agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-02-2013, 09:30   #301
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
bu sorularınızın engüzel cevabını mayısta verebilirim şu an tamamen uyumuş çıplak dallar var bahçede
hocam peki chandler ile fernorun yaprak dokum tarıhlerı aynı mı sız sadece fernoru 1-2 hafta daha chandlerden sonra yaprak actıgı ıcın mı sectınız.ben chandlerın de kasım sonu gıbı yaprak doktugunu bılıyorum.tek fark yaprak acma zamanı mı saygılar

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 10:33   #302
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Hemşerim fidanlarnda ki naylon ipleri almalsn onun yerine pamuklu veya yünlü iple bağlaman tavsiye ederim.
arif bey selamlar renkli naylon gibi görünen ip. 4mm kalınlığında, aynı serum hortumu gibi içi boş, ve serum hortumu gibi esneye bilen, güneşin uv uşınlarına dayanıklı, fidan bağlama ipi diye satılıyor şu anda piyasada bildiğimiz naylon ip değil.

resimde yanıltıcı çıkmış haklısınız bakınca naylon iple bağlanmış gibi duruyor

uyarın için teşekkür ederim hemşerim. ankara tarafına gidecek olursam mutlaka kamana sapacağım eğer ikram edersen bir çayını içip yola devam edeceğim

ladikli beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 10:36   #303
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedatkso Mesajı Göster
hocam peki chandler ile fernorun yaprak dokum tarıhlerı aynı mı sız sadece fernoru 1-2 hafta daha chandlerden sonra yaprak actıgı ıcın mı sectınız.ben chandlerın de kasım sonu gıbı yaprak doktugunu bılıyorum.tek fark yaprak acma zamanı mı saygılar
sayın sedatkso bende sadece fernor ve fernette var chandler hakkında yorum yapamam.. ama bu sene iki üç adet chandler ve kaman1 kaman5 alıp dikeceğim neden olmasın bir kenarda o da bulunsun bölgemizde soranlara fikir veririz en azından
Ceviz Cinsleri Arası Karşılaştırma linke bakın sayın bozy de varmış yazmış tarihleri sağolsun

ladikli beğendi.
Eski 15-02-2013, 18:26   #304
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın sedatkso,2.yaşında ki fernor ve chandler bahçelerimden gözlemlediğim kadarıyla,fernor 10 gün kadar daha geç yaprak döküp kışa girdi. Tabi ki bu toprak yapısı ve sulamayla da bağlantılı olarak değişkenlik gösterebilir. Ayrıca,fernor'un lider dal eğilimi daha fazla. Chandler ise gövdenin üzerinde birçok yerden dal çıkarıyor ama bu durum budamayla şekillendirilicek birşey.
hocam o zaman belkı sız bılırsınız fernorun verımı ve meyve yapısıyla chandlerın verım ve meyve yapısaı nasıl gordunuz mu **** anlatılanlardan hangısının daha ıyı oldugunu soyleyebılırız aynı bakım ve sartlarda.saygılar

Eski 15-02-2013, 22:24   #305
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
hocam o zaman belkı sız bılırsınız fernorun verımı ve meyve yapısıyla chandlerın verım ve meyve yapısaı nasıl gordunuz mu **** anlatılanlardan hangısının daha ıyı oldugunu soyleyebılırız aynı bakım ve sartlarda.saygılar
Sayın sedatkso,fernor ve chandler'ı meyve verimliliği açısından değerlendirmem ve ya kıyaslamam için henüz çok erken ama izlenimlerimi yansıtayım..İlk yaz üzerlerinde oluşan meyveleri,ağaçların gücünü almaması için koparıp attık.Zaten çoğu biz koparmadan önce yeterli dozlama yapıcak yaşa gelmedikleri için kendiliğinden döküldü.Dökülen meyveler nohut büyüklüğündeydi ve gözlemlediğim kadarıyla chandler'ın meyve tutumu 10 tane iken,fernorun ki 7 taneydi diyebilirim.Bazı ağaçlarda tek tük de olsa dökülmeyip gelişenler oldu.Meyvelerin dış kabuk görüntüsü,chandler daha pürüzsüz ve oval,fernor delikli ve oval'di diyebilirim.Diğer taraftan,chandler daha hassas ve tutunmada zorluk yaşarken,fernor daha iştahlı ve güçlü gelişim gösteren bir izlenim bıraktı bende.

