View Single Post
Eski 17-07-2009, 10:37   #297
Güler
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Sevgili arkadaşlar,
Çoğunuz biliyorsunuz bu çimlerlerle başım nasıl dertte.
Topalak denilen bu dert yüzünden başıma gelmedik kalmadı. Hani derler ya akılsız başın cezasını ayaklar çekermiş. Benim sadece ayaklarım değil beynimden başlayarak bütün uzuvlarım çekiyor.

Roundop star(ot ilacı) yaparak bütün çim alanda yeşil aksam ne varsa öldürdüm. Uzun bir müddet bekledim.
Daha sonra toprağı sürdürerek iyice havalanmasını, düşen diğer yabancı ot tohumlarının da yanması için bu sene beklemeye karar verdim.

Toprak güneşten iyice yandıkça tekrar sürdürdüm.

Geçen hafta yedili derin patlatma çekildi. Böylece hem drenaj daha iyi olur, hemde daha derine kadar toprak yumuşar dedik.
70-90cm arası bir işleme tabii oldu.

Şimdi biraz daha bekleyip bu alana iki-üç römork yanmış hayvan gübresi (tercihen keçi) atarak iyice bir sulama yapıp tekrar sürdürmeyi düşünüyorum. Genelde hayvan gübrelerinden (keçi bulamazsam) ot çok çıkar. Bu ot işini de hallettikten sonra veya hayvan gübresi olmazsa başka bir takviye gübre atıp sürdükten sonra yavaş yavaş taban toprağı hazırlamayı ve toprağı ıslah etmeyi deniz yosunu kullanmayı düşünüyorum.

Taban toprağı ve çim kapak toprağı hazırlıklarına başladım.
Toprak bulmak bir dert oldu. 25-30m3 toprak lâzım.
Gönen'den başladım aramaya.
Manyas'da tanıdık biri güzel toprak var abla deyince adeta bayram ettim. Aman dere yatağından olmasın dedim. Yok yok tarladan dedi.
Koca bir kamyon toprak geldi ve bahçeye elenip ıslah edilmek üzere yığıldı.
Bu sırada bahçede çalışan köylülerden biri "abla bunda kanyaş var" dedi. Hiç tanımadığım bir ot.
Aldı beni bir telaş. Bu ot da neyin nesi, nasıl diye sarıldım internet sayfalarına, sitemizdeki dostlara.
Aldığım her haber beni adeta yıktı. Moral bırakın sıfırı eksilere düştü.
Daha çim ekimine başlamadan dertleri başladı.

Eğer bahçeye yığılan bu yığın, işime yaramayacaksa bir de bundan kurtulma derdi var.
25m3 toprak az da değil. Verilen para da cabası.

Toprak içinden çıkarttığım birkaç yabancı maddenin fotoğrafını yüklüyorum.
Bu bitkiyi tanıyan varsa, veya bu kanyaş mı değil mi beni aydınlatırsanız müteşekkir olurum.

Name:  P7171726 (600 x 450).jpg
Views: 4591
Size:  64.8 KB

Name:  P7171728 (600 x 450).jpg
Views: 4224
Size:  58.3 KB

Name:  P7171730 (600 x 450).jpg
Views: 10887
Size:  65.9 KB

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön