PDA

View Full Version : Ceviz yetiştiriciliğine yeni başlayacak olanların soruları

Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12

formullaone
24-05-2015, 00:33
Sayın BURGAZ73, kabuk biraz çatlasın elle soyarsınız. Makineye gerek yok bence şimdilik.

berk10
24-05-2015, 18:58
forumun değerli üyeleri , kafama takılan birkaç sorum olacak . 1.ekim Kasım gibi ekilen açık köklü fidan tepe vurumu hemen mi yapılacak yoksa Mart gibi mi yapilacak.
2.ekim esnasında kök için Nogall uygulayan var mı?faydası var mı?
3.budama esnasında her ağaçtan sonra budama makası dezenfekte edilir mi?edilirse ne ile yapılır?

tiryaki
24-05-2015, 21:03
1) biz mart gibi yaptık, aşırı soğuk tehlikesi varsa en iyisi mart sonu gibi diye biliyorum
2)ben dikerken sevgili ermana'nın tavsiyesiyle 4lü dikim karışımı kullandım, kendisinin mesajlarını aratırsanız belki çıkar forumda
3) ilk 2 yaş itibariyle biz yapmadık böyle bir işlem ama yanında bir kov gezdirmek çok da zor olmasa gerek, siz üşenmeyin

ermana
25-05-2015, 08:41
Sayın ermana

sızın bahcenızde hangı cıns cevız var. Kac yasındalar. Benım bahce ayvalı koyunde.

bahçemde chandler fernette ve franguette mevcut. henüz 2. yazlarındalar.

ermana
25-05-2015, 08:46
forumun değerli üyeleri , kafama takılan birkaç sorum olacak . 1.ekim Kasım gibi ekilen açık köklü fidan tepe vurumu hemen mi yapılacak yoksa Mart gibi mi yapilacak.
2.ekim esnasında kök için Nogall uygulayan var mı?faydası var mı?
3.budama esnasında her ağaçtan sonra budama makası dezenfekte edilir mi?edilirse ne ile yapılır?

tepe kesimini fidanlarınız uyanmadan soğuk havalarda geçtikten sonra yani mart sonu gibi yapmanız uygun olacaktır.
nogall kök kanseri için bence çok gerekli özellikle orman arazilerinden bozma yanın yanındaki topraklar için. ayrıca nogal ile birlikte bazı kök gelişimini destekleyici organizmalar mevcut birlikte kullanmanızı tavsiye ederim. banada formulaone tavsiye etmişti araştırdım ve faydalı olacağına kanaat getirdim.
budama esnasında her ağaçtan sonra mutlaka budama aletlerinizi dezenfekte ederek devam etmenizi tavsiye ederim. çeşitli dezenfekte sıvıları olduğu gibi çamaşır suyunu incelterekte kullanabilirsiniz.

permakültür
25-05-2015, 12:19
Yaklaşık 2 m lik ağacım nisan donlarında kurudu. Aşağıdaki resimde göreceğiniz üzere aşılı taraftan bir sürgün vermiş. Daha önce aşı birleşim yerlerinde çıkan sürgünlerin (aşılı tarafta çıksa bile) yabani olabilme ihtimalini okumuştum.

Sizce bu sürgün yabani midir? Bunu kesin anlamanın bir yolu varmıdır?

efedag
25-05-2015, 20:09
merhaba
Ağacınız zamanında kalem aşısı ile aşılanmış ise çıkan sürgünün aşılı olma ihtimalini yüksek.Sanki kalem aşısı gibi duruyor.Benimde bu sene 2-3 yaşındaki ağaçlarım köküne kadar kurudu.Sebebi hakkında tatmin edici bir cevap bulamadım.

permakültür
26-05-2015, 07:51
Sn. Efedag teşekkürler. Ankarayı bilmiyorum ama 22-23 nisan gibi akdenizin iç bölgelerinde don oldu. Antalya - konya yolunu trafiğe kapatacak kadar kar yağdı. Benim ağaçlarım o dondan etkilendi. 15 nisanda ağaçlarımda hiç bir şey yokken, 1 mayısta kuruyanlar olduğunu gördüm. Hepimize sabır diliyorum, gerçekten zor üretmek.

Yukardaki resimdeki filizin büyümesini beklemekten başka şansım yok sanırım.

cevizadam
27-05-2015, 20:55
Merhaba sevgili ceviz yetiştiricileri,
Bu sene şubat gibi bahçeme diktiğim pedronun son durumu resimde gördüğünüz gibi. Hatta bir adet ceviz de tutmuş :cool:
Benim sormak istediğim konu, fidanın boylanması için bu filizleri koparmalımıydım? yoksa böyle bırakıp odunlaşmasını mı bekliycem?

ftuncer
28-05-2015, 12:15
Merhaba,

İngiliz dilcikli aşı ile aşılanmış açık köklü fidanların aşı yerleri bir miktar toprağın altında kalırsa ne olur? Nasıl bir sıkıntı ortaya çıkar? aşı yeri komple toprağın dışında mı kalmak zorunda.

hdoğan
28-05-2015, 13:18
Merhaba,

İngiliz dilcikli aşı ile aşılanmış açık köklü fidanların aşı yerleri bir miktar toprağın altında kalırsa ne olur? Nasıl bir sıkıntı ortaya çıkar? aşı yeri komple toprağın dışında mı kalmak zorunda.

Sayın ftuncer, yara yeri tamamen kapanmadan toprağın altında kaldığında hastalık ve çürüme olabiliyor, yara kapanana kadar güneş görmesi ve açıkta kalması faydalı.

hdoğan
28-05-2015, 13:21
Merhaba sevgili ceviz yetiştiricileri,
Bu sene şubat gibi bahçeme diktiğim pedronun son durumu resimde gördüğünüz gibi. Hatta bir adet ceviz de tutmuş :cool:
Benim sormak istediğim konu, fidanın boylanması için bu filizleri koparmalımıydım? yoksa böyle bırakıp odunlaşmasını mı bekliycem?

İlk senesi olduğu için bu yaz olduğu gibi bırakılmalı önümüzdeki bahardan itibaren tek lider sürgünle olabildiğince boylanması sağlanmalı.

acemi_cevizci
30-05-2015, 13:01
1.RESİM:ağaçlar budandıktan sonra budanılan yeri kapatmak için kullanılan su tut bumudur ...
2.RESİM: Su bazlı bu tavan boyam var cevizlerimi bu boya ile boyayıp güneşten koruyabilirmiyim. ?

Saygılar...

ermana
30-05-2015, 13:08
ikiside doğrudur.

djtunc
30-05-2015, 21:02
Bir an evvel yerini hazırlayın ve toprakla buluşturun, saksıda uzun ömürlü olmaz

kardeş; sağolasın dediğini yaptım 15 gün evel. ama tutmadı sanırım minik fidanım :'( 15 gün oldu ne kurudu ne de yeni yaprak çıkardı olduğu gib iduruyor :((((((

ahmetmut
30-05-2015, 21:32
merhaba:
geçtiğimiz hafta ektiğim ceviz fidanlarımda çekirgeler var. Biraz yaprakların da tadına bakmışlar :) Normalde zeytinler için kullandığım böcek ilacım var onunla ilaçlama yapsam yeni fidanlara zarar verir mi? veya farklı bir önerisi olan var mı?

ahmetmut
30-05-2015, 21:53
resmini de ekledim

met7711
02-06-2015, 10:10
Sayın Arakadaşlar, Gecen sene 750 adet ceviz ağacı diktim, bunlardan 500 adetini bolu kaynaşlı da , televizyonlara ve videolardaki Selami bayraktar ve ortaklarının firmasından 16 tl ye aldım, mavi sertifikalı, diğer 250 yide balıkesir de başka bir firmadan, LÜTFEN UYANIK OLUN , bOLU kaynaşlıda Bu şahsın ve ortaklarının firması mavi sertifikalı diye dandik fidanları satıyorlar ve kendi hatalrında dolayı ( kök kanseri , aşının tutmaması gibi nedenler ) hiç bir fidanın arkasında durmuyorlar, ve sizden fidan için tekrardan para talep ediyorlar, 500 fidandan sadece 100 tanesi tuttu, ama balıkesirden aldığım 250 fidanın 235 i de tuttu, kalan 15 fidan için firma bana artı 20 tane daha bedava fidan gönderdi, BOLU KAYNAŞLIDAKİ sELAMİ DENEN ŞAHSIN VE ORTAKLARININ FİRMASI DA BENDEN 400 fidan için hem para talep ettiler, hem de asla hatalarını kabul etmediler, bütün hatayı sana mal ediyorlar, yani fidanlarınız bizden kaynaklalAnn bir hatadan dolayı TUTMAMIŞ ise değiştiriyoruz lafı bu firma için küllüyen YALAN, ben zarar ettim ve kuruyan fidanları balıkesirdeki firmadan tekrar sipariş ettim, fidan alacak ceviz yetiştiricisi arkadaşlar lütfen alacağınız firmayı iyi seçiniz, hayırlı günler.

ahmetmut
02-06-2015, 10:28
Met7711
eyvah eyvah o kadar emeğine yazık günah kardeşim. İnan okuyunca çok üzüldüm. Bende geçen hafta 105 tane ceviz diktim. İlk aradığım firmada bahsettiğin firmaydı. Telefonda bana çok paracanlısı insanlar gibi geldiği için onlardan almadım. İyi ki almamışım. Tekrar geçmiş olsun.

djtunc
02-06-2015, 13:00
Sayın Arakadaşlar, Gecen sene 750 adet ceviz ağacı diktim, bunlardan 500 adetini bolu kaynaşlı da , televizyonlara ve videolardaki Selami bayraktar ve ortaklarının firmasından 16 tl ye aldım, mavi sertifikalı, diğer 250 yide balıkesir de başka bir firmadan, LÜTFEN UYANIK OLUN , bOLU kaynaşlıda Bu şahsın ve ortaklarının firması mavi sertifikalı diye dandik fidanları satıyorlar ve kendi hatalrında dolayı ( kök kanseri , aşının tutmaması gibi nedenler ) hiç bir fidanın arkasında durmuyorlar, ve sizden fidan için tekrardan para talep ediyorlar, 500 fidandan sadece 100 tanesi tuttu, ama balıkesirden aldığım 250 fidanın 235 i de tuttu, kalan 15 fidan için firma bana artı 20 tane daha bedava fidan gönderdi, BOLU KAYNAŞLIDAKİ sELAMİ DENEN ŞAHSIN VE ORTAKLARININ FİRMASI DA BENDEN 400 fidan için hem para talep ettiler, hem de asla hatalarını kabul etmediler, bütün hatayı sana mal ediyorlar, yani fidanlarınız bizden kaynaklalAnn bir hatadan dolayı TUTMAMIŞ ise değiştiriyoruz lafı bu firma için küllüyen YALAN, ben zarar ettim ve kuruyan fidanları balıkesirdeki firmadan tekrar sipariş ettim, fidan alacak ceviz yetiştiricisi arkadaşlar lütfen alacağınız firmayı iyi seçiniz, hayırlı günler.

kardeş akıl vermek gibi olmasında benden sana tavsiye Kırşehirin Kaman ilçesi 1 numaradır bu ceviz işinde aklında bulunsun :) iyi forumlar ;)

cnrtkt
02-06-2015, 20:31
Bazı Fidanlarda sürgün ucundaki devamlı uzayan filiz kayboldu.
Fillizin altındaki sürgünler gelişti ama fidan boyu haliyle uzayamadı.
Şuan fidanlar Yeni sürgünler çıkartmaya çalıyorlar gibi.
Uçtaki sürgün neden kurur?
Sebebi ve çözümü hakkında bilgisi olan var mı?

ahmettugrul55
02-06-2015, 22:17
sn. Cnrtkt
aynı şekilde bahçemde ki fidan gözu surgün yerindn göz noktasının hemen başlangiç yerinden karardı.yapraklar iri canlı ama sürgün ucu karardı.sezon boyunca da tat vermedi.bu yılda aynı durumda bir fidan daha
var.
sebebi ;?
bilen arkadaşlar yardım cı olsun lütfen.

formullaone
02-06-2015, 23:06
Arkadaşlar fotoğraf yüklerseniz daha doğru yorum yapabilir tecrübesi olanlar. Görmeden yanlış yönlendirme olabiliyor.

cnrtkt
03-06-2015, 08:59
Arkadaşlar fotoğraf yüklerseniz daha doğru yorum yapabilir tecrübesi olanlar. Görmeden yanlış yönlendirme olabiliyor.

Haklısınız. Benim telefondan kaynaklı sıkıntı var.
Hata veriyor sürekli. Bugün yüklerim fotoğrafları.

BURGAZ73
03-06-2015, 15:38
Merhaba hemşo

Tarla tam olarak nerede, kaç Yaşında, cinsler nedir ?..........

Osmancık Köyü

kusura bakma yenı gordum. luleburgazda ayvalı koyunde. 100 tane fernor var 5 yasnda

BURGAZ73
03-06-2015, 15:42
arkadaslar, lüleburgazda nerede toprak ve yaprak analizi yaptırabılırım

cnrtkt
03-06-2015, 15:49
sn. Cnrtkt
aynı şekilde bahçemde ki fidan gözu surgün yerindn göz noktasının hemen başlangiç yerinden karardı.yapraklar iri canlı ama sürgün ucu karardı.sezon boyunca da tat vermedi.bu yılda aynı durumda bir fidan daha
var.
sebebi ;?
bilen arkadaşlar yardım cı olsun lütfen.
Bahsettiğiniz fidanlar daha sonra ne duruma geldi?
Siz de fotoğraf varsa ekler misiniz.

cnrtkt
03-06-2015, 15:54
Bazı Fidanlarda sürgün ucundaki devamlı uzayan filiz kayboldu.
Fillizin altındaki sürgünler gelişti ama fidan boyu haliyle uzayamadı.
Şuan fidanlar Yeni sürgünler çıkartmaya çalıyorlar gibi.
Uçtaki sürgün neden kurur?
Sebebi ve çözümü hakkında bilgisi olan var mı?

Fotoğraflarda görüldüğü gibi.

ykaya194
03-06-2015, 16:43
Fotoğraflarda görüldüğü gibi.

Resimlere bakarak şu yorumu yapabilirim: Aşırı sulamadan dolayı fidan diplerinde göllenme olmuş, kuruyunca da toprakta çatlamalar oluşmuş ve oralardan kökler hava almış, dolayısıyla sürgün gelişimi de durmuş, yakında yapraklarda da sararmalar olabilir.

Salma su ile yapılan sulamalarda, gövdeye çok yakın kısımlara su verilmemeli ve ayrıca aşırı su vermekten kaçınılmalı. Araziniz killi ve geçirgen olmayan yapıda görünüyor dolayısıyla sulamadan sonra su hemen emilmediği için kök boğazı havasız kalmış ve fidan bundan etkilenmiş. Sulama peryodunu, miktarını ve uygulamayı çok dikkatli yapmanızı tavsiye ederim. Her sulamadan sonra mutlaka fidan dipleri çapalanmalı ki toprak çatlayıp kökler hava almasın.

formullaone
03-06-2015, 20:20
Sayın cnrtkt, fidanlarınız yakında 2. evreye geçip sürgün vermeye devam edecektir merak etmeyin. Chandler çeşidi bu şekilde ilkbaharda önce açar ve ucunda meyve yapıp 20 gün kadar bekler. Sonra 2. evreye girip sürmeye devam eder. Çapalama çok önemli, suyu fazla kaçırmayın. Kolay gelsin.

tiryaki
03-06-2015, 21:49
sayın, formullaone, geçen sene havalar Gömeç'te sıcak gitti, bana Ekim başı gibi 3. bir vejetasyon dönemi daha yaşadı benim fidanlar gibi geldi. Sulamayı 15 Ağustos'ta kesmiştik.
Siz böyle birşey gözlemlediniz mi?

formullaone
03-06-2015, 22:01
sayın, formullaone, geçen sene havalar Gömeç'te sıcak gitti, bana Ekim başı gibi 3. bir vejetasyon dönemi daha yaşadı benim fidanlar gibi geldi. Sulamayı 15 Ağustos'ta kesmiştik.
Siz böyle birşey gözlemlediniz mi?

Tabi ki, Chandler'da 3. evre de var. 2. evre bitince yine duraklıyor ama 10-15 gün sonra 3. evreye girip tekrar 30-40 cm sürgün yapıyor.

cnrtkt
03-06-2015, 23:10
Fidanları ilk kez suladım, 30-40 litre kadar.
Üstüne yoğun bir şekilde yağmur da yağınca sanırım biraz fazla gelmiş olabilir.
Suyun Fidan gövdesine en fazla bir karış kadar yaklaşmasına müsade ediyorum.
Toprak yapısı oldukça killi. Bu miktardaki suyu bir kaç seferde vermeliyim.
Damlama sistemi birdahaki sulamada aktif olur.
Hava durumunu da daha iyi takip etmek gerek.
Fotoğraflar sulamadan sonraki gün çekildi.
Henüz fidan dipleri çamur
Genelde, sulamadan sonrası Çamurlaşma azaldıktan sonra toprak tavındayken ve sulamadan hemen önce çapalama yaparım.
Sulama bu şekildeydi, uç sürgünün kurumasına bunlar etki eder mi?
Sulamadan önce de vardı bu sıkıntı..

formullaone
03-06-2015, 23:31
Fidanları ilk kez suladım, 30-40 litre kadar.
Üstüne yoğun bir şekilde yağmur da yağınca sanırım biraz fazla gelmiş olabilir.
Suyun Fidan gövdesine en fazla bir karış kadar yaklaşmasına müsade ediyorum.
Toprak yapısı oldukça killi. Bu miktardaki suyu bir kaç seferde vermeliyim.
Damlama sistemi birdahaki sulamada aktif olur.
Hava durumunu da daha iyi takip etmek gerek.
Fotoğraflar sulamadan sonraki gün çekildi.
Henüz fidan dipleri çamur
Genelde, sulamadan sonrası Çamurlaşma azaldıktan sonra toprak tavındayken ve sulamadan hemen önce çapalama yaparım.
Sulama bu şekildeydi, uç sürgünün kurumasına bunlar etki eder mi?
Sulamadan önce de vardı bu sıkıntı..

Fazla sudan olsa tamamen yapraklar sararır solardı. Bence sürgünleri böcek, çekirge gibi bir şey kesmiş koparmış olabilir. Ya da kuş konup kırmıştır. Üzülmeyin tekrar yeni gözler sürer.

Abbass
04-06-2015, 00:05
Burgaz da bilmiyorum. Çanakkale de yaptırmıştım.
Kırklareli nin Babaeski yolunda tarım il müdürlüğü ve Laboratuvarı var.
Bir de Keşan da yeni açılan özel varmış, yaprak analizi de yapıyorlarmış.

Bir de niye Fernor ?
Chandler ile Fernor arasında tereddütteyim. Sonbahar erken donlarından korkuyorum, yoksa Chandler derdim. ???

Yıllık verim ne kadar oluyor ?

3 YAŞ
4 YAŞ
5 YAŞ

ykaya194
04-06-2015, 08:57
Sayın cnrtkt, Chandler çeşidi bu şekilde ilkbaharda önce açar ve ucunda meyve yapıp 20 gün kadar bekler. Sonra 2. evreye girip sürmeye devam eder.

Doğru teşhis. Çiçek açıpta sonradan döken sürgünlerin büyümesi bir müddet duruyor daha sonra hızla tekrar uzuyor.

Killi topraklarda her dönem sulamaya dikkat etmek gerekir bilhassa fidanların gövde kısımlarında çukur açarak sulamak doğru tercih değil tam tersi, 1 m çapındaki kısmı biraz tümsek bırakıp yağmur ve sulama suyun gövdeye yakın bölümde göllenmesini önlemek gerekir.

ermana
04-06-2015, 09:55
arkadaslar, lüleburgazda nerede toprak ve yaprak analizi yaptırabılırım

ilçe tarım müdürlüğüne örneğini bırakırsan 2 hafta sonra sonuçlarını alabilirsin. ilçe tarım müdürlüğü toplayıp bir labaratuvarda analizleri yaptırıyor.

Resul Patan
04-06-2015, 22:37
Tum uyelere merhabalar

Kerem
05-06-2015, 14:11
Öncelikle Rabbim hepinizin yar ve yardımcısı olsun her şeyden önce bir fidan dikmek, toprakla uğraşmak ve üstüne böyle bir ortamda bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmak gerçekten takdire şayan ve ülkemiz ceviz yetiştiriciliği adına onurlu ve çok faydalı.
Bende cevizin ana vatanı olarak bilinen ülkemizin ceviz ihtiyacının %75 ini dışarıdan temin edildiğini öğrendiğimde daha önce hiç tarla bahçeyle ilgili tecrübem olmamasına rağmen,bir genç girişimci olarak yaşadığım yerde kapama ceviz bahçesi kurmaya niyetlendim,yaptığım araştırmalarda genelde doğuştan köyün,tarlanın,bahçenin içinde olan insanlarımızın bu konuda fazla araştırma yapmadığını,işe profesyonel yaklaşmadığını gözlemledim(örneğin etrafımda 100-200 ceviz fidanı diktim diyen 10 kişiden 8 ine hangi tür diktiğini sorduğumda ne bileyim ziraatçi :) verdi bizde diktik şeklinde cevaplar aldım) bundan dolayı işe iyice cesaretlendim,çünkü bu işde; bir fabrika kurar gibi yeni bir işletme açar gibi daha profesyonelce yapıldığında Rabbiminde yardımıyla başarılı olunacağını düşünüyorum.
Bu girişin ardından; değerli tecrübelere sahip bilgilerini burada Hak için halk için paylaşan siz kıymetli yetiştiricilerin başını epey ağrıtacağım:)

Rakım olarak 635 m de 10 dönüm ,hafif meyilli kuzeybatıya bakan satılık bir tarla buldum,burayı başlangıç olarak düşünüyorum tabii tarlayı almadan evvel toprak analizi yaptırmayı düşünüyorum tarla evime 23km mesafede mevcutta kendi işimiz var serbest meslek,yani günde 2-3 saatimi bu işe rahat ayırabileceğimi düşünüyorum,
-yeri almadan önce neler yapmalıyım toprak su analizi vs??
-tür seçimine ne zaman neye göre karar verilmeli
-yer Kütahya-Tavşanlı da bana yakın fidancı vs tavsiyeleriniz varmıdır.
-Tecrübeleriniz ışığında tüm tavsiyelerinizi bekliyorum.
Saygılar...

ahmetmut
05-06-2015, 16:11
Kerem

Öncelikle hoşgeldin. Bende Bu sene fidanlarımı diktim. Acemiyim bende. Senin gibi bende çok araştırma yaptım ve 92 adet chandler tozlayıcı olarak da 6 fernor 6 tanede franquette ektim. Yerim Bursa Nilüfer'de 4,500 m2 arazide 8x6 metre mesafede dikim yaptık.
Benim sana nacizane tavsiyem en az 5-6 farklı fidancı ile görüş. benim en çok karşılaştığım durum Fidancıların fazladan fidan satmak için uygun olmayan ekim araları tavsiye etmeleri oldu 7x3,5 ve 6x4 gibi.
ben çok fazla kişiyle görüştüm ve tavsiyelerini aldım. daha sonra oturup etraflıca düşündüm ve benim mantığıma uyan kararlar aldım.
Eğer kütahyada uygun fidan bulamazsanız Bursadaki fidancılar konusunda size yardımcı olmaya çalışırım.
saygılar.

karayel54
05-06-2015, 16:13
bu 2 yaşında. ki fidanlarıma göza aşısı yapmak istiyorum. 1:her fidana 1 den fazla göz aşısı yapabilirmiyi
2:fidanların bazıları gövde odunsu buraya göz aşısı yapabiliyor muyum

Kerem
08-06-2015, 14:31
teşekkürler ahmetmut mutlaka bahçeni ziyaret etmeye çalışacağım fazlada uzak değiliz birbirimize zaten etrafımdaki bahçeleri gezip tecrübelerden faydalanmadan harekete geçmek istemiyorum bunun içinde önümde 3-4 ay sürem var 2015 kasımı hedefliyorum inşaallah.

