agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni185Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-05-2006, 02:24   #1
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Kudret Narı (Momordica charantia)

Kabakgillerden, bir otsu, sarılıcı bitkidir. Çok eski çağlardan beri bütün dünyada ampirik ilaçların yapımında kullanılmaktadır.Bitkinin bütün parçaları acıdır.

Tohumdan üretilir.Üretilmesi çok kolaydır. Tohumlar doğrudan yetiştirilecek yere toprağa ekilir.Tam güneş veya yarı gölge yerleri tercih eder.Zengin humuslu topraklardan hoşlanır.aşırı sudan zarar görür.

Name:  kudrenari.jpg
Views: 30072
Size:  58.4 KB

Yaprakları 5-7 lobludur, 10-12 cm uzunluğundadır.Sarı,1.5-2 cm çapında korolla tipi çiçeklidir.

Meyveleri uzun silindirik, üzeri girintili çıkıntılı, sivri uçludur.Sarıdan koyu turuncuya kadar değişen rengi vardır.

Tohumları 12-16 mm uzunluğunda ve siyahtır, ancak üzerinde kırmızı ,ince bir zar bulunur.

Doğal hayatta meyvelerini yiyen kuşlar ve diğer hayvanları tohumları dağıtmasıyla yayılır ve ürer.

Yurdumuzda özellikle mide ve cilt ülserleri için kullanılmakta ise de tıbbi bitki olarakçok geniş kullanım alanı vardır.

Kanser tedavisinde etkili olduğu yönünde bulgular vardır.MAP-30 ismiyle patent alan prostat tümörü tedavisinde kullanılan bir proteini bulunmaktdır.
Hodgkin tedavisinde kullanımı ile ilgili klinik çalışmaların sürdüğü bildirilmektedir.

Bizde sadece meyvesi kullanılsa da bitkinin diğer parçaları da geleneksel tıpta kullanılmakta.

Brezilya halk tıbbında tümörler, yaralar, romatizma,malarya, vajinal rahatsızlıklar, inflamasyonlar,diabet, kolik,menstural problemler ve barsak parazitleri tedavisinde kullanılmakta. Bütün bitkiden faydalanılmaktadır.

Bitkinin orjini Afrika’ dır. Güney Asya,Amazon,Peru, Nikaragua,Çin,Küba,Malezya, Haiti,galapagos adaları,Yeni Gine ampirik tıbbında da kullanılmaktadır.

Alkaloidler, charantin, charine, cryptoxanthin, cucurbitin, cucurbitacin, cucurbitanlar, cycloartenol, diosgenin, elaeostearik asit, erythrodiol, galacturonik asit, gentisik asit, goyaglykosidler, goyasaponinler guanylate cyclase inhibitorleri, gypsogenin, hydroxytryptamin, karounidiol, lanosterol, laurik asit, linolenik asit, momorcharasideler, momorcharinler, momordenol, momordisilin, momordisn, momordicinin, momordicosides, momordin, multiflorenol, myristik asit, nerolidol, oleanolik asit, oleik asit, oksalik asit, pentadecan, peptidler, petroselinik asit, polipeptitler, proteinler, ribosome-inactivating proteinleri, rosmarinik asit, rubixanthin, spinasterol, steroidal glycosides, stigmasta-diol, stigmasterol, taraxerol, trehalose, trypsin inhibitorleri, uracil, vacine, v-insulin, verbascoside, vicine, zeatin, zeatin riboside, zeaxanthin, ve zeinoxanthin hepsi kudret narında bulunmaktadır.

Bitkiden elde edilen droglar kapsüller şeklinde alternatif tıpta kullanılmaktadır.

Bunların genel kullanımı,
Diabet,kan yağları düşürme,mide rahatsızlıkları, özellikle ülser, gaz, şişkinlik, barsak parazitleri ve bakteriyel enfeksiyonları önleme üzerinedir.

Muzun iki katı potasyum içerir, A ve C vitaminlerince de zengindir.Besin olarak da kullanılır.Acı tadı ile makbul olduğu mutfaklar vardır (Örneğin, Surinam mutfağında favoriymiş,Hindistan'da da yeniliyormuş.)

