde küçülme gibi bir çok olumsuzluklar yaşanacak ve verim düşüklüğü olacaktır.

Hastalık konusunda haklısınız,
Meyve büyüklüğünde çok bir sorun olmaz, meyve tutması olmuşsa iriliğe gelir asıl sorun meyva tutumudur meyve gözü oluşumudur, güneşin girmediği yerde meyve gözü oluşmaz oluşsa da meyveyi zor tutar ya da atar.

7 x 3.5 - (8 x 4 ceviz dikenler 8-9 yıl ürün alabilirler daha sonrası hüsrandır bilsinler.

3-4 yıl 5-6-7-8- yaş verim çok bir verim değildir, asıl verim 9-10 yaştan sonradır (Yani sizin 5-6-7-8- yaşlarında aldığınızı bir yılda bilemedin iki yılda alabilirsiniz ve sürekli artarak alabilirsiniz) 10 ve üstü verim bekleyenler 8x6 dan aşağı yapmasınlar.

Hesabınızı doğru yapın.

yilmazms
19-05-2016, 09:54
Sayin Lilium, guvendiginiz bir fidanci var mi bana onerebildiginiz? Bu kis acik kok yuksek sayida fidan dikme planim var. Fidan kalitesi benim icin cok cok onemli. Bir de dikim araligi 7x5 ok mi yoksa 8x6 veya 7x7 mi yapmaliyim. Daha sık ben de hatali olduguna inaniyorum. Selamlar

Sent from my GT-N7105 using Tapatalk

Lilium
20-05-2016, 02:26
Sayin Lilium, guvendiginiz bir fidanci var mi bana onerebildiginiz? Bu kis acik kok yuksek sayida fidan dikme planim var. Fidan kalitesi benim icin cok cok onemli. Bir de dikim araligi 7x5 ok mi yoksa 8x6 veya 7x7 mi yapmaliyim. Daha sık ben de hatali olduguna inaniyorum. Selamlar

Sayın yilmazms, o konuda rahat olun, gerek kendi fidanım yetmezse göz verdiğim arkadaşımdan temin ederim, sertifika, istiyorsanız sözleşme de yaparız, gerekirse yakınsak bakımlarını da üstlenirim. yeriniz nerede bilmiyorum.

Ben her zaman 8x6 dan aşağıya düşmeyin demişimdir yine aynı şeyi söylüyorum ama yine her zaman dediğim gibi kimin ne yapacağına da çok karışamam.

Bu konuda sizi görsel olarak ikna edebilirim gelin görün zaten ikna olacaksınız. forumlarda çok konuşmaya gerek yok, görünce ne yapacağınıza kendiniz karar verirsiniz zaten.

yilmazms
20-05-2016, 09:34
Tesekkur ederim, sertifika mutlaka olmali ve sozlesme ile bakim dahil bir anlasma yaparsak cok iyi olur. Insan gucu konusunda sorun yok yonlendirme gerekecektir. Yerim susurlukta, email adresiniz varsa alabilir miyim? Iyi gunler

Lilium
20-05-2016, 23:03
Yakınmışız sorun olmaz. mail adresimi özelinize yazdım.

yilmazms
22-05-2016, 00:33
Email attım. Selamlar

musculus
22-05-2016, 17:39
mail nedir ya cep telefonlarınız yok mu:)

Ethio
22-05-2016, 22:20
Herkese merhaba. Benim arazim Konya da ve 1640 rakimda. Fernor cinsi fidanlarim var ve 2-3 yaş araligindalar. Malumunuz rakım çok yüksek olunca soguklar korkulu ruyam idi. Bilmiyorum bu forumda marka verilebiliyor mu ama soguklara karşı Yeditepe Universitesi nin bakteriyel bir ürünü olan Bactocold ürününü denedim ve hiç bir fidanim soguklardan zarar görmedi. Birçok farklı rakimdaki bahcelerden hep kötü haberler aldım ama şükür benim bahcemde o zarar yok. Fernor + bactocold ilaci bana iyi geldi. Pek ucuz bir urun değil ve kasim ayindan sonra 3-4 defa 1 aylik periyotlarla uygulamaniz gerekiyor ama fidanimin ölmesinden, hevesimin kirilmasindan, yeniden fidan ekim işleri ile ugrasmaktan ve yıl kaybetmektense ödeyip kurtulun bence. Ilac ı almamakla gideceginiz yol zaten bundan daha masraflı :) bir defa uygulayip sonra benim bahcemde faydası olmadi diyecekseniz hiç alıpta zahmet etmeyin kendinize. Adam akıllı 3 defa uygulama yapilmasi gerek Kasım - Nisan araliginda. Ben insanlik gorevimi yaptım, gerisi size kalmış :))

efedag
23-05-2016, 11:53
Sayın Ethio
Daha önceki mesajlarınızı da detaylı inceledim.Sizin de don nedeni ile daha önceki yıllarda fidan kayıplarınız olmuş.Tavsiye ettiğiniz Bactocold isimli mikrobiyal gübrenin prospektüsünde açıklayıcı bilgiye ne yazık ki rastlamadım.Daha çok reklam içerikli bilgiler veriyor.Ağaçlar geç uyandıkları için rakımın yüksek olması tek başına donlar açısından bazen avantajda olabiliyor.Bactocold hakkında deneyim sahibi biri olmanız bilgi açısından mükemmel bir kaynak.sizden mümkünse öğrenmek istediklerim Bactocold uygulamayan aynı yöredeki diğer bahçelerde bu sene durum nasıl?
Bu ürünü Malatya gibi geçimini çifçiliğe bağlıyan diğer üreticiler neden uygulamaz da iki senedir donlardan çok büyük zarar görürler.
Sağlık açısından nasıl bir ürün? Saygılarımla

Rıfat Tosun
23-05-2016, 12:30
Sayın ykaya194
Bahçeyi 8x6 olarak tesis etmiştik ancak 3. yılda gelen öneriler doğrultusunda çit dikim şeklinde 8 metrelik aralara dikim yaptık sonradan dikilen fidanların gelişiminde bir sorun yok ayrıca chandler çeşit olarak devasa büyüyen bir tür deyil. doğru budama ile sonuç alınabileceğine inanıyorum. 6. yaşı ile 7. yaş arasında ağaçlarda büyüme çok az giderekte daha durağan hale geliyorlar. bahçeyi sürekli gözlemliyoruz. sayın Lilium meyveleri atabileceğinden bahsetmiş. Artık net olarak biliyoruzki chandler çeşidi 7-8 yaşına kadar silkme yapıyor. bu senede 6 lı 5li meyve uclarından 2 şer 3 er tanesini hemen hemen nohut tanesi kadarken attı. 2 li ve 3 lü meyve uçlarında bir silkme yaşanmadı.
Sonuçta sizin söylediğiniz gibi bir sıkıntı yaşanırsa bahçede seyreltmeye gidilir. Ben bu işi amatörce yapıyorum. Saygılar

musculus
23-05-2016, 16:30
Herkese merhaba. Benim arazim Konya da ve 1640 rakimda. Fernor cinsi fidanlarim var ve 2-3 yaş araligindalar. Malumunuz rakım çok yüksek olunca soguklar korkulu ruyam idi. Bilmiyorum bu forumda marka verilebiliyor mu ama soguklara karşı Yeditepe Universitesi nin bakteriyel bir ürünü olan Bactocold ürününü denedim ve hiç bir fidanim soguklardan zarar görmedi. Birçok farklı rakimdaki bahcelerden hep kötü haberler aldım ama şükür benim bahcemde o zarar yok. Fernor + bactocold ilaci bana iyi geldi. Pek ucuz bir urun değil ve kasim ayindan sonra 3-4 defa 1 aylik periyotlarla uygulamaniz gerekiyor ama fidanimin ölmesinden, hevesimin kirilmasindan, yeniden fidan ekim işleri ile ugrasmaktan ve yıl kaybetmektense ödeyip kurtulun bence. Ilac ı almamakla gideceginiz yol zaten bundan daha masraflı :) bir defa uygulayip sonra benim bahcemde faydası olmadi diyecekseniz hiç alıpta zahmet etmeyin kendinize. Adam akıllı 3 defa uygulama yapilmasi gerek Kasım - Nisan araliginda. Ben insanlik gorevimi yaptım, gerisi size kalmış :)) Ben de 3 yıldır donlardan ceviz alamıyorum. Bactocold yüzde 70 don garantisi verebilirse 3 uygulama değil 10 uygulama yapmaya razıyım.

permakültür
23-05-2016, 16:36
Sn. Ethio bilgi için çok teşekkürler.

Hemen firmanın mühendisi ile görüştüm bilgi aldım. Bu uygulama ile atılan bacteriler bitkinin bünyesinde özel bir protein oluşumu sağlıyormuş ve bu proteinler antifriz etkisi yapıyormuş.
Toprak analiz sonucumu göndereceğim, gübreleme programı sağlayacaklar. Başka organik gübreleride mevcut.

Sn. Efedağ;

Firma ile telefonla görüşün, hertürlü bilgiyi alabilirsiniz.

recycan
23-05-2016, 18:41
Bende ticari olarak değil sadece ceviz aşığı bir kişi olarak 2015 mayıs 22 de erzurum tortum ilçesine diktigim 1400-1450 rakım fernor,maraş 18,sutyemez,kaman1,sebin fidanlari yanlış gubreleme den veya bilmediğim bir nedenden neredeyse hiç sürgün veemedi,yapraklar karardi ve döküldü,şimdi de tepe kısmından uyanmalar başlamıştı soğuk vurdu,ama yinede pes etmediler ve çoğusu asi yerinin üstünden uyanmaya başladı,sonuç ne olur bilmiyorum en zayif durumda olanlar maraş 18 ler ,bir tane fernor tamamen kurudu.Resimde paylaştığım fernor aşı yerindenmi yoksa anaç kismindanmi uyanmaya başlamış.Burada birçok bilgi edindiğim çok değerli ceviz yetistiricileri benimde sorularima cevap verirlerse minnettar kalirim.

enginyilmaz
23-05-2016, 19:08
Don vurmuş. Araziniz büyük ihtimal vadi tabanında. Vadi tabanlarında don çukuru olur. Araziniz vadi tabanından rakım olarak 100-150 metre yukarılarda olsaydı hiçbir şey olmazdı.

recycan
23-05-2016, 20:19
Buda şebin cinsi en iyi gelişim gösteren bu.Engin bey doğru vadi tabanında bu sorunu hep yaşarız o zaman oyle mi.

permakültür
23-05-2016, 20:21
Herkese merhaba. Benim arazim Konya da ve 1640 rakimda. Fernor cinsi fidanlarim var ve 2-3 yaş araligindalar. Malumunuz rakım çok yüksek olunca soguklar korkulu ruyam idi. Bilmiyorum bu forumda marka verilebiliyor mu ama soguklara karşı Yeditepe Universitesi nin bakteriyel bir ürünü olan Bactocold ürününü denedim ve hiç bir fidanim soguklardan zarar görmedi. Birçok farklı rakimdaki bahcelerden hep kötü haberler aldım ama şükür benim bahcemde o zarar yok. Fernor + bactocold ilaci bana iyi geldi. Pek ucuz bir urun değil ve kasim ayindan sonra 3-4 defa 1 aylik periyotlarla uygulamaniz gerekiyor ama fidanimin ölmesinden, hevesimin kirilmasindan, yeniden fidan ekim işleri ile ugrasmaktan ve yıl kaybetmektense ödeyip kurtulun bence. Ilac ı almamakla gideceginiz yol zaten bundan daha masraflı :) bir defa uygulayip sonra benim bahcemde faydası olmadi diyecekseniz hiç alıpta zahmet etmeyin kendinize. Adam akıllı 3 defa uygulama yapilmasi gerek Kasım - Nisan araliginda. Ben insanlik gorevimi yaptım, gerisi size kalmış :))

Sn. Ethio,

Siz bu ürünü kaç yıldır uyguluyorsunuz? Çevrenizde başka kullanıpda başarılı sonuçları alanlar oldumu? Biraz daha deneyimlerinizin detayını paylaşabilirmisiniz.

enginyilmaz
23-05-2016, 20:28
Aynen. Her zaman yaşarsınız. İstisnalar kaideyi bozmaz.

recycan
23-05-2016, 20:29
Sayın enginyilmaz aslinda tam vadi tabani sayılır mi bilmiyorum dagin eteginde,arazinin 50 -100 mt aşağısi var akarsu geçiyor,uzakligi 400-500 mt.

coskunsarıkaya
23-05-2016, 20:43
İyi akşamlar foruma hoş geldiniz.
Resimde tam belli olmuyor ancak;fidanın üst kısmı canlı gibi duruyor .Konrol ediniz canlı ise nokta gözler zarar görmemiştir ve patlar.Bu riske girmemiş olursunuz.Ya da biraz bekleyip üstadların yorumunu bekleyelim.
Bu arada bahçen hayırlı olsun kolay gelsin.

recycan
23-05-2016, 20:43
Buda arazinin yukardan görünüşü,eğer gelişim gosterirlerse etrafindaki diğer kisimlarada dikilecek, alt kısmını simdiden sürdürdüm.Büyük risk varsa diğer kısımlara dikim yapmayayim.

enginyilmaz
23-05-2016, 20:47
Fotoğrafa göre araziniz düz yerde, vadi tabanında gibi.

recycan
23-05-2016, 20:53
Sn coşkunsarikaya çok teşekkür ederim,bahçem küçük sayılır haftasonlari vakit gecirmek vede cevize olan hasretimi biraz dindirmek için bu çaba.Evet üst kısmı canli uyanan gözler var ,resimde pek belli olmuyor alt kisimdakinin ayni renginde ve daha çok küçük.Ama alt kısımdaki asidanmi bilmiyorum.Artık burada üstadların ymbilgileriyle birşeyler yapmaya calisicaz.Buradan öğrendiğim çok şey var,memlekette su tut boyasını fidan için kullanmayi bilen kimseye rastlamadim,çok zor buldum.

coskunsarıkaya
23-05-2016, 21:31
Göz rengi ne olursa olsun göz yaşlarının rengi aynıdır;cevizde cinsleri ne olursa olsun gözler kırmızı sürer.Yeşil sürgün sıkıntılı demektir.İlkbahar geç donlarıyla tanıştınız.En önemlisi sonbahar erken donları, tanışmanızı istemem.Biri sürgünleri diğeri ağacı kurutuyor.Sn permakültür bu konudan muzdarip iletişime geçmenizi öneririm iyi akşamlar.

Ethio
23-05-2016, 21:58
Merhaba arkadaşlar. Sn.Efedağ ın farkettiği gibi benimde soğuklardan ve özel bir firmanın yanlış damlama sistemi tasarımından dolayı çok fidan kayıplarım oldu. 700 fidanım var şu an ama bu noktaya neredeyse 400 fidan kaybederek geldim. 400 fidanı ekerken de nakliyesi, işçisi, gübresi derken 600 fidan alırmış gibi masraf ettim. Son 3 yılda belki 5-6 yıllık emek çektim ve şahsi olarak çok yıprandım. Damlama sistemini düzeltme şansım vardı ve yaptımda ama iklime bir şey yapamazdım. Diğer yandan da 35.000 m2 alanda o işe başlamıştık ve geleceğimizi orada planlıyorduk. Orayı kendi başına bırakıp dönüp gelemezdim.

Bereket TV de Bitki Besleme Saati programını çok severek izlerim ve faydalı bilgiler alırım. Orada konuk hoca olan Prof.Dr. Metin hocayı yine bir bölümde dinlerken bünyesinde görev aldığı Yeditepe Üniversitesinin soğuklara karşı bakteriyel bir ürün geliştirdiklerini ve Isparta da deneme tarlalarında çok iyi sonuçlar alıklarını söyledi. Hemen internetten Yeditepe Sağlık olarak bilinen firmanın detaylarına ulaştım ve telefonla bazı bilgiler aldım. Deneme siparişim sadece 1 bidon idi ve 25 kg idi sanırım. Fiyatı da 260 TL civarında idi.

Hesaplarıma göre fidanları yıkarcasına 3 farklı ay içerisinde uygulama için bu miktar bana yetiyordu ve gerçekten yetti de. İlk uygulama Kasım ayı içerisinde, sonraki Ocak, sonraki Mart ayı içerisinde yapıldı yanlış hatırlamıyorsam. Gerçi uygulama dozu ve zamanı ürün üzerinde detaylı olarak var.

Bu ürünü köyde başka arazilerde deneyen olmadı, çünkü böyle şeylere inanmıyorlar ve para tuzağı olarak görüyorlar. Benim tarlamdan yaklaşık 120 mt daha aşağı rakımda bulunan diğer 3 ceviz bahçesinde Fernor, Şebin, Kaman, Chandler fidanları var ve tüm bu bahçelerde don zararına rastlandı. 1 2 ve 3 yaşındaki fidanlarda kuruma gerçekleşti. Ne kadarı kurudu veya zararlandı ****** bilemem, bahçe benim değil ama çok şikayetler duydum bahçe sahiplerinden. Konya merkezde 1000 rakımda ise durum çok daha korkunç. Tabi bu fidanların ne cins olduğunu kimse bilmiyor. Açıkçası onların ne sorun yaşadığı değil, benim içinde bulunduğum çıkmazdan nasıl kurtulacağım önemliydi benim için o an.

Tekrar 100-150 fidan alıp ekme retüeline girmektense bu ürüne bir şans vermek istedim. Bu kararı alırken Metin Hoca yı TV de birçok programda izlerken verdiği güzel bilgiler ve samimi paylaşımlar yapması benim açımdan çok etkili oldu. Güven duydum kendisine. İkinci sebebim bakteriyel ürünleri geçen sene bitki gelişimi için kullandığımda çok güzel netice almam sebebiyle bu bilim dalına bir sempatim oluştu. Üçüncü sebebim milli bir bakteriyel ürünü ithal ürüne karşı denerken milliyetçilik hissiyetim idi. Dördüncü ve en önemli sebebim ise başka bir şansım olmaması idi. Böyle bir ürünü bulup kullanmaya mecburdum.

Bu sene fidanlarım 3 hafta daha erken gözleri patlatmışken yani Nisan sonu soğuğundan zararlanmaya daha açık iken hamd olsun hiç bir sıkıntı yaşamadım. Ne patlayan gözlerde ne de henüz patlamayanlarda... Forumda diğer arkadaşların don zararı ile ilgili anlattıkları ve içinde oldukları ruh halini aynen yaşamış biri olarak, Bactocold gibi bir ürüne şahsen inanmışken bunu diğer arkadaşlarımla da paylaşmalıyım diye düşündüm. Zaten tüm bu sorunları yaşayan arkadaşlar alternatif bir yol bulmadıkça ya fidan alıp ekmeye devam edecekler **** bu işi bırakıp gidecekler.

Bu ürün 100 lt suya 3-4 litre eklenerek kullanılıyor. Herkes bahçesinin kaç lt gübre tankı ile ilaçlandığını biliyordur. Hesabınızı yaptıktan sonra aslında bidon bidon almanıza gerek olmadığını göreceksiniz. Belki birçoğumuza ben gibi 1 bidon yetecektir.

Belki çok teknik bir tablo çizemedim veya teknik olarak kesin doğru denilebilecek şeyler söyleyemedim veya ölçemedim ama ben gönül rahatlığıyla diyebilirim ki bu sene 1640 rakımda soğuk sebebiyle fidan veya göz kaybı yaşamadım. Seneye ne olur bakarız, yine paylaşırız ömrümüz olursa ama o güne kadar Allah binbir emekle dikilen hiç bir fidanı kurutmasın diyerek herkese iyi geceler diliyorum.

Ethio
23-05-2016, 22:35
Sn. Efedağ ın belirttiği gibi bu ürün geçimini çiftçilik ile sağlayan insanlar için çok değerli olabilir. Tabi ki ürünün varlığından haberdar edildiği ve alım gücüne uygun seviyelerde ücretlendirildiği sürece. Diyelim ki ben şans eseri bu sene zararlanma görmedim. Bunu gelecek sene en fazla 5*10 gönüllü üyemizin bu ürünü bahçesinde (en azından bir bölümünde) deneyerek ve değerli hocalarımızda bize bilimsel olarak yardımcı olursa, ürünün nasıl olduğunu kesin anlarız. Bu forumda nasıl yüzlerce bilgili üye, biz acemilere faydalı bilgiler sağlıyorsa, bizde çevremizde bu üründe haberi olmayan çiftçileri haberdar ederek yetiştiricimize ve ülkemize faydamız olur. Yapmamız gereken Ekim Kasım ayı gibi tekrar forumda bu konuyu gündeme almak. Şu an için yapacak birşey yok.

Bu arada ürün kapalı bidonda bile çok pis kokuyor. İnsanların girip çıktığı yerlerde kesinlikle tutulamaz ve depolanamaz. Kullanmadan hemen önce firmadan almak en mantıklısı :) Yanlış hatırlamıyorsam depolama için +4 ve +35 derece arası sıcaklıkşartı var. Bu şartta sağlanmalı. Sağlıcakla kalın.

musculus
23-05-2016, 22:38
Sayın ethio
Şunu tecrübe ettinizmi? Eğer ettiyseniz bu benim için çok önemli. Cevizler uyandıktan sonra yani tomurcuklar patladıktan sonra eksi 3-4 derecelerde hava sıcaklığı oldu ve de uyanan gözler bu donlardan etkilenmediler diyebilirmisiniz?
Teşekkürler...

Lilium
23-05-2016, 22:55
Hemen firmanın mühendisi ile görüştüm bilgi aldım. Bu uygulama ile atılan bacteriler bitkinin bünyesinde özel bir protein oluşumu sağlıyormuş ve bu proteinler antifriz etkisi yapıyormuş.

Belki doğru olabilir, Peki bunu niye prospektüsünde açıklamamışlar keşke sorsaydınız.