Bu arada genel olarak soruyorum çeşit araştırmalarınızda altay çeşidine denk geldinizmi izlenimleriniz neler oldu bu çeşit hakkında

lazrax
08-06-2015, 18:01
*** arkadaşlar. rize de ceviz bahçesi kurmak niyetindeyim. denizden 20 km kadar yukarda rakım ortalama 700- 900 arası. okuduğum kadarıyla chandler yapmam en doğrusu. sizce olurmu? fiikir verirseniz sevinirim. şimdilik 4 tane diktim . henüz 2 yaşındalar. güzel gelişim gösteriyorlar. dikebileceğim alanları heapladım 150 taneye yakın dikebilirim sanırım. bizimi bölgede olurmu? şimdiye kadar yapan var mı? bilgi verirseniz sevinirim. şimdiden sağolun

karayel54
08-06-2015, 19:35
resimdeki cevizin çeşidi ne olabilir acaba...

ahmetmut
10-06-2015, 20:40
teşekkürler ahmetmut mutlaka bahçeni ziyaret etmeye çalışacağım fazlada uzak değiliz birbirimize zaten etrafımdaki bahçeleri gezip tecrübelerden faydalanmadan harekete geçmek istemiyorum bunun içinde önümde 3-4 ay sürem var 2015 kasımı hedefliyorum inşaallah.

Bu arada genel olarak soruyorum çeşit araştırmalarınızda altay çeşidine denk geldinizmi izlenimleriniz neler oldu bu çeşit hakkında

Kerem forumda gezerken Altay çeşidi ile ilgili hararetli tartışmalar olduğunu gördüm. Bazı arkadaşlarımız bu çeşidin onaylı birçeşit olmadığından bahsetmişler. forumda Altay ceviz diye bir araştır istersen.

mühendis57
11-06-2015, 09:54
*** arkadaşlar. rize de ceviz bahçesi kurmak niyetindeyim. denizden 20 km kadar yukarda rakım ortalama 700- 900 arası. okuduğum kadarıyla chandler yapmam en doğrusu. sizce olurmu? fiikir verirseniz sevinirim. şimdilik 4 tane diktim . henüz 2 yaşındalar. güzel gelişim gösteriyorlar. dikebileceğim alanları heapladım 150 taneye yakın dikebilirim sanırım. bizimi bölgede olurmu? şimdiye kadar yapan var mı? bilgi verirseniz sevinirim. şimdiden sağolun

Merhaba
size şöyle yardımcı olayım şu rakımda olur bunda olmaz diye birşey yok
Tamamen dikeceğiniz arazinin iklimi ile alakalı 300 rakım olup kışı sert geçen erkenden kar yağan bir yere chandler dikemeyebilirsiniz.Sert iklimde candler yerine fernor fernette dikebilirsiniz.
Ceviz dikeceğiniz yerin
1- ilkbahar geç don tarihini
2- Sonbahar erken don tarihini
3- Yıl boyu max-min sıcaklıkları
4- Taban suyu sorunu olup olmadığını
5- Toprak profilini,toprak ph toprak tuzluluğu sulama suyu ph ve tuzluluk değerlerini bilmeniz gerekir
öncelikle bunları iyi araştırıp dikeceğiniz alanın cevize uygun olup olmadığını belirleyin. sonra çeşidi ona göre seçmeniz gerekir.

lazrax
12-06-2015, 11:47
mühendis57 teşekkürler

niki
14-06-2015, 19:07
Merhaba arkadaşlar ben bulgaristanda 110 mt rakımda 3 dekar deneme amaçlı ceviz bahçesi kurmayı düşünüyorum. Ceviz çeşitleri olarak chandler düşündüm ama tozlayıcı için çok kararsızım franquette düşündüm ama erkek çiçekleri 6 -7 yıl açıyor diye duydum bu da çok uzun bi süre , ronde için düşünüyorum ama onu da buigaristanda bulamadım. Bu konuda benden daha bilgili birileri bi yorumlarsa sevinirim

djtunc
20-06-2015, 01:39
arkadaşlar lüffen yardım :'(

ben saksıda yetiştirdiğim 30-40 cmlik kaman cevizini köküyle beraber toprakla buluşturdum

yaklaşık 1 ay oldu ama ne soldu ne de büyüme gösterdi öylece duruyor :(

toprakta tutmadımı ki acaba ? yardımcı olursanız çok sevineceğim Ankara'da yaşıyorum. havalar sürekli yağmurlu şu sıralar

ermana
20-06-2015, 07:14

ben saksıda yetiştirdiğim 30-40 cmlik kaman cevizini köküyle beraber toprakla buluşturdum

toprakta tutmadımı ki acaba ? yardımcı olursanız çok sevineceğim Ankara'da yaşıyorum. havalar sürekli yağmurlu şu sıralar

Tutmamış olsaydı sararıp solardı. Yeri bir ortam koşullarına geçirdiğiniz için olayın şaşkınlığını yaşıyordur. Yeri yerine alışma çabaları içerisindedir. Yavaş yavaş toparlar kendini asıl gelişmeyi önümüzde ki dönem yapar.

karayel54
20-06-2015, 07:37
resimdeki cevizin çeşidi ne olabilir acaba...

Kimse cevap yazmadı .birde soyle sorayım Cevizin çeşidi tahlil edebilecek bir yer varmı chandler ise göz aşısı yapacağım için önemli

motie
25-06-2015, 15:53
Sakarya ili, Geyve ilçesi, Ceceler köyünde bir tarla satın aldım. Eski sahibi 2 sene kadar önce Chandler cinsi olduğunu iddia ettiği 100 adet sertifikalı fidan dikmiş. Fidanları Bursa' dan aldığını ve çukurları el gücü ile kazdığını belirtti. Fidanların 80' den fazlası tutmuş. Tek tek saymadım ama tarlada gezdiğimde boş ocak çok az vardı. Bölge itibariyle Chandler doğru bir seçim mi ve ben bu ağaçların chandler olduğuna nasıl emin olabilirim?

aydemiraydın
25-06-2015, 16:04
Sakarya ili, Geyve ilçesi, Ceceler köyünde bir tarla satın aldım. Eski sahibi 2 sene kadar önce Chandler cinsi olduğunu iddia ettiği 100 adet sertifikalı fidan dikmiş. Fidanları Bursa' dan aldığını ve çukurları el gücü ile kazdığını belirtti. Fidanların 80' den fazlası tutmuş. Tek tek saymadım ama tarlada gezdiğimde boş ocak çok az vardı. Bölge itibariyle Chandler doğru bir seçim mi ve ben bu ağaçların chandler olduğuna nasıl emin olabilirim?

ceviz budama ustaları bilir. bizim burada 50 dekarlık araziye chandler diye alakasız fidanları satıp diktirdiler. bu yıl budayıcılar adamı uyardı ve aşı yaptılar.

aydemiraydın
25-06-2015, 16:11

bana bu yıl fidan firmaları tüplü fidan diye poşetli toprağa kakılmış çomakları gönderdiler. isimlerini vermiyecem onların. bu fidanlar ( çomaklar) aylarca öylece bekledi. ben sürekli sularken sulama sularına giberallik asit, naftalin asit,tonik vb. vererek bunları kurtardım.

hatta son aldığım ceviz fidanı dikerken toprağı döküldü tek bi kökü yok. 1 hafta içinde yapraklarınıda döktü. ben şimdi üzerinde ilaçlar deniyorum . bakalım başarılı olabilecekmiyim.

daha sonra ceviz çomağının resminide eklerim.

Rıfat Tosun
27-06-2015, 12:47
Ceviz bahçem bu sene 6. yazını yaşıyor 23 nisanı 24 nisana bağlayan gece sabah 3-3.30 sularında sıcaklığın -8 dereceye düşmesi ile chandler lerde uçlanmaya başlamış sürgünler, ceviz gözleri ve sülüklerin tamamı etkilenerek kurudu.
ceviz gözlerinin uçlarının ve sülük hazırlığındaki gözlern kurumasıyla birlikte bu sene 1 tane bile cevizim yok en az 3-4 ton ceviz beklerken bir saatte hepsi uçtu gitti. :(
Buna rağmen bahçe bakımını gübreleme ve sulama işlerini ihmal etmeden harfiyen uygulamaya devam ediyorum bakalım kısmet seneye :confused:

Rıfat Tosun
27-06-2015, 12:53
bahçeden görüntüler

Cevizciankara
27-06-2015, 15:24
Ceviz bahçem bu sene 6. yazını yaşıyor 23 nisanı 24 nisana bağlayan gece sabah 3-3.30 sularında sıcaklığın -8 dereceye düşmesi ile chandler lerde uçlanmaya başlamış sürgünler, ceviz gözleri ve sülüklerin tamamı etkilenerek kurudu.
ceviz gözlerinin uçlarının ve sülük hazırlığındaki gözlern kurumasıyla birlikte bu sene 1 tane bile cevizim yok en az 3-4 ton ceviz beklerken bir saatte hepsi uçtu gitti. :(
Buna rağmen bahçe bakımını gübreleme ve sulama işlerini ihmal etmeden harfiyen uygulamaya devam ediyorum bakalım kısmet seneye :confused:

Geçmiş olsun.Tarımcılık böyle bir şey. Emek verirsin uğraşırsın bir don gelir 1 yıllık beklentini alıp götürür. Bizler yılmadan, azimle daha iyisini yapabilmek,zararlardan daha çok nasıl korunabilmek için uğraşıp mücadele etmeliyiz. Gerisi Allah tan.
İnşallah seneye bol verimli bir yıl geçirirsiniz.

gecekorsanı
28-06-2015, 02:34
merhaba
Ağacınız zamanında kalem aşısı ile aşılanmış ise çıkan sürgünün aşılı olma ihtimalini yüksek.Sanki kalem aşısı gibi duruyor.Benimde bu sene 2-3 yaşındaki ağaçlarım köküne kadar kurudu.Sebebi hakkında tatmin edici bir cevap bulamadım.
tek sebebi soğuk.yabancı cinslerin hepsinde ilk 2 3 sene
bu oluyor.ama sonra etkilenmiyor.

gecekorsanı
28-06-2015, 02:48
Merhaba arkadaşlar ben bulgaristanda 110 mt rakımda 3 dekar deneme amaçlı ceviz bahçesi kurmayı düşünüyorum. Ceviz çeşitleri olarak chandler düşündüm ama tozlayıcı için çok kararsızım franquette düşündüm ama erkek çiçekleri 6 -7 yıl açıyor diye duydum bu da çok uzun bi süre , ronde için düşünüyorum ama onu da buigaristanda bulamadım. Bu konuda benden daha bilgili birileri bi yorumlarsa sevinirim
zaten 6 7 sene cevizi büyütmek lazım meyve almayı duşunme.erken meyve almak istersen fernette ve fernoru
tozlayıcı olarak kullanabilirsin.ayrıca tam verim istiyorsan rolde ve Balkal kullanman lazım.rondeyi netten satan fransız firmaları var

gecekorsanı
28-06-2015, 03:22
Vallah ne yalan söyleyeyim aynı düşünceleri bende düşünüyorum, bu uygulamalar bu politikalar ile görünen o ki, ön tekerlek nereye giderse arka tekerlek de oraya gider.

Bir tek umudum plansız ve uygun olmayan topraklara ekenler bu işi başaramayacak tek umudum budur.
umudunda çok haklısın nail abi.bulunduğum bölgede
benle beraber 5-6kişi aynı sene bahçe kurduk yaklaşık 4 bine yakın fidan dikildi
ben 120 ağaç diktim sadece benim bahçem kaldı geriye. hepsi bıraktı.3 kişi bahçe kurarken benden yardım istedi toprak anayaptırmalarını soyledim yapmadılar.iki yaşındaki ağaçlarda 1 metre sürgün yok

ermana
28-06-2015, 07:32
zaten 6 7 sene cevizi büyütmek lazım meyve almayı duşunme.erken meyve almak istersen fernette ve fernoru
tozlayıcı olarak kullanabilirsin.ayrıca tam verim istiyorsan rolde ve Balkal kullanman lazım.rondeyi netten satan fransız firmaları var

bu kadarda çok dişi çiçeklere polen yüklememek lazım sonuçta fazla döllenmede çiçek dökümüne sebep veriyor. ayrıca tüm çiçekleri uygun dölleyecek olursak ağacımız büyük ihtimal ile o meyveleri yeterince büyütemeyecek. o yüzden bu döllenme gereksinimini de abartmamak gerekiyor.

hrz_20
29-06-2015, 01:14
Herkese iyi forumlar diliyorum,uzun zamandır forumu takip ediyor ve bilgileniyorum çok güzel paylaşımlar oluyor gerçekten.Uzun zamandır ceviz bahçesi kurmak istiyorum ama bir türlü işler istediğim gibi gitmedi ve henüz nasip olmadı daha.Bende bol bol araştırma yapıyorum.Rıfat bey ben de denizliliyim eğer mümkünse müsait bir zamanda bahçenizi gezmek ve tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

motie
30-06-2015, 12:37
Arkadaşlar eğimli arazide ceviz fidanlarının diplerini nasıl yapmalıyız? Daha önce hortumla sulandığı için şu anda krater şeklinde hazırlanmış ocaklar. Ben ocakları temizleyip genişleteceğim çaplarını ve arazinin eğimi ile aynı şekilde düz bırakacağım. Çünkü damla sulama ile sulayacağım bundan sonrasında. Ağacın gövdesine yakın bir kubbe ile ağacın suyla temas etmemesini sağlayacağım. Doğrusu bu mudur? Teşekkürler

tiryaki
30-06-2015, 13:00
evet, kubbe şeklinde yapmaya çalışın ama aşı yerinin de topraktan 10 cm civarında yukarında kalmasını sağlayın

motie
30-06-2015, 13:27
evet, kubbe şeklinde yapmaya çalışın ama aşı yerinin de topraktan 10 cm civarında yukarında kalmasını sağlayın

Arazi az denilmeyecek kadar eğimli. Ağaçların etrafını yabani ot ve taşlardan arındırıp çapaladıktan sonra arazinin eğimiyle uyumlu olarak dümdüz mü bırakmalıyım? Bir de her ağaç için kaç cm çapında bir daireyi temizleyip çapalamalıyım?

tiryaki
30-06-2015, 16:44
biz düz bırakıyoruz, su çanakta toplansın diye. taç iz düşümü denir çapa için. fidanlar küçükse 1 metre yarı çap iyidir bence. en azından bizim öyle

Denone
06-07-2015, 08:37
İyi çalışmalar,
2015 Mayıs ayında 10x10 metre aralığında 57 adet ceviz dikimi gerçekleştirdik. Malum ege bölgesi havalarının yaz ayı olmasına rağmen yağmurlu geçmesinden dolayı bu dikilen cevizlerde herhangi bir anormal durum olmadı. 10'a yakın cevizim arttı. Bende 28.06.2015 tarihinde ev önündeki farklı bir bahçeye 4 tanesini diktim. Dikerken yaprakları gür ve müthiş sağlıklıydı. Ancak bu sonradan dikilen 4 tanesinin bir hafta sonra yapraklarının cansızlaştığını eğilip büküldüğünü bir anormallik olduğunu gördüm. Bilgi almak istediğim ,
1- Diktiğim yer son yağmurlar nedeniyle fazla ıslak ve çamurlu olduğundan olabilir mi ?
2- Yedekte beklenen ceviz fidanı yerini beğenmemiş olabilir mi ?
3- Eğilip bükülen yapraklar kendini tekrar toparlayabilir mi ?
4- İlaveten hayvan gübresi , veya suni gübre takviyesi yapsam faydası olur mu?

Teşekkürler.

Lilium
06-07-2015, 13:48
1- Diktiğim yer son yağmurlar nedeniyle fazla ıslak ve çamurlu olduğundan olabilir mi ?

Teşekkürler.

Bir çok nedeni olabilir ama söylediklerinizin içinde en uygunu birinci şık.

Denone
07-07-2015, 11:23
Bilgileriniz için sağolun.

SavaşFidancılık
08-07-2015, 01:08
Sevgili arkadaşlar
Öncelikle ceviz yetiştiriciliğiyle ve fidanlarla ilgili genel bi problem olduğunu görmekteyim. Fidan satıcılarına genel bi güvensizlik hakim ve haklısınızda.
Yaklaşık 10 yıldır bu ceviz fidanı yetiştirmekte ve satmaktayımve bu konuyla ilgili insanların nasıl kanırıldığına çokça kez şahit oldum.
Aşısız fidanın aşılı deyip satılmasına iklim rakım (yükseklik) toprak çeşidi gibi analizlere sikkat edilmeden fidan satılmasına bölgeye göre yanlış fidanın verilmesine. Evet kötü bi durum ama paragöz insanlardan dolayı üreticilerimizin çokça canı yandı. Lütfen sormadan danışmadan araştırmadan bu işe girmeyiniz .
ceviz yetiştirmek istiyorsanız severek size bilgi verir e yardımcı olmaya çalışırım mail adresimden veya forum üzerinden bana ulaşabilirsiniz savasfidancilik@gmail.com saygılarımla

opel999
08-07-2015, 12:43
1 - 2 - 3 - 4 yaşlarında 40 adet farklı ceviz fidanlarım var.haftada veya 10 günde 1 musluk hortumu ile diplerini havuz şekilde dolduruyorum.Fakat fidan diplerinde sulamadan iki üç gün sonra toprakta yarılmalar oluyor.Kuruyuncada toprak çok sıkıyor ve sertleşiyor.Acaba yanmış keçi gübresi versem diplerine biraz olur mu? Bu ayda Ne kadar ve nasıl gübre vermeliyim? Ayrıca sulamayı nasıl yapmalıyım.Çeşme Hortumuyla suluyorum.Teşekkürler

Ceviz64
08-07-2015, 16:18
Hemşehrim kolay gelsin ;
Damlama sulama yapabiliyorsan böyle sıkıntıların olmaz. Bu şekilde sulama yapıyorsan da cevizlerin kök kısımlarına su gelmeyecek şekilde yani can simidi şeklinde çukurları açacaksın ve sulama işlemi tamamlandığında, toprakla sulanan kısmı örteceksin. Ayrıca toprağın yumuşak olmasını istiyorsan, leonardit bazlı hümik asit kullanacaksın. Tekrar kolay gelsin.

karaçepiş
09-07-2015, 08:06
KarKardeşleonardit ver hamurhamur olur
gibi olur

ermana
09-07-2015, 08:09
1 - 2 - 3 - 4 yaşlarında 40 adet farklı ceviz fidanlarım var.haftada veya 10 günde 1 musluk hortumu ile diplerini havuz şekilde dolduruyorum.Fakat fidan diplerinde sulamadan iki üç gün sonra toprakta yarılmalar oluyor.Kuruyuncada toprak çok sıkıyor ve sertleşiyor.Acaba yanmış keçi gübresi versem diplerine biraz olur mu? Bu ayda Ne kadar ve nasıl gübre vermeliyim? Ayrıca sulamayı nasıl yapmalıyım.Çeşme Hortumuyla suluyorum.Teşekkürler

ekstra olarak yanmış ağır gübresi vererekte toprağın çatlamalarını azaltmış olursun.

bahaes26
09-07-2015, 23:42
Merhaba Arkadaşlar

Foruma yeni katıldım sayılır,ilk defa yazıyorum.Çevremde ceviz yetiştiren arkadaşlarım var.Sınırlı bir bilgiye sahip olmama rağmen bilinçsiz bir uğraşı içinde olduklarını gördüm.
Siz değerli katılımcıların tecrübeleri sayesinde bilgi sahibi olmaya çalışıyorum.

Benim tarlam İznik ile Gölcük ilçelerine sınır 612 metre rakımlı bir köyde.Eğimi yok denecek kadar az ve doğu yönüne bakıyor.Bu bölgede ceviz bahçeleri kuranlar var ama gidip görmedim henüz.Tarlam 6 dönümden biraz fazla.

Burayı hobi amaçlı almış olsam da kafamda yinede ceviz yetiştirmek var.Acelem yok,bilgi sahibi oldukça bazı düşünceler daha netlik kazanıyor.
Tüm alt yapıyı oluşturduktan sonra bu işe girmek istiyorum.Beni en çok düşündüren bu rakımdaki bir tarlaya yanlış ceviz çeşidi dikmek.Geç yapraklanan yan dallarda verimi olan chandler mı yoksa rakımın hassasiyeti nedeniyle fernor mu? bir diğeri ise dikim mesafeleri ( benim düşüncem 7*5 **** 8*6) birde piyasadaki fidancılık işiyle uğraşan uyanık tiplere kazıklanmamak

Değerli yorumlarınızı bekliyorum

yalıçapkını
10-07-2015, 01:45
merhaba
1.2 Çeşitte uygun yarı yarıya dikebilirsin.
2.Dikim mesafelerinde uygun tercih senin
3.Sana en yakın üretici Karamürsel İnebeyli köyünde Uğurlu fidancılık, tavsiye ederim.
4.Forumu iyi oku her türlü bilgi var.kolay gelsin.