ncp1963 ve ladikli beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 23:13   #306
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
Sayın formullaone ağaçlarınızın budamalarını ne zaman yapacaksınız

goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 23:33   #307
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi goksal Mesajı Göster
Sayın formullaone ağaçlarınızın budamalarını ne zaman yapacaksınız
Budamaları 15 mart gibi yapmayı düşünüyorum.Fidanların hepsi aynı boyda ve şekilde gelişmediği için,bazılarına lider bırakma,bazılarına liderde tepe vurma,bazılarına da dal seyretme yaparak 2.baharlarına düzgün bir şekilde budanmış olarak girmelerini sağlamaya çalışıcaz.

ladikli beğendi.
Eski 16-02-2013, 12:09   #308
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın sedatkso,fernor ve chandler'ı meyve verimliliği açısından değerlendirmem ve ya kıyaslamam için henüz çok erken ama izlenimlerimi yansıtayım..İlk yaz üzerlerinde oluşan meyveleri,ağaçların gücünü almaması için koparıp attık.Zaten çoğu biz koparmadan önce yeterli dozlama yapıcak yaşa gelmedikleri için kendiliğinden döküldü.Dökülen meyveler nohut büyüklüğündeydi ve gözlemlediğim kadarıyla chandler'ın meyve tutumu 10 tane iken,fernorun ki 7 taneydi diyebilirim.Bazı ağaçlarda tek tük de olsa dökülmeyip gelişenler oldu.Meyvelerin dış kabuk görüntüsü,chandler daha pürüzsüz ve oval,fernor delikli ve oval'di diyebilirim.Diğer taraftan,chandler daha hassas ve tutunmada zorluk yaşarken,fernor daha iştahlı ve güçlü gelişim gösteren bir izlenim bıraktı bende.
hocam kış şartlarına dayanma acısından degerlendırır mısınız saygılar.

Eski 16-02-2013, 14:16   #309
Ağaç Dostu

Alıntı:
hocam kış şartlarına dayanma acısından degerlendırır mısınız saygılar.
Sayın sedatkso,bahçelerin bulunduğu bölgenin rakımı 50,denize uzaklığı 90 km,hafif eğimli ve güneye bakar durumdalar.Bugün 16 şubat ve kasım ayından bu yana termometre ile yaptığım ölçümlerde,en düşük -7,en yüksek de +16 olarak kaydettim.Bulunduğum bölgenin 5 yıllık hava sıcaklıklarına baktığımda kışın -12 yi,yaz aylarında da +39 u geçmediğini gördüm.Geçen kışın sununda bir soğuklama zararı görmedim çünkü fidanlar yeni dikilmişti.Bu 2.kışları ve mayıs başı gibi yeşermeye başladıklarında,soğuklama zararı olmuş mu,olduysa hangi çeşitte ve ne yoğunlukta olmuş daha net olarak görücem ve sizlerle de paylaşıcam.Bu arada,bahçelerin birini fernor,diğerini chandler dikme sebebimiz yumurtaların hepsini aynı sepete koymama düşüncesiydi. ( malumunuz trakya karasal iklim )

Eski 16-02-2013, 20:23   #310
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın sedatkso,bahçelerin bulunduğu bölgenin rakımı 50,denize uzaklığı 90 km,hafif eğimli ve güneye bakar durumdalar.Bugün 16 şubat ve kasım ayından bu yana termometre ile yaptığım ölçümlerde,en düşük -7,en yüksek de +16 olarak kaydettim.Bulunduğum bölgenin 5 yıllık hava sıcaklıklarına baktığımda kışın -12 yi,yaz aylarında da +39 u geçmediğini gördüm.Geçen kışın sununda bir soğuklama zararı görmedim çünkü fidanlar yeni dikilmişti.Bu 2.kışları ve mayıs başı gibi yeşermeye başladıklarında,soğuklama zararı olmuş mu,olduysa hangi çeşitte ve ne yoğunlukta olmuş daha net olarak görücem ve sizlerle de paylaşıcam.Bu arada,bahçelerin birini fernor,diğerini chandler dikme sebebimiz yumurtaların hepsini aynı sepete koymama düşüncesiydi. ( malumunuz trakya karasal iklim )
HOCAM BILGILER ICIN COK TŞK.BİZİMDE BURDA BİR IKI KERE -15 GORDU ONDAN SONRA HIC -10 U GECMEDI HEP -10 ALTINDA SEYRETTİ. SICAKLIKTA 10 CIVARLARAI BI ASAGI BI YOKARI OYNADI.EGER BOYLE OLSA OLUR DEGILMI CHANDLER.BEN DE BI BAHCEDE Chandler bır bahceyede kaman 1 dusunuytorum aceba dogru bı secım mı yapıyorum.bızım burda yavuz 1 cesıdı var kapama bahce onlar hıc don gormedı yanı onlar etkılenmedıyse kaman ve chandler de gormez dıyebılırmıyız. bırde sız aralık mesafeyı ne yaptınız hocam.hanı destekleme almak ıcın kac kac olması gerekıyor yabancılar ıcın 7*7 olur mu yoksa 7*3.5 mı yoksa 8*4 mu ektınız.saygılar

