agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-09-2006, 02:29   #1
Yeni Üye

L'ErableduJapon's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2006
Muz Tohumu Çimlendirme

Merhabalar.
indoor türü muz tohumunu ( musa ornata purple )çimlendirme ve filizlendirme konusunda net ve anlaşılır bilgilere ihtiyacım var.
lütfen yardım
teşekkürler.

L'ErableduJapon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2006, 02:54   #2
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Muzun tohumu oluyor mu? İlk kez duydum. Ben muzun "yalancı meyva" olduğunu (tohumunun olmadığını) sanıyordum.

Saygılarımla...

yağmur beğendi.
Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2006, 06:11   #3
Yeni Üye

L'ErableduJapon's Avatar

Sevgili Onur bey akvaryumforum dan sonra burada da benimle ilgilenmeniz hoş
evet muz tohum veriyor ve satın aldığım bu tohumu en iyi şartlarda filizlendirmek istiyorum.
ve sabırla forumdaki arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.

bu arada iyi bir haber vereyim Venüs flytrap geliyor. 2/3 yaşında ve sinek yakalayabilecek kaabiliyette
artık isteyen herkesin bir Venüs flytrap'ı olmalı değil mi ?

Eski 19-09-2006, 14:05   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Başlığı okuyunca merak ettim muz tohumu nasıl oluyor diye. Böyle oluyormuş

Çiçeği

arazsaltuk beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2006, 17:24   #5
Yeni Üye

L'ErableduJapon's Avatar

Değerli yönetici, editör ve üyeler aranızda muz tohumu çimlendirme konusunda bilgisi olan var mı
lütfen yardım ediniz.

Eski 20-09-2006, 22:51   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
Alıntı:
Musa ornata, saksıda yetiştirilecek muzların en iyilerinden biridir. Boyu, saksıya ekildiğinde 1.50, açık alana ekildiğinde 3 metreye kadar büyür.

Açık alana ekerken, rüzgardan korunaklı, güneş alan ya da aydınlık yerleri seçin. Muzlar direnajı yüksek toprağa ekilmeli ve büyüme döneminde sık sulanıp, gübrelenmelidir. Sulu topraklara karşı dayanıklıdırlar. Buzlanmaya karşı dayanıksızdırlar.

http://rareseedsource.com/proddetail.php?prod=ornata
ne kadar doğru bilmiyorum ama benim okuduğumdan anladığım yetiştirmesinin kolay olduğu

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2006, 08:59   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Açıkçası yukardaki gibi muz çiçeği Antalya ve Alanyadaki muz ağaçlarında hiç görmedim.
Praktikerden salon muzu denilen muz ağacı aldım (4 ytl) inşallah yukardaki gibi çiçek açar

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2006, 13:02   #8
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Bu yaz muzun soğanlı bir bitki olduğunu öğrendim.Bahçenize ektiğinizde toprağın altında yumrular sürerek bahçenizin herhangi bir yerinden çıkabiliyormuş.Çiçek olduğunu düşündüğüm şeyden tohum alındığını da sizlerden öğrendim.Foruma fotoğraf gönderemediğimden albümlere iki farklı foto yükledim.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2006, 19:50   #9
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi L'ErableduJapon
Değerli yönetici, editör ve üyeler aranızda muz tohumu çimlendirme konusunda bilgisi olan var mı
lütfen yardım ediniz.
Eğer bir türün tohumla üretimi hakkında herhangi bir bilgiye sahip değilsiniz, tohumları sonbaharda ekin veya katlamaya alın. Tohumlarda çimlenme engeli olsun veya olmasın mutlaka ilkbaharda çimlenme gerçekleşecektir. Kültür muzları (manavlarda aldığımız ve severek yediğimiz muzlar) tohum üretmezler. Muz türleri Musa cinsinde toplanır. Ancak Musa ornata türü yabani tür olduğundan tohum verir.

nur.erdoann beğendi.
ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2006, 04:11   #10
Yeni Üye

L'ErableduJapon's Avatar

Teşekkür ederim ilgi alakanız için. yanlız katlama denen method nedir nasıl yapılır aydınlatırmısınız rica etsem.
ayrıca şimdi ekmeye kalksam ne tür bir toprak ve ısı ortamı gerekir ?
ve filizlenme ne zaman gerçekleşir ?
Saygılar