Murat Kayadelen
10-07-2015, 08:10
Geçen sene chandler- pedro bahçemi 8x6 mesafeler ile oluşturdum, pişmanım. Şimdiki deneyimimle en az 8x8 yapardım. İyice araştırın derim.

ozcantekin
10-07-2015, 08:19
8x6 dan pismansiniz millet 7x3,5 oneriyor bu ne tezat ben cikamadim isin icinden

Murat Kayadelen
10-07-2015, 08:55
Özcan bey dediğim gibi, iyi araştırın.

Murat Kayadelen
10-07-2015, 10:04
7x3,5 Dikimi küçük bahçelerde el ile budayıp şekillendirmeniz neredeyse imkansızdır. Amerikada avustralya da çok büyük bahçelerde (500+ha ) mekanize Budama ile bu sıklıklara inildiği söyleniyor , Dediğim gibi söyleniyor.
Bu forumda hemen hepimiz işini profesyonelce yapmaya çalışan amatörleriz , gerçekçi olmamız lazım. 7x3,5 dilimde Sıra aralarının 5-6. Yaşta çıkarılabileceğinden bahsediliyor. 5-6 sene boyunca fidanı, gübresi, budaması , sulaması ile uğraştığınız, emek ve para harcadığınız fidanı tam da verime yatıracağınız yaşlarda sökecekmisiniz? Bu ağacı Profosyonel bir söküm makinası ile söktürüp başka bir bahçeye taşımanın maliyetini biliyormusunuz? Sıra araları kapandığında hasat zamanı ağaçlarının nasıl silkeleyecek, ürünü nasıl yükleyeceksiniz?
Fidancıların gazına gelmeyelim, araştıralım. .

tiryaki
10-07-2015, 10:18
Murat bey haklısınız. 7x3,5 düşünenler şunu unutmasın ki ülkemizde işgücü maliyetleri düşük ve tarım yapılan alanlar o kadar büyük değil. Böyle olunca 100 dönümlük arazide bile o budama makinesinin masrafının kendini amorti etmesi onlarca seneyi bulabilir.

ozcantekin
10-07-2015, 10:34
Bende sizin gibi düşünüyorum ancak tereddütlüyüm, prof yaşar akça, ibrahim balkal, selami bayrak hep sırta dikim diyor ve dünya buna geçti diyor,

Dün Mehmet Sütyemez ile mailleştim, en az 7x7 veya 8x8 olsun dedi

Forum üyelerinden Cemal Özcan ile mailleştim kendisi 6x6 tavsiye etti kendisine tekrar geri dönüş yapacağım,aynı şehirdeyiz bahçesini görmek istediğimi ileteceğim kabul ederse ziyaretine gideceğim.

Ben kendi 12,5 dönümlük tarlama 8x4 dikme niyetindeydim, ancak 10 yıl ve üzeri chandler bahçesi görmedim bilmiyorum, bu tür tarlası olan duyan gören varsa lütfen paylaşsın,

Dün

7x3,5 Dikimi küçük bahçelerde el ile budayıp şekillendirmeniz neredeyse imkansızdır. Amerikada avustralya da çok büyük bahçelerde (500+ha ) mekanize Budama ile bu sıklıklara inildiği söyleniyor , Dediğim gibi söyleniyor.
Bu forumda hemen hepimiz işini profesyonelce yapmaya çalışan amatörleriz , gerçekçi olmamız lazım. 7x3,5 dilimde Sıra aralarının 5-6. Yaşta çıkarılabileceğinden bahsediliyor. 5-6 sene boyunca fidanı, gübresi, budaması , sulaması ile uğraştığınız, emek ve para harcadığınız fidanı tam da verime yatıracağınız yaşlarda sökecekmisiniz? Bu ağacı Profosyonel bir söküm makinası ile söktürüp başka bir bahçeye taşımanın maliyetini biliyormusunuz? Sıra araları kapandığında hasat zamanı ağaçlarının nasıl silkeleyecek, ürünü nasıl yükleyeceksiniz?
Fidancıların gazına gelmeyelim, araştıralım. .

yerkoylu
12-07-2015, 14:46
Merhaba arkadaşlar.foruma yeni üye oldum.hazır kurulmuş ceviz bahçesi almayı düşünüyorum.Şu an fotoğrafları elimde yok.Benim şu an için öncelikle öğrenmek istediğim bir ceviz ağacının dış görünüşünden ve meyvesinden hangi cins olduğunu nasıl anlaşılır.Yan dal ve uç dal verimine göre yerli mi yabancı mı olduğu anlaşılır ama chandler mi pedro mu ya da fernor mu nasıl anlaşılır.İnternette araştırdım ama sadece meyve ebatları ve ölçüleri hakkında bilgi var.Daha kolay,anlaşılır ve pratik bir yol yok mu

yerkoylu
12-07-2015, 21:34
Çok zor bir soru sordum galiba

barba1981
13-07-2015, 03:56
Çok zor bir soru sordum galiba

Merhabalar,fidanların ilkbaharda uyanma ve sonbaharda yaprak dökme tarihleri çeşitleriyle ilgili bilgi verebilir.Ancak ceviz konusunda oldukça tecrübeli kişiler bunun tespitini yapabilirler.

musculus
13-07-2015, 22:08
Herkesin Kadir Gecesi mübarek olsun. Türkiye nin çoğu yerinde oluşan kırağı,don ve dolu olaylarından ceviz üreticisinin bu sene canı sıkkın... Ama şüphesiz Rahman verdikleri ve aldıkları ile biz kullarını imtihan eder. İnşallah bu imtihandan Rabbimizin istediği şekilde, asi olmadan ve Rabbimize boyun eğerek başarılı bir şekilde geçiririz.

korkete
20-07-2015, 13:18
Budama ile ilgili bir sorum olacak.

Bahçemde 2 ve 3 yaşında fidanlar var.
Baharda gözler ilk uyanmaya başladığında yere çok yakın ve aşı gözünün altında çıkan küçük sürgünleri temizlemiştim.
Sonrasında yine altlarda yeni sürgünler oluştu ve bunları temzilemeye fırsat bulamadan gelişip nispeten kalınlaştılar.

Bir yerde yaz aylarında bu sürgünleri budamanın ağaca su kaybına yol açacağı ve yaraların sıcakta iyileşmesinin güç olacağından bir sonraki budama dönemine kadar dokunulmaması gerektiğini okumuştum.
Aşağıda resimde örnek bir ağacı kırmızı ile işaretleyip bahsettiğim yere yakın dalları mavi ile gösterdim.

Bunları yaz aylarında kesmem gerekir mi? Yoksa kışın budama zamanına kadar bırakmalı mıyım?

http://i.imgur.com/Ug68PNJ.jpg

Murat Kayadelen
20-07-2015, 13:42
Bana bu sürgünlerin ucunu kırarak gelişimlerini durdurmam, budamasını mart ayında yapmam önerilmişti.
Öyle yaptım.

karabuz
20-07-2015, 13:50
Yaz budaması onerilmemeklen öteye Hazıran ayından sonra yapılması hiç uygun degildir, yeni filiz cıkartmasına neden olur fidanın ve bu filizlerin kıştan önce pişkinleşmeye zamanları kısıtlı olacağından tüm fidanın kış soğuklarına yakalanmasına neden olabilir. su kaybına neden olacağı artı sebep yapılmamasına.

saygılar

CEVİZ FİDANI
20-07-2015, 16:05
Merhaba arkadaşlar.foruma yeni üye oldum.hazır kurulmuş ceviz bahçesi almayı düşünüyorum.Şu an fotoğrafları elimde yok.Benim şu an için öncelikle öğrenmek istediğim bir ceviz ağacının dış görünüşünden ve meyvesinden hangi cins olduğunu nasıl anlaşılır.Yan dal ve uç dal verimine göre yerli mi yabancı mı olduğu anlaşılır ama chandler mi pedro mu ya da fernor mu nasıl anlaşılır.İnternette araştırdım ama sadece meyve ebatları ve ölçüleri hakkında bilgi var.Daha kolay,anlaşılır ve pratik bir yol yok mu
Eğer fidanlarda ceviz varsa, iyi bir göz türünü anlayabilir ama en sağlamı tarım laboratuvara götürüp ayrıntılı analiz ettirmen. Eğer fidanlarda ceviz yoksa, iyi bir gözün bile ceviz türünü anlaması çok zor. Böyle bir durumda ya satıcıya kardeşin kadar güveneceksin, ya da en sağlamı fidanlarının sertifikasını isteyeceksin.

CEVİZ FİDANI
20-07-2015, 16:12
Budama ile ilgili bir sorum olacak.

Bahçemde 2 ve 3 yaşında fidanlar var.
Baharda gözler ilk uyanmaya başladığında yere çok yakın ve aşı gözünün altında çıkan küçük sürgünleri temizlemiştim.
Sonrasında yine altlarda yeni sürgünler oluştu ve bunları temzilemeye fırsat bulamadan gelişip nispeten kalınlaştılar.

Bir yerde yaz aylarında bu sürgünleri budamanın ağaca su kaybına yol açacağı ve yaraların sıcakta iyileşmesinin güç olacağından bir sonraki budama dönemine kadar dokunulmaması gerektiğini okumuştum.
Aşağıda resimde örnek bir ağacı kırmızı ile işaretleyip bahsettiğim yere yakın dalları mavi ile gösterdim.

Bunları yaz aylarında kesmem gerekir mi? Yoksa kışın budama zamanına kadar bırakmalı mıyım?

http://i.imgur.com/Ug68PNJ.jpg
Resimde gözüken fidanların budamasını geciktirerek gelişimini yavaşlatmışsın. Şu an budama için seçilebilecek en kötü zaman. Kış soğuklarını atlatınca, yapraklanmadan ve tomurcuklanmadan önce budamanı yaptırabilirsin. Gördüğüm kadarıyla fidanların ara mesafelerini kısa tuttuğundan budamayı birbirlerini daha az kapatacak doğrultuda(ki bu mesafe azlığında illaki kapatma olacaktır) doğrultuda yapman tavsiyedir.

korkete
20-07-2015, 20:25
Resimde gözüken fidanların budamasını geciktirerek gelişimini yavaşlatmışsın. Şu an budama için seçilebilecek en kötü zaman. Kış soğuklarını atlatınca, yapraklanmadan ve tomurcuklanmadan önce budamanı yaptırabilirsin. Gördüğüm kadarıyla fidanların ara mesafelerini kısa tuttuğundan budamayı birbirlerini daha az kapatacak doğrultuda(ki bu mesafe azlığında illaki kapatma olacaktır) doğrultuda yapman tavsiyedir.

Haklısınız, ne yazıkki dikim zamanı çok iyi araştırmadık ve biraz da yanlış yönlendirilerek aralıkları kısa tuttuk.

Bazı kuruyan fidanlarım yerine yeni fidan dikimi düşünmüyorum, bu şekilde kötü bir yöntem de olsa biraz seyreltme olacak.
Şekil budaması sırasında önerinizi dikkate alarak yapıyı ona göre oluşturmaya çalışacağım.

Sonuçta öğrenmek için ve hobi olarak giriştiğim küçük bir bahçe burası. İşallah nasip olur da ileri de daha büyük bir bahçem olursa burdan edindiğim tecrübeleri kullanırım..

yerkoylu
21-07-2015, 21:55
Eğer fidanlarda ceviz varsa, iyi bir göz türünü anlayabilir ama en sağlamı tarım laboratuvara götürüp ayrıntılı analiz ettirmen. Eğer fidanlarda ceviz yoksa, iyi bir gözün bile ceviz türünü anlaması çok zor. Böyle bir durumda ya satıcıya kardeşin kadar güveneceksin, ya da en sağlamı fidanlarının sertifikasını isteyeceksin.
Teşekkür ederim.sertifika isteme fikri benim de aklıma gelmişti.

_murat_
22-07-2015, 10:10
Merhabalar,
İki arkadaş Mustafakemalpaşanın bir köyünde yaklaşık 60 da ceviz bahçesi kurmak üzereyiz.
İzmir, Manisa, Balıkesir taraflarında ceviz bahçelerini ziyaret etmek istiyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim.
Not: kendimizi tanıtma kuralı var ama ilgili yeri bulamadım, kusura bakmayın.

Hayat ve Doğa
24-07-2015, 15:30
Evet Saygıdeğer Ceviz sever arkadaşlar.Bu konu gerçekten çok tartışılacak bir konu gibi ama gerçekte tarlada dikilmiş bulunan ağaçlar üzerinde sözü geçen ölçülere uygulamalı olarak bakıldığında tahmini ağaç büyüklükleride baz alınarak ölçünün en uygun olanına yaklaşık olarak ulaşmış oluruz.
Çok seyrek dikerek 10 x 10 gibi hasat zamanında ürün kaybı adetten dolayı çok fazla olmaktadır.
Çok sık dikimde de 7 x3.5 gibi ilerleyen zamanlarda bahçede budama ve ağaçların gelişmesinde sorunların çıkma ihtimali sözkonusu.

Şunuda unutmadan belirtmek isterim bu hesaplamalar chandler gibi yabancı menşeili cevizler içindir.

Benim şimdiye kadar araştırmalarım ve izlenimlerim sonucu dikimde en uygun ölçünün 8 x 4 olduğudur.Ekte resimde adete bağlı olarak hasat zamanı elimize geçecek ürün farkını sizlere göstermek istedim.Aklın yolunun bir olduğuna inananlardanım.Bu uygulamanın eksi taraflarının olduğunu söyleyenlerinde ispatlamalarını rica ederim.Biraz uzun oldu galiba ama şimdiden herkese teşekkür ederim.Tüm ceviz sever arkadaşlara Selamlar.

Bende sizin gibi düşünüyorum ancak tereddütlüyüm, prof yaşar akça, ibrahim balkal, selami bayrak hep sırta dikim diyor ve dünya buna geçti diyor,

Dün Mehmet Sütyemez ile mailleştim, en az 7x7 veya 8x8 olsun dedi

Forum üyelerinden Cemal Özcan ile mailleştim kendisi 6x6 tavsiye etti kendisine tekrar geri dönüş yapacağım,aynı şehirdeyiz bahçesini görmek istediğimi ileteceğim kabul ederse ziyaretine gideceğim.

Ben kendi 12,5 dönümlük tarlama 8x4 dikme niyetindeydim, ancak 10 yıl ve üzeri chandler bahçesi görmedim bilmiyorum, bu tür tarlası olan duyan gören varsa lütfen paylaşsın,

Dün

Murat Kayadelen
24-07-2015, 23:38
-Yan dal verimli ürünlerde kimse 10 x 10 dikimi önermez ki.
-10x 10 dikimde bile plantasyona 81 değil 100 ağaç girer, ağaç - ağaç arasına ağaç başına 5 mt bırakırken, ağaç sınır arasına 10 metre bırakmak olmaz.
-7x3,5 önermezken 8x4 dikimi öneriyorsunuz, yani ağaç arası ağaç başına 1,75 mt. yetersizdir fakat 2 mt. yeterlidir diyorsunuz.
-8x4 dikim de ki ağaç başına verim ile 10x 10 dikimdeki ağaç başına verimi eşit hesaplıyorsunuz.
- ağaç başına 20 kg verimi 10+ yaşlarda ulaşabileceğinizi tahmin ediyorum, bu yaşta bir ağaç için 2mt. taç yarı çapı sizce yeterli olacakmı?

derdiman
25-07-2015, 10:16
2. arazi ph 7.80 H.Alkali
ec:0.38
kireç:50.09 çok fazla
organik madde:0.98 çok az
bünye:37.73 tınlı
toplam tuz:0.01 tuzsuz
fosfor:8.18 yeterli
potasyum:83.91 yeterli
kalsiyum:3,276,80 yeterli
magnezyum:535.05 fazla
demir:0.49 az
çinko: 0.30 az
mangan: 1.06 çok az
bakır: 0.37 yeterli

Bu arazide arpa buğday yetiştirilmekte. Rakım 1000-1100 m İklim soğuk İlkbahar erken donları ve sonbahar donlarından etkilenmeyecek ceviz yetişirmi?
Bu arazide hangi tür ceviz yetişir.
2 araziinin de kireç seviyesi uüksek gibi ama aktif kireç oranı düşük, bu pH değerinden anlaşılıyor. Daha düşük kireç seviyeleri daha yüksek pH değerlerine neden olabilmektedir. Yani kireç pH değerlerini yükselterek minor elemenlerin alımını engeller (bor,demir mangan, çinko, bakır gibi minor elementleri ve fosforu kireç bağlayarak alımını engeller).
Yani diyeceğim o dur ki, iki arazide de ceviz yetişir( toprağın alt katmanlarında sorun yoksa).
Size tavsiyem arazi çevresindeki ağaçları incele, gelişimlerine bak, (bakarken ağaçların yaprak rengine, yaprak çokluğuna ve yaprak büyüklüğüne bak) eğer erken sararma varsa toprakta kireç problemi vardır. Gübreleme yaparken asitli gübrelere yönel... Kolay gelsin. Unutma civardaki yaşlı ağaçlara bak...

CEVİZ FİDANI
27-07-2015, 12:25
Genel Yaklaşım: Ülkede toprağa, iklime, hastalıklarına, gelecek on yılların muhtemel değişikliklerine(binlerce yıldır olduğu gibi), Anadolu insanının fizyolojisine uyumlu Anadolu cevizi türlerine karşı yürütülen (Kaman, Tokat, Bİlecik, Şebin, Oğuzlar, Yalova, Şen vs.) çalışmalar olabilir mi?.... Yerli türlerin birim başına üretim ve verimini, bilimsel çalışmalar ışığında, bilinçli hale getirmek ilk yapılması gerekenlerden iken, son yapılacaklar listesinde mi?…Parodox anaç kullanılmadan J Rejia anaç kullanılarak üretilen yüzbinlerce ithal çeşidi düşündüğümüz de, yurt dışında Parodox anaç kullanılarak üretilenlerinde uzun vadede çıkan problemlerin yanında, ülkemizde Parodox anaç kullanılmadan üretilen ithal çeşitlerin 10-20 sene sonra, yöreden yöreye yakalanabileceği değişik hastalıklar araştırıldı mı? Fidanın komple yok olmasına yol açabilecek etmenler ve ağacın kullanım ömrü üzerine yapılmış araştırma var mı? Gelişmiş ülkelerde gerekirse bir bahçedeki tüm fidanların yerine yenileri 15 yıl sonrada olsa dikilecekken, ülkemizde küçük çaplı bir üretici 15 yıl sonra değişimi göze alabilecek mi?

Fiyat Yaklaşımı: Lezzetiyle tüketiciler tarafından rahatlıkla ayırt edilebilen ve tercih edilen, yerli cevizin kabuklu fiyatı 15- 30 lira arasındayken; kötülemek amacıyla değil ama bir soru işareti olsun diye; Mükemmel çit dikim Chandler bahçesi kursak. 5-6 seneden itibaren tüm her şeyi ideal yapıp, örneğin dekara 600 kg. kadar ideal verim alsak, acaba alıcı kaç liraya alacak bu cevizi? Amerika borsalarında Chandler, Vina, Serr, Tulare, Howard, Ashley vs. çeşitlerinin satış fiyatı, sonbahar 2014’te 6,8-7,8 TL iken, 2015 bahar aylarında 5,2-7,1 TL iken, mesela, Alibababa da bile Ülkemiz teslimi chandler fiyatlarını Kabuklu ithal türler 5-10 TL’ye, iç cevizi 15 TL’ye bulabilirken, Amerika da ve Avrupa’da üretimi sürekli artan ithal türlerin 10 yıl sonraki fiyatları da tasavvur edildiğinde, alıcı 5 liraya kabuklu chandler alacakken sizden chandleri kaça alacak acaba? Verilen ücret, maliyetleri yüksek ülkemizde maliyetleri zar zor karşılarsa veya üreticiye yeterli gelmezse yüzbinlerce ithal ağaca sahip bahçelerin durumu ne olacak?

3-4 yıl geç ürün veren, araştırmalar yapılmadığı için şimdilik 8*8 dikilen, 100 lerce yıl yaşayacak verimi yüksek ve çeşitli sebeplerle fiyatı yüksek olacak yerli çeşitleri dikmek acaba maddi ve manevi açılardan daha karlı olabilir mi? Yoksa ithal türler dikip, örneğin 7*3,5 daha fazla chandler dikip, 3-4 yıl erken ürün, bol ürün alıp, geleceğe bakma gereği duymayarak, yatırım maliyetlerini daha erken çıkarmak mı daha karlı?

Kendi açımdan cevap aramıyorum. Sadece, herkesin fidan seçiminde kendine sorduğu sorulara bu soruları da ilave etmesinin faydalı olacağı kanaatindeyim.

Hayat ve Doğa
27-07-2015, 15:26
-yan dal verimli ürünlerde kimse 10 x 10 dikimi önermez ki.
-10x 10 dikimde bile plantasyona 81 değil 100 ağaç girer, ağaç - ağaç arasına ağaç başına 5 mt bırakırken, ağaç sınır arasına 10 metre bırakmak olmaz.
-7x3,5 önermezken 8x4 dikimi öneriyorsunuz, yani ağaç arası ağaç başına 1,75 mt. Yetersizdir fakat 2 mt. Yeterlidir diyorsunuz.
-8x4 dikim de ki ağaç başına verim ile 10x 10 dikimdeki ağaç başına verimi eşit hesaplıyorsunuz.
- ağaç başına 20 kg verimi 10+ yaşlarda ulaşabileceğinizi tahmin ediyorum, bu yaşta bir ağaç için 2mt. Taç yarı çapı sizce yeterli olacakmı?

Sayın Murat Kayadelen ilginiz için teşekkür ederim.Sırayla gidecek olursak ;

10X10 Hakkında haklısınız ben fazla inceye girmeden örnekleme olsun hesabı yaptım.

Bu hesabı yaparken ana boşluk yani 8 metrelik alan önemli olan.Diğer ölçü yani 4 metrede iki ağaç dalları birbirine yaklaşabilir.1.75 ile 2 metre arasında ölçü az gelebilir fakat bu hesabın sonu yok.8x5 olsun desek 5 lik yer iki ağaç arası 2,5 metre oluyor 2 metre arası ile fark 0,5 metre çok az gözükebilir fakat 10 dönümlük yerde toplam hesap yaparsan farkın ne büyük ölçüde olduğunu görürsünüz.

8x8 ile 10x10 verim farkı demişsiniz tahminim en fazla fark %20 civarı olacaktır.Sadece tahmin.Toplam tonaja bakıldığında 3 katına yakın bir fark oluşuyor.Gerisine siz karar verin.

Verim ağacın bakımına bağlı olarak değişeceğinden 8 yaşlarında bu üretime ulaşabiliriz.Taç yapısı olarak 2 metre yetecekmi derken ağacımızı budama ile iyi terbiye etmemiz gerektiğini belirtmek isterim.Ağacı 8 metrelik yerlerinde uzatabiliriz fakat uzun daldan çok verim olacak diye bir kaide olmadığınıda belirtmek isterim.

