agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni29Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2009, 23:01   #1
Ağaçsever

bahcevan0618's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Kohlrabı (alabaş)

Merhaba
İlk defa geçen yıl tanıştığım ve yetiştirdiğim bir sebzeden bahsetmek istiyorum.
. Hakkında internetten biraz araştırma yaptım ve sizlerle de paylaşmak istedim.KOHLRABI

Sözlüklerde turpgillerden yerlahanası, şalgama benzeyen köklü lahana olarak da tabir edilen, yumrusu yenen bir sebze türüdür. Tohum ekiminden sonra diğer lahanagiller farklı olarak kotiledon yapraklarının üzerinde, gövde dokularının kalınlaşmasıyla yumru kısmı oluşur.

Brassica cinsine giren diğer yumrusu yenen türlerde yumru toprak altında oluştuğu halde, alabaşta toprak üstündedir. Yapraklar yumrunun üst kısmında meydana gelir. Yaprakların sapları diğer lahana grubu sebzelerden daha uzun ve yaprak ayası daha küçüktür.

Alabaşlar yumru rengi yönünden açık yeşil ve maviye çalan eflatun renkli olanlar olmak üzere 2 gruba ayrılır. Yumru çapı ise 4-10 cm 300 g, geçci çeşitlerde ise bazen 1 kg’dan fazladır.

Name:  alabas1.jpg
Views: 53733
Size:  18.8 KB

Name:  alabas2.jpg
Views: 44956
Size:  22.0 KB

Alabaş Bitkisinin Vücudumuza Katkısı:

Vitamin ve minerali bol, kalorisi ise az olduğu için dengeli beslenmede ideal bir gıda olarak kabul edilen alabaş, içerdiği vitamin ve minerallerle astım, kanser, katarakt, yüksek tansiyon, böbrek taşı, gözde leke, sinir sistemi hastalıkları ve felce iyi gelmektedir.

Bol lifli bir yapıya sahip olan alabaş; A, B1, B2, B3, B6 ve C vitaminleri yönünden oldukça zengindir. Ayrıca bol miktarda selenyum, demir, fosfor, kalsiyum, sodyum ve potasyum içermektedir.

Aynı familyadaki diğer sebzeler gibi, bedenin bazı kanser hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirir: Bu kanser türleri arasında akciğer ve kalınbağırsak kanserleri sayılabilir.* İçeriğindeki antioksidan maddelerle kalp hastalığına yakalanma, felç geçirme ve katarakt illetine tutulma risklerini de önemli ölçülerde azaltır.

İçerdiği yüksek oranda demir ve folik asidiyle, kansızlığı ve ayrıca hamile kadınların spina bifida (omurganın bir yanının açık olması) hastalığı taşıyan çocuk doğurma rizikosunu en aza indirir.

Bol miktarda potasyum ihtiva ettiği için, yüksek tansiyonu düşürür.

Ayrıca, böbrek ve safra kesesinden taş düşürmede, ses kısıklığında, bademcik enfeksiyonunda, romatizma rahatsızlıklarının hafifletilmesinde ve emzikli kadınlarda süt gelişini artırmada yararlıdır. Ayrıca sıkılarak elde edilmiş alabaş suyu, öksürüğe ve bronşite iyi gelir.

Orta ve Kuzey Avrupa ile Amerika’da yaygın olarak yetiştirilen alabaş, Türkiye’de, özellikle başta Karadeniz ve Marmara bölgelerinde de başarılı bir şekilde yetiştirilmektedir.

Dengeli beslenme için ideal olması sebebiyle İngiltere, Almanya, Belçika ve Hollanda’da bolca tüketilen alabaşın yaprakları salata şeklinde, yumrusu ise çiğ veya pişirilerek, ya da konservesi yapılarak yeniyor. Şekli ve tadı ise biraz şalgama, biraz da turba benziyor.

Burda yine herzamanki uyarımı yenilemek istiyorum.

