agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-05-2007, 03:14   #211
Ağaçsever

akoman's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Sanirim ikinci dediginizi uygulucaz cunku ilaclamadan sonra cikan yapraklar dediginiz gibi duzelmis durumda ve gayet saglikli

bilgilendirdiginiz icin arkadasim adina tesekkur ederim

akoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 09:37   #212
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Selahattin Bey
Zaten çiçeklerden bazıları kuruyup düşmeye başladı. Saksıya aldım salatalık ve domatesleri. Yani erkek çiçeklerden salatalık çıkmayacak öyle mi? Ben de çok sevinmiştim bir sürü çiçek çıktı diye Bilmeyince böyle oluyor işte Saksıya aldıktan sonra ilk 1-2 hafta susuz bırakmamak lazım demiştiniz, miktar olarak nasıl sulamalıyım acaba? Günde 1 kez alt deliklerinden su çıkacak kadar sulasam çok mu gelir suyu? 1 hafta sonra fidenin tutup tutmadığını nasıl anlayabilirim? Tutmazsa elimdeki diğer fideleri dikmeyi düşünüyorum da... Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

sdcrmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 09:42   #213
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Selahattin Bey Selamlar;

Fuarda dağıtılmak üzere gönderdiğiniz kiraz domates fideleri sırık mı acaba ?

11'litreli saksılara, alsil, yanmış gübre ve torf karıştırarak ektim. Uygun mudur?

Saygılar.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 10:12   #214
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
merhaba,

Salatalıklar ve domateslerde herşey güzel gidiyordu, hatta ilk hasatlarımızı da yapıp, çocuklara yedirmiştik;

Şu anda salatalıklar çok büyüyen meyveler hariç diğer hepsini kuruttu;

Büyükleri de ellediğinizde yumuşamaya başladıklarını hissediyorsunuz.Büyüklerin birinde de değişik bir hastalık çıktı, onun fotoğrafını da ekliyorum aşağıya.Bu sadece tek bir meyvede var yalnız.

Domateslerim de çok iyi gidiyorlardı ama bu sabah meyvelerde koyu kahverengi lekeler, iç çürümesi gibi bir şey farkettim, onun da resmi aşağıda;

Bir de geçen sene çok sulayıp mahvettiğim için domateslerimi, bu sene sulama konusunda pek cimriyim ama abartıyor muyum bilmem, alt yaprakların kenarları hep kıvrılıyor.

Salatalıkların telef olması , özellikle de domateslerdeki lekelerin nedeni hakkında fikir verebilirseniz sevinirim.

Selamlar,

Bilge Kerem beğendi.
MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 11:10   #215
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Selahattin Bey sizi daha iyi bilgilendirecektir ama ben de sebze yetiştirmeye meraklı bir amatör olarak yazınıza denk gelince cevap vermeden duramadım.
Salatalıkta açan her çiçek meyve vermez. Veya sizin de fotoğrafını çektiğiniz gibi henüz küçükken düşebilirler. Ama bu bitkinin bir daha salatalık vermeyeceği anlamına gelmez. Daha çok sayıda salatalık vereceğinden eminim. Domateste de alt tarafta kalanlarda bazen kararmalar lekeler çürümeler olabiliyor. Onları koparıp atın bitki boşuna onlar için enerji harcamasın. Her sebzede bir kaç fire olması bence normal. Bu arada domatesiniz biraz su istiyor gibi geldi bana Çocuklarınıza ve size bol bol sağlıklı meyveli, sebzeli günler dilerim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 11:41   #216
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Çok teşekkürler,

Anlıyorum, yalnız mevcut tüm salatalıklar birden bire büzüşüp, kurumaya başladı, o yüzden telaşlandım En tazeler, yeni gelenler iyi gibi ama eskiler bu durumda.
İki domateste daha var, o zaman onları da kopartıp incelemeye devam edeyim.