Eski 22-09-2006, 05:07   #11
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Bazı tohumlar ekilince hemen çimlenmez. Bunun üç nedeni vardır. Tohum kabuğu sertir, embriyodan kaynaklanan çimlenme engeli ve meyvede tohumun çimlenmesini engelleyen bir takım kimyasal maddelerin olması. İşte saydığım bu üç nedenden kaynaklanan çimlenme engelini kaldırmak için tohumlar +4 derecede kumlu toprakta bir kap içerisinde türden türe değişmekle birlikte 2-3 ay (bazen 4-6 ay) kadar bekletilir. Bu işlemi buzdolabında kendiniz yapabilirsiniz. Toprak sürekli nemli tutulmalıdır. Aşırı sulamadan da kaçınılmalıdır. Katlamanın ardından ilkbaharda tohumlar buzdolabından alınır ve hemen ekilir.

Örneğin kiraz tohumunda katlama sıcak ve soğuk katlama şeklinde yapılmalıdır. Yani ilk 2-3 ay 20-25 derece sıcaklıkta sıcak katlama hemen ardında soğuk katlamaya geçilir. Çam tohumlarında bu işlemleri yapmaya gerek yoktur. Çünkü tohumlar ekilir ekilmez çimlenir. Ama yaparsak ne olur ? çimlenme oranı yüksek olur. Muz tohumları ya direk dışarıya bir saksı veya kapta ekin veya katlamaya alın. Tercih sizin. Umarım yaşadığınız yer kışın çok soğuk değildir. Tohumlar aşırı soğuktan zarar görmesin.

ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2006, 10:36   #12
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu
...
Praktikerden salon muzu denilen muz ağacı aldım (4 ytl) inşallah yukardaki gibi çiçek açar
Bu salon muzu denilen bitkinin bilimsel adını biliyor musunuz?
Saygılar,

Oğuz Sağlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2006, 12:11   #13
Ağaç Dostu

Hayır ,praktikerde de yazmıyordu.Praktikerin (Ankara)açık bahçe bölümünde halen satılıyor.

Eski 23-09-2006, 04:33   #14
Yeni Üye

L'ErableduJapon's Avatar

Bilimsel adı Musaceae Juss olmalı

Eski 07-12-2006, 19:18   #15
-

ERHAN_'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2006
Galeri: 3
Servis Miktarı 126 g
Kalori: 110
Total Yağ: 0 g
Sature Yağ: 0 g
Kolesterol: 0 mg
Sodium: 0 mg
Total Karbonhidrat: 29 g
Besinsel lif: 4 g
Şeker: 21 g
Protein: 1 g
Vitamin A: 0 % Vitamin C: 15 %
Kalsiyum: 0 % Demir: 2 %
Potasyum:11%

ERHAN_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2007, 17:20   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2007
muz tohumla çoğalmaz

muz tohumla çoğalmaz muz ağacının hemen yanında yavrular vardır,bu yavrularla çoğalır

asyaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2007, 20:56   #17
imo
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-02-2007
Muz tohumu çimlendirememe gibi bir deneyimim var benimde.Çok beğenerek sipariş ettiğim ve özenle 24 saat suda bekletip,ince kumla karıştırarak hazırladığım toprağa ekip ilk başlarda inatla oksijenli suyla spreyleme yöntemiyle sulayıp ardından normal suya geçtim.Tohumların ambalajında 1 aya kadar çıkacağı yazmakla beraber 2. ayda hala bir hareket yok.Çok üzgünüm gitti canım tohumlarım.

imo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2007, 22:22   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi L'ErableduJapon Mesajı Göster
lütfen yardım ediniz.

Banana Cultivation Tips

Storing Seeds
Seeds are best sown straight away when they arrive. If you aren't going to sow them straight away they can be stored briefly in their packaging in a cool (not cold) dark, dry place. Do not refrigerate.