Neyse Murat Bey aslında bu işin ehli olan Nail Abi bu maili okurda bizlerden aydınlatıcı cevaplarını esirgemezse çok memnun oluruz beraberce.He baktık Nail Abi (Lilium)mesajı görmedi özelinden yazar bu konu hakkında en doğru olan bilgiyi ediniriz. Hoşçakalın

arkeo
30-07-2015, 21:34
https://www.youtube.com/watch?v=R37Qq8iBV7o

anlatım oldukça etkileyici, fakat konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığım için buradaki usta üreticilere sormak istedim. bu videoda anlatılanları doğru buluyor musunuz, bu işe yeni başlayacaklara tavsiye eder misiniz?

gedelekli
09-08-2015, 00:48
herkese selamlar
ceviz yetiştiriciliğine başlamaya düşünüyorum ve işe ailemin ceviz ağaçlarından başlamaya karar verdim. Aynı tarlada olmak üzere yetişmiş altı adet ceviz ağacımız var. Özellikle bir tanesi çok büyük bir ağaç fakat yıllardır hiç birinden bir tane ceviz koparamıyoruz. Ailem ağaçları kesmeyi düşünüyor ama benim gönlüm razı olmuyor. Bu soruna çözüm için nereden başlamalıyız yardım ederseniz çok sevinirim.
Teşekkürler

Lilium
10-08-2015, 01:28
Nail Abi bu maili okurda bizlerden aydınlatıcı cevaplarını esirgemezse çok memnun oluruz beraberce.He baktık Nail Abi (Lilium)mesajı görmedi özelinden yazar bu konu hakkında en doğru olan bilgiyi ediniriz. Hoşçakalın

Dikim konusunda bir çok mesajlarım var bundan dolayı aynı şeyleri tekrar etmek istemiyorum, Üstatlar Ya da fidan üreticileri 7x3.5 - 8x4 öneriyorlar efendim dış ülkeler bu sisteme geçti böyle yapıyorlar biz de niye yapmayalım diyorlar, buyursunlar yapsınlar, dış ülkelerde de ben 15 yaşında 7x3.5 - 8x4 bir bahçe göremedim, ama ben en azından şunu biliyorum biri kıçını açtı diye bende açmak zorunda değilim mantık var akıl var düşün ve uygula.

7x3.5 - 8x4 ilk yıllar 7-8 yıl karlıymış gibi görünse de sonrası hüsrandır. Örneğin: 7x3.5 veya 8x4 dikili 500 ağaçlık bir bahçeniz var 5-6 cı yıllar ağaç başı 5 kilo aldınız 1.250 kg fazla ürün demektir, bu çok bir rakam gibi gösteriliyor üreticileri cezbeden de bu gibi söylemler, 500 ağaçlık bir bahçede bu çok bir rakam değildir,
Daha ileri ki yıllarda sıklıktan dolayı ağaçlar güneş alamayacak meyva gözü oluşturamayacak ve mantari hastalıklardan verim düşüklüğü yaşanacak, bu tarafları kimse görmüyor,
Ha derseniz ki, ben budamayla gelişimi kontrol eder taç yapılarını kontrol ederim diyorsanız onuda çok yazdım bu videoda üçüncü çekimi izleyin

videodaki (https://www.youtube.com/watch?v=JM5oViRS7DI)

Hala olur diyorsanız eh ne diyeyim buyrun yapın

Dikim konusunda Birde şöyle düşünelim.

Küçük bir Bahçeniz var boyu 12 eni 8 mt
Ve ben bahçeden iki ceviz ağacı söksem, (bunlar 10 yaşında capı 10 mt) ve size desem ki, bu ağaçları bahçenize dikin. Dikin ve hayal edin, bende merak ediyorum.

sedatkso
10-08-2015, 11:58
syn lilium videolar gerçekten çok faydalı? budama yaptığınız bu ağaçların tepe vurumunu kaç cm den yaptınız aceba?

Lilium
10-08-2015, 23:32
Tepe vurumu derken ilk tepe vurumundan mı bahsediyorsunuz videolarda gördüğünüz tepe vurumu mu anlayamadım.

Videolarda gördüğünüz tepe vurumlarını Santim olarak hiçbir zaman ölçmem bu oran fidanın ya da ağacın gelişimine göre ya da dengesine göre değişebilir.

sedatkso
11-08-2015, 00:49
Syn lillium ilk vurum degil de ikinci yıl yapılan tepe vurmazını sormuştum.birde ikinci yıl yan dal oluştururken boyunlu gözleri koparsak daha düzgün yan dal elde edemeyiz mi .yanı 2 m vursak daha sonra alttaki boyunlu gözleri koparsak nasıl olur ügacın gelişumine bi sıkıntı yaratırmı.

Lilium
11-08-2015, 02:19
Syn lillium ilk vurum degil de ikinci yıl yapılan tepe vurmazını sormuştum.

Aynı şekilde cevap vereyim, bu oran fidanın ya da ağacın gelişimine göre ya da dengesine göre değişebilir

birde ikinci yıl yan dal oluştururken boyunlu gözleri koparsak daha düzgün yan dal elde edemeyiz mi .yanı 2 m vursak daha sonra alttaki boyunlu gözleri koparsak nasıl olur ügacın gelişumine bi sıkıntı yaratırmı.
Her bir fidan 2 mt boy atamayabiliyor, düz bir söylemle 2 metreden vurun dersek 1.80 boyundaki fidan sahibi ne yapacak? Dediğim gibi tepe vurumu fidanın ya da ağacın gelişimine göre ya da dengesine göre değişebilir,

Boyunlu gözleri koparmanız bir sıkıntı yaratmaz ama buna da çok gerek varmı diye bakmak lazım, Düğme gözden oluşan yan dallar daha mukavemetli oluyor bu bir gerçek ama benim şu ana kadar yaşadığım tecrübeler bu çok önemli bir şey olmadığıdır boyunlu gözlerden de açılı yandal oluşturabilirsiniz.

Ethio
11-08-2015, 22:23
Herkese merhaba. Ceviz yetiştiriciliğine yeni başlayacak arkadaşlara acizane bir tavsiyem olacak.

Benim arazim Konya 1600 rakımda ve 2 yıldır gerçekleştirdiğim dikimlerde gördüm ki benimki gibi yüksek rakım yetiştiriciliği veya karasal iklimde bahçe kuran arkadaşlar kesinlikle açık köklü fidan ekmeliler ve ekimi iklim müsaitliğine göre soğuk zararı riskine karşı Mart veya Nisan gibi yapmalılar.

İki farklı rakımda, iki farklı kaynaktan gelen fidanlarda ve yetiştiricileri farklı olan iki bahçede, iki yıl içerisinde yapılan 4 dikim uygulaması neticesinde, tüplü fidanlarda kuruma oranı %30 larda iken, açık köklülerde bu oran %1-1,5 seviyesinde kaldı.

Tabi forumdaki üstadlar daha iyi bilir belki atladığımız birşeyler vardır ama ben açık köklü ekim olayına çok inandım. Üstelik hem fiyatı daha ucuz hemde kuruyan fidan sayısı çok daha az olunca morali bozulmuyor insanın.

Geç ekimden veya bu sene sıcakların geç gelmesinden kaynaklımıdır bilmiyorum ama geçtiğimiz Mart ta ektiğimiz fidanların gözleri çok geç patladı ve dolayısıyla da sürgünler normal şekilde uzamadı (40cm kadarlar şu an) yaprak analizlerinde sadece iz element eksik çıkınca rahatladık ve suçu hemen geç ekime ve iklime attık artık :) ama dediğim gibi şu an yine fidan dikecek olsam 1 sn bile düşünmem açık kök için fidancıma siparişi verirdim.

köprübasili
12-08-2015, 16:01
Bursada ceviz işi ile uğraşmak istiyorum. Bunun için araziye 2-3 yaşlarında 300-400 arası ceviz fidanı almak istiyorum .Sizce hangi tür ceviz fidanı almalıyım, hangi ceviz türü en çok ürün vermektedir.

yusufcsr
12-08-2015, 16:17
Toprak analizi yaptırdınız mı ?

Bursada ceviz işi ile uğraşmak istiyorum. Bunun için araziye 2-3 yaşlarında 300-400 arası ceviz fidanı almak istiyorum .Sizce hangi tür ceviz fidanı almalıyım, hangi ceviz türü en çok ürün vermektedir.

köprübasili
13-08-2015, 11:00
Toprak analizi yaptırdınız mı ?
toprak analizi yaptırmadım. Chandler tipi ceviz düşünüyorum lakin çok fazla bilgiye sahip değilim,

yusufcsr
15-08-2015, 23:27
bence önce toprak analizini yapın derin önce toprağınızın durumunu görün

toprak analizi yaptırmadım. Chandler tipi ceviz düşünüyorum lakin çok fazla bilgiye sahip değilim,

yakoc
17-08-2015, 08:16
Arkadaşlar merhaba.
Yatırım amaçlı 3,5 dönüm bir yer aldım Erdek'ten.Rakım 200 civarı.Güney-Güneydoğu cehpeli.Dikdörtgen yerleşimi var.Etrafı zeytinliklerle dolu.Fakat yamacın üst taraflarında teraslama yapılarak yoğun bir ceviz dikimi olmuş.
http://i.hizliresim.com/3avr1A.png

Soracağım sorulara "önce forumda yazılanları araştır" şeklinde beylik bir cevap vermezseniz mutlu olurum:) 20-30 sayfa kadar okudum başım döndü.Yoğunlukla ikili tartışmalar gördüm ne yazıkki.
Önce durumu özetleyip sorulara geçmek istiyorum.
1)Tarlanın yukarılarından geçen arazi sahiplerinin ortak kullandığı büyük borularla gelen bir su kaynağı var.herkes vana atıp sırayla kullanıyor.Ben de konuştum.Tarlanın sağ üst köşesine-en yüksek rakıma- bir su havuzu oluşturup oradan havuzu besleyeceğim.Su kendi cazibesiyle dolacak.
2)Fidan dikim aralıkları ile alakalı bir çok tartışma okudum önceki sayfalarda.Sanırım daha çok su götürür. Chandler ve tozlayıcısını dikeceğim bu arada
3)Damla sulama sistemi oluşturacağım.
4)Bandırma civarında bir fidan çiftliğiyle anlaşıp yer tespiti kuyuların açılması ve fidan dikimi işlerini onlara yaptırmayı planlıyorum.Toprak analizini de yaptırıp eksik organikleri de belirleyeceğiz.
5)İstanbulda yaşadığım için bölgeden iyi bir bakıcı bulacağım.

Şimdi sorular
1)Tarlanın etrafını dikenli telle çevirmem salık verildi sürekli.260 metre gibi bir alan çevresi var.Beton kazıklı dikenli tel metresi 18 tlden+3metre kapı 5000tl gibi rakam çıkıyor.Ne önerirsiniz
2)Su havuzunu zeminden başlayarak 1-1,5 metre yükseklikte mi yapmalıyım.Yoksa kepçeyle zemin altına mı inmeliyim.25tonluk bir havuz düşünüyorum.Boyutlarını ne önerirsiniz.Maliyetim ne olur sizce
3)Su havuzunun üstünü buharlaşmaya karşı ve de güvenlik amaçlı ince naylon bir tabakayla kapatılması önerisini duydum.Sizin önerileriniz nedir
4)Damlama sulama sistemine ekstra bir pompa kurmadan su aradaki rakımdan kaynaklı basınç farkı ile çalışır diye düşünüyorum.Ne dersiniz
5)Tarlada şu an çok miktarda çalımsı,yabani ot var.Nasıl bir temizlik önerirsiniz.
6)Kaç fidan dikebilirim.Biliyorum 8-4 7-5 8-8 tartışmaları yoğun yaşandı ama sormam lazım yine de:)
7)Son olarak chandler tipi ağacın verim tahminlerinde inanılmaz uçurumlar gördüm.Yıllara göre makul bir verim hesabı belirtebilir misiniz

teşekkür ederim

yakoc
17-08-2015, 08:28
Bir sorum daha var.
Tarlaya ufak bir kulube,konteyner bişi koydurayım diye düşündüm alet edevat için.Belediye İmar müdürülüğünü aradım.
Yetkili:
"Önce harita mühendisi bulacaksın.Form dolduracak.Bize getirecek.Biz bunun üzerine sana bir yazı vereceğiz.Sen bu yazıyı elden İl tarım müdürlüğüne götüreceksin.Kurula girecek qwewretdsafdsa":o
Gerisini dinlemedim.Bu iş bu kadar zor mudur!Müstakil tapu!Tarla imarlı.kadastral yola 100 metre cephesi var.Ne dersiniz

Bir de bu harita mühendisleri yer tespiti için kaç lira alıyolar ortalama.Bu haftasonu gidicem.Var mı tahmininiz

araştırmacılar
17-08-2015, 22:39
arazide sınır tespiti için harita mühendisleri 100 tl alıyor.arazinin büroya uzaklığı fiyatı değiştirebilir.

yakoc
18-08-2015, 07:43
arazide sınır tespiti için harita mühendisleri 100 tl alıyor.arazinin büroya uzaklığı fiyatı değiştirebilir.
Hocam bu konuyu araştırdım.Devlet lisans dağıtmış harita mühendisliği bürolarına.Sadece belli kişiler alabilmiş.Bu arkdaşlar da odanın tespit ettiği ücretten bir kuruş inmiyolar.Fatura kesip Kadastro genel müdürlüğüne yolluyolarmış.Sayıları o kadar azki bildiğiniz tekel.

http://www.tkgm.gov.tr/sites/default/files/icerik/ekleri/lihkab_iletisim_bilgileri_0.pdf

Bu arkadaşların verdiği belge resmi evrak oluyor.Aksi taktirde mahkemelik olduğunuzda komşularınızla lisanssız mühendislik bürolarından aldığınız kağıt kürek bi işe yaramıyor.Bu bilgiyi direk Bandırma'da aradığım lisanssız mühendislik bürosu verdi.Adamlar da burada bir kayırma,peşkeş durumundan şikayetçiler.

Neyse gelelim tarifelere.Asıl sürpriz burada:

Aplikasyon
1-1.000 metre arası 381
1.001-3.000 metre arası 570
3.001-5.000 metre arası 812
5.001-10.000 metre arası 986
10.001 20.000 1072
20.001 50.000 1228
50.001 100.000 1469
100.001 200.000 1816
200.001 500.000 2939

Ek masrafla 925 tl hesap çıkardılar bana.

keskin58
19-08-2015, 13:43
arkadasşlar merhaba, ceviz fidanı dikimi yapacağım , forum çok faydalı oldu, 25 , 30 sayfa okumuşumdur , bilgiler için teşekkürler. tarlam 14 dönüm , 8.5 bir bölüm hemen yanında 5.5 dönüm bir parça daha var 10 gün sonra eylül 1 de kuyuları kepçe ile açtırmak için köye gideğim . 1x1 olacak sekilde , veya 120x120 30 cm bırakıp alt kısmı dolduracagım , zamanım kısa köy de almam gereken ürünleri bulamam , ankara dan giderken almam gerekenleri almam lazım , leonardit dışında almam gereken neler vardır bana ayrıntılı bir bilgi verir misiniz zamanım olsa okuyacaktım ama malesef,
1- 8 traktör 6,8 yıllık yanmış hayvan gübresi satın aldım ,
2- başka neler almalıyım , ankara da lenoardit nereden alabilirim
3- dikim 8x4 planladım çok araştırdım önermeyen arkadaşlarda var ama hayırlısı bakalım .
4- tarlanın ortasından sulama kanalı geçiyor tarla ile seviyesi aynı damlama sulama yapılır mı iyi su akıyor .
5 - tarlada elektirk vardır .
6 chadler ve fernor aldım 400 adet tozlayıcı neler kullanayım
7 topragı tahlil e verdim 4 gün e çıkar sonuç paylasacagım
8 - rakım 890
teşekkürler

Çamtepe
19-08-2015, 14:29
2- başka neler almalıyım , ankara da lenoardit nereden alabilirim

Daha önce Orfe Teknik'ten aldım.
ORFE Teknik (http://www.orfeteknik.com.tr/iletisim.htm)

keskin58
19-08-2015, 15:10
Daha önce Orfe Teknik'ten aldım.
ORFE Teknik (http://www.orfeteknik.com.tr/iletisim.htm)

verdiğiniz adresi aradım kg fiyat 25 tl kuyulara bir kilo tavsiye etti 400 kg alcam

kullanım nasıl yapmalıyım

kepçe kuyuları kazınca ilk 40 cm bir tarafa alacak diğer kalan 60 cm diğer tarafa ben 40 cm topragı alta koymam öneriliyor öyle okudum bu sitede .

şimdi 1 kg leonarditi 40 cm topraga mı harç yaparak karıştırıp doldurayım yoks çıkan tüm topraga mı karıştırayım .

ayrıca hayvan gübreside 3 , 4 kürek ekleyeceğim bunu fidan köküne değmeyecek sekilde yüzeyden çıkan 40 cm toprak ile mi karıştırıyım teşekkürler

Ercan kızıl
19-08-2015, 18:43
SEVGİLİ forum arkadaşlarım, Bahçemin yanındaki pompa-su kurudu. Bu zamanda zor durumdayım, şimdiden 15 gün içinde 10 adet bu yıl dikilmiş fidanım kurudu, çözüm arıyorum lütfen bilgisi olan cevap yazsın.

650 mt uzunluğunda 50'lik tabir edilen boru ile, çıkış rakımı-yüksekliği 895 varış rakımı-yüksekliği 892, arada 100 mt derinliği olan bir dere var. Bu durumda pompa-motor kullanmadan su akışı sağlanabilir mi? olmaz diyorsanız ne yapmalıyım? şimdiden tşkr.

Lilium
19-08-2015, 23:07
SEVGİLİ forum arkadaşlarım, Bahçemin yanındaki pompa-su kurudu. Bu zamanda zor durumdayım, şimdiden 15 gün içinde 10 adet bu yıl dikilmiş fidanım kurudu, çözüm arıyorum lütfen bilgisi olan cevap yazsın.

650 mt uzunluğunda 50'lik tabir edilen boru ile, çıkış rakımı-yüksekliği 895 varış rakımı-yüksekliği 892, arada 100 mt derinliği olan bir dere var. Bu durumda pompa-motor kullanmadan su akışı sağlanabilir mi? olmaz diyorsanız ne yapmalıyım? şimdiden tşkr.

Yani bahçe rakımı üç metre düşük, yazdığım doğruysa Akışı sağlarsınız 100 mt ara derinlik sorun teşkil etmez fakat basıncı az olur,

Zor tarafı bu boruya alt tarafına yani bahçedeki uca tapa ya da bir vana koyarak bu vanayı kapatım 650 mt relik boruyu iyice suyla doldurup sonra borunun ucunu dereye suya sokun sonra bahçedeki vanayı açarsanız akışı sağlarsınız.

Borunuz eksiz kangal boru olmalı en ufak bir delik suyu kacırmasına neden olur. kangal borularında en uzunu 100 mt diye biliyorum dolayısıyla eksiz olmayacak ek yapmak zorundasın bu eklerden en ufak bir hava alması suyu kaçırmasına neden olur, eklere tankit sürerek bu sorunu çözebilirsin.

44baba
20-08-2015, 15:05
[QUOTE=Ercan kızıl;1402965]SEVGİLİ forum arkadaşlarım, Bahçemin yanındaki pompa-su kurudu. Bu zamanda zor durumdayım, şimdiden 15 gün içinde 10 adet bu yıl dikilmiş fidanım kurudu, çözüm arıyorum lütfen bilgisi olan cevap yazsın.

650 mt uzunluğunda 50'lik tabir edilen boru ile, çıkış rakımı-yüksekliği 895 varış rakımı-yüksekliği 892, arada 100 mt derinliği olan bir dere var. Bu durumda pompa-motor kullanmadan su akışı sağlanabilir mi? olmaz diyorsanız ne yapmalıyım? şimdiden tşkr.[/QUOT

SAYIN ERCAN BEN BU SORUNU VANTUZ KOYARAK ÇÖZDÜM.SULAMA MALZEMESİ SATICILARINDA BULABİLİRSİNİZ.

44baba
20-08-2015, 22:20
[QUOTE=Ercan kızıl;1402965]SEVGİLİ forum arkadaşlarım, Bahçemin yanındaki pompa-su kurudu. Bu zamanda zor durumdayım, şimdiden 15 gün içinde 10 adet bu yıl dikilmiş fidanım kurudu, çözüm arıyorum lütfen bilgisi olan cevap yazsın.

650 mt uzunluğunda 50'lik tabir edilen boru ile, çıkış rakımı-yüksekliği 895 varış rakımı-yüksekliği 892, arada 100 mt derinliği olan bir dere var. Bu durumda pompa-motor kullanmadan su akışı sağlanabilir mi? olmaz diyorsanız ne yapmalıyım? şimdiden tşkr.[/QUOT

SAYIN ERCAN BEN BU SORUNU VANTUZ KOYARAK ÇÖZDÜM.SULAMA MALZEMESİ SATICILARINDA BULABİLİRSİNİZ.

vantuz içindeki bir bilye yardımıyla borudan gelen havayı tahliye ederek hızlı bir akışkanlık sağlar kelepçe ve vana hariç fiyatı 20 lira civarında satıcıların tavsiyesi 200 metrede bir ama tecrübeme dayanarak havanın oluşabileceği yerlere özellikle dip ve tepe noktalara korsan daha randımanlı olur.bahçeye gittiğimde fotoğraflarım.saygılar.

keskin58
21-08-2015, 12:54
Arkadaslar sulama kanali tarlanin hemen yanindan geciyor onceki zamanlarda yonca ekili idi salma su ile rahat bir sekilde her yeri sulaniyordu tarla duz bir zemin uzerinde kanal ile ayni seviye de diyebilirim ben burada damlama sistemini nasil yapmaliyim kanaldan direk damlama yapabilir miyim yapilir diyende oldu yapilmaz diyende ona gore tank alcam eger damlama olmaz ise 400 agac icin kac ton luk tank almaliyim tesekkurler

Ercan kızıl
21-08-2015, 21:52
[QUOTE=44baba;1403106]

vantuz içindeki bir bilye yardımıyla borudan gelen havayı tahliye ederek hızlı bir akışkanlık sağlar kelepçe ve vana hariç fiyatı 20 lira civarında satıcıların tavsiyesi 200 metrede bir ama tecrübeme dayanarak havanın oluşabileceği yerlere özellikle dip ve tepe noktalara korsan daha randımanlı olur.bahçeye gittiğimde fotoğraflarım.saygılar.

