agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   aleydi / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/35715.htm)

aleydi 05-06-2015 22:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi samur (Mesaj 1385394)
Menekselerin harika arkadasim, masaallah, gonderdiklerini diktim sera ortami yapiyorum tuttu gibi bazilari, bazilari halen yumusak. Seninkiler gibi acmasini bekliyorum. Tohumdan buyuttuklerini takipteyim, bakalim nasil acacaklar, havalar yeni yeni isiniyor, hizla buyurler

Sevgili Samur çok sevindim, çiçek açtıklarını da görürüz umarım hep beraber. Tutmayan için üzülme, yine deneriz.

Bende çok merak ediyorum tohumdan yetişenleri. Hepsi açarsa yüzlerce çiçek olacak:).Çiçekler biraz geç büyüyorlar, ben gözlerine baktığım için galiba arkadaşım:).Havalar ısınamadı bir türlü, sürekli yağmurlu. Birazda güneşe ihtiyaçları var. 10_15 gün sonra açarlar diye umut ediyorum. Teşekkür ediyorum ilgine sevgiler.

gilan 05-06-2015 23:44

Bahçenizi ilk defa gezme şansım oldu. Güie güle oturun. Şimdiden oldukça yol kat etmişsiniz. Kimbilir zamanla daha ne güzellikler görecek bu bahçe... :)

Bir mesajınızda Eskişehir ikliminde yetişebilecek kokulu bitkilerden bahsetmişsiniz. Aklımdakilerden bir kaç tanesi:
Çalılar: leylak, filbahri, abelya, Lonicera fragrantissima
Sarılıcılar: sweet autumn clematis, clematis armandii

Kolay gelsin. ;)

aleydi 06-06-2015 08:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 1385423)
Bahçenizi ilk defa gezme şansım oldu. Güie güle oturun. Şimdiden oldukça yol kat etmişsiniz. Kimbilir zamanla daha ne güzellikler görecek bu bahçe... :)

Bir mesajınızda Eskişehir ikliminde yetişebilecek kokulu bitkilerden bahsetmişsiniz. Aklımdakilerden bir kaç tanesi:
Çalılar: leylak, filbahri, abelya, Lonicera fragrantissima
Sarılıcılar: sweet autumn clematis, clematis armandii

Kolay gelsin. ;)

Ne iyi ettiniz bahçeme uğramakla. Beğenileriniz için çok teşekkür ederim. Forumdaki arkadaşlarımın desteğiyle (hepsi sağolsunlar), forumda okuduklarımla, biraz bilgi edinebildim.

İlk hallerine göre bahçe biraz değişti. Daha çok bitki edindim. Gerek tohum gerek fide. Biliyorsunuz karasal iklimde, her türü yetiştirmek mümkün olamıyor Çevremde görmediğim bitkilerin arkadaşların bahçelerinde yetiştiğini görünce şaşırdım, mutlu oldum. Biraz da çevreme daha dikkatli bakmaya başladım. Daha önce yan komşum da olan bitkiyi , fark etmediğimi gördüm. Çiçekleri seviyordum, daha çok sevmeye başladım:).

Önerileriniz için teşekkür ederim. Söylediğiniz bitkilere bakarım. Eskişehir deki seralarda yeterli değil. Clematisi soruyorum bilmiyorlar bile. Aslında soğuğa dayanıklı bir türü bilip getirmeleri gerek. Belki de mevsimlikleri satmak, onların işine geliyor. İnsanlar her yıl yenilemek zorunda kalıyorlar. Bende daha önce öyle yapıyordum. Şimdi kalıcı bitkilere, çalılara yöneldim.Çok teşekkür ederim desteğiniz için, görüşmek üzere sevgiler.

aleydi 06-06-2015 09:44

5 Eklenti(ler)
Sn Telato soğanlı bitkilerimi görmek istemiştiniz. Sanırım havalar yüzünden açamadılar. Geçen yıl meyve veren ağaçlarım çiçek bile açamadı bu yıl. Sizin gönderdikleriniz ve diğer soğanlılar yaprak çıkarıp filizlenmelerine rağmen açamadılar. Soğanlıların çiçekleri inanılmaz güzel. Umarım soğanlarım çürümemişlerdir. Sizin yaptığınız gibi yarın hepsini sökmeyi düşünüyorum. Siz ne dersiniz arkadaşım:).

Sizin gönderdikleriniz filizlendiler açamadılar.

Eklenti 557550

sümbüller sanki yavrulamışlar.