Eklenen Resimler

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2006, 13:29   #2
Yalnız Çınar

Giriş Tarihi: 22-05-2006
Ne diyebilirim ki; Teşekkürle sınırlandırılmış...

Gerçekten ne diyebilirim; bu tür minnettarlıkların karşılığında dilimizde teşekkürle sınırlandırılmış bir ifade darlığı var. Zira teşekkür yetmez. Gerçekten çok doyurucu bilgi aktarmışsınız.

djtunc ve rynist beğendi.
Yalnız Çınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2006, 16:27   #3
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Haziran ayında çektim bu fotoğrafı.

Name:  DSCN8147.JPG
Views: 46262
Size:  22.3 KB

Yer Bursa...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2006, 22:23   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2006
sayın;klimajaro kudret narı yetişticiliğinde nelere dikkat etmek gerekli ayrıca hasat zamanı neye göre tayin ediliyor,hasat sonrası işleme konusunda bilgilerinizi bekliyoruz birde zeytin yağın ne gibi özelliklere sahip olmalı,asit oranı v.b.etkileyici faktörmüdür,

sedrus_73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2006, 14:59   #5
Arzu

Arzu Karaçancı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2006
Unhappy teşekkür...

vallaha mine ablacım; her derde devasın! burda da buldum seni.
öğrenciler kudret narı tohumu bulmuş, getirmiş. ben hiç tanımıyorum diye bir bakayım neymiş, nasıl bir bitkiymiş dedim. veeee...
açıklayıcı bilgilerin için çok teşekkürler!
seni izlemeye devam ediyoruz...
iyi çalışmalar!
arzu

Arzu Karaçancı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2006, 15:55   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedrus_73
sayın;klimajaro kudret narı yetişticiliğinde nelere dikkat etmek gerekli ayrıca hasat zamanı neye göre tayin ediliyor,hasat sonrası işleme konusunda bilgilerinizi bekliyoruz birde zeytin yağın ne gibi özelliklere sahip olmalı,asit oranı v.b.etkileyici faktörmüdür,

Kudret narı yetiştirilmesi en kolay bitkilerden birisi. Şartları çok ağır olmamak kaydıyla (susuzluk, kireçlilik, aşırı asitlik vb.) her toprakta yetişiyor. Ancak yine de yeterince bitki besin maddesi içeren zengin topraklar daha iyidir ******.

Yetiştiricilikte extra bir şey yapmak gerekmiyor budama ilaçlama vs. hatta zararlısı bile yok diyebilirim tabi ki sulamayı yeterli yapmalısınız.

Mayıs ayı başında veya don riskine karşı mayıs ortalarında dikiyorsunuz temmuzda meyve vermeye başlıyor kırağılara kadar verime devam ediyo. Hasat için ise hafif kızaran kudret narlarını koparıyorsunuz o kadar zaten yukarıda resimlerdeki kudret narları hasat olgunluğuna ulaşmış lar beklemeyle de kızarma meyvenin tamamına ulaşıyor ve daha bekleyince kavun gbvi erimeye başlıyor.

Verimsiz topraklarda meyveler biraz küçük kalabiliyor. Normal toprakta daha kısa ömürlü sera ortamında hasad ve meyve verimi hem daha çok hemde daha uzun bir süreç alıyor.

emrebadem ve AylinK. beğendi.

Düzenleyen Selahattin Yılmaz : 13-11-2006 saat 16:40
Eski 13-11-2006, 17:42   #7
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Karaçancı
vallaha mine ablacım; her derde devasın! burda da buldum seni.
öğrenciler kudret narı tohumu bulmuş, getirmiş. ben hiç tanımıyorum diye bir bakayım neymiş, nasıl bir bitkiymiş dedim. veeee...
açıklayıcı bilgilerin için çok teşekkürler!
seni izlemeye devam ediyoruz...
iyi çalışmalar!
arzu
Arzu Hoşgeldin

Seni burada görmek ne güzel oldu. Ben tanıyorum ama seni diğer üyelerimiz de tanısın. Yeni gelen arkadaşlar başlığında bize kendinden, işinden, kısaca bahsetsene

Sevgiler, selamlar

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2006, 22:43   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Mine Hanım, kudret narı olduğunu bilmeden komşu bahçedeki bitkiye, yaprak ve meyvelerinin görüntüsü nedeniyle göz dikmiştim. Ama benim gibi başkaları da varmış ki bir sonraki geçişimde meyve kayboluyordu.