Sowing Seeds
Prepare the seeds for sowing by rinsing them thoroughly and then soaking them for 2-3 days in tepid water that has been previously boiled. Change the water daily. Remove any fruit remaining on the seeds as it will encourage the seed to rot. Sow the seeds using coir (a sterile medium made from coconut husk fibre), perlite, vermiculite or sterilised compost. Then choose one of the methods below, depending on what you have available:

Place the seeds in moist sowing medium and seal in a plastic bag. Check the germination temperature for your seeds (this is shown in the pop-up window when you click on a thumbnail) and then place them in a warm room or an airing cupboard. You can check the temperature range or your room or airing cupboard by using a min/max thermometer. Avoid locations that get above 40C.

Sow the seeds half covered in moist sowing medium that is at least 1.5 inches deep. Spray the surface with a little dilute copper based fungicide (there are organically acceptable ones available) then place them in a heated propagator.

Check the seeds daily for germination, signs of drying out or mould/fungus forming. If mould/fungus is a problem rinse the seeds in tepid water then sow in fresh medium as spray the seeds with a dilute fungicide. Germination is erratic and can take up to 12 months for some seeds: so don’t give up!!

Potting on
With banana plants the root and shoot often appear at the same time. It is important to catch the shoot before it has been growing in the dark for too long, as they don't always take too well to the move into the light!
When the root or shoot has appeared pot the seeds on into individual pots of sterile potting compost. I use a potting mix made up from 5 parts organic peat free compost (J A Bowers New Horizon), 3 parts coir and 1 part perlite.

Plant the seeds just below the surface of the compost. Position the seedlings in good light, but avoid strong direct sunlight until the plant has established itself into its new container. Water seedlings regularly, but never let them get waterlogged as this will encourage damping off (rotting). Bananas prefer a fairly humid environment, at least initially.

Pot on again when a good root system has formed and before the plants become too root-bound. Mix in some slow release fertiliser with the potting compost.

Planting out
Plant out in late spring after the danger of frost has passed. Plant them into rich, moist (but not waterlogged) soil. Most bananas like a sunny spot in the garden that is sheltered from strong winds, which can shred the large leaves. Dwarf varieties are happy planted into large pots.

Feeding
Bananas are greedy. Mix in some slow release organic fertiliser to the planting hole and feed every few weeks during the growing season with an organic liquid fertiliser.

Winter Protection
Banana leaves will not survive the winter. Rootstock, however, can survive a few degrees of frost depending on the variety. Young plants of hardy stock (less than one year) are most safely over-wintered in an unheated greenhouse. To provide extra protection for outdoor plants treat them as follows:
Cut off the leaves to the top of the pseudo stem (to preserve plant height) or cut to 6 inches above ground level.
Wrap the stem in several inches of straw then cover with horticultural fleece.
Cover the base of the plant with at least 6 inches of mulch to provide extra protection to the roots.
Since plants are normally more hardy when a little dry, in wet weather you could also provide a water-proof cover. However, do avoid completely covering the plant with plastic for more than a few days as this will promote rotting.

Common Pests (Just in Case)
Aphids are rather fond of banana leaves and can be a problem in greenhouses in particular. To get rid of them gently rub them off by hand. There are biological controls available for use outdoors and in the greenhouse (see the links page for suppliers). Some people use aphid sprays but I have found most to be ineffective, as over-use has led to widespread resistance. I have had some success with a new organic product called Eradicoat, which suffocates them (see links for suppliers).
Occasionally Spider Mites can be a problem if there is low humidity. Spray the banana leaves with water to increase local humidity, spray the undersides with Eradicoat or try biological controls.

Sterilising Compost
Small quantities of compost can be sterilised in a domestic microwave. Fill a microwaveable bowl with moist compost and cover with microwaveable Clingfilm. Microwave on full power for 10 minutes. Allow to cool before handling or sowing seeds.

http://www.readytogrow.co.uk/seeds/cult_banana.html

Eski 28-05-2007, 13:23   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2005
bu konuda yardım edebilirim sanırım.ilk önçe 1-2 gün suda beklettim(tohumları)ondan sonra plastik yiyecek saklama kaplarında üstü sıkı kapanıyor olmalı 3 parmak kadar toprak koydum.(torflu toprak fakat (klasmann) çimlendirme konusunda mükemmel) tohumları yüzeyin yarım santim altına gömdüm.yaklaşık 3-4 haftada filizlendi.ilk denememde de filizlenmede sorun yaşamadım fakat saksıya aldıktan sonra yaşatamadım bu ikinci denemem bakalım ne olacak dışarıya iki tanesini aldım fakat yaprakların ucları biraz kahve rengi oldu.

