agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni77Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-01-2010, 21:22   #271
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2009
Üstünü kapattık kapılar kaldı :)

Üstünü kapattık kapılar kaldı

Neyse kapılarda önümüzdeki hafta sonu yaparız umarım.

Eklenen Resimler

erdembalkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 21:40   #272
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
sayın erdembalkan;
seranızda ürünlerinizi sağlıcakla yetişririrsiniz inşallah.
sera yapımında kullandığınız plastik boruların genişliği malzemenin dayanaksız oluşu kışın kardan dolayı çokmesine neden olacaktır.
onun için uzunlamasına bir profil demir ya da bir ağaç aksamı koymalısınız.

Düzenleyen gurbik67 : 17-01-2010 saat 23:56
gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 23:10   #273
Yeni Üye

Sn. gurbik67 ,

Kesinlikle haklısınız dediğiniz gibi borular dayanıksız oldu ben kesinlikle plastik borulardan önermem bu yüzden ben içerden kenarları agaç aksamlarla sağlamlaştırdım bunun yanısıra kapı olarak planladığım ön bölümleri ki burada gözükmüyor yine tahtadan yapıyorum tabi bunlarla dahada mukavemeti arttı.

Duruma göre dahada arttırmak için başka takviyerlerde yapabilirim.

Ama yeniden belirtiyorum kesinlikle ben plastik aksamdn önermem belki daha büyük daha kalınları ile olur.

Bir noktaya daha dikkat çekmek istiyorum 4+4:8 metrelik bir boru oldu belki 4+2:6 olsa daha iyi olabilirdi.

Tüm ağaçlar.net ailesine sevgi ve saygılar.

Eski 17-01-2010, 23:32   #274
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. erdembalkan,

Benim gezdiğim serada palstik borulardan yapılmıştı ama çok sağlamdı. Belki kurarken bir hata yaptınız.

Sarıcan, Topraksız Tarım Denemelerim

Bilen bir arkadaşa danışabilseydiniz keşke.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 00:01   #275
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
sayın erdem balkan
yapmış olduğunuz seranın mukavematını artırmak istiyorsan plastik boruların içine 12 lik inşaat demiri sokarsan göreceksin ne kadar sağlam olduğunu
üst kısmını biraz daha oval yaparsan asla bir şey olmaz.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 00:17   #276
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
polikarbonat levha

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Uygun fiyatlı 8mm polikarbon levha arıyorum. Bilen varsa makbule geçer.
birde buraya bakın isterseniz

http://www.malzemeci.net/index.php?p...arbon+Levhalar

omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 09:22   #277
Yeni Üye

Yorumlarda kesinlikle haklısınız.

Mesela borunun içinden inşaat demiri geçirilebilir.

**** borular daha kalın ama kemer uzunluğu daha kısa tutulabilir.

**** yaparken hata yapmış olabilirim hepsi doğrudur.

Ama şimdilik bir şey yapmıyacağım hele önce bir bitireyim olmazsa bir zarar görürse o zaman faklı alternatifler yapabilirim.

Güzel yorumlar için herkese teşekkürler. Şunuda belirteyim hiç bir zaman kusursuz süper bir sera yaptım diye bir ideam yok.Tek amacım paylaşmak ve benden sonra benim gibi cesaret edim yapmak isteyebilecek arkadaşların aynı yanlışları yapmaması.

Herkese saygılar sevgiler.

rise_com ve ibrahimes beğendi.
Eski 18-01-2010, 09:48   #278
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Polikarbonat levhaların, yazın güneşin yakıcı etkisne göre ne derece dayanıklı acaba? Ondülin ve eternitler malesef çok dayanıksız, güneş yazın yakıyor.

Kullananlar var mı?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 11:03   #279
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Polikarbonat levhaların, yazın güneşin yakıcı etkisne göre ne derece dayanıklı acaba? Ondülin ve eternitler malesef çok dayanıksız, güneş yazın yakıyor.

Kullananlar var mı?
uv ışınlara dayanıklı kullanım ömrü seralarda bilmem? ama komşum rüzgar kesme amaçlı kullanıyor. Zaman içinde bir miktar matlaşıyor.

omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 11:20   #280
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdembalkan Mesajı Göster
Yorumlarda kesinlikle haklısınız.

Mesela borunun içinden inşaat demiri geçirilebilir.

**** borular daha kalın ama kemer uzunluğu daha kısa tutulabilir.

**** yaparken hata yapmış olabilirim hepsi doğrudur.

Ama şimdilik bir şey yapmıyacağım hele önce bir bitireyim olmazsa bir zarar görürse o zaman faklı alternatifler yapabilirim.