Organik Gbreler BACTOCOLD | Bactogen Organik Tarm | Organik gbreler | Mineral gbreler | Arganomineral Gbreler | Biyolojik Mcadeler rnleri (http://www.bactogen.com/detay/urunler/organik-gubreler/bactocold_138.html)

musculus
23-05-2016, 22:57
Bu sene fidanlarım 3 hafta daha erken gözleri patlatmışken yani Nisan sonu soğuğundan zararlanmaya daha açık iken hamd olsun hiç bir sıkıntı yaşamadım. Ne patlayan gözlerde ne de henüz patlamayanlarda..
Pardon heyecandan görmemişim yazdığınızı.Sorumu cevaplamışsınız. Konya gibi 1640 metre rakımlı bir köyde nisan ayında elbette eksi dereceler olmuştur.Demekki ürün faydalı. Parası da 260 tl. çok değil. Kullanıbilir bir ürün o zaman.

musculus
23-05-2016, 23:11
BU arada Konya nın en yüksek rakımlı (1500 metre) ilçelerinden biri Derbent. Nisan 2016 ayında hiç eksi dereceleri görmemiş.
Derbent için Nisan Ayı Hava Durumu 2016 - Konya Türkiye İçin AccuWeather Tahmini (TR) (http://www.accuweather.com/tr/tr/derbent/318787/april-weather/318787?monyr=4/1/2016)

Lilium
24-05-2016, 03:00
Sayın ykaya194
Bahçeyi 8x6 olarak tesis etmiştik ancak 3. yılda gelen öneriler doğrultusunda çit dikim şeklinde 8 metrelik aralara dikim yaptık
Keşke 8x6 kalsaydınız.

sonradan dikilen fidanların gelişiminde bir sorun yok ayrıca chandler çeşit olarak devasa büyüyen bir tür deyil. doğru budama ile sonuç alınabileceğine inanıyorum.

Sonradan dikilen fidanlarda gelişimde bir sorun görünmemesi doğaldır,sorun ileridedir. chandler ceşidi devasa büyüyen bir ağaç değil ama 3-4 mt lerede sığacak bir ağaç değil. Doğru budamayla nasıl sonuç alacağınızı anlatırmısınız? yani ne yapacaksınız ağaç büyüdükce siz kesip küçük mü tutacaksınız?

6. yaşı ile 7. yaş arasında ağaçlarda büyüme çok az giderekte daha durağan hale geliyorlar.

Evet meyveya yatışından bu durağanlık doğrudur ama öyle kalacaklar diye bir şey yok 10 yaşlara kadar gelişimin devam ettiğini görüyoruz.

sayın Lilium meyveleri atabileceğinden bahsetmiş. Artık net olarak biliyoruzki chandler çeşidi 7-8 yaşına kadar silkme yapıyor. bu senede 6 lı 5li meyve uclarından 2 şer 3 er tanesini hemen hemen nohut tanesi kadarken attı. 2 li ve 3 lü meyve uçlarında bir silkme yaşanmadı.

Bir şeyleri yanlış anlamayalım, bazı sorulara cevap veriyoruz o cevapları kendi doğrunuzmuş gibi algılamayınız lütfen, genel bir ifadeyle şöyle ifade edeyim, Meyve atımı her yaşta görülür ( genç fidanlarda ve meyveya yatmamış fidanlarda iyi bakımlı dinç fidanlarda meyve dökümü ya da diğer ifadeyle meyve atımı daha çok görülür) bu sizin verime yatmış ağacınıza verdiğiniz gerek budama gerek besin dengeleriyle ilgilidir, Şayet siz bu dengeyi oturtamadıysanız ya ağacınız meyve tutumu yapar fakat gelişemez bir sonraki yıla zayıf kalır, ya da fazla budama yaparak ve ya besinini fazla vererek dince kaçar yine meyveyi atar, Arkadaşlar verim budaması diye bir ifade şekli vardır bu boşuna söylenmemiştir bu ifadeye çok dikkat ediniz. ne demek istediğini iyi algılayınız.

Sık dikimlerdeyse 8-9 yıl sorun yaşamayabilirsiniz daha ilerideki yıllarda dalların bir birine geçeceğinden rüzgar ve güneşin girmediğinden meyve gözü oluşamaz meyve gözlerinde kurumalar görülür,meyve tutumu olmaz, oluşan nemi bahçe atamaz mantari hastalıklar oluşur meyve alsanız da meyvadan hayır gelmez ha bire ilaca yüklenirsin ilaç şirketlerini zengin edersin.

Ben ağacı öyle keserim böyle küçük tutarım, efendim şu dalı şöyle kesersen meyveya yatar bir daha büyümez gibi ifadeler doğru olmadığını çok kereler söyledim bir daha söylüyorum Ağaç kendi doğal formuna gelir gelmeye çalışır bizim yaptığımız budamalarla kontrollü gelişim ve enerjisini dala kabuğa değilde meyveye yöneltmektir harçatmaktır bu kontrollerle de ağacın taç yapısını birden büyütmek yerine yıllara yayarak en iyi verimi elde etmek ve bu doğrultuda da gelişimini sağlamak, gelişimi durdurmak diye bir şey asla söz konusu değil.

Sonuçta sizin söylediğiniz gibi bir sıkıntı yaşanırsa bahçede seyreltmeye gidilir. Ben bu işi amatörce yapıyorum.

Sayın Rıfat Tosun, bu işi amatörce yapabilirsiniz, amatörce yaptığımız yerler de var profesyonelce yaptığımızda bu bizler için bir sıkıntı olmaz benim bahçemde küçük ve bir sürü yanlışlar var kime ne der geçeriz, fakat paylaşımları bilgilendirmelerimizi yaparken doğru olan üzerine yaparsak büyük kapama bahçe kuran ticari anlamda bahçe kuran arkadaşlara yardımcı oluruz yanıltmamış oluruz.

Birde şu seyreltmeye gidilir sözcüğü o kadar kolay söylemişsiniz ki, çok kolay basit gibi ifade etmişsiniz, başıma geldiği için yazıyorum o kadar zor ki aslında bunu yaşayınca anlayacaksınız şimdi ne söylesem ifade edemem.

...

Ethio
24-05-2016, 07:48
Herkese merhaba. Sn musculus un mesajına atfen; accuweather bir hava tahmin merkezidir malumunuz. Bu sebeple Nisan 2016 da hiç eksileri görmemiş demek doğru olmaz. Meteoroloji Genel Müdürlüğü nun Derbent merkez 1460 rakımda istasyonu var ve mayis başında haftalık sıcaklık verisine baktığımda orada bile 2 defa -3 leri gördüğümu hatırlıyorum. Şu an o sayfayı bulamadım ama -3 leri net hatırlıyorum. Benim arazinin 1640 mt de yani yaklaşık 200 mt daha yüksekte. Bilimsel çalışmalar 100 mt de 1 derece ısı düşer diyordu bildiğim kadarıyla ve benim şahsi tecrubelerimde bunu destekliyor. Yani Derbent merkez ile benim arazi sıcaklığı gerçekten 2 derece daha farklı. Buda -5 derece eder demek oluyor ama kesin veri değil.

Size daha güzel bir haber vereyim. Arazimde sıcaklık ve nem ölçüp depolayan bir kaydedici var. Her 30 dakikaya bir veriler ölçülüp kaydediliyor. kaydediciden verileri hafta sonu alıp (yağışlar sebebiyle gidemeyebilirim belki) forumda sizinle paylaşabilir.

Saygılar

ykaya194
24-05-2016, 09:45
Büyüklerimizin bir sözü vardır: "güneş girmeyen eve doktor girermiş" Sık dikim yaparak birim alandan daha fazla ürün almayı amaçlamak yerine, ağacın daha iyi güneş almasını ve bahçede yeteri kadar hava sirkilasyonu sağlayarak kaliteli ürün almak bence daha doğru olur.

Rıfat Tosun
24-05-2016, 11:55
Lilium dan alıntı.
"Sayın Rıfat Tosun, bu işi amatörce yapabilirsiniz, amatörce yaptığımız yerler de var profesyonelce yaptığımızda bu bizler için bir sıkıntı olmaz benim bahçemde küçük ve bir sürü yanlışlar var kime ne der geçeriz, fakat paylaşımları bilgilendirmelerimizi yaparken doğru olan üzerine yaparsak büyük kapama bahçe kuran ticari anlamda bahçe kuran arkadaşlara yardımcı oluruz yanıltmamış oluruz.

Birde şu seyreltmeye gidilir sözcüğü o kadar kolay söylemişsiniz ki, çok kolay basit gibi ifade etmişsiniz, başıma geldiği için yazıyorum o kadar zor ki aslında bunu yaşayınca anlayacaksınız şimdi ne söylesem ifade edemem.""
Öncelikle Kimseyi yanıltmak gibi bir düşüncem olmadığını belirteyim.
Doğru olan nedir???
Sizin Yazdıkarınızmı?
Ziraat Mühendislerinin söylediklerimi?
Zirai ilaç ve gübre satanların önerilerimi?
Fidancıların tavsiyelerimi?
Ben Bahçemde yaptığım nacizane uygulamadan bahsettim. Doğru veya yanlış.
Aldığım sonuçlarıda burda paylaştım.
8x6 dikimden 4X6 ya beni geçiren arkadaşım Melih Bey kendisi ABD de california da yaşayan yüksek ziraat mühendisi aynı zamanda orada bir üniversitede tarım teknolojileri öğretim görevlisi.
Şimdi kime inanacağız???
Birilerini yönlendirmeye çalışmak yerine, uygulamaları ve aldığımız sonuçları paylaşmanın daha verimli olduğuna inanıyorum.
Bahçedeki bir ağacı sökmenin nesi zor... hiç ama hiç anlamadım
dün bahçeye uğradım ve akşam üzeri bir ağaçtan 7 li salkım oluşturmuş ancak 2 yanesini atmış bir ceviz gözünün resmini buraya koyuyorum.alacakaranlıkta çok net çıkmamış ancak yinede anlaşılıyor

http://i.hizliresim.com/5V44Aq.jpg (http://hizliresim.com/5V44Aq)

Lilium
24-05-2016, 23:40
Birilerini yönlendirmeye çalışmak yerine, uygulamaları ve aldığımız sonuçları paylaşmanın daha verimli olduğuna inanıyorum.

Yönlendirme gibi algılandıysa asla böyle bir niyetim yok, niye yönlendireyim ki, ne faydam ne kârım olacak.

Bahçedeki bir ağacı sökmenin nesi zor... hiç ama hiç anlamadım

Bende aynı böyle düşünüyordum ama başıma gelince hanımla bahçede oturup bir güzel ağladık. Söylemek çok kolay oluyor götürürsün kepçeyi sökersin biter, yıllarca emek verdiğin gözün gibi baktığın ağacı sökmek söylemdeki kadar kolay olmuyor malesef, ya bir de sökeceğin ağaç kalan ağaçtan daha iyi gelişmişse nasıl kıyıpta sökeceksin insanın içi sızlıyor.

Kolay gelsin başarılar dilerim.

permakültür
25-05-2016, 20:45
Arkadaşlar,

Amatör/acemi bir çiftçiyim bir çok yanlışım oldu bahçe kurarken ama tek yaptığım doğrunun agaçları 8X6 dikmek olduğunu düşünüyorum. Aslında 7X4 düşünüyordum sonra 6 yaşında 7X4 dikilmiş bahçeyi görünce vazgeçtim, dallar birbirine girdiğinden çok sert budamak zorunda kalıyorlardı, enfazla 2-3 yıl sonra güzelim agaçlar kesilecekti. Aynı çiftçinin yan tarafta sonradan yaptığı 3 yaşındaki bahçeyi gezdim, 8X6 dikmişti ve daha aşağısını tavsiye etmiyordu.Bu bahçeyi gezmeseydim benim kararımı internetteki hiç bir yazı değiştiremezdi.

Amerikada veya avustralyada ceviz yetişticiliğinin nasıl yapıldığını youtube dan izlemek mümkün, devasa bahçeler kuruyorlar ve herşeyi devasa tarım aletleri ile yapıyorlar. (budama dahil) Birim ağaca harcadıkları adam saat bu nedenle çok az, onlar 6-10 yaş arasında alacakları ek cevizi kar olarak görüyorlar muhtemelen.

Nacizane tavsiyem 8X8 en azından 8X6.

yetistiren
25-05-2016, 21:12
Piyasa koşullarında toptan kabuklu ceviz fiyatını ortalama 15 TL. olarak alıp, 100 dönümlük bir sahada ceviz yetiştiriciliği yapıldığını varsayalım, 10 m2’ye 1 ceviz ağacı dikilecek olursa;

100 Dönüm x 10 m2 = 10.000 Adet Ceviz Ağacı

10.000 Ceviz Ağacı x 30 Kg. Ürün = 300.000 Kg.Ürün

300.000 Kg. Ürün x 15 TL/Kg. = 4.500.000 TL. Yıllık Ciro

Normal şartlar altında, söz konusu cironun 5’inci yılın sonunda elde edilebilecek olduğu ve bu süre zarfında yapılacak emek ve maliyet unsurunun ayrıca hesap edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Devamını oku: Ömürlük Bir Girişim; Özel Ağaçlandırma :: Hibe ve Teşvik Doktoru (http://hibe-ve-tesvik-doktoru.webnode.com.tr/makalelerim/omurluk-bir-giri%C5%9Fim%3B-ozel-a%C4%9Fa%C3%A7land%C4%B1rma/)

sayin dostlar,

internette kendine " danisman" diyen kisiler yukaridaki gibi gerceklerle hic bagdasmayan "bilgiler" vererek, bu ise emek,para ve zaman veren insanlari
kandiriyorlar lutfen bu konuda dikkatli olalim.
Saygilar

musculus
25-05-2016, 22:50
Herkese merhaba. Sn musculus un mesajına atfen; accuweather bir hava tahmin merkezidir malumunuz. Bu sebeple Nisan 2016 da hiç eksileri görmemiş demek doğru olmaz. Meteoroloji Genel Müdürlüğü nun Derbent merkez 1460 rakımda istasyonu var ve mayis başında haftalık sıcaklık verisine baktığımda orada bile 2 defa -3 leri gördüğümu hatırlıyorum. Şu an o sayfayı bulamadım ama -3 leri net hatırlıyorum. Benim arazinin 1640 mt de yani yaklaşık 200 mt daha yüksekte. Bilimsel çalışmalar 100 mt de 1 derece ısı düşer diyordu bildiğim kadarıyla ve benim şahsi tecrubelerimde bunu destekliyor. Yani Derbent merkez ile benim arazi sıcaklığı gerçekten 2 derece daha farklı. Buda -5 derece eder demek oluyor ama kesin veri değil.

Size daha güzel bir haber vereyim. Arazimde sıcaklık ve nem ölçüp depolayan bir kaydedici var. Her 30 dakikaya bir veriler ölçülüp kaydediliyor. kaydediciden verileri hafta sonu alıp (yağışlar sebebiyle gidemeyebilirim belki) forumda sizinle paylaşabilir.

Saygılar
Cevizlerinizin meyveli halleriyle fotoğraf yükleyebilirmisiniz.

recycan
27-05-2016, 15:27
Arkadaşlar gecen yıl diktigimiz ve leonardit uygulamadigimiz bazı agaclarimiza leonarditi nasil uygulayabiliriz.

6@tn2
28-05-2016, 17:31
Herkese merhaba foruma yeni katıldım,izninizle bir soru sormak istiyorum.

6@tn2
28-05-2016, 17:44
tarım il müdürlüğünün vermiş olduğu 200 tüplü fernor cinsi fidanları 1300 rakımlı arazime ektim,fidanlar 50 cm uzunluğunda,iki sürgünden yapraklar çıkmış ve bazılarında meyve var.Sormak istediğim bu yaprakları şimdi kesmelimiyim?sulamaya ne zaman başlamalıyım.Bu işe yeni başladım ve çok bilgim yok tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlarsa minnettar kalırım.teşekkürler

ertuğrul 37
29-05-2016, 01:04
Sn Permakültür

Sayın efedag.
140 adet 9 yaşında badem fidanınız varmış.
Badem yetiştiriciliği sayfasında 9 yaşında bahçesi olan yok.
Badem yetiştiriciliği bölümüne tecrübelerinizi yazarsanız çok makbule geçer.
Çünkü badem bölümü bu aralar çok boşlanmış ve tecrübeli arkadaşlar yazmayı bırakmış.
Sizin gibi badem bahçesi olan arkadaşların tecrübeleri çok önemli. Karasal bölgelere badem ekiyorlar .ilkbahar donlarından verim alamıyorlar
Badem sayfasında amatör arkadaşlar bilgi ve tecrübelerinizi bekliyorlar.
Sağlıcakla kalın. .

blackswans
29-05-2016, 16:22
Merhaba,

İç anadoluda buğday tarlaları arasındaki tarlada ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyoruz ancak yerel çiftçiler buğday için kullanılan ilaçlarının buharlaşma ve diğer nedenlerle ceviz çiçeğine zarar vereceği ve verimin düşeceğini söylüyorlar. Bu ne derece gerçekçidir? Buğday çevresinde ceviz yetiştirmek mümkün olamazmı?

Teşekkürler.

Lilium
29-05-2016, 23:27
100 Dönüm x 10 m2 = 10.000 Adet Ceviz Ağacı

10.000 Ceviz Ağacı x 30 Kg. Ürün = 300.000 Kg.Ürün

300.000 Kg. Ürün x 15 TL/Kg. = 4.500.000 TL. Yıllık Ciro

Normal şartlar altında, söz konusu cironun 5’inci yılın sonunda elde edilebilecek olduğu ve bu süre zarfında yapılacak emek ve maliyet unsurunun ayrıca hesap edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Vay beee bir dönüme 100 ağaç

Ben bayılıyorum böyle fizibilite raporlarına, hele böyle danışmanları gördüğüm yerde öpüyorum. Yahu akıl vereceklerine kendileri niye yapmaz onuda anlamıyorum, Aptalmısınız siz öğreteceğinize yapsanıza.

Beşinci yılda 30 kilo

Ya bunlar bu toplumu bu çiftçiyi aptal mı sanıyorlar, ama bunları dinleyende yok değil haa. hele bir de ellerinde diploma varsa iş tamam.

ihvan
30-05-2016, 19:51
Selamın aleyküm arkadaşlar ben yaklaşık 70 dönüm araziye ceviz dikme konusunda gözümü karartmıştım ancak forumda ve farklı yerlerde bahçe bakım giderlerinin çokluğu gözümü korkuttu. Forumda genelde yüz dönüm bahçe için 15-20 bin civarında rakamlar gördüm ve az önce bir sitede 40-50 bin olarak hesaplanmış bu rakamlar neye göre belirleniyor anlamış değilim. Ben memurum haftasonları eşim dostumla beraber kendimiz ilgilenerek çekip çeviririz çok fazla masraf etmeyiz diyordum ama kazın ayağı öyle değilmiş anlaşılan :) Bana kendiniz ilgilenerek çok daha düşük maliyetlerle bahçe bakımını yapabilirsiniz gibi gerçek anlamda cesaret verebilir misiniz rica etsem yoksa fikrim hayalden öteye gidemeyecek...

musculus
30-05-2016, 22:15
1. 70 dönüm yere bine yakın ceviz ekersiniz.Sadece fidan parası 15-20 bin tl tutar.
2. Bol suyunuz yoksa hiç uğraşmayınız.Bol su maliyetide kuyu veya sondaj için 15-20 bin lirayı bulabilir.
3. Fidan,zirai ilaç ve gübre,alet ve ekipman satanlar şöyle derler.1000 ağaç 10 ar kilo bile verse 10 ton ürün yapar.25 tl den 250 bin tl eder. Bu da o sene ve bu para her sene artar der. Peki bu kadar para varda bu işi siz neden yapmıyosunuz diye sorsanız. (İçinden) Ben enayi değilim der.:)
4.Ben 7 yıldır ceviz işiyle uğraşmaktayım. İlk dört yıl cevizlerde meyve olmadı.5-6-7.seneler de cevizler güzel oldu ama kırağı ve doludan ürün olmadı. Zaten olsaydı cevizde 25 tl değil 10 tl anca olurdu.
5.Cumartesi-Pazar gitmekle değil her gün cevizin içinde olmalısınız. İlkbahar ve sonbahar olmak üzere 2 şer sefer sürmek ve bordo bulamacı uygulamak,mayıs ayından itibaren en az 3 kez mantar ve inteksitisit, haziran,temmuz,ağustos aylarında 3 er kez kaolin kili ve koyun keçi gübresi vermeniz gerekiyor. Diğer meyveleri hemen satarsınız, cevizi yeşil kabuğundan ayırmanız ve kurutmanız gerekir. Kabuklu bekletirim istediğim fiyata satarım diyebilirsiniz. Bekleyebilecek kadar zenginseniz sorun yok.:)
6.İşin özü şu. Çoğu ceviz ya da herhangi bir meyve farketmez, ( beni dinlemeyecekler olmalarına rağmen yine de yazayım) para kazanacağım diye türkiyede bu işe girmeyiniz.
7.7 sene sonunda 5 dönüm 60 ceviz ağacından aldığım para bin tl civarında. Masraflarımı yazmayayım:) Bu güzel para derseniz siz bilirsiniz.

ihvan
30-05-2016, 23:52
1. 70 dönüm yere bine yakın ceviz ekersiniz.Sadece fidan parası 15-20 bin tl tutar.
2. Bol suyunuz yoksa hiç uğraşmayınız.Bol su maliyetide kuyu veya sondaj için 15-20 bin lirayı bulabilir.
3. Fidan,zirai ilaç ve gübre,alet ve ekipman satanlar şöyle derler.1000 ağaç 10 ar kilo bile verse 10 ton ürün yapar.25 tl den 250 bin tl eder. Bu da o sene ve bu para her sene artar der. Peki bu kadar para varda bu işi siz neden yapmıyosunuz diye sorsanız. (İçinden) Ben enayi değilim der.:)
4.Ben 7 yıldır ceviz işiyle uğraşmaktayım. İlk dört yıl cevizlerde meyve olmadı.5-6-7.seneler de cevizler güzel oldu ama kırağı ve doludan ürün olmadı. Zaten olsaydı cevizde 25 tl değil 10 tl anca olurdu.
5.Cumartesi-Pazar gitmekle değil her gün cevizin içinde olmalısınız. İlkbahar ve sonbahar olmak üzere 2 şer sefer sürmek ve bordo bulamacı uygulamak,mayıs ayından itibaren en az 3 kez mantar ve inteksitisit, haziran,temmuz,ağustos aylarında 3 er kez kaolin kili ve koyun keçi gübresi vermeniz gerekiyor. Diğer meyveleri hemen satarsınız, cevizi yeşil kabuğundan ayırmanız ve kurutmanız gerekir. Kabuklu bekletirim istediğim fiyata satarım diyebilirsiniz. Bekleyebilecek kadar zenginseniz sorun yok.:)
6.İşin özü şu. Çoğu ceviz ya da herhangi bir meyve farketmez, ( beni dinlemeyecekler olmalarına rağmen yine de yazayım) para kazanacağım diye türkiyede bu işe girmeyiniz.
7.7 sene sonunda 5 dönüm 60 ceviz ağacından aldığım para bin tl civarında. Masraflarımı yazmayayım:) Bu güzel para derseniz siz bilirsiniz.

