agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-02-2013, 08:11   #271
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Degerli dostum buradaki ceviz aşıkları sizlere yardımcı olmak amacıyla yıllardan beri fikirlerini yazıyorlar tercübeleri ni paylaşıyorlar hiç bir maddi beklentileri yok ama
anladım ki bu bilgi paylaşımının hiç bir faydası olmuyor.Aylarca 7x3.5-8x4 gibi dikimin faydalı olmayacağını ileri yaşlarda tamiri zor olan hataları yapmayın diye siz gene bildiğinizi duyduğunuzu yapıyorsunuz.Fidancı fidan satmak amacı hesabında.Ama dayanamayıp dinlerseniz kireç içiz bir önerim olacak çukurları en az 1.m-1.50 cm kazıp çukurun en altına 1kğ toz kükürt atarsanız derin çukurun içerisine üst toprağı doldurursanız.sorununuz bir miktar çözülebilir.Dostum kamana gelin ceviz ağaçlarının arası mesafeleri görü sizin çeşitleriniz yarı yayvan gelişirki daha önce sorunlar başlar.

Arif bey sevgili hemşerim..

fidan satıcısı olduğu halde bunu yazabilen bir insan daha ne diyebilirim sağol var ol hemşerim...

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2013, 16:06   #272
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tolga68 Mesajı Göster
merhaba..acaba devletten arazi kiralayıp ceviz işine giren var mı acaba bu aralar.. daha doğrusu arazi kiralanabiliyor mu?
Arazi kıralamak için ilinizin milli emlak müdürlüğüne baş vurun.Arazi kiralama il ve ilçelerde işine mili emlak müdürlüğü yardımcı olacaklarını tahmin ediyorum.

arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 10:52   #273
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Alıntı:
Degerli dostum buradaki ceviz aşıkları sizlere yardımcı olmak amacıyla yıllardan beri fikirlerini yazıyorlar tercübeleri ni paylaşıyorlar hiç bir maddi beklentileri yok ama
anladım ki bu bilgi paylaşımının hiç bir faydası olmuyor.Aylarca 7x3.5-8x4 gibi dikimin faydalı olmayacağını ileri yaşlarda tamiri zor olan hataları yapmayın diye siz gene bildiğinizi duyduğunuzu yapıyorsunuz.Fidancı fidan satmak amacı hesabında.Ama dayanamayıp dinlerseniz kireç içiz bir önerim olacak çukurları en az 1.m-1.50 cm kazıp çukurun en altına 1kğ toz kükürt atarsanız derin çukurun içerisine üst toprağı doldurursanız.sorununuz bir miktar çözülebilir.Dostum kamana gelin ceviz ağaçlarının arası mesafeleri görü sizin çeşitleriniz yarı yayvan gelişirki daha önce sorunlar başlar.
Arif bey Arazimin bir bölümünü bende 8x4 olarak dikmiştim.(aç gözlülük,fidancının dikilir abi bütün dünya artık böyle yapıyor demesi,getirinin artması gibi etkenlerden dolayı)Ancak bu yaz gezdiğim bahçelerdeki ceviz gelişimlerini ve aralık x mesafeleri gördükten sonra bu kış 8x8 'e çevirdim,tabiyki aradakileri sökerek, bu bana fazladan zaman,iş gücü,masrafa yol açtı.
Demek istediğim aklın yolu bir.
Bu sitenin faydası kesinlikle var almak isteyene...

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 15:50   #274
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Degerli dostum şimdi yapmakla ceviz agacınız ve siz kazandınız ileride doğacak yanlışları şimdiden giderdiniz emeğinize sağlık allah emeğinizi zayi etmesin.Ceviz kadar uzun ömürlü ve saglıklı kalın.

