agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-03-2010, 23:09   #331
Yeni Üye

zidane's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2010
sayın umıt79, öncelikle çok teşekkür ederim, kendi sorunumu kendim çözdüğüm zaman en azından siteden duyarlı bir ağaç dostu cevap verdi. yaklaşık 3 metre uzunluğunda çok sağlıklı olan bir bitkinin, hergün 20 den fazla yaprağı sararıyorsa, genelde netten araştırdığım zaman nedenini, en yaygın ve sevilen bir site olmasından dolayı bu site de yüzlerce benzeri "benjamin yaprak sararması" vâkâsına benzer cevaplar verildiğini gördüm ve evet ben de aynen sizin de söylediğiniz gibi, yer değişikliği, sulamayı kesme gibi ( bir önce ki mesajımda çaresizdim evet) önerileri dinledim. ancak mesajımda değinmeye çalıştığım şu ki, nasıl hasta olunca doktora gitmez, bir takım doğal yöntemlerle iyileşmeyi deneriz ve bazen de yeterli olur, ama doktor kesin çözümdür,bitki için de bitkiyi alarak bir uzmana başvurmak bitki açısından daha sağlıklı bir çözüm olur bence.ben bunu denedim ve yararını gördüm, yoksa sararıyor nasıl olsa geçer diye bir kaç gün daha kaybetseydim, bunun sorumlusu sizce kim olacaktı?
bu sitede ise genelde öneride bulunanlar işin uzmanları değil, gönüllüleri. benim uzmanlara sözüm yok ama gönüllü ağaç severler mesajlarında veya yönlendirmelerinde şunu eklesinler" bunlar çözüm olmayabilir, derhal bir uzmana başvurun"!. çoğu mesajda maalesef bu ibare yer almıyor, ben açıkçası evet bu sitede benjamin ile ilgili olan tecrübelerden yararlandım ama boşa yararlandım, yer değişikliği, su vermemek tarzında ki öneriler bence bitkiseverlere zaman kaybettiriyor, yaşayan bir canlının de emin olun gözümün önünde ölüp gitmesine seyirci kalacak kadar da duyarsız değilim.! ayrıca duygusal reksiyon sözümü bitkim için söylemiştim siz benim duygusal reaksiyon gösterdiğimiz sandınız sanırım, konu insan değil, bitki hatırlatmak isterim.

zidane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2010, 20:33   #332
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Sevgili Zidane sanıyorum bitkiniz şu an da iyi .Eğer iyiyse sevindim.Yazdıklarınızın bir bölümüne katılıyorum 3.mesajınız da..Elbette çözümsüz görünen bir problemde işin uzmanlarına danışmak en sağlıklı fikirdir.

Çoğu mesajda yer almayan bir uzmana başvurun ibaresinin yazılması bu kadar gerekli mi? Paylaşarak burada doğru, yanlış ya da farklı yetiştirme; bakım önerileri buluyoruz.Sağlıklı büyütülen bitkilere neler yapılıyor , yapanlardan birinci ağızlardan öğreniyoruz...Siteyi biraz daha incelerseniz sanıyorum kastettiklerimi daha iyi idrak edeceksiniz.

Bu arada konunun bitki olduğunu ,bitkilere dair herşey ve doğa olduğunu zaten biliyoruz...Duygusal reaksiyon sözünü sizin için kullanmıştım ben. Daha ikinci mesajınızdan başlayarak veryansın etmek yerine ; birinci mesajda olması gereken kendimizi tanıttığımız bölüme uğrayarak ,gecikmişte olsa tanışma faslını gerçekleştirsek sanıyorum daha pozitif bir yaklaşım olacak.

Size Hoşgeldiniz diyelim...