Turpgiller familyasındaki diğer sebzeler gibi, alabaş da bedenin iyot emilimini azaltabiliyor. Haftada 3-4 kezden daha sık yiyen kişilerin, iyotça zengin besinler ve iyotlu tuz almalarında yarar vardır. Özellikle içme suyunun az iyot içerdiği yörelerde bu durum dikkate alınmalıdıra oluyor,gövdesi de turp gibi yeniyor.

bahcevan0618 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 23:33   #2
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Teşekkürler, doyurucu bir bilgi.

6-7 sene önce biz de yetiştirmiştik, tadı lahana koçanı gibiydi (Ben lahana koçanı yemeyi severim.) başkaca bir yeme biçimi bulamamıştık. Birkaç sene ekip biçtik, sonra tohumlarını kaybettik.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2009, 11:02   #3
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Son senelerde satılan ve arada bulabildiğimiz alabaşı severek kullanıyoruz. Salataya doğranabiliyor ama en çok elma dilimleri gibi fakat yarım cm kalınlıkta ince ince kesip zeytinyağı ve limonla yemeyi tercih ediyoruz.

Tohumu elime geçince denedim ama çok gelişeceğe benziyor, büyük bahçeler için uygun.

Görünüm karalahana gibi.
Name:  12075.jpg
Views: 32727
Size:  37.3 KB

Sağlıklı olanlar yumru oluşturmaya başladı.
Name:  12074.jpg
Views: 32999
Size:  36.5 KB

kasap.94 beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2009, 10:14   #4
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Migros'ta ilk satıldığında, görevli sık sık açıklamalar yapıyor, kullanma şekillerini anlatıyordu. Bu sebze ilk bakışta çekici gözükmüyor, sadece pişirilerek kullanılacak fikrini veriyor ama tadı gerçekten güzel, yaprakları da kullanılıyor. Kısaca nerede satılırsa satılsın tanıtım gerekiyor, tanıtımın yanında tadına da baktırmak gerekir diye düşünüyorum.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2009, 15:44   #5
Yeni Üye

dulce1's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Alabaş nefis bir sebzedir...

Bugün ilk kez Real'de gördüm ve hemen aldım. Almanya'da bu sebzenin (Kohlrabi oradaki adı) çorbasını, gratenini, oturtmasını, pane kızartmasını, carpaccio'sunu, sotesini, yemeğini, kısacası reçeli ve zeytinyağlısı hariç her şeyini yapıyorlar. Bizde de neden leziz bir zeytinyağlı alabaş yemeği olmasın? Daha ziyade Karadeniz bölgesine (serin ve yağışlı iklim) has bir sebze olduğu için bu güne kadar icat edilmemiş olabilir ama denemekte fayda var diyorum... Ne dersiniz?

Bugün ben uzun uzadıya pişirmeye üşendiğim için patatesle birlikte küp küp doğradım, tavada sote yaptım, üzerine krema ve bahçe otları kattım, tuz ve karabiber ektim, balığın yanına yedik, çok tavsiye ederim.

dulce1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2009, 16:22   #6
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Ben bu sebzeyi geçen yıl adanada yetiştirdim. Büyümesi soguklarda daha iyi oluyor. 40-50 cm kadar boylandı ve turp şeklinde bir gövde yapısına sahip.

hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 18:10   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2009
Ben de bu sebzeyi Ankara'da pazarda gördüm, aldım ve turp gib ince kesip , üzerine tuz ve limon sıkıp yedim, çok lezzetli. Ben de bu sebzeyi bahçemde yetiştirmek istiyorum, tohumlarını nereden alabilirim. Selamlar

fakben Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 13:54   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Ben de tohumlarını Çin'den getirmiştim.Pek sıcak sevmiyor.Yaz boyunca gelişmeden bekleyip sonbahara doğru atağa kalıkıyor.Ama yemeşi hoş bir sebze.Geçen güzden ektiğim alabaşlarım şimdi çiçekteler.Tohumlarını hasat edeceğim inşallah.Kuşlardan kurtarabildiklerimi tabii ki..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2011, 12:16   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-06-2011
Tohumları nereden temin ederim ?

smarty17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2012, 22:19   #10
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Galeri: 1
Bu sene ilk kez deneme mahiyetinde ektiğin Kohlrabi lerim.
[ATTACH][ATTACH][ATTACH][ATTACH]Name:  CIMG1979 (Kopyala).jpg
Views: 25286
Size:  64.8 KB[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]

Eklenen Resimler

Gazi Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 15:09   #11
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
ilk defa gördüm pazarda bugün tadı hoşuma gitti aldım, gelince bir araştırayım dedim satıcı alabaş demişti adına, tabi yine bizim sitemizde çıktı cevabı ) tohumunu nerden bulabiliriz acaba?

