agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-07-2007, 11:44   #1
King of Plants

gokberkakman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2007
Hurma

Evet arkadaşlar ağaçlar.net'in forumunda her ne kadar yeni olsamda bu harika siteye benimde biraz katkım olsun istedim.Eğer Hurma adı altında açılmış başka bir başlık varsa ben göremedim kusura bakmayın.

---HURMA EKİMİ---

Öncelikle herhangi bir yerden aldığımız hurmaları güzelce inceledikten sonra afiyetle yiyoruz. Ardından içindeki ince uzun çekirdeği (toprağı hiç farketmez) bir saksıya 5 cm derinliğinde ekiyoruz.Can suyunu verin ve sabırla bakımını yapıp bekleyin.Bakım dediğimde hafta yazın 2 bardak, kışın 1 bardağa düşürebilirsizin su verin.Hatırlatmak istediğim şey şu ki Hurma çimlendirmek çok sabır gerektiren bir iş.Ben tokumları 2007'nin Nisan ayında ekmiştim Temmuz ortalarında anca çıktı.Bence şansınızı arttırmak için saksıya 10 taneden fazla ekin.Biri çıkmazsa diğeri çıkar diye.Son zamanlarda bayağı umutsuzluğa düşmüştüm çıkmayacak diye.Ama çimlendi sonunda 6 tane.Resimlerini size yolluyorum. Not:Çok sulamayın.Birde resimlerde görülen hurma filizlerinin yanındaki Cocos Nuciferamdı (Hindistan cevizim).Fazla sulamadan öldü.

Eklenen Resimler

gokberkakman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2007, 09:18   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2007
Sevgili Gökberk bende aynı şekilde hurma çekirdeğini bir saksıya hatta bir çiçeğin yanına iliştirivermişim.) İliştirivermişim diyorum çünki ben bunu hep yaparım yediğim bir şeylerin çekirdeklerini hep bir çiçeğimin yanına ekiveriyorum.Bunu o kadar çok yapıyorum ki ilk filizlenmeye başladığında ne olduğunu anlayamadım. Daha sonra çiçeklerimin saksılarını değiştirirken bunun bir hurma çekirdeği oolduğunu gördüm.Ne muhteşem değil mi? Ancak okuduğum bilgilere göre çekirdekten çimlenen hurma çok da sağlıklı olamıyormuş.Umarım seninkilerde benimkide büyürler.Ancak ben buraya fotoğrafın nasıl ekleneceğini şimdilik bilmediğimden fekleyemiyorum.Ama en kısa zamanda bu işi de öğreneceğim.)

Kkaracivi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 16:48   #3
King of Plants

gokberkakman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2007
Evet.Tohumdan çıkanlar çok zor büyüyor.Sadece 1 cm büyümesi için aylarca beklemek gerekiyormuş.Sadece ilk çıktıkları zaman hızlı büyüyorlar.Aslında bir salon bitkisi haline geldiğinde çok güzel bir görünüm oluşturuyorlar.

gokberkakman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 00:08   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Hurma cinsine göre büyümesi de değişiyor. Eğer "acve" hurması çekirdeği ise diktiğiniz, daha hızlı büyüyor ve normal ağaç görünümüne geçmeye başlıyor yavaş yavaş.. Klasik hurma ise, tek sap halide çıkıyor, daha sonra bir iki sap oluyor, ama normal hurma ağacı yaprakları gibi kolay kolay olmuyor, çok uzun süre geçmesi lazım.

Acve, şifalı hurma diye bilinen hurma türü.. Türkiye'de heryerde olur mu bilmem, Konya'da bir hurmacı dükkanı var, orada her çeşit hurma var. Büyük şehirlerde de vardır belki bu tür, ama her hurma satanda Acve hurması olacağını sanmıyorum.