Eski 19-02-2013, 13:01   #311
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Pazar günü fidanlarımı beğendim , chadler , kaman1 , şebin , bilecik cinslerinden yaptım tercihimi. Daha sonra başka bir fidancıdan maraş 18 ve fernor cinslerini de eklicem aralarına. Adet olarak chadler 10 , kama1 10 , bilecik 10 , şebin 30 olarak düşündüm ancak kaman1 i mi daha fazla tercih etmeliyim bilemiyorum verim olarak. Azar azar alma sebebim cinslerin bölgedeki gelişimini görmek , uzun vadede daha profesyonel bir bahçe düşünürsem( veya başkaları düşünürse ) tecrübe olması. Yinede bir cinsi daha fazla dikmek istiyorum . Kaman1 'imi yoksa şebinimi fazla seçmeliyim yorum yapabilicek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

m.gökhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2013, 16:04   #312
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.gökhan Mesajı Göster
Pazar günü fidanlarımı beğendim , chadler , kaman1 , şebin , bilecik cinslerinden yaptım tercihimi. Daha sonra başka bir fidancıdan maraş 18 ve fernor cinslerini de eklicem aralarına. Adet olarak chadler 10 , kama1 10 , bilecik 10 , şebin 30 olarak düşündüm ancak kaman1 i mi daha fazla tercih etmeliyim bilemiyorum verim olarak. Azar azar alma sebebim cinslerin bölgedeki gelişimini görmek , uzun vadede daha profesyonel bir bahçe düşünürsem( veya başkaları düşünürse ) tecrübe olması. Yinede bir cinsi daha fazla dikmek istiyorum . Kaman1 'imi yoksa şebinimi fazla seçmeliyim yorum yapabilicek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Bilecik çeşidini sadece tozlayıcı olarak 5 adet kullanın (Şebin fazla tozlanmayı sevmez). Onun yerine Şebin, bulabilirseniz Fernor-Fernette denemenizi tavsiye ederim. Chandler'ın 1400 rakımda riskli olacağını düşünüyorum.

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2013, 16:51   #313
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Bilecik çeşidini sadece tozlayıcı olarak 5 adet kullanın (Şebin fazla tozlanmayı sevmez). Onun yerine Şebin, bulabilirseniz Fernor-Fernette denemenizi tavsiye ederim. Chandler'ın 1400 rakımda riskli olacağını düşünüyorum.
Chandler ekmemde ki amaç sadece deneme . Zira 1400 mt de olsa yeri itibari ile ılıman bir yapıya sahip.

m.gökhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2013, 17:00   #314
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.gökhan Mesajı Göster
harika bir iş yapıyorsunuz.. sizden sonra bu işe başlayacaklar için bölgenizde öncü oluyorsunuz.. tebrikler

sizden ricam dikimden itibaren ekteki linkteki sayfada, deneyimlerinizi paylaşarak bölgenizde yaptığınız öncülüğü tüm türkiye ilede paylaşmanız..

herşeyin gönlünüzce olması dileklerimle..

Ceviz Cinsleri Arası Karşılaştırma

ladikli beğendi.
Eski 21-02-2013, 12:56   #315
Ağaç Dostu

Pruning Walnut Trees - Plants Chataigniers Noyers Coulié

http://www.l-q-p.com/2008/gb/noix/Fo...pe%20prune.pdf

http://www.extension.purdue.edu/extm...NR/FNR-76.html

Düzenleyen ncp1963 : 25-02-2013 saat 12:27
Eski 27-02-2013, 20:58   #316
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
sn.ncp1963 cevizlerinize bu sene gübreleme yapmayı düşünüyor musunuz düşünüyorsanız hangi gübreleri ne zaman ve ne şekilde vereceksiniz kolay gelsin

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2013, 08:13   #317
Ağaç Dostu

Gürültüye gitti :)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
sn.ncp1963 cevizlerinize bu sene gübreleme yapmayı düşünüyor musunuz düşünüyorsanız hangi gübreleri ne zaman ve ne şekilde vereceksiniz kolay gelsin

sayın çetiner evet gübreleme programı uygulayacağım

toprak analizime göre önerilmiş olan gübreleme programını uygulayacağım

ekteki linkte bunu paylaşmıştım örnek olsun diye

linkteki tabloda bir kısmını paylaştığım şekliyle gübreleme programı uygulayacağım..