Teşekkürler,

Eski 28-05-2007, 11:46   #217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar,
Sırık(çeri) domates ve Sırık salatalıklarım 25- 30 cm boyuna geldiler.Domateslerim sürekli yandal çıkarıyor.Boğazlama, sırığa alma ve budama(koltuk alma) işlemlerini nasıl ve hangi aşamalarda yapmam gerekiyor.Özellikle koltuk alma işini pek anlamadım.Yandan çıkan dalları ve yaprakların tamamını koparmammı gerekiyor.
Teşekkürler

omeriyidogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 12:48   #218
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba,

Koltuk almayı anlamanız için hızlıca bir çizim yaptım;

Yan dalın gövdeden çıktığı yerin hemen üstünden çıkan dalı koparmanız gerekiyor.Fazla büyümeden koparın ki gövdede büyük bir yara açılmış olmasın.Bir de benim gözlemim şu ki geç kopartırsanız o yaraya karıncalar geliyor bu sefer.Bunu bir yerde okumadım ama benim gözlemim bu şekilde.

Bence boğazlama ve sırığa alma zamanı da gelmiş.

Selamlar,

dryad beğendi.
Eski 28-05-2007, 13:42   #219
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Çok teşekkür ederim.
Açıklamanız mükemmel olmuş.Ben geçen gün yanlışlıkla koltuk alıcam diye yan dalları tamamen kopardım.(
Bu arada derginin haziran ayı sayısını okudum.Orada da bir çok bilgi var.Okurken atlamadıysam boğazlama konusuna değinilmemiş.Bu konuda da bilgi verirseniz sevinirim.
Teşekkürler

omeriyidogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 21:24   #220
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
...
Salatalıkların telef olması , özellikle de domateslerdeki lekelerin nedeni hakkında fikir verebilirseniz sevinirim.

Selamlar,
Salatalıklarınızda birden fazla mantari hastalık belirtisi algılıyorum ancak tanıdığım bir hastalık değik. Zamklaşma ve meyvelerin solgunluğu ayrı hastalıklrı işaret ediyor ancak meyveler, yaprak ve sürgünleden alacağınız kısımlarla tarım İl ve İlçe müdürlüklerinde bir Bitki Koruma Uzmanına göstermenizi öneririm. Danışmayacak kadar az sayıda ise o zaman bitkiyi yerinden söküp yakarak veya derince toprağa gömerek imha edin. yeniden tohum ekin ancak aynı yetşiştirme toprağını kullanmayın.

Domateslerinize gelince ona da domates mildiyösü dediğimiz mantari hastalık etmeni bulaşmış. Yapraktan bakırlı ilaçlarla 15 günde bir özellikle yaprakların altına ve üstüne koruyucu ilaçlama yapmalısınız. Meyveyi ilaç bayisdine gösterirseniz sizin için en uygun ilacı verecektir. Ayrıca domateslerinizdeki solgunluk susuzluktan değil kanımca, zira aşırı sıcaklada bitkiler bir tepki olarak yaprakları o şekilde kapatabiliyorlar yine de sulamayı kontrollü verin.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 21:35   #221
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba, cevabınız için teşekkürler.
3 kök salatalık var, danışmaya gitmem pek mümkün değil bu aralar, onlardan vazgeçmek durumunda kalacağım artık

Domatesler için uygun bir ilaç soracağım hemen ama domatesler belli bir büyüklüğe geldi, ilaçlama ne kadar doğru olacak bilemiyorum.Bayiden ilacın etkisinin ne kadar kalacağını öğrenmem lazım sanırım.Çocuklar bu domatesleri yemek için sabırsızlanıyorlardı.

İyi akşamlar, teşekkürler.

Eski 28-05-2007, 21:45   #222
Ağaç Dostu

Koruyucu ilaçlama yapacağınız için domatesleri yıkayarak yiyebilirsiniz. İlacı tavsiye edilen dozlarda kullanırsanız endişeniz olmasın. Koruyucu ilaçlamada genelde ilaç yaprak/gövde ve meyveleri kaplayıcı etki gösterir. Şelatlı olmadığından bitki bünyesine geçmez. Ancak bitki gerek gelişme gerekse hastalık bakımından bu ilaçlamadan etkilenir (bu etkilenme bitki ile igilidir). Bu nedenle tavsiye edilen dozda ilacı kullanın ki hem siz hemde bitkiniz bu işten zarar görmesin.