Öncelikle çok teşekkür ederim zahmet edip uzun uzun yazmışsınız. Ben köylü çocuğuyum toprakla uğraşmayı çok severim ama bu işe yönelme sebebim öncelikle para kazanmak ama kesinlikle ihtiraslı bir şekilde değil küçük bebeğim var inşallah Allah isteyen herkese nasip etsin onun geleceği için düşünüyorum Allah izin verirse.

Bu şekilde olmasa bile sadece hobi olsun diye kimsenin o kadar anlattığınız gibi zahmetli bakım işlerine girişeceğini düşünmüyorum. Sizin amacınız ne mesela beklentiniz ne madem para kazanmak asıl amacınız değil bırakın doğal olarak yetişsin gübre ilaç falan uğraşmayın (bizim yaylamızda yaklaşık 25-30 yaşında 5 adet ceviz ağacımız var en ufak bir bakım görmüyor buna rağmen 4 aileye aylarca yetecek ceviz veriyor)
Üstelik siz zarar ediyorsunuz ben anlamıyorum zarar ettiğiniz bir işi hobi olarak veya para kazanmak dışında ne denirse artık yapmak bana pek mantıklı gelmiyor...

Bence toprakla, tarımla uğraşan kimse hiç değilse uzun vadede zarar etmez teknik konularda burdaki herkes benden daha bilgilidir ama bence mesela ceviz ne aralıklarla dikersen dik ne kadar masraf edersen et istersen 10 yaşındayken dönüm başına 70-80 kilo mahsul al uzun vadede mutlaka karlı çıkarsınız sizin anlattıklarınızı herkes dinleyecek olsa kilosu 10 tl 25 tl ye bulmak bir kenara dursun altın değerinde olur ceviz çünkü kimse uğraşmaz bu işte kar yok der...
Bence güzelim memleketimizin bir karış toprağı bile başı boş kalmamalı.
Mesela soğuk yerde yaşıyorsanız don riski yüksekse ona göre soğuğa dayanıklı ürünler ekebilirsiniz yani sizin için değil genel olarak söylüyorum. Ama toprakla uğraşan bence kesinlikle uzun vadede zarar etmez...
Ya tavsiye istedim zahmet edip cevap verdiniz bir dokunup bin ah işittiniz kusura bakmayın üslubum kırıcı olduysa ama kesinlikle kırmak değil amacım sadece biraz iyimser olmak gerektiğini düşünüyorum belki sizin belli bir dönem bulunduğunuz yerde iklim koşulları çok sert geçti veya bütün teknik bilginize özenli bakım yapmanıza rağmen bir yerde yanlışlık oldu veya bir aksilik bunlar olabilir bence siz de iyimser olmayı deneyin :)

Mesela benim gibi bilgi fakiri cahil biri denk gelip fikir danışırsa tarlasının olduğu bölgede en çok ne yetiştirildiğini sorun iklimini sorun gerekirse başka bir ürüne yönlendirin. Para için yapılabilir ki bence forumdakilerin büyük çoğunluğu öncelik para için burda fikir alışverişi yapıyor bu da çok normal ama Allah şaşırtmasın kimseyi parayı amaç yapmamak lazım.

musculus
31-05-2016, 07:38
70 dönüm yerden para kazanmak istiyorsanız büyükbaş veya küçükbaş hayvancılık yapınız. Çok daha akılcı olur. Ben hayvancılıktan anlamam diyebilirsiniz. Neticede ceviz işinden de anlamıyorsunuz.:) Her fidandan kendiniz için az çok yine ekebilirsiniz. Tarla işi çok emek istiyor. Bu emeğin karşılığını inanın Türkiyede çok az kişi alıyor. O da şöyle oluyor. 10 yılda bir o ürün bir şekilde çok para yapıyor ve o ürün sahibi para kazanıyor. Kimsenin morali bozma gibi bir niyetim olamaz. Tecrübelerimi yazıyorum size. Keşke söylenen rakamlar gibi para kazanabilsek. 3-4 senedir hayvancılık çok iyi para kazandırıyor bu ülkede. Bir kaç yıl sonra hayvancılık ne olur kimse bilemez. Neticede Nail Abinin dediği gibi çiftçi tarım politikalarının geleceğini bilemediği için kelebek gibi ordan oraya uçuşup duruyor.:)) Sevgiler...

ertuğrul 37
31-05-2016, 11:27
Selamın aleyküm arkadaşlar ben yaklaşık 70 dönüm araziye ceviz dikme konusunda gözümü karartmıştım ancak forumda ve farklı yerlerde bahçe bakım giderlerinin çokluğu gözümü korkuttu. Forumda genelde yüz dönüm bahçe için 15-20 bin civarında rakamlar gördüm ve az önce bir sitede 40-50 bin olarak hesaplanmış bu rakamlar neye göre belirleniyor anlamış değilim. Ben memurum haftasonları eşim dostumla beraber kendimiz ilgilenerek çekip çeviririz çok fazla masraf etmeyiz diyordum ama kazın ayağı öyle değilmiş anlaşılan :) Bana kendiniz ilgilenerek çok daha düşük maliyetlerle bahçe bakımını yapabilirsiniz gibi gerçek anlamda cesaret verebilir misiniz rica etsem yoksa fikrim hayalden öteye gidemeyecek...

70 dönüm araziye hobi bahçesi olmaz bunu önce bir netleştirelim.
Hafta sonları bakılacak bahçeler.
Sizin için en ideal 10 dönüm.ceviz, badem ve diğer meyve ağaçları yapıcaksınız , keyfinize bakıcaksınız.
Eğer başarılı olursanız devamını getirirsiniz.
Çünkü kapama bahçeler masraflı ve zaman ister.
Mesela 1500 ağacınız var.her fidana 1 dakika baksanız 1500 dakika . 1500÷60 =25 saat yapar .hafta sonları sonları sadece buna yeter.
Diğer işleri başkası yapar o zaman.
Mersinde bademde güzel olur.

ykaya194
31-05-2016, 14:26
Bugünkü ceviz fiyatların cazibesine kapılarak amatör yatırımcının büyük bahçe kurmasını hiç tavsiye etmem zira fiyatların ileride nereye kadar inebileceğini bugün İstanbul'daki şarküteride parekente fiyatı 9.90 tl ( toptan fiyatı çok daha aşağıdadır ) olduğunu gördüm. Dolayısıyla yerli üretim artıkça bu fiyatlarıda göremeyebiliriz.

Yeni ceviz bahçesi kuracakların bu ihtimalide gözardı etmemeli.

ihvan
31-05-2016, 17:43
70 dönüm yerden para kazanmak istiyorsanız büyükbaş veya küçükbaş hayvancılık yapınız. Çok daha akılcı olur. Ben hayvancılıktan anlamam diyebilirsiniz. Neticede ceviz işinden de anlamıyorsunuz.:)

Bu kısım pek hoş olmamış biraz alaycılık sezdim. İlk mesajımda memur olduğumu söylemiştim şimdi hayvancılık mı fazla emek ister çiftçilik mi bunun cevabı nettir dimi?

Her fidandan kendiniz için az çok yine ekebilirsiniz. Tarla işi çok emek istiyor. Bu emeğin karşılığını inanın Türkiyede çok az kişi alıyor. O da şöyle oluyor. 10 yılda bir o ürün bir şekilde çok para yapıyor ve o ürün sahibi para kazanıyor. Kimsenin morali bozma gibi bir niyetim olamaz. Tecrübelerimi yazıyorum size. Keşke söylenen rakamlar gibi para kazanabilsek. 3-4 senedir hayvancılık çok iyi para kazandırıyor bu ülkede. Bir kaç yıl sonra hayvancılık ne olur kimse bilemez. Neticede Nail Abinin dediği gibi çiftçi tarım politikalarının geleceğini bilemediği için kelebek gibi ordan oraya uçuşup duruyor.:)) Sevgiler...

Kendim yemişlik ürün aramıyorum ticari kar peşindeyim öncelikle bunu bir belirteyim ve bu işlerin emek istediği de kuşkusuz tabi ki emeksiz yemek olmaz. Ben mesleğim gereği mersinde birçok köye gidiyorum hemen hemen bütün köylülerin geçim kaynağı çiftçilik mersinin köylerinde her çeşit meyve sebze üreten var bunlar bu işten kazandıklarıyla ailelerini geçindiriyor bunlar geçimini sağlayamasa neden uğraşsınlar çiftçilikle şimdi bahsettiğim kesimin tam zamanlı olarak ilgilendiğini söyleyebilirsiniz ben o şekilde ilgilenemeyeceğim için çok fazla bakım gerektirmediğini düşündüğüm cevize yöneldim. Servet kazanmayı beklemiyorum aileme daha iyi imkan sağlamanın peşindeyim sadece.

ihvan
31-05-2016, 17:53
70 dönüm araziye hobi bahçesi olmaz bunu önce bir netleştirelim.
Hafta sonları bakılacak bahçeler.
Sizin için en ideal 10 dönüm.ceviz, badem ve diğer meyve ağaçları yapıcaksınız , keyfinize bakıcaksınız.
Eğer başarılı olursanız devamını getirirsiniz.
Çünkü kapama bahçeler masraflı ve zaman ister.
Mesela 1500 ağacınız var.her fidana 1 dakika baksanız 1500 dakika . 1500÷60 =25 saat yapar .hafta sonları sonları sadece buna yeter.
Diğer işleri başkası yapar o zaman.
Mersinde bademde güzel olur.

Merhaba ertuğrul bey ben hobi olarak ilgilenmekten ziyade maddi getiri amaçlıyorum 10 dönüm alan üzerinden deneme yapmak en ez 6-7 sene sürer bu zaman kaybı olur bence. İki tane ziraat mühendisi arkadaşımdan fikir aldım özellikle biriyle bugün görüştüm ceviz konusunda Aksarayda özel eğitime katıldığından falan da bahsetti. Her iki arkadaşım da bu işe girişmenin mantıklı olduğunu söyledi bugün görüştüğüme masrafların çok olduğu söyleniyor yıllık 10-15 bin gibi maliyet çıkarıyorlar dedim çok şaşırdı ve bakımının çok zor olmadığını söyledi velhasıl bence mümkün hocam ama ceviz olur ama badem olur belirtilen yıllık giderlerden çok daha ekonomik bir şekilde bakılabilir bence saygılar...

ihvan
31-05-2016, 18:24
Bugünkü ceviz fiyatların cazibesine kapılarak amatör yatırımcının büyük bahçe kurmasını hiç tavsiye etmem zira fiyatların ileride nereye kadar inebileceğini bugün İstanbul'daki şarküteride parekente fiyatı 9.90 tl ( toptan fiyatı çok daha aşağıdadır ) olduğunu gördüm. Dolayısıyla yerli üretim artıkça bu fiyatlarıda göremeyebiliriz.

Yeni ceviz bahçesi kuracakların bu ihtimalide gözardı etmemeli.

Merhaba üstadım. Ben 30 yaşımı bitirdim ömrüm boyunca ceviz kolay alınabilir olmadı velev ki oldu diyelim taban yaptı ceviz fiyatı yine zarar edilmez bence özellikle büyük bahçe kurulursa. Şimdi benim için buraya fikir danışmaya geldi bişey biliyormuş gibi konuşuyor denilebilir ama ben sadece doğmamış çocuğa don biçmemekle birlikte iyimser olmaya çalışıyorum :) bu arada bu fiyatlar üretim artması sonucu olmuyor ithal geliyor daha dün burda bir süpermarkette kampanya diye 20 liradan ceviz satıyorlardı sordum ithal dedi görevli. Neden o kadar verimli topraklarımız varken ithal ediyoruz. veya neden biz çok üretip ihraç etmiyoruz... Saygılar...

mustafa431
31-05-2016, 18:25
Merhaba ertuğrul bey ben hobi olarak ilgilenmekten ziyade maddi getiri amaçlıyorum 10 dönüm alan üzerinden deneme yapmak en ez 6-7 sene sürer bu zaman kaybı olur bence. İki tane ziraat mühendisi arkadaşımdan fikir aldım özellikle biriyle bugün görüştüm ceviz konusunda Aksarayda özel eğitime katıldığından falan da bahsetti. Her iki arkadaşım da bu işe girişmenin mantıklı olduğunu söyledi bugün görüştüğüme masrafların çok olduğu söyleniyor yıllık 10-15 bin gibi maliyet çıkarıyorlar dedim çok şaşırdı ve bakımının çok zor olmadığını söyledi velhasıl bence mümkün hocam ama ceviz olur ama badem olur belirtilen yıllık giderlerden çok daha ekonomik bir şekilde bakılabilir bence saygılar...
hakkaten ceviz ve badem hastalık ve bakım olarak diğer meyve ağaçlarına göre bakımı en az iseyen ağaçlar...bir kiraz ağacını düşünüyorum bir sürü hastalığı ve budaması var.. 5-10 yıl içinde çoğu kurur...

musculus
31-05-2016, 18:38
İhvan kardeşim artık sizi sahada görmek istiyoruz. Ekiniz fidanlarınızı ondan sonra görüşmeye devam ederiz. Kolaylıklar dilerim.

ihvan
31-05-2016, 22:52
hakkaten ceviz ve badem hastalık ve bakım olarak diğer meyve ağaçlarına göre bakımı en az iseyen ağaçlar...bir kiraz ağacını düşünüyorum bir sürü hastalığı ve budaması var.. 5-10 yıl içinde çoğu kurur...

Aynen hocam bu yüzden benim gibi memur olanlar veya tam gün zaman ayıramayanlar için ideal olduğunu düşünüyorum. Bakım giderleri korkutmuştu beni mesela bu konuda ilk sayfalarda 10-15 bin TL yıllık bakımdan bahsedenler vardı ama düşünüyorum da budama, sulama, gübreleme, ilaçlama gibi işler işçi tutmadan da yapılabilir bunu sormak istemiştim asıl forumda. Sulama deseniz zaten damlama döşenirse hiç zahmetli olmaz gübre ve ilaç fiyatları da çok uçuk değildir heralde çevremde hayvancılık işiyle uğraşan da var keçi gübresi bile bulabilirim diye düşünüyorum. Aslında beni cesaretlendirecek birkaç cümleye ihtiyacım vardı :)

ihvan
31-05-2016, 22:55
İhvan kardeşim artık sizi sahada görmek istiyoruz. Ekiniz fidanlarınızı ondan sonra görüşmeye devam ederiz. Kolaylıklar dilerim.

Inşallah sayın musculus sürçi lisan ettiysem affola hakkınızı helal edin benim için dua edin lütfen. Sizin de işleriniz rast gider inşallah Allah hayırlı kazançlar versin. Saygılar...

dere1974
01-06-2016, 03:00
8 dönüm 8 yaşında bahçeye yılda demirbaş giderleri hariç 6500 lira giderim var. Hemen her işçiliğini kendim yaptığım halde hem de. Ceviz bahçesi olmayan bazı arkadaşların ceviz fazla bakım istemez türü düşüncelerine içimden gülüyorum. Çünkü bahçe kurmadan ben de aynı düşünüyordum . Aynı köyde elma bahçesi olan birkaç arkadaşım var, bir yılda 14 defa ilaç attığını söylüyordu geçen gün. Benim attığım ilaç sayısı iki defa borda bulamacı 5 defa bakteriyel yanıklık ve iç kurdu ilacı, iki defa yabani ot mücadele ilacı olmak üzere şu anda 9 oldu. 3 defa kadar daha güneş yanıklığı ve iç kurdu ilaçlaması yapacağımı tahmin ediyorum. Bu ilaçlamaları yaparken bakırlı ilaçlar diğerleriyle karıştırılmadığı için ayrı ayrı atmak gerekiyor. Yani ben toplamda elma bahçesi sahibinden daha fazla ilaçlama yapmak zorunda kalıyorum. Bu ilaçları atmadığım zaman ürün kaybım %90 ları buluyor. Bahçe kurma düşüncesinde olan arkadaşlar hayal kırıklığına uğramak istemiyorlarsa kurulu bahçeleri dolaşmalarını, sahipleriyle konuşmalarını tavsiye ederim.

ertuğrul 37
01-06-2016, 10:15

Sayın ihvan
İki tane ziraat mühendisi arkadaşınız varken neden bu forma soruyorsunuz anlamadım.
Ama madem sordunuz. Bizde söyledik.
70 dönüm bahçe hafta sonları yetişmez diye.
1500 tane ağacınız olacak. Her ağaca 1 dk. Baksanız sadece 25 saat yapıyor. Diye.
Kaldiki çapa, Budama. Hasat vs.
Masraflara gelince.
1500 fidan.
Arazi tel çekilmesi.
Sondaj
Pompa.
Damla sulama.
Toprak hazırlığı.
Fidan dikimi
Yanmış ahır gübresi. Nakliye. Vs.
Bunlar ilk kurulum maliyeti.
Zahmet olmazsa bunları araştırın ve fiyatları nı karşısına yazarak bu sayfada yayınlayın. Yeni arkadaşlar da faydalansın.

Eğer iyimser cevaplar istiyorsanız, ziraat mühendislerinden ve fidancılardan bilgi alabilirsiniz. Onlar size çok daha iyimser tablolar çizecektir.
Benden bu kadar. Son.
Saygılar.

mustafa431
01-06-2016, 16:46
8 dönüm 8 yaşında bahçeye yılda demirbaş giderleri hariç 6500 lira giderim var. Hemen her işçiliğini kendim yaptığım halde hem de. Ceviz bahçesi olmayan bazı arkadaşların ceviz fazla bakım istemez türü düşüncelerine içimden gülüyorum. Çünkü bahçe kurmadan ben de aynı düşünüyordum . Aynı köyde elma bahçesi olan birkaç arkadaşım var, bir yılda 14 defa ilaç attığını söylüyordu geçen gün. Benim attığım ilaç sayısı iki defa borda bulamacı 5 defa bakteriyel yanıklık ve iç kurdu ilacı, iki defa yabani ot mücadele ilacı olmak üzere şu anda 9 oldu. 3 defa kadar daha güneş yanıklığı ve iç kurdu ilaçlaması yapacağımı tahmin ediyorum. Bu ilaçlamaları yaparken bakırlı ilaçlar diğerleriyle karıştırılmadığı için ayrı ayrı atmak gerekiyor. Yani ben toplamda elma bahçesi sahibinden daha fazla ilaçlama yapmak zorunda kalıyorum. Bu ilaçları atmadığım zaman ürün kaybım %90 ları buluyor. Bahçe kurma düşüncesinde olan arkadaşlar hayal kırıklığına uğramak istemiyorlarsa kurulu bahçeleri dolaşmalarını, sahipleriyle konuşmalarını tavsiye ederim.
size kalsanız doğal olarak tek bir ceviz meyvesi olmazmış gibi yazmışsınız...ihvan beyi anlayamadığınızı düşünüyorum... bahçe kurmak istiyor.. en az masraf ve en az bakımı ceviz ağacıyla olacağını düşünüyor ve gerçekleştirmek istiyor...70 dönüme bir kiraz ağacı diktiğini düşünsenize...offff

ihvan
01-06-2016, 16:56
Sayın ihvan
İki tane ziraat mühendisi arkadaşınız varken neden bu forma soruyorsunuz anlamadım.
Ama madem sordunuz. Bizde söyledik.
70 dönüm bahçe hafta sonları yetişmez diye.
1500 tane ağacınız olacak. Her ağaca 1 dk. Baksanız sadece 25 saat yapıyor. Diye.
Kaldiki çapa, Budama. Hasat vs.
Masraflara gelince.
1500 fidan.
Arazi tel çekilmesi.
Sondaj
Pompa.
Damla sulama.
Toprak hazırlığı.
Fidan dikimi
Yanmış ahır gübresi. Nakliye. Vs.
Bunlar ilk kurulum maliyeti.
Zahmet olmazsa bunları araştırın ve fiyatları nı karşısına yazarak bu sayfada yayınlayın. Yeni arkadaşlar da faydalansın.

Eğer iyimser cevaplar istiyorsanız, ziraat mühendislerinden ve fidancılardan bilgi alabilirsiniz. Onlar size çok daha iyimser tablolar çizecektir.
Benden bu kadar. Son.
Saygılar.

Ziraat mühendisi çevremde çok kardeşim onların verdiği bilgiler teknik bu bilgileri tatbik edenlerin fikirlerini sormak istedim aradaki farkı anlarsın heralde değil mi. Bu durumda foruma sorma nedenim anlaşılmıştır sanırsam...

İkincisi kurulum masraflarını da ucuza getirmeye çalışmıyorum kurulum masrafları konusunda az çok bilgim ve hazırlığım var. İnşallah girişebilirsem bu işe zaten her türlü bilgi paylaşımı yaparım. Benim asıl sorduğum bahçe kurulduktan sonraki yapılan masraflardı sadece çünkü kurulum maliyeti düşündüğümden fazla tutarsa bakım gideri konusunda zor durumda kalabilirim diye düşündüm arkadaşın biri 100 dönüm için 10-15 bin yazmış biri de az önce 8 dönüm için 6500 tl yazmış yıllık bakım masrafı olarak kendisinden bilahare fikir alacam inşallah...