Eklenti 557551

Eklenti 557552

yüzümü gldürenler

Eklenti 557553

Eklenti 557554

telato 06-06-2015 19:29

Sayın Aleydi; 1.fotoğrafta saksının içinde sardunya var birde o ince olanlar, sanırım Brodiaea laxa (Tritelia), onlar bendede açmadı,
bu ayın 15'inden sonra açar diye tahmin ediyorum.

2. ve 3.fotoğraflarda sümbül var, onların yaprakları kurumuş, onları yarın topraktan çıkarabilirsiniz.

4.fotoğrafta Lilium (Zambak) görüyorum, yaprakları ekim-kasım ayları gibi kurur o zaman çıkarmak gerekir, ben zambaklarımı hiç topraktan çıkartmıyorum,
çok fazla su tutmayan bir topraktaysa ve toprğın üzerinede malçlama yaparsanız kışı rahatlıkla dışarda geçirebilir.
Eğer zamanı geldiğinde topraktan çıkartmak istiyorsanız daha zor bir işlem uygulamanız gerekli.
Hem hava almalı hemde nemli tutmalısınız soğanı... kurumamalı...

5.fotoğraftaki sanırım yıldız çiçeği, temmuz ayı gibi çiçeğini açıcak ve ekim-kasım ayı gibi yaprakları kuruyacak o zaman sökmek gerek.

O zaman yarın için sümbülleri çıkartmaktan başka yapacağınız iş yok. Kolay gelsin..

aleydi 06-06-2015 19:46

Yarısından çoğunu bugün söktüm bile. Laleler yavrulamış. Frezalar oldukları gibi duruyorlar, zambaklar da öyle. Dış kabuklarını soydum. Biraz havalansınlar diye dışarıda bekletiyorum. Teşekkür ediyorum sayın telato.

aleydi 06-06-2015 19:58

2 Eklenti(ler)
Geçen yıl sakız sardunyalar solduğunda, çiçeklerini koparıp vazoya doldurdum. Bir süre dursunlar sonra, atarım diyorum. Bir yıldır vazo da renklerini koruyorlar. Sizde farklı yerlerde ,vazolara kullanabilirsiniz:).

Eklenti 557668

Kavanozlarımı süsledim arkadaşlarımla paylaşıyım istedim:).

Eklenti 557669

aleydi 07-06-2015 11:42

1 Eklenti(ler)
Son tohumlar geldi. Bakalım nereye ekilecekler yer kalmadı.:)

Eklenti 557792

B e t ü l 07-06-2015 12:53

Tohum çeşitlerini çok güzelmiş. Kısa zamanda çimlenip, çiçeklenmelerini dilerim. Pasifloranız ne renk olacak Sevgili Aleydi?

aleydi 07-06-2015 13:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi B e t ü l (Mesaj 1385733)
Tohum çeşitlerini çok güzelmiş. Kısa zamanda çimlenip, çiçeklenmelerini dilerim. Pasifloranız ne renk olacak Sevgili Aleydi?

Sevgili B e t ü l sanırım kırmızıydı:). Eşim biraz rahatsız , onun şifresiyle aldık, bakamıyorum bende merak ettim, minik poşettekiler neydi diye.

Gerçi soğuk iklimlere dayanıklı değilmiş çiçekli pasiflora. Eğer yetiştirebilirsem kışın eve alınacak galiba. Tohum siparişinden sonra öğrendim bu durumu.

Tohumları ekip ekmemekte karasız da kaldım. Ekmesem de , tohumlar eskir mi diye düşünüyorum. Yine dayanamam ekerim de :).

Yer sıkıntısı yaşıyorum. Sürekli çimi de kaldırmak istemiyorum. .Kışın çiçeksiz hali güzel olmuyacak diye düşünüyorum. Teşekkür ederim, umarım çiçeklenirler, sevgiler.

samur 07-06-2015 14:10

Olsun kisin da hercai menekse dikersin, benim kasimda akdiklarim hala cicekli kendine has kokusu ile miss gibi kokuyolar bahcede daha da guzel olur

B e t ü l 07-06-2015 14:55

Ekin bence. En azından 3 tanesini biri belki çıkmaz, biri çıkar, diğeri de yedek ne olur ne olmaz. :)) Kırmızı kırmızı ne güzel. Ben sanki şu normal( mavisini) donlara dayanıklı diye biliyordum ama belki karıştırıyorumdur.

aleydi 07-06-2015 15:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi samur (Mesaj 1385763)
Olsun kisin da hercai menekse dikersin, benim kasimda akdiklarim hala cicekli kendine has kokusu ile miss gibi kokuyolar bahcede daha da guzel olur

Sevgili Samur az önce çimi biçtim ve öldüm yorgunluktan. Eskiden de ara ara ben biçiyordum. Bu kaya bahçesi ve kenar taşları işi baya uzattı . Düz düz bahçeyi biçmek kolaydı. Kendime kızdım biraz, duramıyorsun başına iş çıkarıyorsun diye.