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2010, 16:07   #333
Ağaçsever

hsynyldz's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Benimde 1,5 ay önce aldığım bir starlight benjaminim var ilk fotoğrafını çekmedim ama şu andaki fotoğrafları aşağıdaki gibi, çok fazla ışık almayan bir yerde duruyor ilk geldiği 2-3hafta hızlı yaprak döktü şu anda biraz daha dengeli gidiyor aldığım yerde haftada bir banyoda duş yaptır dediler ama burda takip ederken o kadar suyun aşırı kaçabileceğini düşünüp fıs fıs marifetiyle yapraklarını, dallarını ve toprağı hafif nemli kalacak şekilde 2-3 günde bir suladım ama altta kalan dalları iyice kuşa döndü uçlarda ve yanlarda hafif hafif sürgün veriyor gibi acaba budamam gerekirmi ve sulamasını doğrumu yapıyorum acaba diye merak ediyorum ? Son olarak yaprak küçültme işlemine tabi tutmayı düşünüyorum haziran gibi genç bi fidan için doğru olurmu diye merak ediyorum bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

Name:  Görüntü0036.jpg
Views: 2654
Size:  68.1 KB

Name:  Görüntü0037.jpg
Views: 2816
Size:  68.7 KB

Name:  Görüntü0038.jpg
Views: 2770
Size:  66.9 KB

Name:  Görüntü0039.jpg
Views: 2757
Size:  67.2 KB

hsynyldz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2010, 09:05   #334
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
sn hsynyldz
kurumuş dalların bitki için bir anlamı yok, alabilirsiniz.
ama bu bitkiye yerine alışması için zaman vermemiz gerektiğini düşünüyorum. hemen paniğe kapılmayın. fısfıslamaya ve suyunu düzenli vermeye dikkat edin. yaprak dökülmesi bir süre sonra duracaktır.
yerini de olabildiğince sabit tutun.
bitkilerin çoğu yaprak açılarını güneşe doğru ayarlarlar, sizin en ufak bir yer değişikliğiniz onlar için güneşin geliş yönünde ciddi bir sapma anlamına gelir. bazı bitkiler bu yeni açıya yapraklarını döndürerek uyarlanır(örneğin filkulağı) fakat benjamin yapraklarını döndürmeyip dökebilir. bu değişikliğe reaksiyon verir.
doğada herşey yavaş yavaş değişir ve biz o değişimi bitki için alıştığından daha radikal bir hale getirmiş oluruz.

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 15:17   #335
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2010
benimde benjaminim var kendim biyerden dal alıp köklendirdim ektim tuttu ama çok yavaş büyüyor bir de nasıl bir yerde olması gerekiyor .bana yardımcı olursanız sevinirim.

gypsy4153 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 16:29   #336
Yeni Üye

narinkrgl's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Herkese merhaba.Ben sizlere bir sorunumu danışmak istiyorum.Çok kötü bir durumda,hiç yaprağı kalmamış bir benjamini evime aldım ve iyileştirmek istiyorum.Güzelce budadım ama sonra kalın gövde kısmının bıçakla oyulmuş gibi bazı kısımları olduğunu gördüm.Sanırım bir böcekten kaynaklanıyor.Çünkü oyuk kısımların içerisine kırmızı hareketsiz kabuklu birer böcek yerleşmiş.Sabunlu suyla yıkadım ama böcekler kıpırdamıyor.Ne yapmalıyım?

narinkrgl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 18:41   #337
Yeni Üye

ogunasena's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2010
Budama Yardımı

Aranızda yeni olduğum için konuyu doğru yeremi açtım bilemiyorum.15 gün önce çok sevdiğim Benjamini nihayet alarak eve getirdim.Fakat devamlı yaprak döktüğü için 1 hafta sonra (yanlış yaparak) yerini değiştirdim.Fakat yapraklarını dökmeyi sürdürdü.Bende resimlerde göreceğiniz ilk günü koyduğum eski yerine geri aldım.Şu anda da yapraklarını döküyor ama 2-3 ay yerinden oynatmayı düşünmüyorum.Şimdi geleyim soruma.Bu yaprak dökmesi beni korkuttuğu için hemen bir tane daha üretmeyi düşünüyorum.Ama çok acemiyim.Hatta bitki konusunda kör cahilim.Budama nereden ve nasıl yapılır? Çok aramama rağmen resimli bir açıklama göremedim.Tepe çeliğinden bahsediliyor ama ben bunun ne olduğunu bile bilemiyorum.Cahilliğimden dolayı affınıza sığınarak böyle bir soru sordum.Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.Sevgi ve saygılarımla.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ogunasena : 01-05-2010 saat 20:22 Neden: İmla hataları
ogunasena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 09:19   #338
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Sayın ogunasena,
Budamadan kastınız yeni bir tane üretmek için çelik almaksa dalların ucundan 3-5 yaprak olacak şekilde kesip suya koyarsanız köklenecektir. Ben bu işi yapalık çook uzun zaman oldu o yüzden şu kadar zamanda köklenir diyemiyorum ancak birkaç günde köklenmiyor. Biraz beklemeniz lazın. Bu arada benjamininiz de oldukça sağlıklı görünüyor. Bana hediye gelen bir benjamin var. Haftalarca yaprak döktü. Nerdeyse kel kaldı diyebilirim. Ama sanırım şimdi yerine alıştı yeni yapraklar çıkartıyor. Sizinki de aydınlık bir yerdeyse merak etmeyin toparlanacaktır.