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2013, 20:05   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-04-2013
zengarden de satılıyor

abk beğendi.
cemas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2013, 20:11   #13
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Galeri: 1
tohumlar.net

Gazi Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2013, 23:51   #14
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Tohum edinmişim ama atlamışım nedense. Bu saatten sonra ekilen alabaş tohumundan hayır gelir mi? Geç mi kaldım acaba?

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2013, 13:33   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Tohum edinmişim ama atlamışım nedense. Bu saatten sonra ekilen alabaş tohumundan hayır gelir mi? Geç mi kaldım acaba?
Sayın Bahçedenn, geç kaldığınızı zannetmiyorum, ben de bugünlerde ekmeyi düşünüyorum.Çünkü sıcaklarda fazla gelişmeden bekliyor ve havalar serinlemeye başlayınca atağa geçiyor. Daha önce Mayısta ekmiştim aynen öyle oldu. En azından tohumlarınızın bir kısmını denemenizde fayda var yani..

OSMAN45 ve bahcedenn beğendi.
Eski 25-03-2014, 23:30   #16
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Bu alabaşları geçen sene mayıs ayında dikmiştiim, yaz boyunca hiç gelişmediler
kışa doğru biraz hareketlendiler ama yumru oluşturmadılar, söküp atmayı düşünüyordum
sonra vazgeçtim gelişmelerini izlemeyi tercih ettim.

Ve bu günkü halleri, güçlendiler ve tohum vermeye karar verdiler, hayırlısı ile
bir sürü tohum olacak inşallah, kısmetse tohum takasa hazırlık olacaklar.

Eklenen Resimler

Lonicera beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2014, 10:35   #17
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Sn heyyamola' dan Yer Lahanası (Kohlbari) sıcaklar yüzünden bir türlü düzgün baş oluşturamadı ama tohum vermeyi ihmal etmedi.
Name:  505150d1403883354-alabas.jpg
Views: 15422
Size:  42.0 KB

Sıcaklardan dolayı baş oluşturmadan tohuma kalkan bitkinin verdiği tohumlardan yetiştireceğimiz ürünlerin baş oluşturmama ihtimali nedir acaba?

Eski 29-06-2014, 13:49   #18
Ağaç Dostu

Toprakta üzerinden kış geçen alabaşlar soğuklama ihtiyaçlarını tamamladıkları için ertesi yıl yumru yapmadan doğrudan çiçeğe kalkıp tohum veriyorlar. Bu tohumlardan oluşacak fidelerin tekrar yumru yapmadan tohum vermeleri için soğuklama ihtiyaçlarını tamamlamaları gerek. Yani normal olarak yumru yapmaları gerek..

Eski 29-06-2014, 14:04   #19
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yarenimex Mesajı Göster
Toprakta üzerinden kış geçen alabaşlar soğuklama ihtiyaçlarını tamamladıkları için ertesi yıl yumru yapmadan doğrudan çiçeğe kalkıp tohum veriyorlar. Bu tohumlardan oluşacak fidelerin tekrar yumru yapmadan tohum vermeleri için soğuklama ihtiyaçlarını tamamlamaları gerek. Yani normal olarak yumru yapmaları gerek..
Tam olarak anlayamadım aslında. Bitkinin yumru yapmış olması makbul değil mi?