Çok teşekkürler. Peki aşağıdaki resimde detaylı bilgileri yer alan noktadan varış noktasına 50 lik boru ile suyu basmak için kaç hp, giriş-çıkışı kaç inch, kaç kw lik bir benzinli motor almalıyım??? (Elektrik mesafesi çok uzun) Lütfen teknik bilgiye sahip ve tecrübe edinmiş arkadaşlardan rica ediyorum cevaplasınlar. Çünkü bir su pompası satan yere gittiğimde elinde olanı hemen öneriyor! 3 ayrı yere girdim 3'de farklı giriş çıkışlı farklı güce sahip motor pompası önerdi!

44baba
22-08-2015, 11:22
[QUOTE=44baba;1403182]

Çok teşekkürler. Peki aşağıdaki resimde detaylı bilgileri yer alan noktadan varış noktasına 50 lik boru ile suyu basmak için kaç hp, giriş-çıkışı kaç inch, kaç kw lik bir benzinli motor almalıyım??? (Elektrik mesafesi çok uzun) Lütfen teknik bilgiye sahip ve tecrübe edinmiş arkadaşlardan rica ediyorum cevaplasınlar. Çünkü bir su pompası satan yere gittiğimde elinde olanı hemen öneriyor! 3 ayrı yere girdim 3'de farklı giriş çıkışlı farklı güce sahip motor pompası önerdi!

sayın Ercan bey motor gücünün belirlenmesinde öncelikle diklik önemli resimdeki duruma göre suyun alış noktasıyla varış noktası arasındaki dikliği hesap edersek 894-870=24 metre eder birde borunun sürtünme payı vardır.bunu biz % 5 olarak hesaplarız toplam mesafenin yani 450 metrenin % 5'i 22,5 metre eder 24+22,5=46,5 metre senin bahçenin dikliği var.ancak bizim bu hesaplarımız yıldızlama diklik tir.senin durumun farklı suyun bir bölümü akarına gidecek karşı yamaca geçtiğinde % 40 bir meyille tırmanışa geçecek bu hesaplarımızdan daha az bir diklik var demektir.bence 2 inç girişli 1,5 inç çıkışlı 4 HP gücünde bir motor senin işini görür.
almadan önce motor etiketini mutlaka oku
güç:4 HP veya 3 KW
hm:30 m (yükseklik)
d/d; 2900 (devir sayısı)
L: 5 lt (saniyedeki su miktarı)
bu suyu bir havuzda mı toplayacaksın yoksa direk damlamaya mı vereceksin

Cevizciankara
22-08-2015, 11:42
[QUOTE=44baba;1403182]

Ercan Bey;
Teknik bilgiye sahip değilim ancak tecrübelerime dayanarak tarlanızın kot farkı 24 metre , mesafe 450 metre ;
Mesafenin %10 u 45 metre eder +kot farkı 24 metre yaklaşık 70 metre eder. BU motorun maksimum basacağı mesafedir, yani h: 70 metre yazan bir motor tam güçte çalışırsa sizin suyu varış noktasına basar, siz buna fire olarak h:80m **** h:90m basan yüksek basınçlı bir motor alırsanız işinizi görür kanaatindeyim.Birde giriş borusunda motora bağlanan yerde nokta kadar hava alırsa dahi suyunuzu basmaz buna dikkat edin.Umarım sizi yanıltmış olmam.
Saygılar.

uzman70
22-08-2015, 14:25
sayın ercan bey. Ben senin su kaynağının tam tersi kaynak ile varış noktası arası 1000 m. uzunluk rakım ise kaynak varış noktasından sadece 5 metre yüksek kendi halinde akmaktadır. 500 metre boyunca alçalarak gitmekte daha sonra yükselerek çıkmaktadır. senin suyun varış noktasına zaten motorsuz 860-865 metrelere kadar çıkar. bu yükseklikten sonrası için motor gücü gerekir. ona göre motor ayarla.

Cevizciankara
22-08-2015, 18:38
sayın ercan bey. Ben senin su kaynağının tam tersi kaynak ile varış noktası arası 1000 m. uzunluk rakım ise kaynak varış noktasından sadece 5 metre yüksek kendi halinde akmaktadır. 500 metre boyunca alçalarak gitmekte daha sonra yükselerek çıkmaktadır. senin suyun varış noktasına zaten motorsuz 860-865 metrelere kadar çıkar. bu yükseklikten sonrası için motor gücü gerekir. ona göre motor ayarla.

Sayın Uzman 70 in söylediği bana çok mantıklı geldi.
Varış noktasına yakın 860 m civarı bir motor koyarsanız oraya kadar su kendi basıncıyla gelecektir. Motorda o noktadan yukarı basabilecek kapasitede olabilir. yaklaşık 35 metre dik ve 100 metre civarı uzunluk size yaklaşık h:50 metre basabilen bir motor kafi gelebilir.Saygılar

keskin58
23-08-2015, 08:34
Benim sorularimi bilen kimseler yok mudur

400 ceviz agaci icin kac ton luk su tanki alayim siparis vercem .

Birde su motoru ne marka almaliyim ve elektirikli mi dizel mi benzin li mi tuketim az ve sorunsuz olur. Su kuyudan cekilmyecek sulama kanalindan alinacaktir . temiz duzdur tankeri hemen yanina veya 10 15 metre uzagina kurabilirim tesekkurler

Cevizciankara
23-08-2015, 11:44
Benim sorularimi bilen kimseler yok mudur

400 ceviz agaci icin kac ton luk su tanki alayim siparis vercem .

Birde su motoru ne marka almaliyim ve elektirikli mi dizel mi benzin li mi tuketim az ve sorunsuz olur. Su kuyudan cekilmyecek sulama kanalindan alinacaktir . temiz duzdur tankeri hemen yanina veya 10 15 metre uzagina kurabilirim tesekkurler
Sayın keskin58;
Ben geçen sene bahçeme 5 tonluk su deposu aldım.Motorla önce depoyu doldurdum. Depodanda damlamayla ağaçlara verdim. İnanın 3 ayda canım çıktı. Deponun içi yosunlaştı, filtre tıkandı,depodan su yavaş geldi, damlamalara su yetmedi vs. vs. 3 ayda neredeyse cevizden vazgeçecektim.
Bu sene depoyu hiç kullanmadım.Kuyudan motorla suyu direk damlamalara verdim. Filtre kullanmadım, hiç tıkanma yaşamadım.Suyun basıncı da gayet iyi, bu sene yorulmadan çok rahat bir şekilde sulama yaptım.
Sizin bahçenizin durumu nasıldır bilemem ama;mümkünse depo kullanmadan direk motorla suyu ağaçlara verebilirseniz sizin için daha kolay olacaktır.
Birde benim motorum benzinli,2'' giriş ve çıkışlı.yaklaşık 1 saat çalıştığında 1,5 lt civarı benzin harcıyor. Umarım tecrübelerim size yardımcı olur Saygılar.

Ercan kızıl
23-08-2015, 17:46
[QUOTE=Ercan kızıl;1403360]

sayın Ercan bey motor gücünün belirlenmesinde öncelikle diklik önemli resimdeki duruma göre suyun alış noktasıyla varış noktası arasındaki dikliği hesap edersek 894-870=24 metre eder birde borunun sürtünme payı vardır.bunu biz % 5 olarak hesaplarız toplam mesafenin yani 450 metrenin % 5'i 22,5 metre eder 24+22,5=46,5 metre senin bahçenin dikliği var.ancak bizim bu hesaplarımız yıldızlama diklik tir.senin durumun farklı suyun bir bölümü akarına gidecek karşı yamaca geçtiğinde % 40 bir meyille tırmanışa geçecek bu hesaplarımızdan daha az bir diklik var demektir.bence 2 inç girişli 1,5 inç çıkışlı 4 HP gücünde bir motor senin işini görür.
almadan önce motor etiketini mutlaka oku
güç:4 HP veya 3 KW
hm:30 m (yükseklik)
d/d; 2900 (devir sayısı)
L: 5 lt (saniyedeki su miktarı)
bu suyu bir havuzda mı toplayacaksın yoksa direk damlamaya mı vereceksin
Bilgi ve alakanız için sonsuz teşekkürler. Şuan aklımdan direk damlamaya vermek geçiyor, dalamaya girdiğinde sorun olmaz sanırım, damlama boruları % 5 eğime akacak. Damlama akış miktarları elle ayarlanabilen aparattan.
Şöyle bir motor sizin dediğiniz özellikleri taşıyor sanırım.
Motor Modeli
SR50LB32-4.2Q
Motor Tipi
4 Zamanli Tek Silindirli Hava Sogutmali Ohv Motor
Çalistirma Ipli
Atesleme Sistemi
Translatörlü atesleme
Bore 70*54
Motor Hacmi (ml) 208
Nominal Devir Gücü Çikisi
4.2 (3600 dk)
Nominal Dönüs
3600 (3600 dk)
Giris Çapi (m)/ 50
Emme (m) 5
Basma Yüksekligi(m) 32
Maximum Debi
(m3/saat)32
Çekme Süresi(saniye) s30
Hacim
Paketleme Boyutu 3 mm
515*450*435
Net /Brüt Agirlik
27/28.5 kg

Ercan kızıl
23-08-2015, 18:22
Yani bahçe rakımı üç metre düşük, yazdığım doğruysa Akışı sağlarsınız 100 mt ara derinlik sorun teşkil etmez fakat basıncı az olur,

Zor tarafı bu boruya alt tarafına yani bahçedeki uca tapa ya da bir vana koyarak bu vanayı kapatım 650 mt relik boruyu iyice suyla doldurup sonra borunun ucunu dereye suya sokun sonra bahçedeki vanayı açarsanız akışı sağlarsınız.

Borunuz eksiz kangal boru olmalı en ufak bir delik suyu kacırmasına neden olur. kangal borularında en uzunu 100 mt diye biliyorum dolayısıyla eksiz olmayacak ek yapmak zorundasın bu eklerden en ufak bir hava alması suyu kaçırmasına neden olur, eklere tankit sürerek bu sorunu çözebilirsin.

Saygıdeğer lilium, bu noktadaki su kaynağı ile ilgili problem çıktı malesef. Ancak biraz düşük kodlu başka kaynak buldum. Bu defa motor pomp kulanmak zorundayız. Onun detayını yazdım sonraki mesajımda, arkdaşlar sağolsun cevap verip çok açıklayıcı paylaşımlarda bulunmuşlar. Forumun çok etkili ve faydalı olduğunu düşünüyorum, herkese teşekkürler ve kolaylıklar diliyorum.

külhaşoğlu
24-08-2015, 14:53
Sayın ceviz üreticileri, bahçemdeki ceviz ağacının cinsini öğrenmek istiyorum; bir adet fotoğraf ekledim fikirlerinizi belirtirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

yusufcsr
25-08-2015, 09:13
Sayın ceviz üreticileri, bahçemdeki ceviz ağacının cinsini öğrenmek istiyorum; bir adet fotoğraf ekledim fikirlerinizi belirtirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.
cevizler çok iri geldi bana bende merak ettim cinsi nedir Kaplan86 midir acaba bahçeniz nerede?

külhaşoğlu
25-08-2015, 16:19
Öncelikle cevabiniz icin teşekkürler, bahcem Sivas Ulas ilcesine bagli bir koyde rakim 1550 civari agacim 5 yasinda eger cinsini net olarak ogrenebilirsem gerekli arastirmalari yapıp bahce kurmayı dusunuyorum. Gercekten cok iri bir tur, içi de ayni oranda iri ve dolu.

yusufcsr
25-08-2015, 16:40
nail abide bir baksın belkide size bir fikir verebilir takma adı Lilium

keskin58
25-08-2015, 19:22
Selamunaleykum toprak analiz sonuclarini yorumlayabilir misiniz ceviz dikimi icin

% işba. 70. Killi
Ph. 8.30 hafif alkali
Kirec. 17.25 fazla kirecli
Tuz. 00.2 tuzsuz
Fosfat. Kg /da. 5.27. Az
% organik madde. 0.29 cok az
Potasyum. 58 . 90 yeterli
Bor. 0 .29

Bunye analizi

% Kum. 35
% Kil. 43
Silt. 22.

Onerileriniz yazarsanizi sevinirim

sedatkso
26-08-2015, 09:57
yavuz cinsi olabilir o da çok iri bir ceviz ama emin degilim.

karabuz
26-08-2015, 10:10
Öncelikle cevabiniz icin teşekkürler, bahcem Sivas Ulas ilcesine bagli bir koyde rakim 1550 civari agacim 5 yasinda eger cinsini net olarak ogrenebilirsem gerekli arastirmalari yapıp bahce kurmayı dusunuyorum. Gercekten cok iri bir tur, içi de ayni oranda iri ve dolu.

Elinizde bir adet ağaç olduktan sonra bunu çoğaltmak zor değil, değerli bir tür illyaki bilinen isim verilmiş tür olmayabilir, binlerce çok kaliteli hiç tanınmayan tür mevcut. çoğaltmak için önemli olan ticari olarak verimi yeterli mi, iç kalitesi iyi mi. bunlar tamam ise bu türden bahçe kurulur.

külhaşoğlu
27-08-2015, 11:08
Sayin Karabuz agaci cogaltma imkanim var ama ticari verimi ve ozellikle rakima ve Sivas'in meşhur soguguna dayanikli olup olmadigina emin olmam lazim, onun icin ismini öğrenmeye calisiyorum. Acikcasi tek agacin verimine guvenemiyorum.

ozcantekin
27-08-2015, 11:17
bu tür ağaçlar olabilir ancak verimleri problem,

Bizim de evin bahçesinde yalova cinsi bir ağaç var boyu 2 m kadar, verimleri az olduğunda meyveleri büyük oluyor. enson hatırladığım, yeşil kabuğundan ayrılmış taze ağırlığını markette tarttırmıştık, 45 gr gelmişti, gördüğüm en büyük cevizdi, bu sene yarısına chandler aşı yapıldı diğer yarısı yalova da kalmıştı yine büyük büyük cevizler verdi, aşılar tutunca bir ay önce yalova cinsi tarafı kesildi.

keskin58
28-08-2015, 07:28
Arkadaslar bordo bulamaci demir tankta yapilir mi , bi arkadasimla 100 litrelik metal ilac yapim icin tank alcaz siparis vercez bugun bu bizim icin kullanisli olur mi ayrica bu tank ile sivi gubre vermeyi dusunuyorduk agaclarin diplerine boyle bir sey gerekli midir

Çamtepe
28-08-2015, 07:35
Arkadaslar bordo bulamaci demir tankta yapilir mi , bi arkadasimla 100 litrelik metal ilac yapim icin tank alcaz siparis vercez bugun bu bizim icin kullanisli olur mi ayrica bu tank ile sivi gubre vermeyi dusunuyorduk agaclarin diplerine boyle bir sey gerekli midir

Uzun süre bekletmeyiniz..

"After you have used up the mixture, immediately rinse the equipment at least three times, since the mixture is highly corrosive to metal tanks and pump parts"

Bordeaux Mixture--UC IPM (http://www.ipm.ucdavis.edu/PMG/PESTNOTES/pn7481.html)

keskin58
28-08-2015, 09:23
Sizlerin tavsiyesi nedir nasil bir tank almaliyim metal disinda bir tercih mi yapayim , mevcut kullandiginiz bir tank var midir

Çamtepe
28-08-2015, 10:31
Sizlerin tavsiyesi nedir nasil bir tank almaliyim metal disinda bir tercih mi yapayim , mevcut kullandiginiz bir tank var midir

Standart bir ilaçlama makinası almanızı tavsiye ederim. Ben hiç metal tankı olan ilaçlama makinesi görmedim açıkçası.

Taral pahalıdır ama iyidir. Motoru Çin'den bile geliyor olsa işçilik kalitesi açısından diğerlerinden öndedir.

keskin58
28-08-2015, 11:14
Tavsiyeniz icin tesekkur ederim

Simdi benim arkadasa satici firma bu metal 100 litrelik tanktan alip damlama su sistemine baglanti yapip cevizlere sivi gubre vermesi gerektigi soylemisler ceviz agacina kokten sivi gubre vermek gerekli midir ki , ben bahar aylarinda diolerine havyan gubresi dokuo tooraga karistirmak yeterli olur die dusunmustum , o oyle diyince bende alaalim o zaman gerekli bir urunse die dusundum sonra sizlere sormak istedim .

Sizin onerdiginizi anladim ondan ayrica alcam

Çamtepe
28-08-2015, 13:27
Şimdi ilaçlama makinasının kullandığı tank ayrı, damlama gübresinin karıştırıldığı tank ayrı. Elbetteki damlama gübresi metal tankta verilir, zira sistemde basınçlı su olacağı varsayımı ile tankınızın eğrilip büğrülmesini ya da patlamasını istemezsiniz.

Damlamaya bağlanan sıvı gübre tankı şunun gibi bir şeydir:
http://guzeloglutarim.com/_depo/urun/6b67b64e64988295d6b10b436fab0ec3.png

Taral ilaçlama da şöyle:
http://sirkecimakina.com/image/data/tp100.jpg

Çamtepe
28-08-2015, 13:28
Şimdi ilaçlama makinasının kullandığı tank ayrı, damlama gübresinin karıştırıldığı tank ayrı. Elbetteki damlama gübresi metal tankta verilir, zira sistemde basınçlı su olacağı varsayımı ile tankınızın eğrilip büğrülmesini ya da patlamasını istemezsiniz.

Damlamaya bağlanan sıvı gübre tankı şunun gibi bir şeydir:
http://guzeloglutarim.com/_depo/urun/6b67b64e64988295d6b10b436fab0ec3.png

Taral ilaçlama da şöyle:
http://sirkecimakina.com/image/data/tp100.jpg

keskin58
28-08-2015, 20:15
Ilaclama makinasi almama gerek kalmadi bizim traktorun arkasina takilip tarla ilacladigimiz makinayi kullancam bir kac sistem degisikligi ile o hale donusturulmus , damlama sistemine takilan tank icinde 400 agac icin 200 litrelik sioaris etcem ne kadar yeterli ve ya degil bir bilgim yok

keskin58
28-08-2015, 20:16
Ankara da damlama sulama icin gerekli hortum alet edevat satan bildiginiz bir yer var midir

Cevizciankara
29-08-2015, 09:27
Ankara da damlama sulama icin gerekli hortum alet edevat satan bildiginiz bir yer var midir

Rüzgarlı sk. fuat börekçi caddesinde köprü altında tam köşede malzemeci var . İsmini bilemiyorum.
Fiyatları uygun çeşidi de bol. Bakmanı tavsiye ederim.

sedatkso
29-08-2015, 11:23
Kalitek Damla Sulama Sistemleri (http://www.kalitekdamlasulama.com) internette böyle siteler çok bence böyle bak çok alırsan kargo bedava .tavsiye ederim.

kararsız
31-08-2015, 09:38

yeterli bilgi alabileceğiniz bir telefon numarası yazacağım oradan istediğiniz bilgiye ulaşabilir güvenebilirsiniz 0 cemal bey ziraat mühendisi 05305440463

kararsız
31-08-2015, 09:42
Merhaba Arkadaşlar

Foruma yeni katıldım sayılır,ilk defa yazıyorum.Çevremde ceviz yetiştiren arkadaşlarım var.Sınırlı bir bilgiye sahip olmama rağmen bilinçsiz bir uğraşı içinde olduklarını gördüm.
Siz değerli katılımcıların tecrübeleri sayesinde bilgi sahibi olmaya çalışıyorum.

Benim tarlam İznik ile Gölcük ilçelerine sınır 612 metre rakımlı bir köyde.Eğimi yok denecek kadar az ve doğu yönüne bakıyor.Bu bölgede ceviz bahçeleri kuranlar var ama gidip görmedim henüz.Tarlam 6 dönümden biraz fazla.

Burayı hobi amaçlı almış olsam da kafamda yinede ceviz yetiştirmek var.Acelem yok,bilgi sahibi oldukça bazı düşünceler daha netlik kazanıyor.
Tüm alt yapıyı oluşturduktan sonra bu işe girmek istiyorum.Beni en çok düşündüren bu rakımdaki bir tarlaya yanlış ceviz çeşidi dikmek.Geç yapraklanan yan dallarda verimi olan chandler mı yoksa rakımın hassasiyeti nedeniyle fernor mu? bir diğeri ise dikim mesafeleri ( benim düşüncem 7*5 **** 8*6) birde piyasadaki fidancılık işiyle uğraşan uyanık tiplere kazıklanmamak

Değerli yorumlarınızı bekliyorum

bence chandler dikiniz benim bahçem var ve memnunum

kararsız
31-08-2015, 09:48
fidanı alacağınız firma çok çok önemli bende bafra fidancılıktan aldım hiç bir sıkıntı yaşamadım şükür ismine doğru çeşit çıktı hepsi

kararsız
31-08-2015, 09:54
Arkadaşlar ben de aranıza yeni katıldım. Formu ilgiyle izliyorum. Bende bir 15-20 dekar ceviz bahçesi kurmak istiyorum. İki parça arazimde Toprak analizi yaptırdım.
1. arazi ph 7.91 H.Alkali
ec:0.60
kireç:25.05 çok fazla
organik madde:0.54 çok az
bünye:51.70 killi-tınlı
toplam tuz:0.02 tuzsuz
fosfor:2.26 çok az
potasyum:55.33 yeterli
kalsiyum:3,726.40 fazla
magnezyum:1,416.80 fazla
demir:0.56 az
çinko: 0.22 az
mangan: 1.04 çok az
bakır: 0.44 yeterli

Bu arazide arpa buğday yetiştirilmekte. Rakım 1000-1100 m İklim soğuk İlkbahar erken donları ve sonbahar donlarından etkilenmeyecek ceviz yetişirmi?
Bu arazide hangi tür ceviz yetişir.

konyada bu konuda bahçe kurmak üzere deneme ler yapan ertuğrul bey var size telini vereyim onla bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz 05337695202

kararsız
31-08-2015, 10:02
Arkadaşlar Sakarya'dan herkese kucak dolusu selamlar. Daha önce tarımla hiç uğraşmadım. Bu aralar cevize ilgim var. Ve bu konuda bir araştırmaya giriştim. Doğal olarak sizlerin güzel yorumlarınıza ve yönlendirmenize ihtiyaç duymaktayım. Umarım sitenin faydasını görürüm. Sakarya Nehrine yakın, 10 dönümlük bir tarlaya ceviz bahçesi kurmak istiyorum. Maliyet hesabı konusunda bana yardımcı olur musunuz?

bu konuda sakarya hendekte necdet bey var onla irtibata geçerseniz sizi bilgilendirir sizi bilgi alacağınız birileri ile buluşturur 05326749029

DORA K.
01-09-2015, 13:48
Merhaba,
Aranıza yeni katılmaktan dolayı çok memnunum. Üye olmadan önce forumdaki eski yazıları heyecanla okudum.
Bende bir çok forumdaşım gibi ceviz yetiştirmek istiyorum. Daha yolun başındayım. Üretim alanının coğrafi olarak önemini öğrendim. Ancak belirttiğim gibi işin çok başındayım.