Üçüncüsü tanımadığınız bir kişi foruma fikir danışmaya geliyor niye atar yapıyorsunuz anlamıyorum "benden bu kadar son" bu nedir abicim ya memleket mi kurtarıyoruz veya batırıyor muyuz anlamadım. Biri yardım talep ediyor, ya yardımcı olursun Allah rızası için ya hiç oralı olmazsın...

ihvan
01-06-2016, 18:00
size kalsanız doğal olarak tek bir ceviz meyvesi olmazmış gibi yazmışsınız...ihvan beyi anlayamadığınızı düşünüyorum... bahçe kurmak istiyor.. en az masraf ve en az bakımı ceviz ağacıyla olacağını düşünüyor ve gerçekleştirmek istiyor...70 dönüme bir kiraz ağacı diktiğini düşünsenize...offff

Kusura bakmayın ya bazı arkadaşlara canım sıkıldı çok alaycı ve atarlı konuşanlar oldu o yüzden sizin yazdığınıza da ön yargı ile yaklaştım ama bir daha okuyunca gayet iyi niyetlerle yazıldığını anladım hakkınızı helal edin...

ihvan
01-06-2016, 18:03

Tam olarak giderleri kalem kalem söyleyebilir misiniz? Daha küçükken ağaçlar nasıldı mesela onu da öğrenmek istiyorum üstadım...

dere1974
01-06-2016, 21:44
Tam olarak giderleri kalem kalem söyleyebilir misiniz? Daha küçükken ağaçlar nasıldı mesela onu da öğrenmek istiyorum üstadım...

Ağaçlar fidan iken ilaç, işçilik, gübre masrafı çok daha azdı.
Son yılda yaptığım masrafı defterimdeki sırayla aşağıda göstereyim;
elektrik: 100
hasat öncesi dip otlarının biçilip temizlenme işçiliği: 50
damlama hortumlarının toplanması ve kemre dağıtım işçiliği: 100
hasat işçiliği 550
200 kg potasyumsülfat 500
200 kg 18-46 kompoze 400
ulaşım ve yakıt 120
30 kg borda bulamacı 360
kocide-2000 200
borda atmaya gidiş akaryakıt 60
borda bulamacı atış ücreti 25
budama için gidiş akaryakıt 60
budamacı ücreti 600
budama makası tamiri 30
200 kg amonyum nitrat gübre 170
bordo ve yeşil kurutan için gidiş akaryakıt 60
ilaçlama ve bahçeden budama dallarının toplanıp götürülmesi işçilik 150
108 kg sun-guard ve yayıcı yapıştırıcı 450
4 adet yayıcı yapıştırıcı 32
ilaçlama için gidiş akaryakıt 60
ilaç atış işçilik 50
1600 gr maneb 40
10 kg kocide-2000 450
2 adet iç kurdu ilacı 75
ilaç atmaya gidiş akaryakıt 60
ilaçlama işçilik 25
30 litre sıvı çinko 230
ilaçlama işçilik 30
50 kg damlama gübresi 220
1600 gr mancozeb 50
toprak işleme işçiliği 50
Traktör yakıtları babamdan, işçiliğin ucuz oluşu ben de çalıştığımdan. Daha kullandığımız makinelerin amortismanı yok, yazmadığım bir çok kalem masraf burada yok, hasata kadar daha epeyce masraf var. Kimse ben bu kadar ilaç atmam demesin, o zaman ancak hobi bahçesi olur. Eğer ceviz fiyatları düşerse bu iş yapılmaz. Bahçeyi fiyatlar iyileşene kadar kendi haline bırakırız.

dere1974
01-06-2016, 21:54

Evet bana kalırsa profesyonel ve kar amaçlı bir bahçe hem de 70 dönüm olursa maalesef doğal olmaz, olamaz. Olursa da karlı olmaz, bunca büyük para bağlayıp yatırım yapmaya değmez. Bir de anlayamadığım şey şu; kiraz neden cevizden çok daha zor, ikisini de yetiştirmiş biri cevap verse de öğrensem.

ihvan
01-06-2016, 22:13
Ağaçlar fidan iken ilaç, işçilik, gübre masrafı çok daha azdı.
Son yılda yaptığım masrafı defterimdeki sırayla aşağıda göstereyim;
elektrik: 100
hasat öncesi dip otlarının biçilip temizlenme işçiliği: 50
damlama hortumlarının toplanması ve kemre dağıtım işçiliği: 100
hasat işçiliği 550
200 kg potasyumsülfat 500
200 kg 18-46 kompoze 400
ulaşım ve yakıt 120
30 kg borda bulamacı 360
kocide-2000 200
borda atmaya gidiş akaryakıt 60
borda bulamacı atış ücreti 25
budama için gidiş akaryakıt 60
budamacı ücreti 600
budama makası tamiri 30
200 kg amonyum nitrat gübre 170
bordo ve yeşil kurutan için gidiş akaryakıt 60
ilaçlama ve bahçeden budama dallarının toplanıp götürülmesi işçilik 150
108 kg sun-guard ve yayıcı yapıştırıcı 450
4 adet yayıcı yapıştırıcı 32
ilaç atış işçilik 50
1600 gr maneb 40
10 kg kocide-2000 450
2 adet iç kurdu ilacı 75
ilaçlama işçilik 25
30 litre sıvı çinko 230
ilaçlama işçilik 30
50 kg damlama gübresi 220
1600 gr mancozeb 50
toprak işleme işçiliği 50
Traktör yakıtları babamdan, işçiliğin ucuz oluşu ben de çalıştığımdan. Daha kullandığımız makinelerin amortismanı yok, yazmadığım bir çok kalem masraf burada yok, hasata kadar daha epeyce masraf var. Kimse ben bu kadar ilaç atmam demesin, o zaman ancak hobi bahçesi olur. Eğer ceviz fiyatları düşerse bu iş yapılmaz. Bahçeyi fiyatlar iyileşene kadar kendi haline bırakırız.

Allah razı olsun emek edip uzun uzun yazmışsınız. Gerçekten epey masraf oluyormuş 8 dönüm için bu kadar oluyorsa 70 dönüm aynı oranda artmasa bile epey olur gibi ama 8 yaşında ürün de aldığınız için rahat amorti ediyordur diye tahmin ediyorum. Fidan iken çok daha az oluyor dediniz sizce yaklaşık bin ağacın gideri kaba hesap ne kadar olur özellikle gelir elde etmeye başlayacak yaşa kadar. Ben niyetliyim abicim bu işe çok da olsa gideri Allah izin verirse girmek istiyorum ama ona göre hesaplama ayarlama yapmam lazım. Yardımcı olursanız gerçekten çok makbule geçer. İşiniz rast gitsin inşallah hayırlı geceler...

ihvan
01-06-2016, 22:23
Evet bana kalırsa profesyonel ve kar amaçlı bir bahçe hem de 70 dönüm olursa maalesef doğal olmaz, olamaz. Olursa da karlı olmaz, bunca büyük para bağlayıp yatırım yapmaya değmez. Bir de anlayamadığım şey şu; kiraz neden cevizden çok daha zor, ikisini de yetiştirmiş biri cevap verse de öğrensem.

Abicim bizim yayla evimizde yemişlik olarak elma armut kayısı kiraz ceviz erik (birkaç tür) ve fındık ağaçları var tek tutarlı olan ceviz ben bu işlerden çok az anlasam da bu gözlem nesnel bir gözlem. Diğer konuda haklısınız illa ki emek ister hepsi ama saydıklarım arasından en az cevizin emek istediğine şahidim...

mustafa431
01-06-2016, 22:28
1)ceviz kolay kolay kuruyan bir ağaç değil hatta iyi yerde ise kimse bakmadan yüzyıl bile yaşayabilir etrafımda olduğu için biliyorum....kirazın özellikle yabani olmayan türleri yani çok satılanları kolay kurur yenilenmesi gerekir ağaçlarının...
2)kirazda kurtlanma olayı cevizden kat kat fazladır ....
3)kirazı tam zamanın da toplamak zorundasın satamazsan emeğin çöpe gider........cevizde böle bir durum yok
4)cevizde ezilme gibi bir sorun yoktur....oysa kirazda saplı koparmak bile farkettirirki ezilmeden bahsetmiyorum...müthiş işçilik ister...
5)kiraz mevsimi geldiğinde kuşlar bahçeyi işgal edrler resmen...cevizde sincap derdi vardır ama bölgeniz dağlık değilse o bile olmaz...
6)kirazın kökleri yüzeyseldir çok su ister. cevizde böle bir durum yok
7)ceviz belli bir yaştan sonra budama istemez...kirazı budamazsan kurumaya doğru gider...
aklıma gelenler bunlar..

musculus
01-06-2016, 22:29

Bactocold un şahaserler meydana getirdiği 1640 metre rakımda eksi 5 lerde dahi zararlanmayı önleyen ceviz ağaçlarınızın resimlerini görebilseydik çok iyi olacaktı.

Dursunbeyli
01-06-2016, 22:31
Ceviz yetiştirmek kolaydır dikersin fidanı senede 3 5 defa uğrarsın bahçeye ooo gelsin cevizler...böyle düşünenler hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Hobi olarak yapanlara sözüm yok ama ben bu işten ekmek yiyecem diyorsan dere1974 abimize sonuna kadar katılıyorum... O kadar kolay değil bu iş. Herkese kolay gelsin.

musculus
01-06-2016, 23:09
Merhaba Arkadaşlar;

15 Ekim'de diktiğim tüplü findalarımın bu haftasonu çektiğim resimleri aşağıdadır. Öncelikle kişisel programımdan dolayı Kasım ayında dikim yapamayacağımdan dolayı tüplü dikmeye karar verdim. Tabi tüplü dikmek için geç bir tarih, ağaçlar uykuya geç yattığından dolayı ince filizlerin bir kısmında kararma var. 220 ağaçlık bahçemde 3 tane kuruyan tespit ettim, gerisi Mayıs ayında belli olacak.

Fidanlarımı sırasıyla 5 tipte kategoriledim. Resimlerde sırasıyla aşağıdadır.
Bana göre fidanların boyları çok küçük, tabi dikim yaparken yapraklı ve dallı daha heybetli görünüyorlardı. Daha önce tüplü dikim yapan arkadaşların deneyimine göre bu boylar normalmı yoksa kazıkmı yemişim. Birde son baharda dikim yapan arkadaşların fidanları ilk baharlarında ortalama kaç cm uzadılar?
Bu ayın sonunda aşı bantlarını söküp, anaç gövdeyi aşı üzerinden kesmeyi planlıyorum. (Aşı bantlarını hemen mi sökeyim?)

Bazı fidanları uç bölgelerinde kararma ve kuruma var, sizce yeşil kısmın üzerinden kesmelimiyim, yoksa bitki kendiğinden kuru bölümü atarmı?

Son sorum tüplü fidanlarda tepe vurumu 180 cm oluncaya kadar yapılmıyor diye biliyorum, 180 cm olan fidan 150 cm civarundan tepe vurumu yapılıyor, doğrumu?

1) 30 Cm boyunda olanlar, toplam fidanlarımın 10%
2) 20 Cm boyunda olanlar, toplam fidanlarımın 30%
3) 12 cm boyunda olanlar, toplam fidanlarımın 20%
4) 5 cm boyunda olanlar, toplam fidanlarımın 20 %
5) 3 cm boyunda olanlar, toplam fidanlarımın 20%

Bir şeyler öğrenmek istemek permakültür arkadaşımızınki gibi olur. Arazisi var fidanı ekmiş resimlemiş ve sorularını sormuş. Bilebildiği ölçüde arkadaşlar da cevaplamış. Lütfen bu forum bu şekilde devam etsin arkadaşlar.

ihvan
02-06-2016, 03:46
Bir şeyler öğrenmek istemek permakültür arkadaşımızınki gibi olur. Arazisi var fidanı ekmiş resimlemiş ve sorularını sormuş. Bilebildiği ölçüde arkadaşlar da cevaplamış. Lütfen bu forum bu şekilde devam etsin arkadaşlar.

Kardeş sen bu forumda kural belirleyici isen veya forumdakilerin çoğu senin gibi düşünüyorsa HAY FORUMUNUZ BATSIN YA.

İlla ki bahçesini hazırlayan mı soru sorabilir nerde yazıyor bu kural?

Benim olabildiğince kibar bir dil kullanmaya özen göstererek sorduğum birkaç sorudan neden rahatsız oldun?

Arkadaş sadece burası için demiyorum bütün forumların oluşturulma amacı ne?

Bilgi almak veya vermek dışında forumda bulunma amacın mı var?

Yoksa benim sorduğum sorudan veya soruş şeklimden veya verdiğim cevaplardan mı rahatsız oldun?

Sana verdiğim cevapları okusunlar yanlış birşey söyledi isem affola dedim senin için hayır duası edip helallik istedim konuşmamda seni rahatsız eden ne var?

Bir işim vardı uyandım şu siteye bir bakayım dedim uykum kaçtı uyuyamıyorum çok zoruma gitti böyle bir muamele olmaz ya adam gelir kötü niyetli olduğunu düşünürsün her türlü kötü muamelede bulunabilirsin, benim söylediklerimde böyle bir emare bulan varsa söylesin Eyvallah deyip çıkayım sitenizden.

Sen ve senin gibi düşünenlerin Allah müstehakını (hakettiğini) versin inşallah...

musculus
02-06-2016, 07:37
Genelleme yaptım üzerine alınmışsın. Özür dilerim. Allah yolunu açık etsin.

ertuğrul 37
02-06-2016, 09:23
Ziraat mühendisi çevremde çok kardeşim onların verdiği bilgiler teknik bu bilgileri tatbik edenlerin fikirlerini sormak istedim aradaki farkı anlarsın heralde değil mi. Bu durumda foruma sorma nedenim anlaşılmıştır sanırsam...

İkincisi kurulum masraflarını da ucuza getirmeye çalışmıyorum kurulum masrafları konusunda az çok bilgim ve hazırlığım var. İnşallah girişebilirsem bu işe zaten her türlü bilgi paylaşımı yaparım. Benim asıl sorduğum bahçe kurulduktan sonraki yapılan masraflardı sadece çünkü kurulum maliyeti düşündüğümden fazla tutarsa bakım gideri konusunda zor durumda kalabilirim diye düşündüm arkadaşın biri 100 dönüm için 10-15 bin yazmış biri de az önce 8 dönüm için 6500 tl yazmış yıllık bakım masrafı olarak kendisinden bilahare fikir alacam inşallah...

Üçüncüsü tanımadığınız bir kişi foruma fikir danışmaya geliyor niye atar yapıyorsunuz anlamıyorum "benden bu kadar son" bu nedir abicim ya memleket mi kurtarıyoruz veya batırıyor muyuz anlamadım. Biri yardım talep ediyor, ya yardımcı olursun Allah rızası için ya hiç oralı olmazsın...

Sayın ihvan
Ben şahsen atar yapmadım, yanlış anlaşılma olmuş.
70 dönüm bahçenin hafta sonları yetiştirilemeyeciğini söylemek istedim.
Soru ****** sorabilirsiniz bu formlar bu yüzden var.ama soruyu sordum cevabı beğenmedim olmaz.
Yıllık masraflar birazda size kalmış bir olay aslında.
Çok az bakım ve masraf yapanda var, çok yapanda var.kendi haline bırakanda.

Bu forumlarda daha önceleri bakım ile ilgili çok defa sorular soruldu. Geçmiş dönemlerde. Buralara bakabilirsiniz.
Ben bunları iyi niyetle söylüyorum, yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın. Öyle bir niyetim yok.
Çıkacağınız bu uzun yolda ALLAH güç, kuvvet ve sabır versin.hayırlı eylesin.
Sağlıcakla kalın.

ihvan
02-06-2016, 09:47
Sayın ihvan
Ben şahsen atar yapmadım, yanlış anlaşılma olmuş.
70 dönüm bahçenin hafta sonları yetiştirilemeyeciğini söylemek istedim.
Soru ****** sorabilirsiniz bu formlar bu yüzden var.ama soruyu sordum cevabı beğenmedim olmaz.
Yıllık masraflar birazda size kalmış bir olay aslında.

Bu forumlarda daha önceleri bakım ile ilgili çok defa sorular soruldu. Geçmiş dönemlerde. Buralara bakabilirsiniz.
Ben bunları iyi niyetle söylüyorum, yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın. Öyle bir niyetim yok.
Çıkacağınız bu uzun yolda ALLAH güç, kuvvet ve sabır versin.hayırlı eylesin.
Sağlıcakla kalın.

Allah razı olsun abicim ya kusura bakmayın belki ben soruları yanlış sordum. Özellikle bir kişinin cevapları yüzünden herkese ön yargılı olarak yaklaştım. Ben 30 yaşındayım abicim 5 yıldır memur olarak görev yapıyorum hem yaş olarak hem çiftçilikle ilgili bilgi olarak burdaki herkese nazaran amiyane tabirle toy sayılırım. Haksız yere kalp kırmalarımı cahilliğime verin. Ama bir kişi müstesna vallahi güneş doğmadan önce gördüm bahsettiğim arkadaşın mesajını onun yüzünden doğru dürüst uyuyamadım çok canım sıkıldı. İnşallah işe başladığım zaman malumat veririm engin bilgilerinizden faydalanmak isterim. Hakkınızı helal edin abi sizin de işleriniz rast gider inşallah Allah hayırlı kazançlar versin selametle...

efedag
02-06-2016, 09:51
Sayın İHVAN

Size tecrübeleriyle yardımcı olmak isteyen insanlara soru sorarken "Allah rızasından helallik den hayır duadan" bol bol bahsedip beğemmediginiz yaklaşımlar karşısında
HAY FORUMUNUZ BATSIN YA
Allah müstehakınızı versin inşallah
gibi cümleler hiç hoş olmuyor.Size vakit ayırıp cevap verenlere özür borçlusunuz diye düşünüyorum.saygılarımla

efedag
02-06-2016, 09:59
Sayın İHVAN

Aynı anda yazdığımız için son msj görmedim.Allah hepimize kolaylık versin.

umut76
02-06-2016, 10:00
Televizyonda ceviz ağacı satıyorum diye 99 TL ye evime işe yaramaz kupkuru çöpler gönderdiler, ne yapabilirim?

mustafa431
02-06-2016, 10:25
Televizyonda ceviz ağacı satıyorum diye 99 TL ye evime işe yaramaz kupkuru çöpler gönderdiler, ne yapabilirim?
öncelikle geçmiş olsun... ben bir şey yapabileceğinizi sanmıyorum...kargoyu noter huzurunda açsaydınız belki...ama kim öyle bir şey yapar ki...

ertuğrul 37
02-06-2016, 11:23
Allah razı olsun abicim ya kusura bakmayın belki ben soruları yanlış sordum. Özellikle bir kişinin cevapları yüzünden herkese ön yargılı olarak yaklaştım. Ben 30 yaşındayım abicim 5 yıldır memur olarak görev yapıyorum hem yaş olarak hem çiftçilikle ilgili bilgi olarak burdaki herkese nazaran amiyane tabirle toy sayılırım. Haksız yere kalp kırmalarımı cahilliğime verin. Ama bir kişi müstesna vallahi güneş doğmadan önce gördüm bahsettiğim arkadaşın mesajını onun yüzünden doğru dürüst uyuyamadım çok canım sıkıldı. İnşallah işe başladığım zaman malumat veririm engin bilgilerinizden faydalanmak isterim. Hakkınızı helal edin abi sizin de işleriniz rast gider inşallah Allah hayırlı kazançlar versin selametle...

Sayın ihvan.
Şimdi sorunu buldunuz işte
Siz soruları yanlış soruyordunuz. Siz soru sordunuz , bazı arkadaşlar kendi yaptıklarını ve bildiklerini söyledi. Bu cevaplara , zannetmiyorum, öyle değildir, mühendis arkadaşlar böyle dedi, gibi şeyler söyleyince bu forumun amacı kalmıyor. Bende o yüzden mühendis arkadaşlarınıza sorun dedim. Belki yanlış oldu.

Neyse yapacak bişey yok artık, sağlık olsun.

Yıllık bakım işine gelince, bazı arkadaşlar cevize çok meraklı , gerçekten çok iyi ve masraflı bakım yapan arkadaşlar var.sizin masraflarınız size kalmış bir olay isterseniz sadece su vererek de yapabilirsiniz. Cevizde ayrıntı çoktur.
Şuanda çok sayıda hayallerle kurulmuş ama kaderine bırakılmış bahçe var. Bunları dikenlerde cevizin kolay olduğunu düşünüyordu.

Amaç cevizden para kazanmak, cepteki parayı harcamak değil.
Benim düşüncelerim , ve bildiklerim bunlar. Selametle kalın.

ertuğrul 37
02-06-2016, 13:32

Ücreti geri isteyebilirsiniz, ama geri alabileceğinizi zannetmiyorum.
Bidahaki sefere internetten deneyin. Ben gitti gidiyordan çok aldım tüplü olarak. Kargo içinde 25 tl.
Fidanda sorun çıkarsa hemen geri gönderip parayı iade alabilirsiniz

Televizyon dan kesinlikle almayın. İnternet daha güvenli.

Geçen bir arkadaş televizyonda şu fiyata var alıyımmı dedi. Bende söyledim ona böyle şeyler olur diye. Bana inanmıyor, reklama inanıyor. Bizim en büyük sorunlarımız dan biride bu galiba.

ykaya194
02-06-2016, 17:55
Tam olarak giderleri kalem kalem söyleyebilir misiniz?

Sayın ihvan,

1) Önce yakınınızdaki ve size öneren iki değerli mühendise doğru dürüst bir fiziblite raporu hazırlatın, eğer işin maddi yönüyle altından kalkabilir ve çok kar ederim derseniz işe başlayın derim.

