agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni71Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-12-2011, 07:41   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Hangi ilacı vereyim diye deneme yanılma ile uğraşmayın, bahsedilen serum yeni çıkan civcivlerin ilk günlerinde tavsiye edilmektedir. İzmir Bornova da veteriner kontrol enstitüsü bulunmakta onlarla diyaloğa geçip ölü hayvanınız için kanatlı nekropsisi isterseniz daha sağlıklı olur. Tel232 388 55 11 - 232 388 55 10

baras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2011, 20:51   #62
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2008
Sayın Baras
İzmir'in ilçesinde yaşayan biri olarak bu kurumdan haberim yoktu, bilgi için çok teşekkürler. Ben de bir veterinerle konuştum; ölen birini al gel ama 8 saat içinde getirmeniz yoksa çürümeye başlıyor anlaşılmıyor dedi. Haftada bir gün İzmir'e gidiyorum aksi gibi o gün ölen olmuyor, ertesi gün de onun için özel gitmeye hem zamanım olmuyor hem de zor geliyor açıkçası ama kesinlikle gitmek gerektiğine inanıyorum.

idcevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 16:53   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Herhangi bir veterinere götürmeyiniz, sadece kanatlı üzerine çalışan laboratuvarlar var, hasta olanları da kabul ediyorlar.

baras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2012, 18:38   #64
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2008
Sn İdcevi;
2011 Mart Doğumlu Susex lerimden iki tanesi sessiz sedasız gurk oldular. Bir kaç gün tecrit ettim vazgeçsin diye ama vazgeçmediler. Bende yatırdım bakalım beş gün sonra çıkacaklar
Selamlar..

efe-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2012, 09:01   #65
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 1
Ligth Sussex tavukların en büyük özelliğinin biri daha çürümüş oldu bildiğim kadarıyla bu tür yumurtacı olan Ligth Sussex çok zor gurk oluyorlarmış.

thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2012, 22:14   #66
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Sayın efe-can,
Bence bu mevsimde kuluçka olması çok harika, tahminim haziran sonu gibi yumurtaya başlarlar hem de verimli olmayan dönemde kuluçkalık işini aradan çıkarmış olacaksınız Keşke benimkilerden de birkaç tane kuluçka olan olsa şimdilerde...
Benim geçtiğimiz yaz gurk olan bir kaç tane sussexim oldu. Yaklaşık 90 gün yumurta yapma işi yattığı için bu ırkın kuluçka olması ekonomik açıdan zarar ama kolaylıkla da vazgeçmiyorlar gurk olmaktan.

Düzenleyen idcevi : 10-01-2012 saat 22:15 Neden: Türkçe kullanım hatası.
Eski 12-01-2012, 10:48   #67
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Sn İdcevi-Thares;
Gurk olan Susex ler üstelik çok disiplinli. Sabah dışarı çıkarıyorum beslensin ve diğer ihtiyaçlarını gidersin diye. En kısa zamanda gidip yumurtaların üstüne oturuyor. Bu nedenle tam beslenemiyor. Çok zayıfladılar. Önlerine yem koyuyorum ana fazla yemiyorlar. Bugünlerde zeytinyağında yumurta pişirip koyuyorum önlerine. Diğer tavuklar gurk oldudklarında çok sefer yerlerini şaşırıp başka yerlere yatıyorlar. Ama bunlar yerlerini şaşırmıyorlar. Horozları çok sert, tavuğu elime aldığımda basıyor çığlığı ve otlama alanına başka tavukları sokmuyor.
Selamlar...

Eski 12-01-2012, 19:13   #68
Ağaçsever

Coskun4216's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Geçen yaz 8-9 aylık susex gurk oldu.İki ay kadar gurk dolaştı.Satın aldığımız kişi ile görüşmemizde, kendisindeki on susexten hiç birinin gurk olmadığını söyledi.

Susexlerin en güzel tarafı uysal olmaları,kümesteki 2 atak ve 1 atak-s yem verme esnasında üç ayda 5-10 defa elimizi gagaladı.Tavuğunu geçtik,6-7 aylık susex horoz bile uysaldı. Ötmeye başlayınca mecburen yolcu ettik.

Tavuk besleme tecrübemiz iki sene ile sınırlı olsada,küçük bahçeli,çocuklu evlerde susex beslemek can yanması ve görünmeyen kazalara karşı tercih edilebilir.