Eklenen Resimler

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 17:32   #339
Yeni Üye

ogunasena's Avatar

Teşekkür

Sayın a1919 cevabınız için çok teşekkür ederim.Yalnız aklıma takılan birşeyi daha sorayım izninizle.Yan dallardan değilde üst tepeden alın çeliği diyorlar.Hani eğri büyümesin diye.Siz yan dalı işaretlemişsiniz aklım karıştı şimdi.Birde üstten alınca bodur kalmasın sakın.

Eski 03-05-2010, 17:53   #340
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Bence yeni üretim için bir kaç dal alıp suya koyun. Nasıl yapacağınız geçmiş sayfalarda yazıyor. Bunun dışında şuanki yeri bence gayet ideal. Yeni yerine alışma dneminde sulamasına dikkat edin. 2 GÜNDE BİRDE YAPRAKLARINA KAYNAYIP SOĞUMUŞ SU PÜSKÜRTÜNÜZ...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 22:57   #341
Yeni Üye

ogunasena's Avatar

Teşekkür

Hepinize çok teşekkür ederim.Ama bu dalları a1919'un dediği yerdenmi yoksa yukarıdan biryerdenmi keseceğim? Saygılarımla.

Eski 04-05-2010, 08:39   #342
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Yukardan kesmeniz şart değil. İstediğiniz dalları kesebilirsiniz. Be fotoğrafta o dalı göstermesi kolay diye orayı işaretledim. Özlem hanımın da dediği gibi birden fazla dal koyun suya. Merak etmeyin çok kolay çelikten üretilebiliyor benjamin. Benim evdeki balkonun tavanına değmek üzere ve kendisi bir zamanlar sadece 4 yapraktı

Eski 04-05-2010, 08:46   #343
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ogunasena Mesajı Göster
Hepinize çok teşekkür ederim.Ama bu dalları a1919'un dediği yerdenmi yoksa yukarıdan biryerdenmi keseceğim? Saygılarımla.
ben tamamen yan dallardan alınmış çelikler ile yeni bir saksı yaptım kendime. yan dallar ilk dikildiğinde biraz eğik durdu ama sonra tepeden alınmış bir forma kavuşturdu kendini. yani dikey büyüyorlar. o yüzden size gösterilern yerden kesebilirsiniz, bence fark yok. tavsiye dışında da sizin yerinizde olsaydım tepeden değil yanlardan alırdım zaten

ben hep suda köklendirdim, köklenmeleri 5 hafta civarında oldu.

bitkiniz çoğumuzun benjamininden çok daha sağlıklı bence. o yüzden de şimdilik endişelenmeyin yaprak dökülmesinden. doğal bir reaksiyondur bu.

Eski 04-05-2010, 17:11   #344
Yeni Üye

ogunasena's Avatar

Teşekkür

Yüreğime su serptiniz.Değerli yardımlarınız için teşekkürü bir borç bilirim.Saygılarımla.

Eski 04-05-2010, 20:58   #345
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Benjamin kauçuğunda havai köklendirme deneyen oldu mu ?
Denemek istiyorum . Tecrube eden varsa , bunun için en uygun zaman hangisidir ?

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 02:08   #346
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Herkese merhaba,
Yaklaşık 3 yıldır yetiştirdiğim ve şekil vermeye çalıştığım ficusumun yaprak altlarına yapışmış ve ne olduklarını bilmediğim irili ufaklı beyaz nesneler var. Bunların böcek olup olmadığını bilmiyorum ama elime aldığımda sabun gibi ve yağlı şeyler olduğunu gördüm. bunun ne olduğunu ve nasıl yok edeceğimi bana söyleyebilir misiniz?