2) Her nekadar mühendisleriniz gerek kurulum gerekse işletme giderlerini kalem kalem hesap edecek olsada ben yinede Siz'e 70 dönüm için bakkal usulu bir gider hesabı yapayım.

- Kurulum giderleri 1500-2000 tl/dönüm. toplam: 105-140 bin tl. ihtiyaç duyulursa su deposu için (200 ton) 30-40 bin tl.

- 7-8 yıla kadar ürün alınamayacağına göre; Her yıl 20-25 bin tl bakım ve işletme gideri en az 7x 20 bin = 140 bin tl.

yani 7-8 yıldaki gideriniz için 250-300 bin tl.

- Her şey yolunda gitti diyelim ve ürün almaya başladığınızda bunlara ilaveten hasat için şöyle hesap yapalım.
Bir ağacı 3 kişi bir saatte ancak hasat eder ve 1500 ağaç için ( günde 8-10 saat çalışılabilir ). Toplamda 200 gün gerekli ve ceviz 10 gün içinde hasat edilmesi varsayımı ile her gün 60-70 işçi çalıştırmalısınız, bunun yeşil kabuğun soyulması kurutulması depolama vs. içinde makine ve ekipmana ihtiyacınız olacak demektir.

- Makine ile hasat edilmesi için araziniz düz olması ve silkeleme, süpürme ve toplama ekipmanı ile bir traktöre ve ayrıca bunları kullanacak olan operatöre ihtiyacınız olacak.

- Eğer hem memurluk hemde bunları yapabilecekseniz size kolay gelsin derim.

[QUOTE=ihvan;1466024 forumdakilerin çoğu senin gibi düşünüyorsa HAY FORUMUNUZ BATSIN YA.
Sen ve senin gibi düşünenlerin Allah müstehakını (hakettiğini) versin inşallah...[/QUOTE]

Yukaıdaki alıntıladığım mesajınıza vereceğim cevap her nekadar konu başlığına uygun olmasada cevap yazıyorum.

İşinize geldiği sözlere allah razı olsun deyip işinize gelmeyene lanet okumak nasıl bir din anlayışıdır anlayamadım oysaki bizim dinimizde "düşmanın bile olsa ona lanet okumayınız der"

ihvan
02-06-2016, 22:51
Nerden başlayacam bilemedim ama söylediklerinizin çoğunda haklısınız. Yani bu kadar kişi aynı şeyi söylüyorsa hele bu kusurumun büyüklüğünü gösterir. Öncelikle dini konuda açıklama yapma gereği hissediyorum çünkü söylemlerim sonucu aciz biri olarak güzel dinimizin imajına zarar vermiş oldum bunun için çok üzgünüm. Bir yerde bir yazı okumuştum "ben müslümanım ama bana bakarak islamı değerlendirmeyin" gibi bir sözdü. Beni de yargılarken lütfen beni tam bir mümin gibi değerlendirmeyin dediğim gibi acizim ben kendi çapımda dini sorumluluklarımı yerine getirmeye çalışıyorum ama malesef kuran ve sünnete göre yaşayamıyorum mesela çabuk öfkelenebiliyorum, ağzımdan kötü sözler çıkıyor, kalp kırıyorum, dünyevi şeylere kıymet veriyorum... bunlar sadece bir kısmı daha nice kusurlarım var. Çevremde hacca gidip borsa oynayanlar, imam olup banka kredisi çekenler var velhasıl beni veya herhangi birini yargılarken veya eleştirirken ne olursunuz islamı konunun dışında tutun. İnsanoğlu aciz çünkü en mümin dediğiniz kişide bile kusur bulabilirsiniz tüm eksikliklerden kusurlardan münezzeh olan sadece Allah tır.

Kabul ediyorum Tezcanlı davrandım istediğim veya beklediğim cevapları alamadığım için kendimce haklı sebepler bulmaya çalıştım ki gerçekten iki ziraat mühendisi arkadaş tam tersi şeyler söylemişti ve nette yaptığım araştırmalarda tutarsızlıklar vardı kimi 10 kimi 20 kimi 50 bin den bahsediyordu ama bu şekilde karşılık verdiğim kişilere bile öncelikle cevapları için teşekkür ettim direk kırıcı birşey söylemedim kimseye asıl bozulduğum musculus arkadaşa bile yazdıklarıma bir bakın lütfen işime gelene Eyvallah gelmeyene hadi ordan demedim veya daha ötesi lanet okumadım bunu iddia etmek karakterime hakarettir ve aciz bir kul olduğum için gurur yaparım :) şaka bir yana hoş değil bu durum.

Lanet okuduğum tek bir yer var vicdan sahibi olan kimse işine gelmeyen herşeye bu tarz söylemlerde bulunduğumu söyleyemez.
Tamam böyle bir üslupla konuşmam uygun olmadı biliyorum ama bunu da inanın kesinlikle iddia edildiği gibi istediğim veya beklediğim şeyleri duymadım diye söylemedim bunun kanıtı da aynı arkadaşa önceki konuşmalarımızda verdiğim tepkilerdir lütfen bakın okuyun.
Asıl zoruma giden musculus arkadaşın: bahçesini kuranların sadece fikir danışma hakkı olduğu yönündeki söylemiydi. Buna hanginiz katılırsınız soruyorum?

Söylediğim o ağır sözü meşru kılmak için demiyorum bunu keşke kullanmasaydım o sözü ama tamamen o arkadaşa yönelik kullanılan bir söylem.

İnşallah biraz olsun anlaşılabilmişimdir.

Lilium
03-06-2016, 01:24
ben hobi olarak ilgilenmekten ziyade maddi getiri amaçlıyorum

Türkiyede bahçede 5 yıl sonrası için Maddi getirinin hesabını kimse yapamaz, yapıyorsada mutlaka bakanlıklara da bir adam yetiştirmesi lazım ki, ceviz italatını yasaklayıp fiatları yüksek ya da kazançlı bir fiatlarda tutabilsin.

İki tane ziraat mühendisi arkadaşımdan fikir aldım özellikle biriyle bugün görüştüm ceviz konusunda Aksarayda özel eğitime katıldığından falan da bahsetti. Her iki arkadaşım da bu işe girişmenin mantıklı olduğunu söyledi
Tabi ki mantıklı onlara iş çıkacak. Ben olsaydım sizin yerinize şu soruyu sorardım, Siz ziraat mühendisisiniz bu işi biliyorsunuz niye yapmıyorsunuz da bana akıl veriyorsunuz? Ve ya yapıyorsalar bunun mantıklı olduğu kanaatine hangi sonuca göre bunu söyleyebiliyorlar.

bugün görüştüğüme masrafların çok olduğu söyleniyor yıllık 10-15 bin gibi maliyet çıkarıyorlar dedim çok şaşırdı ve bakımının çok zor olmadığını söyledi
Neyin maliyeti 10-15 bin belirtmemişsiniz? 1 dölümün mü? 70 dölümün mü?

Bakınız bu gün trakyadan döndüm trakyada bakımlarını üstlendiğim 3 bin ağaçlık 2-3 büyük bahçeler var ve dün bu konu üzerinde biraz görüş alış verişi yaptık iki bahçe sahibinede sordum ikisinin de bu yıl 4 cü yılları ve bu güne kadar harcadıkları para hemen hemen aynı. ne kadar mı, 1 milyon Tl yani eski parayla 1 tirilyon. ve zaman zaman kendileride çalışıyor. Ve bunlar daha yetiştirme safhasındalar daha hasat safhasına geçmediler hasat safhasının da bir maliyeti olacaktır.

velhasıl bence mümkün hocam ama ceviz olur ama badem olur belirtilen yıllık giderlerden çok daha ekonomik bir şekilde bakılabilir bence saygılar...

Velhasıl, bu işler velhasıl bence mümkün demekle olmuyor, toprak, su, arazi yapısı, hastalıklar, hatalar, (Vs) gibi faktörler maliyetleri artırır düşürür, öyle masa başı fizibilite raporlarıyla hareket ederseniz hata yaparsınız, tüm her şeyi iyi etüt edip hesap edip hesapta olmayan riskleri de düşünmek gerekir, Hadi diyelim ki tüm bunları yaptınız her şey yolunda gitti ve sizin hesabınız doğru çıktı, ürünü sağlıklı yetiştirebilecekmisiniz don vurdu, dolu vurdu, hastalık vurdu, bunlara garanti verebiliyor mu o arkadaşlar. Hadi diyelim ki, bu safhayı da atlattınız ve her şey yolunda gitti ürünü yetiştirdiniz, sağlıklı bir şekilde hasat edip kurutabilecekmisiniz? Hadi bunuda yaptığınızı varsayalım pazar, fiat, garantisi veren bir yer var mı? Vallah varsa ben burdayım hemen hasatı yapayım vereyim. Ha sorarsan pazar var ve hemende alırız derler, kaça? 3 liraya 5 lira ya, ve bu fiatın da seneye garantisi de yok, türkiyede hiç bir şeyin garantisi olmadığı gibi.

Bu işi doğru yapanlar belki para kazanacaklar belkide deli para kazanacaklar bunu kimse bilemez. Ama bildiğim bir şey var ki, bu işi doğru yapmayanlar doğru yerde yapmayanlar ve ya bahçelerine bakmayanlar duvara toslayacaklardır.

Lilium
03-06-2016, 02:18

Evet güzel bir cevap, Soruları sormadan önce Şu başlıkları (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/)okunmasında fayda var belki sorunuzun karşılığını bulamayabilirsiniz demiyorum kesinlikle var diyorum ve bu başlıklardaki bilgileri de hiç bir yerde bulacağınızı sanmıyorum, önemli olan doğru bilgiyle yanlışı ayırt edebilmek buradaki ince nüansları algılayabilmekte size kalıyor,

Nacizane önerim mektepliyle alaylının ne söylediklerini (ya da yaptıklarını) dikkate alıp bunların doğruluğunu gerek görsel gerek uygulamalı olarak tespitleri koymak ve beyini ikna etmek.

>Bize ceviz yetiştiriciliğinin bakımını, dikim aralığını, budama nedenlerini, hastalık sebeplerini, nasıl bir toprakta yetişirliğini, (vs) anlatıyorlar ama diğer konu verime geldi mi yetiştiriciliği unutturuyorlar.
Sadece verimi düşünür yetiştiriciliği unutursan doğru yolda olmadığından emin ol.

ihvan
03-06-2016, 19:52
Evet güzel bir cevap, Soruları sormadan önce Şu başlıkları (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/)okunmasında fayda var belki sorunuzun karşılığını bulamayabilirsiniz demiyorum kesinlikle var diyorum ve bu başlıklardaki bilgileri de hiç bir yerde bulacağınızı sanmıyorum, önemli olan doğru bilgiyle yanlışı ayırt edebilmek buradaki ince nüansları algılayabilmekte size kalıyor,

Teşekkür ederim iki ayrı cevabınız için de zahmet etmişsiniz emeğinize sağlık. Hayırlı akşamlar...
Nacizane önerim mektepliyle alaylının ne söylediklerini (ya da yaptıklarını) dikkate alıp bunların doğruluğunu gerek görsel gerek uygulamalı olarak tespitleri koymak ve beyini ikna etmek.

>Bize ceviz yetiştiriciliğinin bakımını, dikim aralığını, budama nedenlerini, hastalık sebeplerini, nasıl bir toprakta yetişirliğini, (vs) anlatıyorlar ama diğer konu verime geldi mi yetiştiriciliği unutturuyorlar.
Sadece verimi düşünür yetiştiriciliği unutursan doğru yolda olmadığından emin ol.

Teşekkür ederim iki ayrı cevabınız için de zahmet etmişsiniz emeğinize sağlık. Hayırlı akşamlar...

musculus
04-06-2016, 17:21
[QUOTE=musculus;1463994]Bu se

Meletli
05-06-2016, 20:15
Arkadaşlar geçtiğimiz haftalarda yaşanan şiddetli yağışlarda ve kasırga boyutlarına yaklaşan rüzgarlarda bir yaşını bitirmiş olan fidanlarım ve geçenyıl yapmış olduğum çeşit değiştirme aşılarımın bazıları zarar gördü.Destek sırıklarının sağlam olması nedeniyle sadece bir fidanımın çok hızlı büyüyen lideri bağlantı yerinin üstünden kırıldı.Ancak 7-8 kadar ağacımın yandallarını tümden gövdeden ayrılmasına ve adeta bayrak direği gibi kalmasına neden oldu.Sadece liderleri sağlam kalmıış ve yandallar tamamı kırılmış.Şimdi uyuyan gözleri uyandırmam için gözlerin üzerinden kesi yapmam gerektiğini biliyorum,ancak daha önce böyle bir işlemi hiç uygulamadığımdan tereddütlerim var.Bilhassa bu tecrübeyi yaşayan arkadaşların tavsiye ve önerilerini bekliyorum.Saygılarımla iyi akşamlar.

Lilium
05-06-2016, 22:26
Ağaç dediklerini yaşları kaç yaşında, varsa birde resim koy

Meletli
05-06-2016, 23:05
Ağaç dediklerini yaşları kaç yaşında, varsa birde resim koy

Üstadım şuanda resim yükleme imkanım yoktur.Ancak ağaçtan kastım şu ki birkısmı 4 ila 5 yaşlarındaki anaçlara 2015 Nisan ayında yapılmış aşılar,birkısmı ise 2014 Aralık ayında dikilmiş bir yaşını tamamlamış fidanlarımın bu sene oluşan yandalları gövdeden ayrılmak suretiyle birinci kat yandalları yokoldu.Sadece lider kaldı.Buşekilde tahminen 8 adet ağacım zarar gördü.Birtanesinin de lideri çok hızlı gelişmiş ve tahminen 2,5 mt yükseklikten kırılmış.Bende lideri kırıldığı yerin hemen altından tekrar tepe vurumu yaptım.

Lilium
06-06-2016, 00:19
Öncelikle geçmiş olsun, doğal afetlerin önüne geçemiyoruz malesef yapacak çok bir şeyimiz yok.

Yandalları kırılmış ağaçların tepelerinide kes düğme gözler sağlamsa patlayacaklardır, göz üzerine kesit atmayınız buna hiç gerek yok bu durumda kesit atmanız zararlı ağaç yara yerine çalışarak zaman kaybedecektir.

babajunyor
06-06-2016, 12:16
arkadaşlar 10 donum(8*8 160 agaç) cevizim var sıvı gübre vereceğin 60 lt. gübre tankı işimi görürmü

ahakman
06-06-2016, 12:59
Arkadaşlar,

Çanakkale bölgesindeki bahçem için 200 adet Chandler açık köklü fidan bakıyorum.

bir kaç kişi ile iletişime geçtim ama tatmin edici gelmedi yaklaşımları. sizlerin daha önce çalıştığınız bu konuda güvenilir bir fidan firması önerisi yapabilir misiniz.
Bandırma ve Çanakkale bölgeleri tercih sebebidir.

iyi çalışmalar

ahmet

Lilium
06-06-2016, 14:47
arkadaşlar 10 donum(8*8 160 agaç) cevizim var sıvı gübre vereceğin 60 lt. gübre tankı işimi görürmü

İşini Görür fakat bir seferde vereceğin gübreyi iki defa doldurmak zorunda kalabilirsin o nedenle 100 lt relik düşünsen iyi yaparsın.

Lilium
06-06-2016, 14:51
Arkadaşlar,

Çanakkale bölgesindeki bahçem için 200 adet Chandler açık köklü fidan bakıyorum.

bir kaç kişi ile iletişime geçtim ama tatmin edici gelmedi yaklaşımları.

Nasıl bir yaklaşım arıyorsunuz, şartlarınız mı var? ya da nelerdir? yardımcı olmaya çalışayım.

ahakman
06-06-2016, 15:01
Yaklaşım profosyonel ve yönlendirici olmalı, teknik konuşmalardan yaklaşımın samimi olduğunu anlayabilirim. şartlarım bugünden sipariş vererek sabit ve piyasa çevresinde bir fiyat olmalı ve elinde ki ürüne göre değilde doğru yaklaşım ile öneriler yapması dışında bir talebim yok. arazinin havalandırması ve gübrelenmesi mayıs ayının sonunda yapıldı. yıl sonuna kadar 1-2 kez daha derin kazılarak havalandırmasını yaptıracağım. yıl sonunda ekime hazır olacağız.
ilginize teşekkürler.

ahmet

Lilium
07-06-2016, 00:45
Yaklaşım profosyonel ve yönlendirici olmalı, teknik konuşmalardan yaklaşımın samimi olduğunu anlayabilirim. şartlarım bugünden sipariş vererek sabit ve piyasa çevresinde bir fiyat olmalı ve elinde ki ürüne göre değilde doğru yaklaşım ile öneriler yapması dışında bir talebim yok. arazinin havalandırması ve gübrelenmesi mayıs ayının sonunda yapıldı. yıl sonuna kadar 1-2 kez daha derin kazılarak havalandırmasını yaptıracağım. yıl sonunda ekime hazır olacağız.
ilginize teşekkürler.

ahmet

Telepleriniz de haklı ve olması gereken talepler, hepsini bir arada bulmak güzel olur!!

doctor_33
07-06-2016, 09:49
can fidancılık var bu işte profesyonel https://www.canceviz.com/default.asp

coskunsarıkaya
07-06-2016, 18:15
Arkadaşlar
29 nisan 2016 tarihli resmi gazetede sulama ekipmanları için 100000 liraya kadar hibe desteğinden bahsediliyor.ilgilenen arkadaşlara duyurulur.Selamlar

Lilium
07-06-2016, 23:58
can fidancılık var bu işte profesyonel https://www.canceviz.com/default.asp

Linki inceledim fernette fernette değil, franguette fıranguette değil, güvenmek size kalmış bir şey.

ertuğrul 37
08-06-2016, 01:32
Dün internette gezinirken fidan satan kişi tarafından yazılmış bir yazı gördüm, aynen böyle yazıyordu.

SON YILLARIN EN KARLI YATIRIM ARACI CEVİZ
ceviz furyasının geldiği son nokta. Böyle şeyleri görünce üzülüyorum. İnsanların hayalleri ile oynuyorlar ve ellerindeki paralarını alıyorlar.
Daha Bugün köy tv olması lazım, ceviz fidanlığı gösterdiler.
Fidancı aynen böyle dedi.
6 yaşındaki ceviz 25 kg . Sonra hemen bi hesap
25 kg x17 tl =425 tl ağaç başı. Of paraya bak.

Sonra doktoru, mühendisi, emeklisi, memuru, öğretmeni, işçisi, öğrencisi ve daha niceleri. Hadi ceviz ekelim zengin olalım.
Geçen hafta pazarda kiraz 6 -7 tl olmuş. Bugün kiraz ağaçlarını söküp ceviz dikmek isteyenler var. Fındık Sök ceviz dik. Elma Sök ceviz dik. Armut Sök ceviz dik. Buğday ekme ceviz dik.
Bu ceviz furyası ,zaten olmayan tarım politikalarını alt üst edecek gibi.
Herkes istediğini dikebilir, Ben sadece ürün çeşitliliği hakkında dikkat çekmek istedim.
Herkese hayırlı kazançlar , bol ürünler.

ertuğrul 37
08-06-2016, 08:24
Şimdi markete girdim kiraz almaya fiyatı 10.90 krş .almadan çıktım.
Başka markete gittim mecburen 10 tl aldım.
Kayısı 7 tl
Şeftali 6 tl
Üzüm 8 tl
Elma bile 4,5 tl
Bu bahsettigim yer sosyete manavı değil. İstanbul Gaziosmanpaşa da market. Ürün çeşitliliği ni yitirirsek kiraz cevizden daha pahalı olur.
Herkese hayırlı ramazanlar.

yalıçapkını
09-06-2016, 11:37
Papaz erik fiyatınıda yazarmısınız Sy. Ertuğrul üretici olarak merak ettim.10 tl den aşağı değildir.

kararsız
09-06-2016, 12:49
Arkadaşlar,

bir kaç kişi ile iletişime geçtim ama tatmin edici gelmedi yaklaşımları. sizlerin daha önce çalıştığınız bu konuda güvenilir bir fidan firması önerisi yapabilir misiniz.
Bandırma ve Çanakkale bölgeleri tercih sebebidir.

iyi çalışmalar

ahmet

ben bafra fidancılıktan aldım memnunum ve fidanlar ismine doğru çıktı oradan almanızı tavsiye ederim

ertuğrul 37
09-06-2016, 16:52
Papaz erik fiyatınıda yazarmısınız Sy. Ertuğrul üretici olarak merak ettim.10 tl den aşağı değildir.

Evet , sayın yalıçapkını o fiyatlarda.
Aslında benim anlatmak istediğim güncel market fiyatları vermek değil. Hep atladığımız yeri, biraz dikkat çekmek istedim. O da ürün çeşitliliği.
Geçen hafta , kalibresi belli olmayan irili ufaklı ceviz 12 tl.pazarda. normal cevizler 15-18 arası .çoğu 15 tl.
Şimdi kiraz 10 tl. Erik 10 tl olunca demekki bazı yerlerde hata var.
Kiraz yetiştirende para kazanamıyor. Parayı aracılar ve tüccarlar kazanıyor.