Bir üretici gurk tavuğu vaz geçirmek için komple tel kafeste tutuğunu, kısa sürede gurk halinin geçtiğini söylemişti.

Sağlıcakla kalınız.

Coskun4216 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2012, 13:34   #69
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Bugün iki Gurk tavuğumdan toplam 17 adet civcivim oldu. Dikkat etmeme rağmen susex haricinde yumurta da karışmış. Super Serum uygulamasını uyguladım. Yeni civcivler için yaşayabileceği kutular yapmıştım. İçine koydum. Bu maksatla damaklı suluk almıştım, serumu suyunun içine koydum. Bakalım nasıl olacak.
Selamlar

Eski 15-01-2012, 21:01   #70
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Ne kadar güzel, bence çok şanslısınız. Hadi hayırlısı olsun, dilerim soğuktan zarar görmeden sağlıkla 17 adet yetişkin susexiniz olur. Benimkiler yumurtlasam mı yumurtlamasam mı diye düşünürlerken sizinkiler anne bile oldular.

Eski 17-01-2012, 19:41   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2011
Ne yazık ki ülkemizde son birkaç yıldır Light Sussex adı altında başka tavuk cinsleri satılıyor. Üzülerek söylüyorum ki Türkiye'de gerçek Sussex tavuğu yok! Yılda 260 yumurta verirmiş, aynı zamanda çok iyi et tavuğuymuş gibi aldatmacalarla aşırı yüksek fiyatlardan tavuk satışı oluyor.

Gerçek Sussex tavuklarının gagası ve ayakları ten rengi/pembe olur, dikkat ederseniz bizde satılanların hepsi bariz bir şekilde sapsarıdır, ayrıca Sussex tavukları oldukça iri bir cinstir, bizdekiler son derece cılız, neredeyse Leghorn gibiler.

Verim özelliklerine gelince: hiçbir tavuk yılda 260 yumurta verip, aynı zamanda çok iyi et tavuğu olup birde kuluçkaya yatıp yavru yetiştiremez! Bu üç özellik birbiriyle çelişen özelliklerdir, önemli olan tavuğun cinsi değil soyudur. Aynı cinsin yumurta veya et için yetiştirilmiş soyları olabilir, bu o cinse ait hayvanların bu iki özelliğide taşıdığı anlamına gelmez.

Bilginize,

Kıvanç

kivanç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2012, 22:12   #72
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Sn kivanç, sussex horoz ve tavuklarınız varmı? bahsettiğiniz özellikleri taşıyan sussex tavuklarınız varsa fotoğraflarını bizimle paylaşırmısınız. Sussex tavuklarla ilgili oldukca tecrübelisiniz kaç senedir sussex besliyorsunuz. Sizin bahsettiğiniz özellikleri taşıyan sussex tavukları nereden satın alabiliriz, bilgi paylaşımlarınız için teşekkürler.

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2012, 13:24   #73
Yeni Üye

Benim sussex tavuğum yok. Ne yazık ki Türkiye'de işe yarar hiçbir tavuk cinsi yok, varsa yoksa süs tavuğu... Açıkçası cins tavuklar nasıl elde edilir bende bilmiyorum, bir şekilde yurtdışından gelmesi lazım, sanırım bunun içinde Tarım Bakanlığından izin falan almak gerekiyor, amatörler için çok zor iş. Ben kendi adıma etraftan topladığım cins olmayan tavuklardan ürettiğim civcivleri seçici üretimle istediğim özelliklere sahip bir soya dönüştürmeye uğraşıyorum.

Kıvanç

Eski 18-01-2012, 13:58   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Merhaba Kıvanç Bey,
Türkiyede ki lere güvenmiyorsunuz da dışarıdan geleceklere nasıl güveneceksiniz? Dışarıdan gelenler hep güvenilir mi oluyor ki? Bence onlara hiç güvenmeyin derim. Çünkü dışarıdan gelebileceklerin büyük bir çoğunluğu hybrid (melez değil) oluyor.

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2012, 17:39   #75
Yeni Üye

Güvenmek ne demek? Ne aradığımı biliyorsam güven sorunum olmaz bence. Sadece Light Sussex tavuğunun adını duyup ben bundan istiyorum derseniz, biriside size benim tavuklarım Light Sussexdir derse ve bu bilgiye inanmak için sadece satıcının sözüne güvenmek zorunda kalırsanız elbette güven sorununuz olur.