Eski 03-03-2013, 12:57   #275
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2007
budama konusunda cevap yazan herkese tesekkurler
gecenlerde arkadaslarla konusurken yenı bır tartısma konusu acıldı
tozlayıcı dıkımı konusunda.20-1 seklınde tarlaya esıt mı dagıtacagız yoksa hakım ruzgar yonune dık gelecek sekılde tek sıra ve ya bır kac sıra seklınde mı dıkılecek?
asagıdakı bılgılerı de Balıkesır ıl tarım mud.den edındım(ılgılerı ıcın tesekkur ederım)
son ulusal cevız kongresınde 20-1 seklınde tozlayıcı olması gerektıgı fazla tozlayıcı meyve dokumune yol acıyormus.chandlerın esas tozlayıcısı franquette olmasına ragmen ılk 7 yılda yeterlı olmuyormus ve bu ılk 7 yıl ıcın fernette dıkılmesı gerektıgını soyledıler

drfatih35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 22:20   #276
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drfatih35 Mesajı Göster
budama konusunda cevap yazan herkese tesekkurler
gecenlerde arkadaslarla konusurken yenı bır tartısma konusu acıldı
tozlayıcı dıkımı konusunda.20-1 seklınde tarlaya esıt mı dagıtacagız yoksa hakım ruzgar yonune dık gelecek sekılde tek sıra ve ya bır kac sıra seklınde mı dıkılecek?
asagıdakı bılgılerı de Balıkesır ıl tarım mud.den edındım(ılgılerı ıcın tesekkur ederım)
son ulusal cevız kongresınde 20-1 seklınde tozlayıcı olması gerektıgı fazla tozlayıcı meyve dokumune yol acıyormus.chandlerın esas tozlayıcısı franquette olmasına ragmen ılk 7 yılda yeterlı olmuyormus ve bu ılk 7 yıl ıcın fernette dıkılmesı gerektıgını soyledıler
Degerli dostum bende ulusal ceviz toplantısında idim ben mi yanlış anladım tozlayıcı miktarlarında 10/1 olarak anladım.Birde ceviz duayenlerinin bulundugu

adındanda anlaşılacağı gibi ulusal ceviz kongresinde franguette 7 yıl tozlama yapamıyacaksa fernette tozlar deniyorsa burada bir çelişki doğmuyormu.Nasılmı burayı iyi anlayalım fernor chandler den 15-20 gün sonra uyanıyorsa fernette ya fernoru tozlamaz ******** çhandleri tozlamaz anlıyorum.Yanlış mı anlıyorum ,degerli yorumculara bu konuyu tartışmaya davet ediyorum.Hani chantler 7-8 yaşında 30-40 kğ meyve verir deniyordu.Ama hala tozlayıcı sorunu bile net degil.Biz bu gidişle daha çok ceviz ithal ederiz.

Eski 05-03-2013, 22:37   #277
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Degerli dostum bende ulusal ceviz toplantısında idim ben mi yanlış anladım tozlayıcı miktarlarında 10/1 olarak anladım.Birde ceviz duayenlerinin bulundugu

adındanda anlaşılacağı gibi ulusal ceviz kongresinde franguette 7 yıl tozlama yapamıyacaksa fernette tozlar deniyorsa burada bir çelişki doğmuyormu.Nasılmı burayı iyi anlayalım fernor chandler den 15-20 gün sonra uyanıyorsa fernette ya fernoru tozlamaz ******** çhandleri tozlamaz anlıyorum.Yanlış mı anlıyorum ,degerli yorumculara bu konuyu tartışmaya davet ediyorum.Hani chantler 7-8 yaşında 30-40 kğ meyve verir deniyordu.Ama hala tozlayıcı sorunu bile net degil.Biz bu gidişle daha çok ceviz ithal ederiz.
Degerli dostum benin izlenime göre hakim rüzgar yönlerine çapraz sıra yanı kuzey sıra başına tozlayıcıyı diktiniz guney ye dogru sıra sonuna dikmeyip bir yan sıra başına yani bir sıra atlayıp tekrar tozlayıcı dikin tozlama rüzgarla oluyor bir püskülde yüzbinlerce polen var.yoksa sizen yakında birde proje isteyecekler tozlayıcıların yerleştirilmesi gibi 10/1 yapın hiç bir sorun olmaz sadece adına dogru fidan dikin.