Bu bilgiler tecrübelerdendir, doğruluğu kişiye göre değişir.

aerkaya1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2007, 19:56   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aerkaya1 Mesajı Göster
Hurma cinsine göre büyümesi de değişiyor. Eğer "acve" hurması çekirdeği ise diktiğiniz, daha hızlı büyüyor ve normal ağaç görünümüne geçmeye başlıyor yavaş yavaş.. Klasik hurma ise, tek sap halide çıkıyor, daha sonra bir iki sap oluyor, ama normal hurma ağacı yaprakları gibi kolay kolay olmuyor, çok uzun süre geçmesi lazım.

Acve, şifalı hurma diye bilinen hurma türü.. Türkiye'de heryerde olur mu bilmem, Konya'da bir hurmacı dükkanı var, orada her çeşit hurma var. Büyük şehirlerde de vardır belki bu tür, ama her hurma satanda Acve hurması olacağını sanmıyorum.

Bu bilgiler tecrübelerdendir, doğruluğu kişiye göre değişir.
Sayın aerkaya benim hurma ağacım (henüz küçük ama umudediyorum büyüyecek) diyeyim şu anda balkonda duruyor bolca güneş alıyor ve çok güzel gelişiyor sizce kışın ne yapmalıyım salona mı alayım yoksa balkonda mı durmalı? Anladığım kadarıyla bu konuda tecrübelisiniz sizce ne yapmalıyım?

Eski 10-09-2007, 22:35   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2007
Kış diyince kar da olacağı için hurma da soğuğa dayanıklı olmayacağı için salona almak daha doğru

thev3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2008, 17:02   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2008
evet bu sene ramazan ayında ablamlara iftara gittiğimizde herkes yediği hurmanın çekirdeğini saksıya ekti aradan aylar geçti ve ilk benim hurmam çıktı
bir kaç ay sonrasında ablamın hurmasıda çıktı...
şu anda bir karış yükseklikte benim hurmam ve ablamın bifanbahyasının dibinde yakında onu başka bir saksıya alıp evime getireceğim..
hurmaya zenginlik çiçeğide deniyor..
derlerki hurma ağacı varsa evinizde berekette olurmuş
yakında hurmama kavuşacağım
ve ben onu salonumda yetiştireceğim

sükunet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2008, 13:29   #8
Yeni Üye

AKREP75's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kkaracivi Mesajı Göster
Sevgili Gökberk bende aynı şekilde hurma çekirdeğini bir saksıya hatta bir çiçeğin yanına iliştirivermişim.) İliştirivermişim diyorum çünki ben bunu hep yaparım yediğim bir şeylerin çekirdeklerini hep bir çiçeğimin yanına ekiveriyorum.Bunu o kadar çok yapıyorum ki ilk filizlenmeye başladığında ne olduğunu anlayamadım. Daha sonra çiçeklerimin saksılarını değiştirirken bunun bir hurma çekirdeği oolduğunu gördüm.Ne muhteşem değil mi? Ancak okuduğum bilgilere göre çekirdekten çimlenen hurma çok da sağlıklı olamıyormuş.Umarım seninkilerde benimkide büyürler.Ancak ben buraya fotoğrafın nasıl ekleneceğini şimdilik bilmediğimden fekleyemiyorum.Ama en kısa zamanda bu işi de öğreneceğim.)
Merhabalar bende sizin gibi yapip ilistirdim saksiya cikip bir bir bucuk karis olduktan sonra baska saksiya aktardim lakin iki denememdede öldü hurma fideleri,bu sefer ayri bi saksiya 4 5 cekirdek ektim. Bir arkadasim bayagi büytmüstü saniyorum olmiyacak bisey degil.

AKREP75 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2008, 13:38   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2008
bende hurma çekirdeğini saksıya diktim halada dikmeye devam ediyorum. lakin bu hurma heryerde yetişir büyürmü?
belli bir büyüklükten sonra bir bahçeye yerleştirmek ona kendi başına büyümesine olanak sağlarmı? yoksa salon bitkisi olarak mı kalacak?

iremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2008, 22:20   #10
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AKREP75 Mesajı Göster
Merhabalar bende sizin gibi yapip ilistirdim saksiya cikip bir bir bucuk karis olduktan sonra baska saksiya aktardim lakin iki denememdede öldü hurma fideleri,bu sefer ayri bi saksiya 4 5 cekirdek ektim. Bir arkadasim bayagi büytmüstü saniyorum olmiyacak bisey degil.
AKREP75 bence denemekten vazgeçmeyin.Benim hurma ağacım büyüyor.Şu anda beşinci yaprağını çıkarıyor ve çok sağlıklı büyüyor.Acaba başka bir saksıya alırken kökünü çok mu zedelediniz.Neyse umarım yeni ektikleriniz daha sağlıklı büyürler.