Kapama ceviz bahçesi (Kırşehir, Mucur)

Eski 21-03-2013, 09:37   #318
Ağaç Dostu

Ceviz Yetiştiriciliği Konuk Mehmet SÜTYEMEZ K.S.Ü.Ziraat Fak. Yrd.Doç.Dr - YouTube

Erdem, ladikli ve m.gökhan beğendi.
Eski 21-03-2013, 18:34   #319
Ağaç Dostu

Ceviz Aşısı - YouTube
Ceviz - YouTube

Eski 22-03-2013, 12:27   #320
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2013
Çok açıklayıcı konu anlatımı yapmışsınız.Çok güzel bir site.Daha önceden nasıl bulamamışım bu siteyi acaba çok merak ediyorum.

ncp1963 beğendi.
apranax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 14:42   #321
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi apranax Mesajı Göster
Çok açıklayıcı konu anlatımı yapmışsınız.Çok güzel bir site.Daha önceden nasıl bulamamışım bu siteyi acaba çok merak ediyorum.

hoşgeldiniz elimizden geldiğince dilimiz döndüğünce faydalı olabilmeye çalışıyoruz

Eski 24-03-2013, 08:40   #322
Ağaç Dostu

Burchell Nursery

Eski 24-03-2013, 17:52   #323
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2013
Merhabalar,arkadaşlar konu başlığı olarak da açmıştım ama pek cevap alamadım.Benim sormak istediğim bir durum var.Vereceğiniz cevaplara göre bahçe kurmak istiyorum.20 dönüm kadar bir bahçem var ve sertifikalı fidan desteklemesinden faydalanıp kapama bahçe kurmak istiyorum.Ama ceviz ekonomik verimliliğe geç ulaştığı için cevizlerin aralarına başka meyve dikmek istiyorum.Bi yerde duymuştum kapama bahçe desteklemesi alınca ara ziraati yapılamıyormuş.Bununla ilgili tebliğ de varmış.Bir de taahhütname imzalanıyomuş aralara başka meyve dikmeyecem, kapama bahçeyi bozmayacam diye.Ne dersiniz bununla ilgili fikirlerinizi alabilirmiyim.İleride sıkıntı yaşarmıyım.Desteklemeyi iade etmek zorunda kalırmıyım.Çevrenizde böyle bir durumla karşılaşan birileri varmı.Durup dururken birde cez yemeyelim

apranax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 18:21   #324
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi apranax Mesajı Göster
Merhabalar,arkadaşlar konu başlığı olarak da açmıştım ama pek cevap alamadım.Benim sormak istediğim bir durum var.Vereceğiniz cevaplara göre bahçe kurmak istiyorum.20 dönüm kadar bir bahçem var ve sertifikalı fidan desteklemesinden faydalanıp kapama bahçe kurmak istiyorum.Ama ceviz ekonomik verimliliğe geç ulaştığı için cevizlerin aralarına başka meyve dikmek istiyorum.Bi yerde duymuştum kapama bahçe desteklemesi alınca ara ziraati yapılamıyormuş.Bununla ilgili tebliğ de varmış.Bir de taahhütname imzalanıyomuş aralara başka meyve dikmeyecem, kapama bahçeyi bozmayacam diye.Ne dersiniz bununla ilgili fikirlerinizi alabilirmiyim.İleride sıkıntı yaşarmıyım.Desteklemeyi iade etmek zorunda kalırmıyım.Çevrenizde böyle bir durumla karşılaşan birileri varmı.Durup dururken birde cez yemeyelim

selam sayın apranax

sertifikalı bahçe kurup sadece ilçe tarımdan destekleme alırken aralara ne dikeceğinize veya ne diktiğinize karışan yok.. herhangi bir taahütname imazalamıyorsunuz sadece belirli evrakları tamamlayıp başvurunuzu tamamlayıp zamanı geldiğinde paranızı veriyorlarmış başvurumu yaptım paramı bekliyorum hala.. dokuz ay oldu fidanları dikeli..

öncedende yazdığım gibi özel ağaçlandırma projesi hazırlayarak çevre ve orman bakanığından kredi kullanırsanız işte burada projde sunulanın dışında herhangi bir ağaç dikmek yasak ve taahütname imazlıyorsunuz. dikmeniz durumunda size verilen para faizi ile birlikte geri alınır.