Eski 28-05-2007, 22:06   #223
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Selahattin Bey bende de salatalıkların bazıları büyümeden büzüşüp düşebiliyorlar. Ama bu genelde bitkinin ilk verdiği ürünlerde oluyor. Daha sonra toparlıyor. Bitkinin boyu uzadıkça daha sağlıklı salatalıklar ve domatesler veriyor. Bu mantari hastalıklar topraktaki nemden mi olur? Hiç ilaçlamasak bozulanları elimizle toplayıp uzaklaştırsak olmaz mı? Çünkü MSaygın'ın da dediği gibi evde çocuklar var ve sabırsızlıkla büyümelerini bekliyorlar. İlaçsız olunca yıkamadan bile yeseler içimiz rahat. Zaten bizim diktiğimiz salatalık 3-5 kök. Her gün 1-2 salatalık alıyoruz İlaçlayınca bir hafta dokunmamak gerekiyor (Benim ilaçta öyle yazıyor) Zaten ilaçların üzerinde çok tehlikeli ölüm işaretlerini görünce şişesine bile dokunmaktan korkuyorum. Bilgileriniz için teşekkürler.

Eski 28-05-2007, 22:20   #224
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
İlaçlayınca bir hafta dokunmamak gerekiyor (Benim ilaçta öyle yazıyor) Zaten ilaçların üzerinde çok tehlikeli ölüm işaretlerini görünce şişesine bile dokunmaktan korkuyorum.
Doğru bir de bu yönü var, benim çocuklar hemen her gün oynuyorlar bu bitkilerin yanında, yapraklarına dokunuyorlar vs. Mildiyö anladığım kadarıyla yapraklara da bulaşan bir hastalık, bu durumda hasta meyveleri toplamak da fayda etmeyecek, dokunmayla insana etki etmeyen bir ilaç bulabilecek miyim acaba

Şu adreste, şöyle bir bilgi buldum;

Alıntı:
Bakırlı preparatlar, kurak iklim şartlarında domates bitkilerinin gelişmesinde durgunluk oluşturacağı kanısı ile tavsiyeden kaçınılmalı, ancak organik fungisitlerin bulunmadığı yerlerde, bakırlı ilaçlarla en fazla 1-2 uygulama yapılmalıdır..
Adana bu kurak iklim tanımına uyuyor muhtemelen, bu durumda bakırlı olmayan, organik bir fungusit bulmalıyım, aynı zamanda şelatlı olmamalı, aynı zamanda çocuklar dokunursa onlara zarar vermemeli Çok gülecek zirai ilaç bayi yarın.

Eski 28-05-2007, 23:07   #225
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Selahattin Bey bende de salatalıkların bazıları büyümeden büzüşüp düşebiliyorlar. Ama bu genelde bitkinin ilk verdiği ürünlerde oluyor. Daha sonra toparlıyor. Bitkinin boyu uzadıkça daha sağlıklı salatalıklar ve domatesler veriyor. Bu mantari hastalıklar topraktaki nemden mi olur? Hiç ilaçlamasak bozulanları elimizle toplayıp uzaklaştırsak olmaz mı? Çünkü MSaygın'ın da dediği gibi evde çocuklar var ve sabırsızlıkla büyümelerini bekliyorlar. İlaçsız olunca yıkamadan bile yeseler içimiz rahat. Zaten bizim diktiğimiz salatalık 3-5 kök. Her gün 1-2 salatalık alıyoruz İlaçlayınca bir hafta dokunmamak gerekiyor (Benim ilaçta öyle yazıyor) Zaten ilaçların üzerinde çok tehlikeli ölüm işaretlerini görünce şişesine bile dokunmaktan korkuyorum. Bilgileriniz için teşekkürler.
İlk meyvelerde bitki güçsüz olduğundan veya topraktaki fosfor düzensizliğinden düşmeler olabiliyor ve hatta meyve tutsa bile meyveler şekilsiz olabiliyor bunlar normal. Bazende yapraklar daki buruşmalar yaprak bitlerinden dolayı fideden biraz büyük bitkilerin gelişememesine neden olabiliyor.