Eski 11-05-2008, 22:27   #11
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iremre Mesajı Göster
bende hurma çekirdeğini saksıya diktim halada dikmeye devam ediyorum. lakin bu hurma heryerde yetişir büyürmü?
belli bir büyüklükten sonra bir bahçeye yerleştirmek ona kendi başına büyümesine olanak sağlarmı? yoksa salon bitkisi olarak mı kalacak?
İremre hurma salon bitkisi olarakta çok güzel.Ama sanırım belli bir büyüklüğe ulaştığında bahçeye de alınabilir ama tropikal bir bitki olduğunu düşünürsek bulunduğunuz yerin iklimi de önemli...?!

Eski 26-05-2008, 12:24   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2008
çekirdekten hurma yetiştirmiş birilerini görmek ne güzel bende saksıya belki 50 tane çekirdek diktim ama şuanda sadece 1 tanesi filizlenmiş durumda. oda 10-15 cm boylarında. hızlı büyümesi için yapılabilecek birşey var mıdır acaba? evimde hurma ağacı olmasını çok isterim.
birde domatese benzeyen büyük hurmalardan dikmiştim. 2 tane filizlendi ve yaprakları geniş-kadifemsi. onlarında çiçek açıp meyve vereceği günü sabırsızlıkla bekliyorum. aynı saksıda olmalarının bi sakıncası var mıdır?

gonulkurnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 23:05   #13
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gonulkurnaz Mesajı Göster
çekirdekten hurma yetiştirmiş birilerini görmek ne güzel bende saksıya belki 50 tane çekirdek diktim ama şuanda sadece 1 tanesi filizlenmiş durumda. oda 10-15 cm boylarında. hızlı büyümesi için yapılabilecek birşey var mıdır acaba? evimde hurma ağacı olmasını çok isterim.
birde domatese benzeyen büyük hurmalardan dikmiştim. 2 tane filizlendi ve yaprakları geniş-kadifemsi. onlarında çiçek açıp meyve vereceği günü sabırsızlıkla bekliyorum. aynı saksıda olmalarının bi sakıncası var mıdır?
gönül hanım çok sabırlı olmalısınız çünkü hurma çok yavaş büyüyor.ama yazın balkona güneş gören bir yere alın hurmanızı.yazın altından suyunun hiç eksik olmaması lazım.sevgiler

Eski 07-07-2008, 00:09   #14
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
bende bir hurma tohumu diktim benim özel bir yerim var bir kapalı bakon nem ve sıcaklık aşırı yüksek acaba orda tohum yetişir mi?

newyorker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2008, 00:24   #15
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Tam hurmaya uygun, endişeniz olmasın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2008, 17:27   #16
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

teşekkürler mine abla. ama büyüse bile başka bir yere alsam alışır mı yoksa formu bozulur mu? şimdiden teşekkürler

Eski 07-07-2008, 17:35   #17
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

ben 11 yaşındayım. benim sevdiğim bitkilerden biride hurmadır. ama benim bahçemdede bir hurma ağacı var. 4 yaşında ama biraz geç büyüyor acaba bunun sebebi kışın açıkta kalmasımı etkiliyor acaba saksıya alsam birşey olurmu?

Eski 17-07-2008, 18:32   #18
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

şu anda seramdalar

Eski 01-08-2008, 14:15   #19
Yeni Üye

yilmaz193's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007
Galeri: 20
bende bundan 5 sene önce saksıda olan hurmayı evimin içinde küçük bir doğal bahçe var oraya diktim çok büyüdü fakat henüz meyva vermedi .