Sonra bir gün biraz büyükçe olanlarını yaprakların arsında gizlenmiş görüp, buldum ve iki tane kopardım. Küçük biraz sararmış, büyüğü ise yeşildi. Sarı olanı hemen patladı evde. Yeşil olanı da sararmaya ve yumuşamaya başladı.

Boş yere bitkiye zarar verdim mi acaba? Yoksa tohumları işime yarayacak mı? Ne dersiniz?

Düzenleyen tiya : 10-12-2006 saat 22:44 Neden: harf yanlışı
tiya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2006, 08:16   #9
Ağaç Dostu

Tohumlar meyvenin içinden çıktığında kırmızı renkli etli kısmını temizlediğinizde kendine has o pürüzlü kahverengi görünüme sahipse endişe etmeyiniz. Uygun bir yerde kurumaya bırakınız Mayıs başında da toprağa veya saksıya dikiniz...

M..T beğendi.
Eski 28-12-2006, 15:41   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2006
merhaba ben kudret narını bir türlü yetiştiremedim ne gibi bir işlem yapmam lazım tohumlaraki çimlensinler şimdiden teşekkür ederim

haldun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2006, 16:25   #11
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Selam Haldun Bey ben mayıs ayında çimlenene kadar suda bekletiyorum 3-4 gün sonra ekiyorum can suyunu verdikten sonra havalar iyice ısınana kadar 2 gün arayla ısınınca hergün suluyorum . Sarılması için bir çubuk iliştiriyorum kenarına o kadar.Başka bir işlem yok.

erteb ve Sulezena beğendi.
Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2007, 15:50   #12
Ağaçsever

ŞahMat's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2007
Merhabalar,
Kudret narini Selahattin Bey' in yardimi ile Bursa'dan Antalya'ya anneme hazir gondermeyi dusunuyorum lakin cevremde (Hollanda) varmi diye merak ettim ve arastirmalara koyuldum..
Bir hindistan pazarinda kudret nari olarak bilinen sopropo adli bir sebzeye(?) rast geldim..
Bir adet alip sizlere sormak istedim. Resmini yayinliyorum.
Mine hanimin yayinladigi resimlerde renk sari.
http://www.kenthaber.com/Arsiv/Haber...ber_84595.aspx
Usteki linkte ise sari ve icinde nar kirmizi cekirdekler var.
Bu durumda benim buldugum sebze ile kudret nari bambaska seyler mi acep..
Bu konuda yardimci olabilirmisiniz ?
Sevgiler, Saygilar..

Eklenen Resimler

ŞahMat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2007, 16:03   #13
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sahmat Mesajı Göster
Merhabalar,
Kudret narini Selahattin Bey' in yardimi ile Bursa'dan Antalya'ya anneme hazir gondermeyi dusunuyorum lakin cevremde (Hollanda) varmi diye merak ettim ve arastirmalara koyuldum..
Bir hindistan pazarinda kudret nari olarak bilinen sopropo adli bir sebzeye(?) rast geldim..
Bir adet alip sizlere sormak istedim. Resmini yayinliyorum.
Mine hanimin yayinladigi resimlerde renk sari.
http://www.kenthaber.com/Arsiv/Haber...ber_84595.aspx
Usteki linkte ise sari ve icinde nar kirmizi cekirdekler var.
Bu durumda benim buldugum sebze ile kudret nari bambaska seyler mi acep..
Bu konuda yardimci olabilirmisiniz ?
Sevgiler, Saygilar..
Hoşgeldin Şahmat

Önce kendini tanıtsaydın hitapta kusur etmezdik.