Eski 01-07-2014, 15:27   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tam olarak anlayamadım aslında. Bitkinin yumru yapmış olması makbul değil mi?
Sayın Bahçedenn, alabaş, her ne kadar taze yaprakları da kullanılabiliyor ise de yumrusu için yetiştirilen bir sebzedir. Elbette yumru yapması istenir. Sizin elde ettiğiniz tohumlar normal olarak yumrulu bitki üreteceklerdir. Tohum almak istediğiniz zaman bitkinizi topraktan sökmeden üzerinden kış geçmesini sağlarsınız. Soğuklama ihtiyacını tamamlayan bitkiniz baharda sıcakları görünce doğrudan yumru yapmadan çiçeklenmeye gidip tohum yapacaktır. Umarım anlaşılmayan husus kalmamıştır.

akçabardak beğendi.
Eski 01-07-2014, 15:55   #21
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Arkadaşlar yukarıda 16. mesajımda da belirttiğim gibi, yumru yapmadan kışı geçirdiler ve sıcaklar başlayınca tohuma kalktılar şu anda tohumlar olgunlaştı, peki bu tohumlardan yumru elde edilebilir mi, tohumlar fide için ne zaman ekilir? acaba.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2014, 16:30   #22
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Eklenti 505503

Sıcaklardan dolayı baş oluşturmadan tohuma kalkan bitkinin verdiği tohumlardan yetiştireceğimiz ürünlerin baş oluşturmama ihtimali nedir acaba?
Bu bitkiyi ilk defa yetiştiriyorum ama baş yapmadan sıcak nedeniyle tohuma kalkan bitkinin vermiş olduğu tohumların bundan sonraki yaşam döngülerinde baş yapma özelliğini yitireceğini sanmıyorum. Bitkide bu davranış biçimini iklim faktörü belirliyor diye düşünüyorum. Bu bitkiden alınacak tohumlar daha serin bölgelerde çok rahat baş yapar diye umuyorum. İzmir iklimi de bu bitkiye ne uygun ama..

En azından bu yıl yapılacak olan tohum takas etkinliğine toplamış olduğum tohumları gönderip deneme şansımız var. O zaman net bilgiye sahip oluruz.

akçabardak beğendi.

Düzenleyen Lonicera : 01-07-2014 saat 19:45 Neden: imla
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2014, 16:45   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2014
Fena değil

Alhyprn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2015, 15:23   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2015
Selamlar
bugune kadar yurt disinda lokantalarda yerdim ancak
Kohlrabı koolrabi alabaş yer lahanasi ile birebir tanismam bugun oldu buyuk bahcem olsa muhakkak ekerdim...

Cocuklugumuzda buyuklerimiz lahana veya marul kokunu temizler bizlere verirlerdi ayni tad...

Lonicera beğendi.
HalilAyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2018, 17:21   #25
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Alabaş (Kohlrabi)

1. Ekonomik önemi, Anavatanı ve Yayılma alanları
Lahana grubu sebzeler içinde yer alan alabaş, gövde üzerinde oluşan yumrusu yenen bir sebze türüdür. Ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ancak üretim alanın ve miktarı çok düşüktür. Bu yüzden ülkemizde ekonomik anlamda üretilip tüketilmemektedir.

Alabaş dış ülkelerde de fazla üretilmez. Anavatanı kesin olmamakla birlikte batı Avrupa Olduğu sanılmaktadır. Ülkemizdeki üretim alanı ve üretim miktarı hakkında kayıt bulunmamaktadır.

2. Morfolojik özellikleri
2.1. Kök
2.2. Yumru
2.3. Yaprak
2.4. Çiçek
2.5. Meyve

Alabaşın lahana grubu sebzelerden ayıran özelliği sebze olarak değerlendirilen gövdesinin depo haline gelmesidir.

2.1. Kök

Ekimden sonra tohumlar 5-7 gün içinde çimlenir ve bitkiler toprak yüzeyine çıkarlar. Toprak altında ana kazık kök ve bu kazık kök üzerinde saçak kökler oluşur. Köklerin boyu toprak yapısına ve yetiştirme dönemindeki ekolojik koşullara bağlı olarak değişmektedir.

2.2. Yumru

Çimlenen alabaş tohumlarında, kotiledon yapraklardan sonra gövde dokularının kalınlaşması ile birlikte sebze olarak değerlendirilen gövde şişkinleşerek yumru oluşur. Alabaşta yumru toprak yüzeyinden 3-5 cm yukarıda gövdenin şişkinleşmesinden meydana gelir. Alabaşta yumru rengi açık yeşil veya maviye çalan eflatun renkli olabilir. Yumrular bitkinin gövdesi durumundadır. Erkenci çeşitlerde yumru ağırlığı 250-300 gr, geççi çeşitlerde ise bir kg’a kadar çıkabilir. Yumruların hasadı gecikirse irileşir ve ağırlıkları 2 kg’a kadar ulaşır.