Eklenen Resimler

HipnoTc beğendi.
yilmaz193 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2008, 19:27   #20
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Bu harika bişey Yılmaz193, ne güzel olmuş....Yerde çim mi var? Nasıl yaptınız böyle bir bahçe? Elinize sağlık...

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2008, 20:32   #21
Yeni Üye

yilmaz193's Avatar

teşekürler arkadaşlar .ben bu evi yaparken bu serayı özel olarak yaptırdım tamamen doğaldır .sn erbek .evet yerde çimvar .ortada olanda hurma ağacı 1 sene saksıda büyüttüm daha sonra toprağa koydum 5 senede çok büyüdü yeride sıcak devamlı ışık alıyor artık verirse meyvalarını bekliyorum . boyu yaklaşık 5 metreye ulaştı yapraklarıda büyük burda bir arkadaşım var ürdünlü onun yardımıyla bukadar büyüttük arkadaşımın dediğne göre hurma 7 sene sonra meyva vermeye başlıyomuş .

Eski 03-08-2008, 22:41   #22
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Bende de hurma var ama sizinki resmen ağaç olmuş yılmaz193, benimki çok küçük ve çok yavaş büyüyor, yaklaşık 6 yaşında ama sizinkinin maşallahı var....Benimki saksıda da ondan mı acaba

Eski 03-08-2008, 22:46   #23
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Benim hurma....

Eklenen Resimler

Eski 03-08-2008, 23:53   #24
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

benim her bitkiye devasa saksı alma gibi bir huyum vardır sizde öyle yapın

Eski 03-08-2008, 23:56   #25
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

öyleki bitkilerden çok saksısı dikkat çeker ama bitkilerim 1 seneya kapatır bu farkı

Eski 04-08-2008, 10:58   #26
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Benim ev çok küçüktü malesef, çiçeklerimi zor sığdırıyordum Ama şimdi taşınınca artık daha büyük bir ev buluruz belki Hoş çok da büyük saksı iyi olmaz diye biliyorum, ya da alıştırarak büyütmek lazım sanırım...

Eski 05-08-2008, 19:46   #27
Yeni Üye

yilmaz193's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erbek_ Mesajı Göster
Bende de hurma var ama sizinki resmen ağaç olmuş yılmaz193, benimki çok küçük ve çok yavaş büyüyor, yaklaşık 6 yaşında ama sizinkinin maşallahı var....Benimki saksıda da ondan mı acaba
sn.erbek . benim saksıdada hurmam var evet dediğiniz gibi saksıda daha yavaş büyüyo toprakta oldumu köklerini derine saldığı için daha çabuk büyüyo .okadar çabuk büyüyoki inanın ortadan yeni çıkan bir dalı 6 ay gibi kısa bir zamanda diğerlerinin boyuna ulaşıyo .2 senedir budama yapıyorum budamasaydım seraya sığmayacaktı okadar büyüdü .
saygılar.

Eski 07-08-2008, 19:02   #28
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

güzel ama bu hurma çiçekçiden sipariş verilir mi??

Eski 07-08-2008, 21:25   #29
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2008
Meyve almayı düşünen arkadaşlar için hatırlatmak istiyorum, hurmada erkek ve dişi bitkiler ayrıdır. Erkek ve dişi bitki çıkma oranı yarı yarıya. Ancak üretim yapanların kullandığı bir metod burada paylaşım ile yapılabilir. Bazı üreticiler dişileri dölleme fonksyonundan başka işlevi olmayan erkek bitkileri barındırmayıp döllenme zamanı erkek çiçek temin ederek elle düllenme yaparlarmış. Hurması çiçek verme aşamasına gelenler böyle bir arayışa girebilir.

otugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2008, 13:54   #30
Yeni Üye

ismihan's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2006
benimde var geçen sene filizlendıler..bunların meyve verme ihtimalı varmı yokse saksıda süs bitkisi mı olurlar

ismihan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, bakım, gübre, hurma, palmiye

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024