Hal bize çok yakın. Halin arkasında yorum istanbul evleri var. (Forum istanbulun yanında). Daire fiyatları 600.000 -700.000 tl civarında.Komisyoncular ve tüccarlar çiftçinin sırtından kazandıklarından, orada birer daire alıyor. Asıl büyük parayı aracılar kazanıyor malesef.

adiyge
12-06-2016, 20:18
Merhaba,bu sene mart ayında chandler diktim 20 gün sonra falan da Fiğ ektim. Fiğler çiçek açtı, bu zaman da ızgara yapıp biçme zamanı gelmiş mi ve chandler fidanların da çift lider olmuş bir önlem almak gerekir mi böyle mi kalsın şimdilik.Tarla eve yakın her gün gezerdim tarlayı yılan gördüm bir fidanın dibinde kıvrılmış artık girmeye korkuyorum :( çiftçilik hayatım başladığı sene bitmemesi için en azından fiğleri bi an önce biçip ortalık gözüksün istiyorum.

http://i.hizliresim.com/PMnzp6.jpg
http://i.hizliresim.com/go2RnZ.jpg
http://i.hizliresim.com/9LglRo.jpg
http://i.hizliresim.com/MJo4Xk.jpg
http://i.hizliresim.com/QMvGJv.jpg

yilmazms
13-06-2016, 17:05
Fig ne kadar sulama istiyor, cevizlere olumsuz tarafini gordunuz mu. Malum ceviz 6 sene birsey getirmiyor ara tarim iyi olacaktir

adiyge
13-06-2016, 19:12
Fiğleri hiç sulamadım şimdiye kadar yağmurlu gidiyordu havalar.Sulama sistemim yok ağustos gibi taban suyu düşükken artezyen kuyu açılıyormuş Ağustosta açtırıcam inşallah. Cevizlere olumsuz yanını görmedim şimdilik, mesafeli ektim zaten.Çiftçilikten hiç anlamam da bende internetten araştırdıgımla fiğ kökleri derine gidiyormuş yanlara yayılmıyor yani onun için tercih ettim toprağı havalandırsın diye koparınca gerçekten ip gibi çıkıyor.

Fig ne kadar sulama istiyor, cevizlere olumsuz tarafini gordunuz mu. Malum ceviz 6 sene birsey getirmiyor ara tarim iyi olacaktir

yilmazms
13-06-2016, 19:25
Cok guzel, peki fig martta mi ekiliyor yoksa kistan ekileni var mi? Yesil gubre icin mi ektiniz bicip gelir elde etmek icin mi?

adiyge
13-06-2016, 20:24
Fiğ kıştan ekiliyormuş doğrusu ama ziraat teknikeri arkadaş var ona sordum bazı sebzelerde kış sebzesi ama yazın ekiliyor olur dedi örnekte vermişti soğan mıydı unuttum.Ben yeşil gübre için ektim hemde yabani ot çıkmasın diye.

Cok guzel, peki fig martta mi ekiliyor yoksa kistan ekileni var mi? Yesil gubre icin mi ektiniz bicip gelir elde etmek icin mi?

Hsnky17
16-06-2016, 17:17
Celtik ekilen bir arazim var.20donum civar.bu tarz bi araziye ekim yapan varmi

ıbrahım
21-06-2016, 22:40
s.a 600 tane ceviz agacım var aşılanacak yardımcı olurmusunuz

Lilium
22-06-2016, 00:46
s.a 600 tane ceviz agacım var aşılanacak yardımcı olurmusunuz

Ağaç mı çüğürmü? Ağaçsa kaç yaşındalar?

olcayatay
30-06-2016, 13:23
merhabalar,

Benim Edirne'de yakınında dere akan verimli toprağa sahip 5400 m2 lik yerim var. buraya hobi amaçlı ceviz bahçesi kurmak istiyorum. İşin uzmanı birkaç ziraat mühendisi arkadaş sağolsun yardımcı oldu ve hepsi bölgemiz için chandler cinsi cevizi uygun gördü. şimdi ben kasım ayında dikmek üzere açık köklü fidan teminimi nereden yapabilirim ?

Diğer tüm işlemleri (ekim işlemi, sulama, gübreleme, çapalama vs. onları biliyorum) kendim yapacağım.

Teşekkürler.

yilmazms
30-06-2016, 14:42
Ben de ayni zamanda alacagim ve fidancilardan teklif almaya basladin, balikesirde benim arazim. Size de 100-120 adet aliriz, ben 3500 kadar alacagim icin siz de indirim olursa faydalanirsiniz.

kimyager147
30-06-2016, 15:26
SN olcayatay
Ceviz fikriniz güzel fakat hobi amaçlı demişsiniz. Ceviz kesinlikle hobi olarak yapılacak bir iş değildir. Çok teferruatlıdır.
Genede işe bir şekilde başlamak lazım. Azminizi kaybetmeyin. İnşallah güzel sonuçlar alırsınız.

brkrcp
05-07-2016, 07:34
Ceviz fidan fiyatları ne civarda? Fidan seçiminde nelere dikkat etmemiz gerekli?

brkrcp
07-07-2016, 15:37
İyi günler arkadaşlar. Hatay'da 50 dekar alanda yaklaşık 30 yıldır narenciye üretimi yapmaktayız. Arkadaşımla birlikte ceviz bahçesi dikimi projemiz var. Şuan için araştırma halindeyiz fakat internette bu konuda çok fazla bilgi kirliliği olduğunu düşünüyorum. Yolun başındayken yanlış yönlendirmelere ve yanlış bilgilere sahip olmak istemiyorum. Sonuçta bu işi para kazanmak için yapıyorum. Emeğimin, zamanımın, paramın boşa gitmesini istemiyorum. Ceviz yetiştirciliği yapan sizin gibi tecrübeli arkadaşların doğru bilgilerine çok ihtiyacım olacak.

Ceviz dikimini yapmayı düşündüğümüz bölge Hatay'ın Dörtyol ilçesinde Amanos Dağları'nın eteği olarak belirteceğim bir bölge. Arazi yaklaşık 50 dekar ve orman arazisi. Rakımı yaklaşık 250 mt. Bölge iklim olarak nemli bir iklim fakat dikimi yapacağımız yerde nispeten daha az nemli bir alan. Toprak yapısı taşlı-humuslu bir toprak yapısı var. Su sıkıntımız bulunmamakta. Eğim %6-%10 arası.

İşe başlamadan önce profesyonel bir danışman arkadaştan hizmet almak istiyoruz. Toprak analizi, uygun ceviz cinsinin seçimi, dikim aralığı vs gibi konularda seçtiğimiz arazinin iklim ve toprak tipine uygun, DOĞRU yönlendirme yapacak samimi danışman arkadaşlarımızın olduğundan eminim.

Kafama takılan bazı soruları sizinle paylaşmak istiyorum. Beni aydınlatacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

1-Orman müdürlüğüne ağaçlandırma başvurumuzu yaptıktan sonra Ziraat Bankası'ndan proje için krediye başvurmak istiyoruz. Geçmiş yıllardaki kaynaklardan edindiğim bilgilere göre kullandırılan kredinin faiz tutarı küçük işletmeler için kullandırılan tarım kredisinin 1/7'si kadar ve 15 yıl sonra geri ödemeli. Bu kredi ve koşullar güncellliğini korumakta mı?

2-Ceviz bahçesi kurulumunu ticari olarak ele aldığımızda profesyonel bir şekilde incelenmiş ve yapılmış bir fizibilite çalışması var mı? Yine bu konuda çok fazla bilgi kirliliği dolaşıyor internette bazı arkadaşlar 5. yılda bazıları 10. yılda bazıları 3. yılda verim aldıklarından bahsediyorlar. Yatırımımızın geri dönüş süresi nedir?

3-Gördüğüm kadarıyla genelde Chandler tipi bodur ceviz dikimi yapılıyor ülkemizde. Bahçe kurulumunu yapacağımz bölgenin nemli iklim tipinden dolayı Chandler kararma yapar mı? Bu sorun olduğu takdirde zirai ilaçlamayla çözümü mümkün mü?

4- Dekar başına ortalama yıllık bakım giderleri nedir? Budama konusunun da ağaç için en önemli etkenlerden biri olduğunu okumuştum. Budama olarak hizmet veren ekipler bulunuyor mu her yörede?

Yapacağımız projeye ışık tutması bakımından vereceğiniz samimi cevaplara güveniyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

recycan
11-07-2016, 13:16
Biraz geç kalarak haziran 25 de tek dala indirdigim cevizlerimden yeni sürgün yerinden itibaren ilk fotoğraf 110 cm,ikinci fotograf 80 cm civarı diğer birçok ceviz fidanida 70-80 cm civarında,sormak istediğim şu acaba sağlıklı devam ederse 1,5 m gecerlermi,eger gecmezler ise bir dahaki seneye tepe vurumu yapıp yine liderimi oluşturmaya çalışıcaz.Daha önce fotoğrafları paylaşıp nail abinin tavsiyelerine uyabilseydik eminim istenen boya ulaşirdi.

recycan
11-07-2016, 13:25
Örneğin ilk fotoğraftaki cevizi tek dala indirdigim de kestigim sürgünde bir o kadar vardı

Dursunbeyli
11-07-2016, 14:37
Biraz geç kalarak haziran 25 de tek dala indirdigim cevizlerimden yeni sürgün yerinden itibaren ilk fotoğraf 110 cm,ikinci fotograf 80 cm civarı diğer birçok ceviz fidanida 70-80 cm civarında,sormak istediğim şu acaba sağlıklı devam ederse 1,5 m gecerlermi,eger gecmezler ise bir dahaki seneye tepe vurumu yapıp yine liderimi oluşturmaya çalışıcaz.Daha önce fotoğrafları paylaşıp nail abinin tavsiyelerine uyabilseydik eminim istenen boya ulaşirdi.

Bu fidanlar kaç yaşında herhalde daha yeni dikildiler önümüzdeki marta kadar fidanlara iyi bakın ki iyi gelişip pişkinleşsinler. Marta fidanların durumuna göre tepe vurumu yaparsınız.

recycan
11-07-2016, 21:36
Bu fidanlar kaç yaşında herhalde daha yeni dikildiler önümüzdeki marta kadar fidanlara iyi bakın ki iyi gelişip pişkinleşsinler. Marta fidanların durumuna göre tepe vurumu yaparsınız.
Syn dursunbeyli bunlar 2015 mayisin sonunda tüplü olarak dikidi,yanlış bazi uygulamalar ve soğuktan dolayı bu sene ye sıfırdan basladilar.şimdi soylediginizden anladığım kadarıyla seneye yeterli boy olmaz ise tepe vurumu yapıp lider olusturcaz dogru mu?

coskunsarıkaya
11-07-2016, 22:07
Recycan bey;

ilk fotodaki çatal dal uzun bırakılmış,gövdeye yarım cm kala kesip sutut sür,2.fotoda sürgün başlangıcından 1 cm tırnak bırakarak eğimli şekilde kes sutut sür.Bunlara fidanın enerji harcaması istenmeyen bir durum.lilium abi de aynı söyler diye düşünüyorum.Fidanlarınızın bir çoğu martta tepe vurumuna gelecek gibi gelişimi iyi görünüyor.saygılar selamlar.

Lilium
11-07-2016, 23:59
sormak istediğim şu acaba sağlıklı devam ederse 1,5 m gecerlermi,eger gecmezler ise bir dahaki seneye tepe vurumu yapıp yine liderimi oluşturmaya çalışıcaz.Daha önce fotoğrafları paylaşıp nail abinin tavsiyelerine uyabilseydik eminim istenen boya ulaşirdi.

Daha temmuz ağustos ayı var 1.5 mt reyi gecerler, geçmeyen olursa da tepe kesimi yapma bir sonraki yıl sürmeye devam eder tepe kesimi de bir yıl geçikmiş olarak bir sonraki yıl kesersin.

Bu kısımları neden kesmedin? hemen kes böylelerini

621645

Bunlar sabah güneşini alamıyorlar galiba, boy atmışlar ama gelişimleri zayıf gibi

recycan
12-07-2016, 12:33
Recycan bey;

ilk fotodaki çatal dal uzun bırakılmış,gövdeye yarım cm kala kesip sutut sür,2.fotoda sürgün başlangıcından 1 cm tırnak bırakarak eğimli şekilde kes sutut sür.Bunlara fidanın enerji harcaması istenmeyen bir durum.lilium abi de aynı söyler diye düşünüyorum.Fidanlarınızın bir çoğu martta tepe vurumuna gelecek gibi gelişimi iyi görünüyor.saygılar selamlar.
Syn coşkunsarikaya teşekkürler nail abide söyledi o kısımları kesicem,sizin henüz bahceniz yok diye biliyorum ama eminim bahçenizi kurarsanız muhteşem olacak ben.diktikten sonra bu forumun ceviz yazılarını okudum maşallah siz hepsini hatim etmişsiniz.

recycan
12-07-2016, 12:49
Daha temmuz ağustos ayı var 1.5 mt reyi gecerler, geçmeyen olursa da tepe kesimi yapma bir sonraki yıl sürmeye devam eder tepe kesimi de bir yıl geçikmiş olarak bir sonraki yıl kesersin.

Bu kısımları neden kesmedin? hemen kes böylelerini

621645

Bunlar sabah güneşini alamıyorlar galiba, boy atmışlar ama gelişimleri zayıf gibi
Cevizin buradaki duayeni nail abi sizin ve birçok ceviz yetistiricisinin tecrübeleri ve tavsiyeleriyle bu ceviz işini Allahın izniyle başaricam,çünkü bu ceviz ilgisi başka birşey,cebimdeki parayı ençok severek harcadığım ceviz bahçem,inşallah soğukla mücadele konusunda yol kat edebilirsek olacak .Cevizler aksine sabah güneşi fevkalede aliyorlar akşam güneşi almıyorlar,ama bizim burada bu sene daha fazla yağmur vardı,güneş kendini temmuz itibariyle daha çok hissettirdi bundan olabilirmi.Capalama ve sulama konusuna dediğiniz gibi çok dikkat ediyorum,başka neler yapabilirim nail abi organik gubre karışımlı humik asit siparişi verdim ama sanki boylarını daha fazla uzatir gibi geliyor sizin tavsiyeniz nedir.

jack1020
13-07-2016, 13:00
Merhaba arkadaşlar.
Bizim bahçede 6-7 yaşlarında bir ceviz ağacı var.Bu ağaç meyve vermiyor.Cinsini bilmiyorum.7-8 mt boylandı ama meyve vermedi.Acaba ağaç aşısız mı ondan mı vermiyor,yoksa yeri mi iyi değil...Resimlerini ekte yolluyorum bilgi verirseniz sevinirim...

Dursunbeyli
13-07-2016, 13:24
Merhaba arkadaşlar.
Bizim bahçede 6-7 yaşlarında bir ceviz ağacı var.Bu ağaç meyve vermiyor.Cinsini bilmiyorum.7-8 mt boylandı ama meyve vermedi.Acaba ağaç aşısız mı ondan mı vermiyor,yoksa yeri mi iyi değil...Resimlerini ekte yolluyorum bilgi verirseniz sevinirim...

Güneş'i iyi alamayan ağaç meyve vermez fotolardan sanki olduğu yer gölge gibi geliyor.

mmanager
13-07-2016, 13:43
Mersin ilinin Gözne yaylasında 28-30 yaşlarında ceviz ağacımız var .Meyveleri çok güzel ve iri oluyor.Kaman cinsi olduğunu söylüyorlardı fakat yol geçeceği için bu ağacı kesmemiz gerekiyormuş.Acaba bu ağacı sökup yeniden başka yere dikme şansımız olur mu.Bir tanıdığımıza sordum baharda ağaçlar uyanmadan geniş bir şekilde eşilip saçak köklerini koruyarak sökülürse uzun dalları da kesildikten sonra başka yere dikilirse kurtarma şansı olabileceğini söyledi.Kesilen kalın köklerinin ucuna aşı macunu sürmeyi ve toprağına köklendiriciler de eklemeyi düşünüyorum.leonardit ve fosfor oranı yüksek gübreler vermeyi yani.Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlardan fikir verirlerse çok teşekkür ediyorum.Selamlar.

jack1020
13-07-2016, 17:04
Güneş'i iyi alamayan ağaç meyve vermez fotolardan sanki olduğu yer gölge gibi geliyor.

yeri çok iyi değil kaldırım yapıldı kenarında kaldı ama cephesi güney.aşılı olup olmadığını bilsem ona göre haraket edeceğim,bide türü de belli değil bilmiyorum...aşısızsa zaten vermez ama aşılı ise boşuna kesmek ya da aşılamak için kesmiş olmak istemiyorum...kasımda söküp başka yere almayı düşünüyorum...öğlen 2 den akşama kadar güneş alan bir yer var müsait.oraya alsam yeterli güneş olur mu...malesef yerimiz çok dar ağaçlar iç içe kaldı hep..

jack1020
13-07-2016, 17:19
Mersin ilinin Gözne yaylasında 28-30 yaşlarında ceviz ağacımız var .Meyveleri çok güzel ve iri oluyor.Kaman cinsi olduğunu söylüyorlardı fakat yol geçeceği için bu ağacı kesmemiz gerekiyormuş.Acaba bu ağacı sökup yeniden başka yere dikme şansımız olur mu.Bir tanıdığımıza sordum baharda ağaçlar uyanmadan geniş bir şekilde eşilip saçak köklerini koruyarak sökülürse uzun dalları da kesildikten sonra başka yere dikilirse kurtarma şansı olabileceğini söyledi.Kesilen kalın köklerinin ucuna aşı macunu sürmeyi ve toprağına köklendiriciler de eklemeyi düşünüyorum.leonardit ve fosfor oranı yüksek gübreler vermeyi yani.Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlardan fikir verirlerse çok teşekkür ediyorum.Selamlar.

Merhaba
Çok anlamam ama o yaşlarda bir ağacı iş makinesiyle kazıp çıkarmanız gerekir.herhalde sizde zaten aynı şeyi düşünmüşsünüzdür.mevsim olarak bahar mı sonbahar mı onu iyice araştırın derim..ve dikeceğiniz yer mevcut yerinden çok farklı bir yerse (toprak yapısı olarak),bence söktüğünüz verden bolca toprak almayı unutmayın...bide yol ne zaman geçecek o da var..baharı ya da sonbaharı bekleyecek mi yolu yapanlar...kolay gelsin...

kararsız
14-07-2016, 15:14
merhabalar,

Benim Edirne'de yakınında dere akan verimli toprağa sahip 5400 m2 lik yerim var. buraya hobi amaçlı ceviz bahçesi kurmak istiyorum. İşin uzmanı birkaç ziraat mühendisi arkadaş sağolsun yardımcı oldu ve hepsi bölgemiz için chandler cinsi cevizi uygun gördü. şimdi ben kasım ayında dikmek üzere açık köklü fidan teminimi nereden yapabilirim ?

Diğer tüm işlemleri (ekim işlemi, sulama, gübreleme, çapalama vs. onları biliyorum) kendim yapacağım.

Teşekkürler.
ben bafra fidancılıktan aldım ve memnunum facebookta siteleri var

kararsız
14-07-2016, 15:21
İyi günler arkadaşlar. Hatay'da 50 dekar alanda yaklaşık 30 yıldır narenciye üretimi yapmaktayız. Arkadaşımla birlikte ceviz bahçesi dikimi projemiz var. Şuan için araştırma halindeyiz fakat internette bu konuda çok fazla bilgi kirliliği olduğunu düşünüyorum. Yolun başındayken yanlış yönlendirmelere ve yanlış bilgilere sahip olmak istemiyorum. Sonuçta bu işi para kazanmak için yapıyorum. Emeğimin, zamanımın, paramın boşa gitmesini istemiyorum. Ceviz yetiştirciliği yapan sizin gibi tecrübeli arkadaşların doğru bilgilerine çok ihtiyacım olacak.

Ceviz dikimini yapmayı düşündüğümüz bölge Hatay'ın Dörtyol ilçesinde Amanos Dağları'nın eteği olarak belirteceğim bir bölge. Arazi yaklaşık 50 dekar ve orman arazisi. Rakımı yaklaşık 250 mt. Bölge iklim olarak nemli bir iklim fakat dikimi yapacağımız yerde nispeten daha az nemli bir alan. Toprak yapısı taşlı-humuslu bir toprak yapısı var. Su sıkıntımız bulunmamakta. Eğim %6-%10 arası.

İşe başlamadan önce profesyonel bir danışman arkadaştan hizmet almak istiyoruz. Toprak analizi, uygun ceviz cinsinin seçimi, dikim aralığı vs gibi konularda seçtiğimiz arazinin iklim ve toprak tipine uygun, DOĞRU yönlendirme yapacak samimi danışman arkadaşlarımızın olduğundan eminim.

Kafama takılan bazı soruları sizinle paylaşmak istiyorum. Beni aydınlatacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

1-Orman müdürlüğüne ağaçlandırma başvurumuzu yaptıktan sonra Ziraat Bankası'ndan proje için krediye başvurmak istiyoruz. Geçmiş yıllardaki kaynaklardan edindiğim bilgilere göre kullandırılan kredinin faiz tutarı küçük işletmeler için kullandırılan tarım kredisinin 1/7'si kadar ve 15 yıl sonra geri ödemeli. Bu kredi ve koşullar güncellliğini korumakta mı?

2-Ceviz bahçesi kurulumunu ticari olarak ele aldığımızda profesyonel bir şekilde incelenmiş ve yapılmış bir fizibilite çalışması var mı? Yine bu konuda çok fazla bilgi kirliliği dolaşıyor internette bazı arkadaşlar 5. yılda bazıları 10. yılda bazıları 3. yılda verim aldıklarından bahsediyorlar. Yatırımımızın geri dönüş süresi nedir?

3-Gördüğüm kadarıyla genelde Chandler tipi bodur ceviz dikimi yapılıyor ülkemizde. Bahçe kurulumunu yapacağımz bölgenin nemli iklim tipinden dolayı Chandler kararma yapar mı? Bu sorun olduğu takdirde zirai ilaçlamayla çözümü mümkün mü?

4- Dekar başına ortalama yıllık bakım giderleri nedir? Budama konusunun da ağaç için en önemli etkenlerden biri olduğunu okumuştum. Budama olarak hizmet veren ekipler bulunuyor mu her yörede?

Yapacağımız projeye ışık tutması bakımından vereceğiniz samimi cevaplara güveniyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
ben bafra fidancılıktan fidan aldım ve memnunum facebooktan telefonlarına ulaşabilirsin ziraat mühendisleride var sana yardımcı olacaklarını düşünüyorum

burak555
14-07-2016, 16:47
Uzun bir aradan sonra tekrardan Merhaba demek istiyorum 4 yıl önce böyle bir konu açmıştım konu sabitlenmiş ancak bazı sebeplerden ötürü buradaki tavsiyeleri yapamadığımdan istediğim sonuçtan çok uzaktayım.