Güzel yorumlar için herkese teşekkürler. Şunuda belirteyim hiç bir zaman kusursuz süper bir sera yaptım diye bir ideam yok.Tek amacım paylaşmak ve benden sonra benim gibi cesaret edim yapmak isteyebilecek arkadaşların aynı yanlışları yapmaması.

Herkese saygılar sevgiler.
Bende hobi amaçlı bir sera düşünüyordum. Yapmış olduğunuz serayı örnek alarak aynısını yapmayı düşünüyorum. Bazı şeyleri deneyerek hatalar varsa da düzelterek yola devam edilebilir. Siz bu konuda daha öndesiniz ben daha yeniyim siz yaptıklarınızı fotoğraflayın ve bilgilerinizi paylaşmaya devam edin lütfen..

muratkoç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 13:19   #281
Yeni Üye

Sn. Murat Koç.

Öncelikle yapacağınız seranın kendinizce boyutlarını belirtebilirseniz size daha iyi fikir verebilirim.

Eski 31-01-2010, 11:43   #282
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2010
kürşat bey ben aranıza yeni katıldım.sizden 3metre eni 5 metre boyunda plastik sera krokisi rica ediyorum.ilgilenirseniz memnun olurum.selamlar.

öz.can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2010, 21:03   #283
Ağaçsever

sadocan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
SAYIN,muraatkoç bence seranızı birde ahşaptan düşünün, hem maaliyeti hesaplı hemde daha sağlam ve sağlıklı oluyor yinede sizz bilirsiniz.

sadocan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2010, 22:51   #284
Ağaç Dostu

Çok kararsızım. Aslında bende erdem beyin yaptığı gibi olsun istiyordum. Fakat ileride serayı büyütmem gerektiği kanaatine vardım. Bu yüzden bütçemi biraz daha zorlayarak demir profilden yapmayı uygun görüyorum. Yardımlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar..

Eski 01-02-2010, 09:42   #285
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Kendi yaptığım pvc boru sera 250 tl sadece pvc boru ve ek parça maliyetidir. Bunun yerine 272 nolu mesajdaki gibi az miktarda pvc boru ve minimum ek parçası kullanmayı tavsiye ederim. Bendeki biraz oyuncak gibi oldu da. Bir de içine inşaat demiri geçirip kenarlarına kör tapa takılırsa korozyon da yapmaz.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2010, 09:50   #286
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Selam arkadaşlar ben kayseriden yazıyorum.bahara bahceme bir sera kurmak istiyorum ama sera örtüsü bizim buralarda olmayan birşey..sizin oralardan temin edebilirmiyim..irtibat için telefon numarası yazarsanız sevinirim..alakanız için teşekkürler..başarılar.

uluku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2010, 18:27   #287
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
Ankara'da sera naylonu nerede satılır bilen varsa yardımcı olabilir mi?

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2010, 18:50   #288
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
Bende size bir fikir vereyim !
Çelik boruların boyu 6 m.dir . Yapacagınız seranın enini belirtip yuksekliginide hesaplıyabilirseniz ? Ne kadar uzunlukta yapacagınızı ( araların en fazla 50 cm . ) olarak hesaplayınız . İlk once kavisi bir arazide veya tebeşirle bir iş yerinde çiziniz . Sonra , boruları yanyana kaynatıp ,3 top silindiri olan bir yerde ,olçusunuze gore kıvırttın . Yere 30 cm gomeceginiz bir ust kalınlıktaki buruların ( yuksekligini siz ayarlayın . Mevcut kıvrılmış boruların 20 cm ustunden birer pul ( rondela ) kaynatın gomdugunuz buruların uzerine oturtup birer delik deliniz . Uzerine ne kaplarsanız kaplayınız . Selamlar.

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2010, 22:17   #289
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2009
*** abilerim yazdıkarınızı okuyorum çok hoşuma gidiyor helede resimleri olunca bende sera yapmak istiyorum ama hiç bilgim yok aksin SERADA ÇALIŞIYORUM montaj ekibinde

bergamali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2010, 02:11   #290
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Amatörler için alçak tünel seralar (50-100 m2 civarı) uygun olabilir. Sağlamlık ve yük çekme özellikleri dikkate alınarak bu iş için 3/4 parmak kara boru(Kalörifer borusu) veya galveniz su boruları bükülerek kullanılır.

Bükme işi sn kumyakanın dediği 3 top silindir (üçgen şeklindeki makaraların arasından geçirilerek) düz boru yay şeklinde bükülür. Bu malzemede standart boy 6 m. dir. büküldüğü zaman iki ucunun arası 3,6m. olur.