Eski 05-03-2013, 22:51   #278
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Sn. Safranlının isteği üzerine Yalova-1 ve Kaplan-86 fotoları. Diğer küçük olan bilecik

Name:  2.jpg
Views: 2163
Size:  5.9 KB

Name:  4.jpg
Views: 2084
Size:  5.9 KB

Name:  6.jpg
Views: 2228
Size:  7.2 KB

Name:  cee1.jpg
Views: 2056
Size:  8.4 KB

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 07:46   #279
Ağaç Dostu

Alıntı:

selamlar arif hocam ekteki çalışma bir nebzede olsa sanırım sorularımıza cevap bulmada bizlere yol gösterici olacaktır..

bu çalışmaya göre chandleri en iyi tozlayabilecek cins olarak KAMAN1 görünüyor bilmem yanılıyormuyum?

Kapama ceviz bahçesi (Kırşehir, Mucur)

birde bu çalışma var buna görede en güzel tozlayıcı ronde de montignac görünüyor.

http://chestnut-walnut-trees.com/con...lnut-flowering

arif göçmen beğendi.
Eski 06-03-2013, 10:15   #280
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2007
Alıntı:

Arif Bey ben ifade ederken yanlış yaptım herhalde ilk 7 yıl için frenqette yeterli olmuyormuş bende tozlayıcı olarak frenqette dikmiştim ancak ilk 7 yıl için frenqetteleri yarı yarıya azaltıp fernette yapılması gerektiğini diğer yarısının yine frenqette olarak kalması gerektiğini tozlayıcıların sayısının ise mutlaka 20-1 den çok olmaması gerektiğini ifade ettiler.

drfatih35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 16:37   #281
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2013
Selamlar,
forumunuza yeni katıldım.Bu da ilk yazım.
Bu işin acemisiyim.Bir arkadaşımla birlikte minumum 100 dönüm bir ceviz bahçesi oluşturmak istiyoruz.
1-Internet üzerinde bir sürü fizibilite gördük.Bunlardan bazıları fidancıların.Farklı ve bazıları da öyle miktarlar veriyor ki bu işi yapmamak için deli olmak lazım.Doğru fizibilite nedir?
2-Ceviz satışı hakkında hiç bir bilgi bulamadık.Satışı var mıdır?Kaça satılır?Elimizde kalır mı?

Yardımcı olursanız seviniriz.

uşaklı kaya beğendi.

Düzenleyen qrom : 12-03-2013 saat 16:38 Neden: Bu bilgiyi vermeye gerek olmadığını düşündüm
qrom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 17:46   #282
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Unhappy ceviz yetiştirilmesi

Degerli dostum ceviz öyle internetteki gibi bu yıl dıkitim yıl sonra 40-50kğ meyve alıp 1 kğ 12 tl bir ağaçtan 500-600 tl para kazan bu hesaplar 10 yıl sonra tarladan dönüyor.Degerli dostum önce ceviz dikecegin yeri, ceviz çeşidini.doğru seçmelisin.Daha sonra iyi bir rehber seçmelisin dikimden sonra 7-8 yıl iyi bir bakım yapmalı 8-10 yıl sonra bir ağaçtan 25-30 kğ ürün almayı göze alıp bu işe girmelisin .Yoksa bu işe girmenizi tavsiye etmem ben de fidan üreticisiyim yoksa internetteki gibi kolay degil dostum.

ncp1963, ladikli, qrom ve 1 kişi beğendi.
Eski 12-03-2013, 17:49   #283
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Degerli ceviz dostları sera içerisinde aşı yapımına başladık bir ay yogun aşı yapacagız belki yazamaya bilirim sorunuz olursa 0542 625 50 27 nolu tlf arayabilirsiniz.

Eski 12-03-2013, 23:10   #284
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Ağaç boyları

Herkese merhaba,

Bu sene Çanakkale/Gelibolu ilçesinde kurulu bir ceviz bahçesini satın almayı düşünüyorum. Bahçe sahibi ağaçların 13 yaşında olduğunu söyledi bunun doğruluğunu nasıl kontrol edebilirim?