Bütün saksılar doldu. Kaldırımda bile yer kalmadı. Yan tarafta da çiçekler var, orayı kimse görmüyor :). Biraz daha kaldırırsam çimi, 1000 tane hercai lazım bana:). Yine de dayanamıycam ekicem bu tohumları:). Merak içindeyim çünkü . Sevgiler.

aleydi 07-06-2015 15:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi B e t ü l (Mesaj 1385782)
Ekin bence. En azından 3 tanesini biri belki çıkmaz, biri çıkar, diğeri de yedek ne olur ne olmaz. :)) Kırmızı kırmızı ne güzel. Ben sanki şu normal( mavisini) donlara dayanıklı diye biliyordum ama belki karıştırıyorumdur.

Çiçekli olanlar donlara dayanmıyor diye bir yerde okudum sanki. Ben de karıştırıyor olabilirim sevgili B e t ü l. Daha önce yurt dışından aldığım çoğu tohum çimlenmedi veyahut , çok sağlıklı değildi öldüler. Umarım bunlar sağlıklıdır.

Merak içindeyim. O yüzden ekmeye karar verdim. Üç tane de ekemem . Hepsini ekerim dayanamam öyle:). Her konu da böyleyim, elim hiç aza varmaz. Olur da büyürlerse, bir tanesi senin olsun kırmızı pasiflorenin. Fotoğraftaki gibiyse, baya güzel çiçekleri vardı. Kandırmışta olabilirler:). Yeter ki çiçek açsın biz de evde bakarız,demi:) .

B e t ü l 07-06-2015 15:48

Çok teşekkür ederim Sevgili Aleydi. İnşallah çimlenirler. Bu gidişle zaten evde saksıdan başka eşya kalmayacak. :))
Eşinize de geçmiş olsun

samur 07-06-2015 15:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aleydi (Mesaj 1385784)
Sevgili Samur az önce çimi biçtim ve öldüm yorgunluktan. Eskiden de ara ara ben biçiyordum. Bu kaya bahçesi ve kenar taşları işi baya uzattı . Düz düz bahçeyi biçmek kolaydı. Kendime kızdım biraz, duramıyorsun başına iş çıkarıyorsun diye.

Bütün saksılar doldu. Kaldırımda bile yer kalmadı. Yan tarafta da çiçekler var, orayı kimse görmüyor :). Biraz daha kaldırırsam çimi, 1000 tane hercai lazım bana:). Yine de dayanamıycam ekicem bu tohumları:). Merak içindeyim çünkü . Sevgiler.

Ben de merak icindeyim bahce olmadigi icin ve yazin 1 ay olamayacagim icin tohumlari ekemedim, balkonda yer kalmadi, seninkilerle gonlumu geciriyoru😷😷😷

aleydi 07-06-2015 20:36

5 Eklenti(ler)
sevgili Samur, sevgili B e t ü l . Siz balkonlarınız,evinizi bile bitki cennetine çeviriyorsunuz.İçinde bitki sevgisi olan tüm arkadaşlarıma önce sağlık, sonra bahçeli ev diliyorum. Size gelsin

Eklenti 557874

Eklenti 557875

Eklenti 557876

Eklenti 557877

Eklenti 557878

aleydi 07-06-2015 20:38

5 Eklenti(ler)
Eklenti 557879

Eklenti 557880

Eklenti 557881

Eklenti 557882

Eklenti 557883

celalim01 07-06-2015 22:57

Merhaba bu sene maalesef hava şartlarına bağlı olarak bazı bitkilerde istenilen güzellikleri göremedik. Benimde sıkıntı yaşadığım çiçekler oldu. Önceye göre daha sönük ve daha kısa sürede çiçeği geçen ,açmayan ,geç açan oldu. Brodia bende açtı ama randımanlı olmadı.

aleydi 07-06-2015 23:33

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi celalim01 (Mesaj 1385849)
Merhaba bu sene maalesef hava şartlarına bağlı olarak bazı bitkilerde istenilen güzellikleri göremedik. Benimde sıkıntı yaşadığım çiçekler oldu. Önceye göre daha sönük ve daha kısa sürede çiçeği geçen ,açmayan ,geç açan oldu. Brodia bende açtı ama randımanlı olmadı.