Mantari hastalık genelde nem koşullaınan dolayıdır. Bütün bunlarla muhatap olmamak için torf+bahçe toprağı karışımı kullanmak ve bir yetiştirme ortamını bir daha kullanmamak çözüm olabilir. Ancak herşeyden evel sağlıklı fide kullanımı hastalıkların çıkmamasında önemli bir şarttır.

İlaçların ambalajı hakkı da bir şey diyemeyeceğim zira dozunda kullandığınız sürece gerisi biraz da ambalaj etkisi ve o işaretleri koymakla yükümlüler diyeceğim.

Forumdaki ev yapımı ilaçlar başlığını bir inceleyin bakalım mantari hastalıklarınız için neler çıkacak...

Angel Aki beğendi.
Eski 29-05-2007, 08:15   #226
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Balkonda sebze yetiştirme denemelerimde son durumu aktarmak istedim. Domates ve salatalık dışında diğer ektiklerimin hiçbirinden sonuç elde edemedim. Kıvırcık , Nane ve Maydonoz 'da başarısız oldum. Yaptıklarımı da özetlersem. Bahçe toprağını torf ile karıştırdım ve 2 günde 1 suladım. Şu anda Domates fidelerini diğer saksılara aktardım. Sanki domates tarlası gibi oldu.)Sanırım daha sıcak bir ortam gerekiyordu. Yaşadığım yerin sıcaklığı İstanbul' a göre 5-6 derece daha düşük. Sürekli esen bir yer. Gelecek sene küçük bir sera yapmayı düşünüyorum.
Herkese sevgiler

kuyucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2007, 16:03   #227
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Teşekkür ederim Selahattin Bey.

Eski 30-05-2007, 05:25   #228
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Galeri: 20
Selahattin Bey,

Balkonumda şu anda büyümekte olan 4 tip domates, 2 tip patlıcan, 2 tip salatalık, 3 tip tatlı biber, asparagus pea (türkçesi nedir bilemiyorum), 2 tip kabak, 1 çeşit balkabağı (mini tip olmasına rağmen bitki kafesi içinde nasıl büyüyeceğini ben de merak ediyorum doğrusu ) ve envay çeşit aromatik ve şifalı ot büyüyor. Vermikülit ile karıştırdığım gartengold stender A280 torfuna ekililer. 11 Mayıs tarihinden beri fasılalarla ektim. Şimdiye kadar bir sorun olmadı. Ancak daha önceki senelerde balkonumda büyüyen taflan ağacını küllenme ve portakal renkli hemen ezilen bir böcek sarması sonu kaybetmiş olduğumdan; sebzelerim de hastalanacak diye endişeleniyorum. Mümkün olduğunca doğal yetiştirebilmek için ne tür bir ilaçlama ile hastalıktan koruyabilirim sebzelerimi?

Yardımınıza şimdiden teşekkür ediyorum.

agartha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2007, 14:45   #229
Ağaç Dostu

Öncelikle hastalık etmeni olabilecek taflanı balkondan uzaklaştırın ve başka bir yerde ilaçlayın. Hastalanma riskine karşı bakırlı ilaçlarla (İlaç bayilerinden bakırlı ilaç /fungusit şeklişnde istyerseniz) domateslerinize koruyucu ilaçlama yapabilirisniz.

Eski 30-05-2007, 15:56   #230
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deportivo Mesajı Göster
Sayın Penelophe kendi sebzenizi yetiştirmek gibi bir imkana kavuşmanın an-
lamı doğal beslenmedir.Yani kimyasallardan uzak olarak üretmektir,tabii toprağın mazisi ve çevre şartlarıda buna uygunsa.
Anladığım kadarı ile bu sinekler için kimyevi zirai mücadele yapmışsınız.
Oysa ev yapımı ilaçlar için sitemizde gerekli bilgiler fazlasıyla var.Anlattığınz o
küçük sineklerden kurtulmanız gayet kolaydı.
Size tavsiyem o bölümü iyi okuyun,doğal ve hormonsuz sebzeleri gerçek
tadında yemek istiyorsanız tabiiki.Bol ürünler.
Fideler çok fazla olduğu için evde ilaç yaparak yetişemeyeceğimi düşünmüştüm Malum çalışıyorum. Ama bundan sonra mutlaka bir şekilde zaman ayıracağım. teşekkürler.