Tarlamdaki ağaçlar 4 yaşına geldi yüzde 40 civarı kayıp var bu kaybı şimdilik önemsemiyorum kalan ağaçlar ile ilgilenmek gerekiyor diye düşünüyorum. Ağaçlarmız 4 yaşında olmasına rağmen bölgenin kurak bir bölge olması dolayısıyla 2-3 yaşındaki fidanlar gibi durmaktadır. Bu senede bölgede yaklaşık 2 aydır yağmur olmadığından bu seneki büyümede çok yavaş ilerlemekte.

Her şeyi bir kenara koyup sıfırdan başlarmış gibi yapmak istiyorum bununla ilgili desteğinize ihtiyacım var. Öncelikle neden bu kadar verimsiz oldu kendimce sebeplerini çıkardım size yazayım
1- İlk ekim esnasında yeterli toprak hazırlığının yapılmaması : 90 cm çapında bir burgu ile sadece ekim yapılacak çukurun toprağı gübrelendi yıllardır işlenmeyen arazi genelinde herhangi bir çalışma yapılmadı.
2- Bölgedeki su sıkıntısı : Köylüden gördüğüm hainlikler, devletin destek vermemesi bütçemin kısıtlı olması yüzünden ağaçlarıma yeterli miktarda su veremedim açıkçası ilk yıl kaybımın büyük sebebi bu oldu ve 4 senedir yağmurdan başka su veremedim ağaçlara.
3- Yanlış budama : Fidancının tavsiyesine göre Ekim ayında ektiğim ağaçları nisan ayında budadım ve taşıyıcı dallar çok alttan çıktı yerden bulaşan zararlılar yüzündende verimim çok düştü.

Benim sıralamış olduğum 3 büyük sorun buralarda sağlıklı bir geri dönüş olurmu bilmiyorum. Sizin önerilerinize açığım. Maddi olarak çok fazla kaynağım yok burası adam olur derseniz devletten faizsiz kredi kullanmayı düşünüyorum (kuyu, makine, işletme giderleri için). Bahçeyi merak edenler ziyaret edebilir Sakarya ili Geyve ilçesinde bulunmaktadır misafir edebilirim sizleri.

odak
20-07-2016, 20:21
Merhaba
Amasya Suluova ilçesine kapalı ceviz bahçesi kurmak istiyoruz. Aşağıda ki bilgiler ışığında hangi tür ceviz dikmemiz daha doğru olur.Bilgilerinizi paylaşırsanız seviniriz. Şimdiden teşekkürler...
Amasya'da Karadeniz iklimi - Kara iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Yazları Kara İklimi kadar kurak, Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Kışları ise Karadeniz iklimi kadar ılıman, Kara iklimi kadar sert değildir.
****Yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlıdır. İlkbahar en çok yağış alan mevsimdir.*
Yağış
*İl Merkezinde 1937 Yılından bu yana yapılan Meteorolojik ölçümlerde yıllık ortalama yağış: 436,7 mm, Merzifon’ da 436,9 mm,*
Sıcaklık
İl Merkezinde yıllık ortalama sıcaklık 13,6 Co, yıllık ortalama nispi nem % 61olup en yüksek sıcaklık 30.07.2000 tarihinde 45,0 Co, en düşük sıcaklık 23.02.1985 tarihinde -20,4 Co, tespit edilmiştir.
*Temmuz ve Ağustos ayları en kurak aylar olup, ilkbahar en fazla yağış alan mevsimdir. Yıllık ortalama donlu gün sayısı 50 gündür.
Rüzgâr
*İl genelinde hakim rüzgar yönü Kuzeydoğudan esen poyraz rüzgarıdır. Ancak İl merkezinin topografik yapısı nedeniyle 1. derece hakim Rüzgar yönü Kuzeybatıdır. Ortalama rüzgar hızı 1,8 m/sn olup, yıllık ortalama kuvvetli rüzgarlı gün sayısı 65 gün, yıllık ortalama fırtınalı gün sayısı 12 gündür. En kuvvetli rüzgar 24.09.1996 tarihinde Kuzeybatıdan 36,0 m/sn olarak kayıtlara geçmiştir.

recycan
03-08-2016, 11:11
2672 nolu mesajimda koyduğum sadece 2 cevizim ve diğerleri boy olarak fena degil ama odunlaşma henüz yok gibi sürgünler yeşil ama kalinlasmaya basladlar acaba ekim kasima kadar kendilerini kışa hazirlarmilar,malum sonbahar erken donlari bizim burada büyük risk.

Fokumus
08-08-2016, 08:26
Merhabalar,
Foruma yeni üye oldum ve ilk mesajım ama yaklaşık 1 yıldır forumu özellikle ana konularının tüm sayfaşarı dahil detaylı şekilde okudum.

Forumdan aldığım bilgiler, Doç. Dr. Mehmet Sütyemez ve Selami Bayrak ile iletişimim oldukça yararlı oldu diyebilirim.
Bu bilgiler doğrultusunda geçtiğimiz Ocak ayında Şarköyde 21 dönümlük bir arazi satın aldım. Bu ay itibariyle de çalışmalara başladık. Arkadaşıma aldığımız yakın arazi ile birlikte 30 dönümlük bir Chandler bahçesi kurmayı hedefliyoruz. Bahçenin kuruluş alamalarını ayrı bir başlık altında detaylıca paylaşıyor olacağım. Şimdiye kadar resmi kadastro ölçümü, demir sınır kazıkları, su etüt çalışması tamamlandı. Tarlanın 3 yerinden 2-3 mt derinlikte kesit açıldı ve toprak örnekleri alındı, fotoğraflandı. Patlatma, damalama ve dikim çukurları ile devam edeceğiz.

Öncelikle tecrubeli üyelere devam eden işlerle ilgili bir sorum olacak. Patlatma yaptıracağız. Köyde 100 hp traktör ile 3 lü patlatma ile çapraz olarak yapabiliyoruz. Deneme yaptırdım, yaklaşık 60-70 cm derinliğe ulaşabiliyor bu şekilde. Yetetli olur mu? Çapraz patlatma için makul dönüm maliyeti nedir? 200 tl/dönüm gibi bir ücret talep edildi ve yüksel midir? Bilen varsa dekar başına yaklaşık traktör çalışma maliyetletini paylaşabilir mi? ( patlatma, pulluk, diskaro, kültivatör, tapan ayrı ayrı oşacak şekilde)
Herkese saygılar
Yanıtlar için peşinen teşekkürler

kocasedir
08-08-2016, 20:49
Ben 105lik traktör 5li patlatmayla tek yön yaptırdım.Dönümü 70 tl dediler 60 tlye anlaştım.Dozer saati 200 tl dediler. Saatte 2-3 dönüm yapıyor sanırım ama ben traktör ile yaptırdım.200tl dönüm maliyeti olarak biraz pahalı gibi.

Fokumus
10-08-2016, 09:05
Teşekkürler kocasedir.
Patlatma derinliği için 70 cm yeterli midir?

Lilium
11-08-2016, 00:09
Sayın Fokumus, Bahçe şarköyün neresinde? şarköye her yıl bir kaç defa geliyorum martta yine oradayım,

Sormamın sebebi şarköyün güzel topraklarıda var kötü toprakları da kurmayı düşündüğünüz bahçenin eart görüntüsünü gönderebilirseniz daha iyi yardımcı olurum.

İyi derin humuslu bir toprak yapınız varsa 70 cm patlatma yeterli olur, aksi halde 70 cm yeterli olmaz.

Maliyet hesabı yapmanız ya da hesaplamanız tabi ki olması gereken bir şey, yalnız yapılan işin ne kadar yeterli olup olmadığını da araştırmanız gerekli yetersizse yapılan maliyette boşunadır.

Genel bir ifadeyle şöyle söyleyim önce yapılması gereken doğru nedir bunu tesbit etmek gerekir sonra maliyet hesaplanmalı.

Bahçe kurulumu yıllık bitkiye benzemez uygun toprak koşulları yoksa bahçe kurulmaz kurulmamalı ya da toprak koşulları bahçe kurulacak duruma getirilmeli, işte burada da maliyet ortaya çıkıyor değer mi değmez mi.

Her şeyi iyi düşünmek gerekir, bana sorarsanız en ucuz toprak uygun topraktır uygun olmayan topraklar hep daima maliyettir ve verim düşüklüğüdür.

Fokumus
11-08-2016, 16:17
Sayın Lilium,

Yanıtınız için teşekkürler. Forumda yazı ve yanıtlarınızı takip ediyorum.

Tarla kızılcaterzi köyünde. 20 dekar civarında. Konum aşağıdaki gibi.

3 farklı noktada Kepçe ile 2,5 mt çukur açarak kesiti fotoğrafladık. 30,60,90 ve 2mt'den numune ayırarak kapattık. Fotoğraflar aşağıdaki gibi. Derinliklerde kayalık hiç çıkmadı.

Komsu tarla toprak analizi sonucu aşağıdaki gibi. Bizim numuneler de analize yakında gönderilecek.

Dikim çukurlarını 1,5x1,5x1,5 olarak açtırmayı düşünüyorum, yorumunuzu alabilir miyim?

Lilium
12-08-2016, 23:12
Sayın Fokumus resimleriniz açılmıyor

yilmazms
14-08-2016, 11:24
Merhabalar, kendi konumda yanit alamadim. Actirdigim profillerden biri asagidaki gibi cikti, burasi dereye 50m uzaklikta, daha uzaktakilerde 3m kadar toprakta bir sorun gormedim. Elle kirilabilir boyle katmanlar ceviz agacini etkiler mi? http://i.hizliresim.com/aE7oj2.jpg (http://hizliresim.com/aE7oj2)

önderönder
17-08-2016, 18:34
Ceviz agacını ne kadar sıklıkla sulama gerekıyor.su az olan yerde cevız yetısır mı

salf1105
21-08-2016, 14:57
Merhaba arkadaşlar form yeni üye oldum sizden öğrenmek istediğim Çanakkale merkeze bağlı terziler köyünün 1 km üstünde ormanlık alanda bir tarla aldım burada ne dike bilirim acaba ??? bu arada toprak analizi yaptırdım sıkıntı yok biraz asit istiyor.

kararsız
22-08-2016, 14:43
Merhaba
Amasya Suluova ilçesine kapalı ceviz bahçesi kurmak istiyoruz. Aşağıda ki bilgiler ışığında hangi tür ceviz dikmemiz daha doğru olur.Bilgilerinizi paylaşırsanız seviniriz. Şimdiden teşekkürler...
Amasya'da Karadeniz iklimi - Kara iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Yazları Kara İklimi kadar kurak, Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Kışları ise Karadeniz iklimi kadar ılıman, Kara iklimi kadar sert değildir.
****Yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlıdır. İlkbahar en çok yağış alan mevsimdir.*
Yağış
*İl Merkezinde 1937 Yılından bu yana yapılan Meteorolojik ölçümlerde yıllık ortalama yağış: 436,7 mm, Merzifon’ da 436,9 mm,*
Sıcaklık
İl Merkezinde yıllık ortalama sıcaklık 13,6 Co, yıllık ortalama nispi nem % 61olup en yüksek sıcaklık 30.07.2000 tarihinde 45,0 Co, en düşük sıcaklık 23.02.1985 tarihinde -20,4 Co, tespit edilmiştir.
*Temmuz ve Ağustos ayları en kurak aylar olup, ilkbahar en fazla yağış alan mevsimdir. Yıllık ortalama donlu gün sayısı 50 gündür.
Rüzgâr
*İl genelinde hakim rüzgar yönü Kuzeydoğudan esen poyraz rüzgarıdır. Ancak İl merkezinin topografik yapısı nedeniyle 1. derece hakim Rüzgar yönü Kuzeybatıdır. Ortalama rüzgar hızı 1,8 m/sn olup, yıllık ortalama kuvvetli rüzgarlı gün sayısı 65 gün, yıllık ortalama fırtınalı gün sayısı 12 gündür. En kuvvetli rüzgar 24.09.1996 tarihinde Kuzeybatıdan 36,0 m/sn olarak kayıtlara geçmiştir.

bafra fidancılıktan fidan alıp dikebilirsiniz kendi üretimleri vardır facebookta siteleri mevcuttur

calaskar
22-08-2016, 22:38
Herkese Selamlar...Sessiz bir takipçi olarak forumun genelini okudum. 700 rakım da,çevresine göre yüksekte ve kuzey yönüne eğimli 47 dekar yek pare arazide chandler türü ceviz dikmeyi düşünüyorum. 9×9 aralıklı isaretlemeleri önümüzdeki hafta yapıp sonrasında 1,5×1,5×1,5 derinlikli 500 civarı çukur açtırıp alt üst yaparak kapatmayı düşünüyorum. Kasım ayı başında 60 santim derinliğinde çukurlar açıp 1 ay bekledikten sonra 15cm yıllanmış hayvan gubresi üzerine 15cm toprak atıp dikimi gerçekleştirme niyetindeyim. Her türlü eleştiri ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Saygılar...

doğaşk60
25-08-2016, 09:07
Hayırlı olur inşallah sayın calaskar uzatmadan tavsiyelerim çevrenizde hiç chandler dikili bahçe varmı 9*9 u neye göre belirlediniz bu bence zaman para emek katliamı olur yeterli suyunuz varmı tam anlamıyla vakit ayıabilecekmisiniz hayvan gübresi tehlikesini en azından köklerin 1 2 yıl sonra ulaşabileceği noktalara serin daha uzar gider ama anlatırız çünkü yaşıyoruz saygılar.

cevizadam
25-08-2016, 13:24
Nacizane fikrim;
8*4 (kitabına uygun olan)
7*7 (bence ideal)
6*6 (fakat ben bunu uygulayacağım)

doğaşk60
25-08-2016, 14:48
7*7 mevcut 6*6 mevcut 7*3,5 mevcut oldu mecburiyeten 8*4 hiç işim olmadı bugün dikersem 20 dönüm altı rahat bakımlı olacak yere planım 6*5 olur

cevizfidanım
25-08-2016, 16:39
verimi alacağın en iyi çeşit aşılı ceviz fidanı (http://cevizfidanisatinal.com/) ve alacağın fidanların sertifikalı olmasına dikkat et

calaskar
25-08-2016, 22:34
Hayırlı olur inşallah sayın calaskar uzatmadan tavsiyelerim çevrenizde hiç chandler dikili bahçe varmı 9*9 u neye göre belirlediniz bu bence zaman para emek katliamı olur yeterli suyunuz varmı tam anlamıyla vakit ayıabilecekmisiniz hayvan gübresi tehlikesini en azından köklerin 1 2 yıl sonra ulaşabileceği noktalara serin daha uzar gider ama anlatırız çünkü yaşıyoruz saygılar.

Sayın dogaşk60; ilk olarak kafamdaki dikim ölçüsü 7×7 idi fakat yakın çevremdeki 25 dekar üzerine kurulmuş bir bahçeyi ziyarete gittim.Bahce buyıl 9 yaşını tamamlamış 8×8 dikilmiş chandler bahçesi idi ve inanın ağaç dalları birbirine girmişti. Geçen yıl 28-30 kg arası ceviz aldığını ve kışın 6 traktör, ilaveli kasayla ceviz budadigini söyledi. Kendisi, burada söylenenler gibi bu ağaçların 25-30 yaşındaki durumunu düşünerek bugün dikiyor olsaydım en az 9×9 dikerdim dedi. Ve şu cümle anafikir niteligindeydi "Yapabileceğin kadar çocuk değil, bakabilecegin kadar cocuk" 7×7 de 940 ceviz dikecektim, 8×8 de 730 ama şimdi 9×9 dikerek 500 civarı tam olarak bakabilecegim bahçem olsun istiyorum. Su ve elektrik var ama maliyetten dolayı ilk yıl tankerle 2. Yıldan itibaren damla sulama yapacağım inşallah...

doğaşk60
26-08-2016, 09:27
merhaba sayın calaskar yakın çevrenizdeki arazinin toprak yapısı kunumu soğuk alma ihtimali yönü su durumu ve sizin en sonunda söylediğinizle aynı şey olan ve daha önceki mesajımdada belirttiğim konu yeterli vakit ayırabilecekmisiniz?ben size farklı bir anafikir daha sunayım ceviz işinde kimin ne kadar doğruyu bildiği değil ne kadar doğruyu uyguladığı başarıya götürür.atıyorum Ben cevizlerin bu hafta gübrelenmesinin gerektiğini biliyorum diyelim ama bunu uygulayamıyorum, bu bilgi çöp oldu gitti.bu platformda ve çeşitli kaynaklarda herkes tecrübe edindiklerini **** şurdan burdan okuduklarını paylaşır durur ama şunu sakın gözden kaçırmayın bir bölgenin fayda gördüğü uygulamadan diğer bir bölge zarar görebiliyor.Yani çevrenizdeki bahçede 9. yaşında 8*8 i kapatmış diyorsunuz siz belki bunu 15.yıldada kapatamayabilirsiniz ki ayrıca ağacın araziyi tamamen kapaması bence 700 rakımdaki bir yerde sorunda değil, zaten o şekilde olmasa bahsi geçen verimleri alması mümkün değil.o açıdan dikim mesafesi konusunda kaybedeceklerinizinde hesabını iyi yapın 9*9 dikimde ki 1 tek ağaç kaybı ağır olur ki ben 7*7 dekine dahi kahrolmuştum.bakabileceğiniz kadar çocuk fikrine gelince ağacı fazla diktiğinizde işçilik çokta fazla artmayacaktır.20 dekar arazinin bakımı sık diktiniz diye artmaz ama seyrek dikimde boş bıraktığınız toprağıda mecbur temizleyeceksiniz.mecbur buadayacak sulayacak ve gübreleyeceksiniz.saygılarımla.

Fokumus
26-08-2016, 10:50
Sayın Lilium,

Yanıtınız için teşekkürler. Forumda yazı ve yanıtlarınızı takip ediyorum.

Tarla kızılcaterzi köyünde. 20 dekar civarında. Konum aşağıdaki gibi.

3 farklı noktada Kepçe ile 2,5 mt çukur açarak kesiti fotoğrafladık. 30,60,90 ve 2mt'den numune ayırarak kapattık. Fotoğraflar aşağıdaki gibi. Derinliklerde kayalık hiç çıkmadı.

Komsu tarla toprak analizi sonucu aşağıdaki gibi. Bizim numuneler de analize yakında gönderilecek.

Dikim çukurlarını 1,5x1,5x1,5 olarak açtırmayı düşünüyorum, yorumunuzu alabilir miyim?

Resimleri düzeltim, Forum'a alışıyorum diyelim. Yorumlarnızı bekliyorum.

http://www.agaclar.net/forum/1475835-post2694.htm

Atur01
12-09-2016, 22:27
Merhaba
Ben de Bergamalıyım
İstanbul da yaşıyorum 50 dekar civarı Bergama etrafına ceviz dikmek istiyorum
Ama açıkçası ceviz bahçesi olan arayıp nasıl burada oluyormu diyecek bile birini bulamadım.

Neden bizim oralarda kimse ceviz ekmiyor çok enteresan.
Belediyenin bir raporu var nette onda da Bergama da topu topu 200 dekar ekili ceviz var diyor. Aziziye ve Oruçlar da olduğu söyleniyor.

Bulursanız eken diken sonuç alan lütfen buraya yeni yatırımcılar için yazın. Siz de gelişim için lütfen bilgilendirme yapın burada.

Kolaylıkla

Atur01
12-09-2016, 22:32
Herkese Merhaba
Forumda yeniyim yukarıdaki mesajımı yörük_45 e yazmıştım.

Bergama çevresinde ceviz yetiştirilir mi bilgi almak istiyorum.
Neden Bergama da neredeyse hiç ceviz bahçesi yok bilen var mı?
Don dan yana sanırım sıkıntı yok bölgede acaba yaz sıcaklarından mı sıkıntı var?

Ya da en uygun tarla dekarı 7-12 bin arasında arazi pahalı diye kimse böyle uzun vadeli bir yatırıma mı girmiyor?

Yoksa bu bölgede gerçekten ceviz olmuyor mu?

Orman İşletmenin Ceviz seferberliğinde de bu yörede yıllık 20 dekar için sadece destek planlanmış neredeyse listedeki en az olan yer burası...

Teşekkürler

kararsız
19-09-2016, 13:59
Herkese Merhaba
Forumda yeniyim yukarıdaki mesajımı yörük_45 e yazmıştım.

Bergama çevresinde ceviz yetiştirilir mi bilgi almak istiyorum.
Neden Bergama da neredeyse hiç ceviz bahçesi yok bilen var mı?
Don dan yana sanırım sıkıntı yok bölgede acaba yaz sıcaklarından mı sıkıntı var?

Ya da en uygun tarla dekarı 7-12 bin arasında arazi pahalı diye kimse böyle uzun vadeli bir yatırıma mı girmiyor?

Yoksa bu bölgede gerçekten ceviz olmuyor mu?

Orman İşletmenin Ceviz seferberliğinde de bu yörede yıllık 20 dekar için sadece destek planlanmış neredeyse listedeki en az olan yer burası...

Teşekkürler

merhaba;
şayet toprak ceviz yetiştirmeye uygunsa o bölgeye ceviz neden dikilmesin; önce toprak tahlilini yaptırıp, toprağın cevize uygun olup olmadığı tespit edilmeli sonra uygun ceviz çeşitleri dikilmelidir. toprak tahlilini yorumlayacak güvenilir ziraat mühendisi tavsiyesinde bulunabilirim. isterseniz kolay gelsin

mrdnz18
19-09-2016, 20:08
Merhaba,
Kırşehir Merkeze bağlı Kızılırmak Hirfanlı Barajının kıyısında Toklümen Köyünde 18 dönüm araziye ceviz ekeceğiz ama ikilemde kaldığım bir konu var,

Arazide patlatma yapmak ile yapmamak arasında kaldım faydası olur diyen de var zararı olur diyen de.

Acaba bu konuda değerli ceviz yetiştiren çiftçilerimizin fikirleri ne olur.