Eski 03-04-2013, 19:35   #325
Ağaç Dostu

Destekleme

tarım bakanlığı desteklemesini aldım dekara 100 tl ama bankanın kesintisi oluyor ikiyüz küsür tl bunada şükür

m.gökhan beğendi.
Eski 04-04-2013, 12:05   #326
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Fidanlar haziranda 2 yaşına giriyor sanırım son durumları nasıl, hiç resim yüklemiyorsunuz

ncp1963 beğendi.
ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2013, 17:34   #327
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ladikli Mesajı Göster
Fidanlar haziranda 2 yaşına giriyor sanırım son durumları nasıl, hiç resim yüklemiyorsunuz

selamlar sayın ladikli

fidanlar haziranda bahçedeki ilk yıllarını tamamlayacaklar..aslında son bir haftadır bahçedeyim, geçtiğimiz kasımda fidan diplerindeki çanaklaları kapttırmıştım onları tekrar açmadan gübrelemede yaptım Ceviz Cinsleri Arası Karşılaştırma şimdi tekrardan çanakları açtırdım.. nisan sonu gibi kaz ayağı çekip rotavatörle üzerinden geçip damlamaları sereceğim fidnlar şimdilik kasım ayındaki halleri neyse hala öyleler.. gözlerde hiç bir hareket yok

ama bahçedeki diğer büyük ceviz ağaçlarında gözler patlamaya başlamış resimlerini çektim yükleyeceğim..

bel fıtığı ameliyatı oldum çok yavaş hareket etmem gerekiyor. aslında çıkıp bahçede daha çok fotoğraf çekmek istiyorum meyva ağaçlarının bir çoğu çiçeklerini takındılar misler gibi kokular salıyorlar bal arıları başlarından ayrılamıyor ama ben bahçede gezemiyorum en azından bir on gün daha dikkatli olmam gerekliymiş...

ladikli beğendi.
Eski 04-04-2013, 19:22   #328
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-02-2013
Arkadaşlar ben mersin de yaşıyorum ve deniz seviyesi farklı haliyle buraya en uygun çatlır cinsi cevizmiş 2 adet almak istiyorum bildiğiniz yakın bir yerde var mı varsa nasıl ulaşabilirim şimdiden teşekkür ederim....

emrullah mutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2013, 21:49   #329
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emrullah mutlu Mesajı Göster
Arkadaşlar ben mersin de yaşıyorum ve deniz seviyesi farklı haliyle buraya en uygun çatlır cinsi cevizmiş 2 adet almak istiyorum bildiğiniz yakın bir yerde var mı varsa nasıl ulaşabilirim şimdiden teşekkür ederim....

sn emrullah mutlu google.com.tr ye girin arama barına mersin ceviz fidanı yazın mersinde fidancılık yapan bir çok firma bilgisi sayfaya gelecektir içlerinden size en yakın olanla temasa geçerseniz isteğinize ulaşmış olacaksınız

bol şanslar..

Eski 05-04-2013, 12:03   #330
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
selamlar sayın ladikli

fidanlar haziranda bahçedeki ilk yıllarını tamamlayacaklar..aslında son bir haftadır bahçedeyim, geçtiğimiz kasımda fidan diplerindeki çanaklaları kapttırmıştım onları tekrar açmadan gübrelemede yaptım Ceviz Cinsleri Arası Karşılaştırma şimdi tekrardan çanakları açtırdım.. nisan sonu gibi kaz ayağı çekip rotavatörle üzerinden geçip damlamaları sereceğim fidnlar şimdilik kasım ayındaki halleri neyse hala öyleler.. gözlerde hiç bir hareket yok

ama bahçedeki diğer büyük ceviz ağaçlarında gözler patlamaya başlamış resimlerini çektim yükleyeceğim..

bel fıtığı ameliyatı oldum çok yavaş hareket etmem gerekiyor. aslında çıkıp bahçede daha çok fotoğraf çekmek istiyorum meyva ağaçlarının bir çoğu çiçeklerini takındılar misler gibi kokular salıyorlar bal arıları başlarından ayrılamıyor ama ben bahçede gezemiyorum en azından bir on gün daha dikkatli olmam gerekliymiş...

Abi geçmiş olsun.İnşallah kısa sürede sağlığına kavuşursun.

Damlama sisteminin olduğu yere çanak açmaya gerek var mı ki? Ne gibi faydası oluyor?

ncp1963 beğendi.
ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024