agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-03-2009, 23:55   #1
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Vyssera / Atlas Sedirleri

Şu ana kadar yapmış olduğum 2 atlas sediri çalışmamdan biri bu. Yetiştirilme şekillerine göre yeşil ya da mavi olabiliyor. Diğer ağacım tohumdan yetiştirilmiş yeşil renkte. Bu ise aşılı mavi sedir. Bu ağaçların da dik büyüyen ve sarkık türkleri var. Bu ağaç sarkık türden. Dalları ve tepesi genelde yana ve aşağı büyümeye daha çok müsait.

Ağacı geçen yaz aldım ( 2008 yazı ). Ağacın boyu tahminen 120-130 cm kadardı. Ortadaki bol dallı bölgeden kesmeye karar verdim. Ağacı kesmeden önce, uç dallarda uç alma denemeleri yaptım, ve sedirin uç almaya ne kadar güzel cevap verdiğine şahit oldum.

11.jpg

12.JPG

Bunu takiben, ağacın dip dallarında gelişme olmadığı ve hala enerjisini yukarki dallara sevk ettiği için, kesme işlemini yaz ortasında gerçekleştirmeye karar verdim. Bu işlemden sonra ağaç dip dallarda ve kesilen yerde güzel bir büyüme gerçekleştirdi. Hatta fazla büyüyen bölgelerde tekrar uç almak durumunda kaldım.

33.jpg

22.JPG

Ön kısmındaki büyüme tatmin edici olmasına karşın arka taraf açık kaldığı için, arka tarafını güneşe çevirip, büyüme sağlamak istedim. Sonbahara yakın bir miktar başarılı olsam da, yeterli büyüme olmadan mevsim sona erdi. Bu yıl ilk baharla birlikta ağacın arkadan daha fazla dal çıkarması için o yüzü güneş alacak şekilde tutacağım.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 12:01   #2
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Güzel bir gelşim ve güzel bir anlatım olmuş.Eline sağlık güçlü bir gelişim gösteriyor.

İyi bir bonsai adayı olaçağı kesin.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2009, 00:29   #3
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Gövdesi güzel.
Tabii gelişince daha da güzelleşecek.

Kolay gelsin...

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024