Bu fotoğraftaki, kudret narına benziyor.
Rengine gelince, kudret narı önce yeşil, sonra sararmaya başlıyor, en sonunda da bir ucundan açılıp bize kırmızı kaplı çekirdeklerini gösteriyor.
Şifa niyetine kullanmak için son şekli almış kudret narı, zeytinyağının içinde uzun süre bekletiliyor.
Önceki mesajlarda yapımı tarif edilmişti, bala da karıştırılabilir.
Yeşil halindeyken ne yapılır , bilmiyorum.
Anneye Allah'tan şifalar dilerim.
Selam ve sevgiler.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2007, 17:11   #14
Ağaçsever

ŞahMat's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2007
Sifa dilekleriniz icin tesekur ederim Sn. Balikci
aklim fikrim annemde o yuzden baliklama daldim.. kusura bakmayin lutfen.. siteye de kudret nari dolasyisi ile geldim.. sagolsun mine hanim cok degerli bilgileri paylasmis.. umarim sayenizde doga sevgim bilinclenir.. siteniz cok guzide, tam detayli egilemedim, bol bol bakar, okur gucum yettigince katkida bulunurum
ilgine tesekkur ederim.. demek oluyor ki elimde ki olgunlasmadan koparilmis bir nevi kabak degerinde bir sebze.. acep sebze olarak kavrulmasi ve tuketilmesi fayada getirirmi diyede dusunmeden edemiyorum.. surinam'da cok kullaniliyormus.. hollanda da cok surinam li oldugu icin bir cok yerde rahat bulunan bir sebze..
sevgiler saygilar..

ŞahMat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2007, 17:19   #15
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sahmat Mesajı Göster
Sifa dilekleriniz icin tesekur ederim Sn. Balikci
aklim fikrim annemde o yuzden baliklama daldim.. kusura bakmayin lutfen.. siteye de kudret nari dolasyisi ile geldim.. sagolsun mine hanim cok degerli bilgileri paylasmis.. umarim sayenizde doga sevgim bilinclenir.. siteniz cok guzide, tam detayli egilemedim, bol bol bakar, okur gucum yettigince katkida bulunurum
ilgine tesekkur ederim.. demek oluyor ki elimde ki olgunlasmadan koparilmis bir nevi kabak degerinde bir sebze.. acep sebze olarak kavrulmasi ve tuketilmesi fayada getirirmi diyede dusunmeden edemiyorum.. surinam'da cok kullaniliyormus.. hollanda da cok surinam li oldugu icin bir cok yerde rahat bulunan bir sebze..
sevgiler saygilar..

Orada yeşil olarak satıldığına göre, mutlaka bizim bilmediğimiz bir şekilde yararlanıyorlar demektir.
Şimdi sevgili dostum, sen nasıl değerlendirdiklerini öğrenecek, bize de öğreteceksin.
Durum bunu gösteriyor.

Sitede devamlı olmanı dilerim, hepimizin öğrenecek çok, öğretecek az bir şeyi vardır.

Eski 16-02-2007, 17:38   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2007
selam herkese,
Kudret narini duymustum ama hic görmemistim..cok enteresan bir sey..acaba bahcedemi yoksa saksidami yetistirmek lazim..birde nereden alabilirim fidesini **** agacini...süs bitkisi olarak cok hoc bir bitki...bilgileriniz icin simdiden tesekkürler..

dogaya asigim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2007, 23:06   #17
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Kudret narının tohumunu çimlendirmek için domates,biber gibi su püskürteciyle sulanması mı lazım?Yoksa başka çimlendirme formülü var mı?Birde seyreltmek gerekir mi?

caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2007, 23:19   #18
Ağaç Dostu

Direk mevsimlik çiçek poşetlerine nisanın başında ekmek gerek, soğuktan muhafaza etmelisiniz. Fideler 1-1,5 ayda yetişiyor

Eski 23-02-2007, 23:25   #19
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caploonba Mesajı Göster
Kudret narının tohumunu çimlendirmek için domates,biber gibi su püskürteciyle sulanması mı lazım?Yoksa başka çimlendirme formülü var mı?Birde seyreltmek gerekir mi?
Biz, Hıdrellez günü, (6 MAyıs) doğruca bahçedeki yerine ekiyoruz tohumları, nemli toprakta çimlenmesi sorun olmuyor.

Eski 24-02-2007, 18:23   #20
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Bende nisan - mayıs gibi suda köklendirip sonra ekiyorum. 4-5 günde kök salıyor.