Yer seçimi konusunda sizden yardım isteyeceğim;

Eskişehir 'in 40 km güney batısında uygun fiyatlı tarla buldum.
Tereddüdüm, tarlanın etrafında bir tek ağacın bile bulunmaması, tarla açık alanda.
Diğer toprak verileri düzgün bile olsa, açık alanda ceviz yetiştirilir mi?
Veya tarlanın etrafına bir sıra kavak veya meyve ağacı dikerek, rüzgarı keserek tarlayı cevize uygun hala getirebilir miyiz?

Teşekkürler,

yusufcsr
01-09-2015, 19:31
Aramıza hoş geldin tarlanızın toprak yapısı uygun ve su var ise ceviz yetişir sorun olmaz

Merhaba,
Aranıza yeni katılmaktan dolayı çok memnunum. Üye olmadan önce forumdaki eski yazıları heyecanla okudum.
Bende bir çok forumdaşım gibi ceviz yetiştirmek istiyorum. Daha yolun başındayım. Üretim alanının coğrafi olarak önemini öğrendim. Ancak belirttiğim gibi işin çok başındayım.

Yer seçimi konusunda sizden yardım isteyeceğim;

Eskişehir 'in 40 km güney batısında uygun fiyatlı tarla buldum.
Tereddüdüm, tarlanın etrafında bir tek ağacın bile bulunmaması, tarla açık alanda.
Veya tarlanın etrafına bir sıra kavak veya meyve ağacı dikerek, rüzgarı keserek tarlayı cevize uygun hala getirebilir miyiz?

Teşekkürler,

Çamtepe
02-09-2015, 09:04

Etrafı açıksa muhtemelen ovadadır ve hep kuru tarım (tahıl?) yapılıyordur diye tahmin ediyorum. Dolayısı ile organik madde miktarı, kil oranı, tuzluluk, kireçlilik ve pH bakmanız gereken önemli değerler olacaktır.

30-60-90 cm toprak analizini yaptırmadan ve yeterli su kaynağınız olduğuna inanmadan tarlayı almayınız. Mümkünse bir kepçeyle gelip toprak derinliğine bakınız. Tarlada drenaj problemi olup olmadığına ilişkin uzman görüşü alınız. Eğer bekleyebiliyorsanız kış aylarını bekleyin, kışın tarlanın üstünde su birikintisi kalıp kalmadığına bakın. Killi topraksa uzak durunuz.

Mümkünse suyun da analizini yaptırınız. Tuzlu/kireçli bir su çıkması durumunda buradan uzak durunuz.

Su kaynağınız eğer derin kuyu sondajı olacaksa dalgıç pompanın ihtiyaç duyacağı elektriği nereden nasıl alacağınızı düşünün ve yatırım planınızda bu maliyeti de (hem yatırım hem işletme maliyetini) hesaba katın.

İş gücü/ekipman analizi yapmadan da bu işe girmeyin. Eğer bahçenin etrafında yeterince iş gücü bulma imkanı yoksa, ekipman kiralayacaksanız da yeterince ekipman yoksa, burası toprağı mükemmel olsa da işletme açısından doğru yer değildir.

köprübasili
03-09-2015, 08:52
merhabalar. uzun süredir zirai faliyet olarak ceviz ile uğraşmayı düşünüyorum ancak internet üzerinden yaptığım araştırmalardan badem işinin de karlı olduğunu gördüm . Sizce bu 2 üründen hangisini üretmeliyim hangisi daha karlı olur ?

sdemirdoven
03-09-2015, 19:50
Çok faydalı bilgiler verilmiş, emeği geçenlere teşekkür ederim.

cihan14
04-09-2015, 20:38
Herkese merhaba foruma yeni üye oldum boluda arsamiz var bize yetecek kadar ceviz dikmeyi planlıyoruz sayenizde çok şey öğrenmek istiyorum iyi forumlar

tapatalk yaz kızım gereği düşünüldü 😄😁

bahaes26
04-09-2015, 20:44
Benim tarlanın toprak analizleri.En az 3 ton gübre atmam gerektiğini söylediler. PH biraz düşük,yorumlarınızı bekliyorum.

http://i.hizliresim.com/ZVjzPZ.jpg (https://hizliresim.com/ZVjzPZ)

Çamtepe
06-09-2015, 11:42
Benim tarlanın toprak analizleri.En az 3 ton gübre atmam gerektiğini söylediler. PH biraz düşük,yorumlarınızı bekliyorum.

http://i.hizliresim.com/ZVjzPZ.jpg (https://hizliresim.com/ZVjzPZ)

Merhabalar

pH biraz düşük, evet, ama diplere doğru düzeliyor. 0-30'da tam sınır değere (5.5) yakınsınız, dolayısı ile tüm gübre seçimlerinizde pH'ı yükseltecek gübreler kullanmanız daha uygun olur.

Hayvan gübresi asitliği arttırabilir, dolayısı ile dikkatli olmanızda fayda var. Alanınız ne kadar bilmiyorum ama daha fenni tesislerde üretilmiş pH'ı belli organik gübre atma şansınız (maddi gücünüz) varsa bunu denemeniz daha uygun olabilir. Bunun yanı sıra (düzeltildi) kireç kullanmanız tavsiye edilebilir.

Organik maddeyi leonardit ile de arttırmayı deneyebilirsiniz.

Aşağıdaki linkte çeşitli makro ve mikro elementlerin alımının pH ile nasıl değiştiğini bulabilirsiniz.
http://d10fbf87uv1xiy.cloudfront.net/64/link/4188/49523.jpg

Yukarıdaki resme bakarak pH'ınıza göre alım problemi olabilecek elementleri görebilirsiniz. Dolayısı ile yaprak tahlilleri ile eksikleri gözlemleyiniz.

bahaes26
06-09-2015, 13:03
Yorumunuz için teşekkür ederim.

Öncelikle yerim çok büyük değil.Gölcük-İznik Sınırında 600 metre rakımı olan bir yer.6,5 dönüm civarı.

Bu durumda benim tarlaya PH 'ı yükseltmem için tarım kireci atmam gerekiyor,kirecin zararlı olduğunu duymuştum.Sizin öneriniz daha mantıklı geliyor ama tarımsal jips in ph ı yükseltme durumu var mıdır emin değilim.

http://www.ekerjips.com.tr/index.php/faydalari/tarimsal-jips-ve-kirec-arasinda-ne-fark-var

linkte kireç ve jips in farklarından bahsediyor ama jips in PH artırma durumunu göremedim.

Velhasıl zor durum;

-Hayvan gübresi atsam ph dahada düşecek ama organik madde için gerekli
-Kireç atsam PH yükselecek ama organik madde tutuculuğu azalacak
-Jips kullansam ph artacak mı bilemedim.

dr-mehmet
11-09-2015, 12:16
iki bölgenin sonuçları 30-60-90 cm killi-tınlı ve killi olarak görünüyor.Yorumlarınızı rica ediyorum

dr-mehmet
11-09-2015, 12:18
60 cm de killi,90 cmde killi-tınlı sonuç gelmiş.Cevizden başka bir düşüncemde yok.Hata mı ediyorum acaba.

ahmetilhami
11-09-2015, 15:37
Önceliklere herkeze merhaba kısa bir vaktinizi almak istiyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden herkeze teşekkürler.
1)İzmir seferihisarda 10 dekarlık bi alana chander ceviz bahçesi yapmak istiyorum.Denize yaklaşık 1 km tarla sizce bı sorun olurmu? **** ne gibi önlemler almalıyım?
2)chander ceviz ekimden 4 yılda ne kadar ceviz verir herkez farklı cevaplar yazıyo lutfen net bılgı alabılırmıyım
3)Tarla oturdugum yere uzak yanı herzaman gıdemem bakımlarını 2 haftada bır yapsak olurmu
4) agacı ve dogayı sevıyorum ama sonucta bı yatırımda olcak 2015 de cevızın kabuklu fıyat ne kadar dı burdada bılgı kırlılıgı var toptan satısı ve kımlere satcaz bız buny
5)son olarakta dıyelım kı 200 kılo cevız aldık bunun ne kadarı yesıl kabuk kac kılosu satılcak cevız oluyor ? sımdıden tekrar tesekkurler

uzunefe
12-09-2015, 10:46
574721 ankara polatlıda arazimiz

kenan kırca
12-09-2015, 20:26
60 cm de killi,90 cmde killi-tınlı sonuç gelmiş.Cevizden başka bir düşüncemde yok.Hata mı ediyorum acaba.

Sn dr. Ahmet arazinize bir kepçe vasıtasıyla 8,10 adet muhtelif yerlerde 1 ve 2 metre çukurlar açarak arazinizin toprak altı yapısını kontol ederek ona göre dikim yapmanızda yarar vardır .

deli_dervish
13-09-2015, 08:23
Selamlar,
2 yaşındaki ceviz diplerine serdiğim alttaki malç naylonunu kışın toplamamayı düşünüyorum. sizce bu naylonu toplamamanın bir sakıncası olur mu? ve bu malç naylonunun altında fidan çevresinde her bir fidanda 2 teneke koyun samrası bulunmaktadır. toprağın havalanması ya da başka bir sebepten kışın bu naylonun kalması sıkıntı oluşturabilir mi? ilginize teşekkürler.

sedatkso
13-09-2015, 12:18
Selamlar,
2 yaşındaki ceviz diplerine serdiğim alttaki malç naylonunu kışın toplamamayı düşünüyorum. sizce bu naylonu toplamamanın bir sakıncası olur mu? ve bu malç naylonunun altında fidan çevresinde her bir fidanda 2 teneke koyun samrası bulunmaktadır. toprağın havalanması ya da başka bir sebepten kışın bu naylonun kalması sıkıntı oluşturabilir mi? ilginize teşekkürler.
benim bahçemde de var fakat ben kaldırmayacağım çok zahmetli oluyor sermesi de toplaması da , ama ağacınız azsa ona bir şey diyemem .kalınca bi sıkıntı olacağını sanmam iyi günler.

Çamtepe
13-09-2015, 19:02
Sizin öneriniz daha mantıklı geliyor ama tarımsal jips in ph ı yükseltme durumu var mıdır emin değilim.

linkte kireç ve jips in farklarından bahsediyor ama jips in PH artırma durumunu göremedim.

Haklısınız, ben de aklımda kalan şekilde yazmıştım ama pH arttırmak için tarımsal kireç öneriliyor. İlk cevabımı düzelttim.

Türkiye'de asit özellikli toprak çok bulunmuyor, dolayısı ile internette daha çok yabancı kaynaklardan faydalanmak daha mantıklı duruyor. Size tavsiyem özellikle nematod'ların ve diğer zararlı mikroskopik canlıların pH ile ilgili davranışını okumanız. Bildiğim kadarı ile mikroskopik canlılar asidik ortamları pek bir seviyorlar. Kireç için de aynı yöntemi takip edebilirsiniz.

ceviz-ağaç
16-09-2015, 12:34
Bu sene tarlama ceviz dikicem. Fidan deliklerini kazmadan önce toprağın sürdürülmesi gerekli midir?
Ağaçları dikdikten sonra bu tarlayı sürdürmek gerekir mi?

rlcalikoglu
18-09-2015, 13:47
cevizlerin sürgünleri 20-40 cm arası kaldı. ondan sonra uzamadı. bu fidanları 2014 aralıkta dikmiştik. mayıs ve haziran aylarında o kadar güçlü sürgün atmışlardıki ben 1 metreyi bulur demiştim. gübre olarak sadece hayvan gübresi koyduk. iki sefer çapa ve birde dikmeden önce ve temmuzda traktörle sürdük. bu sene yağışlar çok iyi geçti. bazı meyveciler ilk yıl fidanlar ancak tutunabilirler çok fazla boy atmaz dediler. sonraki yıllarda daha iyi olacak dediler. bu doğru mudur? kışa girerken leonardit dökeyim diyorum. faydası olur mu? yardımcı olursanız çok sevinirim

teşekkürler

alperalper
21-09-2015, 12:37
cevizlerin sürgünleri 20-40 cm arası kaldı. ondan sonra uzamadı. bu fidanları 2014 aralıkta dikmiştik. mayıs ve haziran aylarında o kadar güçlü sürgün atmışlardıki ben 1 metreyi bulur demiştim. gübre olarak sadece hayvan gübresi koyduk. iki sefer çapa ve birde dikmeden önce ve temmuzda traktörle sürdük. bu sene yağışlar çok iyi geçti. bazı meyveciler ilk yıl fidanlar ancak tutunabilirler çok fazla boy atmaz dediler. sonraki yıllarda daha iyi olacak dediler. bu doğru mudur? kışa girerken leonardit dökeyim diyorum. faydası olur mu? yardımcı olursanız çok sevinirim

teşekkürler

merak etmeyin seneye çok daha hızlı büyürler. bakımını ihmal etmeyin derim. toprak analizi yaptırın, ne eksikse ona göre atın. boşa para harcamayın derim.

rlcalikoglu
21-09-2015, 14:02
merak etmeyin seneye çok daha hızlı büyürler. bakımını ihmal etmeyin derim. toprak analizi yaptırın, ne eksikse ona göre atın. boşa para harcamayın derim.

cevabınız için çok teşekkür ederim. Toprak analizi yaptırdım. fosfor eksik çıktı ve DAP önerildi.

Selamlar

sedatkso
21-09-2015, 20:14

teşekkürler
ben de kasım ayında diktim acık köklü olarak benim ceviz fidanlarım da sizinki gibi oldu ne yazık ki kısa kaldı inşallah seneye iyi bir büyüme yaparlar.

alperalper
23-09-2015, 11:22
madem fosfor eksik, hayvan gübresi de atıyorsunuz kışa girerken verin dapı geçin bence. çok bildiğimden değil. sağdan soldan duyduklarımdan yaptığım sentezle ulaştığım sonuç bu. ben öyle yapacam.

berk10
30-09-2015, 09:48
Budama makaslarından anlayan arkadaşlara bir sorum olacak.internette araştırdım.anvil kesim ve by pass sistem kesim diye ibareler var.bunlarin ne demek olduğunu bilen arkadaş varsa açiklayabilirse sevinirim.

Dursunbeyli
30-09-2015, 15:05
Budama makaslarından anlayan arkadaşlara bir sorum olacak.internette araştırdım.anvil kesim ve by pass sistem kesim diye ibareler var.bunlarin ne demek olduğunu bilen arkadaş varsa açiklayabilirse sevinirim.

Hemşerim Balıkesir'in neresinde ceviz bahçen?

formullaone
30-09-2015, 18:06

Anvil düz ağızlı olur ve genelde kuru dal kesimleri içindir. By pass eğimli ağızdır ve ceviz budaması için uygundur.

berk10
30-09-2015, 22:38
Anvil düz ağızlı olur ve genelde kuru dal kesimleri içindir. By pass eğimli ağızdır ve ceviz budaması için uygundur.

Sayın formullaone verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

berk10
01-10-2015, 11:27
forumun değerli arkadaşları
chandlerin gerçek tozlayıcısı cisco yu eken ver mı?varsa erkek çiçek kaç yılda açıyor?verimi gelişimi vs nasıl .cevap verebilecek olanlar şimdiden teşekkürler.

köprübasili
03-10-2015, 10:43
evimin çatısında yetiştirmek için chandler ceviz fidanı almayı düşünüyorum 4-5 tane. yaşları 3-4 chandler ceviz fidanı nerden alabilirim online olarak satılan yer varmı . cevaplarınız için şimdiden teşekkürlerimi arz ediyorum.

Han&Nur
03-10-2015, 13:51
Merhaba;

Adım Mehmet, 37 yaşındayım SAKARYA ilinden aranıza teşrif ettim. Forumu yaklaşık olarak 1-2 aydır takip ediyorum. Yazmak bugüne kısmetmiş. Kurulmuş bahçeleri ve verilen emeği gördükçe sizlere gıpta etmemek imkansız. Umarım emeklerinizin karşılığını kat ve kat alırsınız.

Köyde oturmama rağmen işim gereği bağ bahçe işi ile fazla ilgilenemiyorum. Geçtiğimiz yıl sonbahar aylarında (toprak işi ile babam ilgilenir genelde mısır, buğday eker) hasat zamanı bababım uğraşlarını ve aldığı karşılığı görünce belli bir süredir aklımda olan eve yakın olan parsele (3-4 dönüm) ceviz ekmeye karar verdik. Herhangi bir toprak analizi yaptırmadan bir tanıdık vasıtası ile 70 adet chendler aşılı fidan ile 5 adet tozlayıcı fidan satın aldım. 2015 mart veya nisan ayında bahçeye dikim işini (8x5) (açık kök) gerçekleştirdik. Fidanlarımızda herhangi bir fire almadık, dikilen fidanların tamamı tuttu. Bunda ençok bababım emeği vardır. Sulama tesisatını henüz kuramadığım için taşıma su ile fidanları susuz bırakmadı. Sulama tesisatı için daha önce çilek işi ile uğraşan komşumda bulunan su tankını (4 ton) ve aparatlarını (damlama) aldım. Araziye yakın yerde açık kuyu bulunmadığı için evin önünde bulunan su kuyusundan (tanka mesafesi yaklaşık 70-80 mt) motor ile tankı doldurup oradan sulama yapmayı düşünüyorum. Geçtiğimiz ay babam bir komşumuzun ahırından 4 römork büyükbaş hayvan gübresi getirdi, fidanlar uykuya geçtiğinde fidan çevresine gübreyi sereceğiz. (uygulama doğrudur sanırım)

Aşağıdaki resimler mayıs ayında çekilmiştir, hemen hemen tüm fidanlarda ceviz vardı. fidan üzerindeki cevizler toplandı, 3-4 fidanda sırf meraktan 1'er tane ceviz bıraktık. Fidanların tepesinde olan 3-4 dal dışındaki sürgünler kopartılmıştır. (4. resimdeki şekilde bırakılmadı) sürgün mesafesini doğrumu yaptık emin değilim. Forumda bazı arkadaşlarımızın bu boydaki fidanların sürgünlerini daha atta tutmuş.

En kısa sürede toprak analizini yaptırarak gübreleme işini analiz sonuçlarına göre yapmayı düşünüyorum. Sulama için kullanacağımız suyun analizini yaptırmama gerek varmı?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

http://i.hizliresim.com/Ag2rVQ.jpg (https://hizliresim.com/Ag2rVQ)

http://i.hizliresim.com/bY877Y.jpg (https://hizliresim.com/bY877Y)

http://i.hizliresim.com/MWYA36.jpg (https://hizliresim.com/MWYA36)

http://i.hizliresim.com/vRzWvO.jpg (https://hizliresim.com/vRzWvO)

cevizli fidan (resim 20 Eylül 2015'te çekilmiştir)

http://i.hizliresim.com/RBylko.jpg (https://hizliresim.com/RBylko)

alperalper
06-10-2015, 12:32
selamlar iki sorum olacak şimdiden teşekkürler.

1. henüz odunlaşmamış sürgünler kırağıdan nasıl etkilenir?
2. odunlaşma ne kadar zaman alır.

bahçedeki sürgünler yeni yeni odunlaşmaya başladı. kırağı yiyecekler, don vuracak diye ödüm patlıyor.

kararsız
08-10-2015, 09:15
toprakta ph nın düşük olması gübre ile giderilmez tarım kireci atarsanız bunu düzeltebilirsiniz

semerci10
10-10-2015, 13:41
öncelikle herkese merhaba. bende ceviz tarımı için araştırma yapıyorum. şu an bu forumun 10. sayfalarındayım. hızlı bir şekilde okuyup günceli yakalamaya çalışıyorum. verdiğiniz bilgiler için teşekkürler hepinize.

hkn01
10-10-2015, 15:05
merhaba, adana da yıllardır amatörce uğraştığımız zeytin bahçeniz var. bu yıl chadler cevizi hakkında bilgim oldu. düşük rakımda yetiştiği için şimdilik bahçenin 3 dönümlük kısmına fidan dikmeyi planlıyorum. rakım 150-160 civarında, bunun için toprak analizi yaptırıyorum. su problemi yok. tüm bahçe için 4 naylon hayvan gübre aldım. bu civarlarda bahçe yapan varmı diye araştırdım geneli 300-400 rakımlı yerlerde kurulmuş. bilgisi olan var mı? bilgili olan biri var ise cevap rica ediyorum.

kararsız
14-10-2015, 09:13
merhaba, adana da yıllardır amatörce uğraştığımız zeytin bahçeniz var. bu yıl chadler cevizi hakkında bilgim oldu. düşük rakımda yetiştiği için şimdilik bahçenin 3 dönümlük kısmına fidan dikmeyi planlıyorum. rakım 150-160 civarında, bunun için toprak analizi yaptırıyorum. su problemi yok. tüm bahçe için 4 naylon hayvan gübre aldım. bu civarlarda bahçe yapan varmı diye araştırdım geneli 300-400 rakımlı yerlerde kurulmuş. bilgisi olan var mı? bilgili olan biri var ise cevap rica ediyorum.

tahlil sonucunu buraya koyarsanız ben yardımcı olmak isterim

keskin58
14-10-2015, 13:11
Arkadaslar. Size bir sorum olacak kararsiz kaldim fidan cukurlarini hazirladim dikimi kasim 15 25 yapram ne zaman dokerse ozaman mi yapayim yoksa mart gibi mi balikkesir den sivas a gelecek fidanlar ne onerirsiniz tesekkurler

alperalper
14-10-2015, 13:31
Arkadaslar. Size bir sorum olacak kararsiz kaldim fidan cukurlarini hazirladim dikimi kasim 15 25 yapram ne zaman dokerse ozaman mi yapayim yoksa mart gibi mi balikkesir den sivas a gelecek fidanlar ne onerirsiniz tesekkurler

tüplü fidansa istediğin zaman dik. bir an önce dikmek daha iyi diye düşünüyorum.

htoztokat
14-10-2015, 13:36
Arkadaslar merhaba; tohumdan ceviz yetistiriciligini onerirmisiniZ. Yoksa fidan alip dikmekmi daha mantikli.

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

keskin58
14-10-2015, 15:11
tüplü fidansa istediğin zaman dik. bir an önce dikmek daha iyi diye düşünüyorum.