Eski 30-05-2007, 19:47   #231
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Öncelikle hastalık etmeni olabilecek taflanı balkondan uzaklaştırın ve başka bir yerde ilaçlayın. Hastalanma riskine karşı bakırlı ilaçlarla (İlaç bayilerinden bakırlı ilaç /fungusit şeklişnde istyerseniz) domateslerinize koruyucu ilaçlama yapabilirisniz.
Bilgi için teşekkür ederim Selahattin Bey. Zaten taflanı kurtaramadım. Yanlız size başka sorularım da olacak Eğer kimyasalsız yani mümkün olduğunca organik yetiştirmek istiyorsam bu durumda fungusit uygun mudur? ve diğer sebzelerin korunması için de aynı yöntemi mi kullanmalıyım?

Eski 30-05-2007, 20:36   #232
Ağaç Dostu

Forumumuzdaki bu başlığı okursanız uyguladığınız taktirde organik yetiştiricilik yapğmış olursunuz.

Eski 30-05-2007, 23:24   #233
Ağaç Dostu

Selahattin Bey, konuyu incelemeye başladım hemen. Yardımınız için teşekkür ederim.

Eski 01-06-2007, 00:00   #234
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
İster oturak olsun ister sırık, domates yetiştiren arkadaşlar, koltuk denilen sürgünleri budama işini atlamayın. Ben bugün vakti gelenleri budadım.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 09:21   #235
Ağaç Dostu

Resimleri göremiyorum ama eğer kasalardan saksı yapmıştınız eğer onlar ise uygundur ama topğrak derinliğini en az 20 cm tutun olur mu...

Eski 01-06-2007, 09:24   #236
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Aklıma gelmişken ekliyeyim, bu ay ki dergimizde balkonda sırık domates yetiştiriciliği konusunun içinde, koltuk budaması hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 09:55   #237
Ağaçsever

koltuk alma

Koltuk budama olayında çiçek salkımlarını ayırt etmek lazım demişsiniz Selahattin Bey. Nasıl ayırt edebiliriz ikisini? Koltuk alma bitki iyice büyüdükten sonra mı yapılmalı, mesela ben fidelerimi saksıya yeni aldım fakat dediğiniz bağlantı yerlerinden sürgünler çıkmaya başlamış. Çiçek salkımı mı yoksa koltuk mu olduğunu nasıl ayırt edebilirim? Çok küçük sürgünler, hemen büyümeden kesmeli miyim? Teşekkürler

sdcrmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 10:11   #238
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Aklıma gelmişken ekliyeyim, bu ay ki dergimizde balkonda sırık domates yetiştiriciliği konusunun içinde, koltuk budaması hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.
Ben okudum önceki gün. Süper olmuş dergi ve bir sürü şey öğrendim, o kadar açıklayıcı anlatılmış ki, anlamamak mümkün değil Emeği geçen herkesin ellerine sağlık

Eski 01-06-2007, 10:48   #239
Ağaç Dostu

Aslında karıştıracak bir şey yok. Çiçek salkımına dikkat edin ve bitkinin en uç kısmındaki büyüme sürgününe dikkat edin. Sonrada koltukları inceleyin. Yaprakla ana gövde arasında çiçek salkımı ile koltuk arasında çok fark var. Koltuk sürgün şekilnde çiçek salkımı ise yapraksız ve ağ şekilndedir. Bunun dışında bir koltuk için bekleyip çıkan sürgün yapısı olarak neticeyi görmek insana çok şey kazandırabilir

Eski 03-06-2007, 09:28   #240
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Selahattin Bey selamlar;

Fuardan edindiğim cheery domatesler, balkonumda 11litrelik saksılarındalar 1 haftadır. Ama hiç bir büyüme belirtisi yok ve yapraklarında lekeler var. Bu lekeler normal mi?
Saksılar yeterince büyük mü?
Akşama kadar güneş görmelerinde sakınca var mı?

Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024