Eklenen Resimler

SiriustanGelenKurbaga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2010, 11:40   #347
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Acil Yardım

Merhabalar,

Yıllardır baktığım ve ağaç haline gelen benjaminim kurumaya başladı. Geçen haftaya kadar hiç bir şey yoktu. Sonra yaprak dökmeye başladı. Alt dallardan itibaren yapraklar kıvrılıp kurumaya başladı. Bu giderek üst dallara doğru geldi. Saksısının üstünden toprak alıp yeni toprak ekledim. Bu arada yapraklarına su püskürtüyorum ama hiç bir faydası olmadı. Bu arada ne yeri değişti ne de extra bişey yaptım. Neden böyle oldu anlayamadım. Yapraklarında herhangi bir böcek vs. görünmüyor. Şu anda foto yok yanımda o yüzden ekleyemiyorum ama ağacım çok yakın zamanda kel kalacak gibi görünüyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Kuruyan yaprakları ve dalları keseyim mi? O zamanda sadece üstte birkaç dal kalacak. Tekrar yeşerir mi acaba? Saksısı da oldukça büyük ama dar geliyor olabilir. Acaba köklerini biraz budamam gerekir mi? Aslında şu an ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Eski 30-05-2010, 01:10   #348
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SiriustanGelenKurbaga Mesajı Göster
Herkese merhaba,
Yaklaşık 3 yıldır yetiştirdiğim ve şekil vermeye çalıştığım ficusumun yaprak altlarına yapışmış ve ne olduklarını bilmediğim irili ufaklı beyaz nesneler var. Bunların böcek olup olmadığını bilmiyorum ama elime aldığımda sabun gibi ve yağlı şeyler olduğunu gördüm. bunun ne olduğunu ve nasıl yok edeceğimi bana söyleyebilir misiniz?
Merhabalar,

Sayın Mine Pakkaner

Sorunu Bu bölümde:
Benjamin sorunları

Şu mesej ile:
Alıntı:
Nuran berna, bu oluşum için endişelenmeyin, benjaminde yaprak ayası ile sapın birleştiği yerdeki bu kuru sabun kalıntısı gibi oluşum fizyolojik. Bitkinin kendi sütlü özsuyu. Ancak Sn. Nkbalki'nin dediği gibi benjaminde pamuklu ve kabuklu bite çok dikkat edin.
Cevaplamış. Benimde içime su serpildi.

Ayrıca teşekkürler.

tijeen beğendi.
Sulman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2010, 14:04   #349
Ağaçsever

rain_man's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rain_man Mesajı Göster
merhaba,

geçen bahar ayında köklendirip diktiğim alacalı ficus'um

Eklenti 113158

Eklenti 113159

Eklenti 113160

o zaman dan bu zamana bayağı gelişme kaydetti, yerini hiç değiştirmiyorum. suyunu da toprağının iyice kurumasına izin vermeyecek sıklıkta veriyorum. şu an keyfi yerinde gibi. ama aklıma takılan bir şey var, acaba saksısı yeterince büyük mü yoksa bu bahar değiştirip bir boy büyük bi saksıya alsam daha mı iyi olur?
yukarıdaki mesajımda bahsettiğim alacalı ficusumun son hali:

Name:  DSCN5835.jpg
Views: 2502
Size:  36.4 KB

Name:  DSCN5836.jpg
Views: 2493
Size:  40.6 KB

o zamandan beri baya bir yol kattetti...

rain_man Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 00:38   #350
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Galeri: 2
Saksının boyutu ideal bence. Fazla sudan siz yinede sakının çok öldürdüm ben. Özellikle de gençler fazla suya dayanamıyor. En güzel yöntem saksınız da hafif görünüyor elinizle saksıyı tartmak ve parmağınız ile nemini kontrol etmek.

Birde resime göre sol taraftaki filiz yanlamış görünüyor. Uzama gösteriyor. Ana dalı geçecek gibi. Daha uzun tahta bir çubuğu şimdiki çubuğun bulunduğu yerin tam karşısına daldırın ve uzayan dalı yeşil bir yünümsü kesmeyecek bir bağ ile çubuğa bağlayıp şimdiden düz bir forma sokun derim. İlerde zorlanabilirsiniz. Çok neşeli starlightiniz umarım dev gibi olur.

Saygılar.