Eski 25-02-2007, 12:46   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-02-2007
Geçen yaz komşumun verdiği kuderet narı mevvesinin tohumlarını saklamıştım geçenlerde üç tanesini kola kutusuna gömmüştüm. Bir haftada çimlendi arkadan diğerleride geliyor.Umarım devamında sorun yaşamam. Öğleden sonra akşama kadar güneş alan bir camım önünde duruyor çimlendirme kabım ve evin ısısı da 22 -23 derece dolaylarında.

FUSNUR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2007, 14:58   #22
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Sayın FUSNUR çok çabuk uzuyor ve sarılacak yer istiyor. Elinizde başka tohum varsa 2-3 ay sonra orta dereceli güneş alan bir yere ekmenizi tavsiye ederim. Saygılar. Ben mayıs ayında ekiyorum.

Eski 08-03-2007, 00:35   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Eskişehir de yetiştirebilir miyim? Malum iklim biraz sert

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 00:54   #24
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Bursa'da yetiştiğine göre Eskişehir'de de yetiştirilebilir. Çocukluğumda annem bahçede yetiştirirdi. Hem o yıllarda kışlar daha sert geçerdi.

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 15:25   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2007
Galeri: 14
Kudret Narı

Kudret narının üretimi (iklimi, toprak ve gübre isteği, çimlendirilmesi, ekim zamanı, ekim şekli vb), bakımı ( sardırma, sulama, olumsuz doal etkilerden koruma vb), hasadı ( hasat zamanı, hasat şekli,hasat sonrası nakil ve kısa süreli muhafazası vb), işlenmesi (değerlendirme esasına göre işlenme zamanına kadar süresi ve muhafazası ile işleme usul ve esasları vb) ve değerlendirilmesi-pazarlanması vb. sorularım için e-postama cevap yazacak olanlara şimdiden teşekkürler. Eskişehir

ismetkenar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 20:06   #26
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismetkenar Mesajı Göster
Kudret narının üretimi (iklimi, toprak ve gübre isteği, çimlendirilmesi, ekim zamanı, ekim şekli vb), bakımı ( sardırma, sulama, olumsuz doal etkilerden koruma vb), hasadı ( hasat zamanı, hasat şekli,hasat sonrası nakil ve kısa süreli muhafazası vb), işlenmesi (değerlendirme esasına göre işlenme zamanına kadar süresi ve muhafazası ile işleme usul ve esasları vb) ve değerlendirilmesi-pazarlanması vb. sorularım için e-postama cevap yazacak olanlara şimdiden teşekkürler. Eskişehir
Foruma giremeyeceğiniz için mi e-postanıza istiyorsunuz? Bilen birileri buraya yazsa da herkes görüp yararlansa nasıl olur? Daha iyi olmaz mı?

Ben Bursa'da yetiştiğini biliyorum çünkü çocukluğumda annem bahçede yetiştirirdi. Daha sonraki yıllar bahçeden yokoldu. Belki de annemin ülseri iyileştiği içindir.

Çok çocuk olunca her gün birimizin bir yerlerinde kesikler veya yaralar olurdu. Yara kremleri yerine kudret narı kullanırdı annem. Belki de biz büyüdüğümüz için yetiştirmedi. Bilemiyorum...

Ama nasıl yetiştirilir diye sorarsanız hiç bilmem. Ben sadece başında oturup saatlerce incelerdim ilginç şeklini. Tadı da fena değildi hatırladığım kadarıyla.

Eski 20-03-2007, 20:20   #27
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevelim Mesajı Göster
Foruma giremeyeceğiniz için mi e-postanıza istiyorsunuz? Bilen birileri buraya yazsa da herkes görüp yararlansa nasıl olur? Daha iyi olmaz mı?

Ben Bursa'da yetiştiğini biliyorum çünkü çocukluğumda annem bahçede yetiştirirdi. Daha sonraki yıllar bahçeden yokoldu. Belki de annemin ülseri iyileştiği içindir.

Çok çocuk olunca her gün birimizin bir yerlerinde kesikler veya yaralar olurdu. Yara kremleri yerine kudret narı kullanırdı annem. Belki de biz büyüdüğümüz için yetiştirmedi. Bilemiyorum...