Aşağıdaki linklerde çekilen birkaç resmi belki yardımı olur diye koydum.

https://docs.google.com/file/d/0B21x...it?usp=sharing

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

catgreen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 23:16   #285
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Fidanlar aşılı tedarik edilmişse sertifikası/faturası olmalı. Onları sorarsanız içiniz rahat eder.

ncp1963 beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 09:11   #286
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi catgreen Mesajı Göster
Herkese merhaba,

Bu sene Çanakkale/Gelibolu ilçesinde kurulu bir ceviz bahçesini satın almayı düşünüyorum. Bahçe sahibi ağaçların 13 yaşında olduğunu söyledi bunun doğruluğunu nasıl kontrol edebilirim?

-Ağaç başı verimi nedir? kaç kg/ağaç ceviz almışlardır, cinsleri nedir? (sanırım yerli cins olmalı ), iyice araştırın.
-13 yaşındaki bir ceviz ağacından en az 20-25 kg/ağaç verim alınırsa rantabl sayılır, bunun altında ise tavsiye etmem.
kolay gelsin.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 09:42   #287
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Fidanlar aşılı tedarik edilmişse sertifikası/faturası olmalı. Onları sorarsanız içiniz rahat eder.

13 sene önce dikim yapıldığı söylendiğinden pek sakladıklarını düşünmüyorum ama aklıma gelmemişti, soracağım.

Eski 13-03-2013, 09:48   #288
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
-Ağaç başı verimi nedir? kaç kg/ağaç ceviz almışlardır, cinsleri nedir? (sanırım yerli cins olmalı ), iyice araştırın.
-13 yaşındaki bir ceviz ağacından en az 20-25 kg/ağaç verim alınırsa rantabl sayılır, bunun altında ise tavsiye etmem.
kolay gelsin.
Geçen senenin rekoltesi yaklaşık 1250 kg'mış. Ancak resimlere dikkatli bakarsanız
ağaç üstünde meyve kalmış olduğunu görebilirsiniz.
Cinsin Yalova 1 ve Yalova 2 olduğunu söylediler.

Ağaç boyu ölçümü, gövde kalınlığının ölçümü **** başka bir fiziki zarar vermeden yapılan metod ile yaş bilgisini doğrulatma imkanı var mıdır?

Eski 13-03-2013, 09:50   #289
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:
Herkese merhaba,

Aşağıdaki linklerde çekilen birkaç resmi belki yardımı olur diye koydum.

Sayın Catgreen,
Fotoğraf da görülen ceviz ağaçları görünüş şekliyle 13 yaşında olduğunu doğruluyor.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 10:44   #290
Ağaç Dostu

[QUOTE=catgreen;1118977]Geçen senenin rekoltesi yaklaşık 1250 kg'mış. Ancak resimlere dikkatli bakarsanız

Servili kardeşim,
Bahçe kaç dekar?, toplam kaç ağaç var?, 1250 kg/ağaç sayısı = 20 kg, ağaç başı ise sorun yok. Yaşları 13 olabilir.
Yapacağın yatırımın fizibilete çalışması yapmak gerekir bunun için,
bahçenin:
- toplam fiyatı
- büyüklüğü Kaç dekar ve kaç ağaç var
- yeri ( yerleşim yerlerine olan uzaklığı, burada ulaşım giderlerini hesaplamak için )
- sulama suyu,havuzu varmı su nasıl temin ediliyor,elektik varmı vs.
- ceviz kg fiyatı, bugün için yalova cinsi ceviz fiyatları, 8-10 tl/kg dır.
gibi veri ve ön kabuller gerekli.

Bu veriler ışığında fizibilite çıkarılır ona göre karlı bir yatırım olup olmadığına bakılır.

Eski 13-03-2013, 11:20   #291
Yeni Üye

[QUOTE=ykaya194;1119006]
Alıntı:
Geçen senenin rekoltesi yaklaşık 1250 kg'mış. Ancak resimlere dikkatli bakarsanız
Alıntı:
Servili kardeşim,
Bahçe kaç dekar?, toplam kaç ağaç var?, 1250 kg/ağaç sayısı = 20 kg, ağaç başı ise sorun yok. Yaşları 13 olabilir.
Yapacağın yatırımın fizibilete çalışması yapmak gerekir bunun için,
bahçenin:
- toplam fiyatı
- büyüklüğü Kaç dekar ve kaç ağaç var
- yeri ( yerleşim yerlerine olan uzaklığı, burada ulaşım giderlerini hesaplamak için )
- sulama suyu,havuzu varmı su nasıl temin ediliyor,elektik varmı vs.
- ceviz kg fiyatı, bugün için yalova cinsi ceviz fiyatları, 8-10 tl/kg dır.
gibi veri ve ön kabuller gerekli.