Yaz bize daha yeni gelecek hocam. Umarımbundan sonra yüzümüz güler. Sizden gelenler, daha yeşerenlerde var.

Eklenti 557901

Eklenti 557902

celalim01 08-06-2015 13:49

Yeşermeye başladığına sevindim.Kısa sürede çiçek vermesi temennisi ile.

aleydi 10-06-2015 21:35

1 Eklenti(ler)
Sevgili Akçabardak'tan özenip, bahçe yapraklarıyla yaptığım sarma :)

Eklenti 558425

aleydi 10-06-2015 21:37

3 Eklenti(ler)
Sardunyalar nihayet açmaya hazırlanıyorlar. Pembiş çok güzel, beyaz da:) , kırmızı da güzel:). Şimdi küsmesinler bana:)

Eklenti 558426

Eklenti 558427

Eklenti 558428

B e t ü l 10-06-2015 21:43

Niye küseceklermiş canım bence sevgi ve emek için teşekkür etmeye başlamışlar

aleydi 10-06-2015 21:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi B e t ü l (Mesaj 1386558)
Niye küseceklermiş canım bence sevgi ve emek için teşekkür etmeye başlamışlar

Pembiş güzel deyince, kırmızı ve beyaz küsebilir diye dedim sevgili Betül. Ayrım yapmış gibi oldum:)

aleydi 10-06-2015 21:51

1 Eklenti(ler)
Biber fidesi almaya gittim. Biber fidelerim bu yıl havalardan galiba hiç büyümediler. Çiçek almayı yasaklamıştım kendime. Yine dayanamadım. Küpeli, acem halısı, lobelya galiba. Satıcı isimlerini bilmiyordu :). Ben öyle bildiğim için aldım.:). Yanılmamışımdır umarım.

Eklenti 558435

B e t ü l 10-06-2015 22:05

Özellikle bu çiçek yasağı delinmek içindir. Insan o çiçekleri alınca nasıl mutlu oluyor değil mi? Ben eve gelinceye kadar sırıtıyorum. :))karşıdan gören kesin tuhaf şeyler düşünür.
Güle güle büyütün...

akçabardak 10-06-2015 22:10

Sevgili aleydi sarmalarınız çok güzel görünüyor ellerinize sağlık afiyetle tüketmeniz dileğimle. Sardunyaların renkleri ve yeni aldığınız bitkileriniz de çok güzeller, iyi günlerde büyütün. Sevgiler.

aleydi 10-06-2015 22:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi B e t ü l (Mesaj 1386567)
Özellikle bu çiçek yasağı delinmek içindir. Insan o çiçekleri alınca nasıl mutlu oluyor değil mi? Ben eve gelinceye kadar sırıtıyorum. :))karşıdan gören kesin tuhaf şeyler düşünür.
Güle güle büyütün...

Çok teşekkür ederim sevgili B e t ü l. Öyle bir mutluluk yok. Bugün pazar da dün akşam sn Cemo'nun bahçesinde gördüğüm, caladium gördüm. Tam 2 saniye önce başka bir bayan aldı. Tek dalı kırılmış. Satıcı yarı fiyatına indi. Nasıl içim gitti:). Başka da yoktu. Yakındaki seraya gittim orada da bulamadım.Neyse ki aldıklarımla mutlu bir şekilde eve döndüm. Teşekkür ederim sevgiler.

aleydi 10-06-2015 22:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1386570)
Sevgili aleydi sarmalarınız çok güzel görünüyor ellerinize sağlık afiyetle tüketmeniz dileğimle. Sardunyaların renkleri ve yeni aldığınız bitkileriniz de çok güzeller, iyi günlerde büyütün. Sevgiler.

Sevgili Akçabardak hep sarmak istiyordum. Hep geçiştiriyordum. Sizinkileri görünce dayanamadım. Koparmayada kıyamıyorum:). Uçlarından uçlarından topladım. Bir tencere ancak sardım. Sizin gibi konserve yapamadım. Neyse ki öğrendim sizden. Boş bir zamanımda yapmak istiyorum. Güzel fikir.

Sardunyaları hep çelikledim. Bir sürü sardunyam olsun diye. Daha yaz gelmedi bize yeni açıyorlar. Diğerleri için yer ayarlamam gerekecek. Eşime göstermedim yarısını. Yine mi çimi kaldırcaz diye, söylenecek:). Sevgiler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024