Bükülen boruların tepe noktasına ve iki yan taraflarına lama U şeklinde , arasından 1/2 parmak boru geçecek şekilde içten kaynatılır. U nun sırt kısmına 8mm delik açılır. U kelepçe şeklinde yanlardan (ve tepeden) geçecek boruyu bol gelecek şekilde sarmalıdır. Bolluk içine geçen borunun yanına 2 parmağın gireceği şekilde olmalıdır. Kafa kısımlarına gelecek yaylara ise aşağı doğru 1m aralıkla iki adet 10-15 cm lik delikli lama kaynatılır. Bu lamalara Ahşap kapının çerçevesi tutturulacaktır. Aynı zamanda yayların ayak kısımlarına ucundan 3 cm uzaklıkta bir 8mm lik delik delinmelidir ve bu deliğin üzerine yine 8 mm lik somun kaynatılmalıdır.

Temel olarak 60 cm boyundaki 3/4 çapında demir boru kazıklar kullanılır. Fakat bu boruların tek tarafına , içine 1/2 parmak 20cm lik bir boru yarıya kadar sokularak kaynatılır. Yarısı dışarıda kalır. (Dışarıda kalacak kısma üstten yay boruları geçirilecektir).

Bu işler atelyede yapılır, borular boyanır.

Arazide kaç m uzunluk istenirse (Uzunluk m./2m +1= Kullanılacak yay sayısı/adet) hesabıyla yaylar yapılır. Örneğin 20m uzunluk istenirse: 20/2 +1= 11 adet yay kullanılacak demektir. Diğer deyimle yaylar 2m. aralıkla dikilir.

Uygulama: Arazi ölçülür, Gönyeli olarak ve tesviyeli olarak ipler çekilir. İki kenara temel kazıklar 2 m aralıklarla ve balyoz (ağır çekiçle) aynı yükseklikte çakılır. Çakma işlemi esnasında 10 cm lik 1/2 parmak borunun dışına 12-13 cm lik 3/4 boru geçirilerek balyoz dıştaki boruya vurulur ki içteki boru ezilmesin ve yayı içine geçirirken zorlanmasın.

Kazıklar çakıldıktan sonra yaylar bu kazıklara takılır, ve altta kaynakla tuturulmuş somuna 8 lik bir civata takılarak sıkıştırılır. Böylece yaylar kazıklara sabitlenir.
Yanlar ve üstteki kelepçelerin içinden 1/2 parmak borular geçirilir ve sırttaki deliğin iç kısmına 8 lik somun iki parmakla tutulur ve dıştan c.vata delikten somuna takılır ve somun parmaklarla tutulurken civata sıkılır sonra somun kelepçeye yapışır ve civata içten geçen boruyu sıkıştırır. yan ve tepe borunun fazlalığı seranın sonunda kesilir. (Standart boy 6m olduğu için 3 adet boru bir taraflarına 15 cm lik delinmiş ve somun kaynatılmış 3/4 boru kaynatılarak eklenir ve delikteki somuna cıvata takılarak eklenen kısım sıkıştırılır.)

Yaylar yan ve tepe borular ile bağlandıktan sonra 7-8 m. genişlikte ve seranın uzunluğundan 2-3 m fazla Uv katkılı (24 vaya 36 aylık) bir naylon hazırlanır. Naylon örtülmeden önce, Yandaki kazıkların dış kısmındaki topraksera boyunca 50-60 cm genişlikte tesviye edilir ve hafifçe çukurlaştırılır ki naylon buraya düzgün otursun. Seranın üzerine naylon atılır, düzgün şekilde eteklerden 50 cm dışarı taşırılır. Ve seranın iki kenarında aynı zamanda kenara taşan naylonun üzerine, sera boyunca düzgün şekilde toprak yığılır. iki taraftan eşit şekilde gerilir. Hemen baş taraflarda da gerdirilen naylon 2cm genişlikteki çıtalarla ve 4 cm lik çıta çivileri ile ahşap kapı çerçevesine 10 cm aralıklarla çivilenir.

Bu şekilde Naylon serayı bastırır, Kenardaki topraklar naylonun uçmasını engeller ve naylonu gerdirir. Sıcak havalarda naylon gevşemez, rüzgarda oynamaz ve uzun süre dayanır.