Ama nasıl yetiştirilir diye sorarsanız hiç bilmem. Ben sadece başında oturup saatlerce incelerdim ilginç şeklini. Tadı da fena değildi hatırladığım kadarıyla.

Yanılmıyorsam, tadı çok acı veya öyle bir şeydir.
Belki de tazesi acı değildir.
Benim de babam yetiştirirdi rahmetli.

Sevelim ne güzel anlatmış her şeyi, saf ve temiz.
Gerçekten, eskiden öyleydi.

Yara bere için, kantaron, sinirli yaprak, aloe vera da çok kullanılıyor ve etkili oluyor.
Allah muhtac etmesin.

Eski 21-03-2007, 12:32   #28
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2007
Galeri: 14
İsmet Kenar - Eskişehir.
Yeni giriş yaptığım için, öncelikle bu konuyu takip ettiğim için, her gün buradan bu takip etmek yerine özel E-postama bilgi gelmesi halinde anında haberdar olacağımı düşündüm.
Halbuki burada görülen bilgilerin sayfa ayarı yapılması halinde otomatik olarak özel E-postamıza da gelebiliyormuş.
Benim bilgi istediğim konu : Kudret Narı (Momordica chantia) nın üretimi (iklimi, toprak ve gübre isteği, çimlendirilmesi, ekim zamanı, ekim şekli vb), bakımı ( sardırma, sulama, olumsuz doal etkilerden koruma vb), hasadı ( hasat zamanı, hasat şekli,hasat sonrası nakil ve kısa süreli muhafazası vb), işlenmesi (değerlendirme esasına göre işlenme zamanına kadar süresi ve muhafazası ile işleme usul ve esasları vb) ve değerlendirilmesi-pazarlanması vb. olup, teknik üretim, işleme ve pazarlama ile çevreye de göstererek bölgesel üretime geçmek.
Bu konuda da bütün bilgilerin burada bulunması, herkesin görüp yararlanması tabi ki daha iyi olur.
Bu kadar konusuna gönül vermiş uzmanın bulunduğu bu forumdan öğreneceğim bilgilerle hobi olarak üretim yapıp bırkmayacağım.
Eskişehir şartlarında yetiştirilebilmesi ve ekonomik getirisi olduğunu gördüğüm taktirde uzmanını da istihdam ederek bölgesel üretim-işleme aşamasına ulaşarak, ekonomiye ve doğal ürünlerle insan sağlığına katkıda bulunmak istiyorum.
Yanlış anlaşılmak istemem, bencil değilim.
Konunun uzmanı olan, bu işi bilen, bu işe gönül verenler bilgi verirse memnun olurum.
Forumdan Fatih Reşit ALTUN bey 15 adet tohum gnderdi. Selahattin YILMAZ bey 100 adet tohum gönderdi.
Gelişmeler hakkındaki bilgi ve resimleri periyodik olarak forumda yayınlamak istiyorum. Ne yapabilirsem hep beraber göreceğiz inşaallah.
Selamlar.

sahin beğendi.
ismetkenar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 12:43   #29
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

* İsmetKenar, gelişmeleri ilgi ile izleyeceğiz.

* Mahir Bey, aklımda tadının fena olmadığı kalmış. Belki de görüntüsünden dolayıdır. Çünkü meyve olgunlaşınca ucu açılır ve oradan kaygan, bal gibi bir sıvı damlardı. Belki de o görüntüde olan bir şeyin acı olmayacağını düşünmüşümdür.

Ama o meyveye kuşkuyla bakardım. Garip bir şekli vardı. Çocuk aklımca ürkütürdü beni.

Eski 21-03-2007, 12:50   #30
Ağaç Dostu

Kudret narlarına hiç ilaç ve sığır gübresi dışında bir gübre takviyesi yapmadan aynen serada salatalık yetiştirir gibi yetiştirin. Bunun dışında Üniversiteler den özellikle tıbbi ve aromatik bilgiler bölümleri dışında bilgi bulacağınızı sanmıyorum. Zaten bu başlıkta ilgilileri ve tecrübelileri burada buluşturarak öğrenmeyi amaçlamaktadır.

canannuman beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024