Elbette her dışarıdan gelen iyi değildir, geçmişi bilinen üreticilerden almak gerekir. İngilizcede hayvan üreticilerine "breeder" denir, bu insanlar belli cinsleri belli özelliklere sahip olması için seçici üretime tabi tutarlar. İyi "breeder"ların hayvanları kaliteli olur, bu yüzden mesela hayvan tanımlarken sadece cins adı söylenmez, hangi üreticinin soyundan geldiği de söylenir.

Yabancılara güvenmiyorsanız neden yabancı cins tavuk istiyorsunuz? Bence şu noktada güvenilmemesi gereken birileri varsa o da Türk "Light Sussex" üreticileridir. Kaç kere tavuk getirttinizde hybrid çıktı? Hayali kazık yemeyi bir yana bırakın, bu ülkede fiilen birileri birilerine kazık atıyor.

Bu arada hybrid melez demektir.

Eski 18-01-2012, 17:49   #76
Yeni Üye

Ayrıca şunuda söyleyeyim, Light Sussex sattığını iddia edenleri kesinlikle kötü niyetle değil, sadece cahillikle suçluyorum. Bence kendileride neye sahip olduklarının farkında değiller.

Eski 18-01-2012, 18:20   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kivanç Mesajı Göster
Güvenmek ne demek? Ne aradığımı biliyorsam güven sorunum olmaz bence. Sadece Light Sussex tavuğunun adını duyup ben bundan istiyorum derseniz, biriside size benim tavuklarım Light Sussexdir derse ve bu bilgiye inanmak için sadece satıcının sözüne güvenmek zorunda kalırsanız elbette güven sorununuz olur.

Elbette her dışarıdan gelen iyi değildir, geçmişi bilinen üreticilerden almak gerekir. İngilizcede hayvan üreticilerine "breeder" denir, bu insanlar belli cinsleri belli özelliklere sahip olması için seçici üretime tabi tutarlar. İyi "breeder"ların hayvanları kaliteli olur, bu yüzden mesela hayvan tanımlarken sadece cins adı söylenmez, hangi üreticinin soyundan geldiği de söylenir.

Yabancılara güvenmiyorsanız neden yabancı cins tavuk istiyorsunuz? Bence şu noktada güvenilmemesi gereken birileri varsa o da Türk "Light Sussex" üreticileridir. Kaç kere tavuk getirttinizde hybrid çıktı? Hayali kazık yemeyi bir yana bırakın, bu ülkede fiilen birileri birilerine kazık atıyor.

Bu arada hybrid melez demektir.
Kıvanç Bey, siz beni yanlış anladınız. Ben size Light Sussex den hiç bahsetmedim ki. Bu ırk zaten yabancı bir irk. aslı ingiltere menşeeli. Benim demek istediğim eğer yumurta üretimi yapacaksanız çok uzun yıllardır Türkiye de yetiştirilen legorin cinsleri var. Yılda 300 yumurta veriyor. Onlardan da edinebilirsiniz. Ama süs tavuğu istiyorsanız o halde bazı risklere katlanacaksınız? eğer bir dolandırıcının eline düşmeniz alnınıza yazılmışsa ister yerli ister yabancı olsun, bir şekilde o dolandırıcının tuzağına düşersiniz. Ama yerli olursa en azından o kişinin tavuklarını gidip yerinde kümesinde görüp bir fikir sahibi olabilirsiniz. Mesela işini düzgün yapmaya çalışan bir kişinin kümesi son derece temiz, düzgün ve tertipli olur. Yabancı ırklarda besliyorsa mutlaka farklı bolmelerde tutuyordur. Bunlara dikkat edebilirsiniz.Yabancı olursa bunu görme şansınız da yok. Bu arada şunu da belirteyim. Ben bir tavuk yetiştiricisi değilim, hiçbir yetiştirici ile bağlantımda yok ve kimseyi de kayırmıyorum. Kalın sağlıcakla.

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2012, 18:59   #78
Yeni Üye

Görmeden hayvan almak hiç akıllıca değil zaten...