Sulman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 10:26   #351
Ağaç Dostu

Rain man çok güzelleşmiş. Yerinide sevmiş. Şuan yavru olduğu için dallarını çubuklarla destekleyip form kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Eğilmeye meğilli büyüdükçe...Ellrinize ve yüreğinize sağlık...

Eski 10-06-2010, 09:04   #352
Ağaçsever

rain_man's Avatar

Sn. Sulman ve Sn. Özlem,

Yorumlarınız ve değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Tavsiyelerinizi dikkate alacağıma emin olabilirsiniz.

Saygılar...

Eski 17-06-2010, 10:56   #353
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Benjamin kauçuğunda havai köklendirme deneyen oldu mu ?Denemek istiyorum . Tecrube eden varsa , bunun için en uygun zaman hangisidir ?
Sayın Jezebel; benjaminde havai köklendirmeyi tercih etmenizin özel bir nedeni yoksa, size daha kolay ve pratik bir yöntem olan suda köklendirmeyi tavsiye edeceğim. Zira benjaminler sanıldığı kadar hassas bitkiler olmayıp kolayca köklenebilen bir özellikleri var.
Tabi suda köklendirme için şu birkaç hususa riayet etmeniz gerekiyor:
*Evvelâ köklendirmek istediğiniz dalları tepe sürgünlerinden seçmelisiniz,
*Dalları koyacağınız kap dar ağızlı ve ışık geçirimsiz olmalı,
*Suyunu 2-3 günde bir mutlaka değiştirmelisiniz,
*Köklendirme yapacağınız kabı, nispeten loş bir yere koymalısınız.

Mevsim şartlarına göre 2-3 hafta içinde köklü dallarınız olacak ve siz onları saksılarına alarak gönlünüzce büyüteceksiniz.

Tabi ki varlıklara hayat verenin yalnızca Allah (CC) olduğunu ve O' nun ''Hayy'' ismini de hatırlamanız uygulama başarınızı daha da artıracaktır.

Kolay gelsin..

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 15:14   #354
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2010
arkadaşlar benimde benjaminim var ve çok güzeller ama büyük olan enlemesine büyüdü bunları budasam boya gidermi ayrıca bu budama hangi aylarda yapılır nasıl yapılır anlatırsanız çok sevinirim resimleri ekliyorum sırasıyla en büyükten küçüğe doğru budamak istediğim en büyüğü

Eklenen Resimler

tasamek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 17:26   #355
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Süleyman Koçak Mesajı Göster
Sayın Jezebel; benjaminde havai köklendirmeyi tercih etmenizin özel bir nedeni yoksa, size daha kolay ve pratik bir yöntem olan suda köklendirmeyi tavsiye edeceğim. Zira benjaminler ...

Tabi ki varlıklara hayat verenin yalnızca Allah (CC) olduğunu ve O' nun ''Hayy'' ismini de hatırlamanız uygulama başarınızı daha da artıracaktır.

Kolay gelsin..

Sn . Süleyman Koçak ,
haklısınız daha kolay belki , ancak benim Benjaminim 6 yaşında , dalları baya kalınlaştı .
Bu dalların birini havai köklendirme yapıp bonsai geleneğine uygun bir şekilde terbiye etmeyi düşünüyorum .
Malüm bonsai için kalın gövdeli ve kısa boylu ağaçlar tercih ediliyor .
Yanıtınız için sağ olun , görmezden gelmediniz en azından , başkaları gibi
Havai köklendirme denemiştim , biri başarılı ( Duranta erekta ) diğeri (Portakal)
başarısız oldu , belli ki uygun mevsim kollamak gerekiyor .
Teşekkürler , saygılar .

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2010, 12:41   #356
Ağaçsever

rain_man's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sulman Mesajı Göster
Saksının boyutu ideal bence. Fazla sudan siz yinede sakının çok öldürdüm ben. Özellikle de gençler fazla suya dayanamıyor. En güzel yöntem saksınız da hafif görünüyor elinizle saksıyı tartmak ve parmağınız ile nemini kontrol etmek.

Birde resime göre sol taraftaki filiz yanlamış görünüyor. Uzama gösteriyor. Ana dalı geçecek gibi. Daha uzun tahta bir çubuğu şimdiki çubuğun bulunduğu yerin tam karşısına daldırın ve uzayan dalı yeşil bir yünümsü kesmeyecek bir bağ ile çubuğa bağlayıp şimdiden düz bir forma sokun derim. İlerde zorlanabilirsiniz. Çok neşeli starlightiniz umarım dev gibi olur.