Bu veriler ışığında fizibilite çıkarılır ona göre karlı bir yatırım olup olmadığına bakılır.

Bahce 20 donum. Toplam 175 agac var. Fiyat 12500/ donum

Suyu var . Elektrik yok ama ihtiyaç yok. Güneş enerjisi ile.çözeceğiz

Eski 13-03-2013, 13:16   #292
Ağaç Dostu

Arkadaşlar, yeni ceviz bahçesi kuracaklara en güzel örnek,arkadaşımız catgreen in verdiği bilgier. Öyle yazılıp çizildiği gibi ağaç başı 40-50 kg verim al bunu 10 tl den sat 400-500 tl eder köşeyi dön, yok öyle bir şey.

250.000 tl yatırım yapacaksın, 20 dekara 175 ağaç dik,13 yıl sonra bile 1250 kg verim al, bunu 8-10 tl den satarsan 10.000 tl eder yarısını masraf düş,yıllık kazancın 5-6000 tl olur.

Yorumun devamını sizlere bırakıyorum.

Düzenleyen ykaya194 : 13-03-2013 saat 17:01
Eski 13-03-2013, 14:50   #293
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
[QUOTE=ykaya194;1119082]
Alıntı:

Arkadaşlar, yeni ceviz bahçesi kuracaklara en güzel örnek,arkadaşımız catgreen in verdiği bilgier. Öyle yazılıp çizildiği gibi ağaç başı 40-50 kg verim al bunu 10 tl den sat 400-500 tl eder köşeyi dön, yok öyle bir şey.

250.000 tl yatırım yapacaksın, 20 dekara 175 ağaç dik,13 yıl sonra bile 1250 kg verim al, bunu 8-10 tl den satarsan 10.000 tl eder yarısını masraf düş,yıllık kazancın 5-6000 tl olur.

Yorumun devamını sizlere bırakıyorum.
yapragını hesaba katmamışsın sıfır virgül bilmem kaç sent den )
doğa ve ağaç sevgisi olmayanlar bu işe girmemeli bence

yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 15:50   #294
Ağaç Dostu

yapragını hesaba katmamışsın sıfır virgül bilmem kaç sent den )
doğa ve ağaç sevgisi olmayanlar bu işe girmemeli bence[/QUOTE
]

Bu işi yalnız ağaç ve doğa sevgisi için yapacaklara tavsiyem;
20 dönümlük tarım yapılabilen araziyi yazık etmesin, bunun yerine ağaçsız ekilmeyen boş bir arazi satın alıp hatıra ormanı oluştursun hiç olmazsa ismi baki kalır.

37_akrep beğendi.
Eski 13-03-2013, 16:22   #295
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
[QUOTE=catgreen;1119026]
Alıntı:
[I]

Bahce 20 donum. Toplam 175 agac var. Fiyat 12500/ donum

Suyu var . Elektrik yok ama ihtiyaç yok. Güneş enerjisi ile.çözeceğiz

Merhaba yukarda ağaç başı 20 kg hesap çıkarmışsınız. Ama geçen yıl 1250 kg/175 ağaç hesapladığımızda ağaç başı 7 kg yapıyor. 13 yaşındaki bir ağaç için olması gerekenden çok daha az gibi geldi bana.