2.3. Yaprak

Yapraklar yumrunun üst kısmından çıkar. Yaprak sapları lahana grubu sebzelerin yaprak saplarından daha uzun, ancak yaprak ayası daha küçüktür.

2.4. Çiçek

Sebze olarak değerlendirilen yumru gövdesinin üst kısmının orta kısmından çiçek sürgünleri çıkar. Çiçeklenme ve çiçek organlarının şekli lahana grubu sebzelerin genel özelliğine uyar. Çiçek sürgünleri 100 cm’ye kadar boy alabilirler.

2.5. Meyve

Alabaş meyvelerinde diğer lahana grubu sebzelerin meyve özelliklerine benzer.

3. Tohum ve Çimlenme özellikleri
Alabaş tohumlarının büyüklüğü ve rengi daha çok karnabahar tohumlarına benzer. 1000 tane ağırlığı 3-4 gr arasında değişmektedir.

4. Yetiştirme İstekleri
4.1. İklim istekleri
4.2. Toprak isteği

4.1. İklim istekleri

Sıcaklık alabaş yetiştiriciliğinde büyük önem taşır. Çimlenmeden sonra bitkilerin 10 °C’ nin altında bir hafta kalması halinde bitkiler yumru oluşturmaz. Ancak sıcaklık istekleri bilinmemektedir. Ancak sıcaklığın optimum 22° C olması istenir. Hassas olmayan geççi çeşitler 5° C civarındaki sıcaklıklarda bile çiçeklenemez.

Uzun gün koşulları çimlendirmeyi hızlandırır. Nem çok önemlidir kurak havalarda yumru gelişmesi yavaşlar, çatlamalar görülür. Yüksek nemde kalite ve verim artar.

4.2. Toprak isteği

Alabaş her toprakta yetişebilir. Ancak iyi gelişme için besin maddelerince zengin toprak pH’sı 5.6-7 civarında olması gerekir.

5. Yetiştirme şekli
5.1. Toprak hazırlığı, ekim, dikim ve bakım işleri
5.2. Gübreleme

Alabaş yetiştiriciliği doğrudan tohum veya fide dikimi ile yapılır. Soğuk bölgelerde fide ile üretim yaygındır.

5.1. Toprak hazırlığı, ekim, dikim ve bakım işleri

Alabaş yetiştirecek alan sürülür, gerekli gübre atıldıktan sonra yetiştirme yerleri ekim dikime hazır hale getirilir. Tohumların ekileceği veya fidelerin dikileceği yerlere 60-70 cm aralıklarla açılır. Doğrudan ekim yapılacaksa sıcak bölgelerde sonbahar, soğuk bölgelerde ilkbahar ekim için uygundur. Hasat dönemine kadar kültürel işlemler aksatılmadan yapılmalıdır. İkinci yetiştirme dönemi soğuk bölgelerde uygulanan fide ile yetiştirmedir. Sıcak veya ılık yastıklar hazırlanır. Tohum ekiminden yaklaşık 4-6 hafta sonra yastıklara ekilen tohumlardan oluşan fideler dikim büyüklüğüne gelirler. Dikim büyüklüğüne ulaşan bu fideler dikkatli bir şekilde sökülerek aynen tohumda olduğu gibi karıkların boyun noktasına çamura dikilir.

Gerek doğrudan gerekse fide ile yapılan yetiştirme yönteminde düşük sıcaklıklara hassas olan bitkiler düşük sıcaklık koşullarında tutulmamalıdır.

5.2. Gübreleme

Alabaş yetiştiriciliğinde aşırı derecede N’li gübre uygulaması vegetatif gelişmeyi hızlandırır, hasat gecikir ve yumrularda yarılma görülür. Dekara kg N, 10-15 kg P2O5 ve 20-25 kg K2O bir defada ekim ve dikimden önce verilmelidir. Potasyumlu gübre verilmemelidir.