Saygılar.
Sn. Sulman'ın tavsiyesini dikkate alarak, çubukla desteklediğim ficusumun son hali...

Name:  DSCN5847.jpg
Views: 2572
Size:  60.9 KB

Name:  DSCN5849.jpg
Views: 2524
Size:  45.8 KB

Name:  DSCN5850.jpg
Views: 2228
Size:  51.6 KB

Eski 05-07-2010, 15:43   #357
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Yaprak Rengi

Merhaba arkadaşlar;
Forumda birkaç kez (Mine Pakkaner dahil) sormuş olmakla birlikte istediğim kısa ve öz cevabı alamadığım şu soruyu, buradan bir kez daha sormak istiyorum:
Alaca benjaminlerin yapraklarının kenarlarındaki beyazlığı artıran veya azaltan sebep nedir? Ne yaparsak beyazı çok yeşili az renkli yaprakları olan benjaminlerimiz olur?
Yaklaşık 3 yıldır baktığım alaca benjaminim -inat edercesine- kenarları tam beyaz yaprak çıkarmıyor. Acaba yanlış mı besliyorum. Sayın Mine Pakkaner fazla azotlu besin vermek yaprak rengini etkiler demişti. Ö dönem bitkilerime güvercin gübresi vermiştim. Sebebi budur diye düşündüm ama sonradan toprağını iki kez değiştirdiğim halde çıkan yaprakların büyük bir çoğunluğu ortası koyu yeşil kenarları açık yeşil renkte oluyor.
Aşağıda Mine Hanımın cevabını alıntıladım:
''...Beyaz alacalılık bitkinin o bölgesindeki pigment üretiminin eksikliğinden kaynaklanır. Turuncu, sarı alacalılık ise yeşil klorofil maddesinin az üretimi sonucu diğer sarıdaki ksantofil, turuncudaki karoten maddelerinin baskınlığından kaynaklanır, Kırmızı, mor, pembe ise antosiyanin sonucu oluşur.

Aşırı azotlu gübreleme bitkinin rengini yeşile döndürebilir. Işık yoğunluğu da etki eder. Karanlık ortamlarda alacalılık kaybolmaya başlar, bitki buna tahammül edemez çünkü fotosentez için az klorofil mevcuttur. Aşırı ışık ise ayrı bir sorun olabilir çünkü yaprağın renk durumunu koruyacak olan pigmentasyon bozulur.

Alacalı bitkilerde karşılaşılabilen en önemli sorun bazı alacalılıkların stabil olmamasıdır. Bu durumda bitki albino veya düz koyu yeşil sürgünler verebilir. Bunların kesilerek uzaklaştırılması gerek.

Ancak sizin sorununuz bu değil. Bu yüzden siz sakın dal kesmeyiniz. Bitkilerinizin ışık yoğunluklarını değiştirip fosfor ve potasyumlu besinler veriniz...''
Konuyla ilgili tecrübesi veya bilgisi olan paylaşırsa sevinirim..

Düzenleyen Süleyman Koçak : 05-07-2010 saat 15:57 Neden: ek
Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2010, 10:24   #358
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Benjaminim;
Bitkimin benjamin olmadığını öğrenince, esas benjamin buldum ve aldım. İllaki destek çubuk şart mı? Büyümesinde etkili mi? Teşekkürler.
Name:  benjamin.JPG
Views: 2744
Size:  44.1 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2010, 12:44   #359
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Destek çubuğu daha şekilli büyümeyi sağladığı için öneriliyor. Bitkiniz büyüdükçe saksı dengesi bozulacaktır, o zaman siz destek ekleyeceksiniz ve aslında eğri olan şimdiki halinden daha da büyümüş dalı kaldırıp dikleştirmek daha zor olacaktır. Çok kalınlaşmadan dal esnekken yapmak daha mantıklı bence.

Eski 23-07-2010, 12:47   #360
Ağaç Dostu

EE yani arkadaşım bana buradan bitkiniz gelin beni kaldırın diye bağırıyor... Beli bükülmüş zavallımın. "Ağaç yaşken eğilir" sözü var bide... Bence acilen destek yapılmalı.. Dallar formunda büyüsün diye bitki uzadıkça da desteklemeye devam edilmeli...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024