Düzenleyen SEFA49 : 28-05-2007 saat 19:40
SEFA49 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 13:56   #20
Yeni Üye

kutular bunlar içinde nemoranı yüksek olunca cimlenme daha rahat oluyor

Eklenen Resimler

Düzenleyen SEFA49 : 28-05-2007 saat 19:36
Eski 28-05-2007, 19:38   #21
Yeni Üye

dışarıya aldığım muz fidanları

Eklenen Resimler

naturefan ve arazsaltuk beğendi.
Eski 23-06-2009, 16:59   #22
/

Giriş Tarihi: 21-04-2009
arkadaşlar bendede musa cinsi muz tohumu var ama tutmuycak dıye korkuyorum.bilen arkadaşlar bilgilendirirse çok memnun olurum.ekim zamanı ne zaman ve çimlendirme nasıl olur bunlarla ılgılı ayrıntılı bılgı almak ısterdım.ılgılenenlerın dıkkatıne.saygılar.

ytoprak2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 17:05   #23
/

Giriş Tarihi: 21-04-2009
sefa49 bu arkadaştan aldığım bilgiler doğrultusunda deneme yapacağım.umarım tutar.bu iş için küçük bir sera yapmayı düşünüyorum.umarım yardım edersiniz.

ytoprak2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2009, 11:50   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2008
Musa sikkimensis - Darjeeling Banana
Ben bunun yurtdışından tohumunu sipariş verdim ve ektim. Şu an boyu 20 cm. Ama saksıya 4 tane tohum ekmiştim. Yalnızca bir tanesi çıktı.
http://en.wikipedia.org/wiki/Musa_sikkimensis

deryaay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2009, 22:39   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2009
her türlü tropikal tohumu bu siteden bulabilirsiniz

http://arama.gittigidiyor.com/?arama...=tropikaltohum

saygılar...

-rdwn- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 15:35   #26
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
sayın deryaay musa sikkimensis soğuğa dayanıklı üç muz türünden biridir. - 15 dereceye kadar dayanabilir.tabi dayanan kısmı kökleri yaprakları değil.Fransa, Almanya ve İngiltere de yapılan denemelerde başarı elde edilmiş ancak bir tek Fransa da yenilebilir muz üretilebilinmiş.diğer ülkelerde soğuk çok erken geldiği için muzlar yetişmemiş.burdan da anlaşılıyor ki ülkemizde bu tür yetiştirilebilir ve yenilebilir muz elde edlilebilir.muzlar normalden küçük tatlı ama sert...

naturefan beğendi.
halil33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2009, 17:20   #27
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
Sonunda musa sikkimensis tohumlarim geldi.Insallah hepsi güzelce cimlenir ve sevindirirler..

halil33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2009, 18:37   #28
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Gelişmeleri paylaşırsanız çok sevinirim. Güle güle büyütün.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2009, 19:27   #29
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Arkadaşlardan Anamur, Alanya yöresinden olanlar varsa bir kök muz yavrusu (kökfilizi-sürgün) gönderirlerse, kapalı ortamda deneme yapacağım yazarsanız özelinize adres bırakırım.)

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2009, 10:44   #30
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halil33 Mesajı Göster
sayın deryaay musa sikkimensis soğuğa dayanıklı üç muz türünden biridir. - 15 dereceye kadar dayanabilir.tabi dayanan kısmı kökleri yaprakları değil.Fransa, Almanya ve İngiltere de yapılan denemelerde başarı elde edilmiş ancak bir tek Fransa da yenilebilir muz üretilebilinmiş.diğer ülkelerde soğuk çok erken geldiği için muzlar yetişmemiş.burdan da anlaşılıyor ki ülkemizde bu tür yetiştirilebilir ve yenilebilir muz elde edlilebilir.muzlar normalden küçük tatlı ama sert...
Diğer iki tür hangileri?

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024