6. Olgunluk, Hasat ve Depolama
Alabaş yumruları fazla irileşmeden hasat edilmelidir. Hasadın gecikmesi yumruların koflaşmasına neden olur. Genellikle iri olmayan yumrular tercih edilir. Erkenci alabaş yumruları düşük sıcaklıklarda 2-5 hafta sonbaharda hasat edilen geççi alabaş yumruları ise yaklaşık 2 aya kadar saklanabilir.

7. Verim
Alabaş yetiştiriciliğinde ekim zamanı çeşit özelliği ve bitkiler arası mesafeler dekardan alınan alabaş verimini etkiler. Dekardan ortalama 2-5 ton arasında değişen alabaş yumrusu elde edilir.

8. Tohum üretimi
İlkbahar döneminde yetiştirilen erkenci çeşitler hasat olgunluğuna geldiklerinde hasat edilemezse gün uzunluğu ve sıcaklığın artması ile alabaş bitkileri generatif döneme geçer. Yumrunun üst kısmında sürgünler meydana gelir. Daha sonra bu sürgünler zerinde çiçekler meydana gelir. Tozlanma böcekler ile olur. Bitkiler diğer lahana grubu sebzelerdeki gibi çiçeklenerek tohum bağlar. Lahana ve karnabaharda olduğu gibi hasat olgunluğuna gelmiş tohumluk bitkiler hasat edilip harmanlanarak tohumlar elde edilir.

Sonbaharda yetiştirilen geççi çeşitlerde ise ya tohumluk alabaş yumrular bir başka yere şaşırtılır veya esas yetiştirme yerlerinde bırakılır. Çiçeklenen, meyve ve tohum bağlayan alabaş bitkileri hasat olgunluğuna geldikten sonra yukarıda belirtildiği gibi hasat edilirler. Dekardan ortalama 20-50 kg arasında tohum elde edilir.

Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2018, 19:07   #26
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
İlk defa dikim yaptık, bakalım nasıl bir sonuç elde edeceğiz. Mor olanladan fide bulamadım aslında onun müşterisi daha çokmuş.

Name:  IMG_0059.jpg
Views: 3007
Size:  71.1 KB

Name:  IMG_0060.jpg
Views: 3106
Size:  70.6 KB

Name:  IMG_0061.jpg
Views: 2987
Size:  70.5 KB

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2018, 12:36   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2017
Merhaba,
Tohumu ne zaman ekmek gerekiyor? İlkbahar sonu toplama niyetiyle Ekim ortası gibi ektim. Yanlış mı yaptım acaba?

dongyul beğendi.
qazxi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2018, 15:18   #28
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qazxi Mesajı Göster
Merhaba,
Tohumu ne zaman ekmek gerekiyor? İlkbahar sonu toplama niyetiyle Ekim ortası gibi ektim. Yanlış mı yaptım acaba?

Merhaba yılda iki defa dikebilirsiniz aslında temmuz gibi tohumunu diktiğinizde 1 ay içinde fide haline gelir ve daha sonra asıl yerlerine alabilirsiniz ben bu şekilde dikim yaptım şuan hasat ediyorum.

İkincisi ise ocak şubat mart dolaylarında tohumunu diktiğinizde fide yetişme olasılığı 1.5 ayı buluyor sera ortamında daha sonra asıl yerlerine diktiğinizde haziran başı ve sonlarına doğru tüketime hazır oluyor.

Dutlubahçe beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2018, 20:58   #29
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alabaşlarda ilk hasadı yaptık, ilk hafta olmasına rağmen yetmedi bile. Keşke önceden ekseydik diyeceğimiz bir ürün olacak gibi. Hiç ilaçlama ve gübre maliyetide yok.

Name:  47383978_2192889734261773_1518672918010134528_n.jpg
Views: 2971
Size:  50.3 KB

Name:  47306740_2192889830928430_231806007804690432_n.jpg
Views: 3096
Size:  73.0 KB

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2019, 12:41   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Bitkiden Tohumu nasıl alınıyor bilen var mı

erkaracaoren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024