Buradan bir uyarıda daha bulunmak istiyorum, son zamanlarda tek tük döllü Australorp yumurtası sattığını iddia edenler çıktı. Yılda 364 yumurta verir diyorlar ve yumurtanın tanesine 10TL istiyorlar. Sakın aldanmayın derim. Yıllar önce Avustralya'da sadece 1 tane tavuğun, sadece 1 yıl için 364 yumurta verdiği kaydedilmiş (dünya rekoru olarak), o günden bugüne de bu sayıya yaklaşan tek bir Australorp tavuğu olmamıştır. Ortalama bir Australorp yılda yaklaşık 200 yumurta verir. Satan arkadaşlara bu cinsi nereden bulduğunu sormak lazım, acaba nasıl amatör olarak tavuk ithal etmişler.

Her siyah tavuk Australorp değildir her boynu siyah çizgili beyaz tavuğun Light Sussex olmadığı gibi! Light Sussex işide aynı böyle başlamıştı, şimdi herkes Sussex tavuğu satıyor. Benden söylemesi...

Kıvanç

Eski 19-01-2012, 10:33   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2012
kesinlikle kıvanç beye katılıyorum fakat şuan ülkemizde gerçek australorp tavuklar mevcut... ben şahsen geçen yaz 20 yumurta getirttirdim fakat sadece 1 civciv elde edebildim... çok tatlı bir tavuğum oldu... yumurtlaması ya da yumurtlamaması o kadar sorun değil ama inanın çok sevimli ve de cana yakın oluyorlar... kısmet bu yaz bir 10 daha gelecek... ama şunu söyleyebilirim eğer derdimiz yumurta ise atak veya atak-s ler bu konuda mükemmeller... ama australorp kadar evcil değiller ... sağlıcakla kalın...

caesar41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2012, 12:02   #80
Yeni Üye

Yumurtaları nereden getirttiniz?

Eski 19-01-2012, 18:54   #81
Yeni Üye

Sizin bahsettiğiniz GDO oluyor yani Genetiği Değiştirilmiş Organizma. Çok şükür ki henüz GDO'lu hayvan yok. Hybrid melezin İngilizcesi'dir ve anlamları tamamen aynıdır. Hybritlerden de yavru alınır ama yavrunun neye benzeyeceği bilinmez. Ben hybrid Lohmann Brown tavuklarından yavru aldım, bu 5. yılım hala son derece sağlıklı yavrular almaktayım, kimisi iri oluyor kimisi küçük oluyor ama oluyor. Ticari çiftliklerde 1 yıl kullanılırlar çünkü yaşlanan tavukların yumurta verimi azalır dolayısıyla getirileri de azalır. Atak ve Atak-s de melezdir; Atak kahverengi Rhode Island horozuyla beyaz Leghorn tavuğunun kırmasıdır, Atak-s ise kahverengi Rhode Island horozuyla çizgili Plymouth Rock tavuğunun kırmasıdır.

Eski 23-01-2012, 17:11   #82
Yeni Üye

fenasihoroz's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2008
Arkadaşlar ingiltere'den gelen yumurtalardan çıkan light sussex prens ve prenseslerimin bazılarını sizlerle paylaşıyorum ,bunları yetiştirmek için çok emek verdim,inşallah nazar deymez. inşallah sezonda yumurtalarınıda gerçek orjinal beyaz bacaklı olarak paylaşırız,zira dışarıdan yumurta getirip netice almak baya bir külfetli ,inanın 150 yumurta getirttim sonuç sıfır,sonunda bir tırcı arkadaş vasıtasıyla getirttikleriminden netice aldım.