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 16:49   #296
Ağaç Dostu

[QUOTE=permakültür;1119190]
Alıntı:

Merhaba yukarda ağaç başı 20 kg hesap çıkarmışsınız. Ama geçen yıl 1250 kg/175 ağaç hesapladığımızda ağaç başı 7 kg yapıyor. 13 yaşındaki bir ağaç için olması gerekenden çok daha az gibi geldi bana.
Arkadaşımız catgreen'in satınalmayı düşündüğü bahçenin verimi 7 kg/ağaç,
benim tezim ise ağaç başı verim en az 20 kg/ağaç olmalıki ancak ticari bir amacı olsun.

ladikli beğendi.
Eski 13-03-2013, 16:59   #297
Yeni Üye

[QUOTE=ykaya194;1119200]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster

Arkadaşımız catgreen'in satınalmayı düşündüğü bahçenin verimi 7 kg/ağaç,
benim tezim ise ağaç başı verim en az 20 kg/ağaç olmalıki ancak ticari bir amacı olsun.
benim sorumda tam bu işte. ağaçlar 13 değilde 6-7 yaşındaysa bu verim ticari olarak kabul edilebilir sanırım. Ama ağaçlar 13 yaşındaysa o halde "pahalı" bir alışveriş olmuyor mu?

Eski 13-03-2013, 17:08   #298
Ağaç Dostu

Burada alıntılarda bir karışıklık var herhalde.
Benim mesajım başka birisinin orijinal mesajmış gibi gözüküyor.

Eski 13-03-2013, 18:12   #299
Ağaç Dostu

[QUOTE=catgreen;1119204]
Alıntı:

benim sorumda tam bu işte. ağaçlar 13 değilde 6-7 yaşındaysa bu verim ticari olarak kabul edilebilir sanırım. Ama ağaçlar 13 yaşındaysa o halde "pahalı" bir alışveriş olmuyor mu?

sayın catgreen

sayın çamtepe de uyardı faturalarını istemeniz konusunda. ben bir adım daha atayım. bu bahçe 20 dekar olduğuna göre kuran kişi mutlaka destekleme almıştır. ilçe tarıma gidin en güzelini oradan öğrenirsiniz...

bir de eğer gerçekten ağaçlarınız bahsi geçen yaşta ve verimi bu kadar düşükse

bunun değişik sebepleri olabilir..

1: cins olarak yöreye uygun değildir ilkbahar geç donlarına yakalanıp verim düşümü oluyordur

2: toprak kuvetsizdir ve gerekli besin takviyesi yapılmıyordur

3: sulama ihmal ediliyordur

4: çapalama ot alma vs işler düzenli yapılmıyordur.

bunlardan biri veya bir kaçı birden oluşunca 7 kg verim bile fazla bence

kısaca eğer siz bu işte ciddi iseniz mutlaka ilçe tarıma uğrayın (bahçeyi alırsanız zaten mecburen uğrayacaksınız) bahçenin geçmişini öğrenirsiniz

Eski 13-03-2013, 20:12   #300
Yeni Üye

[QUOTE=ncp1963;1119233]
Alıntı:

sayın catgreen

sayın çamtepe de uyardı faturalarını istemeniz konusunda. ben bir adım daha atayım. bu bahçe 20 dekar olduğuna göre kuran kişi mutlaka destekleme almıştır. ilçe tarıma gidin en güzelini oradan öğrenirsiniz...

bir de eğer gerçekten ağaçlarınız bahsi geçen yaşta ve verimi bu kadar düşükse

bunun değişik sebepleri olabilir..

1: cins olarak yöreye uygun değildir ilkbahar geç donlarına yakalanıp verim düşümü oluyordur

2: toprak kuvetsizdir ve gerekli besin takviyesi yapılmıyordur

3: sulama ihmal ediliyordur

4: çapalama ot alma vs işler düzenli yapılmıyordur.

bunlardan biri veya bir kaçı birden oluşunca 7 kg verim bile fazla bence

kısaca eğer siz bu işte ciddi iseniz mutlaka ilçe tarıma uğrayın (bahçeyi alırsanız zaten mecburen uğrayacaksınız) bahçenin geçmişini öğrenirsiniz
İlçe tarım ile bağlantı kuracağım. Dediğiniz gibi onlardan da bahçe ile ilgili bir bilgi bulabilirim.

Bahçenin bakımının düzgün yapılamadığını biliyorum. Asıl sahibi iki sene önce vefat etmiş, eşi fazla ilgilenememiş, elinden çıkartma sebepleri de bana söylenen bu. Ancak bende henüz geri dönülmez bir yola girmeden riski hesaplamaya çalışıyorum. O yüzden her fikir oldukça yaralı, teşekkürler.

ladikli beğendi.

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024