Bu tip sera 20m. boy,2m yükseklik, 3,60m genişlik (yaklaşık 70m2 cıvarı) 800-1000 Tl cıvarı malolabilir.
BU tip seranın kötü tarafı : Kenarlardan tam olarak faydalanamazssınız, kenardan 30 cm bir kayıp olabilir, Yüksek boylu bitkiler zor yetişebilir, Alçak olduğu için kışın don, yazın sıcaktan çabuk etkilenir. Tohumi fidei kıvırcık vs. için uygundur.

Resimlerini çekebilirsem koyarım. Şu anda elimde resim yok.

alimallah ve badembaba beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2010, 08:33   #291
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Kamil kardeşim !
Sen ne zaman uyuyorsun ? gecenin 2 sinde bu kadar yazıyı yazıyor sonrada yatıyormusun . Pest vallahi Selamlar.

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2010, 12:14   #292
Ağaç Dostu

Yazılanlar birde resimlerle gösterilebilseydi çok iyi olurdu..

Eski 11-02-2010, 00:44   #293
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratkoç Mesajı Göster
Yazılanlar birde resimlerle gösterilebilseydi çok iyi olurdu..
Buyrun bu gün resimleri de çektim. Açıklamaları ile anlaşılır sanıyorum.

Eklenen Resimler

badembaba beğendi.
Eski 11-02-2010, 00:55   #294
Ağaç Dostu.

Burada da yüksek tünel tipi sera resimleri var. Bu demirler 1 1/4 boru, genişlik 8m, yükseklik 3,40m, İçten makaslı, direksiz, Naylonu klips ile tutturulmuştur. Bunun maliyeti ise 40m boyunda (320 m2) yaklaşık 4000-5000 TL cıvarında. Yalova için Anahtar teslim.

Eklenen Resimler

rise_com beğendi.
Eski 14-02-2010, 20:17   #295
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2009
*** ben hasan bende sera yapmak istiyorum ama ne kadara imal olur bilmiyorum 100 m2 yer kapatmak istiyorum 250 cm yüksekliğinde bilgi ala bilirsem çok sevinirim koaly gelsin

bergamali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2010, 18:07   #296
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bergamali Mesajı Göster
*** ben hasan bende sera yapmak istiyorum ama ne kadara imal olur bilmiyorum 100 m2 yer kapatmak istiyorum 250 cm yüksekliğinde bilgi ala bilirsem çok sevinirim koaly gelsin
8m.eni, 12 m. boyu, 3,4 m yüksekliği olan 1 1/4 borudan bükme sera yaklaşık 3000 TL civarı, 3/4 borudan bükme 3,5m eni, 25m boyu, 2 m yüksekliği olan alçak tünel sera 1000 TL civarı, Konya da Sn. Akın Selçuk un önerdiği 100 m2 Modüler sera 2500TL.

Eski 16-02-2010, 12:45   #297
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Arkadaşlar aklıma bir fikir geldi.Demir direklerden iki tane dikip arasına uzunlamasına bir tane demir direk yerleştirsek.Arkası olmayan kale direği gibiSonra bunların üzerine inşaat demiri ince olanlardan koyup iki taraftan beton atarak sağlamlaştırsak?Yani üstteki seraların ortadan direkleri sadece birleştirme amaçlı olduğu için inceyken yaptığımız seranın ortasından geçen demir onu ayakta tutacak.

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 13:43   #298
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Boru ve Profil Bükme Makinası

http://www.akyapak.com.tr/tr/index.p...r=apk_30_35_45

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2010, 12:16   #299
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2010
arkadaslar , merhaba,,

PVC borudan yapilan seralari cok kolay bir sekilde saglamlastirabilirsiniz,, Borularin icine ince kum doldurmaniz yeterli,, montaj sirasinda biraz zorlanirsiniz ama evladiyelik olur. olabildigince ince ve kuru kum kullanin uzun borulari doldururken aradabir kumu SIKISTIRIN, ici kum dolu borularin kolay bukulmediklerini ve daha dayanikli olacagini goreceksiniz,,

Ben kendi serama henuz baslamadim ama bu sekilde yapacagim,, ayrica serami kisin donmalara karsi kuyu suyu ile isitacagim,, kuyu suyu 8-10C arasi , bulundugum yer -10C nin altina dusuyor,, yani kuyu suyu ile serayi isitinca +4 derecenin altina dusmeyecegini dusunuyorum,,

Düzenleyen kazanlik : 30-06-2010 saat 12:20 Neden: yazim hatasi
kazanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2010, 11:20   #300
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2010
bende bahçeme küçük bir sera yapmak istiyorum sulama sistemi filan yok yani olurmu giresunda ne yapabilirim

yeniziraatçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024