Fidanlar Tuplu degil açik kök olarak tercih ettik

kararsız
15-10-2015, 14:19
fidanı alırken ismine doğru fidan olmasına dikkat edin lütfen

keskin58
16-10-2015, 07:17
Bir tanidigimiz yoktu hangi fidanciyi arasak konussak malini ovuyor son olarak bandirma da acar fidancilik tercihh ettik iyi mi kotu mu bilmiyoruz hayirlisi bakalim

ozcantekin
16-10-2015, 09:34
Sertifikalı fidancilara tarim Müdürlükleri agac yapragini dokmeden sokume izin vermiyor, bence aralik ayinda fidani alip zaman kaybetmeden dikmenizdir cok gece de kalmayin, erken almaya da gerek yok. He sunu da belirteyim bazi fidancilar agac erken yaprak doksun diye agaci isliyorlar sonra agac tam uykuya dalmadan sokuluyor

keskin58
16-10-2015, 10:21
Sertifikalı fidancilara tarim Müdürlükleri agac yapragini dokmeden sokume izin vermiyor, bence aralik ayinda fidani alip zaman kaybetmeden dikmenizdir cok gece de kalmayin, erken almaya da gerek yok. He sunu da belirteyim bazi fidancilar agac erken yaprak doksun diye agaci isliyorlar sonra agac tam uykuya dalmadan sokuluyor

Tesekkurler, yaprak doktugunde bizj cagircak bandirmaya gitcez 650 fidan alip kargoya vercez

Kargoyu aradim fidan zamanjnda ozel uygulamamiz var fiyat ozaman uygun cikar dedi bakalim kac tl ye cikacak

keskin58
16-10-2015, 13:50
Arkadaslar su an ki tarlanin durumunu anlatayim eksik oldugum konu var ise yazarsaniz sevinirim yerler 8x5 belirlenip kepce ile 1.20 cm derinliginde acildi iyi yanmis hbuyukbas hayvan gubresi ile karistirilarak tamamen doldurdurdum kuyular yaklasik 2 gun acik vaziyette bekledi ve kuyular acik iken makine ile sivi humik asit attim sonra 10 , 15 cm yukselti olacak sekilde kapattim fidan asagi dusnesindense yukari kalmasi daha iyi cokecegini de hesap ederek boyle yaptim hayvan gubresi ve sivi humik asit disinda bisi kullanmadim

Bu sitede okuyup ogrendigim triple super fosfat 18 46 kok gubresi amonyum nitrat gibi gubreler aklimda idi ancak fidan cok ta kimyasal a bogmak istemedim hele bi tutsun ihtiyacina gore sonradan kullanirim dedim

Bu surecten sonra bilmedigim bir tavsiyeniz var mi

Nogal kok kanser ilacina illa batirip dikmek sart midir

Veya su nu kesinlikle boyle yap ve ya su gubreyi kullan dediginiz bisi var midir tesekkurler

keskin58
16-10-2015, 13:51
Arkadaslar su an ki tarlanin durumunu anlatayim eksik oldugum konu var ise yazarsaniz sevinirim yerler 8x5 belirlenip kepce ile 1.20 cm derinliginde acildi iyi yanmis hbuyukbas hayvan gubresi ile karistirilarak tamamen doldurdurdum kuyular yaklasik 2 gun acik vaziyette bekledi ve kuyular acik iken makine ile sivi humik asit attim sonra 10 , 15 cm yukselti olacak sekilde kapattim fidan asagi dusnesindense yukari kalmasi daha iyi cokecegini de hesap ederek boyle yaptim hayvan gubresi ve sivi humik asit disinda bisi kullanmadim

Bu sitede okuyup ogrendigim triple super fosfat 18 46 kok gubresi amonyum nitrat gibi gubreler aklimda idi ancak fidan cok ta kimyasal a bogmak istemedim hele bi tutsun ihtiyacina gore sonradan kullanirim dedim

Bu surecten sonra bilmedigim bir tavsiyeniz var mi

Nogal kok kanser ilacina illa batirip dikmek sart midir

Veya su nu kesinlikle boyle yap ve ya su gubreyi kullan dediginiz bisi var midir tesekkurler

ibrahimece
19-10-2015, 11:01
arkadaşlar merhaba. bende aranıza yeni katıldım. benimde sivas yıldızelinde 13 dönüm tarlamı yatırım amacıyla ceviz bahçesi yapmak istiyorum. rakım yaklaşık 1400 mt. en düşük sıcaklık son 20 yılda -27 derece ile şubat ayında olmuş. tarlanın toprak analizlerini yaptırdım. yaptıgım araştırmalara göre fernor en uygun olan sanırım. 8x4 dikim şeklide dikim için ideal diye anladım. şimdi bundan sonrası için fidan seçimide dahil olmak üzere yapmam gerekenler konusunda bana yol gösterebilecek arkadaşlar varsa minnettar olurum. tarla hazırlığı, dikim şekli, kac adet tozlayıcı, hangi cins ve hangi sıklıkla , damla sulama için gerekli ekipmanlar ve marka önerileri ve gübreleme :) ilginize şimdiden çok teşekkürler

son osmanlı 60
19-10-2015, 23:05
Allah'ın selamı üzerinize olsun arkadaşlar.
Öncelikle burada emeği geçen ve tecrübe edinmek , birşeyler öğrenmek isteyen meraklı arkadaşlara büyük fayda sağlayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.
Ben bu yıl Tokat'ta aşılı ceviz üretimine başladım. kendi bahçemde tohumdan ürettiğim fidanlarımı eylül ayında aşıladım lakin ilk ve acemiliğim olduğu için ve kalem temininde sıkıntı yaşadığım için aşılarımın tutma oranı %10 da kaldı. Aşılama yapar iken birkaç çeşit aşı yöntemi denedim.
1) T aşı
2) yongalı göz aşısı
3) boru aşı
şeklinde aşılar yaptım ve boru aşılarının tamamı tuttu. yongalı göz aşılarının 3 tanesi tuttu ve %70 sini T aşı yapmıştım ondanda sadece 7 tanesi tuttu.
aşı bantlarını 1 ay sonra sökmüştüm tamamını (tutan tutmayan hepsi) ve tutacağını düşündüklerime aşı yerinden 20 cm üzerinden kesip üzerine mum damlattım.
Ama düşündüğüm gibi verim alamadım. Durum bundan ibaret. Önümüzdeki yıl daha iyi verim alabilmek için neler yapabilirim. Aşı yapmayı tam manasıyla öğrenmek istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz.
Teşekkürler...

ks1234
20-10-2015, 11:11
merhaba arkadaşlar,
bahçemizde aşağıdaki cevizden var fakat cinsini bilmiyoruz.
fotograflardaki ceviz hangi cins acaba?

cem941
23-10-2015, 15:21
arkadaşlar merhaba. bende aranıza yeni katıldım.30 Fernor ceviz fidanı dikecem. Rakım yaklaşık 1300 1450 mt arası.bi kaç sorum var.Mart-Nisan gibi dikime başlıyacağım.Soğuk bölge.
1-)Tarla hazırlığına şimdiden başlamalımıyım ?
2-)Tozlayıcı nedir ?
3-)Tüplü mü Açık Köklümü dikmeliyim ?
4-)leonardit veya organik gübre kullanmalımıyım ? nasıl uygulanır ?
İlginize Şimdiden Çok Teşekkür Ederim.

musculus
24-10-2015, 13:40
Dikkat edilirse sorularınıza cevap veren yok.çünkü ceviz üreticisinin morali bozuk...
Büyük harflerle yazıyorum...
Yeni ceviz ekme işine girecek arkadaşların 66. Sayfadaki 1955 numaralı mesajı tekrardan okumalarını tavsiye ediyorum.

tiryaki
24-10-2015, 15:57
Yukarıdaki soruların cevabı ceviz başlıklarında mevcut. cem941 size tavsiye bunları hatim etmenizdir. Bunları okuduktan sonra takıldığınız ayrıntı sorusu varsa illa ki cevap veren olur ama daha önce cevaplanmış temel sorulara haklı olarak cevap yazılmıyor.
Mesela 5 safya kaça kaç dikim yapılmalıdır tartışılmış, gelip "kaça kaç metre ekim yapayım" derseniz kimsenin cevap yazmaması normal.

berk10
24-10-2015, 17:35
Yukarıdaki soruların cevabı ceviz başlıklarında mevcut. cem941 size tavsiye bunları hatim etmenizdir. Bunları okuduktan sonra takıldığınız ayrıntı sorusu varsa illa ki cevap veren olur ama daha önce cevaplanmış temel sorulara haklı olarak cevap yazılmıyor.
Mesela 5 safya kaça kaç dikim yapılmalıdır tartışılmış, gelip "kaça kaç metre ekim yapayım" derseniz kimsenin cevap yazmaması normal.

Tiryaki kardeşim konuyu gayet güzel özetlemiş.
Musculus arkadaşa, cevap verilmeme konusunda katılmıyorum.tiryaki arkadaşın dedıği gibi konuya yeni girenler önce baştan aşağı bir forumu okuması gerekir.

musculus
24-10-2015, 18:25
berk 10 ve tiryaki gibi düşünüp beğenenler ve onları takip etmek isteyenler ekiniz cevizleri de görünüz o zaman :)

ozcantekin
24-10-2015, 20:25
Aslinda birazda olsa cevap verilmeyen havada kalan konular oluyor. Genelde forum tartismalari dereyi gecene kadar, kendini garantiye alanlar elini etegini cekiyor kabuklarina cekiliyorlar. He sorulari soran arkadasta armut piş ağzıma düş demis bu kadar da olmamasi gerekiyor. Bazen belirli konularda cok fazla gorus olabiliyor insan ikilemde kaliyor, burada tecrubeler insanlara yol gosteriyor. Tabi tecrubelilwr de sadece seyirci olunca insanlar patinaj cekmek zoeunda kaliyor

ykaya194
24-10-2015, 20:55
Bir arkadaş 8 yaşında olan takribi 60 ağaçından geçen sene toplamda 700-800 kg ürün elde etti. 17.5 liradan kilosunu sattığı cevizlerden 14 bin lira gelir elde etti. İlaçlama,sulama,tarlaya gidip gelme benzin parası, gübreleme, yeşil kabuğundan ayırma, kurutma gibi işlemlere 3-4 bin lira harcadı. 6 dönüm tarlanın getirisi yıllık 10 bin lira.

6 dönüm tarlaya 60 ağaç yerine 120 ağaç dikseydi ( dekara 10 yerine 20 ağaç), sabit giderlerde önemli artış olmayacağından dolayı 2 katı daha fazla kazanç elde ederdi yani 20 bin tl kazanırdı. ayrıca ileriki yıllarda her yıl artarak dekara daha fazla ürün alınır. Örneğin; İyi bakım yapıldığında Türkiye'deki ortalama bir dekardan 250 kg ürün alınmakta.

10*10 m aralıklar verimi yüksek yabancı çeşitler için bence fazla. ağaç aralıkları 8*6 m veya 7*7 m en uygunu.

musculus
24-10-2015, 22:25
Arkadaşlar, bu yıl 4. yaşındaki 2000 ağaçtan 500 kg ürün topladım. Tozlayıcılarda ceviz yoktu, o yüzden hesaba katmadım.
Ağaç başına 25 meyve eder. formullanone yi dinleyip ceviz ekmeye devam edelim.

musculus
24-10-2015, 22:27
Başka da bişi yazmıcam.Ben ne yazsam olmuyor çünkü :)

doğaşk60
25-10-2015, 11:15
Sayin musculus öncelikle ceviz işiyle **** çiftçilikle ne kadar uğraşıyorsunuz bilmiyorum.Ancak su yazmış olduklarinizi haksızlık ve moral bozuculuk olarak görüyorum refarans alınacak şeyler asla değil,bu benim kendi fikrim. Öncelikle ceviz ekeceklere ekin de görün demek olmamış.sayin formulaone uygun şartlar hakkinda zaten deginmis katılıyorum .Kazanc meselesine gelecek olursak 8 yasinda sik dikim olmamasına rağmen 6 dekar araziden 10 bin tl net gelir elde etmeyi azımsamissiniz.Ya cok zenginsiniz **** çiftçilikle bağınız yok.Bugün çiftçilere sorsak bu kadar az işçilik ve bu kadar net gelir getircek ne yapabilirsiniz diye cevap verebilecek kimse tanımıyorum hele hele sizin bahsettiginiz acik arazide sebze isi icin yoruma gerek bile duymuyorum buralarda size gülerler ancak bilginiz olsun.Ama siz bu kazanci kucumsuyorsunuz.Evet biz demiyoruz ki herkes ceviz diksin böyle bişey zaten imkansız herkes dikebilir ama uygun şartlara sahip olan ve isi bilen kazanabilir.Diger bir konu ise ağaçlar 8yaşında olabilir ancak 5 yaşında ki forma sahip ise bu zaten stabil bi verime ulaşmadıginizi artacagini gosterir.Ancak ağaçla tamamen son forma sahip olduklarinda verim konusunu baz alablirsiniz.Kimseyi yanlis yönlendirme **** hevesini kaçırmak gibi bi durumda olmak istemem bu yüzden de cok yazmamaya gayret ediyorum ama gerçekler ortada saygılar başarılar

alperalper
26-10-2015, 09:10
Sayın musculus, ben ektim ( diktim) ve bu yıl (4. YIL) ilk ürünlerini gördüm, topladım,sattım. Size verime yatmış 100 dekar bir Chandler bahçesinin adresini vereyim, gidip dolaşın isterseniz. Bu yıl 10 ton ürün elde ettiler. Her üretici başarısız olacak diye bir kural yok.

Sermaye, kalifiye iş gücü, Uygun iklim, uygun toprak, yeterli su, kaliteli fidan, doğru bakım yöntemleri, doğru bitki besleme ve hasat yöntemleri.. SONUÇ= BAŞARI..

verime yatmış bahçede dekara 100 kg az değil mi?

8*4 dikimde ağaç başına 3 kg 8*8 dikimde 6 kg ürün yapar.

musculus
26-10-2015, 17:27
Bakın canım kardeşlerim burda kimse kimseyi kırmasın. Benim amacım birilerini kırmak değil kesinlikle. Tarla işi hakikaten çok zor. Amacım tarladan en iyi kazancı elde edebilmek. Mesela formulaone in 100 dekar chandler ceviz bahçesine en basitiyle mısır silajı ekseydik (tarlasının sulanıyor olması gerek,su yoksa zaten cevizde randıman vermez) dönüme 6 ton üründen 600 ton ürün elde edilir masraflar çıktıktan sonra 45 bin tl bu tarla net gelir getirirdi. Eğer biberiye (turşuluk biber)ekseydi en az 250 tonX4 lira 1 milyon (eski parayla 1 trilyon) gelir elde ederdi. Amacımız emeğimizin karşılığını kat kat alabilmek. Yorgunluğumuzu giderecek miktarlarlar kazanmalıyız en azından. Nerden bilicez neyin ne kadar para yapacağını diyebilirsiniz. Bunda elbette haklısınız.Bu kadar ceviz ekilişinden sonra ilerki yıllarda kabuklu cevizin 5 tl ye düşmeyeceğinin garantisinide kimse veremez. İnanın ceviz ekin diyenlerin şunlarıda yapıp yapmadığına dikkat edin. Fidan,aşı kalemi,zirai gübre **** ilaç, zirai alet ekipman satıyor mu satmıyor mu? Hepinize saygılar sunarım.

acemi_cevizci
26-10-2015, 18:27
Ağaç dikmenin en büyük getirisi dünyada her canlının ihtiyacı olan oksijeni bedava canlılara dağıtmaktır bir ceviz ortalama 100-120 sene yaşarsa biz öldükten sonraki gelecek neslimize en güzel mirası bırakmaktır ağaç yetiştiriciliğine bu gözle bakabilirseniz eğer hem mutlu olursunuz hem huzurlu saygılar...

musculus
26-10-2015, 18:43
Üstad bu yazdıklarınıza yüzde yüz katılıyorum...

İsmail Kuzucu
26-10-2015, 18:55
Ağaç başına 25 meyve eder. formullanone yi dinleyip ceviz ekmeye devam edelim.

Yan tarafımızdaki ceviz bahçesinde 8 yaşında ağaçlar var. Ağaç başına yeşil kabuklu ceviz miktarı bu sene 1500-2070 arası.

8 ağaçtan 330 kg toplandı, ağaç başına 41 kg yeşil kabuklu ceviz ediyor.

Satışta bu sene 12-15 lira arasıydı. Taze sütlü olarak satım yapıldı.

Ağaca gerekli özeni gösterirseniz kimseyi yolda bırakmaz. Ben ektim toplamaya gelirim derseniz çok ağlanırsınız..

ykaya194
26-10-2015, 20:10
Mesela formulaone in 100 dekar chandler ceviz bahçesine en basitiyle mısır silajı ekseydik (tarlasının sulanıyor olması gerek,su yoksa zaten cevizde randıman vermez) dönüme 6 ton üründen 600 ton ürün elde edilir masraflar çıktıktan sonra 45 bin tl bu tarla net gelir getirirdi. Eğer biberiye (turşuluk biber)ekseydi en az 250 tonX4 lira 1 milyon (eski parayla 1 trilyon) gelir saygılar sunarım.

Bu sözler kulağa çok hoş geliyor. Duyduğumu değilde gördüğümü paylaşmak isterim. Bahçemin bulunduğu köyde 15-20 senedir her yıl turşuluk acı biber(biberiye ) ekilir ve 4 turşu firmasıda uzun süredir köyde faaliyette. Buyıl biber iyi para ediyor ancak 2 yıl önce kilosu 2 tl nin altında idi, firmalarda nazlanarak alıyordu ve köylünün bir bölümü önceki yıllarda olduğu gibi o yılda ürünün son hasadı almadan tarlasında bıraktı ancak bir iki dönüm ekenler hasadını kendisi,eş ve dosta yaptırdığı için zarar etmedi. 100 dönüm araziye ekmiş olsaydınız bugün sermayenizin büyük bir bölümünü kaybetmiştiniz.

Slajlık mısıra gelince; Mısırın boyları her nekadar 3-4 mt olsa bile masraflar çıkınca hiçte öyle iyi gelir getirici bir ürün olduğunu söyleyemem zira köylü ancak kendi hayvanı için yetiştirip süt gelirininden biraz kazanıyor.

Büyük ceviz bahçesi kurmanın riski yokmu derseniz ki, Türkiye'de zirai ürünlerin fiyatlandırılması her yıl değişken olduğu malum, dolayısıyla diğer tarım ürünleri ve hayvancılıkta olduğu gibi bununda riski elbette var. Avantajlı olan husus ise bahçenizi tesis ettikten sonra uzun vadede alacağınız ürün miktarını ve fiyatını üç aşağı beş yukarı önceden hesap ettiğiniz için tüm planlarınızı ve harcamanızı ona göre yaparsınız.
Tarla Sebzeciliğinde ise o yılki hava koşullarına bağımlısınız, ürün fiyatı önceden bilmek falcılık olur ve ayrıca her yıl aynı tarlaya aynı ürünü ekemeyeceğiniz için birden fazla sulanabilir araziniz olması da gerekir.

doğaşk60
27-10-2015, 17:50
Sayın musculus eğer bu bahsettiginiz hesaplar gercek ve yazdiginiz kadar kolay yapılabilir işler olsa idi inanın bugün kimse cevizden badem den bahsediyor olmaz idi ben koy çocuğuyum çiftçi çocuğuyum ve bende hic yapmadigim bişey yapıyor ve iddia ediyorum tum uygun araziler cevizle doldurulsa bile ceviz 5 tl leri görmeyecektir allahin izni ile.Ha ucuz olsada herkes yese mi evet ama ceviz badem ve benzeri ürünler dekar basina verimleri yas sebze meyve ye oranla dusuk ve zaman aldigi İçin belli değerin altina düşemez cunku cok yüksek ve tüketim in üzerinde üretimi bu ülke görebilir halde degil. Zaten sartlarda buna müsait değil.

BURGAZ73
28-10-2015, 18:29
bandırmada ısmıne dogru ronde ve fernette bulabılecegım guvenılır fıdancı varmıdır. ısmı ve teefonunu rıca edecegım

ozkaner64
28-10-2015, 22:19
Merhaba Arkadaşlar
babadan kalma 6 dekar tarla var onunda yarısı benim yarısı ablamın daha önce çiftçilikle hiç uğraşmadım Ancak ablamlar tarlaya ev yapmak istiyorlar ,ev yapabilmek içinde tel örgü çekilip ağaç dikilmesi gerekiyormuş.geçen hafta içinde tel örgüsü çekildi ağaçta dikilmesi gerektiği için bende buraya ceviz dikmeye karar verdim bayada heveslendim diyebilirim hem köyle bağı koparmamak hemde ileride 3-5 getirisi olsun diye.

Tarım il müdürlüğüne fidan sormak için gittiğimde toprak tahlili yaptırmam gerektiğini ve mühendisin araziyi görmesi gerektiğini söylediler ayrıca 5 dekar ve üzerine destek verildiğini söylediler. Mühendile beraber araziye gittik toprak örnekleri alındı sonuçları bekliyorum

chandler fidanı dikmeyi düşünüyorum rakım 1100 lerde ancak arazi yapısı güneye bakacak şekilde alt kısmı ile üst kısmı arasında 4-5 m yükseklik olan bir eğime sahip topragınında meyve ağacı yetiştirmeye uygun olduğunu söylüyor köydekiler

ben mühendisle görüşmeden önce nette izlediklerimden dolayı 7x4 dikmeyi düşünüyordum ancak mühendis bana 7x7 dikmem gerektiğini ısrarla vurguladı sizce ne yapmalıyım sonuçta bana ait olan 3 dekar 60 ağaç işimi görürmü ?

2. olarak ta fidan temini konusunda güvenebileceğim yerler hakkında bilgi verirseniz ço sevinirim

yer olarak ta uşak banaz ayrancı mevkisi

yardımlarınız içim şimdiden teşekkür ederim.

sinbas
29-10-2015, 22:23
Merhaba Arkadaşlar
babadan kalma 6 dekar tarla var onunda yarısı benim yarısı ablamın daha önce çiftçilikle hiç uğraşmadım Ancak ablamlar tarlaya ev yapmak istiyorlar ,ev yapabilmek içinde tel örgü çekilip ağaç dikilmesi gerekiyormuş.geçen hafta içinde tel örgüsü çekildi ağaçta dikilmesi gerektiği için bende buraya ceviz dikmeye karar verdim bayada heveslendim diyebilirim hem köyle bağı koparmamak hemde ileride 3-5 getirisi olsun diye.