Patlatma her arazi için şart mı yoksa arazinin durumuna göre mi yapılmalı?

Yapılacaksa nasıl bir yol izlenmeli?

Not: Arazide uzun yıllardır buğday tarımı yapılıyor, ve toprağın 120cm altında yoğun kireç tabakası var.

Lilium
19-09-2016, 23:25
Patlatma her toprak için şart değil, kumsal süzek topraklarda gerek yok, killi topraklarda patlatma uygulamasına gereksim duyulabilir, toprağa açılan 2 - 2.5 mt profiller görülür ve karar verilir.

120 lik toprak ve altı kireç tabakasıysa ya da gecirimsiz taban varsa ceviz için uygun değil, bu tabaka kalınlığını kalınsa yani 2 -2.5 mt relerin altına iniyorsa yani bu tabanı bozamıyorsanız ceviz ekmenizi önermem. Ekersenizde ağaçların ömrü 10 yılı geçmez.

FANİ HAMZA
20-09-2016, 09:20
Sn Lilium iyi günler.Öncelikle direk size mesaj gönderdiğim için kusuruma bakmayın.Açılan konuların altında sorduğum soruya cevap alamadığım ve yaptığınız yorumlara baktığımda ceviz yetiştiriciliği konusunda uzman gözüktüğünüz için direk size mesaj göndermek durumunda kaldım.
Benim sorum,Muğla Yatağanda bulunan yaklaşık 6 dönümlük tarlama chandler türü ceviz ağacı dikmek istiyorum.Dikim şemam nasıl olmalıdır?Ben iki şema hazırladım ama bunlardan hangisi uygun olur?(Şemaları bu mesaj ortamında yükleyemedim "Ceviz (Juglans) Yetiştiriciliği" alt konusunun en son sayfasında yer almaktadır.)Veya sizin bir öneriniz var mı?Yardımcı olursanız çok sevinirim.

FANİ HAMZA
20-09-2016, 09:22
Sn Lilium iyi günler.Öncelikle direk size mesaj gönderdiğim için kusuruma bakmayın.Açılan konuların altında sorduğum soruya cevap alamadığım ve yaptığınız yorumlara baktığımda ceviz yetiştiriciliği konusunda uzman gözüktüğünüz için direk size mesaj göndermek durumunda kaldım.
Benim sorum,Muğla Yatağanda bulunan yaklaşık 6 dönümlük tarlama chandler türü ceviz ağacı dikmek istiyorum.Dikim şemam nasıl olmalıdır?Ben iki şema hazırladım ama bunlardan hangisi uygun olur?(Şemaları bu mesaj ortamında yükleyemedim "Ceviz (Juglans) Yetiştiriciliği" alt konusunun en son sayfasında yer almaktadır.)Veya sizin bir öneriniz var mı?Yardımcı olursanız çok sevinirim.

mrdnz18
24-09-2016, 11:20
Sayın Lilium cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.
Bir sorum daha olacak;
Geçirimsiz tabanı nasıl anlayabiliriz.
Bu Kireç tabakasının etkisini en aza indirmemiz için dikim çukurlarını nasıl açmamız gerekir?
Sırta dikim tekniği ile bu sorunu aşmamız mümkün müdür?

Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Toprak analiz sonuçları:
Kireç
0-30 cm:7,30
30-60 cm:13,84
60-90 cm:26,56
90-120 cm:35,87

Not:Bu bölgede cevizcilik yapan çok kişi var ancak 10 yaşında bir bahçe yok, bundan dolayı vereceğiniz cevaplar bu işi yapıp yapmamaktaki kararımızı etkileyecek.

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Lilium
24-09-2016, 23:29
Geçirimsiz tabanı nasıl anlayabiliriz.

Üsttede bahsettiğim gibi 2- 2.5 mt derinlikte açılan toprak profilleri görülür bu profillerde toprak katmanları görülür ve işlemler buna göre yapılır, bu katmanları anlayabilmeniz için bilgiye tecrübeye sahip olmanız gerekir, yoksa, bilgiye tecrübeye sahip biri tarafından etüt yaptırmalısınız.

Bu Kireç tabakasının etkisini en aza indirmemiz için dikim çukurlarını nasıl açmamız gerekir?

Önce bunun olup olmadığına karar vermek gerekir, yoksa boşa maliyet yapmış olursun.
Varsa,
Yani taban kireç katmanı varsa bu katman en az 2 mt alınmalı ve buraya üst toprağı doldurulmalı, (bununda farklı yöntemleri vardır ve biraz maliyetli olur.)

Sırta dikim tekniği ile bu sorunu aşmamız mümkün müdür?

Sırta dikimi tartışmam bile, en doğru dikim şekli sırta dikim şeklidir, fakat tabak kil kist olan arazilerde de kısmen fayda sağlasa da ileride sorun yine yaratabilir zira bazı arazilerde düz bir taban varken bazı arazilerde dalgalı bir taban vardır en tehlikeliside budur, dolayısıyla araziyi iyi etüt edip ona göre karar vermek gerekir, en doğrusu taban varsa bu tabanı bozmaktır. Kökün çalışabileceği en az 2 mt bir toprağa ihtiyac vardır.

Bakınız bu toprağın altıda taban bir toprak, fakat yapılan doğru işlemlerden sonra bir yıldaki gelişimi.
http://www.agaclar.net/forum/1480308-post1471.htm

Not: Çok kereler söyledim ama yeri gelmişken tekrar bir not düşeyim, ne bahçesi kurarsan kur, şayet bu ticari bekletisi üzerine kuruluyorsa bahçe kurulan toprak derin süzek humuslu taban suyu olmayan arazilere kurulmalı, Taban, kil, kireç, yüksek taban suyu, su gözü, gecirimsiz arazilere kesinlikle kurulmamalı.

İlla kuracağım yer kendi yerim başka yerim yok diyen kişilerde yapılması gereken uygulamaları bilmeli bu doğrultuda yapılması gereken yapılmalı masraftan kaçınmamalı, yoksa evdeki bulgurdan da olursun.

zeki_bibic
27-09-2016, 06:19
MERHABA Kırklareli kofçaz ' da 18 dönümlük bir araziye ceviz dikmek istiyorum ancak soğuk iklim olduğundan chendler mi yoksa fernormu olarak tercih kullanmalıyım hiçbir fikrim yok 655 rakım olmasına karşın balkanlara bulgara yakın olduğundan keskin soğukları var ağaçlarımın sadece odun olan bir varlık olmasından korkuyorum lütven yardımınızı rica ederim bu arada şuanda hala araştırma aşamasındayım toprak analizi vs hiçbirşeyim yok önceliğim cins olarak karar vermek sonrası zaten kolay gelicektir.

SANTO37
27-09-2016, 18:08
Selamün Aleyküm aşı yapmam için bana fernor cinsi kalem temin edebilecek olan var mı ?

cevizci 44
04-10-2016, 23:01
Arkadaşlar merhaba ben malatyada 115o rakımda 3 yaşında 500 ceviz fidan ve 950 rakımda 1200 1 yaşında fidanım var fidanları bu kış diktim ceviz için olmasa olmazı hepsini yaptım d 8 dozerle 1.25 snt patlatma ve sırt yaptık tek dal bıraktık yeraltı damlama ve çok iyi bi besleme yaptık şu anda fidanlar 1.5 .. 2 mt civarında gübrelemeyi 8 inci ayın başında su yu ise 9 uncu ayı başlarında bıraktık 3 yaşındaki ceviz fidanlarım soğuktan hiç yanma olmadı ama benim sorunum yeni diktiğim fidanlar hala çalışıyo benim korkum bu fidanların sanbahar donlarından yanması bunların kedi halinami bırakayım yoksa yaprakların dökmesi için birşeyler yapmam gerekiyomu yardımcı olursanız sevinirim

Lilium
05-10-2016, 01:28
Havalar iyi gidiyorsa Fidanlarınız Tabi ki, çalışacak, suyu ağustosta bıraksaydınız daha iyi olurdu, bundan sonra havalar birden soğumazsa fidanlarınız pişkinleşecektir ve kışa kendilerini hazırlayacaklardır endişe etmeyin.

cevizci 44
05-10-2016, 21:01
Sayın lilium fidanlar iyi gelişti hala gelişyo benim korkum erken donların fidanları yakması fidanın yarm metreden sonrası yemyeşil ucları kahverengi gibi biz buna müdahale etmemiz gerekmezmi

cevizci 44
05-10-2016, 23:25
Arkadaşlar ben siteye yeni katıldım geriye dönük biraz inceledim içim karardı benim yaklaşık 1700 adetceviz fidanım var dahada dikmeyi düşünüyodum ama bazı arkadaşlar öyle şeyler paylaşmışki 6 yaşına gelmiş ağacı ceviz alamyo bizler kandırıldıkmı yani bu internete ortalama 15 20 kg çetnır veriyo diye o kadar emek yedik madi manevi ve ceviz için 80 dönüm yer aldık allah aşkına verim alan varmı yazsın yani biz üstümüze düşen herşeyi yapsak budama besleme sulama bu rakamları alamazmıyız . 5 6. 7. Yaşına gelmiş ceviz bahçesi olan arkadaşlar ne kadar verim almışlar bu düşündüklerimiz hayalmi yani . Benim fazla bi kg isteğim yok 10 15 kg bana çok bile

Lilium
05-10-2016, 23:52
Sayın lilium fidanlar iyi gelişti hala gelişyo benim korkum erken donların fidanları yakması fidanın yarm metreden sonrası yemyeşil ucları kahverengi gibi biz buna müdahale etmemiz gerekmezmi

Fidana Müdahale bakım ve uygulamalarla olur, siz fidana gübrelemelerini sulamalarınızı geç vakitlere kadar yapmışsanız müdahale etme şansınız yok, bakımlarınızı iklim şartlarına göre yaparsanız müdahale etmiş olursunuz.

Lilium
06-10-2016, 00:44
bazı arkadaşlar öyle şeyler paylaşmışki 6 yaşına gelmiş ağacı ceviz alamyo bizler kandırıldıkmı yani bu internete ortalama 15 20 kg çetnır veriyo diye o kadar emek yedik madi manevi ve ceviz için 80 dönüm yer aldık allah aşkına verim alan varmı yazsın yani biz üstümüze düşen herşeyi yapsak budama besleme sulama bu rakamları alamazmıyız . 5 6. 7. Yaşına gelmiş ceviz bahçesi olan arkadaşlar ne kadar verim almışlar bu düşündüklerimiz hayalmi yani . Benim fazla bi kg isteğim yok 10 15 kg bana çok bile

O bazı arkadaşlar ya iklim şartlarına bölgeye uyumlu cins tercihlerini yapamamış olabilirler diktikleri fidanlar adına doğru çıkmamış olabilir ve dolayısıyla ürün alamamış olabilirler,
Siz iklim, cins, toprak, tercihlerinizi, budama gübreleme sulama uygulamalarınızı doğru yaptıysanız endişenmeye gerek yok, endişe edeceğiniz tek konular bunlardır bunlarda endişe yoksa verime takılmayın, siz bakım budama gübreleme sulamalarınızı doğru yapın verim kendiliğinden gelecektir.

Doğru toprakta doğru uygulamalarla 10 yaşında 100 kg çok rahat alırsınız, yanlış yerde yanlış uygulamalarla chandler olmaz olsada 5-10 kg ve o üründen hayır gelmez, chandler çok iyi bakım besin uygulaması isteyen bir cins yanlış bir toprakta istenen verim ve ürün randımanı alınamaz.

Biz olaya sadece verim ve maddi getirisinden olaya baktığımızda ya da bize lanse edilişinden yola çıktığımızda evet chandler bu getiriyi bize sağlar, sağlar ama doğru toprakta doğru iklim doğru uygulamalar doğru budama doğru bakım (vs). Ama en ufak yanlışta da duvara toslatır.

Ekeyim olduğu kadar olsun yeter diyen arkadaşlar kesinlikle chandler ekmemeli bu düşüncede ceviz eken arkadaşlar yerli türlere yönelmeli.

Bir çok kişinin doğru tercihleri yapamadığı bazı hayal perestlere inanıp ceplerindeki parayı almak için olmadık yere ceviz ekenler ve bunların peşine takılıp harcandıkları için duvara toslayacağını adım gibi eminim biliyorum.

kararsız
06-10-2016, 08:19
Arkadaşlar ben siteye yeni katıldım geriye dönük biraz inceledim içim karardı benim yaklaşık 1700 adetceviz fidanım var dahada dikmeyi düşünüyodum ama bazı arkadaşlar öyle şeyler paylaşmışki 6 yaşına gelmiş ağacı ceviz alamyo bizler kandırıldıkmı yani bu internete ortalama 15 20 kg çetnır veriyo diye o kadar emek yedik madi manevi ve ceviz için 80 dönüm yer aldık allah aşkına verim alan varmı yazsın yani biz üstümüze düşen herşeyi yapsak budama besleme sulama bu rakamları alamazmıyız . 5 6. 7. Yaşına gelmiş ceviz bahçesi olan arkadaşlar ne kadar verim almışlar bu düşündüklerimiz hayalmi yani . Benim fazla bi kg isteğim yok 10 15 kg bana çok bile

sayın cevizci 44;
Malatya da ceviz bahçesi olan yunus bey var ondan bu konuda bilgi alabilirsiniz 05362713344

cevizci 44
06-10-2016, 22:51
Sayın lillium teşekürler bunları ben iki yıl çok araştırdım . Benim edişem sadece malatyada olabilecek içini dolduramama oda beslemeyle alakalı olduğunu anladım benim malatya yeşilyurta 1150 rakımda 500 fidanım var çok şükür onlarda tek tük meyve bilerek bıraktım sert usulune uygun budadım meyveler kaliteli ve içini tam doldurdu yani chantler 1150 rakım da oluyo geç donlara yakalanmadı bir yaşındaki fidanlarım ise 950 rakımda ama onlardan bu sene korkum erken donlar onuda atlatırsak rahatlıyacam . Ben herkeze burada öncülük teşvik ediyom yanlız bazı arkadaşlara baktım feryad figan yüreğim oynad o masraf o emek neyse . Teşekürler yani cevizi usulune uygun yaparsan verim alacağız inşallah. Benim toprak süper liperletim sırt yaptım yeraltı damlama ve iyibi besleme yapıyorum budama sıkıntı yok sizin dediğiniz göre verimde sıkıntı olmaz inşallah sağolun

cevizci 44
06-10-2016, 22:53
Tmm kararsız arayacam yunus beyi belki tanırım teşekürler

Cemalın
07-10-2016, 14:00
Sayin Cevizci 44 cevizleriniz yesilyurtun neresinde tam olarak görmesansimiz varmi

cevizci 44
07-10-2016, 20:27
Yeşilyurdun inek pıarı tarafına bakan yüz de tabi bakabilirsiniz cemalın

sahne37
10-10-2016, 09:15
Arkadaşlar bende yeni üye oldum. Yazılanlardan istifade edeceğimi düşünüyorum. Gerçekten ilginç bilgiler var burada. Bakalım nasıl olacak?

recycan
11-10-2016, 07:46
Merhaba satılık cevizi olan özelden yazabilirmi.

akikem
24-10-2016, 03:43
Merhaba Ceviz Dostlari

asagida sizin yorumlamaniz icin toprak analiz sonucunu ekliyorum.
Simdiden ilgi ve yorumlamalariniz icin tesekkürler.

kararsız
25-10-2016, 15:47
Merhaba Ceviz Dostlari

asagida sizin yorumlamaniz icin toprak analiz sonucunu ekliyorum.
Simdiden ilgi ve yorumlamalariniz icin tesekkürler.

ph yüksek ceviz için sıkıntılı bence iyi araştırmak sormak lazım

permakültür
25-10-2016, 16:38
Ceviz için ideal değerleri içeren tablo işinize yarayabilir.

Semih2643
06-11-2016, 20:40
İyi aksamlar araniza yeni katildim.
100 chandler bilecik inhisar - eskisehir sinirina 700 metre rakima 8x8 araliklarla gectigimiz mart ayinda tuplu olarak dikildi. Agaclarin hepsi guzel gorunuyor, telleri asip yapraklari kemiren kecilerden baska sikintimiz olmadi. Simdi merak ettigim bir kac konu var.
1- bu analize gore ne zaman ve ne tur gubre kullanmaliyim!
2- ph araligi biraz yuksek, bu sikinti olur mu?
3- bordo bulamaci %1 mi olmalidir?
Simdiden tesekkurler

alperalper
07-11-2016, 08:12
İyi aksamlar araniza yeni katildim.
100 chandler bilecik inhisar - eskisehir sinirina 700 metre rakima 8x8 araliklarla gectigimiz mart ayinda tuplu olarak dikildi. Agaclarin hepsi guzel gorunuyor, telleri asip yapraklari kemiren kecilerden baska sikintimiz olmadi. Simdi merak ettigim bir kac konu var.
1- bu analize gore ne zaman ve ne tur gubre kullanmaliyim!
2- ph araligi biraz yuksek, bu sikinti olur mu?
3- bordo bulamaci %1 mi olmalidir?
Simdiden tesekkurler

selamlar.
organik madde düşük ph yüksek. bu durumda hayvan gübresi, hümik asit, leonardit ve amonyum sülfat kullanabilirsiniz.
bordo bulamacı kışa girerken yüzde 2 yaza girerken yüzde 1 diye biliyorum.
hayırlı olsun :).

Semih2643
07-11-2016, 20:24
Alperalper
Bey bilgiler icin tesekkur ediyorum. Basinizi agritmak istemem ancak bu gubrelerin verilme ve miktar takvimi gibi bir cizelge vs var mi acaba? Forumu biraz aratirdim ancak bulamadim.

Nazmi39
09-11-2016, 04:38
Herkeze bol kazanclar ben ben ceviz ekimi yapicam kismetse aralik ayina kadar fidanlari dikcez 250 ad. chandler. Benim sorum cevize destek konusunda bunun yillik bi destegi varmi? Urun dokmeden destekleme alinabiliyormu genel olarak bilgilendirrseniz tesekkurler.

bbozkurt23
09-11-2016, 09:39
Bende ceviz bahçesi yapacam devlet desteklerinden sadece fidan desteği ve damlama sulama sistemini yüzde 50 sini karşıladığını biliyorum fakat detaylı başka bir bilgiye sahip değilim bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim

Alperim42
09-11-2016, 12:15
Sevgili dostlar aranizda yeniyim. Konya'da rakim 1100 olan bi arazim var. Kurallara uygunsa buradan degilse ve mumkunse ozelden guvenilir bir fidanci tavsiyesi olan varsa cok makbule gecer.nette fidancilara bakmaktan usandim bir cikis yolu bulamadim.

enginyilmaz
09-11-2016, 13:19
Konyanın neresi. Konyanın % 95 ında ceviz yetişmez.

Alperim42
09-11-2016, 17:01
enginyilmaz kardesim halkapinar ceviz bol burada pedro yetistiren var ben fernor dikecegim

bbozkurt23
09-11-2016, 17:17
Arkadaşlar ben siteye yeni uyeyim lakin sorduğum soruda önceden sorulmuş olabilir fakat ben bulamadım.af buyurun... cevaplayabilirseniz bana çok yardımcı olmuş olursunuz

enginyilmaz
09-11-2016, 18:50
Halkapınar İvriz tarafında olabilir ama Ereğli ovasında katiyen olmaz.

Alperim42
09-11-2016, 18:58
Halkapınar İvriz tarafında olabilir ama Ereğli ovasında katiyen olmaz.

ivriz barajına 600 metre ve guney %15 eğimli arazi.
Ereğli ovasında kesinlikle derken nedeni ne olabilir?

Kemal0659
09-11-2016, 20:55
Merhaba arkadaşlar. Kırşehir kaman bölgesinde 10 dönüm araziye dikim yapılacak en iyi fidan türü nedir. Yeni üye oldum. Kamu görevlisiyim. Nasipse güzel bir ceviz bahçesi kurmayı düşünüyorum. Bide ikamet Ankara. Bahçeyi kuracağım yer bana 1.30 saat uzaklıkta. Bu işi hafta sonları yapcam. Sizce Bir sıkıntı olurmu. Cevizin 10 yıl içerisindeki akıbeti getirisi için yorum yapacak üstatlar varmıdır? Herkese bol kazançlar

enginyilmaz
10-11-2016, 07:48
Nedeni çukurda olup dona maruz kalmasıdır.

enginyilmaz
10-11-2016, 07:52
İvrizin sıcaklık değişimiyle Ereğli ovasının sıcaklık değişimleri farklıdır. Ereğli ovasında gece gündüz sıcaklıklarında büyük farklar vardır. Eylül ayında erken don, mayıs ayında geç don olabilir.

alperalper
10-11-2016, 08:51
Alperalper
Bey bilgiler icin tesekkur ediyorum. Basinizi agritmak istemem ancak bu gubrelerin verilme ve miktar takvimi gibi bir cizelge vs var mi acaba? Forumu biraz aratirdim ancak bulamadim.

estağfrullah.
hayvan gübresini sonbaharda atıyorum. ilkbaharda diplerini kazdıktan sonra amonyum sülfat veriyorum. benim yer de söğütte ama ph sizinki kadar yüksek değil. o yüzden oranları ziraat mühendislerine sorarsanız daha iyi bilgi edinirsiniz. leonarditin toprağa karışması biraz uzun sürüyormuş ancak hümik asiti sulama sırasında verebilirsiniz. bir de fosfor düşük. onun için de sonbaharda dap kullanabilirsiniz. saygılar.

kararsız
10-11-2016, 12:13
Sevgili dostlar aranizda yeniyim. Konya'da rakim 1100 olan bi arazim var. Kurallara uygunsa buradan degilse ve mumkunse ozelden guvenilir bir fidanci tavsiyesi olan varsa cok makbule gecer.nette fidancilara bakmaktan usandim bir cikis yolu bulamadim.

ben bafra fidancılıktan aldım ismine doğru çıktı fidanlar ve memnunum tavsiye ederim