Eklenen Resimler

fenasihoroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 21:25   #83
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Ben köy çocuğuyum. Kendimi bildim bileli tarımın içindeyim. Memuriyetim sırasında uygulama alanında olamadım. Bu dönem içinde de değişik kaynaklardan bilgilendim. Evimde sürekli çimlendirdiğim bir şeyler var idi. Yetiştirdiğim bitkileri ya ormanlara gezmeye gittiğimde oraya buraya dikerdim veya çalıştığım kurumların bahçesine dikerdim.Bir süre evimde muhabbet kuşu ürettim. Arkadaşlarımın çocuklarının doğumgünlerinde kafesle birlikte hediye ederdim. Çocuklar sorumluluk sahibi olsun, SEVGİ kavramını özümzesin diye.
1967 yılında evimize gelen okunmuş bir HAYAT dergisinin iç sayfalarında kuluçka makinesi reklamı gördüm. MKE nin ürettiği 300 yumurtalık bir makine idi. Babama almasını istedim. Sonra babam Ankara'dan getirdi. Makineye özel bir gazocağı ile çalışıyordu. 12 yaşında idim, makineyi kurup çalıştırdım. 21 gün nöbet tuttum sonunda 100 kadar civciv aldım. O zaman köyümdeki herkes bana DELİ demişlerdi. Yaptığımız işten para kazamanadık ve vazgeçtik.
Şimdi yaklaşık 10 yıldır kendi arazimde amatör olarak yapıyorum. Şu anda 70 kadar tavuğum var 5-15 arasında yumurta alıyorum. Serbest dolaşıyorlar. ****** verim az. Çok yumurta almanın belirli koşulları var. Vitamin desteği aşırı beslenme vs vs uygularsak ****** verim alınır. Aslında xxx sayıda yumurta verimi olan tavuğu nasıl besleyeceğiz. Gece kaldığı kümesin ısısı vs vs nasıl olacak. Tavuğun cinsi ne olursa olsun; x cinsi tavuğu bu kriterler de bakarsasınız 300 yumurta alırsını denmesi lazım.
Geçenlerde susex tavuklarımın kümesinin ışığını saat 24 e kadar yaktım. Önlerine sınırsız yem koydum.On gün kadar bu uygulamayı yaptım. 15 tavuktan 10-12 arası yumurta aldım. Bu ara havalar soğudu yemde versem yumurtlamıyorlar.
Sonuç olarak: Kesin çizgiler çizmemek lazım...
Selamlar....

6litre beğendi.
Eski 02-02-2012, 18:02   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2012
bende kocaelinde yaşıyorum susek tavuk için bilgi almak için size nasıl ulaşabilirim

hisarköy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2012, 16:04   #85
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2011
bu tür kanatlı canlılar bulundukları yere gerçekten güzel bir hava katıyor.

ziringaglia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2012, 21:11   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Galeri: 1
Sayın Fenasihoroz,
Öncelikle tebrikler,Allah nazardan korusun,Maşallah.
Bir kere tavuklarınız hakiki light sussex beyaz bacaklı.En makbul olanı.İnşallah tüyleri kadar da yavru alırsınız.
Bir aralar ben de çok uğraştım bu cinse sahip olabilmek için;
ancak başaramadım.Yumurta satınaldım piyasadan, denilen gibi yavru çıkmadı.Beyaz bacak civciv de bulamadım.
Şayet hakiki beyaz bacak civciv veya yumurta satarsanız 5-10 adet arası alabilirim.
Selamlar...
GSM 535 926 34 44
yolac46@hotmail.com

yolac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2012, 23:24   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2012
ben bu kareleri
kuluçka netten hatrladım
ama kim olduğunu çıkaramadım aklıma gelsin bende alacağım
m.kaya

lightsussex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2012, 22:40   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2012
ogün, sitede halil ören' e ait diye yazılmıştı , bu palazlar şimdi yurtdışı menşeili olmuş neden.?
m.kaya

örümcek1 beğendi.
lightsussex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2012, 11:27   #89
Yeni Üye

fenasihoroz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hisarköy Mesajı Göster
bende kocaelinde yaşıyorum susek tavuk için bilgi almak için size nasıl ulaşabilirim
Arkadaşım ismim Cengiz Akçora bilgi almak isteyen arkadaşlarım 0532 571 2931 nolu telefondan ulaşabilirler.

örümcek1 beğendi.

Düzenleyen fenasihoroz : 13-02-2012 saat 21:54 Neden: eksik bilgi olduğundan
Eski 07-02-2012, 11:39   #90
Yeni Üye

fenasihoroz's Avatar

Evet arkadaşım ben kulucka.net üyesiyim.bu resimleri oradada paylaştım,ayrıca orada okurken heralde dikkat etmemişsiniz ingiltereden gelenler ve sn halil örenden aldıklarımdan bazıları diye belirtmiştim,demekki iyi okuyamamışsınız,ayrıca herkes kulucka.net üyesi olamaz olanlarda evcillerini insanları kandırmak için pazarlıyamaz,eğer sizde oraya üyeyseniz benim hakkımda biraz bilginiz vardır,bizim sağımız solumuz oynamaz başkaları gibi,bu vesile ile hayırlı paylaşımlar dilerim,Ağaçlar.net e hoş geldiniz.saygılar.

örümcek1 beğendi.

Düzenleyen fenasihoroz : 13-02-2012 saat 21:55

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024