Tarım il müdürlüğüne fidan sormak için gittiğimde toprak tahlili yaptırmam gerektiğini ve mühendisin araziyi görmesi gerektiğini söylediler ayrıca 5 dekar ve üzerine destek verildiğini söylediler. Mühendile beraber araziye gittik toprak örnekleri alındı sonuçları bekliyorum

chandler fidanı dikmeyi düşünüyorum rakım 1100 lerde ancak arazi yapısı güneye bakacak şekilde alt kısmı ile üst kısmı arasında 4-5 m yükseklik olan bir eğime sahip topragınında meyve ağacı yetiştirmeye uygun olduğunu söylüyor köydekiler

ben mühendisle görüşmeden önce nette izlediklerimden dolayı 7x4 dikmeyi düşünüyordum ancak mühendis bana 7x7 dikmem gerektiğini ısrarla vurguladı sizce ne yapmalıyım sonuçta bana ait olan 3 dekar 60 ağaç işimi görürmü ?

2. olarak ta fidan temini konusunda güvenebileceğim yerler hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim

yer olarak ta uşak banaz ayrancı mevkisi

yardımlarınız içim şimdiden teşekkür ederim.

Selam Sayın @ozkaner64; bence siz mühendisin dediğini tutun ve kendi bildiğinizi unutun.

Bu arada toprağı çok derin bir şekilde patlatma yapmanız gerektiğini de söylediler mi bilmiyorum, ceviz derin toprakları sever.
583146
toprak kaymasını önlemek için taraçalar yapmanız da gerekebilir.

583147

Gelelim ikinci sorunuza; sertifikalı fidan yetiştiren her yerden alabilirsiniz veya bu konuda tarım il müdürlüklerinden yardım talep edebilirsiniz.

Bu konunun uzmanı değilim ama okuduğumuz bilgiler bunları işaret ediyor.

ozkaner64
29-10-2015, 22:46
Teşekkürler sayın sinbas

Aynen dediğiniz gibi patlatma yapmam gerektiği söylendi ki zaten yapılacak ancak netteki bilgilerin aksine patlatmadan sonra fidan çukurlarını kesinlikle kepce ile açtırmamam gerektiği 60x60 cm ebatlarında açmam gerektiğini söylediler.Bunuda şöyle izah etti kepce ile derin açarsam kısa dönemde toprakta çökme olacağını ve fidanların zarar göreceğini belirttiler.

Kafam çok karıştı sanırım ne benim dediğim nede mühendisin dediği 6x6 dikecem fidanları:D

sinbas
29-10-2015, 22:58
Teşekkürler sayın sinbas

Aynen dediğiniz gibi patlatma yapmam gerektiği söylendi ki zaten yapılacak ancak netteki bilgilerin aksine patlatmadan sonra fidan çukurlarını kesinlikle kepce ile açtırmamam gerektiği 60x60 cm ebatlarında açmam gerektiğini söylediler.Bunuda şöyle izah etti kepce ile derin açarsam kısa dönemde toprakta çökme olacağını ve fidanların zarar göreceğini belirttiler.

Kafam çok karıştı sanırım ne benim dediğim nede mühendisin dediği 6x6 dikecem fidanları:D

Kepçe (kato) ile istediğiniz (30-40-60-80 cm) derinlikte açtırabilirsiniz daha zahmetsiz ve daha hızlı olur. :) kolay gelsin. Çukura dolduracağınız toprağı yanmış hayvan gübresi ve leonardit karıştırmayı ve de yetiştirdiğıniz cevizlerden göndermeyi unutmayınız. :)

Kolay gelsin.

sarman63
30-10-2015, 08:06
Yanlışlikla boş mesaj atmıştım. Pardon

son osmanlı 60
30-10-2015, 14:44
Dikkat edilirse sorularınıza cevap veren yok.çünkü ceviz üreticisinin morali bozuk...
Büyük harflerle yazıyorum...
Yeni ceviz ekme işine girecek arkadaşların 66. Sayfadaki 1955 numaralı mesajı tekrardan okumalarını tavsiye ediyorum.

Fazla söz söyleyip kendimi yormak istemem kardeşim. Ancak sorun kesinkez sizdedir. Neden der isen fidan diktikten sonra yaptıklarını anlatıyorsun. Ama fidan dikmeden önce bahçene neler yaptın acaba?. Mesela toprak tahlili, Rüzgar yönü ve ona göre dikim, fidanları diktiğin 5 m'2 lik alanı doğal gübreleme ve üzerini üst toprakla kapattıktan sonra üzerine fidanı dikme ve en önemlisi bana göre sırt dikim uygulama... Bunlardan kaçını yaptın kardeşim?.
Bak sana kendimden örnek. Benim köyden komşum Avusturyadan hademelikten emekli oldu ve emekli parasına köyümüzden arsa aldı ceviz dikti. Dikim yapmadan önce danışma hizmetinden yararlandı(G.O.P. Ünv.) ve daha sonra bahçesini düzenleyip dikime başladı. %20 daha fazla verim alınabildiği bir gerçek olan sırt dikim ve uç dal verimini uygulamadığı halde bu yıl 4 yaşında olan cevizlerinden ağaç başına ortalama 8 kg verim aldığını söyledi ve bu yıl bu parayla etrafını kapatıyor. 36 dönüme yaklaşık 1000 adet ağaç dile kolay.. seneye bu neredeyse ikiye katlayacaktır.
Ha bide bahçenizi boşa işgal ediyor demeyin ek ortasına fasulyeyi; hem zararlı ota fırsat vermez hemde heryıl ek ürün elde edersiniz. Sığırınızmı var e kardeşim ek ortasına yoncayı hem hayvancılık yap hem cevizine bak...
Yaaani kısaltmak istersek kardeşim bu işi iyice araştıran yapabilir. lakin gördüğüm kadarıyla sizde bu cevher henüz oluşamamış ama yinede sizin için yol yakın bence. Fidanlarınızın çeşitlerini değiştirin araştırıp hangi tür daha uygunsa onu aşılayın ve fidanlarınızın diplerini biraz yükseltin fazla su değdirtmeyin fidanlarınıza ve en önemlisi budamalarınızı ilk 4 yılda gelişime 5-6 . yıldan sonra da verim için uç dallara bırakırsanız ummadığınız kadar verim alabilirsiniz.
Önemli olan inanmak ve çaba göstermek. burada hevesli olan arkadaşlarında hevesini kırmayalım.
Selametle...

musculus
30-10-2015, 16:39
Formulaone Edirnede 4 yaşındaki ağaçlarından 25 adet aldım diyor, siz 4 yaşındaki ağaçlardan komşum 8 kg. aldı diyorsunuz. İnanıyorum ki benim gibi birçok kişi de bu rakamları şaşkınla takip etmektedir.

formullaone
30-10-2015, 19:06
Sayın son osmanlı 60, bu işte bir yanlışlık vardır, 4 yaşında 8 kg olmaz. Ya ağaçların yaşı büyüktür, ya da kg olarak hata vardır. 8-10 kg ancak 6. yaş gibi vermeye başlar.

formullaone
30-10-2015, 19:15
Ağaçlar aşı ile çeşit değiştirilip iyi bir budama ve bakım yapıldıysa, o zaman olabilir. Kök yapısı güçlü olduğu için fidana göre çok daha hızlı büyüyüp meyveye yatar.

formullaone
30-10-2015, 19:21
Formulaone Edirnede 4 yaşındaki ağaçlarından 25 adet aldım diyor, siz 4 yaşındaki ağaçlardan komşum 8 kg. aldı diyorsunuz. İnanıyorum ki benim gibi birçok kişi de bu rakamları şaşkınla takip etmektedir.

Evet doğru, ben 4 yaşında ortalama olarak 250 gr aldım. Bir başkası 500 gr almıştır, ya da bir diğer üretici 800 gr almıştır. Bu değişkenlik gösterebilir. Ben bazı ağaçlardan 1 kg civarı da ürün topladım ama yanıltıcı olmamak için ortalama miktarı vermek en doğrusu olur ki ben de öyle yaptım. Yine de, sizin de dediğiniz gibi 8 kg olması imkansız. Bir hata vardır.

sinbas
30-10-2015, 19:45

Her meyve her bölgede yetişir ve çok verimli olur diye bir kural yoktur.
bazı türler vardır ki kıyı şeridinde kesinlikle olmaz, bazı türler de vardır ki kıyı şeridinin dışın da hiç olmaz, bu konuya bu mantıkla yaklaşırsak olumlu yönde ilerlemiş oluruz.

Bulunduğumuz bölgeye, iklime, toprağa (toprağın cinsi,derinliği ve direnajı), arazinin cephesi, rüzgarın yönü, denize olan yüksekliği, seçilecek türün kök derinliği vs. ne. uygun meyve ve türlerini seçmemiz çok önemlidir ve uyum sürecini de göz ardı etmemiz gerekir.

Seçilen ceviz türünün kaç yılda ticari seviyeye geleceğini sertifikali fidan satanlardan alacağınız bilgilerle yetinmemeniz ve çok derin araştırmalar sonucunda işi başlamınız gerekmektedir.

Fidanlar çöğür veya aşılı bile olsa;
"bazı meyve türlerinin gençlik kısırlık dönemlerinin uzunluğu (Sparks 1979)"
Pikan; çöğür 15 yıla kadar aşılı 3-6 yıl
Avrupa kestaneleri çöğür 4-5 yıl aşılı 2-3 yıl
Badem aşılı 4 yıl
Fıstık (pistacia) çöğür 7-10 yıl aşılı 4-5 yıl"

Kaynak: AOF Genel Meyvecilik 1 Ünite 6 Sayfa 109

Kısırlık dönemi olabiliyormuş
.
O halde benim meyvelerim şu kadar yıl oldu her şeyi usulüne uygun yaptığım halde verim alamıyorum ben bunları sökeceğim bozacağım diyerek moralinizi bozmamanız gerekir diye düşünüyorum.

saygılarımla.

sinbas
30-10-2015, 19:55
İyi günler
Antalya Elmalı Yılmazlı Köyünde 45 dönümlük ceviz bahçesi yapmayı düşünüyorum fakat bu seneyi kaçırdım ve aceleci davranmak istemiyorum. Toprak analizini yaptırdım. İki farklı toprak yapısı var yarı yarıya boz ve kırmızı toprak olmak üzere.20 senedir hiçbir şey ekilmemiş.Değerler oldukça zayıf ve bir bölümü çok kireçli.Dikim aralığına karar vermedik zaman olduğu için biraz daha araştırmak istiyorum.Damlama sistemi olacak hatta suyun içilebilecek kalitede olduğu söyleniyor. Çeşit olarak Chandler veya Fernor düşünüyorum. Rakım 1100-1200 civari. Uzman arkadaşlar toprak analizi konusunda yorum yaparlarsa sevinirim.

Sizin bu resimlerinizle kimse yorum yapamaz zira ne kadar büyütürsen büyüt yazılar okunmuyor. tek tek parçalar halinde okunacak şekilde eklerseniz yardımcı olan arkadaşlar çıkacaktır.
Saygılarımla.

kocasedir
30-10-2015, 23:10
sayın sinbas uyarınız için teşekkür ederim.mesajımı düzenleyerek tekrar iletiyorum.

İyi günler
Antalya Elmalı Yılmazlı Köyünde 45 dönümlük ceviz bahçesi yapmayı düşünüyorum fakat bu seneyi kaçırdım ve aceleci davranmak istemiyorum. Toprak analizini yaptırdım. İki farklı toprak yapısı var yarı yarıya boz ve kırmızı toprak olmak üzere.20 senedir hiçbir şey ekilmemiş.Değerler oldukça zayıf ve bir bölümü çok kireçli.Dikim aralığına karar vermedik zaman olduğu için biraz daha araştırmak istiyorum.Damlama sistemi olacak hatta suyun içilebilecek kalitede olduğu söyleniyor ama daha sonra su analizini de yaptıracağım. Çeşit olarak Chandler veya Fernor düşünüyorum. Rakım 1100-1200 civari. Deneyimleri olan arkadaşlar toprak analizi konusunda yorum yaparlarsa sevinirim.30-60-90-120 cm den kırmızı ve boz toprak olmak üzere toplam 8 adet tahlil yaptırdım.İlk önce kırmızı toprağın degerlerini veriyorum.

kocasedir
30-10-2015, 23:14
şimdi de boz toprağın 30-60-90-120 değerlerini veriyorum.Bu arada yüksek kireç oranını dengeleyebilmek için ne yapabilirim?
teşekkürler...

sinbas
31-10-2015, 05:24
şimdi de boz toprağın 30-60-90-120 değerlerini veriyorum.
teşekkürler...
Daha önce de belirttiğim gibi ceviz konusunda uzman değilim ancak bu boz toprak bölümünde toprak analizi sonuçlarına bakarsak ben ceviz işine hiç girmezdim, iklim ve elimizde ki bu kireçli toprakta en verimli ne yetişir onu araştırırım.

Boz toprağınız da kireç oranı yüksek olduğu gibi bitkinin isteği olan makro ve mikro elementler de çok yetersiz, atalar ne demişler "taşıma suyla değirmen dönmez" siz burada ceviz yetiştirmeye kalkarsanız gübreleme ile baş edemezsiniz. bu da size hayli maliyet çıkarır.

Yine ceviz tarımında taban suyu çok önem kazanmaktadır bunun ölçümü nasıl yapılır yeterlimi değil mi araştırılması gerekir.

Taban suyu yeterli değil ise yüksek ve geniş sırtlar hazırlayıp su tutması ve su bırakabilmeniz için aralara birbirleri ile bağlantılı hendekler yapmanız gerekebilir.

Bunu yaparken de toprağı 3 mt ye kadar burgularla patlatmanız gerekebilir.

Alternatif olarak toprak değerleri ceviz yetiştirmeye elverişli olan bölgelerden bol miktarda yanmış büyük baş hayvan gübresi ile karıştırılmış toprak taşıyıp tarlaya yeni bir dolgu yapıp sırtları da bu gübreli toprakla oluşturabilirsiniz.

bunlar da sizin yatırım maliyeti artıracaktır ve taban suyunun sürekliliği için en az haftada bir hendekleri doldurmak için suyu bulabilecek misiniz, suyun maliyeti ne olacak.

İkliminiz nasıl bilmiyorum ancak bu kireçli toprakta en iyi incir yetiştirilir veya hayvancılıkla (yonca, kaba yem yetiştirerek) değerlendirebilirsiniz zaten bildiğim kadarıyla bölgenizde hayvancılık sektörü hayli gelişmiş durumda

Bu verilerden yola çıkarak tarlayı ikiye bölüp ayrı ayrı değerlendirmeniz gerekebilir.

Saygılarımla.

kocasedir
31-10-2015, 13:11
Boz toprağınız da kireç oranı yüksek olduğu gibi bitkinin isteği olan makro ve mikro elementler de çok yetersiz, atalar ne demişler "taşıma suyla değirmen dönmez" siz burada ceviz yetiştirmeye kalkarsanız gübreleme ile baş edemezsiniz. bu da size hayli maliyet çıkarır.

Yine ceviz tarımında taban suyu çok önem kazanmaktadır bunun ölçümü nasıl yapılır yeterlimi değil mi araştırılması gerekir.

Taban suyu yeterli değil ise yüksek ve geniş sırtlar hazırlayıp su tutması ve su bırakabilmeniz için aralara birbirleri ile bağlantılı hendekler yapmanız gerekebilir.

Sayın sinbas yorumlarınız için teşekkürler.Arazide 3m derine kadar indik taban suyu yoktu.Zaten ceviz içinde taban suyu bulunmaması lazım.Sulama konsunda hiçbir sıkıntı yok arazinin içinde 2 adet hidrant bulunmakta.Hafif eğimli bir arazi ve güneşi neredeyse mükemmel olarak gören biryer.Kireç olayı çözülebilecek bir problem ise ilk etapta ceviz yapmayı düşünüyoruz.Saygılar..

son osmanlı 60
31-10-2015, 23:06
Sayın son osmanlı 60, bu işte bir yanlışlık vardır, 4 yaşında 8 kg olmaz. Ya ağaçların yaşı büyüktür, ya da kg olarak hata vardır. 8-10 kg ancak 6. yaş gibi vermeye başlar.

Sayın formullaone bildiğim kadarıyla 36 dönümde aşağı yukarı 1000 fidan var diyordu. Bugün soruşturdum 10 ton ceviz çıkartmış bahçeden. bilmiyorum belki dediğiniz gibi fidanların yaşlarında bir yanlış anlaşılma olabilir ancak sizinde dediğiniz gibi fidanlarını tutturamayıp çeşit değiştirdiğini hatırlıyorum. Yani 2-3- yaşındayken sanırım aşı yapmıştı...

yucelcayir
04-11-2015, 15:45
Izmir odemis civarında ceviz bahçesi olan var mı.

Oz23
04-11-2015, 21:26
Sayin ceviz sevenler kafam biraz karisti sizlerden yardim istiyorum elazig harput mevki de 1360 rakima da bahcem var karasal iklimi var yabanci cesitlerinden chandler eksem olurmu fernor da var ama chandler buralarda eken bayagi kisi var cok kararsiz kaldim yardimlarinizi bekliyorum selamlar

alperalper
05-11-2015, 08:31
Sayin ceviz sevenler kafam biraz karisti sizlerden yardim istiyorum elazig harput mevki de 1360 rakima da bahcem var karasal iklimi var yabanci cesitlerinden chandler eksem olurmu fernor da var ama chandler buralarda eken bayagi kisi var cok kararsiz kaldim yardimlarinizi bekliyorum selamlar

oralarda chandler eken varsa ilgili kişilerle görüşmek çok daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. memnunlar mı onlara sorun derim.

Cevizciankara
05-11-2015, 08:34

Sayın OZ;
Size en güzel cevabı verecek kişiler sizin bölgenizde bahçe kurmuş kişilerdir.Onlara üşenmeden sorun;hangi çeşit hangi tarihte uyanıyor, ilkbahar donlarından etkilendi mi, sonbahar geç donları vuruyor mu,gelişmeleri hangisi daha iyi.
Konuşup görüşmek en güzel tecrübedir
Saygılar

seayden
05-11-2015, 09:46

Elazığ merkeze bağlı 950 rakımlı köyümüzdeki tecrübelerim, umarım faydası olur:

Ceviz Don Riski
Aynı sorunun bir benzerini bu yıl da ben yaşadım,
Chandler, Kaman-1, Maraş 18 ve Fernette aşılı ceviz bahçem var.
Aşılar üç yaşında.
Chandlerdan ürün aldım ancak Ekim ayı 14'ünde bile yeşil kabuklar ayrılmamıştı. Kasım'ın ikinci haftası da bölgemizde donlar başlayacak.
Bu ağaç nasıl yaprak döküp kışa hazırlanacak bilmiyorum.
Kaman-1 Eylül ayı sonunda olgunlaştı ancak 2014 yılı 31 Marttaki don felaketinde zarar görmüştü.
Yerlilerde ise kaman-1 de bir kaç meyva vardı üzerinde. Maraş 18 ve fernette de hiç meyve yoktu.
Chandler geç çiçek açıyor erken ürün veriyor ancak meyve olgunlaşması da buna göre geç. Sanırım Akdeniz iklimine uygun bir tür, iç ve doğu anadolu bölgesinde sonbahar donlarına yakalanma riski var.
Bazı uzmanlar tarafından önerilen Fernor ve Fernette de geç hasat oluyor.

Tür, Vejatasyon Süresi, Hasat Tarihi
Chandler, 166 Gün, 10 Ekim
Fernor, 157 Gün, 13 Ekim
Fernette, 154 Gün, 12 Ekim
* Veriler Kaliforniya üniversitesi 2012 Walnut Breeding programından alınmıştır.

Yerli türler için bu bilgiyi bulamadım.

İç Anadolu ve Doğu Anadolu için geç çiçek açan ve vejatasyon süresi 150 gün ve altı olan bir tür daha uygun olacak gibi.
Aslında bu özelliklere uygun türler geliştiriliyor ancak, yaklaşık 10-15 yıl denenmeden satışa sunulamıyor.

musculus
06-11-2015, 10:23
Hemşerim neden hemen herşeyi kötüye yoruyorsun?dere1974 hemşerimizin sayfasında ürünü hasılatına bak. Kazancına babak.Biraz moralin yerine gelsin.

Rakamlar çok güzel.7x7 ye dikildiyse 50 ceviz 3 dekar(dönüm) yere ekilmiş demektir. 3 dekar dan 16000 tl çok güzel bir rakam.Ceviz ekmeli artık bu rakamları gördükten sonra herkes.Hepinize hayırlı cumalar...

doğaşk60
06-11-2015, 13:41
Yilarca en çok merak ettigim ve kafama takılan konulardan biri olan chandler in tadi idi yaradana hamd olsun su an rahatim çünkü bir cok kişiye örnek olarak kendi cevizlerimi sundum yanında da yerli olmak üzere amerika-an gelen diğer chandler lari farki ve lezzeti benim uretimim de bulmalari butun yorgunluğumu sırtımdan üstümden attirdi şimdiden bi dolu siparis var ama karşılık verebiliriz İnşaallah hemde daha yüksek fiyata bile razi olurcasina talep var bu mükemmel bi duygu bosa emek vermediğini görmek.

blnturkek
06-11-2015, 13:46
Yilarca en çok merak ettigim ve kafama takılan konulardan biri olan chandler in tadi idi yaradana hamd olsun su an rahatim çünkü bir cok kişiye örnek olarak kendi cevizlerimi sundum yanında da yerli olmak üzere amerika-an gelen diğer chandler lari farki ve lezzeti benim uretimim de bulmalari butun yorgunluğumu sırtımdan üstümden attirdi şimdiden bi dolu siparis var ama karşılık verebiliriz İnşaallah hemde daha yüksek fiyata bile razi olurcasina talep var bu mükemmel bi duygu bosa emek vermediğini görmek.

adınıza sevindim. bereketli mahsüller

doğaşk60
06-11-2015, 14:22
Tesekkür ederim sayin blnturkek darisi herkese, ve emek verene lafla kuruntu ile sonuc hayal olur cok konuşan oldu bilip bilmeden iyi **** art niyetlilerde icinde ama yaradan oku diyor ogren ve uygula sonrasida onun takdiri zaten.Hayirli cumalar.

formullaone
06-11-2015, 15:58

Sayın doğaşk60, ülkemizde yetişen Chandler ve Fernor'un aromasının, ithallere göre açık ara önce olduğunu bir çok kişiye test ettirerek ve kendim de test ederek anladım. Hatta şebin, yalova ,bilecik gibi çeşitlerle bile arasında aroma farkı olmadığını söyleyen bir çok kişi oldu. Lezzet konusunda sıkıntı yok.